Şimdi Ara

***... S K O D A kulübü (56 üye) ....***

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.208
Cevap
4
Favori
202.995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

***... S K O D A kulübü (56 üye) ....***

(En Son Oy Tarihi: 14.6.2017)
Giriş
  •  ***... S K O D A  kulübü  (56 üye) ....***

Anket Konusu :
    Skoda hakkında kısa yorumunuz ne olurdu....?.

-----------------------------------------------------------------------
    -----------------------------------------------------------------------

skoda dünyasındaki kadroyu kuruyoruz katılımlarınızı bekliyoruz....

***... S K O D A  kulübü  (56 üye) ....***
    serkes
    octavia collection 2003

seek and destroy octavia elegance 2006

mygokhan FABIA 1.2 HTP 2004

idiz fabia ambiente 2006 75 HP

drberti octavia 2002

konsey FABIA 2004 elegance sedan

^^B@RB^^

cetinsdr octavia 2005 1.6 fsi elegance

bosverbe skoda octavia 2003 elegance

roverci fabia 2004 1.4 101 BG sedan special (kullandı)

gaksu Fabia 1.4 td 2004 75hp 195nm.

blacksea533 octavia 2006 elegance 1,6 102bg

CANuser formen 1993 1280 cc

withouthead17 octavia classic 2006

electro_g 2005 MOD. Fabia CHOICE 101 Hp

ototeknik 2002 fabia elagance

4polat 2000 felicia glxi

alysentr... Skoda dostu

vefasızalem 2002 fabia 1.4 mpı 68 hp hb comfort

Kaya2006 2006 Octavia Tour

muratkurt 2001 Model Skoda Fabia 1.4 MPI Comfort

madmax82

k.boler octavia 2006 1.6 clasic

comen octavia 2005 rider

caparso2002 fabia sedan tdi 80hp ambient newline 2006

serkan_2120 skoda favorit 135L 1992

espirtlotus Felicia 1.6GLXİ+Klima +68 000km + 2000 model

klad382 skoda fabia 2006

federaL 2006 Skoda 1.4 tdi ambiante 80 hp // 2006 Skoda octavia elegance 105 hp

tom ripley 2005 Fabia Choice 1.4

eaglea Fabia 2006 Ambiente 75 hp

MORRIS 2001 model Skoda Fabia 1.4 Comfort

Xec 99 Felicia Combi 1.3 GLXi

tkurban 2006 Octavia Elegance

isnilgiz octavia 2006 elegance

Rockinger 1998 felicia

samet baba 2004 Octavia Elegance

realer Octavia Ambiante+Plus 2006

kelebek817 octavia GLXI 2000 model

RASPUTİN06 2004 elegance octavia

ayhan8624 2004 octavia elegance

EnergY-VorteX skoda felicia combi glx war. 98 model

stinger 2004 Fabia special

ffozgur Skoda Favorit LX 1993

irf@n Skoda Roomster 1.4 16V 85 HP

merdal 2005 FABİA 1.2 HTP SEDAN GÜMÜŞ

kdr_ 2001 SKODA OCTAVİA ELEGANCE 1.8 20V T 150 hp

sallabimesaj SKODA cı

roomi02 SKODA cı

GakGakGubarak SKODA cı

memisoglu skoda felicia lx 99 model

aksa68 skoda fabia 1.4 choise

Biologe SKODA cı

FabiaTurk 2007 Fabia 1.4 TDI Amb. 80

sucan64 2003 Octavia Elegance 1.6, düz

tayel 99 model skoda felicia magic

---------------------------------------------------------------------------

...isteyen skoda sahiplerini ve kullananları ilave edebilirim........

foto albümü

araçlarınızın resmini rica etsem ayıpmı olur...?

