- x
Evde Yapılabilecek Mekanik Projeler
25 Cevap4415 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

881 Mesaj
24 Ekim 2012; 17:05:04 

Merhabalar,

Evde bu tarz projelerle ilgilenmek istiyorum. Mesela RC uçak-helikopterler ile ilgileniyorum onlarla ilgilenmek oldukça eğlenceli.

Başka nelerle ilgilenilebilir ? Evde çeşitli projeler yapmak istiyorum ama ne şekilde başlayacağıma, ne yapacağıma karar veremedim.

Var mı bildiğiniz çok yüksek maliyeti olmayan, emek vererek yapılabilecek projeler ? Yani proje derken çok açıklayamadım farkındayım ama mesela evde uğraşıp multikopter yapmak, bir model uçak yapmak gibi birşeyler. Ama tasarımını da kendimin yapabileceği, birşeyler öğrenebileceğim çalışmalar.

Mesela kimyayı seversin evde deneyler yaparsın elinden geldiğince. Ben de mekanikden hoşlanıyorum, neler yapabilirim ?

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city. He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the centre of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them.” S.H
Professor James Moriarty

6238 Mesaj
24 Ekim 2012; 21:26:04 

Güneş panelleri ile araçlar yapabilirsin. Piyasada 6 sı1 şeklinde olan meşhur bir solar set var, ondan edinip zamanla onu modifiye edip yada yeni tasarımlar yaparak geliştirebilirsin kendini. Devre tasarımla konusunda ilgin varsa "Pic Programlama" araştırabilirsin.

1132 Mesaj
24 Ekim 2012; 22:03:45 

http://www.kendinyapsitesi.com/
Her türlü şey var. Resimli yahut videolu anlatımlar mevcut

Herkesi ben korumuyordum! Her zaman onlar beni koruyordu! -Erza Scarlet
░[A]░Watching.:: Fairy Tail 2 (5) § Naruto: Shippuuden (4) § Hellsing Ultimate (5)
░[N]░Reading.:: Fairy Tail (5) § Naruto (5)
░[I]░On Hold.:: Bleach (4) § Inu to Hasami wa Tsukaiyou (3) § Steins; Gate (3) § Hunter x Hunter (3) § Fullmetal Alchemist (3)
░[M]░Completed.:: Fairy Tail (5) § Death Note (5) § Elfen Lied (5) § Hellsing (5)
░[E]░Plan to Watch.:: Black Bullet (?) § Dragon Ball (?)

881 Mesaj
24 Ekim 2012; 22:26:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Kimyacı_~_Na2SO4

O siteye baktım da bir ton gereksiz şeyler var. Mesela sakız kutusundan mumluk yapımı, ilk gözüme çarpan. Saçma sapan vakit kaybı bence. Yada daha çok elektronik şeyler var. Sesle yanan ledler gibi.

Yani bence onlar bir proje değil. Üzerinde ciddi anlamda uğraşabileceğin, ve mekanik bir proje yapmak istiyorum. Yani tek verdiğim örnek uçak helikopter ama bir tek aklıma o geliyor işte. Mesela bir multikopteri sıfırdan toplayarak yapmak hem mekanik, hem öğretici, hem de eğlenceli.

O güneş panelleri ile ilgili bir şeyler yapmak, onlar güzel. Farklı farklı şeyler yapılabilir onlarla.

Başka fikri olan ?

“He is the Napoleon of crime, Watson. He is the organizer of half that is evil and of nearly all that is undetected in this great city. He is a genius, a philosopher, an abstract thinker. He has a brain of the first order. He sits motionless, like a spider in the centre of its web, but that web has a thousand radiations, and he knows well every quiver of each of them.” S.H
Professor James Moriarty

881 Mesaj
24 Ekim 2012; 22:30:48 

Google dan robot yapımı olarak arattığımda güzel şeyler çıktı, tavsiye de bekliyorum sizden

Professor James Moriarty

6238 Mesaj
24 Ekim 2012; 23:35:40 

Hafif canilik varsa tam senlik.

