Şimdi Ara

Apple'ın Lightning kablosunda ek bir yonga ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
5.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple'ın Lightning kablosunda ek bir yonga ortaya çıktı

Apple'ın yeni iPhone 5 modeli ile yaptığı en önemli değişikliklerden bir tanesi 8 pinli konnektör bağlantısı sunmasıydı. Lightning adı verilen bu konnektör Apple'ın açıklamasıyla sadece aksesuarların gerektirdiği sinyalleri kullanan bir arayüze sahip. 

Fiyatı 19$ olan Lightning kablosu, kutudan çıktığı için problem yok. Ancak kaybolması gibi durumlarda yeni bir kabloya ihtiyaç duyduğunuzda farklı bir durum devreye giriyor.

Double Helix Cables firması mühendisi Peter Bradstock, kablonun yapısını incelerken bir doğrulama yongasının entegre edildiğini farketmiş. Normalde kabloda güç ve veri bağlantılarının simetrik olması gerekirken, Lightning kablosunda veri bağlantısı asimetrik. Bradstock bunun nedenini ise aynı yongadan iPhone 5 modelinde de olmasına ve sadece bu yongaların iletişimi vasıtasıyla pin atamalarının yapılabilir olmasına bağlıyor. 

Yani bu yongayı içermeyen bir yan sanayi Lightning kablosu aldığınızda işe yaramaması kuvvetle muhtemel. Kabloda bu doğrulama yongasının bulunması şart olacak ve bu nedenle muhtemelen kullanıcılar orijinal kablo almak zorunda kalacak.

Apple şimdiye kadar bununla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

• Tekelciliğin geldiği son nokta ...

• Apple'ın son dönem politikasını hiç doğru bulmuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ucuz ürün satışları - sebepsiz arızaları önlemek adına süper bir durum. Bir çok firma bunu PİL için yapıyor / yapıyorlardı. söz konusu APPLE olunca millet ağlıyor nedense !! 700 dolarlık cihaz alıp 19 dolar kabloya para veremeyenler utansın....

• :) sorun değil o kadar para verip o telefonu alan arkadaşlar elbette orjinal mal kullanırlar.Yok ben o kadar para sayıp yan sanayi geçineceğim diyorlarsa bilemem Çinli firmalar Apple elinde oynarlar.

• Apple müşterisini çok seviyor
  • Çin'li arkadaşlar , gerisini anladınız....
  • Ne dersek diyelim, fanlar bunun doğru bir uygulama olduğunu söyleyip bizi anti-apple'cilikle suçlayacaklar.
    Maliyeti 1 dolar bile olmayan bir kabloyu 19 dolara alınca nasıl bir boşalma yaşıyorsunuz bir anlayabilsem, belki size hak vereceğim...

• Olay sadece kablolarla degil buyuk ihtimalle butun baglanti gerektiren aksesuarlarla da alakalı olacak. Bu durum aslinda bi yonden iyi olur; aksesuar ureticilerinden Apple'in bir nevi haberi olur, ne urettiklerini bilir. Ama bi yandan da kotu olur; kablo uretimi icin ureticilere lisans vermezse orjinal kabloya bir ton para bayilmak zorunda kalacagiz, verirse de yine lisans ucretinden dolayi fark bize baya bir yansıyacak ve her turlu Apple'in cebi baya bi kabaracak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeamAnimus -- 26 Eylül 2012; 16:25:27 >
  • o yongayı çözerler yakında ve kopyalarlar, merak etmeyin :D
  • Tekelcilikle alakasi yok. Gerekli sertifikayi alan ureticiler yine kendi urunlerini uretir.

• Vay arkadaş adamlar odun çıkarsa onu da savunacaksınız nedir bu fanatizm ya ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Nemésis

Appleın son dönem politikasını hiç doğru bulmuyorum.

Sonuna kadar katılıyorum.

Aşırı büyüyen şirketlerin genelinde bu tarz sorunlar başlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: step-team

quote:

Orijinalden alıntı: DH MisafiriYine fakirler basmis forumu!
    Yapmayın böyle salakca yorumlar lütfen !!!

Yapma Allah aşkına, salaklardan zekice yorumlar bekleme lütfen.

• Ben Apple olsam kulaklık çıkışını standart dışı kullanır 50$'a satardım. (İleride böyle bir hamle bekliyorum.)

Kimse de karşı çıkmaz alırdı. Hali hazırda böyle bir kitle varken neden daha fazla
    kazanmasın ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: jackchilina

Ben Apple olsam kulaklık çıkışını standart dışı kullanır 50$a satardım. (İleride böyle bir hamle bekliyorum.)Kimse de karşı çıkmaz alırdı. Hali hazırda böyle bir kitle varken neden daha fazla kazanmasın ki?

Haklısın, hatta gelecekte telefonuna beyin fonksiyonları ve beyin çıkışı da eklemeli. Herkes için demiyorum ama alanların bazıları için çok önemli bir ihtiyaç.

• quote:

Orijinalden alıntı: jackchilina

Ben Apple olsam kulaklık çıkışını standart dışı kullanır 50$'a satardım. (İleride böyle bir hamle bekliyorum.)

Kimse de karşı çıkmaz alırdı. Hali hazırda böyle bir kitle varken neden daha fazla
    kazanmasın ki?

Eh sen şimdi yandın işte

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ortada fol yok yumurta yok daha forum polemikten geçilmiyor. :)

Öncelikle bu uygulama kullanıcıya mı etki edecek yoksa üreticiye mi belli değil? Apple bu uygulamayı kendisine belirli ücret ödeyen firmalar ile çalışmak için devreye sokmuş olabilir. Sonuçta bir çok marka değişik binlerce kablo ve ek parça üretecektir. Apple bir anda herşeyi kendi üretmeyi planlamıyordur merak etmeyin. :)

Kısaca Apple iphone, ipad binimum ios cihazları için ek parça üreticileri denetlemek istiyor olabilir. Bu sayede kaliteyi korurken diğer yandan gereksiz gördüğü üretimlere sınırlama getirebilir. Mesala hdmi kablosu olarak kullanmak istiyene ok verirken, ekmek kızartma makinesine bağlayıp cihazın şarj olmasını sağlamayı planlayan bir firmaya hayır diyebilir.

• at gözlüklerini takan gelmiş arkadaş.
    kimin tarafındasınız anlamıyorum apple bizi sömürmeye çalışıyor sizde bunu savunuyorsunuz.
    Babanız olsa bu kadar savunmazsınız.
    Kocasından dayak yiyip ayırmaya çalışanlara da kızan cahil kadınlar gibisiniz.Kocamdır sever de döver de diyorsunuz. Yazık

biz demiyoruz ki yenilikler kopyalansın sadece tekelciliğe karşıyız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erci501 -- 26 Eylül 2012; 17:53:01 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.