Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.581
Cevap
16
Favori
639.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: adcan

Ocak ayında aldığım sıfır essentia Cmon aracımla 3700km'ye ulaştım.
    Arkadaşlar yalnız bu yakıt işi benim beklediğim gibi değil.Full depoyla şehiriçi(istanbul)(140tl)ışık yanana kadar 650km gidiyorum.Eski sattığım LPG li aracımla hiç bi farkı yok.Sadce sıfır almış olduk.Bana çok geliyo bu yakıt.
    5000km den sonra düşer mi ne dersiniz?Bu yakıt değeri nasıl?

Benim aracım da 5000 küsur km'de yakıt tüketimimiz aynı. Tamamen şehir içi kullanımda full depoyla (140 Tl) ışık yanıncaya kadar 650 km gidiyor. İnşaallah ileride düşer.
  • Okuduğum yorumlar pek de düşecek gibi söylenmöiyo ama inşallah düşer...
  • quote:

Okuduğum yorumlar pek de düşecek gibi söylenmöiyo ama inşallah düşer...

Benzinli araçtan dizele geçiş yaptığınız için belki de kullanma stilinizi biraz daha optimize edebilirsiniz

Konu içerisinde bir arkadaşa önerilerde bulunmuştuk ve yakıtı 6,6lt den 5,5 e düştü. Sen de gayet 5,5lt 'ye düşebilirsin 6lt'den.
    Tabi senin trafik dediğin istanbul trafiği ise ve en sıkışık zamanlarda bu verileri alyosan 6lt gayet normal kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celenlee -- 23 Mart 2011; 11:41:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taşralı

quote:

Arkadaşlar yalnız bu yakıt işi benim beklediğim gibi değil.Full depoyla şehiriçi(istanbul)(140tl)ışık yanana kadar 650km gidiyorum.Eski sattığım LPG li aracımla hiç bi farkı yok.Sadce sıfır almış olduk.Bana çok geliyo bu yakıt.

Benim aracım da 5000 küsur km'de yakıt tüketimimiz aynı. Tamamen şehir içi kullanımda full depoyla (140 Tl) ışık yanıncaya kadar 650 km gidiyor. İnşaallah ileride düşer.

Full şehir içi trafikte 6-6.5 lt çok iyi rakamlar hele 650 km çok iyi bir değer. Bu uzun yolda rahat 4.5-5lt'yi görürsünüz demektir. Ölçümünüzü uzun yolda yaparsanız ve şu hız ortamalasında tüketimim böyle derseniz ölçümünüzün daha ayakları yere basar.
    Tavsiyem:
    1. Motor sogukken fazla gaza basmayın,
    2. Mümkünse soguk motor ile yokuş çıkmayın
    3. Yokuş aşağı inişlerde istediğiniz hıza uygun vitese takıp gaza hiç basmadan aşağı inin,
    4. Hızlanmalarda, gaza tam gaz yüklenip gerekli hıza ulaşınca ayağınızı hafifletmek yerine yumuşak bir şekilde istediğiniz hıza çıkmayı deneyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: aydayd

quote:

quote:

Full şehir içi trafikte 6-6.5 lt çok iyi rakamlar hele 650 km çok iyi bir değer. Bu uzun yolda rahat 4.5-5lt'yi görürsünüz demektir. Ölçümünüzü uzun yolda yaparsanız ve şu hız ortamalasında tüketimim böyle derseniz ölçümünüzün daha ayakları yere basar.
    Tavsiyem:
    3. Yokuş aşağı inişlerde istediğiniz hıza uygun vitese takıp gaza hiç basmadan aşağı inin,
    4. Hızlanmalarda, gaza tam gaz yüklenip gerekli hıza ulaşınca ayağınızı hafifletmek yerine yumuşak bir şekilde istediğiniz hıza çıkmayı deneyin.

Uzun yolda da ortalama 105km hız ile(2500 deviri geçmemek kaydıyla arasıra geçtim ama )820km gitti.