...........maşallah..........
    http://forum.donanimhaber.com/albumphoto.asp?albumid=704&asortType=3&apage=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkes -- 22 Şubat 2007; 23:15:09 >

• skoda bayileride her bayiler gibi belli ölçülerde indirim yapıyolar,birazda pazarlık yeteneğiyle alakalı,peşin ödeme imkanınız varsa iyi bir indirim yapabilirler

xenon skoda octavia da opsiyon olarak sunuluyor

skoda nın resmi sitesi biraz yetersiz,donanım kısmından değil,octavia linkine bastığınız zaman açılan sayfada alt tarafta opsiyonlar yazılı,ben size linki de vereyim

http://www.skoda-auto.com/tur/model/newoctavia/

quote:

Orjinalden alıntı: khaos

Ben ford focus 2 ghia tdci siparişi verdim ve de hala bekliyorum benim sorum illaki benzinli alacam diyen bir arkadaş için skoda octavia 1.6 si elegance tiptronic niyeti var yalnız liste fiyatı 43 milyar civarı skodada ford taki gibi indirimler ve pazarlık şansı varmı? tahminen ne kadara düşer bu fiyat? birde xenon fardan bahsediliyor ben skodanın sitesine baktım skoda octavia 1.6 si elegance tiptronic te yok (opsiyon bile)

• www.skoda-auto.com skoda nın global web sitesi bu

benim bildiğim bu hocam,bide arada çekçe sitelere fln denk geliyorum ama hatırlamıyorum şimdi

bulursam yazarım
    quote:

Orjinalden alıntı: serkes1

skoda ile ilgili bulduğunuz, kullanışlı ve kayda değer siteleri yazarmısınız.(dil önemli değil)
    bu araç hakkında daha çok bilgi almak istiyorumda.

ayrıca skodaların satılan aksesuarları nelerdir bilgi varmı????
    çünkü bana iki parçada bagaj filesi hediye ettiler. çok kullanışlı bir aksesuar....
  • quote:

Orjinalden alıntı: blue1972

selam arkadaslar,

Skoda Fabia almak istiyorum.
    Skoda Fabia 1.2 kullanan varmi aranizda. Genel olarak 1.2 motor arabalarin performansinin yetersiz oldugu soyleniyor. Ekonomik oldugunu dusundugum icin Fabia 1.2 almak istiyorum. Motor sesi iceriye cok fazla geliyormu? Yakit ne kadar yakar? Yokuslarda bayiliyormu?
    Bu konularda bilgisi olan arkadaslarin degerli goruslerini bekliyorum

mrb dostum. ben 1.2 kullanıyorum.performansı gayet iyi.yakıt tüketimi mükemmel.seni üzmez.bayırda tek başına veya 2 kişi isen 1.2 olduğunu anlamazsın.4 kişi olduğunda doğal olarak cekiş düşüyor.ama yinede performans iyi.yakıt tüketimini düşününce diğer herşeyi unutuyorum.uzun yolda dizellerle yakıt konusunda kapışıyorum.20 ytl benzinde şehir içi 140 km yapmıştım bir ara...gerisini sen düşün.. daha fazla bilgi içinwww.clubskoda.com/forum

• hocam fabialar 15.000 km de bakıma giriyor.

aşğıdaki linktede periyodik bakım masrafları var

http://www.atikskoda.com/servis/periyodik-bakim-cizelgesi.asp?tur=3

fabialar sorunlu araçlar değiller ben yabancı bir sitede 100.000 km testini okmuştum,çok başarılı bulmuşlardı fabia yı

quote:

Orjinalden alıntı: zeybek243

quote:

