Şimdi Ara

Java'daki güvenlik açığı 1 milyar PC ve Mac'i etkiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Java'daki güvenlik açığı 1 milyar PC ve Mac'i etkiliyor

Java yeni bir açıkla tekrar gündeme geldi. Desteklenen tüm sürümlerde bulunduğu belirtilen ''zero-day'' açığı, 1 milyar PC ve Mac kullanıcısını zararlı yazılım tehdidi ile karşı karşıya bırakmakta.

Söz konusu açık ile ilgili açıklama yapan güvenlik araştırmacısı Adam Godwiak'a göre; Java 5, Java 6, Java 7 bu açığın bulunduğu sürümler kapsamında yer alıyor. Ayrıca, açık bulunduran Java sürümlerinin Snow Leopard ve daha eski Mac OS X versiyonlarında da bulunduğunun altı çiziliyor. 

Açık ile ilgili teknik detaylar şimdilik açıklanmış olmasa da, açıkla ilgili olarak detaylar ve gerekli kaynak kodları Godwiak tarafından Oracle'a gönderilmiş durumda. Açığın kapatılması için gereken yamanın Oracle tarafından yayınlanacağı belirtilmiş olsa da, yama için henüz kesin bir tarih verilmedi.

• Oracle beceremiyor bu işi.

• quote:

Orijinalden alıntı: myhotyro

Oracle beceremiyor bu işi.

Haklısın dostum bence seni almalılar işe sen halledersin.

• Yeter Oracle bu kaçıncı, Vallaha sataram köyü ha!

• Ama başlıktaki rakamın güzelliğine bakın 1 milyar mac ve pc. 1 milyar tek başına belki bişey ifade etmeyecektir ama şöyle bir düşünürseniz (bunu tamamen sallıyorum, yanlışım varsa belirtin lütfen) bugüne kadar satılan bütün iphone ve android telefonların toplamından daha fazla. java ya sempatim daha çok arttı :)

güvenlik açıkları teknolojinin vazgeçilmez parçasıdır bence. eğer varolan bir sistemde zamanla açıklar bulunmazsa, iyileştirmeler yapılmaz, o sistem hep yerinde sayar. buna bağlı olarakta, o teknolojiyi geliştiren firmaların başarısı bence, bu güvenlik açıklarına önem verme, ve açığı en kısa sürede kapatmalarıyla ölçülmelidir.

ben bir yazılımcı olarak, gelecekte java'nın sanal makineden çıkartılıp, işletim sistemi seviyesinde çalışması gerektiğini düşünüyorum. böyle bir durumda bugun benimsedikleri "write once ..." hikayesi belki biraz daha yalan olucaktır ama, bu programlama dilinin gelişimi adına çok daha farklı kapıları açacaktır tüm yazılımcıların önlerine.

• quote:

Sen kâhin misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: onurerer

quote:

• java açık kaynak kodlu olsaydı,
    ortada açık maçık kaçık kalmazdı !

• quote:

java'yı bu arkadaş satın almalı:

quote:

Orijinalden alıntı: ecivas

Ama başlıktaki rakamın güzelliğine bakın 1 milyar mac ve pc. 1 milyar tek başına belki bişey ifade etmeyecektir ama şöyle bir düşünürseniz (bunu tamamen sallıyorum, yanlışım varsa belirtin lütfen) bugüne kadar satılan bütün iphone ve android telefonların toplamından daha fazla. java ya sempatim daha çok arttı :)güvenlik açıkları teknolojinin vazgeçilmez parçasıdır bence. eğer varolan bir sistemde zamanla açıklar bulunmazsa, iyileştirmeler yapılmaz, o sistem hep yerinde sayar. buna bağlı olarakta, o teknolojiyi geliştiren firmaların başarısı bence, bu güvenlik açıklarına önem verme, ve açığı en kısa sürede kapatmalarıyla ölçülmelidir.ben bir yazılımcı olarak, gelecekte javanın sanal makineden çıkartılıp, işletim sistemi seviyesinde çalışması gerektiğini düşünüyorum. böyle bir durumda bugun benimsedikleri write once ... hikayesi belki biraz daha yalan olucaktır ama, bu programlama dilinin gelişimi adına çok daha farklı kapıları açacaktır tüm yazılımcıların önlerine.

