Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.581
Cevap
16
Favori
639.523
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: elektrik_xxkr

2.5 ay önce 1.3 Cdti Enjoy aracımı o km aldım. şuan 2100 km de şehir içi 6.0/100 km yakıt tüketimi...

şehir içi 6.0/100 km yakıt tüketimi... bu oran iyi midir ustalar 75 hp bir araç için...?
  • 6 litre/100 km gayet normal. canınızı sıkmayın.
    Saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: irresali

quote:

2.5 ay önce 1.3 Cdti Enjoy aracımı o km aldım. şuan 2100 km de şehir içi 6.0/100 km yakıt tüketimi...

şehir içi 6.0/100 km yakıt tüketimi... bu oran iyi midir ustalar 75 hp bir araç için...?

Hangi il? Eğer İstanbul'sa çok çok iyi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: k_t_destek

quote:

quote:

ben 95 hp le 4.5 max 5 yakalıyorum istanbulda. Bu ne oluyor ozaman Gerçi fabrika verisi olarakda fark var ancak 6 nın altı yakalanabilir bence. Asıl olay yavaş gitmekte değil yavaş ivmelenmekte.

• 9 aydır 2004 Corsa C cdti enjoy sp kullanıyorum. 140.000 km de almıştım. şuan 155.000 km de. Ortalamam yaz aylarında 5.5 idi. kış girdiginden beri 6.1 yakıyorum. Bu tüketimlerim günlük kullanımım için geçerli (sürekli depoyu fülleyerek kullanırım o yuzden verilerim kesin verilerdir.). İş ve ev arasındaki kullanımım artı aile ile şehirçi gezmelerimin ortalaması bu değerler. Yazın uzun yolda, 3.8 lt yi gördüm 600 km lik bir yolculukta. Ama çok dikkat ederek kullanmıştım. Denemek istiyordum tüketimi. Dikkat etmeden kullandığım zamanlarda da 4.7 - 5.1 arasında değişiyor uzun yolda.
  • 2011 model 95 hp DTE ecoflex opel corsam var. 13. ayındayım. bu süreçte hiç bir zaman 5.2 litrenin üstüne çıkmadım. 20 km+ 20 km işe gittiğim geçen kış ortalamam 4.5 civarı idi. ancak şu 5km+ 5km lik sadece şehir içi kullanımlarımda 5.1 litredeyim motor ısınmadan işe varıyorum. gerçi 40 yola göre her türlü günlük harcamam azalıyor 5 litrenin üstünü görmek üzücü bence. şehir kocaeli. yaz ayında 800 km lik uzun yolumda 3.8 litreye kadar düştüm 90km hız sabitleme. ancak mersine giderkendi. dönüşte 4.6 litreye çıktı. gidiş hafif meyilli dönüşte yokuşlar var.
    ayrıca klima çılınca aracın çekişi çok düşüyor ve yakıt çok artıyor. o kadar düşüyor ki bazen camları açıyorum klimayı kapatıyorum. 60 beygir bir araba gibi hissettiriyor.
    benim merak ettiğim 6 vites dealagic punto evo 6. vitesin avantajıyla daha iyi yakıt tüketirmi. 90ın altında kullanmayı sevmiyorum.

• değerleriniz güzel gerçekten ama ben acaba kaç harcıyorum 2006 model olduğundan yol bilgisayarım yok , 1.3 CDTI 69hp 84 bindeyim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: qru

ben captain58 arkadaşımızın bazı söylediklerini bizzat yaşadım.öncelikle motorun hava almadığına bende katılıyorum.hava filtresini ben kendim değişiyorum 4000 yada 5000 kilometrede bir 1 defa yedek parça aldığım dükkan kapalı olduğu için başka bir yerden başka marka bir filtre aldım.araç resmen hantallaştı filtre yeni olmasına rağmen araç hava çekemediğini hissettim ve hemen filtreyi ertesi gün değiştirdim.araç kendine geldi.
    uzun yolda 800 kilometreyi geçemiyorum demişsin ama ben bizzat ankaraya gittim izmirden 1017 de ışık yandı.1047 de istasyona girdim araç 42 litreden biraz fazla yakıt aldı.bence 900 950 yapmak çok mümkün.

