- x
OGS kullanıp HGS den geçenler
123 Cevap32328 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

497 Mesaj
26 Eylül 2012; 12:48:02 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Merhaba,

Aracımda OGS var.2 OGS geçiş yeri teke düşürülmüş HGS yapılmış ve bende yanlışlıkla HGS den geçtim.Tabi okumadı,ertesi gün otoban gişesine gittiğimde ceza ödeyeceğimi ancak 7 gün içinde HGS almam durumunda ceza ödemeyeceğimi belirttiler.30 TL mecburi yükleme(kaldırıldı biliyorum)ayrıca 10 TL ye yakın ücret...

Nerden giriş yaptığım belli sonuçta bende almadım 4441117'yi aradım cezaya gerek olmadığını gerekli düzeltmenin(daha ekranda görülmüyor.)yapılacağını belirttiler.Daha sonra aradığımda HGS'ye PTT nin baktığını onlarla görüşmem gerektiğini söylediler.Neyse sonuçta OGSnin yanında HGS de alacak gibiyim

Bilginiz olsun istedim.

Paylaşımlı günler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHOSTKOVİCH -- 26 Eylül 2012; 14:45:49 >

Yaşamak gecenin tüm karanlığına rağmen, buğulu bir cam üzerine güneşi çizebilmektir.

1053 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
zaferaltug
8 Kasım 2012; 23:11:49 

Sanırım ben de bugün aynısını yaptım yanlışlıkla. Tek yolu hgs almak mıdır?
Ortak bir sistemi yok mu bu hgs,kgs ogs vs...nin yönetildiği, birine ptt bakar öbürüne, diğerine karayolları öbürküne su işleri bu nedir yaw.

497 Mesaj
9 Kasım 2012; 8:50:03 

quote:

Orijinalden alıntı: zaferaltug

Sanırım ben de bugün aynısını yaptım yanlışlıkla. Tek yolu hgs almak mıdır?
Ortak bir sistemi yok mu bu hgs,kgs ogs vs...nin yönetildiği, birine ptt bakar öbürüne, diğerine karayolları öbürküne su işleri bu nedir yaw.

7 günlük süreyi geçirmeden evet 5 TL chip tuttu.OGS nin hemen altına yapıştırdım.OGS ler yoğun olunca HGS yi kullanıyorum.Cezadan iyidir napalım

Yaşamak gecenin tüm karanlığına rağmen, buğulu bir cam üzerine güneşi çizebilmektir.

826 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:00:33 

Sistem otomatik olarak resim çekiyor ver plakaya tanımlı bir etiket (OGS veya HGS) varsa ceza işlemi uygulamıyor.

Örnek : Bende OGS var aracımla ogs gişesinden geçtim bir şekilde okuma yapamadı, kaçak geçiş yazısı yazıyor ve alarm ötüyor, kamera resim çekiyor. Sistemde bu plaka üzerine tanımlı bir etiket varsa ceza işlemi uygulamıyor.
OGS cihazınızı bir arkadaşınıza verdiniz geçerken bir sorun olmadı sistem okudu mesela yok. Okuyamadı kaçak geçiş işlemi yaptı onun plakasına ceza gider. İki tane birden etiket almaya hiç gerek yok hepsinden geçebilirsiniz. Oluşacak cezayı sistem kendisi kaldırıyor.
(Çamlıca gişelerdeki görevlinin bana söylediği bilgi bu)

2011 Chevrolet Aveo LS Classic Sedan 1.4 AT - Siyah
Nikon 7000+D60+18/55+18/105+70/300+50
10/17 FishEye+60 Micro+SB600

1053 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
zaferaltug
9 Kasım 2012; 9:32:18 

quote:

Orijinalden alıntı: degobar

Sistem otomatik olarak resim çekiyor ver plakaya tanımlı bir etiket (OGS veya HGS) varsa ceza işlemi uygulamıyor.

Örnek : Bende OGS var aracımla ogs gişesinden geçtim bir şekilde okuma yapamadı, kaçak geçiş yazısı yazıyor ve alarm ötüyor, kamera resim çekiyor. Sistemde bu plaka üzerine tanımlı bir etiket varsa ceza işlemi uygulamıyor.
OGS cihazınızı bir arkadaşınıza verdiniz geçerken bir sorun olmadı sistem okudu mesela yok. Okuyamadı kaçak geçiş işlemi yaptı onun plakasına ceza gider. İki tane birden etiket almaya hiç gerek yok hepsinden geçebilirsiniz. Oluşacak cezayı sistem kendisi kaldırıyor.

