Şimdi Ara

Sharp akıllı telefonlar için 5-inç boyutunda Full HD LCD panel üretimine başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sharp akıllı telefonlar için 5-inç boyutunda Full HD LCD panel üretimine başladı

Japonya merkezli elektronik devi Sharp, yeni nesil akıllı telefonlar için 5-inç boyutunda ve Full HD çözünürlüğünde panel üretimine başladığını duyurdu. Eylül sonu itibariyle şirketin 3. numaralı Mie tesisinde başlayan üretim, bu ay içerisinde hacim kazanarak adetli üretim hız kazanmış olacak. Yenilikçi üretim sürecini ve piksel tasarımını içeren CG-Silicon teknolojisinden faydalanıyor ve Full HD çözünürlükteki televizyonların sahip olduğu piksel sayısının tamamını 5-inç ile akıllı telefon boyutunda sunmuş oluyor.

Geleneksel LCD paneller* ile kıyaslandığında piksel yoğunluğu 1.3 kat daha yüksek (443ppi) olan yeni panel, aynı zamanda yüksek görüntü kalitesi vaad ediyor. Sharp öncesinde başta LG olmak üzer bir kaç firma, 5-inç boyutunda Full HD ekran tanıtımı yapmış olsa bile hacimli üretime başlayan ilk isim Sharp oldu. Apple iPhone 5 için de panel üretiminde pay sahibi olan şirketin, akıllı telefon pazarında hangi üreticiler ile işbirliği yapacağını zaman gösterecek. Hali hazırda kendisi de telefon üreten Sharp'ın, yeni panelini Japonya pazarında popüler olan Aquos serisi telefonlarında kullanması beklenebilir. Öte taraftan Çin merkezli cihaz üreticisi OPPO ve HTC'nin 5-inç boyutunda ve Full HD çözünürlüklü telefon hazırladığı biliniyor.

• Bence Full hd gereksiz. 720p 5 inc icin bile yeterli.

• Teknoloji bu hızla giderse ilerde ne gibi telefonlarla karşı karşıya geleceğiz acaba. Daha yeni Hd ekranlar piyasaya girmişken fullHD geliyor.

• labtoplarda bile full hd standart değilken tellerde full hd olması şuan için gereksiz bence

• her ne kadar 5 inç te full hd yi gereksiz bulsamda teknolojinin gelişmesi açısından çok sevindirici.

• O ppi degerine ulasmak elbette cok guzel birsey ama hem mobil islemciler yeteri kadar guclu degil islemciyi gereksiz yere yorar o cozunurluk hemde pili etkiler xlmnt13 arkadasimizin soyledigi gibi 720p cok yeterli.

• Orta boylu insanlar için 5" ideal, 6"den aşağısı kullanırken beni yoruyor, sonra fiyat, sonra da organik ekran yada OLED'i tercih ederim, şimdilik 1080p 4. tercihim.

• quote:

Orijinalden alıntı: JohnLord

quote:

Orijinalden alıntı: xlmnt13Bence Full hd gereksiz. 720p 5 inc icin bile yeterli.
    Bu dünyaya bu kadar gerizekalıda yeterdi ama sen gelmişsin bir kere keşkelerle dolu bir hayat!

Keşke başkasına laf atarken kendi düştüğün durumu farkedebilseydin ...

• İnsan gözünün algılama sınırı nedir merak etmeye başladım? Bu kadar yüksek PPI değerleri bir ekranı sıradan bir insan diğerlerinden ayırabilecek mi?

• Hey yavrum bee ekrana bak film izle:) PPI değerleri muazzam..

• Hala lcd panel,benim için bir anlam ifade etmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Brky

Hala lcd panel,benim için bir anlam ifade etmiyor.

Niye

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teknolojinin gelişmesi güzel. Ancak bu teknolojiyi kaldıracak başka teknolojilerin de olması lazım ki hakkını verebilsin. 5" ekranda ha 720p görmüşü ha 1080p, benim için pek farklı değil. Çünkü aradaki algılanabilecek fark çok az... O kadarcık fark için pil ile çalışan bir cihazda CPU ve GPU'ya fazladan yük bindirmek ne derece mantıklı bilemiyorum. Ha 3500-4000mAh pile sahip bir cihaz olur amenna...O ekrana yetecek kadar güçlü donanım bir şekilde uydurulur ama pil nasıl uydurulur bilmiyorum.

