Şimdi Ara

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
2.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AŞIKLAR ŞEHRİ VENEDİK

Venedik, Kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında, İtalya'ya bağlı ada şehir. Karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanır. Yaklaşık 118 adacık üzerine kuruludur. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Venedik, tarih boyunca Avrupa´nın en önemli ticaret başkentlerinden biri olmuştur.Venedikliler, Türklerden ve Araplardan öğrendikleri sayı sistemi ile ticaret aritmetiğini en üst düzeye çıkarmışlar ve bu nedenle bütün Avrupalı tacirler bu aritmetiği öğrenebilmek için Venedik'te açılan birçok okula gelerek eğitim almışlardır.Venedik nüfusu o dönemlerde 300.000 civarında iken günümüzde 72.000'e kadar düşmüştür ve halen azalmaktadır.Yaşlı nüfusun yoğunlukta olduğu Venedik, artık anakarada bulunan Mestre adı verilen yeni şehre doğru kaymaktadır. Venedik'te yaşayanların %50'den fazlası geçimlerini turizmden sağlamaktadırlar.Bugüne kadarki rekor bir günde 150.000 turisttir.Bu kadar turistik olması ve her şeyin deniz yoluyla taşınması sonucu fiyatlar İtalya'nın geneline göre daha pahalıdır.

Bütün taşımacılığın su yolları ve kanallardan yapıldığı Venedik, Avrupa'nın motorlu kara taşıtlarına izin verilmeyen tek büyük kentidir.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

İsim Veneti olarak bilinen halk ile bağlantılıdır (belki de Homer tarafından (W)enetoi) olarak bahsedilenle aynıdır). Kelimenin anlamı kesin değildir. Latince kelime olan Venire (gelmek) veya (Slo)venia dır. Latin kelimesi venetus ile bir bağ, anlamı mavi-deniz olasıdır.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Venedik'in orijinine ait tarihsel kayıtların olmadığı zamanda,elde edilebilir kanıtların Venedik'in orijinal nüfusunun Padova, Aquileia, Altino ve Concordia (modern Portogruaro) gibi Roma şehirleri olduğunu gösterdiğinde pek çok tarihçi mutabıktır.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Yıl ortalaması 13,5 °C'dır. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ortalama sıcaklık bu aylarda 23 °C civarındadır.En soğuk ay 3,0 °C ile Ocak ayıdır.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Venedik San Marco Klisesi

Venedik kanalları nedeniyle dünyaca ünlüdür. Bir sığ Deniz kulağında yaklaşık 150 kanal tarafından şekillenmiş olup, 118 adet adadan oluşan bir takım adalar zinciri üzerinde kurulmuştur. Üzerinde şehirlerin kurulduğu bu adalar yaklaşık 400 köprü ile birbirine bağlanır. Eski merkezde kanallar yol görevi görür. Her bir şekillenmedeki ulaşım su üzerinde veya yürüyerek olur. 19ncu yüzyılda bir geçici yaya yolu anakarayı Venedik'teki demiryolu istasyonuna götürüyordu. Venedik Avrupa'nın en geniş araba girişinin yasak olduğu alana sahiptir.Ayrıca Venedik aşk şehri olarakta bilinir.Venedikteki türlü aşk mekanları genç aşıkların buluşma noktasıdır.Örn:Aşk Tüneli

ღ Aşıklar Şehri Venedik

Venedik 25 Eylül 1999 tarihi ile Yunanistan'ın Selanik ve Almanya'nın Nüremberg şehirleriyle imzalanan işbirliği anlaşmasına sahiptir. Türkiye'nin İstanbul şehriyle 4 Mart 1993 tarihinde 1991 yılı İstanbul deklerasyonu çerçevesinde imzalanan işbirliği anlaşmasına sahiptir. Ayrıca Çin'in Qingdao şehri ile bilim ve teknoloji ortaklığına sahiptir.

ღ Aşıklar Şehri Venedik

• buralar değerlenir.İtalya'daki çoğu yer gibi Venedik de çok tarihi bir şehir para ve zaman olsa da gitsek
  • Gittim, kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden.

O gondolların da saati 100 €

Makarna - Pizza ları hiç iyi değil. Her sokak başı Mc var, aç kalmazsınız. Bk göremedim.
  • Güzel şehir , bu arada baltacılar gelmiş bende şikayet edeyim boş gitmesinler.
  • İtalya'ya aşığım,hele o Kolezyum yok mu oraya çok gitmek istiyorum.

Bu arada ellerine sağlık
  • ' Yıl ortalaması 13,5 °C'dır. Yılın en sıcak ayları Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ortalama sıcaklık bu aylarda 23 °C civarındadır.En soğuk ay 3,0 °C ile Ocak ayıdır. '

sırf bu durum için gitmek isterim
  • Çok güzel bir şehir, birkaç ay geçirdim, güzel günlerdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HuzunSessizligi

Çok güzel bir şehir, birkaç ay geçirdim, güzel günlerdi.

Dalidanın Parcasında gecen Portofino'yu da tavsiye ederim.

/>
  • quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Gittim, kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden.

Makarna - Pizza ları hiç iyi değil. Her sokak başı Mc var, aç kalmazsınız. Bk göremedim.

Giden bir arkadaşım çok kötü koktuğunu söylemişti, cidden öyle mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TenVeFeknoloji

quote:

Orijinalden alıntı: khanjui

Gittim, kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden.

Giden bir arkadaşım çok kötü koktuğunu söylemişti, cidden öyle mi?

Ben gittiğim zaman koku falan yoktu.

• su durgun oldugundan koku var böyle güzel göründüğüne bakmayın
  • AC2'de ne gezerdim burda
  • güzel yere benziyo læ
  • AC2 de resmen bu şehre AŞIK oldum. Oyundaki Şehri ezberlemiştim Google earthtan çıktığım binalara kulelere felan bakardım
  • olmeden once rabbim nasip eylerse gidecegim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 defa gittim harika bi yer yalnız çok karışık, bi sürü ara sokağı var, postacıların bile kaybolduğu söyleniyormuş eskiden.
  • benim de 1 gün boyunca gezme fırsatım olmuştu venediği. tek sorun yaz ayında gittiğim için çok sıcak ve nemli olmasıydı
  • Bu şehir bir harika dostum
  • Bir italya fanı olarak bulunsun.
  • Yine bir elzemsin klasiği.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.