Bu olayın çok daha kötüsü geldi başıma.
Kendi aracımı satmıştım, geçici bir araç buldum tatile çıkmak için. Onda da ogs vardı.
Benim arabanın ogs'sini de tatile çıkacağım araçta unutmuşum.
Tatil boyunca bir ondan bir bundan okumuş geçişleri. Her ikisi de giriş yapmış çıkış yapmamış, ya da tam tersi gibi okumalar yaptığından dolayı en uzun mesafe ücretleriyle dolu hale geldi.
Farkedince aradım derdimi anlatmayı başardım, bunu bile düzelttiler. Ki aynı araçta iki cihaz yasakmış buna rağmen düzelttiler.

Sizin bahsettiğiniz plaka okumama olayı da başıma geldi onu otomatik olarak hallediyolar zaten.
Ama hgs ile ogs durumu konusunda bir muallaklık var mı?
İki sistem tamamen farklı ellerden yönetiliyorsa sıkıntı olur mu diye merak ettim.
Yoksa mantıklı olan ogs'si olan bir araca ceza yazmamak ama burası Türkiye her mümkün.

7570 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:37:24 

OGS zaten ocakta bitmiyor mu? Neden HGS almamak için bu kadar inat ediyorsunuz?

Yeni Aveo Sedan 1.2 LS (Boracay Mavi)
Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD, 750GB HDD); Asus Note 8; Dell Studio XPS 1640; Samsung S4 Mini Duos Black Edition; Nokia Lumia 525 Sarı; iPod Touch 5 32 GB Siyah; Navimex 9917+Kenwood KFC-M1634A; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K310, Tablet Keyboard for iPad, S220; Creative EP630; Xiaomi Piston 2; Xiaomi 10400 mAh; Casio DB-360-1ADF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; Sandisk Extreme 32 GB, Kingston DTDUO/32GB
Steam ID: Kesbi

3067 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:41:51 

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Hayır Ocak'ta mı bilmiyorum ama bitecek olan kgs. Ogs kaldırılmayacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

826 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:45:20 

quote:

Bitecek olan KGS
OGS aynen devam edecek

7570 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:50:00 

quote:

Orijinalden alıntı: carman1tr

Hayır Ocak'ta mı bilmiyorum ama bitecek olan kgs. Ogs kaldırılmayacak.

Ben tek sisteme geçilecek diye biliyordum. Çok saçma olmuş. Aynı işleve sahip aynı kullanıma sahip iki ayrı sistem. OGS HGS diye ayırmaya ne gerek varki. Yapsınlar hepsini HGS olsun bitsin. Tek elden ne kullandığımızı bilelim. Pili mili de yok. Bence HGS daha güzel. Sadece şuan daha otomatik ödeme sistemi başlamamış.

Bu arada benim de iş bankasının KGS özellikli kredi kartı var. Çipi arızalı sanırım şuan çok zor okuyor. Geçen bayramda bi türlü okumadı ben de direk geçtim bariyer yoktu. Sonra ceza gelmedi ama KGS ödemelime baktığımda 1,8 lira filan olamsı gerek yoldan 6,5 lira kesildiğini gördüm. O yol için en uzun güzergahı kesiyormuş öyle olunca. Plaka kayıtlı olduğundan ceza gelmedi. OGS KGSden daha sağlam bir sistem ceza geleceğini sanmam. Bu yüzden HGS bantı aldım KGSde yine sorun yaşarım diye bu bayram HGS ile gittim geldim daha iyi oldu. HGS ve OGS geçişi aynıydı geçtiğim yerde mesela. Gönüşte Ayırmışlardı. Transit geçmek güzel oluyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 9 Kasım 2012; 10:10:15 >

Monster Q63MS-16F41 (i7-4700QM, GTX 770M, 2x8GB DDR3, 240GB SSD, 750GB HDD); Asus Note 8; Dell Studio XPS 1640; Samsung S4 Mini Duos Black Edition; Nokia Lumia 525 Sarı; iPod Touch 5 32 GB Siyah; Navimex 9917+Kenwood KFC-M1634A; Logilink HS0017; Logitech G100, G500, VX Nano, K310, Tablet Keyboard for iPad, S220; Creative EP630; Xiaomi Piston 2; Xiaomi 10400 mAh; Casio DB-360-1ADF; Adata CH94; Lacie Rikiki 1TB; WD WD15EARS, WD20EARS; Akasa Quasar; Sandisk Extreme 32 GB, Kingston DTDUO/32GB

826 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:54:16 

[/quote]
Ama hgs ile ogs durumu konusunda bir muallaklık var mı?
İki sistem tamamen farklı ellerden yönetiliyorsa sıkıntı olur mu diye merak ettim.
Yoksa mantıklı olan ogs'si olan bir araca ceza yazmamak ama burası Türkiye her mümkün.