• valla ben gecen gun 100 liralik mazot aldim, deponun 3/4'u doldu. 150 km gittim deponun yarisi hala dolu. bu arada oglen saatlerinde kadikoy, fenerbahce, goztepe, bogazicikoprusu, besiktas, bebek, istinye ve sonunda taksim rotasi cizdim, inanilmaz sikisik trafikte inanilmazdur kalklar yapilarak gidildi rota. deponun kalan yarisi ayni oranda azalir mi bilmem ama yeni corsalar en pis sehir trafiginde 600 km gidecek sekilde hesapladim ben.
  • 250 km uzun yol geldim ve toplamda yaklaşık 10.5lt yakıt yaktı. Yolun 2. yarısında yokuş dağ tepe çok fazlaydı.
    Arabada ben ve eşim olmak üzere 2 kişiydik.
    hızım 80 ile 120 arasında gitti geldi ama genelde akıllı kullandım ve 85-90 civarı idi hızım. Düz yollarda hız sabitleyiciye aldığınız zaman 2.5-3.5 lt/100km gibi değerler görebiliyorsunuz.
    Yakıt tüketimi güzel arabanın
    Bu arada eklemeliyim araba daha 600km de

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ppzrg -- 28 Mart 2011; 13:57:10 >
  • selamm
    2008 corsa 1.3 cdti esentia arabam var
    150 liraya fulledim istanbul şehiriçi 630 km gitti ışık yandı
    sitelerde 150-180 kuruş yaktığını iddia eden bisürü insan görüyorum
    benim arabamda gayet bakımlı ve sağlıklı bir araba neden fazla yakıyor yada normalmi bu sarfiyatı
    acilen yorumlarınızı bekliyorum...mazotu shellden alıyorum...
    aynı araçtan olupta km de kaç kuruş yaktığınızı yazarmısınız?
  • Bence istanbul ici icin yuksek degil. normal
    sen iddia edenlere bakma
    benim bir tanidigim bizim dizel fiesta 13-14kr yakarken sehirlerarasi 7 kurus yaktigini iddia ediyodu.Kaldi ki bizim arabanin fabrika verisi onunkinden dusuktu.
    Bu arada bilmiyorum kullanimin nasil ama kalkislarda filan biraz daha yavas durup kalkarsan, lambanin kirmizi yandigini gorunce ayagini gazdan cekersen, ani hizlanmalardan kacinirsan ve duz yollarda ivmelenmeksizin yuksek vites ve sabit hizda 2000d/dak yi gecmezsen bence en az 0.5-1 lt/100km daha az yakit tuketebilirsin.

quote:

Orijinalden alıntı: demirel71

selamm
    2008 corsa 1.3 cdti esentia arabam var
    150 liraya fulledim istanbul şehiriçi 630 km gitti ışık yandı
    sitelerde 150-180 kuruş yaktığını iddia eden bisürü insan görüyorum
    benim arabamda gayet bakımlı ve sağlıklı bir araba neden fazla yakıyor yada normalmi bu sarfiyatı
    acilen yorumlarınızı bekliyorum...mazotu shellden alıyorum...
    aynı araçtan olupta km de kaç kuruş yaktığınızı yazarmısınız?

• kullanım tavsiyelerine tamamen katılıyorum,
    ancak malesef bir türlü uygulayamıyorum,
    bir şekilde gaza ayak gidiveriyor işte,
    ama artık sitelerde 150-170 kuruş yakıyorum diyen kimseye inanmıyorum,
    mantıken bu mümkün değil zaten, ama insanı gıcıklandırıyor işte ister istemez..

bu arada istanbul veya şehirçi dizel tüketimlerinizi km / kuruş yazarmısınız...........
  • Aracımı Opel Gerçek'ten teslim alırken teslim eden görevli eski aracıma bakarak: "benzinliye benzemez bu, bağırtın motoru, korkmayın, bırakın bağırsın" şeklinde bir tavsiye ile anahtarı uzatmıştı. Tabi ben de dizel konusunda deneyimsiz biri olarak 3500-4000 devirlerde cirit attım.

Aracı aldığımda benzin ibresi 0'daydı, zaten çıkar çıkmaz Levent BP'ye attım kendimi. Depo 150TL'ye doldu. Neyse efendim ben görevliden aldığım gazla 3500'den önce vites büyütmeyip, 2000'in altına düşmedim.

Sonra bir baktım ki geçtiğimiz pazar 550km'de o kahrolasıca ışık yanmaya başladı. E dedim hani 700, 800 km'ler, şehit dışı 1050ler? Tabi motorun yeni olmasının da etkisi vardır ancak bu kadar da erken yanmasını beklemiyordum kesinlikle.

Sonra soluğu Shell'de aldım. 140TL'ye depoyu doldurdum ve yemişim tavsiyesini mantığı ile 2000-3000 devirlerde dolaşmaya başladım. Yokuş hariç 3000'i geçmemeye çalıştım. Şimdilik sanırım 300km'ye yakın yol yaptım, 3/4 ile 1/2 arası bir mazot var depoda şu an.

