Şimdi Ara

BROTHER TN 2220 , TN 2280 toner dolumu (MFC 7360 toneri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
2
Favori
9.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BROTHER tn2220 Tn2010 Tn450 Tn460 Tn2280 Tn-450 Tn-460 Tn-2280

Toner dolumu nasıl yapılır?

Az önce bu videoya bakarak BROTHER MFC 7360 serisi çok fonksiyonlu yazıcı+tarayıcı+faks cihazımızın tonerini doldurdum. Diğer videolarda tam işe yarar bilgi yok. Gerekli tüm işlemler bu videoda tek başına var arkadaşlar!

Geriye sadece "DRUM RESET" yani dram ünitesinin kontör sayacına reset atmak kalıyor.

Toner dolum sonrası Brother MFC 7360 (drum reset):

- Toner gözünün kapağını ve üst kapağı açın.
    - "CLEAR / BACK" butonuna basın.
    - "1" tuşuna basıp onaylayın.

Dram reset işlemi tamamdır.
    Poyraz KArtuş adlı firmadan kargo dahil 52,5 TL'ye 1kg BROTBER lazer yazıcı toner tozu (Link) alıp işimizi hallettik. 1kg toner toz şişesinin yanında hunili kapakta geliyor, ayrıca huni parası vermenize gerek yok. Bu kadar tozla en az 7-8 dolum yapılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulaş-ım -- 12 Ekim 2012; 16:03:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ulaş-ım

BROTHER tn2220 Tn2010 Tn450 Tn460 Tn2280 Tn-450 Tn-460 Tn-2280

Toner dolumu nasıl yapılır?

Az önce bu videoya bakarak BROTHER MFC 7360 serisi çok fonksiyonlu yazıcı+tarayıcı+faks cihazımızın tonerini doldurdum. Diğer videolarda tam işe yarar bilgi yok. Gerekli tüm işlemler bu videoda tek başına var arkadaşlar!

Geriye sadece "DRUM RESET" yani dram ünitesinin kontör sayacına reset atmak kalıyor.

Toner dolum sonrası Brother MFC 7360 (drum reset):

- Toner gözünün kapağını ve üst kapağı açın.
    - "CLEAR / BACK" butonuna basın.
    - "1" tuşuna basıp onaylayın.

Dram reset işlemi tamamdır.
    Poyraz KArtuş adlı firmadan kargo dahil 52,5 TL'ye 1kg BROTBER lazer yazıcı toner tozu (Link) alıp işimizi hallettik. 1kg toner toz şişesinin yanında hunili kapakta geliyor, ayrıca huni parası vermenize gerek yok. Bu kadar tozla en az 7-8 dolum yapılır.

Dün siparişini verdim çarşamba günü elimde olacak. Bu yazıcıyla beraber gelen tonerin modeli nedir, kaç sayfa kapasiteli acaba?
    Birde bu gelen toner dolum yapılabiliyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arifbalyemez -- 26 Kasım 2012; 20:55:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arifbalyemez

Dün siparişini verdim çarşamba günü elimde olacak. Bu yazıcıyla beraber gelen tonerin modeli nedir, kaç sayfa kapasiteli acaba?

MFC 7360 ile birlikte gelen tonerin modelini tam hatırlamıyorum hocam. Aklımda kaldığı kadarıyla TN 2060 gibi bir şey olabilir... Yanlış hatırlamıyorsam 700 sayfa basıyor ve tık diye kalıyor. İçinde toner tozu kalsa bile fazlasını basmıyor.

Demo tonerin tek eksik tarafı şu: Bir yanında bulunması gereken dişli seti. BROTER modelleri için "reset gear" diye geçen bu dişli seti eBAY'da satılıyor ama bence gerek yok.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=brother+mfc+7360+reset+gear&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=brother+reset+gear&_sacat=0

Demo toner bitince atın gitsin derim. Çünkü bunların tonerleri diğer markalara göre oldukça ucuz. O yüzden bir adet yüksek kapasiteli TN-2280 toner almanızı öneririm. 2600 sayfa kapasiteli. Orjinali 133 TL'den başlıyor, muadili ise 84 TL civarı:

http://www.teknofiyat.com/?search=tn+2280
    http://www.hepsindenal.com/?urun-111393-BROTHER-2280-UYUMLU-DOLAN-TONER.html&ref=akakce&v=1.79
  • Tn 2260 1200 kapasiteliymiş. Gelen toneri resetleme imkanımız yok anladığım kadarıyla. Olsun vatan bilgisayarda tn 2280 modeli %25 indirimde 110 tl gibi bir fiyat oluyor heralde. Artık alırım bir tane. Ama merak ettiğim şu bu toneri evde doldurabilir miyim? Yoksa şu dolan tonerlerden mi almalıyım? Hani alayım 1kg toz Yazdırayım öğrencilere kafama göre.
  • Yazıcım geldi ama fanı rahatsız edecek kadar sesli çalışıyor malesef. Bu normal mi acaba?
  • quote:

quote:

MFC 7360 ile birlikte gelen tonerin modelini tam hatırlamıyorum hocam. Aklımda kaldığı kadarıyla TN 2060 gibi bir şey olabilir... Yanlış hatırlamıyorsam 700 sayfa basıyor ve tık diye kalıyor. İçinde toner tozu kalsa bile fazlasını basmıyor.

Demo tonerin tek eksik tarafı şu: Bir yanında bulunması gereken dişli seti. BROTER modelleri için "reset gear" diye geçen bu dişli seti eBAY'da satılıyor ama bence gerek yok.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=brother+mfc+7360+reset+gear&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=brother+reset+gear&_sacat=0

Demo toner bitince atın gitsin derim. Çünkü bunların tonerleri diğer markalara göre oldukça ucuz. O yüzden bir adet yüksek kapasiteli TN-2280 toner almanızı öneririm. 2600 sayfa kapasiteli. Orjinali 133 TL'den başlıyor, muadili ise 84 TL civarı:

http://www.teknofiyat.com/?search=tn+2280
    http://www.hepsindenal.com/?urun-111393-BROTHER-2280-UYUMLU-DOLAN-TONER.html&ref=akakce&v=1.79

Bu sesi kapatabilir miyiz acaba? Belli bir süre sonra kesiliyor bu ses. Uyku moduna geçiyor herhalde.
  • quote:

Tn 2260 1200 kapasiteliymiş. Gelen toneri resetleme imkanımız yok anladığım kadarıyla. Olsun vatan bilgisayarda tn 2280 modeli %25 indirimde 110 tl gibi bir fiyat oluyor heralde. Artık alırım bir tane. Ama merak ettiğim şu bu toneri evde doldurabilir miyim? Yoksa şu dolan tonerlerden mi almalıyım? Hani alayım 1kg toz Yazdırayım öğrencilere kafama göre.

Yukarıda belirtmiştim hocam:
    Üzerinde gelen demo tonere "RESET" atmak ya da doldurup kullanmaya devam edebilmek için eBAY linkini verdiğim üründen yani "reset gear set" dişli setinden 1 adet almak gerekiyor.
    Ama şunu da deneyebilirsiniz: O tonerin üzerinde sayfa sayısını sayacak bir şey yok gibi, o yüzden DRUM ünitesinin sayacına bakıyor olabilir. O yüzden 400-500 sayfa çıktı aldıktan sonra toneri söküp, üst kapağı açıp "CLEAR/BACK" tuşuna basıp ve 1 tuluna basarak onaylayıp DRUM sayacına reset atın. Ondan sonra kaç sayfa daha basacak kontrol edin. Belki işe yarar, belki içindeki toz bitene kadar basmaya devam eder.

Yazıcının çıkardığı sesle ilgili bir şey diyemeyeceğim. Biz hafif gürültülü ofis ortamında kullandığımız için rahatsız etmiyor. Bekleme konumundayken zaten hiç sesi çıkmıyor. Yazmaya başlarken de iyi bir fotokopi makinesinden fazla ses yapıyor. Ama sizin cihazdan aşırı derecede ses geldiğini düşünüyorsanız servise gönderin isterseniz...

NOT:
    1kg toz alıp dolum yaparken de dikkat etmeniz gereken şeyler var.
    - Yeni alacağınız toz ile toner içindeki toz yapı olarak birbirinin aynı olmayacağından dolayı tonerin içerisinde kalan eski tozun tamamını boşaltın. Bu toner dolumunda genel bir kural. Her toz türü/markası değişiminde içeride kalan tozun tamamını ilk seferde boşaltıp içini ama basınçlı hava tutarak ama üfleyerek iyice temizleyin. Yoksa eski tozun üstüne yeni tozu basıp kullanınca özellikle ilk 100-200 sayfada yazıcı boydan boya ince çizgiler atıyor. Hatta eski toz ile yeni toz birbirine tam karıştıysa o toner bitene kadar tüm çıktılarda istem dışı çizgiler-noktacıklar oluşuyor.
    - Yeni gelen tozdan doldurdunuz. Ondan sonraki toz doldurma işleminde toner içerisinde artan toz ile yeni koyacağınız toz tamamen aynı olduğu için bu sefer içeride kalanları temizlemeye gerek yok. Doldurup doldurup kullanabilirsiniz. Ta ki yeni bir toz alana kadar...
  • quote:

quote:

Tn 2260 1200 kapasiteliymiş. Gelen toneri resetleme imkanımız yok anladığım kadarıyla. Olsun vatan bilgisayarda tn 2280 modeli %25 indirimde 110 tl gibi bir fiyat oluyor heralde. Artık alırım bir tane. Ama merak ettiğim şu bu toneri evde doldurabilir miyim? Yoksa şu dolan tonerlerden mi almalıyım? Hani alayım 1kg toz Yazdırayım öğrencilere kafama göre.

Yukarıda belirtmiştim hocam:
    Üzerinde gelen demo tonere "RESET" atmak ya da doldurup kullanmaya devam edebilmek için eBAY linkini verdiğim üründen yani "reset gear set" dişli setinden 1 adet almak gerekiyor.
    Ama şunu da deneyebilirsiniz: O tonerin üzerinde sayfa sayısını sayacak bir şey yok gibi, o yüzden DRUM ünitesinin sayacına bakıyor olabilir. O yüzden 400-500 sayfa çıktı aldıktan sonra toneri söküp, üst kapağı açıp "CLEAR/BACK" tuşuna basıp ve 1 tuluna basarak onaylayıp DRUM sayacına reset atın. Ondan sonra kaç sayfa daha basacak kontrol edin. Belki işe yarar, belki içindeki toz bitene kadar basmaya devam eder.

Yazıcının çıkardığı sesle ilgili bir şey diyemeyeceğim. Biz hafif gürültülü ofis ortamında kullandığımız için rahatsız etmiyor. Bekleme konumundayken zaten hiç sesi çıkmıyor. Yazmaya başlarken de iyi bir fotokopi makinesinden fazla ses yapıyor. Ama sizin cihazdan aşırı derecede ses geldiğini düşünüyorsanız servise gönderin isterseniz...

NOT:
    1kg toz alıp dolum yaparken de dikkat etmeniz gereken şeyler var.
    - Yeni alacağınız toz ile toner içindeki toz yapı olarak birbirinin aynı olmayacağından dolayı tonerin içerisinde kalan eski tozun tamamını boşaltın. Bu toner dolumunda genel bir kural. Her toz türü/markası değişiminde içeride kalan tozun tamamını ilk seferde boşaltıp içini ama basınçlı hava tutarak ama üfleyerek iyice temizleyin. Yoksa eski tozun üstüne yeni tozu basıp kullanınca özellikle ilk 100-200 sayfada yazıcı boydan boya ince çizgiler atıyor. Hatta eski toz ile yeni toz birbirine tam karıştıysa o toner bitene kadar tüm çıktılarda istem dışı çizgiler-noktacıklar oluşuyor.
    - Yeni gelen tozdan doldurdunuz. Ondan sonraki toz doldurma işleminde toner içerisinde artan toz ile yeni koyacağınız toz tamamen aynı olduğu için bu sefer içeride kalanları temizlemeye gerek yok. Doldurup doldurup kullanabilirsiniz. Ta ki yeni bir toz alana kadar...

Teşekkürler açıklamaların için. Gerçekten çok faydalı bilgiler oldu benim için. Benim yazıcım uyku modundayken ömrü dolmuş bir kasa fanı gibi ses çıkarıyor. Derin uyku modunda ses tamamen kesiliyor. Derin uyku moduna daha çabuk geçmesi için yapabileceğim bir ayar var mı acaba? Araştırdım ama bir şey bulamadım. Belki bir yolunu biliyorsunuzdur.
  • quote:

Teşekkürler açıklamaların için. Gerçekten çok faydalı bilgiler oldu benim için. Benim yazıcım uyku modundayken ömrü dolmuş bir kasa fanı gibi ses çıkarıyor. Derin uyku modunda ses tamamen kesiliyor. Derin uyku moduna daha çabuk geçmesi için yapabileceğim bir ayar var mı acaba? Araştırdım ama bir şey bulamadım. Belki bir yolunu biliyorsunuzdur.

Rica ederim. Zamanım oldukça herkese her zaman yardımcı olmaya çalışırım hocam. Başınızı ağrımadan faydalı olabildiysek ne alâ...

