Şimdi Ara

New Clio 4 mü Chevy Aveo mu?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
6.819
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 30 bin liralık 1,2 bir araç arıyorum bu ikisi arasında kaldım görüşleriniz?

• 2 konu açmışsınız. Diğerini düzenleyip iptal filan yazın isterseniz silsinler.

Öncelikle aracım 1.2 LS yeni aveo olduğundan yorumlarım yanlı olabilir. Clio 4 kesinlikle beklenmesi gereken bir araç. Çıkmadan kesin konuşamayız. Şuan için sadece kağıt üzerindeki değerlere göre konuşursak yorumlarımı yapayım.

- Alacağınız clio 4 te 1.2 75 BG, Yeni Aveo'da 1.2 86 BG motor var. Motor olarak yeni aveo önde. Ancak LPG uyumu Aveo'da yok. LPG düşünecekseniz Clio almalısınız.
    - Donanım olarak ikisi de birbirinden bol donanıma sahip. Eşit diyelim.
    - Güvenlik olarak Yeni Aveo daha iyi. Şasi direnci daha fazla (özel tasarlanmış yekpare güçlendirilmiş çelik şasi) ve clio %88 ile kıl payı 5 yıldız alırken yeni aveo sınıf rekoru ile almıştır. Direk testinde özellikle clio 4 biraz zayıf bir görüntü sergiliyor. Yinede ikisi de yeterli derecede güvenli.
    - İç hacimde araç çıkmadığı için konuşmak güç ama yeni aveo çok geniş ve ferah bir araç. Önde veya arkada diziniz veya kafanız bi yere değmez. Clio 4'te arka baş mesafesinde sıkıntı olabilir gibi duruyor. İncelemek lazım. Malzeme kalitesinde Clio'nun biraz daha iyi olabileceğini tahmin ediyorum.
    - Yeni Aveo'da sedan gibi bir seçenek daha var. 500 litrenin üzerinde bagaj hacmi ile güzel bir altternatif.
    - Tasarım konusu kişiden kişiye değişir. Ben iksini de beğeniyorum. Clio 4 biraz daha iyi bence bu konuda. İkisi de arka kapı kolarını gizli, göstergeleri devir analog, hız dijital şeklinde tasarıma sahipler. Benzer yanları var biraz.
    - Servis yedek parça ve 2. el değerinde açık ara Clio 4 önde.
    - Clio 4 büyük ihtimalle orta sertlikte süspansiyonla gelecektir Türkiye yollarına daha uygun olabilir. Yeni Aveo sert süspansiyona sahiptir. Altı da Clio'ya göre biraz daha alçaktır.
    Aklıma geldikçe madde eklerim.

Sonuç olarak şu gün tercih yapmam gerekse ben kendi açımdan sedan olması, daha sağlam ve güvenli olması, daha güçlü motoru olması (LPG düşünmüyorum), ilk arabam olan 1977 Renault 12 TS gibi farları olması (aynı renk aldım) gibi nedenlerle Yeni Aveo sedan tercih ederdim. İç hacimde de biraz fark olaccağını düşünüyorum. Özellikle arkada başım tavana değiyorsa o aracı direk eliyorum ben. Siz de önceliklerinizi ve kriterlerinizi belirlerseniz ona göre seçim yapabilirsiniz. Mutlaka iki aracı da test etmeden almayın.

New Clio 4 mü Chevy Aveo mu?  New Clio 4 mü Chevy Aveo mu?  New Clio 4 mü Chevy Aveo mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 1 Ekim 2012; 9:40:56 >

• teşekkür ederim cevabınız için ikinci konuyu diğer tarafa açtım ki iki taraf da görüşlerini söylesin :D
  • +
  • aveo da atmosferik motor yokmu? neden lpg uyumlu değil?hayallerim yıkıldı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: supercharge

aveo da atmosferik motor yokmu? neden lpg uyumlu değil?hayallerim yıkıldı.