2002-2003 model 50-60 binde bir fabia alırsan daha rahat edersin sonuçta fabianın bir çok parçası vw (polo) fakat bingöldede servisi varmı? bilmiyorum.
    brodway tabiki tam bingöllük bir araç sanayide istediğin gibi yedek parçada bulabilirsin ama fabiada vw grubunun en ucuz yedek parçası olan aracı bunuda unutma...eğer servis sıkıntın yoksa bingölde megandan daha çok öneririm en azından az yakıyor ve istediğin her türlü donanım mevcut.
    serviste bir vanlı adamla tanıştım adamın aracı fabia dizel ve 90 bin km. adam zırt pırt vana gidiyormuş ve dediğine göre aracıda çok hor kullanıyormuş ve aracın sadece rutin bakımını yapıp yola çıktı...
    dizelinide öneririm.
    bellimi olur belkide satmazsın.

quote:

valla serkes1 kardeş bn sıfır almayı düşünmüyorum açıkçası o kadar para veremem sıfır gibi bi ikinci almak daha mantıklı bence...
    megane aynı sınıfta değiller ama bn donanımlı ve masrafsız bi araba almak istiyorum fabia da istediklerimin hepsi var ama 3 yıl binip satmayı düşünüyorum daha sonra daha üst bi sınıf almak isityorum.
    sence alsam satabilirmiyim biliyosun bizim halkımız doğandan renodan şaşmaz tek bildikleri araba bunlar yani ikinci elde para edermi?
    bence araba çok güzel ama satılırmı ayrıca bn bingölde görev yapıyorum.hadi diyelim bozuldu ne yapcaz o zaman?? bn istiyorumki masraf çıkarmasın.
    şu an elimde bi broadvayım var.sadece yağ değiştirip biniyorum 1300 km yol geliyorum banamısın demiyor.ha biraz gürültülü ama işte 14 yıllık araba ne olabilirki.bn brodvayım gibi bi araba arıyorum.megane dediler masrafsız ama çok para vermnem lazım.bnde diyorum fazla kasmadan bi fabia alıp bi süre binsem ve daha sonra alsam meganı hem o zaman sıfırda albilrim inşallah.
    ne düşünüyorsun bu konularda serkes1?????????

serkes1 kardeş tavsiyelerin için çok teşekkür ederim belkide alıpta memnun kalacağım ve de satmaycağım.
    ayrıca bingölde skodanın değil nerdeyse hiç bi markanın servisi yok!!!!!!!!
    son bi sorum daha olcak sizlere.bn arabalardan çok anlayan biri değilim o yüzden soruyorum.bn aldım diyelim fabia yı kaç km de bir bakıma gideceğim ve her bakımda ne kadar öderim minimum???diyelimki tamponu değiştirmm gerekti ne kaadr?ne bileyim işte bana problem çıkartacak parçaların fiyatları nasıl? özür dilerim senin bu konularda bilgin olduğunu düşünerek soruyorum cevaplarsan çok sevinirim serkes1??????tekrar meşgul ettiğim için çok ama çok özür dilerim!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• kardeş çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun.gerçekten verdiğin bilgiler çok doyurucu gerçekten çok memnun oldum.artık sürekli binmek için bile düşündüğüm bir fabia var kafamda.satılmazsa satılmasın binerim bn bu arabaya.bnm kafama takılan bi başka konuda şu bu araba durup dururken bize masraf çıkarmaz değilmi???????bn çalışmıyorum falan demez yani anlatabiliyormuyum bn bingölde gören yapan bi öğretmenim maazallah derse bn nerde yaptırıım onu??????????

quote:

Orjinalden alıntı: seek and destroy

hocam fabialar 15.000 km de bakıma giriyor.

fabialar sorunlu araçlar değiller ben yabancı bir sitede 100.000 km testini okmuştum,çok başarılı bulmuşlardı fabia yı

quote:

quote:

