Şimdi Ara

Piyasadaki ekran kartları hakkında kısa bir derleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
4.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sürekli gelişen ekran kartı piyasasında, kullanıcılar doğal olarak neyin ne olduğunu takip edemez hale geliyorlar. Biz bile bazen hangi kart kaç iş hattına sahipti, hangisi ne çip kullanıyor, saat hızları neydi diye ikilemde kalabiliyoruz. İş bu haldeyken küçük bir derleme yazısı hazırlamanın, okuyucularımızın kafasındaki soru işaretlerini bir nebze olsun dağıtacağını düşündük.

Öncelikle üst seviye kartlardan başlayalım, en iyisini arıyosanız ve 550-600$ civarında parayı bu iş için gözden çıkarmayı düşünüyorsanız, Ati 1900 serisi kartlar sizin için uygun. Özellikle X1900 XTX, 600$ +kdv fiyatı ile dudak uçuklatıcak cinsten. nVidia' nın 7900 serisi, Ati' nin 1900 serisinin rakibi olsada, teknoloji ve performans olarak X1900 serisi daha üst düzeyde. 7800GTX bile 500$ üzerinde satıldığı için, bu kartlar otomatik olarak seçenek olmaktan çıkıyorlar. Ati' nin 1800 serisi 1800XL 300$ ve 1800XT 350$ civarında satış fiyatları ile hem 7800 lerden biraz olsun yüksek performans sunuyorlar hem de fiyat olarak çok daha makul düzeydeler. Bu sınıfa ekleyebileceğimiz diğer bir kart ise, bu aralar muhteşem overclock yeteneği ile ünlenen 7900GT. Eğer overlock ile uğraşacaksanız 375$ civarında fiyatı ile bu kartı göz önünde bulundurabilirsiniz. Üst klasmanda Ati' nin üstünlüğü söz konusu.

Performans lideri X1900XTX

Orta ve giriş seviyesi kartlara bakacak olursak, burada uyarmamız gereken ilk konu artık ömrünü dolduran 6800 lerden uzak durmanız gerektiği. 6800GT bile çoğu yerde 7600GT' ye geçiliyor. Artık yaşını iyice belli eden bu kartlar eski diyebileceğimiz sınıftalar. Ekran kartı için 250$ civarında bütçe ayırmışsanız, 12 iş hattına sahip olmasına rağmen 7600GT ilk tercihiniz olmalı. 200$ civarında Ati' nin X1600 seri kartları olsada, biraz daha verip 7600GT' yi tercih etmek çok daha mantıklı. Aradaki fiyat farkı performans farkı ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilecek düzeyde. Son olarak 150$ civarında X1600PRO ve 7600GS düşünülebilir. Abilerinden tek farkları düşük saat hızları olan bu kartlar, hafif overclock ile düşük bütçeli oyuncuların çözümleri olabilirler.

12 pipe olmasına rağmen eski kral 6800GT' yi bile gölgede bırakan 7600GT

Değinilmesi gereken başka bir konu ise, kulanıcılarında kafasını karıştıran 512-256Mb bellek konusu. En üst seviye kartlarda zaten büyük oranda 512Mb bellek kullanılırken orta seviye ve giriş seviyesinde 256Mb daha çok tercih ediliyor. Cevaplanması gereken soru ise 512Mb bellek ne kadar fark yaratıyor? Üst seviye kartlari güncel oyunlarda yüksek çözünürlükler de AA ve AF gibi özellikler açık iken oynanabilir bir performans sundukları için, bu değerlerde 256Mb bir nebze olsun darboğaz yaratıyor. Fakat orta ve giriş seviyesi kartlarda zaten GPU yüksek çözünürlüklerde bellekten önce darboğaz yarattığı için, 256Mb üzerinde bir fark oluşmuyor.

Kısaca toparlamak gerekirse, en iyiyi arayanlar ve maddi açıdan bir sınırı olmayanlar X1900 serisi sizi bekliyor. 300-350$ seviyesinde satın alınabilen 1800XL ve 1800XT, performansları ile 7800 ve 7900 serisini makul çözümler olmaktan çıkarıyorlar. 250$' a satılan 7600GT, 200$' a satılan X1600XT ye göre performansı ile daha avantajlı durumda. 200$ altında ise X1600PRO ve 7600GS kartlar çok cazip duruyorlar ve hafif overclock ile bütün güncel oyunlarda kabul edilebilir performans sizi bekliyor. Umarız bu yazı sayesinde kafanızdaki soru işaretlerine bir miktarda olsa çözüm getirebilmişizdir.

• Ellerine sağlık güzel bir derleme olmuş.
  • Evet Tam Lazım Olan Konu Çünkü Bütün Ekran Kartları Kafamda Karışmıştı.. Teşekkürler
  • Eline sağlık hoş olmuş. Hoş bir açıklama benimde kafam karışıktı açıkçası biraz fikir yürütebilirim şuanda yazılarını göze alarak...