[/quote]
OGS KGS ve HGS de geçiş bilgileri Karayolları tarafından okunuyor.
İşin tahsilat kısmına gelince HGS için şimdilik PTT görevlendirilmiş,
OGS için muhtelif bankalar, KGS içinde gene muhtelif bankalar.
Hangisinden geçersen geç plakanı karayollarının sistemi okuyor, tahsilatı ilgili kuruluş yapıyor
Kızılcahamam çıkışındaki OGS gişesi arızalı idi bariyeri kalkık KGS gişesinden geçtim kaçak geçiş uyarısı yaptı ama gelen ekstreye baktığımda ceza uygulaması yoktu normal geçiş ücreti almış...

6367 Mesaj
9 Kasım 2012; 9:58:03 

HGS ye PTT bakiyor ne demek ya? PTT sadece satisini yapiyor sanki kamera kayitlarina PTT bakiyormus gibi

Bence sorun duzeltilir bosu bosuna HGS alma.

1633 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:08:39 

quote:

Ogs varsa kaçak geçişte yapsanız evet sistem plakaya kayıtlı Ogs varsa ceza uygulamıyor.AMA!!!!!! Nasıl olsa sistem halleder demeyin çünkü bunun da sınırı var.10 tane bu şekilde kaçak geçişe izin veriyor.Sonrasında cezai işlem uygulanıyor.
Arkadaşınız sizin Ogs cihazını kullanacaksa tek geçiş için bile olsa al kullan diye verilmez.Girersin internetten cihazda kayıtlı plakayı arkadaşının plakası olarak değiştirirsin ve problemsiz kullanır.Sonra tekrar yine sistemden kendi plakanızı cihaza tanımlarsınız.

2010 Civic Elegance OV Next 525 // LG 47LW450U // Lumia 925

***İnsanlar dünyada uykudadırlar,Ölünce uyanırlar!!!

10834 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:15:04 

KGS kartımda 20 TL var. Şimdi postaneye gitsem bu 20 TL'yi HGS'ye aktarırlar mı? Elimde patlayacaksa süre bitene kadar keyfe keder köprüden geçip parayı bitireyim.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

826 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:15:55 

quote:

Orijinalden alıntı: lord66

Ogs varsa kaçak geçişte yapsanız evet sistem plakaya kayıtlı Ogs varsa ceza uygulamıyor.AMA!!!!!! Nasıl olsa sistem halleder demeyin çünkü bunun da sınırı var.10 tane bu şekilde kaçak geçişe izin veriyor.Sonrasında cezai işlem uygulanıyor.
Arkadaşınız sizin Ogs cihazını kullanacaksa tek geçiş için bile olsa al kullan diye verilmez.Girersin internetten cihazda kayıtlı plakayı arkadaşının plakası olarak değiştirirsin ve problemsiz kullanır.Sonra tekrar yine sistemden kendi plakanızı cihaza tanımlarsınız.

Cihaz arızalı ise ve siz bu cihazı ısrarla değiştirmiyorsanız bir müddet sonra ceza geliyor diye biliyorum...
cihaz sağlam sistemde arıza varsa ben neden cezalı geçiyorum ki...

3100 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:23:04 

Bende de kgs var.Sanıyorum içinde 50 TL falan vardır.Zaten çok sık kullanmıyordum.Şimdi geçmeyle bitmez ki bu.Mutlaka hgs ye aktarmanın bir yolu vardır.
Bir hgs iki tip diyorlardı biri bant şeklinde,biri kgs gibi kart şeklinde.Acaba kart şeklinde olanını alsak değişik araçlarda kullanabilir miyiz?

497 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:27:59 

Herkesin farklı deneyimleri var.Benim içim 2'sini(OGS ve şerit HGS) cihazı kullanmak daha huzurlu(ceza ile uğraşamam)OGS geçişte ötüyor.HGS çoğu geçişte sessiz...Ayrıca HGS nin bir nüshasını ruhsata yapıştırdığınız durumlarda üstünden tükenmez kalem ile gitmezseniz silenebiliyor.

Bazen OGS bazen HGS yi kullanıyorum.Malum OGS geçiş yerlerini azalttıkları için yoğunluk oluyor.Bu sebeple HGS yi kullandığım zamanlar oluyor.