2002-2003 model 50-60 binde bir fabia alırsan daha rahat edersin sonuçta fabianın bir çok parçası vw (polo) fakat bingöldede servisi varmı? bilmiyorum.
    brodway tabiki tam bingöllük bir araç sanayide istediğin gibi yedek parçada bulabilirsin ama fabiada vw grubunun en ucuz yedek parçası olan aracı bunuda unutma...eğer servis sıkıntın yoksa bingölde megandan daha çok öneririm en azından az yakıyor ve istediğin her türlü donanım mevcut.
    serviste bir vanlı adamla tanıştım adamın aracı fabia dizel ve 90 bin km. adam zırt pırt vana gidiyormuş ve dediğine göre aracıda çok hor kullanıyormuş ve aracın sadece rutin bakımını yapıp yola çıktı...
    dizelinide öneririm.

quote:

valla serkes1 kardeş bn sıfır almayı düşünmüyorum açıkçası o kadar para veremem sıfır gibi bi ikinci almak daha mantıklı bence...
    megane aynı sınıfta değiller ama bn donanımlı ve masrafsız bi araba almak istiyorum fabia da istediklerimin hepsi var ama 3 yıl binip satmayı düşünüyorum daha sonra daha üst bi sınıf almak isityorum.
    sence alsam satabilirmiyim biliyosun bizim halkımız doğandan renodan şaşmaz tek bildikleri araba bunlar yani ikinci elde para edermi?
    bence araba çok güzel ama satılırmı ayrıca bn bingölde görev yapıyorum.hadi diyelim bozuldu ne yapcaz o zaman?? bn istiyorumki masraf çıkarmasın.
    şu an elimde bi broadvayım var.sadece yağ değiştirip biniyorum 1300 km yol geliyorum banamısın demiyor.ha biraz gürültülü ama işte 14 yıllık araba ne olabilirki.bn brodvayım gibi bi araba arıyorum.megane dediler masrafsız ama çok para vermnem lazım.bnde diyorum fazla kasmadan bi fabia alıp bi süre binsem ve daha sonra alsam meganı hem o zaman sıfırda albilrim inşallah.

serkes1 kardeş tavsiyelerin için çok teşekkür ederim belkide alıpta memnun kalacağım ve de satmaycağım.
    son bi sorum daha olcak sizlere.bn arabalardan çok anlayan biri değilim o yüzden soruyorum.bn aldım diyelim fabia yı kaç km de bir bakıma gideceğim ve her bakımda ne kadar öderim minimum???diyelimki tamponu değiştirmm gerekti ne kaadr?ne bileyim işte bana problem çıkartacak parçaların fiyatları nasıl? özür dilerim senin bu konularda bilgin olduğunu düşünerek soruyorum cevaplarsan çok sevinirim serkes1??????tekrar meşgul ettiğim için çok ama çok özür dilerim!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• tabii öyle bir garanti vermek imkansız ama bakımlarını ihmal etmez hor kullanmazsanız bu olasılık minimuma iner

şunu kesin söyleyeyim fabia gerçekten çok iyi araba....en yakın arkadaşımda var ,3 senelik arabasını sadece periyodik bakımlarda götürdü servise

quote:

kardeş çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun.gerçekten verdiğin bilgiler çok doyurucu gerçekten çok memnun oldum.artık sürekli binmek için bile düşündüğüm bir fabia var kafamda.satılmazsa satılmasın binerim bn bu arabaya.bnm kafama takılan bi başka konuda şu bu araba durup dururken bize masraf çıkarmaz değilmi???????bn çalışmıyorum falan demez yani anlatabiliyormuyum bn bingölde gören yapan bi öğretmenim maazallah derse bn nerde yaptırıım onu??????????

quote:

quote:

quote:

dizelinide öneririm.

quote:

• quote:

kardeş çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun.gerçekten verdiğin bilgiler çok doyurucu gerçekten çok memnun oldum.artık sürekli binmek için bile düşündüğüm bir fabia var kafamda.satılmazsa satılmasın binerim bn bu arabaya.bnm kafama takılan bi başka konuda şu bu araba durup dururken bize masraf çıkarmaz değilmi???????bn çalışmıyorum falan demez yani anlatabiliyormuyum bn bingölde gören yapan bi öğretmenim maazallah derse bn nerde yaptırıım onu??????????