Şimdilik gereksiz, gelecekte ise olmazsa olmaz bir teknoloji olarak görüyorum. Eğer S4 Pro veya Exynos 5250 gibi bir chipset beraberinde 3500-4000mAh pil ile gelirse alıcısı çıkar. Yoksa hali hazırda kullanılan donanımlarla(S4 Pro hariç) bu iş olmaz.Ya pilin canını okuyacak, ısınacak ya da performans konusunda ciddi sıkıntılar olacak. Yeni iPad buna örnek. Ne kadar güçlü de olsa o çözünürlük mobil bir cihaza fazla geliyor şu anda. çipset ve pil yeterli seviyede olursa neden olmasın? :)

• yaw birbirinizi yemeyin adam teknolojiyi üretip satıyor ve para kazanıyor gereksiz diyorsanız almayı verirsiniz olur biter ama şunuda belirteyim 2 sene önce 4.3inc gereksiz diyenler bu gün galaxy note kullanıyor ve daha büyük ekranlı note 2nin çıkmasını bekliyor

• grafik işlemciye ek yük bindirmekten başka bir işe yaramaz. 300 ppi değeri telefonlar için gayet yeterli. Piksllerin görüntüsünden dolayı herhangi bir rahatsızlık oluşturmuyor.

• Bakalım 4K2K televizyonlar pardon telefonlar ne zaman çıkacak.

Hayır korkuyorum. Daha piyasada adam gibi 4K2K televizyon yok.
    Onlardan önce gelişip telefonlar satılmaya başlarsa yeridir. :)))

Ekran çözünürlüğünde 1280x720 zaten yeterliydi.

Onunla uğraşacaklarına pil sorunuyla uğraşsalar daha iyi olur.

Kimse 720p ekranın kötü olduğundan kalitesiz görüntü sunduğundan şikayet etmiyor ama pil sorunundan herkes muzdarip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 1 Ekim 2012; 18:54:32 >
  • Arkadaşların da yukarıda eleştirdiği gibi 5" 1080p ekran geliştirmek yerine batarya teknolojilerinin gelişimine önem verseler daha iyi olacak.
    Günümüz telefonlarını 4-5 gün idare ettirebilmek için 5000-7000mah batarya yapılmalı en az. Şarjı 1 gün gitmeyen telefonlar baydı artık.
    Ne zaman bu değerlerde ve ince bir batarya üretebilirler işte o zaman onu yenilik olarak görürüm ve takdir ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

Arkadaşların da yukarıda eleştirdiği gibi 5" 1080p ekran geliştirmek yerine batarya teknolojilerinin gelişimine önem verseler daha iyi olacak.
    Günümüz telefonlarını 4-5 gün idare ettirebilmek için 5000-7000mah batarya yapılmalı en az. Şarjı 1 gün gitmeyen telefonlar baydı artık.
    Ne zaman bu değerlerde ve ince bir batarya üretebilirler işte o zaman onu yenilik olarak görürüm ve takdir ederim.

Apple da gitsin lens kapağını değiştirsin, telefona panorama çekim özelliği eklesin sonra onlara da yenilik desin.
    Tabi bu sadece Apple'a attığım bir taş değil. Piyasada Motorola hariç bir de Samsung'un amiral gemileri S3 ve Note gibi
    cihazlar hariç hiç bir üreticinin bu konuda çalışma yaptığını, pil konusuna ağırlık verdiğini görmedim.

Pil teknolojisi konusunda, pilin kapasitesini arttırıp telefonun ağırlığını da arttırarak standby süresini uzatmak yerine gerçekten de
    yenilikçi ve teknolojiye dayalı -en azından verimini arttıran- bir çalışma yapılmasını bekliyoruz...

• mart ayını bekliyorum wmc ve bir telefon tercih edecem oda htc 5 inç ve tegra 4 lü istiyorummmmm

• 5 inç için full hd ne işe yarayacak anlamış değilim. Sadece lafta işte.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.