Tabi bu sağlıklı bir değerlendirme değil ama en azından bir önceki sefere kıyasla daha çok yol giderim izlenimi oluşturdu bende.

• Aynı araçla şehirdışı 3 kişi artı bagaj 1000 km'yi gördüm..
    Dizel araç devirli kullanılır olayı şehir efsanesinden ibaret...Tabi ki motoru boğacak kadar devirsiz kullanmayacaksınız ama 3500 devirde de vites değiştirmek bu akaryakıt fiyatlarıyla çılgınlık
    İstanbul'da özellikle trafiğe giriyorsanız aracın şehiriçinde 5-5,5 lt yakması da zor haliyle.
  • 2004 Model Opel Corsa CDTI 1.3 Enjoy Spor Paket
    125.000 km de.

istanbul - adapazarı
    90 km ye çoğunlukla uydum. üstüne hiç çıkmadım. ama trafikte takıldığım çok oldu.
    Araba ağırlığı + 180 kg ağırlık.
    ( istanbul içinde de trafiğe takıldım )
    benzin ışığı yanıp sönmeye başladı. onuda son ana kadar kullandım.
    1040 km.
  • Çok güzel, Ben de şimdiki aracımla o verileri yakalayabileceğimi düşünüyorum, benzer bir kullanım tarzı ile
    Saygılar

quote:

Orijinalden alıntı: tazmanian

2004 Model Opel Corsa CDTI 1.3 Enjoy Spor Paket
    125.000 km de.

istanbul - adapazarı
    90 km ye çoğunlukla uydum. üstüne hiç çıkmadım. ama trafikte takıldığım çok oldu.
    Araba ağırlığı + 180 kg ağırlık.
    ( istanbul içinde de trafiğe takıldım )
    benzin ışığı yanıp sönmeye başladı. onuda son ana kadar kullandım.
    1040 km.
  • quote:

Orijinalden alıntı: epsilon82

Aracımı Opel Gerçek'ten teslim alırken teslim eden görevli eski aracıma bakarak: "benzinliye benzemez bu, bağırtın motoru, korkmayın, bırakın bağırsın" şeklinde bir tavsiye ile anahtarı uzatmıştı. Tabi ben de dizel konusunda deneyimsiz biri olarak 3500-4000 devirlerde cirit attım.

Aracı aldığımda benzin ibresi 0'daydı, zaten çıkar çıkmaz Levent BP'ye attım kendimi. Depo 150TL'ye doldu. Neyse efendim ben görevliden aldığım gazla 3500'den önce vites büyütmeyip, 2000'in altına düşmedim.

Sonra bir baktım ki geçtiğimiz pazar 550km'de o kahrolasıca ışık yanmaya başladı. E dedim hani 700, 800 km'ler, şehit dışı 1050ler? Tabi motorun yeni olmasının da etkisi vardır ancak bu kadar da erken yanmasını beklemiyordum kesinlikle.

Sonra soluğu Shell'de aldım. 140TL'ye depoyu doldurdum ve yemişim tavsiyesini mantığı ile 2000-3000 devirlerde dolaşmaya başladım. Yokuş hariç 3000'i geçmemeye çalıştım. Şimdilik sanırım 300km'ye yakın yol yaptım, 3/4 ile 1/2 arası bir mazot var depoda şu an.

Tabi bu sağlıklı bir değerlendirme değil ama en azından bir önceki sefere kıyasla daha çok yol giderim izlenimi oluşturdu bende.

aynennnnn katılıyorum sanada arkadaşım,
    bende daha önce dizel araba kullanmamıştım, aldığımda yanıma binen çok bilmiş arkadaşlar " olum bu ne, nasıl araba sürüyosun, motoru yiyecan,
    bas gaza, devirli kullan, bu dizel araba bağıttıracan, benzinli gibi kullanma" gibi sözleriyle beynime işlediler, ama uzmanlar sitelerde hep 2000-2500 devirlerden bahsediyorlar sağlıklı kullanım için...yani diyeceğim bu dizel arabaya basılır, yüksek devirli kullanmak lazım sözleri bilinçi olarak söylenmiş laflar değil bencede, ha basarsan her araba kaçar, gider ama ona görede yakıt tüketirsin, bu sebeple bende artık eski alışkanlığımdan kurtularak 2000-2500 arası vites değiştirip o devirlerde sürmeye çalışıyorum, taş çatlasa gaza gelirsem 3000 deviri görüyorum..amaaaa ne kadar bu devirlerde sürsek bile buralarda yazan şehiriçi 800-900 km.lerin hayel ürünü olduğuna inanıyorum..yada o yazan arkadaşlar ölçüm yapmayı bilmiyorlar..şu anki fiyatlarla 800-900 km ş.içi gidecek arkadaşın alnından öperim....