quote:

quote:

quote:

dizelinide öneririm.

quote:

valla öğretmenim siz hiç merak etmeyin fabialar 2 yıl üst üste altın diraksiyon ödülü almış araçlardır.yani avrupada yılın aracı seçilmiş bir araçtır.ve çok sağlam araçlardır.tampon bağlantıları çok sağlamdır.öyle ufak tefek çarpmalarda tampon sadece esner.hyundailer gibi tampon tırnakları kırılıp yerinden çıkmaz.(eski aracım hyundai accentte böyleydi.)servis aralığı 15000 km de veya yılda 1 keredir.parçaları pahalıdır.ama 15000 de bir ortalama 200 ytl vermek pahalı olmasa gerek.sağlamlık ve kaliteyi hissedersin.1.2 htp ile 4 kişi otobanda 160 yaparsın insanı tedirgin etmez.20 ytl yakıt doldurursun 140 km yaparsın.kullandıkça hep yeni bir ayrıntıyı fark edersin.verdiğin parayı sonuna kadar hakettiği için rahat olursun.ha çok ucuza satarsın.oda artık olacak o kadar.sonuçta 2. el zaten kötü..
    ve arada birwww.clubskoda.com/forum a tıklarsın sormak istediklerini sorarsın. :)

• quote:

Orjinalden alıntı: CANuser

çok nefis hazırlanmış bir sayfa olmuş.
    bu arada benim eski düldülüde ilave edrmisiniz.93 formen 1280 cc

arkadaşlar aracımı ikinci el olarak yeni aldım işe giderken kullanıyorum tüplü...ama
    satan adamda uyardı beni ve yaptır dedi bir sorunu var aracın.

olay şu,

vites değiştirirken debriyaja bastığımda küt dite ses geliyor.
    ayrıca 80 ile giderken araç sallannıyor. alt takımdan ses geliyor.

bunu burda yazmamdaki sebep şudur.
    direk malzemeyi alıp servise gitmeden değiştirip işlemin ucuza gelmesini istiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum.

lütfen başka bir topic açtırmak zorunda bırakmayın.

quote:

affınıza sığınarak böyle bir konu açsam ayıp olurmu acaba
    herkez skoda hakkında bir paylaşımda bulunsun dedimde..

belki ilerde bir focus topiği kadar yazı ve bilgi toplanır..bellimi olur?
    herkez edindiği bilgileri yazarsa neden olmasın

skoda dünyasındaki kadroyu kuruyoruz katılımlarınızı bekliyoruz....

serkes1...
    octavia collection 2003

seek and destroy...octavia elegance 2006

mygokhan...FABIA 1.2 HTP 2004

idiz...fabia ambiente 2006 75 HP

/>
    drberti...octavia 2002

konsey... FABIA 2004 elegance sedan

^^B@RB^^...

cetinsdr ...octavia 2005 1.6 fsi elegance

bosverbe...

roverci...fabia 2004 1.4 101 BG sedan special (kullandı)

gaksu...Fabia 1.4 td 2004 75hp 195nm.

/>
    blacksea533...octavia 2006 elegance 1,6 102bg

...isteyen skoda sahiplerini ve kullananları ilave edebilirim........

daha ayrıntılı bilgiyewww.clubskoda.com/foruma tıklayarak ulaşabilirsin...

