Şimdi Ara

Google, Exynos 5 Dual çipsete sahip 249$ fiyat etiketli Samsung Chromebook modelini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Google, Exynos 5 Dual çipsete sahip 249$ fiyat etiketli Samsung Chromebook modelini duyurdu

Chrome işletim sistemini daha fazla tüketiciye ulaştırmayı planlayan Google, herkese hitap ettiğini düşündüğü Samsung üretimi yeni bir Chromebook bilgisayarı duyurdu. Güney Koreli üreticinin geçen yıl resmen duyurduğu çift çekirdekli ARM Cortex-A15 işlemci ve OpenGL ES 3.0 destekli yeni nesil ARM Mali-T604 grafik birimine sahip Exynos 5 Dual (5250) çipsetinin güç verdiği ilk cihaz olan bütçe dostu Chromebook, aynı zamanda ARM'ın lisanslı Cortex-A15 mimarisinin mevcut olduğu ilk mobil aygıt olma ünvanını ele geçirdi.

11.6 inç büyüklüğünde 1366 x 768 piksel çözünürlüklü ekran, 2GB RAM, iki yıl ücretsiz 100GB Google Drive bulut depolama alanı, 16GB SSD hafıza, VGA görüntülü görüşme kamerası, SD kart slotu, çift bant Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 3.0, bir USB 3.0, iki USB 2.0 ile HDMI portlarına sahip olan 20mm kalınlığında ve 1.1 kilogram ağırlığındaki dizüstü bilgisayar, üst düzey bir malzemeden imal edilmiş olmasa da fiyat seviyesine oranla gayet iyi bir dış aksanı beraberinde getiriyor. ARM tabanlı bir işlemciyle donatılması sayesinde fan içermeyen Chromebook, 6.5 saate kadar kullanım süresi sunuyor ve 10 saniyede kullanıma hazır hale geliyor.

249$'dan bugün A.B.D'de Amazon, Best Buy, Newegg ve TigerDirect, Birleşik Krallıkta ise PCWorld perakendecilerinden ön sipariş alımına başlanan Samsung Chromebook, daha önce Chrome OS'a eklenen ARM desteği ve Google'ın Kernel deposunda görünen Exynos 5 Dual kodlarına açıklık getirmiş oldu. Gayet güçlü bir donanıma sahip olan ve fiyatı oldukça aşağı çekilen yeni Chromebook'un diğer modellerin aksine çok daha geniş bir kitleye hitap etmesi bekleniyor. Cihazın 3G destekli versiyonunun 329$'dan fiyatlandırıldığını belirtelim.

Google, Exynos 5 Dual çipsete sahip 249$ fiyat etiketli Samsung Chromebook modelini duyurdu

• Adreno 320 daha adam akıllı kullanılabilir olamadan Mali T604 geldi bakalım durum ne olacak ...

açıkçası CortexA15 tasarımlarını görmeden yatırım yapma taraftarı değilim ...

hele ki Qualcomm Krait sadece zamana oynamaya yönelik bir tasarım saçma geliyor ...

• quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

Adreno 320 daha adam akıllı kullanılabilir olamadan Mali T604 geldi bakalım durum ne olacak ... açıkçası CortexA15 tasarımlarını görmeden yatırım yapma taraftarı değilim ...hele ki Qualcomm Krait sadece zamana oynamaya yönelik bir tasarım saçma geliyor ...

Bu fiyata bedava ne yatırımı?

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

Adreno 320 daha adam akıllı kullanılabilir olamadan Mali T604 geldi bakalım durum ne olacak ... açıkçası CortexA15 tasarımlarını görmeden yatırım yapma taraftarı değilim ...hele ki Qualcomm Krait sadece zamana oynamaya yönelik bir tasarım saçma geliyor ...