• "Dizel araç devirli kullanılır" sözü bilinçsiz ortaya çıkmış bir söz değildir.

Eski model dizel araçlar devirli kullanılmak zorunda olduğu için bu böyle bilindi yıllarca.

Ancak devir değişti "Turbo Dizel" araçlar çıktı işte bu araçlar için yüksek devir devirli kullanın olayı kalktı. Verimli çalışma devirlerinde kullanınız diye söylenir tabi bilenler böyle der ;)

Eskide kalanlar hala bas bas 3000in altına inme der :p
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydayd

quote:

quote:

Tavsiyem:

Son olarak aracı maksimum torkunu verdiği devir aralığında kullanmak en ekonomik çözümdür.Bu devir aralığı motorun verimlilik açısından en verimli bölgesidir. Zaten otomatik vites araçları bu devir aralığında, vites değişimlerini tutacak şekilde ayarlarlar. Corsa CDTi 95 hp için bu 1750-3250 rpm arasında(75 hp için 1750-2500) sayılır.

• mazot fişlerine baktım
    55(+-1lt) litre mazot ile 1211 km yol yapmışım. Yolun 1000km si şehirlerarası geri kalanı ise şehir içi.
    Genelde sakin kullanım. 5. vites sabit hız. sadece yokuşlu yollara gelmeden geriden hız alıp devam ettim.
    Araç rodajda sayılır, şu an 1240kmde.
    ortalama yakıt tüketimim 4.6lt/100km gibi bir şey gözüküyor.
    Sizce nasıl??
  • quote:

Orijinalden alıntı: ppzrg

mazot fişlerine baktım
    55(+-1lt) litre mazot ile 1211 km yol yapmışım. Yolun 1000km si şehirlerarası geri kalanı ise şehir içi.
    Genelde sakin kullanım. 5. vites sabit hız. sadece yokuşlu yollara gelmeden geriden hız alıp devam ettim.
    Araç rodajda sayılır, şu an 1240kmde.
    ortalama yakıt tüketimim 4.6lt/100km gibi bir şey gözüküyor.
    Sizce nasıl??

Valla güzel...
    Güzel ne kelime harikaaaaaaa...
    Ya ocak 2011 sıfır aldım 1.3 75hpcdti corsamı.Ama sizin söylediğinz değerler harika.Ben şehiriçi 1 depoyla 640km falan gidiyorum (Işık yanana kadar).Uzun yolda da ortalama 2500 devirde kullanarak 830km (Işık yanana kadar) gidiyorum
    Haa aracı da devirli ve sakin kullanan biriyim.İncitmem aracı.
    Sizin verilerininz süpermiş...

• Ben sadece yokuş gördüğüm zaman geriden 5.vites 2500-3000 dev/dak yapıyorum o zaten çıkıyo..
    Bu arada uzun yolda hız sabitleyici kullanıyor musunuz???kesinlikle tavisye ederim, hem rahatlık hem de yakıt açısından..
    Dün yine 250km geldim 10.5 litre yaktı bu sefer.
    Bir de bu sefer mazotu başka yerden aldım (total). Emin değilim ama sanki bböyle yakıt tüketimi arttı gibi geldi....aslında 9-9.5lt filan bekliyordum.
    Neyse işte öyle yani veriler, siz de düz yolda devri düşürürseniz kesinlikle o verileri görürsünüz. Benim yakıt tüketimim ortalamada 4.5lt/100km filan.Çoğu uzun yol olmak üzere

quote:

Valla güzel...
    Güzel ne kelime harikaaaaaaa...
    Ya ocak 2011 sıfır aldım 1.3 75hpcdti corsamı.Ama sizin söylediğinz değerler harika.Ben şehiriçi 1 depoyla 640km falan gidiyorum (Işık yanana kadar).Uzun yolda da ortalama 2500 devirde kullanarak 830km (Işık yanana kadar) gidiyorum
    Haa aracı da devirli ve sakin kullanan biriyim.İncitmem aracı.
    Sizin verilerininz süpermiş...

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.