• 220 yüksek bir sürat dostum.

herhalde fabia 1.4 ün yapabileceği son hız.
    bu süratteki ve bir alt segmentteki bir aracın bu denli güven vermesi beni şaşırttı.
    quote:

Orjinalden alıntı: roverci

BENİMKİ 1.4 101 BG SEDANDI.
    TRABZONDAN İSTANBULA GELİYORDUM. ARABADA EŞİM VE KIZIM VARDI. KARADENİZ YOLLARI VİRAJLIDIR. HEP SAKİN 90-100 GİBİ KULLANIYORDUM. BÖYLE HEM EKONOMİK HEM DE STRES OLMUYOR.
    OTOBANDA DA SAKİN SAKİN (120 GİBİ) GİDİYORDUM. ÖNDEKİ ARAÇLARI GEÇMEK İÇİN SOL ŞERİTTEN GİDERKEN, BİR OPEL VECTRA DİBİME DAYANDI. SELEKTÖR FİLAN YAPTI. BEN DE ÖNDEKİLERİ GEÇİP YOL VERDİM. GEÇERKEN GÖZGÖZE GELDİK. YAVAŞ GİDİYORSAN SAĞDAN GİT TARZINDA HAREKETLER YAPTI. SONRASINDA ONU GEÇTİĞİMDE KM SAATİM 220 Yİ GÖSTERİYORDU. OLAY ASLINDA BUNDAN İBARET...
    FABİADAN DAHA GÜÇLÜ ARAÇLARDA KULLANDIM AMA HİÇ BİRİYLE 220 YE KADAR BASMADIM. VE KESİNLİKLE BU HIZA ÇIKABİLECEĞİNİ TAHMİN ETMİYORDUM. VECTRA ÖNDE BEN ARKADA, O BASTIKÇA BEN DE BASTIM. VECTRAYI GEÇEBİLECEĞİMİ DÜŞÜNMEDİĞİM İÇİN NE KADAR GİDEBİLİRSEM DİYE ARKASINDAN KOVALAMAYA BAŞLADIM.. BENİM GELDİĞİMİ GÖRÜNCE O DA GAZLAMAYA BAŞLADI. 140-150-160-170-180-190-200. O ÖNDE BEN ARKADA. ONUN GÖZÜ AYNADA. YAVAŞ YAVAŞ KESİLDİĞİNİ FARKETTİM. 205 GİBİ KALDI O. DAHA HIZLAMADI. BEN SOLA GEÇİP DEVAM ETTİM. YOL DA BİRAZ EĞİMLİ HALE GELDİ. DEVAM EDİNCE KM 220 YE KADAR ÇIKTI. DEVİR SAATİ 7000 GÖSTERİYORDU.
    O HIZDA MOTOR SESİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DUYULMUYOR. DİREKSİYONU SIMSIKI TUTMAK DIŞINDA YAPABİLECEĞİM BAŞKA BİR ŞEY DE YOKTU... BU 15-20 SN KADAR DEVAM ETTİ SONRA YAVAŞLAMAYA BAŞLADIM. SONRASINDA VECTRA GEÇTİ, GİTTİ....
    FABİNIN BU HIZA ÇIKMASI VECTRA SÜRÜCÜSÜ KADAR BENİ DE ŞAŞIRTMIŞTI. VERDİĞİM PARA HELAL OLSUN DEDİM İÇİMDEN...

O FABİA İŞTE BUYDU...

http://img97.imageshack.us/my.php?image=114lq.jpg

quote:

Orjinalden alıntı: mygokhan

seninki 1.4 müydü?ve 220 km hız ha..çok iyi bir hız ya..ben 1.2 ile 4 yetişkin insan la otobanda 160 gördüm.ama 150 e kadar hızlanma iyi ..150 den sonra çok zorlandı.belki tek başıma olsam 170 bulurdum belki.ama 160 ile giderken gayet güvenli gidiyor.inan 160 la gittiğini anlamıyorsun.220 ile giderken nasıldı?anlatsana...

• octavia ve superB de de opsiyon paketleri yapmışlar

http://www.skoda.com.tr/root/showroom/?model=Yeni+Octavia&year=2006 ----->octavia için

http://www.skoda.com.tr/root/showroom/?model=Superb ----->superB için

quote:

Orjinalden alıntı: trabzon99

Serkes1 sorularıma verdiğin yanıtlar için teşekkürler....