İlave olarak aşağıdaki linki ekleyeyim.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/HGS.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHOSTKOVİCH -- 9 Kasım 2012; 11:56:19 >

10834 Mesaj
9 Kasım 2012; 10:37:21 

quote:

Transit geçmek güzel oluyormuş.

Senede iki kere seyahate çıkıyorum. Yani iki kere köprüleri kullanıyorum. Seyahatleri çok severim. Köprüden transit geçince seyahate çıkmış gibi hissetmiyorum. Psikolojik işte. Artık köprüye doğru trafik tıkanıkllığı da olmayacak. Bazı takıntılarım var böyle.

KGS'nin kalkması benim canımı sıktı biraz. Fakat köprü trafiğinde çile çekenler için iyi bir olay.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

924 Mesaj
9 Kasım 2012; 19:08:24 

hgs almak lazım harbiden bende ne kgs ne ogs hiçbiri yok

Seni sevmek ibadetim ama sevemem cenabetim

Opel insignia cosmo 1.6 180 hp xenon+film+AFL

375 Mesaj
20 Aralık 2012; 12:21:24 

OGS kullanıcısıyım sadece meraktan HGS borç sorgulama yaptım ekim ayında HGS den geçmişim çıkışı ogsden yaptım ama 1.6 tl lik yola 107 tl borç görünüyor yaklaşık 2 aydan fazla süre olmuş geçeli kimse ogs den falan tahsil etmemiş borç olarak görünüyor ben şimdi ogs var bu saçma borcu ödeyecekmiyim belli değil ogs ve hgs çağrı merkezi yardımcı olmadı ogs bağlı olduğu işbankasıda yardımcı olmadı ne olacak bu işin sonu bakalım ödemiyorum 2 ay geçmiş tebligatta gelmedi ben borcumu sadce bir merak sonucu öğrendim tuhaf işler bunla bakalım

Merak edin Merak herşeydir...
Philips 3d led TV 42pfl7696
Samsung R620 p8700 2.5 ghz
SonyEricsson C905 8.1 mp

162 Mesaj
31 Aralık 2012; 12:35:23 

OGS ve HGS yi alt alta kullananlar tüm gişeler ortak oldugunda dikkatli olsunlar. 2013 iceriside OGS gişelerinden de HGS kullananlar gecebilecek. Bakan bu şekilde bir acıklama yapmişti.

Benim fikrim şudur, ilk defa alacaklar HGS almalı. OGS kullananlarda cihazları garanti bitiminden sonra arızalanana kadar OGS ile devam etmeli sonrasında HGS'ye gecmeli.

MacBook Pro (15-inch, Late 2011) | Intel Core i7 2675QM 2.2 Ghz | 8 GB 1333 MHz DDR3 |

5187 Mesaj
2 Ocak 2013; 16:08:57 

quote:

Orijinalden alıntı: krisokol

OGS ve HGS yi alt alta kullananlar tüm gişeler ortak oldugunda dikkatli olsunlar.

2013 iceriside OGS gişelerinden de HGS kullananlar gecebilecek.

Bakan bu şekilde bir acıklama yapmişti.

Benim fikrim şudur, ilk defa alacaklar HGS almalı.

OGS kullananlarda cihazları garanti bitiminden sonra arızalanana kadar OGS ile devam etmeli sonrasında HGS'ye gecmeli.

Doğru diyosunda HGS de halen okuma problemleri var.

HGS gişeden gelen sinyal ile çalışıyor.

OGS ise bünyesinde bulunan pil ile çalışıyor ve daha yüksek çekim gücüne sahip.

Bu bağlamda mevcut problemler giderilinceye dek HGS bana pek mantıklı gelmiyor.

İyi forumlar...

Peugeot 5008 1.6 HDi 140HP FAP Auto6R 340Nm Tork, Aluminyum Gri, Açık Gri Döşeme, Cyclone-2 DVD Multimedia.

SONY KDS-55A2000 / SONY KP-51PS2 / SONY HT-DDW750 / SONY DAV-IS10 / IBM THINKPAD Z60t / ECA CONFEO PREMIX

162 Mesaj
2 Ocak 2013; 16:40:57 

quote:

Orijinalden alıntı: melodramm

Doğru diyosunda HGS de halen okuma problemleri var.

HGS gişeden gelen sinyal ile çalışıyor.

OGS ise bünyesinde bulunan pil ile çalışıyor ve daha yüksek çekim gücüne sahip.

Bu bağlamda mevcut problemler giderilinceye dek HGS bana pek mantıklı gelmiyor.

İyi forumlar...