881 Mesaj
25 Ekim 2012; 0:04:33 

quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

Saçma

Professor James Moriarty

7650 Mesaj
25 Ekim 2012; 0:19:52 

quote:

Orijinalden alıntı: Kimyacı_~_Na2SO4

Güzel bir şeyler var mı diye ayrıntılı olarak inceleyeceğim burayı.

Bu arada güzel konu.

1132 Mesaj
25 Ekim 2012; 0:58:36 

quote:

Orijinalden alıntı: bilgehankalkan

vay hayvan vay, denemek lazım

Herkesi ben korumuyordum! Her zaman onlar beni koruyordu! -Erza Scarlet
░[A]░Watching.:: Fairy Tail 2 (5) § Naruto: Shippuuden (4) § Hellsing Ultimate (5)
░[N]░Reading.:: Fairy Tail (5) § Naruto (5)
░[I]░On Hold.:: Bleach (4) § Inu to Hasami wa Tsukaiyou (3) § Steins; Gate (3) § Hunter x Hunter (3) § Fullmetal Alchemist (3)
░[M]░Completed.:: Fairy Tail (5) § Death Note (5) § Elfen Lied (5) § Hellsing (5)
░[E]░Plan to Watch.:: Black Bullet (?) § Dragon Ball (?)

4482 Mesaj
25 Ekim 2012; 2:50:05 

quote:

Orijinalden alıntı: zigör

Merhabalar,

Evde bu tarz projelerle ilgilenmek istiyorum. Mesela RC uçak-helikopterler ile ilgileniyorum onlarla ilgilenmek oldukça eğlenceli.

Başka nelerle ilgilenilebilir ? Evde çeşitli projeler yapmak istiyorum ama ne şekilde başlayacağıma, ne yapacağıma karar veremedim.

Var mı bildiğiniz çok yüksek maliyeti olmayan, emek vererek yapılabilecek projeler ? Yani proje derken çok açıklayamadım farkındayım ama mesela evde uğraşıp multikopter yapmak, bir model uçak yapmak gibi birşeyler. Ama tasarımını da kendimin yapabileceği, birşeyler öğrenebileceğim çalışmalar.

Mesela kimyayı seversin evde deneyler yaparsın elinden geldiğince. Ben de mekanikden hoşlanıyorum, neler yapabilirim ?

Yatağın bazalı ise altındaki sandığa ulaşmak için elle kaldırman gerekiyor, bunu basınçlı hava veya elektrikli pistonla çalışacak hale getirebilirsin.
Odana havalı kapı yapabilirsin. Saygılar.

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

881 Mesaj
25 Ekim 2012; 10:54:14 

quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

Yatağın bazalı ise altındaki sandığa ulaşmak için elle kaldırman gerekiyor, bunu basınçlı hava veya elektrikli pistonla çalışacak hale getirebilirsin.
Odana havalı kapı yapabilirsin. Saygılar.

Güzel, Özellikle kapıyı otomatik hale getirebilirim. Araştıracağım, teşekkürler.

Professor James Moriarty

4482 Mesaj
25 Ekim 2012; 23:42:59 

quote:

Güzel, Özellikle kapıyı otomatik hale getirebilirim. Araştıracağım, teşekkürler.

Bu sistemin ana elemanı hava kompresörüdür. Bu projeye başlamadan önce kendine küçük ve emniyetli bir hava kompresörü yapabilirsin. Sorularına yardımcı olurum. Saygılar.

Makina Mühendisi
Elektrik-Elektronik Mühendisi

881 Mesaj
6 Mayıs 2013; 15:42:11 

Konumu bir güncelleyeyim.

Her türlü düşünceye açığım.
Mesela geçenlerde küçük robotları araştırırken bir çok farklı şey buldum. Boston Dynamics'in robotlarını araştırdım, çok eğlenceli ve profesyonel seviyedeler. Buradan bakabilirsiniz
Özellikle Sand Flea ve Rhex modelleri çok ilgimi çekti, videolarını defalarca izledim.

İnternetten engelle karşılaştığında yön değiştiren bir tasarım buldum. Ciddi ciddi yapacaktım, sipariş listesi vs. hazırladım ancak vazgeçtim.

Var mıdır bir tavsiye. ?

Professor James Moriarty

3870 Mesaj
6 Mayıs 2013; 22:15:58 

quote:

Odandaki ışığı ya da holdeki ışığı fotoselli yapabilirsin mesela.