Arkadaşlar,

Skoda oktavialarda liste fiyatından indirim yapılıyormu ve yapılıyorsa en son ne kadara iniyolar pazarlık eden arkadaşlar yardımcı olsun lütfen.

Selamlar...

• belki bir çoğunuz biliyordur ama aşağıdaki linkte bayağı skoda resmi var
    http://moto.money.pl/galerie_aut/Skoda_m.html
  • quote:

şimdi skoda nın ingiltere sitesine baktımm xenon yokmuş
    kusura bakma serkes1 hocam

bir dönem skoda.nın yabancı ülkelerinden birinden indirdiğim broşürüne baktım, Xenon opsiyonel olarak RS modelinde sunuluyor. far yapısı çok farklı değil sanırım, servise danışmakta fayda var

İngiltere sitesinden link:
    http://www.skoda.co.uk/skoda3g/survey.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibryldz -- 22 Nisan 2006; 11:19:10 >

• ilk önce ne almak istiyorsun onu soriyim...
    vede niye satıyorsun?

adres
    http://forum.donanimhaber.com/m_6204128/mpage_1/key_isteyenler//tm.htm#6432603
    quote:

Orjinalden alıntı: konsey

@serkes1
    ayıp olurmu hocam niye olsun
    ben bişey merak ediyorum satılık araçlar kısmı vardı bu bölülerden birinde nereye kayboldu bulamadım.
    be satmak istiyorum aracımıda 2004 skoda fabia elegance gümüş gri
    sizce minimum kaç ytl ye vermeliyim.

• paylaşımın için sağol
    quote:

http://www.autobild.de/test/neuwagen/artikel.php?artikel_id=7472&artikel_seite=6&A_SESS=8fbca62ab9af6e25dde541a0d766e550

autobild raporları....

• http://www.kei-autocentrum.cz/02-03.htm
    teknik datalar mevcut....

octavia bagaj hacmi...........

octavia 1.4 motor resmi...........

octavianın en baz modeli.........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkes -- 26 Nisan 2006; 11:22:21 >

•  ***... S K O D A  kulübü  (56 üye) ....***

http://www.skoda-fabia.com/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkes -- 6 Mayıs 2006; 11:20:22 >

• SKODA'NIN TARİHİ

Aile Girişimi Laurin&Klement

Hikayemiz 1895'in sonunda başlıyor. Bisiklet meraklısı teknisyen Vaclav Laurin ve muhasebeci Vaclav Klement kendi bisikletlerini yapmışlar ve bu ürüne gururla ve vatanseverlik duygularıyla Slavia diye adlandırmışlardır.

Her şey onlar için fevkalade gelişmeye başlar. 1899'a geldiklerinde Laurin&Klement Co. motorsiklet üretmeye başlamışlardır. Uluslararası yarışmalardaki ilk zaferleri kutlanır.

Yüzyılın bitimi ile şirket otomobil üretmeye başlayarak bir başka önemli olaya imzasını atar.

Büyükbaba Otomobil 1905

İlk otomobil Voiturette A ticari bir başarıydı. Bundan dolayı Çekoslovak seçkin motorlu araçlarının bir sembolü haline gelmişti. Şirket bilgi ve tecrübesi sayesinde gelişen pazarlarda kendine kalıcı bir yer edinmiş, Laurin&Klement, Avusturya Macaristan Monarşi'sinin en güçlü endüstriyel bölgesi olarak Çek krallığındaki pozisyonunu pekiştirmiştir.

1907 - Laurin & Klement, Anonim Girişim

Şirketin gelişimi artık bir aile işi olmaktan çıkacak kadar hızlı gidiyordu. Bir sonraki adımı atmanın zamanıydı. 1907'de kurucular L&K'yi bir anonim şirkete dönüştürdüler. İlerleme yepyeni bir modeli ortaya çıkardı - Faeton. 1914'den sonra ise şirket silah üretiminde de rol aldı.