Sorunlar varsa bencede OGS'ye devam. Ben şahsen memnunum. Hic sıkıntı cekmedim şimdiye kadar.. Açıkcası OGS varken KGS kullanmaya calisanlarida hic bir zaman anlıyamadım.

MacBook Pro (15-inch, Late 2011) | Intel Core i7 2675QM 2.2 Ghz | 8 GB 1333 MHz DDR3 |

5187 Mesaj
2 Ocak 2013; 16:45:01 

quote:

Sorunlar varsa bencede OGS'ye devam.

Ben şahsen memnunum. Hic sıkıntı cekmedim şimdiye kadar..

Açıkcası OGS varken KGS kullanmaya calisanlarida hic bir zaman anlıyamadım.

Sizde HGS var sanırım; gişelerden kaç km/saat ile geçiyorsunuz.

Arkadaşlar ile 40 KM/saat ile denedik yine okumadı.

OGS de 60 KM/saat ile sorunsuz okuma yapılıyor.

İyi forumlar...

Peugeot 5008 1.6 HDi 140HP FAP Auto6R 340Nm Tork, Aluminyum Gri, Açık Gri Döşeme, Cyclone-2 DVD Multimedia.

SONY KDS-55A2000 / SONY KP-51PS2 / SONY HT-DDW750 / SONY DAV-IS10 / IBM THINKPAD Z60t / ECA CONFEO PREMIX

162 Mesaj
2 Ocak 2013; 17:06:26 

[/quote]

İyi forumlar...
[/quote]

Yok ben OGS kullanicisiyim. İkisini birden kullanan arkadaslar görünce fikrimi soyliyim dedim. Cunku gecen gun gordum ortak gişe açmışlar.. ikisinide kullananlar ikisinden de ödeme yapacaklar..

Bu arada evet 60-80 arasi rahatlikla okuyor.

5187 Mesaj
2 Ocak 2013; 17:13:39 

quote:

Yok ben OGS kullanicisiyim.

İkisini birden kullanan arkadaslar görünce fikrimi soyliyim dedim.

Cunku gecen gun gordum ortak gişe açmışlar..

ikisinide kullananlar ikisinden de ödeme yapacaklar..

Bu arada evet 60-80 arasi rahatlikla okuyor.

Anladım;

Bende bugün HGS başvurumu yaptım. (3~5 güne gelir herhalde)

OGS'ye ilaveten kullanacağım. (yazın OGS kuruklarına takılmadan geçmek için)

Deneyimlerimi buraya yazarım.

İyi forumlar...

497 Mesaj
3 Ocak 2013; 23:59:17 

OGS den geçerken rahatım,HGS ise istediğim kadar yavaş geçeyim bazen okuduğunu girişte-çıkışta görmüyorum.1 gün sonra aradığımda sorun olmadığını geçişin kayıt altında olduğunu öğreniyorum.HGS öncelikle bu sorunu çözmeli,ikincisi sıcaklarda umarım deforme olmaz.Alalı kaç ay oldu ruhsat üzerindeki 11 haneli numara silindi.Tükenmez kalem ile belirtmesem boş bir etiket olacak.Bu durumda ilerisi için OGS avantajını ortaya çıkarıyor.Tabi kaldırmazlar ise

4631 Mesaj
4 Ocak 2013; 0:21:06 

Arkadaşım HGS aldı, geçen beraber takıldık biraz. Karşıya gittik. Ben OGS ile 60-70 direk geçtim. Arkadaş da geçti okumadı.. Sonra sordu soruşturdu 30-40km üstü hızı algılamıyormuş galiba..

Eğer doğru ise OGS her türlü daha iyi.. Ben zaten OGS ile devam ederim.

550D 18-55mm IS, 50mm 1.8
Citröen Grand Picasso
Galaxy Note 2 Titan Grey
DH 2005 Üyesi

5187 Mesaj
4 Ocak 2013; 0:47:33 

quote:

Orijinalden alıntı: synthesizer

Arkadaşım HGS aldı, geçen beraber takıldık biraz. Karşıya gittik. Ben OGS ile 60-70 direk geçtim. Arkadaş da geçti okumadı.. Sonra sordu soruşturdu 30-40km üstü hızı algılamıyormuş galiba..

Eğer doğru ise OGS her türlü daha iyi.. Ben zaten OGS ile devam ederim.

HGS kesinlikle sorunlu bir sistem; ama OGS gişe sayısını düşürmeleri sebebi ile OGS geçişi yapan gişelerde yığılmalar oluşabiliyor ve HGS yedek olarak alınmalı mutlaka.

Yada herkes HGS ye geçsin diye bilinçli olarak yapılıyor.