Yalnız o yazıcı beklemedeyken o sesi çıkartmaz. Dern uykudayken zaten ses sıfırdır. Bence fanında sorun var. Alalı 7 iş gününü geçmediyse ve toneri kullanmadıysanız yasal "CAYMA HAKKINI" kullanıp iade edebilirsiniz. Yok toneri kullandıysanız satıcı firmayla iletişime geçin bakalım ne diyecekler?

Son olasılık: Teknik servise gönderirsiniz. Garanti dahilinde yapmak zorundalar.
  • quote:

quote:

Rica ederim. Zamanım oldukça herkese her zaman yardımcı olmaya çalışırım hocam. Başınızı ağrımadan faydalı olabildiysek ne alâ...

Yalnız o yazıcı beklemedeyken o sesi çıkartmaz. Dern uykudayken zaten ses sıfırdır. Bence fanında sorun var. Alalı 7 iş gününü geçmediyse ve toneri kullanmadıysanız yasal "CAYMA HAKKINI" kullanıp iade edebilirsiniz. Yok toneri kullandıysanız satıcı firmayla iletişime geçin bakalım ne diyecekler?

Son olasılık: Teknik servise gönderirsiniz. Garanti dahilinde yapmak zorundalar.

Hocam merhaba bizimde 7360 mf brother yazicimiz var alali 3 al oldu ve arastirarark toneridolduruldugu icin cipsiz oldugu icin tercih ettik yanliz yazici toner doldurmadan cok once ve toner doldurduktan sonra kagidi komple grimsi bir sekilde karartiyor ve yazilar biraz silik ve bugulu cikiyor bunun sebebi nedir musteri hizmetlerini aradim druma toner dolumu olmuyor dedi deli etti eni 2 hafta arastirarak aldim tavsiye uzerine ne yapmaliyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 78erhan78

Hocam merhaba bizimde 7360 mf brother yazicimiz var alali 3 al oldu ve arastirarark toneridolduruldugu icin cipsiz oldugu icin tercih ettik yanliz yazici toner doldurmadan cok once ve toner doldurduktan sonra kagidi komple grimsi bir sekilde karartiyor ve yazilar biraz silik ve bugulu cikiyor bunun sebebi nedir musteri hizmetlerini aradim druma toner dolumu olmuyor dedi deli etti eni 2 hafta arastirarak aldim tavsiye uzerine ne yapmaliyim

Öncelikle şunu belirteyim:
    Dolum yapılan toner genel gri ton ya da rastgele yerlere siyan noktacıklar falan atıyorsa bunun ana nedeni içindeki eski toner tozunun tam boşaltılmamış olmasındandır. Orjinal toneri ilk doldururken içerisindeki tozun tamamını boşaltmanız ve ama üfleyerek ama vakumlayarak iyice boşaltmanız gerekir. İlk dolduruşumda acemiliğime geldi, bunu bilmeden eski tozla yeni tozu karıştırmıştım. İlk doldurduğum tonerde ilk 300-500 sayfa lekeli çıkmıştı.

Dolum için yeni alacağınız toner tozu ile orjinal Brother tozu ile bire bir aynı olmayacağı için (kalitesiz demiyorum, sadece mikron boyutunda toz boyutu ve malzeme yapısı aynı değildir) temizlemeden dolum yaptığınızda yazma işlemi esnasında yeni tozla eski toz karmaşık biçimde kağıda basılmaya çalışılır. Bunun sonucunda fonlar, istenmeyen noktalar oluşur.

Diyelim ki ilk dolumda içeride arta kalan orjinal tozu temizleyip yeni aldığınız kiloluk yeni tozla dolumu yaptınız. Sonra da kendi doldurduğunuz tonerin tamamını bitirdiniz diyelim... Bu seferki dolumda (yani ikinci ve sonraki seferlerde) içeride kalan tozu temizlemeye gerek yok, çünkü içinde arta kalan toz ile elinizdeki kiloluk yedek toz tamamen aynı. Bu durumda elinizdeki tozu içine basıp geçin, fon falan yapmaz artık... Ondan sonra da her toz markası değişiminde içeride arta kalan tozu temizlersiniz. Sürekli aynı tozu alırsanız bbuna da gerek kalmaz. Toner kabının iç temizliği sadece toz çeşidi-markası değiştiğinde şart!

Yazıcı çıktılarında oluşan çizgiler ise genelde DRUM'un zedelenmesinden oluyor... MFC 73360 için DRUM ömrü yaklaşık 12.000 sayfadır.

Yazdıklarınızı yanlış anlamadıysam siz diyorsunuz ki: Orjinal toner bitmeden önce de gri fon yapıyordu! İşte buna bir şey diyemem. Ortada bir sıkıntı var orası kesin.

