Şimdi Ara

YENİ SKODA OCTAVIA ANA KONU (601. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
16.421
Cevap
193
Favori
1.276.485
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 599600601602603
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    aracınızı servise götürün incelesinler.

Bilgisayara bağladıklarında, tüm hataları kayıtları görürler ve müdahale ederler.

Sistemin kapanmasına yol açan sorunuda görür ve tespit ederler. Sorun yazılımsal veya donanımsal bişey olabilir. En ufak bir kısa devre bile olsa, güvenlik amaçlı sistem kendini kapatabilir...

En kısa sürede servise gitmenizde yarar var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Abstraction

2014 Aralık sonunda aldığımız aracımız 20.000 kmye gelmek üzere,

- İlk başlarda süspansiyonlar cidden çok sertti, son zamanlarda bir nebze yumuşadığını farkettim, fakat bozuk yoldaki darbe emişi konusunda süspansiyonlar bence iyi değil, Peugeot 308, Citroen C4, Kia Ceed, Hyundai i30, bu konuda Octavia'dan daha öndeler bence, içerisi daha az sarsılıyor bu araçlarda.

- Motor performansı 105 beygir neyse o, ne çok kötü ne çok iyi, aracın içerisinde tek kişiyken yeterli sayılabilir, fakat ortalama ağırlıkta 2 kişi bile olunca araç gaz tepkilerine bariz geç tepki veriyor.
    1.5 dCi Megane ST'den ve 1.6 TDI Jetta'dan daha seri olduğunu tereddüt etmeden söyleyebiliyorum, çünkü bu araçlar yetişemediler octaviaya. Fakat 136 beygirlik 1.6 CRDi'den 100 kmden sonraki hızlarda performans olarak bariz geride, o da olsun o kadar arada 30 beygir fark var, o motor zaten hayatta octavia kadar az yakamıyor, octavianın 3.5 yaktığı yerde crdi ile kasa kasa 5 litre yakıyorsunuz.

- Rüzgar sesi bu aracın bence en büyük sıkıntısı 80-90 km ile giderken ses almaya başlıyor. Kapıda kullanılan camlarda biraz ince ve ucuz, camı yarı açıkken kapıyı kapatın, çıkan sesi duyun, Leon'da birebir aynısı.

- Donanım konusunda, en üst paket olan elegance gayet dolu, fakat keşke alt paketleri de biraz doldursalarmış, bizim araç optimal donanımlı, kliması manuel, dikiz aynası otm. kararmıyor, aynaları elle kapatıp açıyorsunuz, arka taraf için kol dayama yok, ve en önemlisi hız sabitleyici yok. Ama park sensörünün ekrana entegre olması, iyi çalışması, direksiyonun 3 kollu olması, 8 adet hoparlörü ve çok iyi çalışan bir bluetooth sistemine sahip olması optimal'in iyi yönleri.

- Sınıfının en geniş bagaj hacmini ve en iyi arka diz mesafesini sunuyor, bir üst sınıf araçlarla aynı hacmi sunuyor, uzunluğu da yakın, üstelik buna rağmen şehirler arası 1.500 - 2.000 devir arasını korumayı bildiğiniz takdirde oldukça az yakıyor, ben kendim 15 kmlik yokuş iniş çıkışı olmayan bir yolda yol bilgisayarını sıfırladım hedefe vardığımda 2.9 litre yaktı araç, gerçekten inanılmaz bir değer. Şehirdışı aracın yakıtı çok iyi, 4 kişi iken bile 3.5 gibi değerlere ulaşabiliyorsunuz, 4 kişi, + full bagaj ile, toplamda 1700 kg ağırlığı varsayarsak, İzmir İstanbul arası 4.8 litre yaktı, bu da bence gayet iyi bir değer.

- Ön kolsoldan gelen trim sesi yok, fakat şehiriçi parke taşlı olan yollarda vites yükseltince, araç özellikle yokuş tırmanırken 1.500 devirin altındayken göstergelerin oradan hafif bir titreme sesi geliyor, 1.500ü geçince kayboluyor, bozuk zeminlerde ön kapı üstleri sert plastik olduğu için tıkırtı yapabiliyor.