Motorlar atmosferik. Ancak Mazda vs. de olduğu gibi yeni emisyon normlarına uygun motorlarda artık genellikle magnezyum alaşımlı subaplar (valfler) kullanılıyor. Bu valfler ise LPGnin oluşturduğu aşırı ısı neticesinde belli süre sonra erimeye ve deformasyona uğruyor. Bu durum LPGnin yaklaşık 110 oktan benzin gibi ısı üretmesi nedeniyle oluyor. Böyle bir durumda bu subaplar çelik olanlarıyla değiştirilirse uzun yıllar bir daha sorun çıkarmayacaktır. Bilinen tek uyumsuzluk budur. Eğer bu valf değişim masrafını göze alıp (toplam 16 tane) taktıracağım diyorsanız şuan taktıran pek çok kişi var. 20-80 bin arası bu sorun yaşanması kesin gibi bişey. Eğer benzinli alıyım LPG taktırıp bineyim diyorsanız clio düşük güçten, aveo ise uyumsuzluktan elenir malesef. böyle bir düşünceniz varsa LPG kita parasını da ekleyip dizel almanızı ya da i20 gibi yine yerli üretim ve LPG uyumlu bir araç almanızı öneririm.

• clio nun beygir gücü mü yetersiz oluyor yani hocam??? ben ilerde lpg düşünebilirim de!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

quote:

aveo da atmosferik motor yokmu? neden lpg uyumlu değil?hayallerim yıkıldı.

Motorlar atmosferik. Ancak Mazda vs. de olduğu gibi yeni emisyon normlarına uygun motorlarda artık genellikle magnezyum alaşımlı subaplar (valfler) kullanılıyor. Bu valfler ise LPGnin oluşturduğu aşırı ısı neticesinde belli süre sonra erimeye ve deformasyona uğruyor. Bu durum LPGnin yaklaşık 110 oktan benzin gibi ısı üretmesi nedeniyle oluyor. Böyle bir durumda bu subaplar çelik olanlarıyla değiştirilirse uzun yıllar bir daha sorun çıkarmayacaktır. Bilinen tek uyumsuzluk budur. Eğer bu valf değişim masrafını göze alıp (toplam 16 tane) taktıracağım diyorsanız şuan taktıran pek çok kişi var. 20-80 bin arası bu sorun yaşanması kesin gibi bişey. Eğer benzinli alıyım LPG taktırıp bineyim diyorsanız clio düşük güçten, aveo ise uyumsuzluktan elenir malesef. böyle bir düşünceniz varsa LPG kita parasını da ekleyip dizel almanızı ya da i20 gibi yine yerli üretim ve LPG uyumlu bir araç almanızı öneririm.

Eyvallah kardeş sağol.

• quote:

Orijinalden alıntı: virile_rex

clio nun beygir gücü mü yetersiz oluyor yani hocam??? ben ilerde lpg düşünebilirim de!!!

Bence biraz yetersiz artık. Bu motor clio 2'den beri var. Biçok kişi için belki yeterli olabilir ama yokuşlarda hele bir de araç yüklüyken sıkıntı olabilir. Test edip size yetip yetmeyeceğine kendiniz karar vermelisiniz. 0,9 luk motor 90 BG gücünde mesela güncel bir motor. Tabi fiatın 69 BG, VW'in 70 BG motorlarından yine de iyidir. Loganda da görev yapan bu motorun en az 80 BG'e çıkartılması gerekirdi bence. i20, 208, aveo, swift vs. 1.2 motorları 80 ve üzeri güçteler. Renault 1.2 üniteyi VW gibi ihmal etti malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 4 Ekim 2012; 15:47:08 >
  • şimdi baktımda hyundai nin motoru güzel fakat clio4 ilen aynı güvenlik donanımlısı tune modeller 37 den satılıyor baya bir fiyat farkı var.
  • quote:

şimdi baktımda hyundai nin motoru güzel fakat clio4 ilen aynı güvenlik donanımlısı tune modeller 37 den satılıyor baya bir fiyat farkı var.