• quote:

Öyle diyorsun da bu Oracle bir harika dostum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecivas

Ama başlıktaki rakamın güzelliğine bakın 1 milyar mac ve pc. 1 milyar tek başına belki bişey ifade etmeyecektir ama şöyle bir düşünürseniz (bunu tamamen sallıyorum, yanlışım varsa belirtin lütfen) bugüne kadar satılan bütün iphone ve android telefonların toplamından daha fazla. java ya sempatim daha çok arttı :)

güvenlik açıkları teknolojinin vazgeçilmez parçasıdır bence. eğer varolan bir sistemde zamanla açıklar bulunmazsa, iyileştirmeler yapılmaz, o sistem hep yerinde sayar. buna bağlı olarakta, o teknolojiyi geliştiren firmaların başarısı bence, bu güvenlik açıklarına önem verme, ve açığı en kısa sürede kapatmalarıyla ölçülmelidir.

ben bir yazılımcı olarak, gelecekte java'nın sanal makineden çıkartılıp, işletim sistemi seviyesinde çalışması gerektiğini düşünüyorum. böyle bir durumda bugun benimsedikleri "write once ..." hikayesi belki biraz daha yalan olucaktır ama, bu programlama dilinin gelişimi adına çok daha farklı kapıları açacaktır tüm yazılımcıların önlerine.

JAVA OS
    "Lütfen sistem acilirken gelecek seneye,
    Gün aliniz"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Not olarak ekleyim. "zero day " kavramı hiç kimse tarafından bilinmeyen açık anlamıdadır. Açığın adı olarak algılanmasın. Bizdeki gün görmemiş kavramının aynısıdır.

Bu sayede virusler hızla yayılır ta ki açık bulunana kadar o açıkta "zero day" olmak tan çıkar. Açıkta zaten genelde viruslerin çözülmesi ile anlaşılır.
    Mesela son iranı etkilediği düşünelen viruste aynı şekilde yayılmıştır.

Zero day açıklarının karaborsasıda vardır. Özellikle browserlerı zero day hackleri bu konuda öne çıkar.

• Gerek duymuyorum.. Zaten doğal bir durum.

• gerçekten cıvıttılar artık acın su kodları. Laf etmiyorum emeğinize ama bu nedir ya

• Yukardaki arkadaş haklı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurerer

quote:

Bence seni almalılar, tanımadığın kimseleri bile dost sanan, dostun anlamını bilmeyen, bu kadar ucuzlaştıranlar lazım Oracle'a.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Sen kâhin misin?

Forumdaki artizlerin çoğu gibi Oracle neymiş diye sözlükden bakıp öğrenen biri değilim. 15 yıldır Oracle kullanan ve Oracle ile çalışan biriyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: carnador

quote:

Öyle diyorsun da bu Oracle bir harika dostum.

Tabii bilmemmi, 15 yıldır Oracle'ın harikalıkları ile haşır neşir biri olarak çok iyi bilirim. MySQL ve Java'yı mundar etmektede harikalığını esirgemiyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

Sen kâhin misin?

Forumdaki artizlerin çoğu gibi Oracle neymiş diye sözlükden bakıp öğrenen biri değilim. 15 yıldır Oracle kullanan ve Oracle ile çalışan biriyim.

Ya işte görüyor musun?

Sen ne yazdığımı dahi anlamamışsın. Demek ki ne kadar yıllardır Oracle ile çalışıyor olsan da yanlış anlaşılabiliyormuş.

Oracle ın kelime anlamı ne: KÂHİN.

Peki ben orada niye öyle demişim:
    Bu arada videosunu koyacaktım ama baktım yok, pek aramadım. Şuradan buyurun:

http://www.itusozluk.com/goster.php/sen+kahin+misin

Yani ben orada sana sen kahin misin anlamında sormadım. GORA ve MATRiX e gönderme yaptım.
    ORACLE , Kahin anlamına geldiği için...

• Yani muazzam bir rakam bu gerçekten çok ciddi sıkıntılar bizi bekliyor olabilir, hemen çözüm getirilmezse bu iş Java'nın gözümüzdeki değerini yarısından aşşağıy abile çekebilir...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.