Bu fiyata bedava ne yatırımı?

zaten fiyat cazip ama Qualcomm S4 ve S4 Pro ile yatıp kalkanların 3 - 4 ay sonra sadece Exynos 5 değil Tegra 4 ve TI OMAP 5 gelince ne yapacaklar merak ediyorum ...

Samsung un şuan cortexA15 tasarımı hazır istediği gibi piyasaya sürebilir aslında bir gövde gösterisi ...

krait te de hala adam akıllı piyasada yaygın satışta cihaz yokken adam saf mimarili cihaz çıkarıyor bu başarıdır snçta ... ve en makul fiyata ...

• android 5 yada 6 sürümünde netbook - ultrabook yada subnotebook kıvamında sistemlerde kullanılabilir şayet microsoft işletim sisteminin özünde ciddi değişikliklere gitmez arayüz süslemesi ile uğraşmaya devam ederse. uygulama geliştiriciler hangi tarafta daha rahat geliştirme imkanı ve para kazanabiliyorsa o sistem başarılı olacak diye bir kehanette bile bulunabiliriz ki microsoft windows phone 7.5 kullanan biri olarak söylemek isterim ki microsoft yarışta oldukça geride...

• Lisanslı Win8 parasına chromebook bir çok kullanıcının rahatlıkla tüm işlerini görebilecekleri stabil ve basit bir işletim sistemi ile 3-4 sene için piyasada çok büyük değişiklikler olacak gibi duruyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: nehuse

Lisanslı Win8 parasına chromebook bir çok kullanıcının rahatlıkla tüm işlerini görebilecekleri stabil ve basit bir işletim sistemi ile 3-4 sene için piyasada çok büyük değişiklikler olacak gibi duruyor.

Chrome OS bulut tabanlı bir sistem. şahsen donuma kadar her bilgimi google a vermeyi düşünmem. düşüneni caydırmak için elimden geleni yaparım.
  • Arkadaşlar bunda oyun olayını ne yapıyoruz?

• Çok iyi çok hoşuma gitti 250$ gibi bir fiyata macbook gibimsi bir aletimiz olacak yani android oyunlarını falan oynayabiliyormuşuz ama merak ettim optimizasyonu nasıl acaba tuşlarla mı
  • beğendim, güzel olmuş. netbook yerine tercih edilebilir.

• George Orwell'in Büyük Birader'ine doğru son sürat ilerliyoruz. Yaptığım her şeyin, attığım her adımın bilgilerinin kiminle paylaşılacağını bilmediğim, gizli saklı gibi bir kavramın kalmadığı bir işletim sistemi son tercihim olur.

• Uygun fiyatlı, şık bir ürün. İşletim sistemi de bir o kadar basit.

www.youtube.com/watch?v=ntLPcVAyNPE

• bunlar türkiye'ye gelir mi ne dersiniz?

• demek sonunda geldi cortex a 15ler.eğer 1 yıl içinde telefonlara gelirse krait ölür. eğer dedikleri gibi güçlüyse chromebook gibi netbook benzeri bilgisayarlar çoğalcaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu
    Chrome OS bulut tabanlı bir sistem. şahsen donuma kadar her bilgimi google a vermeyi düşünmem. düşüneni caydırmak için elimden geleni yaparım.

quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor
    George Orwell'in Büyük Birader'ine doğru son sürat ilerliyoruz. Yaptığım her şeyin, attığım her adımın bilgilerinin kiminle paylaşılacağını bilmediğim, gizli saklı gibi bir kavramın kalmadığı bir işletim sistemi son tercihim olur.

Neyin ne olduğunu bilen iki yorum ve tabi ki bilge(!) DH sakinleri tarafından verilen eksileri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: itachi237

demek sonunda geldi cortex a 15ler.eğer 1 yıl içinde telefonlara gelirse krait ölür. eğer dedikleri gibi güçlüyse chromebook gibi netbook benzeri bilgisayarlar çoğalcaktır.