Size tavsiyem üstünden çıkan dişlisiz toneri atın gitsin. Zaten kapasitesi düşük. MFC 7360 ile uyumlu TN-2280 yüksek kapasiteli toner alın, yani şu alternatiflerden birini alın ve bitince de doldurup doldurup kullanın:
    http://www.vatanbilgisayar.com/Toner/brother-tn-2280-tn-2280-yuksek-kapasite-toner-hl2250dn,-7360/productdetails.aspx?I_ID=57154
    http://www.poyrazkartus.com/asp/product/78584/Brother-TN-2280-TN2260-Sifir-Muadil-Toner
    http://www.hepsindenal.com/?urun-111393-BROTHER-2280-UYUMLU-DOLAN-TONER.html&ref=akakce&v=1.67

Fiyatlar makul. Hepsi de işinizi görür. Nasıl olsa üzerlerinde DRUM yok, o yüzden orjinalini de alsanız Poyraş KArtuş sitesindekini de alsanız fazla fark edeceğini sanmıyorum. Bunlarda dişli seti üzerlerinde var. 2600 sayfa basınca dişli sistemi bir anda kilitliyor, 2601. sayfayı asla basmıyor. İçerisinde en az %25 kadar toz kalıyor ben baktım. Ama meret basmıyor işte... Tahminimce 2600 sayfa bastığını DRUM sayacından anlıyor. O yüzden toner kullanırken 1000-1500 sayfa kadar basınca DRUM sayacına reset atıp denemek lazım. Bakarsınız bu şekilde toner tamamen bitene kadar basar. Hani yine 2600 sayfada kilitlese bile videoda gösterildiği gibi kilidi açarsınız olur biter...
  • BROTHER MFC-7360 için bir arkadaş "DRUM sayacı reset" işleminin ve "toner sayacı reset" işleminin ayrı ayrı olduğunu söylemiş. Bunu da denemek lazım, eğer bunlar çalışırsa ilk çıkan toneri de doldurarak kullanmak mümkün olabilir. Ya da 2600 sayfalık yüksek kapasiteli TN-2280 toner aldığınızda 2000 sayfa falan bastıktan sonra reset atarak dişlilerin kilitlenmesi engellenebilir belki... Böylece hiç dişlilerle uğraşmadan çıktı almaya devam edilebilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_59277900/tm.htm#msglink_59277900
    quote:

Orijinalden alıntı: hsrvv

Brother MFC 7360 Resetleme işlemini menüden yapablirsiniz arkadaşlar...
    Resetleme Aşamaları
    1-) Makinanın ön kapağını açın(toner ünitesinin takıldığı kapak)
    2-)Clear/Back tuşuna basın
    3-)Start Tuşuna basın
    4-)11 Tuşuna basın
    5-)Kabul edildi der ekranda
    6-)Makinayı kapatıp açın
    7-)Tebrikler Toneriniz %100 dolu
    Resetleme işlemi başarıyla gerçekleşmiştir...

Dram resetleme işlemi ise;
    1-) Makinanın ön kapağını açın(toner ünitesinin takıldığı kapak)
    2-)Clear/Back tuşuna basın
    3-)1 tuşuna basın
    4-)Star tuşuna basın
    5-)Makinayı kapatıp açın

Resetleme işlemi başarıyla gerçekleşmiştir...
  • menüde ''toner bittiğinde devam et'' seçeneği var bu kadar kasmayın bence. toner kitlediyse de açmak için:
    1)yazıcı açık kapak açık
    2) clear tuşuna basın
    3) başlat tuşuna basın
    4) 11 tuşlayın
    5) kapağı kapatın.
  • brother lazer yazıcılarda toner dolumu yaptıktan sonra kullanılamaz hale geldiği görülüyor , buda brotherin diğer tüm yazıcılardan farklı bir solüsyon kullandığı sebebiyle... bunu yapmasının sebebi sarf malzemesini daha fazla satma isteğinden (doğal olarak) kaynaklanıyor olduğu, ancak dier markalara baktığımızda başka markaların bu konuda daha esnek çözümler sunduğu görülüyor, malum ilk yazıcıyı alırken genellikle şekline bakarız , yada biraz araştırıp mevcut toneriyle kaç sayfa çıktı alabileceğimizi sorup alırız, ama tekrar dolum yapılabilirmi hatta dolumdan sonra aynı kalitede çıktı alabilirmiyim... drum ünitesi toneri servisi vs. pek sormayız genelde...
    bu yüzden artık bir bilene soruyorum, araştırıyorum ve öyle alıyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.