Eğer baz model (29-33 civarı) araç alacaksanız ve güvenliğe (haklı olarak) önem veriyorsanız bu fiyata aveo clio 4 ve swiftten başka pek araç yok. Swift güzel araç (1,2 94 BG) ama servis ve parça biraz soru işareti. Bir de arka koltuk çok basık. İçi dar bir araç. 30 civarı bu 3lüden seçim yapmak en mantıklısı gibi. LPG ille olsun deniyorsa clio 4 alınır binilir. Yerli araç olduğundan biraz sıcak bakıyorum ama fransız olunca geri soğuyorum. Aveoda da Amerikan markası diye soğuyorum ama güney korede üretilmesi biraz sıcak geliyor. Suzuki de japon olmasıyla yine sevdiğim bir araçtır. Karar vermek zor. Ben geçen yıl aldım kurtuldum. HB araç bana gelmezdi zaten. Allah sizlere yardım etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 4 Ekim 2012; 16:23:13 >

• @kesbi
    Bir sorum olacak? Aveo yu neden 1.2 75bg Clio ile kıyasladınız?
    Bilindiği gibi Clio 4 lerde 90bg Start Stop 900cc lik yeni motor da kullanılıyor.
    Sadece 90bg ile kalmıyor 135 tork gibi iyi de bir tork değerine sahip. Ayrıca bu torku 2 bin kusur devirde veriyor.
    Yakıt tüketimine gelince ortalama 4.5 gibi bir yakıt tüketimi var (standart ölçümlere göre)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightbird

@kesbi
    Bilindiği gibi Clio 4 lerde 90bg Start Stop 900cc lik yeni motor da kullanılıyor.
    Sadece 90bg ile kalmıyor 135 tork gibi iyi de bir tork değerine sahip. Ayrıca bu torku 2 bin kusur devirde veriyor.
    Yakıt tüketimine gelince ortalama 4.5 gibi bir yakıt tüketimi var (standart ölçümlere göre)

Öncelikle ilk mesajı bir daha okur musunuz?

Arkadaşın bütçesi 30bin lira. Clio 4 0,9 motorlusunu ben de beğendiğimi söyledim zaten. Ancak liste fiyatı 34 bin lira. 34 bin liraya 1.4 100 BG LTZ donanım aveo alınabiliyor. Hatta daha ucuza da alınabilir. Ya da 34500'e dizel LS HB liste fiyatıyla (1000-2000 arası indirim de yapılıyor) alınabiliyor. 34 gibi LT bile alınabilir belki. Yani aradaki 4 bin lira çok şeyi değiştiriyor. Eğer 3000 daha ekleyebilecekse zaten direk LS dizel alıp binsin derim.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nightbird

@kesbi

Öncelikle ilk mesajı bir daha okur musunuz?

Arkadaşın bütçesi 30bin lira. Clio 4 0,9 motorlusunu ben de beğendiğimi söyledim zaten. Ancak liste fiyatı 34 bin lira. 34 bin liraya 1.4 100 BG LTZ donanım aveo alınabiliyor. Hatta daha ucuza da alınabilir. Ya da 34500'e dizel LS HB liste fiyatıyla (1000-2000 arası indirim de yapılıyor) alınabiliyor. 34 gibi LT bile alınabilir belki. Yani aradaki 4 bin lira çok şeyi değiştiriyor. Eğer 3000 daha ekleyebilecekse zaten direk LS dizel alıp binsin derim.

Arkadaşlar siz listede yazan fiyatlara bakmayın...bugün son kararımı vermek için clio 4 e son kez gittim baktım.İlkin fiyatı ve özellikleri sebebiyle çok beğenmiştim ..Amma burdaki fiyatlarla alakası yok tamam liste fiyatı doğru ama oraya gidince bazı yeni fiyatlar ekleniyor,1.si efendim o yazan fiyat şu jant sizin alacağınız bu jantı 1200 tl....efendim onda bu yok ama bunda bu var mesela sisi farı :) x.. tl...efendim o beyaz renk fiyatı metalik olursa + 800 tl :) sigortaya karışmayız banka masrafı 600 tl ile 2500 tl arası :) ...renkli çıtalar 300tl...janta şunu yapıştırsak 300 tl....özetle 32.490 tl lik araç almaya gittim araç 35.500 tl çıktı bu araçta fulu değil 1.2 touch yazan varya o ..en dolusuda dizel olan sanırım 45000 tl bulur kusura bakmasınlar arka koltuğuna oturan yan oturuyor kafa tavana değecek aracın yüksekliği 1.44 zaten neyse göğüs desen sonradan monte eski nokia telefon gibi konsol.yahu o konsolu bari göğüs platiğinin içinde yapsaydınız emanet gibi....özetle gaza gelmeyin diğer firmaları gözden geçirin derim tek tek yazmıcam ama mutlaka araştırın.Sırf siz oaraya gidesiniz die size sunulan reklamlara laflara bakmayın.,,,o fitalara c seğmentte kendini kanıtlamış yada daha geniş hecbekler güzel firmalar var..tek örnek vereyim golf en düşüğü 36400 tl ama golf.sessizliği müzik sistemi değer.clio 4 e binince müzik sesini sona verin :) çalışmadığı halde bile çok kötü bir müzik sistemi deneyin derim..Ayrıca cd yeri yok..dvd yok..sadece bir flaş bellek girişi var o da allah muhafaza bozulursa ne olur artık bilemem yahu bari 2 tane giriş olsaydı :)selamlar herkese.