Umarım gişeleri hem HGS hemde OGS okuyacak hale getirirlerde OGS miz ile rahat rahat geçişlerimize devam ederiz

İyi forumlar...

1144 Mesaj
5 Ocak 2013; 7:38:03 

quote:

İyi forumlar...

Bir ara otobüsle Samsun'a gidiyordum. Ön koltukları sevdiğim için 2 nolu koltuğa bilet almıştım. Şoför o gişelere yaklaşırken hızını azaltacağına artırdı. O derece ki ben tam geçiş anında gözümü kapadım gayri ihtiyari. Muhtemelen 90+ km/s ile geçmişti.
Yani diyeceğim o ki 100 km/s e kadar okur herhalde.

CLS 550

3796 Mesaj
5 Ocak 2013; 8:11:38 

quote:

HGS kesinlikle sorunlu bir sistem; ama OGS gişe sayısını düşürmeleri sebebi ile OGS geçişi yapan gişelerde yığılmalar oluşabiliyor ve HGS yedek olarak alınmalı mutlaka.

Yada herkes HGS ye geçsin diye bilinçli olarak yapılıyor.

Umarım gişeleri hem HGS hemde OGS okuyacak hale getirirlerde OGS miz ile rahat rahat geçişlerimize devam ederiz

İyi forumlar...

OGS gişeleri nerede azaltıldı? İstanbul içinde kullandığım güzergahta tek değişen KGS gişeleri? Bazı gişelerin az olduğu yerlerde de OGS/HGS ortak gişeler oldu.

2011 Renault Megane III 1.5 Dci 85 HP Expression (KP)
Megane III detaylı incelemem

4593 Mesaj
5 Ocak 2013; 8:19:37 

quote:

Bkz. "Paldır küldür yorum yapmak"

5187 Mesaj
5 Ocak 2013; 9:27:21 

quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

OGS gişeleri nerede azaltıldı? İstanbul içinde kullandığım güzergahta tek değişen KGS gişeleri?

Bazı gişelerin az olduğu yerlerde de OGS/HGS ortak gişeler oldu.

Ben IZMIR de ikamet etmekteyim ve IZMIR PINARBAŞI girişinde 2 adet olan OGS sayısı 1'e indirildi.

Kalan gişelerin tamamı ise HGS yapıldı.

Eğer zaman içerisinde tüm gişeler OGS/HGS olacak ise sorun yok.

İyi forumlar...

5187 Mesaj
5 Ocak 2013; 9:28:45 

quote:

Orijinalden alıntı: sicakyuz

Bkz. "Paldır küldür yorum yapmak"

+1

951 Mesaj
5 Ocak 2013; 9:47:11 

Madem ki arabanın plakasını tanıyan sistemler var, neden ogs, hgs almak zorundayız ki? Ver bankaya talimatı, geçtikçe kessinler hesaptan. Vatandaşı uğraştırmanın ne anlamı var?

951 Mesaj
5 Ocak 2013; 9:51:37 

quote:

Yakın gözlüğü ister misin?

7570 Mesaj
5 Ocak 2013; 11:53:28 

quote:

Orijinalden alıntı: emrullah bozlak

Yakın gözlüğü ister misin?

İyi olur. KGS ile birlikte OGS de bitecek diye biliyordum ama daha önce devam edeceği söylendi ve mesajım cevaplandı. 2 ay önce sistemin henüz tam olarak netleşmediği bir zaman attığım bir soru sizi neden bu kadar gerdi anlamadım. Aradan 57 gün geçtikten sonra ben de size madem böyle ukalaca yorum yapıyorsunuz sizin üslubunuzla cevap vereyim. Sizin jeton da üçgen heralde. Uyan da balığa gidelim. Nasıl iyi oluyor mu?

Bu mesajım @melodramm ve @sicakyuz isimli üyelere de gelsin. Boş vakitlerinizde eski konuları bulup mesajları mı hortlatıyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 5 Ocak 2013; 12:00:46 >

5666 Mesaj
5 Ocak 2013; 12:17:36 

quote:

en IZMIR de ikamet etmekteyim ve IZMIR PINARBAŞI girişinde 2 adet olan OGS sayısı 1'e indirildi.

Kalan gişelerin tamamı ise HGS yapıldı.

Eğer zaman içerisinde tüm gişeler OGS/HGS olacak ise sorun yok.

İyi forumlar...

Pınarbaşı gişeleri dediğiniz sanırım aydın otobanının başlangıcındaki ışıkkent gişeleri.