- Yol tutuş konusunda Octavia iddaalı bir araç değil, limitleri bilirseniz, hiçbir sıkıntı olmaz, ben 130 olarak belirledim viraj limitini, daha üst hızlarda şeritten çıkmadan viraja gireyim derseniz, aracın arkasını biraz hissedebilirsiniz, ayrıca, aniden direksiyon kırdığınızda arka tarafta kopmalar yaşanabiliyor dikkat etmek lazım.

- Radyosu hiçbir zaman çekmeme problemi yapmıyor, İstanbul'da kullanılıyor araç, ve oldukça memenunum radyosundan.

- Bolero ekran'ın arayüzü basit olmasına rağmen gerçekten emsalleri arasında en iyilerden birisi, kıyaslayacak olursam, Peugeot, Citroen, Fiat, Nissan, Kia, Renault, Subaru ve Toyota modellerinde yer alan multimedya ekranlarından kesinlikle daha kaliteli bir dokunmatiği var, ve hızlı bir ekran, dokunmatiği gerçekten çok çok iyi, diğer markaların dokunmatik ekranlarında işlem yapabilmek için biraz sert davranmanız gerekirken, bizim araçlardaki ekran gerçekten çok iyi. (5.8 inçlik bolerodan bahsediyorum)

- Genel olarak araca baktığımızda nispeten sert sayılabilecek süspansiyonları, kötü darbe emişi ve, rüzgar sesini içeriye erken alması dışında başka olumsuz yönü yok. Büyük boyutları, geniş iç ve bagaj hacmine rağmen, oldukça az yakması, aracın bence en büyük başarısı.

- Son olarak araç geçtiğimiz aylarda fiyatı nispeten uygundu, fakat son zamlardan sonra gerçekten çok pahalı oldu, ama paralel olarak bütün rakipleride benzer oranda zamlandı, şahsi fikrim 90 bin tl verilirmi derseniz, bence c segmentinde premium olmayan hiçbir araca 90bin tl verilmez. Bizim Aracı alalı 8.5 ay oldu, 67.550 tlye almıştık, şuanda 77.300 liste fiyatı. 2015 Mart ayında 71bin tlye Elegance manuel veren bayiler bile vardı.

Tebrik ederim hocam verdiğiniz bilgiler doğru ve açıklayıcı olmuş. Ben de 22 Ağustos 2014 tarihinden beri Oktavıa Elegance Tdı Dsg kullanıcısıyım. Aracın süspansiyon ve rüzgar sesi haricinde bir sıkıntısı yok. İç & bagaj hacmi, doluluk ve aracın yakıt sarfiyatı beni çok memnun etti. Aracın iç-dış görünüş ve tasarımı da hoşuma gidiyor. Zaten hiçbir araç dört dörtlük değil heleki c segment bir araçtan bahsediyorsak. Oktavıa da dört dörtlük olmasa da dört üçlük bir araba bence de kendi sınıfının en iyi aracı. Nasip olur evlilikte olmaz ise 2-3 sene daha aracımı kullanıp 1.4 Tsı Dsg Cc almayı düşünüyorum ;)

• fatih6ok F kullanıcısına yanıt
    C segmentinde dediğiniz gibi dört dörtlük hiçbir araç yok, hatta d segmentindeki araçlarda da kusur bulunabiliyor. 1.4 Tsi cclerde motor 160 beygir, turbo ve kompresör var motorda fakat şuanda vw bu motoru üretimden kaldırdı 1.4 tsi'ı 150 bgde bıraktılar, 160lık ünite ve dsg ikilisi biraz sıkıntılı, ha sıfır olarak alacaksanız problem riski daha az olur, belki CC ileride yenilenebilir ve 1.6 tdi 120lik motorda gelir diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracında Keyless sistemi olan arkadaşlar;
    Anahtar pili bitmiş olup kendisi değiştiren oldu mu aramızda?
    Bataryayı değiştirin uyarısı geliyor ve kapılar, kapı koluna dokunma ile açılmıyor. Kendim değiştirsem senkronizasyon ister mi acaba?
  • Pili değiştir hiç bir ayara gerek yok

• Pil cr 2032
    Energizer,maxell,sony vb kaliteli pil alın..3-5 yada 10 tl

• quote:

Orijinalden alıntı: mkkabaoglu

Pili değiştir hiç bir ayara gerek yok

quote:

Orijinalden alıntı: taylor1956

Pil cr 2032
    Energizer,maxell,sony vb kaliteli pil alın..3-5 yada 10 tl

Teşekkürler, akşam değiştireyim...
    Alıştım anahtarsız olayına, arabaya gelip kapı kolunu asılıp duruyorum.....