• arkadaşlar 900cc start/stop touch a karar verdim fiyat 34999 a çıktı ama ben aracı test ettim gayet atik seri bir araç ışıkta istop edip tekrar çalışması beni bitirdi zaten bi de ortadaki media centre araca fütüristik bir hava katmış aracı görür görmez bir gözüm oynamıştı zaten... :D
  • Yukardaki mesajımda HB dizel aveo önermiştim ama malesef ona da zam geldi. Daha doğrusu indirim vardı indirim bitti. Şuan en boş dizel HB aveo liste fiyatı metalik renk hariç 35194 oldu malesef. Ancak bu paradan en kötü yine 33500'e inerler. Ayrıca chevrolet trafik sigortası, mtv vs. herşeyi kendi ödüyor. Renault gibi sonradan iş açmıyor. Dizellerde stop&start standart zaten. Yani aslında hala ciddi iki rakipler. Swift te göz ardı edilecek bir araç değil ama servis yaygınlığı bunlar kadar değil tabi. Benim araç ta liste fiyatı metalik renkle 31447 olmuş. 30'a bırakırlar. Ben 28'e almıştım geçen yıl. Vergi yükü malesef vatandaşa yansıyor firmalara değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 9 Ekim 2012; 8:32:13 >
  • cilo 4.tipi golfe benziyor
  • quote:

Yukardaki mesajımda HB dizel aveo önermiştim ama malesef ona da zam geldi. Daha doğrusu indirim vardı indirim bitti. Şuan en boş dizel HB aveo liste fiyatı metalik renk hariç 35194 oldu malesef. Ancak bu paradan en kötü yine 33500'e inerler. Ayrıca chevrolet trafik sigortası, mtv vs. herşeyi kendi ödüyor. Renault gibi sonradan iş açmıyor. Dizellerde stop&start standart zaten. Yani aslında hala ciddi iki rakipler. Swift te göz ardı edilecek bir araç değil ama servis yaygınlığı bunlar kadar değil tabi. Benim araç ta liste fiyatı metalik renkle 31447 olmuş. 30'a bırakırlar. Ben 28'e almıştım geçen yıl. Vergi yükü malesef vatandaşa yansıyor firmalara değil.

hocam sizinki gibi baz sedanı 30bine bırakırlar diye dusunuum ben de,
    ama dizel 1.2 LS ti 33,5a bulabilir miyim ki? aracı cok kullanmacak da olsam 3,5bin farka deger.

ama ben LS dizel ve benzşnli arasında en az 5-6 bin filan fiyat farkı var biliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

quote:

Yukardaki mesajımda HB dizel aveo önermiştim ama malesef ona da zam geldi. Daha doğrusu indirim vardı indirim bitti. Şuan en boş dizel HB aveo liste fiyatı metalik renk hariç 35194 oldu malesef. Ancak bu paradan en kötü yine 33500'e inerler. Ayrıca chevrolet trafik sigortası, mtv vs. herşeyi kendi ödüyor. Renault gibi sonradan iş açmıyor. Dizellerde stop&start standart zaten. Yani aslında hala ciddi iki rakipler. Swift te göz ardı edilecek bir araç değil ama servis yaygınlığı bunlar kadar değil tabi. Benim araç ta liste fiyatı metalik renkle 31447 olmuş. 30'a bırakırlar. Ben 28'e almıştım geçen yıl. Vergi yükü malesef vatandaşa yansıyor firmalara değil.

ama dizel 1.2 LS ti 33,5a bulabilir miyim ki? aracı cok kullanmacak da olsam 3,5bin farka deger.

ama ben LS dizel ve benzşnli arasında en az 5-6 bin filan fiyat farkı var biliyorum