2013 ilk çeyrek sonu ürünler tanıtılır ki Galaxy S IV ki Exynos 5 Dual yada Quad olur Mayısta çıkar 1 sene bile olmaz ... Tegra 4 te Hazirandan snra kullanılabilir olur çoğu cihaz Şubattaki WMC 2013 te performans testlerine tabi tutulur en geç IFA 2013 te CortexA15 tüm cihazları görme şansımız olur ...

Qualcomm Krait zaten ölü platform ama bunu anlayan insan yok ...
  • quote:

quote:

demek sonunda geldi cortex a 15ler.eğer 1 yıl içinde telefonlara gelirse krait ölür. eğer dedikleri gibi güçlüyse chromebook gibi netbook benzeri bilgisayarlar çoğalcaktır.

2013 ilk çeyrek sonu ürünler tanıtılır ki Galaxy S IV ki Exynos 5 Dual yada Quad olur Mayısta çıkar 1 sene bile olmaz ... Tegra 4 te Hazirandan snra kullanılabilir olur çoğu cihaz Şubattaki WMC 2013 te performans testlerine tabi tutulur en geç IFA 2013 te CortexA15 tüm cihazları görme şansımız olur ...

şimdilik iyi satar ve piyasayı 1 yıl domine eder ama. her işlemcide her yıl yenileniyor zaten ama qualcomm bu işlemcili telefonları 3-4 ay önce piyasaya sürdürmeliydi erken tedarik etmeliydi firmalara bu işlemciyi şimdi her firmada bir tane krait s4 pro işlemcili telefon var ve son çeyreğe sıkıştılar hepsi. tahminime göre tegra 4 hazirana kalmaz nvidia ilk çıkışı kendisi yapmayı seviyor son birkaç yıldır ben ona buna değilde en çok ps vitaya üzülüyorum cortex a 15 tahminime göre 3 yıl gider ve sony bu cihazı o zaman çıkartmalıydı.belki benzer bir android cihaz çıkartırlar nede olsa vita oyunları pahalı.

• quote:

quote:

quote:

şimdilik iyi satar ve piyasayı 1 yıl domine eder ama. her işlemcide her yıl yenileniyor zaten ama qualcomm bu işlemcili telefonları 3-4 ay önce piyasaya sürdürmeliydi erken tedarik etmeliydi firmalara bu işlemciyi şimdi her firmada bir tane krait s4 pro işlemcili telefon var ve son çeyreğe sıkıştılar hepsi. tahminime göre tegra 4 hazirana kalmaz nvidia ilk çıkışı kendisi yapmayı seviyor son birkaç yıldır ben ona buna değilde en çok ps vitaya üzülüyorum cortex a 15 tahminime göre 3 yıl gider ve sony bu cihazı o zaman çıkartmalıydı.belki benzer bir android cihaz çıkartırlar nede olsa vita oyunları pahalı.

Cortex A15 2015 e kadar gider ki işlemcilerde 2 ghz in üzerine çıkar 2014 sonuna doğru ARM ın yeni nesil mimarisi devreye girer ARMv8 64 bit mimari 2015 ilk çeyrekte çıkmaya başlar ... 2015 yaz ayında Galaxy VI da ARMv8 işlemci görebiliriz 4 gb ve üstüs ram fln olur ...

Krait Mayıs ayında TSMC nin 28 nm üretim sıkıntılarına takılmadan çıkacaktı o zaman çok satardı ama son çeyrekte geldi zaten alınabilir olması yılbaşını bulur bir çok cihaz için 5 ay sonrasında CortexA15 ler çıkmış olacak kısacası Kraitler orta segment ürünler bu saatten sonra ...

29 Ekimde Windows Phone 8 duyurulur yaz sonuda güncelleme gelir bu sefer Windows Phone 8.x olur işlemci desteği genişler Qualcomm haricinde üreticilerin işlemcileride desteklenir o zaman durumlar dahada değişir ...

kısacası dur durak bilmez bu teknoloji ama LG Nexus 4 e 3 nedenden ısınamadım birincisi LG olması ikincisi Krait olması üçünsücüsü ise yekpare tasarım çıkarılamayan pil hayatımda ilk defa bir nexus cihaza soğuk kaldım ... CortexA15 lerin çıkma arefeside bu düşüncemde etkili ...