Bence güzel olur.

Kendin bir şeyler tasarlamak istiyorsan hayal gücünü ve gözlemciliğini geliştirmelisin. İnce detayları görebilen biri olmalısın.

881 Mesaj
6 Mayıs 2013; 22:34:33 

quote:

Kendin bir şeyler tasarlamak istiyorsan hayal gücünü ve gözlemciliğini geliştirmelisin. İnce detayları görebilen biri olmalısın.

Haklısınız, ancak mekanik konusunda bilgim olmadığında aklıma gelen projeleri uygulamak için bilgim yetersiz kalıyor.
Henüz üniversite hazırlık sınıfı öğrencisiyim, ancak bu tarz konulara ilgiliyim. Uzunca bir süre rc araba-helikopter-uçaklarla ilgilendim, ancak artık biraz daha farklı projeler yapmak istiyorum.

Professor James Moriarty

165 Mesaj
7 Mayıs 2013; 12:58:20 

quote:

Merhabalar,

İngilizcen varsa füzyon reaktörü, xray cihazi vs.yapabilirsin. Googleden arastirirsan adim adim anlatimlar var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

BireBir YGS LYS Hesaplama

881 Mesaj
12 Mayıs 2013; 21:35:04 

Füzyon reaktörü ve xray yapımını, mesajı yazdığınız tarihte biraz araştırdım, ancak çok zor görünüyor. Yani şu an itü hazırlık yeni bitmek üzere, bölüme geçmedim. Herhangi bir mekanik bilgim yok. Birazcık daha basit bir şeyler yapabilirim sanırsam.

Başka bir tavsiye var mı ? Model uçak yapıyorum şu sıralar, tam bir proje sayılmasa da köpükten tamamen kendim kesip hazırlayarak yapıyorum. 1-2 ay sonra uçuşa hazır olur herhalde.

Professor James Moriarty

3330 Mesaj
13 Mayıs 2013; 10:04:48 

Yaptığınız modelin spesifik bir adı var mı? Yani bilinen bir modelin planını mı kullanıyorsunuz, yoksa kendi planınıza göre mi yapıyorsunuz?

Bu mesajda bahsedilenler: @zigör Bu mesaja 1 cevap geldi.

881 Mesaj
13 Mayıs 2013; 13:19:49 

quote:

Orijinalden alıntı: jedi_master

Yaptığınız modelin spesifik bir adı var mı? Yani bilinen bir modelin planını mı kullanıyorsunuz, yoksa kendi planınıza göre mi yapıyorsunuz?

Basit ve yaygın bir model olan Zagi - Uçan Kanat yapıyorum. Kanatları hazır bir şekilde aldım elektroniği de hazır olarak, kendim seçerek aldım. Tüm birleştirmeleri, kontrol yüzeylerini, motor yerleşimini, kesmeleri kendime göre yapıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zigör -- 13 Mayıs 2013; 13:20:10 >

Professor James Moriarty

3330 Mesaj
13 Mayıs 2013; 14:09:06 

Ben de yapmıştım bir zagi. Ama ne yazık ki hiç uçmadı :)
Ben sizden farklı olarak gövdeyi tamamen kendim yapmıştım.
Kullandığım plan sanırım Divinity adlı bir modele aitti.
Orjinal plana göre 6mm depron (Ya da herhangi bir marka XPS levha) kullanılması gerekirken ben 1cm'lik XPS levhalardan kullandım.
Sanırım bu nedenle benim uçak uçmadı. Çünkü aynı modeli uçuranlar var.
Bunun dışında bir de Blu-Baby modelim var. O uçuyordu ama bir kazada kanadını kırdım :)

881 Mesaj
13 Mayıs 2013; 16:37:13 

quote:

Orijinalden alıntı: jedi_master

Ben de yapmıştım bir zagi. Ama ne yazık ki hiç uçmadı :)
Ben sizden farklı olarak gövdeyi tamamen kendim yapmıştım.
Kullandığım plan sanırım Divinity adlı bir modele aitti.
Orjinal plana göre 6mm depron (Ya da herhangi bir marka XPS levha) kullanılması gerekirken ben 1cm'lik XPS levhalardan kullandım.
Sanırım bu nedenle benim uçak uçmadı. Çünkü aynı modeli uçuranlar var.
Bunun dışında bir de Blu-Baby modelim var. O uçuyordu ama bir kazada kanadını kırdım :)

