Şimdi Ara

1080p mobil cihazlar 720p cihazlara göre, algılanabilir bir görsel farklılık sunmayacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
6.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 1080p mobil cihazlar 720p cihazlara göre, algılanabilir bir görsel farklılık sunmayacak

DisplayMate'in CEO'su Dr. Raymond Soneria, ilerleyen dönemlerde mobil cihazlarda yaygın olarak yer edinmesi beklenen 1080p ekranların, 720p ekranlara göre sunacağı farkı pek çok kişinin algılayamayacağını belirtti.

Soneria bu durumun nedenini ise, video ve fotoğrafların çok sayıda piksele yayılmış olmasına rağmen görüntüde halen küçük bulantıların olduğunu ve çözünürlük ne kadar yüksek olursa olsun bunun değişmemesi olarak gösterdi. 1080p ve 720p ekranların arasındaki farkı anlayabilmek için mükemmel bir görüşe sahip olmanın gerektiğini belirten Soneria, bunun dışında iki ekranın göze iyice yaklaştırılarak farkının anlaşılabileceğini belirtti. Ancak, kullanıcıların mobil cihazlarını belli bir mesafeden kullanmalarından dolayı bu seçeneğin çokta yararlı bir çözüm olacağını söylemek yanlış olacaktır.

1080p ekranların web sitelerini görüntülemede daha kullanışlı olacağını da belirten Dr. Soneria, 15 inç ve üstü değerlerde 326 ppi gibi bir değerin anlam ifade etmediği çünkü insan gözünün bu büyüklükteki ekranlarda 229 ppi üstü bir değeri işleyemediğini de belirtti. 

• Forumda bunu diyenlere eksi basılıyodu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bence insan gözü 229 ppi ve üstü değeri işleyebilir hocam ya.
    ben sgs2 kullanıcıyısım arkadaşımda iphone 4 var onun ekranı daha canlı geliyor.

asus padphone 2 de 440 küsür mü ney ppi var. bunu da farkedebiliriz bence

• quote:

Orijinalden alıntı: bozok_53_45

Forumda bunu diyenlere eksi basılıyodu

Biri - basmış bile çoktan sana
    Şaka bir yana bende çok söyledim dinletemedim. Mantıklı düşünüp bilgi sahibi olan her insan kavrar. Örneğin bende galaxy s2 var çözünürlük 480*800 ben 720 hd atsamda aynı 1080 atsamda. Ekran Çözünürlüğü 1900*1080 falan olsaydı anca fark eder. Ama gel bunu fanboylara anlat

• bence sallıyorlar bal gibide insan gözü işler eğer işlememiş olsaydı iphone 4/4s'de hiç bir zaman ölü piksel çıkmazdı
  • ee şirketlerde işi biliyor.farklı teknolojiler geliştirmek yerine mevcut teknolojilere OC yapar gibi değer arttırımına gidiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: LegendM

quote:

Orijinalden alıntı: bozok_53_45 Forumda bunu diyenlere eksi basılıyodu
    Biri - basmış bile çoktan sana Şaka bir yana bende çok söyledim dinletemedim. Mantıklı düşünüp bilgi sahibi olan her insan kavrar. Örneğin bende galaxy s2 var çözünürlük 480*800 ben 720 hd atsamda aynı 1080 atsamda. Ekran Çözünürlüğü 1900*1080 falan olsaydı anca fark eder. Ama gel bunu fanboylara anlat

Söylediğinizle haberde verilen bilgi ilintisiz olmuş.

• Nasıl işleyemiyor arkadaş ya ben görüyorum iphone'daki pixelleri bırakalım bu işlemez ayaklarını :)) Hem daha yüksek çözünürlükte yazılar vs çok daha net oluyor

• Telefon ekranlarının birbirinden canlı olarak gözükmesi parlaklık değerinden dolayı olur. ppi inç başına düşen piksel demek diğer bir değişle piksel yoğunluğu diyebilirsiniz. Bunuda haberde söylediği gibi telefonu gözünüze yaklaştırıp düşük piksel yoğunluğuna sahip bir telefonu yüksek piksel yoğunluğuna sahip bir telefondan ayırt edebilirsiniz. Diğer bir etken ise üreticilerin geliştirdiği farklı ekran teknolojileri. Yine burada da teknolojiye bağlı olarak ekranlar birinden daha farklı sonuçlar elde edebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: LegendM

quote:

Orijinalden alıntı: bozok_53_45

Forumda bunu diyenlere eksi basılıyodu

Biri - basmış bile çoktan sana
    Şaka bir yana bende çok söyledim dinletemedim. Mantıklı düşünüp bilgi sahibi olan her insan kavrar. Örneğin bende galaxy s2 var çözünürlük 480*800 ben 720 hd atsamda aynı 1080 atsamda. Ekran Çözünürlüğü 1900*1080 falan olsaydı anca fark eder. Ama gel bunu fanboylara anlat

Baslik ne diyo sen ne diyosun heralde arif erdemin manchester a attigi golu ararken buraya geldin :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Crumby -- 21 Ekim 2012; 16:36:05 >

• netlik canlılık keskinlik parlaklık hepsi çözünürlükle alakasız
  • Zaten haberin içinde çelişki var. Bir yandan göz farkedemez diyor, haberin sonunda ise 1080p de web deneyiminin daha iyi olacağı yazıyor. Hani farketmiyordu?

• kısacası çok bir fark olmayacak deniyor.Örneğin bir video açtığınızda aynı boyutta 1080p ve 720 ekranlar arasındaki farkı anlayamazsınız demeye getiriyor.Evet gayet de doğru.gerçek manada 1080p ekranların kullanışlı olması için arayüz yazı gibi faktörlerin aynı boyutta dolayısı ile daha küçük olmalı.Ancak küçük olması bir kaç inç ekranlarda sorun olabileceğide kaçınılmaz bir gerçek.1080p tabletlerde belki işe yarayacak daha çok.tabi birde kaliteli 720p ekranı 1080p ekrana tercih ederim.ekran kalitesi 720 ve 1080p arasından çözünürlük farkından daha önemli bence...

• Saçma geldi bana da.
  • Sonuç olarak 5" gibi ekran boyutlarını 1920x1080 çözünürlüklü olarak satın almak mantıksız kaçıyor. cep telefonunda 1280x720 üzeri gereksiz.
    aynı şekilde 10" olduğunu varsayarsak tabletlerde de 1920x1080 çözünürlük üzeri gereksiz kalıyor.

bunlar yerine telefon alırken ekranın parlaklık, kontrast, tepki süresi, gün ışığında görünebilirlik gibi kriterlerini daha ön planda tutmalıyız.

yinede firmalar pazarlama stratejileri gereği ballandıra ballandıra full HD telefon diye satmaya çalışacaklardır.
    bir aralar LCD televizyonlarda 7 milyar renk tonu ile daha canlı renkler diye reklam yapıyorlardı. oysaki insan gözünün görebildiği renk sayısı 1 milyonu biraz geçer.

Hatta philips yeni televizyonlarında olayı biraz daha abrtmış 69milyar renk :
    1080p mobil cihazlar 720p cihazlara göre, algılanabilir bir görsel farklılık sunmayacak

Gözümüzün 1milimetrekaresi 40.000’de birine hassastır. Bazıları renkleri çok iyi ayırt
    eder. Dalga boylarının farkı 1/40.000 mm olan iki rengi birbirinden ayırt edebilir. Sonuç
    olarak normal insan gözü 50-100 civarında renk türünü, bunlardan her birinin 100 ayrı
    doygunluk derecesini ve her derecenin 100 farklı parlaklık derecesini seçebilir. O hâlde
    toplam olarak görebileceğimiz renkler ve tonların sayısı 1 milyonu geçer.

kaynak:http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/213GIM056.pdf
    T.C.
    MĠLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
    GRAFİK VE FOTOĞRAF
    IŞIK VE RENK OLUŞUMU

• küçücük telefonda 4k ekran var desinler, bir çoğumuz sazan gibi atlarız.

• Eminim firmalar cihazları tanıtırken Full HD yaptıklarını süslü sözlerle ballandırarak anlatacaklar.

Yeni telefon alırken ekran bazında dikkat edilemesi gereken önemli kriterler, keskinlik ,parlaklık gibi değerlerdir.

• 2540x1536 forever

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kullanan adam aradaki farkı rahat görür. htc one x'in ekranıyla xperia s'in ekranı arasındaki ppi farkını gözümü dibine sokmadan da hissedebiliyorum. biri 312 biri 342 ppi. 229 ppi üzerini işleyemiyora ise gülerim sadece. milletin sgs2 kullanmaktan gözü bozulmuş.

• şöyle bir fark olur. apple bu ekrana retina2 (kare) veya süper retina diye isimler vererek fayboylara kaskallayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murdocklawless -- 21 Ekim 2012; 19:05:25 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.