evet fabrika verilerine göre olması gereken kesinlikle 1000 km den aşağı olmamalı, bizim paylaşımlarımızın ortak noktası da bu. corsayı verdim 2008 astra njoy sedan kasa 1.3 90 hp cdti aldım, daha büyük araç ihtiyacımız oldu bebekten dolayı. belki inanmazsınız ama ş.içinde 4-4.5 litre ortalama yakıtım var mazotunu fullediğimden beri, ş.dışı düz yolda ise 3.7-3.9 arası değerlerdeyim (hiç 110 km hızı geçmeden) konu corsanın yakıtı olduğu için corsaya dönersek eğer, astradan daha hafif daha seri, daha şehir otomobili ve daha pratik olduğu kesin ancak ben ısrarla o araçların olması gerektiğinden fazla yaktığını düşünüyorum (istisna olan arkadaşlarımızın sayısı çok az,genelleme yaparsak). çünkü yaklaşık 50-100 kg daha ağır olan cordoba 1.4 tdi 3 silindirli 80 hp 190 nm lik aracımla 1000 km.yi her seferinde devirebiliyordum, aynı cordobadan 2 kez bindim birisi elegance diğeri styalce idi ve ikisininde standardı vardı, çok özenmeden normal kullanımda 1100-1250 arası uzun yol yapabiliyordum. corsa da ondan daha aşağıda kalmamalı bence. litresi 3.99 dan sehllden 200 tl lik mazot aldım ve astranın menzili 115 km ş.içi yol yaptığım halde 1250 gösteriyor, bu arada depo göstergesi de corsa gibi değil doğru ölçüm yapıyor. doldurmaya gittiğimde 2 lt kalması gerekiyordu yol bilgisayarı verilerine göre ve tam 2 litre kalmıştı. yani toplamda 52 litre ile ş.içinde 1350 km gibi yol yapılabiliyor düz konya yollarında. demekki ş.içinde km.de 1200 yapılacağını düşünsek bile 200 tl/1200 km den 166 krş eder ki mükemmel bir değer. (aracıma chip taktım bunun da faydası oldu, rölantide 0.4-0.5 lt/h gösteren yol bilgisayarı chipten sonra 0.2-0.3 lt/h gösteriyor ve artık 6.viteste hız kesmeden rampa çıkabiliyorum, dyno verilerine göre artık 1.6 tdci 109 ps, 240(turboboost ile 260) nmlik bir ford focustan hemen hemen daha güçlü bi aracım var) . herkese kazasız belasız günler diliyorum

• rasgele yani dikkat etmeden zaman zaman seri zaman zaman sakin kullanıyorsanız yol şartlarına göre sanırım 190-230 krş arası yakar sizin aracınızda. saygılar. yol bilgisayarınız olmadığı için ölçüm yaparken size tavsiyem depoyu fuleyin(pompa attıktan sonra ekletmeyin hiç) km yi sıfırlayın ve yaklaşık 500 km yaptıktan sonra ya da depo boşaldıktan sonra yeniden depoyu yine pompa atana kadar doldurun ve kaç tl harcamayı kaç km menzilde yaptığınızdan km.de ne yaktığınızı hesaplayın. bu yakıt olayı bende saplantı haline geldihttps://forum.donanimhaber.com/images/micons/m11.gif
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exxcrea

quote:

quote:

quote:

ben 95 hp le 4.5 max 5 yakalıyorum istanbulda. Bu ne oluyor ozaman Gerçi fabrika verisi olarakda fark var ancak 6 nın altı yakalanabilir bence. Asıl olay yavaş gitmekte değil yavaş ivmelenmekte.

kesinlikle olayın özünü yazmış arkadaşımız, yavaş gitmek çok yaktırır ama yavaş ivmelenmek yani yavaş hızlanmak işin püf noktasıdır. gaza bastığınızın karşılığını motordan aldığınız oranda yakıttan aldığınız verim de artıyor demektir. rakamlarla örneklendirecek olursam rampayı 6.viteste 90 km hız ile gazı kökleyerek çıkarken yol bilgisayarında anlık yakıt değeri 19 lt lere kadar çıkıyor, aynı rampada 4. viteste 90 km hızda gaza daha az basarak çıkarken yol bilgisayarım 7-8 litrelere kadar düşüyor. yani yakıt daha verimli kullanılmış oluyor. yada kalkışlarda sert ve seri olmaktansa gaza daha sakin basarak aracı zorlamadan olabildiğince uygun devirlerde vites büyütmek çok ama çok tasarruf sağlıyor. günümüz dizel araçlarının eski teknoloji olmadığını zaman zaman unutuyoruz, dizeller artık çok ama çok kaliteli, yakıtlarda teknolojiyle paralel olarak çok kaliteli dolayısıyla kolay kolay kurum falan oluşmuyor, sakin kullanmakta her zaman fayda var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bizde 75 HP var 2005 model. Kışın 8 ltye kadar çıktığını bilirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: sevenhilli

değerleriniz güzel gerçekten ama ben acaba kaç harcıyorum 2006 model olduğundan yol bilgisayarım yok , 1.3 CDTI 69hp 84 bindeyim .