1925'de Skoda Pilsen ile Birleşme

Pozisyonunu korumak ve güçlendirmek ve fabrikayı modernleştirmek için L&K güçlü bir ortak arayışına girdi. Artık otomobillere ek olarak, kamyonetler, otobüsler, uçak motorları ve tarım makinaları da yapmaya başlayacaktı.

1925'te L&K ülkenin en büyük endüstriyel yatırımı olan Skoda Pilsen ile birleşti. Artık marka olarak Laurin&Klement isminin sonu gelmiş ve yeni marka Skoda olarak doğmuştu. Sonuç, gayet hoş pek çok detayı olan zarif otomobillerin seri üretimi olmuş ve bu otomobiller uluslar arası yarışmaları kazanmıştı.

Büyük Çöküş Skoda'nın ilerleyişini yavaşlattıysa da durduramadı. Bir başka başarılı model olan Popular doğdu.

İşgal Dönemi

İkinci Dünya savaşının zor yılları süresince Skoda Nazi Almanyası'nın ekonomik sisteminin bir parçası haline geldi. Şirketin üretim programı savaş zamanı üretim için uyarlandı.

Karmakarışık problemlere rağmen, Skoda bir başka seçkin modeli olan Skoda Superb'ü üretmeyi başardı.

Sosyalizm ve Planlı Ekonomi

Ikinci dünya savaşının sonu daha fazla değişim getirdi. Tüm endüstri merkezi planlamaya maruz kalmış, Batı gelişmeye devam ederken, dış dünya ile iletişim ve bilgi alışverişi engellenmişti. AZNP Skoda olarak şirketin ismi yenilenmiş ulusal bir şirket olarak Çekoslovakya'da şahsi araçlar sektöründe tekel haline gelmişti.

1950'lerin ve 1960'ların başarılı modelleri

Sosyal sistemin darbesine ve bilgi boşluğuna rağmen, savaş sonrası döneminin Sosyalist Çekoslavakya'sında şirket ilerlemeyi başarmıştır. Bunu kesinlikle somut temeline, geleneksel üretim sürecine ve başarılı geçmişine borçluydu.

Yeni modeller- Tudor, Spartak ve Octavia doğmuştur.
    Ancak 1960'lar esnasında Batı'ya yeni teknolojilerin gelmesi ile ülkenin sanayisi geri kalmaya başlamıştı.

1968/69'da Prag Baharı sonrası

1970'lerden itibaren ekonomik sistem durağanlaşmaya başlamıştı. Fabrika sadece doğu pazarında lider pozisyonunu koruyordu. 1987'de yeni aracın - Favorit'in gelişi ile şirket büyük bir çıkış yaptı.

Skoda'nın Dönüşümü

1989'daki politik değişim, yeni ekonomi ve pazar gerçeğini de beraberinde getirmişti. Skoda, geleceği yakalamak ve yatırım yapabilmek için güçlü bir yabancı ortak arayışına girdi.

1990 Aralık ayında, hükümet VW Konzern ile ortak olmayı tercih etti. 16 Nisan 1991'de Skoda, VW, Audi ve Seat ile birlikte Konzern'in dördüncü markası oldu.

Daha fazla ilerleme kaydedilmişti. Bu ortaklığa bağlı olarak ve yeni ekonomi bakışı sayesinde Skoda, modernleşme ölçülerini gerçekleştirdi. Sonuç olarak, global rekabete karşı koyabilen bir model, yani Felicia doğdu. Ve onu daha da başarılı modeller takip etti - Octavia, Fabia ve şirketin gururu Skoda Superb.

Alıntı:www.skoda.com.tr

• bu arada harika bir foto arşiv buldum..........
    http://wawawoum.imagesvw2.free.fr/images/republique-tcheque/skoda/
    http://www.skoda.fr/tdf2005/galerie.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkes -- 9 Mayıs 2006; 0:37:32 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.