Şimdi Ara

Intel, Haswell tabanlı dördüncü nesil Core işlemci ailesinin üretimine başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
3.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel, Haswell tabanlı dördüncü nesil Core işlemci ailesinin üretimine başlıyor

Intel kod adı Haswell olan dördüncü nesil Core işlemci ailesinin hacimli üretimine içerisinde bulunduğumuz dördüncü çeyrek itibariyle başlıyor. Tik-Tak iş geliştirme stratejisi kapsamında yeni bir mikroişlemci mimarisine denk gelen Haswell jenerasyonunda, işlemciler şu anki Ivy Bridge modellerinde olduğu gibi 22nm fabrikasyon süreciyle üretilecek ancak farklı olarak yeni bir mimari üzerinde şekillenerek çok daha güçlü entegre grafik birimi özelliklere sahip olacaklar.

Geçtiğimiz gün üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Intel, 13.5 milyar dolar gelir ve 3 milyar dolar net gelir elde etmişti. Güçlü finansal değerlere rağmen Intel tepe yöneticisi Paul Otellini açıklamasında, devam eden zorlu ekonomik şartlara işaret etmişti. Öte taraftan hızla gelişmekte olan akıllı cihaz pazarını, geleneksel bilgisayar dünyası için ayrı bir tehdit unsuru olarak görenlerin sayısı da yabana atılacak türden değil. Tüm bu gelişmelere rağmen Intel, yol haritasına sadık kalmayı sürdürüyor.

Özellikle yüksek performanslı işlemci arenasında açık bir şekilde üstün olan firma, son iki jenerasyondur olduğu gibi Haswell tabanlı dördüncü nesil Core işlemci ailesi için de görsel işlem yeteneklerine ve buna paralel entegre grafik kabiliyetlerine ciddi yatırımlar yaptı. Sektör içerisindeki kaynaklar Haswell mimarisinde kullanılan yeni grafik birimi tasarımının, performans tarafında AMD'nin yeni nesil Fusion işlemcileri karşısında çok daha rekabetçi olacağını hatta bazı işlemci modellerinde, iGPU için 128MB'lık yerleşik bellek alternatifi sunulacağı belirtiliyor.

• Peki piyasaya ne zaman çıkacak, satışa ne zaman başlayacak.
  • aceleniz ne? 1.nesil i7 bile yetip artıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PROOF#

aceleniz ne? 1.nesil i7 bile yetip artıyor.

Almak için sormuyorum ki onunla ilgili birşey belirtilmemiş ondan sordum.

Soruyoruz diye almamız mı gerekli.
  • Yetmesine yeter ,bender core2duo var hala.Ama İntel'in rakibi olmadığından teknolojik yenilemeyi çok ağırdan alması bizleri üzüyor tabi..

• teknolojinin çok gerisinde kaldılar yakında batar bunlar
    çok yazık olan rekabete olacak

• nisan gibi piayasaya çıkması bekleniyordu önceden ama anladığım kadarı ile daha hızlı olmaya çalışıyorlar daha erken sunabilmek için. Ancak bukadar hızlı olmalarının amacını anlamadım ben olsam olabildiğince geciktirirdim. Nasıl olsa meydan BOŞ

• Mart ayından önc çıkacağını zannetmem. Ama igpu tarafında intel bu sefer dişe dokunur bir iş çıkaracak buna eminim. Parelel işlemci sayısını 48'e çıkaracağı söylenyor. Verimliliği de %60 düzeyinde olacak deniliyor. Bakalım yerleşik ram ile igpu intel için dönüm amd için ölüm noktası olabilir. Zaten amd'nin tek kozu güçlü gpu barındırmasıydı. Şimdi intel işlemciden sonra yerleşik gpu tarafında da rekabetçi olursa amd tarafından yeni ve hzılı çözümler kaçınılmaz olur. Bekleyip göreceğiz.

• adamlar kendileriyle yarışıyor o kadar çok işlemci var ki fantazi yapmaya başladılar

şuan amd den iyi en az 50 çeşit işlemci sayabiliriz

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

intel zaten tekeldi amd aradan çıksa daha ucuza işlemci alırım

1,5 yıl önce i5 2500K 375 tl satılıyordu şimdi ne kadar 1 kuruş indirim yok ( 8 çekirdekli işlemci 2600K fiyatına satılacaktı

şimdi kaç tl ye satılıyor ...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 18 Ekim 2012; 12:20:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenerbalcı

adamlar kendileriyle yarışıyor o kadar çok işlemci var ki fantazi yapmaya başladılar