Herkes x1800xl serisinden şikayetçi oluyor üretim hatası olduğunu sorunlar yaşandığını dile getiriyor. 3.günüm sistemle benchmark testi yapma fırsatı bulamadım henüz ancak Prince of Persia oyununu deneme amaçlı kısa bir süreme oynama şansım oldu performans olarak güzel diyebildim. Ancak yapılan yorumlar benim bile kafamı karıştırdı ya bende sorun yaşarsam diye tedirgin durumdayım... Sizce sapphire x1800xli iade etmeli farklı bir ürünle değiştirmeli miyim ve bunu yapacaksam sizce ne alayım fiyat sınırı olarak 560 570 Dolar gibi bir sınırım var... Aklımdaki ürün SAPPHIRE ATI X1900XT ne diyorsunuz sizce buna gerek var mı ve değer mi ?
  • @Sthrad

Ben sapphire X1800XT 256MB ekran kartı sahibiyim. Herhangi bir üretim hatasıyla karşılaşmadım Bu tip bir yorumuda ilk sizden duyuyorum . . . Kartlarda üretim hatası var derken kullanıcılar nelerden şikayet etmişler? Bir çok kişi sürücü problemlerini direk ekran kartına bağlıyor olabilir, fakat bu sadece 1-2 oyunla sınırlı sıkıntılardır...
  • Peki teşekkür ederim açıklaman için bende sürücü sıkıntısı yaşandığını biliyorum birçok kişide ancak bunun sadece 1800 serisinde olduğunu görmek içime kurt düşürüyor işte

Peki SAPPHIRE ATI X1900XT gibi bir seçim yapmak şuandaki kartıma göre bana neler kazandırır ve değer mi sizce ?
  • cok güzel olmuş sağolasın ekran kartı almak isteyenlere cok yardımcı olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sthrad

Peki teşekkür ederim açıklaman için bende sürücü sıkıntısı yaşandığını biliyorum birçok kişide ancak bunun sadece 1800 serisinde olduğunu görmek içime kurt düşürüyor işte

Peki SAPPHIRE ATI X1900XT gibi bir seçim yapmak şuandaki kartıma göre bana neler kazandırır ve değer mi sizce ?

X1800XL ile X1900XT arasında performans farkı çok fazla. X1900XT alman oyunlarda yüksek çözünürlüklerde ve yüksek grafik ayarlarında daha akıcı oynamanı sağlıyacaktır. Ayrıca sürücü problemi sadece X1800 ailesinde yok bunu da belirtmek isterim.

• Hmm yani X1900XT alırsan farkı fazlasıyla hissedebilirsiniz diyorsunuz..Sürücü sorunları yine fora ha euhehu sorun değil cdyi cdroma bile takmayı düşünmüyorum bu defa... Direk sapphirein sitesinden download edip kuracağım
    Peki bişey soracağım...

2 3 günlük kullanılmış ürünü değişme hakkım var değil mi arkadaşlar şu tüketici haklarına göre, yani bir olumsuzlukla ve kartı 2. el diye sınıflandırmayla karşılaşmam öyle değil mi?
  • hojam 1800xt ile 1900xt arasında cok buyuk bir fark varmıdır performans acısından
    quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orjinalden alıntı: Sthrad

Peki teşekkür ederim açıklaman için bende sürücü sıkıntısı yaşandığını biliyorum birçok kişide ancak bunun sadece 1800 serisinde olduğunu görmek içime kurt düşürüyor işte

X1800XL ile X1900XT arasında performans farkı çok fazla. X1900XT alman oyunlarda yüksek çözünürlüklerde ve yüksek grafik ayarlarında daha akıcı oynamanı sağlıyacaktır. Ayrıca sürücü problemi sadece X1800 ailesinde yok bunu da belirtmek isterim.

• Ürünü ayıplı değil ise değiştiremezsiniz. Sadece telefonla (TV satış) ya da Internet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde 1 hafta içinde değiştirme hakkınız vardır.
  • valla bende şuan 16*6 açık olan düz 6800 var gayet yeterli geliyor yine de..

f.e.a.r. 1024 çözünürlük tüm detaylar maximum 8x af 2x aa açık ve kartta oc yok yağ gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

Ürünü ayıplı değil ise değiştiremezsiniz. Sadece telefonla (TV satış) ya da Internet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde 1 hafta içinde değiştirme hakkınız vardır.

Şanslıyım telefonda görüştüm ellerinde yokmuş ancak bu cumaya kadar gelecekmiş ve değişim hakkı tanıdılar sağolsunlar böylece sadece fiyat farkını ödeyerek X1900XT sahibi olacağım oh be

Speed-Step ve NebiForever bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
  • her markada var mı bilmiyorum ama sapphire 1600 pro larda çizgilenme sorunu var.gerçi yeni biosla hallettiler gibi gözüküyor

• 7900 gtx ler 400 doların altında sunulacak diye biliyorum.7800gtx lerde herhalde 300 un altına iner. bu doğru ise 1900 lerin işi bitiktir.henüz piyasada acık secik görülmüyorlar ama yazın görücez.
  • Deyinilmesi kelimesini "değinilmesi" olarak düzeltmemiz gerekmektedir.
    Sanırım editörün gözünden kaçmış olsa gerek...
  • en uygunu 7600gs ler bence.Yurt disi fiyati 120 dolar 550/850 extreme versiyon.TR de fiyatlari nasil olacak bakalim.

http://www.newegg.com/Product/Product.asp?Item=N82E16814130011

Buda 7600gs incelemesi ve testleri gercekdende fiyatina gore cok basarili bir kart bence;

http://www.firingsquad.com/hardware/geforce_7600_gs_preview/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi killnOd -- 17 Nisan 2006; 14:03:03 >

• ekran kartı almayı düşünen arkadaşların çok işine yarayacaktır...

teşekkürler bilgilerini paylaştığın için...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ^^AHMET^^

ekran kartı almayı düşünen arkadaşların çok işine yarayacaktır...

teşekkürler bilgilerini paylaştığın için...

benim gibi
  • Paylaşım için teşekürler...
    Bazı zor durumda kalan arkadaşlara yardımcı olabilir...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.