Şimdi Ara

La voie lactée - The Milky Way (1969) | Luis Buñuel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • La voie lactée | Saman Yolu | 1969 | Luis Buñuel

İspanya'daki Santiago de Compostela Katedrali, Katolik Hıristiyanların hacı olmak için gittikleri kutsal bir mekândır. Paul ve Laurent isimli iki işsiz-güçsüz kişi de Fransa'dan ta oralara (sözde) hacı olmak için yola çıkarlar. Esasında bir yol filmi niteliği taşır Saman Yolu. Onların bu yolculuğunda zaman zaman İsa Dönemi'ne ya da orta çağ dönemine doğru bir zaman kayması olur. Bu bakımdan çok başarılı bir anlatım biçimi kullanılmış diyebiliriz. O dönemlerdeki dine ya da Tanrı'nın varlığına karşı çıkanlara ya da şüpheye düşenlere ya da Katolik inancını sorgulayanlara Tanrı adına ceza verilmesi, dini inancın bir dogma olduğu, değişik mezheplerin aynı Tanrı'ya farklı biçimde inanmaları gibi pek çok hadise ve olgu gerçek üstücü bir şekilde veriliyor. Özellikle Teslis inancı üzerinde epey durulmuş. Günümüz (yani filmin çekildiği yıllar) ve eski dönemler, bütün bu dönemlerin içerisindeki insanlar çok güzel harmanlanmış (buna bildiğim kadarı ile edebiyatta olduğu gibi anakronizm deniyor). Bunuel olayları zekice ve kendini hiç belli etmeyen bir güldürüyle veriyor. İçerik bakımından çok zengin, onlarca ayrıntıya sahip bir film. Çok çarpıcı diyaloglar mevcut.

İnanç konusunu işleyen filmleri sevenlere öneririm.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Aldım listeye, henüz kötü Bunuel filmine rastlamadım. İnanç konusunu da işlediğine göre çok seveceğim anlaşılan
  • ekledim...
  • @synchro Adamın hakikaten kötü filmi yok, şaşılacak şey. İnanç konulu filmleri seviyorsan Ostrov (2006) filmini de önereyim

@olağan_şüpheli Bu dahil bütün Bunuel filmlerini almalısınız listenize
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.