Edit : İçindeki Pil CR2025-Sony markaymiş...2032 değilmiş. Açtim içine baktım, akşam pil alacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Levcho -- 21 Eylül 2015; 15:41:54 >
  • Arkadaşlar herkese selamlar, bi sorum olacak.Aracım 2012 üretimi ve DSG şanzımanlı, 77.000 km oldu ve şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Sormak istediğim; DSG'li araçlarda kavrama değişimi olmadan yüksek kilometreler yapmak ne kadar mümkün? ileriki zamanlarda illa kavrama değişimi kesin gerekecek mi? Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok makbule geçecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: dr.aty

Arkadaşlar herkese selamlar, bi sorum olacak.Aracım 2012 üretimi ve DSG şanzımanlı, 77.000 km oldu ve şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Sormak istediğim; DSG'li araçlarda kavrama değişimi olmadan yüksek kilometreler yapmak ne kadar mümkün? ileriki zamanlarda illa kavrama değişimi kesin gerekecek mi? Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok makbule geçecek.

Tıpkı manuel şanzımanlarda olduğu gibi dsg kavramasınında bir ömrü vardır, yaşadığınız şehre, kullanma tarzınız, içinde bulunduğunuz trafiğe göre değişir, 20bin dayananda var 70-80bin dayananda, kavramanın dayandığı noktaya kadar devam Hocam, Allah uzun ömür versin :D

• quote:

Arkadaşlar herkese selamlar, bi sorum olacak.Aracım 2012 üretimi ve DSG şanzımanlı, 77.000 km oldu ve şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. Sormak istediğim; DSG'li araçlarda kavrama değişimi olmadan yüksek kilometreler yapmak ne kadar mümkün? ileriki zamanlarda illa kavrama değişimi kesin gerekecek mi? Tecrübeli arkadaşlar cevaplarsa çok makbule geçecek.

3.nesiller baya iyi. Benim aracım 102 binde kavrama da tık yok daha 1.6 tdi dsg 2013 elegans

• quote:

Orijinalden alıntı: ibiza tdi

quote:

3.nesiller baya iyi. Benim aracım 102 binde kavrama da tık yok daha 1.6 tdi dsg 2013 elegans

100 bin devrildi suan 103 binde kavrama ilk günkü gibi
     YENİ SKODA OCTAVIA ANA KONU

• Arkadaşlar merhaba,
    Geçen cumartesi şu gizli özellik olayaları için http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-vag-com-ile-gizli-ozellik-acma-vw-audi-skoda,seat-203858536/detay/ bu linkteki arkadaş ile buluştuk. Daha önce bu işi yapıp yapmadığını sordum, sürekli yaptığını, skodada yaptığını da söyledi. Bahsettiği özellikleri açamadı, sadece kadran selamlama açıldı.

Bu gece fark ettim ki sol kolu ileri ittiğimde çalışması gereken uzun far ve kolu kendime çekip bıraktığımda çalışması gereken selektör çalışmıyor. Bu eleman yanlış bir şey mi yaptı acaba? Hata yaptığımı anladım ama geç anladım. Ne tavsiye edersiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: BackConnect

Arkadaşlar merhaba,
    Geçen cumartesi şu gizli özellik olayaları için http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-vag-com-ile-gizli-ozellik-acma-vw-audi-skoda,seat-203858536/detay/ bu linkteki arkadaş ile buluştuk. Daha önce bu işi yapıp yapmadığını sordum, sürekli yaptığını, skodada yaptığını da söyledi. Bahsettiği özellikleri açamadı, sadece kadran selamlama açıldı.