Günaşırı kullanıyorum, perşembe geçtim. Ama iki tane ogs vardı galiba.
Ne zaman bire düşürüldü, farketmedim mi yoksa?

O gişelerin en büyük eksiği en sağda da ogs gişesinin olmayışı.
Otobüz ve kamyonler en sola ogs'ye geliyor, sonra geçtikten sonra tekrar en sağ şeride geçmeye çalışıyorlar.
En sağa da ogs gişesi konulması lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

951 Mesaj
5 Ocak 2013; 14:26:26 

quote:

İyi olur. KGS ile birlikte OGS de bitecek diye biliyordum ama daha önce devam edeceği söylendi ve mesajım cevaplandı. 2 ay önce sistemin henüz tam olarak netleşmediği bir zaman attığım bir soru sizi neden bu kadar gerdi anlamadım. Aradan 57 gün geçtikten sonra ben de size madem böyle ukalaca yorum yapıyorsunuz sizin üslubunuzla cevap vereyim. Sizin jeton da üçgen heralde. Uyan da balığa gidelim. Nasıl iyi oluyor mu?

Bu mesajım @melodramm ve @sicakyuz isimli üyelere de gelsin. Boş vakitlerinizde eski konuları bulup mesajları mı hortlatıyorsunuz?

Sakin olun. Pasiflora ister misiniz?

2864 Mesaj
5 Ocak 2013; 14:53:33 

quote:

Orijinalden alıntı: miraculous

Bir ara otobüsle Samsun'a gidiyordum. Ön koltukları sevdiğim için 2 nolu koltuğa bilet almıştım. Şoför o gişelere yaklaşırken hızını azaltacağına artırdı. O derece ki ben tam geçiş anında gözümü kapadım gayri ihtiyari. Muhtemelen 90+ km/s ile geçmişti.
Yani diyeceğim o ki 100 km/s e kadar okur herhalde.
ogs 130 ile bile okuyor daha üstünü bilmiyorum. Zaten normalde 80 le geçiyor herkez. Enazından bahçeşehire giden otobanda. Yeni yaptikları esenkent çıkışı çok geniş normalin 1.5 katı ordan geçmiştim 130 la sorun olmamıştı. Kaldıki böyle olmalı zaten gişeler geniş olup trafiği yavaşlatmamalı. Neyseki bu sistemi tümden kaldırıp üstten okuyacak sisteme geçiyorlarmiş trafigi büyük ölçüde azaltıcaktır. Ogs hgs ile herkez hızlı geçiyor 15 şerit. sonra düşüyor 3 şeride huninin ağzı gibi trafik birbirine giriyor yol tıkanıyor hiçbir anlamı kalmıyo ogs nin.

745i

2438 Mesaj
5 Ocak 2013; 15:05:25 

quote:

Orijinalden alıntı: emrullah bozlak

Madem ki arabanın plakasını tanıyan sistemler var, neden ogs, hgs almak zorundayız ki? Ver bankaya talimatı, geçtikçe kessinler hesaptan. Vatandaşı uğraştırmanın ne anlamı var?

Yook oyle sey olur mu illa ugrasacaz sacma sapan islerle

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

5187 Mesaj
5 Ocak 2013; 17:26:22 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Pınarbaşı gişeleri dediğiniz sanırım aydın otobanının başlangıcındaki ışıkkent gişeleri.

Günaşırı kullanıyorum, perşembe geçtim. Ama iki tane ogs vardı galiba.
Ne zaman bire düşürüldü, farketmedim mi yoksa?

O gişelerin en büyük eksiği en sağda da ogs gişesinin olmayışı.
Otobüz ve kamyonler en sola ogs'ye geliyor, sonra geçtikten sonra tekrar en sağ şeride geçmeye çalışıyorlar.
En sağa da ogs gişesi konulması lazım.

Walla hocam ben geçen hafta geçtim 1 adet OGS vardı en sol şerit üzerinde.

Oyun mu oynuyolar anlamadım

Tekrak geçişte resimlemeye çalışırım

Yada sizde dikkat edin; yanlış bilgi vermeyelim arkadaşlara.

Aslında bu duruma en güzel çözüm tüm gişelerin; hem HGS hemde OGS okuyacak şekilde revize edilmesi.

Bu şekilde gişelerde oluşan yoğunlaşmayı ciddi anlamda giderirler.

Bu arada AĞIR VASITALAR için de en sağ şerit de bir OGS/HGS gişesinin olması kesinlikle güzel olacaktır.

Aynı saçmalık ISIKKENT~AYDIN otobanı üzerindeki BUCA yol ayrımında da yaşanmakta.