2006 dizellerin 75 HP olması lazım. Ne kadar yaktığını öğrenmenin en sağlıklı yolu depoyu fulleyip en az 200-300 km gittikten sonra yeniden fullemek olacaktır. Tabi bu devirde kaç kişi depoyu fuller bilmiyorum olmazsa bankadan kredi çekersiniz:)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

gerçekten çok aşırı değerler. Biraz onceşu konuda paylaştım verileri. 23 km/saat ortalama hız ile saat 5-7 arası 1 saat 40 dakkada 37 km yol aldıgım yogun trafikte 5.1 yakaladım. Klimada yolun yarısında açıktı. Zaten bundan fazla trafikte anca köprü yolunda oluyor. Benim gibi soguk motorla barbaros yokusundan başlayıp o yokusu 40 dakkada 3km/saat ortalamayla çıkmazsanız, köprüye bile girseniz anca 5 olucaktır. Ya ecoflex çok fark yaratıyor yada sizin sürüş tarzınız agresif.

• Tam tersi sürüş tarzım çok sakindir. Belki de aldığım yakıtla ilgiliydi bilmiyorum. Özellikle Opet ve Shell arasında çok fark ediyor bence.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

gerçekten çok aşırı değerler. Biraz onceşu konuda paylaştım verileri. 23 km/saat ortalama hız ile saat 5-7 arası 1 saat 40 dakkada 37 km yol aldıgım yogun trafikte 5.1 yakaladım. Klimada yolun yarısında açıktı. Zaten bundan fazla trafikte anca köprü yolunda oluyor. Benim gibi soguk motorla barbaros yokusundan başlayıp o yokusu 40 dakkada 3km/saat ortalamayla çıkmazsanız, köprüye bile girseniz anca 5 olucaktır. Ya ecoflex çok fark yaratıyor yada sizin sürüş tarzınız agresif.

6.0 litre/100 km değeri erzurumda -15 derecede alınmış değerdir. erzurumda şehir içinde vites değişmeden 10 km gideceğiniz yol nadirdir ve yokuşlu inişli bir şehirdir. ayrıca 75 hp lik aracı yüksek viteste 1750 devir bandında kullanırsanız daha düşük tüketim elde ediyorsunuz. motor küçük olduğu için ani hızlanmalarda çok yakıt harcıyor...

• benim aracım 13 000'de 95 hp 2011 ecoflex yani okuduğum kadarıyla dışardan bir hava filtresi alırsam yakıtım daha da düşecek. garantisinin bitmesine 11 ay var. böyle bir şey yaparsam garantiye etki eder mi? hava filtresi ne hangi marka ve ne kadardır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: otostart_com

Opel araçlara ait hem GM orijinal hem de orijinal harici ürünler otostart.com'da

Ayrıca otostart.com'dan hızlı teslimat garantisi.

Eğer yedek parça siparişinizi söz verdiğimiz sürede gönderemez isek ücreti iade ediyoruz.

http://www.otostart.com

Ürünlerin görselleri de iyi değil fiyatlarda oldukça pahalı.. Üstelik ücretin tamamını değil %10'unu iade ediyorsunuz.. Neyse
  • Dün itibari ile yakıt tüketim ölçümü yaptım.. 145 km yol yaptım (tamamı şehir içi) 9,4 Litre mazot aldı. Yaklaşık 6,4/100km gibi bir tüketimim oldu.

Tabi bu hesapta iş yeri - ev arası 4km lik yolu çok sık gittim geldim. -2 derece havada 4km yol gidip stop ettiğim için daha motor ısınmadan yaptığım tüketim normalden çok daha fazla gibi görünüyor.
  • benim de 2012 1.3 CDTI 75 lik var. İstanbul şehir içi 5,7lt ile 6lt arası gidip geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: okttay

benim de 2012 1.3 CDTI 75 lik var. İstanbul şehir içi 5,7lt ile 6lt arası gidip geliyor.

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.