• değişik bir konsept olmuş. sürekli internette olan kişiler için ideal olabilir ama fazlasını beklememek lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Cortex A15 2015 e kadar gider ki işlemcilerde 2 ghz in üzerine çıkar 2014 sonuna doğru ARM ın yeni nesil mimarisi devreye girer ARMv8 64 bit mimari 2015 ilk çeyrekte çıkmaya başlar ... 2015 yaz ayında Galaxy VI da ARMv8 işlemci görebiliriz 4 gb ve üstüs ram fln olur ...

Krait Mayıs ayında TSMC nin 28 nm üretim sıkıntılarına takılmadan çıkacaktı o zaman çok satardı ama son çeyrekte geldi zaten alınabilir olması yılbaşını bulur bir çok cihaz için 5 ay sonrasında CortexA15 ler çıkmış olacak kısacası Kraitler orta segment ürünler bu saatten sonra ...

29 Ekimde Windows Phone 8 duyurulur yaz sonuda güncelleme gelir bu sefer Windows Phone 8.x olur işlemci desteği genişler Qualcomm haricinde üreticilerin işlemcileride desteklenir o zaman durumlar dahada değişir ...

kısacası dur durak bilmez bu teknoloji ama LG Nexus 4 e 3 nedenden ısınamadım birincisi LG olması ikincisi Krait olması üçünsücüsü ise yekpare tasarım çıkarılamayan pil hayatımda ilk defa bir nexus cihaza soğuk kaldım ... CortexA15 lerin çıkma arefeside bu düşüncemde etkili ...

Benim anlamadigim piyasada neden arm tekeli var.Qualqomm ve bu sene apple gibi firmalar farkli islemciler tasarliyorlar ama genelde piyasadaki islemcilerin hepsi arm tabanli. Biz butun planlari neden arme gore aliyoruz ? Bu yanlis cunku intel x86 mimarisiyle su anda pek tatmin edici olmasa mobil x86ya buyuk yatirimlar yapmakta ve hedefleride 2015te piyasada cok guclu olmak ki o zaman isler tamamiyle degisir. İntel buyuk bir firma su ana kadar mobilde gerek atom gerek medfieldda iyi basari yakalayimamis olsada onumuzdeki 2 yilda bu kanattada cok guclenecegini dusunuyorum.
    Ayrica krait baya ertelendi benim tahminim cortex a 15lerde gelecek yil en fazla 2-3 telefonda bulunur belki onlar bile krait gibi ertelenir cumku islemci gelistirildikten sonra birde telefonu gelistirmek var ustune aylar biner.
    Windows phone 8 elbet sadece kraite ozgu olmaz oyle olursa platform 2 yil icinde ölür.
    Bana gore nexus 4 google icin bir basamak. Ust segmente girme basamagi. Google ilk defa son duzey bir islemciyi telefonunda kullaniyor. Eskidende guclu islemciler kullaniyordu evet ama piyasadaki en iyi islemciyi degil. Bundan sonra bana gore google tamamiyle en ust duzey telefonlara odaklanicak. Her firmadan birer telefon. Bugun tanitilan htc j butterflyda bunun kaniti ilk full hd telefon google markasini tasiyor. (bu yorumu telefonun reklamindaki ve resimlerindeki telefonun arkasindaki google yazisina bakarak yabanci forumlarda bu mantigi yuruten kisilerle yaptik dogrulugundan emin degiliz)
    Ki google fiyat anlamindada ucuz urunler piyasaya surmeye calisiyor. Hemde yazilim destegi ve kaliteden odun vermeden. Bence nexus 4 basarili bir urun.
    Saygilar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.