1,5 yıl önce i5 2500K 375 tl satılıyordu şimdi ne kadar 1 kuruş indirim yok

Dolar dan kaynaklı, ayrıca %25 vatan indirimiyle o fiyattaydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominc_Toretto_

quote:

adamlar kendileriyle yarışıyor o kadar çok işlemci var ki fantazi yapmaya başladılar

1,5 yıl önce i5 2500K 375 tl satılıyordu şimdi ne kadar 1 kuruş indirim yok

Dolar dan kaynaklı, ayrıca %25 vatan indirimiyle o fiyattaydı.

dolar o zaman 1,65 tl idi şimdi 1,8 TL ne fark var

• Vatan indirimiyle 370 e satılmıştı özel indirimlerle yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominc_Toretto_

Vatan indirimiyle 370 e satılmıştı özel indirimlerle yani.

şimdiki fiyata bak (1 kuruş inmiş mi 1,5 yıl oluyor )
    http://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-intel-core-i5-2500k-sandy-bridge-dort-cekirdek-fiyati,436077.html
  • Intel den yapılan indirim yok, dediğim gibi firmaların kendi indirimiyle o zamanlar 370 e alınıyordu.

Şimdi 460 Lira en ucuz
  • Ivy'deki gibi dandik macun kullanmaz inşallah.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tr'de 2500k ne zaman 370 liraya satildi yav?hani su p67 anakartlar neee 350 lira mi super diye milletin hizliala atladigi sonra intelin super cip imal basarisi yuzunden anakartlari ellerine aldiklari zaman mi?dolar kacti ki o zamanlar?dolar yuksekken ben gecen sene almaya kalktim en ucuz 480 lira dediler aga bu nedir nedim 387 liraya 1090t aldim.su anda neredeymis 370 liraya?450-460 lira gibi fiyatlar goruyorum ki 430 liraya 3570k aldik kuzene gecen hafta vatan indiriminden macun da degil lehim mi yapmislar ne yapmislar buz gibiydi yani 2500k alinmaz o is bitmis.

bu haswell denen dalgaya cikar cikmaz kim atlayacak bakalim intelcilerden bile alani vururum diyen gordum.
  • Bu nedir arkadaş canları sıkılıyor yeni nesil işlemci çıkartıyorlar . Bıktım şu intelin yeni nesil zırvalarından .
  • Anladığım kadarıyla çok büyük bir değişiklik olmayacak.
    Sadece entegre grafik birimini daha gelişmiş yapacaklar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellmare

Mart ayından önc çıkacağını zannetmem. Ama igpu tarafında intel bu sefer dişe dokunur bir iş çıkaracak buna eminim. Parelel işlemci sayısını 48e çıkaracağı söylenyor. Verimliliği de %60 düzeyinde olacak deniliyor. Bakalım yerleşik ram ile igpu intel için dönüm amd için ölüm noktası olabilir. Zaten amdnin tek kozu güçlü gpu barındırmasıydı. Şimdi intel işlemciden sonra yerleşik gpu tarafında da rekabetçi olursa amd tarafından yeni ve hzılı çözümler kaçınılmaz olur. Bekleyip göreceğiz.

bendeki A6 3500 de 384 paralel işlemci var,, gpu su i7 3770 ile karşılaştırılmış, aynı fps değerlerini sunuyor.. aradaki fiyat farkına bakın,, tabi cpu gücü tartışmıyoruz, intel önde,, yalnız, hd video oynatma olsun, oyun olsun, aynı performansı alıyorsunuz.. İntelin gpu tarafı şuanki amd 5800k ile aynı olacağını varsayarsak..
    Amd gibi bu işlemciyi bize 120 dolardan sunabilir mi?
    Tavsiyem salt işlemci gücüne takılmayın,, bu 3 çekirdekli işlemci bile daha iyi render sonuçları verebiliyor..

• quote:

adamlar kendileriyle yarışıyor o kadar çok işlemci var ki fantazi yapmaya başladılar şuan amd den iyi en az 50 çeşit işlemci sayabiliriz http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html intel zaten tekeldi amd aradan çıksa daha ucuza işlemci alırım 1,5 yıl önce i5 2500K 375 tl satılıyordu şimdi ne kadar 1 kuruş indirim yok ( 8 çekirdekli işlemci 2600K fiyatına satılacaktı şimdi kaç tl ye satılıyor ...)

amd aradan çıksa nasıl daha ucuza işlemci alacaksınız bilmiyorum. her hangi bir firmanın resmen tekel olması durumunda tüketicinin zarara girmediği bir dönem görülmüş müdür çok merak ediyorum. -uzaklara arama bak ttnet, aksa, vb...-

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.