Eskiden sedanla HB arasında 300 lira filan fark vardı. Şimdi millet haliyle sedana abanınca aradaki farkı açtılar. Örneğin metalik renk hb 1.3 dizel LS 35894, aynı arabanın sedanı 37954 lira. Beyaz alınırsa 700 lira daha ucuz. Şuan beyaz alırsanız 29500e de bırakırlar diye düşünüyorum. Ama eğer çok bagaj ihtiyacınız yoksa, çok yük olunca arka koltuğu yatırım diyorsanız HB tavsiye ederim. Arka koltukta baş kısmı daha güzel. Sedanda kafanıza cam gelirken, HB'te epey geriye kadar gidiyor tavan. Daha ferah oluyor aslında. Almışken ben de dizel alınmasını öneriyorum. LPG taktırmaktansa baştan dizel almak daha mantıklı. Sedanda arada nerdeyse 7 bin fark varken HB'te bu 5 civarı. O yüzden HB alınıp LS dizelle güzel ekonomik kullanılır bence. 33500 de böyle donanımda bir dizel araç için çok iyi. Stop&start, ESP, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, 8 hava yastığı vs. çoğu C sınıfı aracın bazında olmayabiliyor. Hatta en fulünde bile olmayanlar var (golf 6'da ESP en dolusunda opsiyondu). Yani dizel HB 1.3 LS öneririm. Clio 4 de güzel araç ama bırakın indirim yapmayı gittiğinizde daha üstüne bi sürü masraf çıkarıyorlar ve indirim filan da yapmak istemiyorlar. Ama o da güzel araç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 23 Ekim 2012; 8:31:35 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

quote:

Eskiden sedanla HB arasında 300 lira filan fark vardı. Şimdi millet haliyle sedana abanınca aradaki farkı açtılar. Örneğin metalik renk hb 1.3 dizel LS 35894, aynı arabanın sedanı 37954 lira. Beyaz alınırsa 700 lira daha ucuz. Şuan beyaz alırsanız 29500e de bırakırlar diye düşünüyorum. Ama eğer çok bagaj ihtiyacınız yoksa, çok yük olunca arka koltuğu yatırım diyorsanız HB tavsiye ederim. Arka koltukta baş kısmı daha güzel. Sedanda kafanıza cam gelirken, HB'te epey geriye kadar gidiyor tavan. Daha ferah oluyor aslında. Almışken ben de dizel alınmasını öneriyorum. LPG taktırmaktansa baştan dizel almak daha mantıklı. Sedanda arada nerdeyse 7 bin fark varken HB'te bu 5 civarı. O yüzden HB alınıp LS dizelle güzel ekonomik kullanılır bence. 33500 de böyle donanımda bir dizel araç için çok iyi. Stop&start, ESP, hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, 8 hava yastığı vs. çoğu C sınıfı aracın bazında olmayabiliyor. Hatta en fulünde bile olmayanlar var (golf 6'da ESP en dolusunda opsiyondu). Yani dizel HB 1.3 LS öneririm. Clio 4 de güzel araç ama bırakın indirim yapmayı gittiğinizde daha üstüne bi sürü masraf çıkarıyorlar ve indirim filan da yapmak istemiyorlar. Ama o da güzel araç.

hocam ama bence bu saydıgınız ozellikler dısında bir buyuk avantajı da sedan olması. bu ozellikelrde sedanlar cok pahalı. su buyuk ucak valizlerinin GEnel olarak tüm HBlerde arkaya sıgması sorun olup arka koltuga koyup arabaın insan kapsitesinin 3 e dusmesini cok sık gordum ve ucak muhabbetim de sık oluyor. Kaldı ki yine de HB alırsam aklımda corsa veya clio4 var.

yani aveo olursa kesinlikle sedan dusunuyorum.

hocam şimdi 2 konu var - 1.2 dizel eger benzinliden pazarlıklı halelrini karsılastırınca sadece 3-4bin daha fazla ise dizel olabilir. Bu arada 1.2 LS dizelin aksesuar olarak 1.2 LS benzinliden farkı var mıdır?

ve en buyuk kafamdaki soru ise: mesela atıyorum farın camı kırıldı, o camı servisten istesem ne zaman gelir? cunku trafige cıkamıycam o sure icinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 24 Ekim 2012; 19:25:57 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.