:) Benim zagi uçar umarım.
Kanatları yapmayı ben de düşündüm, fakat uygun bir ortam bulamadığımdan hazır aldım.
Uçaklar çok eğlenceli bir hobi. Ben rc helikopter-uçak-arabalarla epey uzun bir süredir ilgileniyorum, çok eğlenceliler.
Ancak biraz daha farklı projeler yapmakta güzel olur diye düşündüm.

Professor James Moriarty

3330 Mesaj
13 Mayıs 2013; 16:45:11 

Haklısınız faklı şeylerle de uğraşılabilir.
Benim ev yapını CNC'ler ilgimi çekiyor.
Özellikle ahşap işleyebilen basit bir CNC yapmayı ben de istiyorum ama bir türlü el atamadım.

Bu mesajda bahsedilenler: @zigör

589 Mesaj
13 Mayıs 2013; 22:30:17 

hocam face profilimden ulaşabilir misiniz ya da pm atabilir misin ben atamadım da

Bu mesajda bahsedilenler: @zigör

Ацумыжъ

49 Mesaj
14 Mayıs 2013; 17:39:05 

Mekan problemin yoksa gemi modelciliğiyle uğraşmak da güzel bir seçenek olabilir bence. Çok masraflı olmadan bir şeyler yapılabilir.
Modeli yaptıktan sonra pervanesini, şaftını, motorunu, hareketli yelkenlerini yapmak harika olur herhalde diye şu anlık sadece düşünmekteyim.

881 Mesaj
14 Mayıs 2013; 18:12:12 

quote:

Orijinalden alıntı: musener

Mekan problemin yoksa gemi modelciliğiyle uğraşmak da güzel bir seçenek olabilir bence. Çok masraflı olmadan bir şeyler yapılabilir.
Modeli yaptıktan sonra pervanesini, şaftını, motorunu, hareketli yelkenlerini yapmak harika olur herhalde diye şu anlık sadece düşünmekteyim.

Modelcilik güzel ama proje olarak saymıyorum ben onu.
Daha önce uçak maketi de yaptım, hem thk nın uçan uçaklarından hem de sergilemek için Boeing 747 yaptım ancak tekrar maketlerle uğraşmak istemiyorum.
Boş vakit harcamak için değil, yararlı bir şeyler ile uğraşmak istiyorum ancak sanırsam bu konudan pek bir şey bulamayacağım.

Professor James Moriarty

881 Mesaj
10 Haziran 2013; 22:12:16 

Var mı aklınıza gelen yeni bir şey ?

Boston Dynamics robotları şu aralar çok ilgimi çekiyor. Ancak onların yaptıkları epey profesyonel. Aslında Rhex adlı robotu yapmak çok eğlenceli olur :)
Hazırlıkta olmasam okulda ki projeler katılırdım da lisans dönemine yeni geçeceğim.

Şu aralar model helikopterimin eski / hoş görünmeyen bazı parçalarını değiştireceğim. Zaginin motorunu sipariş vereceğim ama kredi kartı faturasının kesilmesini bekliyorum.
Üzerinde uğraşabileceğim bir mekanik proje bulamazsam algoritmalardan başlayarak yazılım dünyasına adım atacağım. Hali hazırda 2-3 kitap da almıştım algoritmalarla ilgili. Ancak doğrusu bilgisayar başında bu yazı geçirmek istemiyorum.

Kitap okumaya kendimi kaptırmak da istemiyorum, yoksa bir bakıyorum ki yaz geçmiş :)

Bu projelerle ilgili aklıma birçok farklı şey geliyor. Ancak elektronik konusunda bilgim olmadığından tıkanıp kalıyorum. Dolayısıyla daha önce yapılmış bir şeyler yapacağım.

Fikirlerinizi bekliyorum

Professor James Moriarty
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Kültür ve Bilim] » Kültür, Güncel ve Tarih » Güncel » Evde Yapılabilecek Mekanik Projeler
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.391