Bu gece fark ettim ki sol kolu ileri ittiğimde çalışması gereken uzun far ve kolu kendime çekip bıraktığımda çalışması gereken selektör çalışmıyor. Bu eleman yanlış bir şey mi yaptı acaba? Hata yaptığımı anladım ama geç anladım. Ne tavsiye edersiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Arkadas kodlamayi yanlis yapmis tavsiyem ender elektronige gidip 50 tl verip butun gizli ozellikleri actirip sellektor problemini duzeltmeniz

• Bagajda fazla yer kaplamiycak arac disina titresim vermeyen cevreyi rahatsiz etmeyen arac icindeki insani fazlasiyla memnun eden Alpine swe-815 kendinden amfili 20 cm 100rms bass kontrol kumandali urunu bugun Alpine dagitim merkezinde baglattim piyasada 510 550 tl fiyati var 
    Alpine turkiye dagitim bayisinden urunu alip baglattigim icin montaj ucreti almiyorlar
    Soketli yapi sokmesi 10 saniye
    Alpine swe-815=160€
    Cevirici=15€
    Baglanti kablolari kutu icinden cikiyor
    Montaj dahil Toplam 590 tl

Deck cevirici ve diger baglantilar torpido icindeki cd changere baglaniyor

http://i.hizliresim.com/0kOd78.jpg

http://i.hizliresim.com/L49rDb.jpg

http://i.hizliresim.com/Myq7V7.jpg

Bass kontrol cihaziyla surekli oynamiycam icin torpido icine koydurdum sofor tarafinda direksiyon altindaki acma yerinede koyulabilir

• Shadow GT680W+gps arac kamerasini bugun istanbul mecidiyekoydeki elektrikcimde 20 tl fiyata baglattim kamera+gps+ogs+hgs ayna arkasinda kablosu tavandan sofor tarafi diregi icinden sokulmeden gecti sol taraftaki sigorta kutusundan kontak girisine baglandi arac calisinca kamera acilip kayda basliyor arac stop edilince kamera otomatik kapaniyor
    Goruntu kalitesi icin youtube Shadow GT680W yazmaniz yeterli yurtdisi sitesinden satin aldim 20 gunde ucretsiz ptt kargo ile geldi

http://i.hizliresim.com/ZVGm8z.jpg

http://i.hizliresim.com/Ylzm1a.jpg

• gecen hafta aldigim 2015 octavia style 1.6 tdi 110 luk euro6 motor da o kadar iyilestirmeler varki..

Yol sesi yok neredeyse sifir

Camlar kapali iken kendi kornami duymakta zorluk cekiyorum yalitim muthis.

Ruzgar sesi yok denecek kadar az

Kabine ses girmiyor cok hafif dizel hiriltisi o da yalitim o kadar iyi olmuski bir onu duyuyorsunuz.

Amortisorler cok sessiz, kasislerde oldukca sessiz..

2015 de cok drgisiklikler olmus arac passat kullanmaya es deger olmus..

• tolgao2000 T kullanıcısına yanıt
    Karşılaştırmanız neye göre 2013 2014 2015 euro 5 kullandınız mı?

• quote:

Arkadaşlar merhaba,

Hocam gerçi araçlar farklı ama temel yapı benzerdir. Eski aracım seat toledo da aydınlatma sigortası atmıştı bir defa o zaman kontak açılınca direk Kısalar yanıyor ama dediğiniz gibi diğer fonksiyonlar çalışmıyordu. Sigortaya bir baktirin

• quote:

Arkadaşlar merhaba,

Uzunları açınca panoda mavi renkli far işareti yaniyor mu?
    Sigorta da atmış olabilir.
    kodlama yaparken neleri açmaya çalıştıniz. Farlar ile ilgili bi kodlama yapildi mi?

• Teşekkürler yanıtlar için.
    Evet ekranda uzun far, selektör işareti var.
    Adam farlarla ilgili bir özelliği de açacaktı. Dün servise gittim, bayram üstü olduğu için bakamadılar, kolda bir bozukluk vardır dediler.
    Tecrübeli Bir arkadaş bu konudaki yazıma cevap olarak, Abdullah Usta'dan bahsetti, numarasını buldum. Ona gideceğim, hem gizli özellikleri halleder hem de kodlamada hata yaptıysa düzeltir dedi sağolsun.
    Muhtemelen kodlama ile ilgili bir hata yaptı.
    Tekrar teşekkürler herkese iyi bayramlar

• 
Sayfa: önceki 599600601602603
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.