KOCA KOCA KAMYONCUKLAR orta şeritden yada en sağ şeritden AYDIN istikametine devam etmeye kalkıyorlar.

Zaten iki şerit olan BUCA sapağı bu KAMYON lar sebebi ile kilitleniyor.

İyi forumlar...

5187 Mesaj
5 Ocak 2013; 17:42:40 

quote:

İyi olur. KGS ile birlikte OGS de bitecek diye biliyordum ama daha önce devam edeceği söylendi ve mesajım cevaplandı.

2 ay önce sistemin henüz tam olarak netleşmediği bir zaman attığım bir soru sizi neden bu kadar gerdi anlamadım.
Hadi biz hatalıyız 2 ay önceki bilgiye cevap atıyoruz. Sen ne yapıyorsun 5. ayda verilmiş bilgiyi 11. ayda paylaşıyorsun. (arada tam 6 ay var ???)

Aradan 57 gün geçtikten sonra ben de size madem böyle ukalaca yorum yapıyorsunuz sizin üslubunuzla cevap vereyim.

Sizin jeton da üçgen heralde.

Uyan da balığa gidelim.

Nasıl iyi oluyor mu?

Sayın "kes bi"

25-MAYIS-2012 tarihinde yayımlanan haberi ancak 9-KASIM-2012 de algılayıp buraya yazmışsınız.

Şimdi de bilip bilmeden konuşuyorsunuz.

Bende sizin ağzınız ile bilip bilmeden konuşayım ozaman. (neden EGS yi beklemiyosunuz, HGS alıyorsunuz)

Unutmayın ki ülkemizde MEDYA çarpıcı olsun diye asparagas haber yapmaya bayılır.

Tüm araçlara KAR LASTIĞI ZORUNLULUĞUNU nasılda bangır bangır yayınladılar.
(ertesi gün ise sadece ticari araçlara imiş dediler ama binlerce vatandaş belkide maddi durumları elvermese de cezai işlemden kaçınmak için KIŞ LASTIĞI aldı)

Kanunun ilk yıl sadece TICARI araçlarda zorunlu olduğunu bildiğim halde ben bile acaba dedim.

Yani diyeceğim odur ki; her duyduğunuza inanıp herhangibir yerde ahkâm kesmeyin.

Öncelikle araştırmacı olun ve sorgulayın.

Yoksa bu tür komik durumları yaşamanız kaçınılmazdır.

İyi forumlar...

Google da OGS bitiyor diye arama yaptığımda en son haber aşağıdaki linkte. (25-MAYIS-2012)

http://www.haberler.com...bitiyor-3654041-haberi/

1144 Mesaj
5 Ocak 2013; 21:18:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Exxcrea

gs 130 ile bile okuyor daha üstünü bilmiyorum. Zaten normalde 80 le geçiyor herkez. Enazından bahçeşehire giden otobanda. Yeni yaptikları esenkent çıkışı çok geniş normalin 1.5 katı ordan geçmiştim 130 la sorun olmamıştı. Kaldıki böyle olmalı zaten gişeler geniş olup trafiği yavaşlatmamalı. Neyseki bu sistemi tümden kaldırıp üstten okuyacak sisteme geçiyorlarmiş trafigi büyük ölçüde azaltıcaktır. Ogs hgs ile herkez hızlı geçiyor 15 şerit. sonra düşüyor 3 şeride huninin ağzı gibi trafik birbirine giriyor yol tıkanıyor hiçbir anlamı kalmıyo ogs nin.

Bizim şoför köprüden öyle geçmişti.

CLS 550

433 Mesaj
5 Ocak 2013; 21:36:55 

quote:

aynen öyle ben denedim ceza gelmedi............

"Zalimler İçin Yaşasın Cehennem"

433 Mesaj
5 Ocak 2013; 21:50:49 

yani her ikisinide gecebilirsiniz ogs ile HGS den , Hgs İle Ogs den öter sonra size tam ceza göndericekleri zaman HGS etiketli araç olduğunu sistemden görür bilgisayar otomatikman bakiyeden 3.40 tl geçiş ücreti düşer. Bazen HGS den arka arkaya öndeki araça cok yaklaştığınızda da okumuyor ötüyor sistem , yine ceza gelmeden otomatik bakiyeden düşüyor.

Sadece HGS , OGS ekranları artık bir değiştirseler

HAVA BİLGİSİ
KALAN BAKİYE
RENKLİ
TELEVİZYON GİBİ BİŞİ OLMALI İŞTE
SCOREBOARD GİBİ

"Zalimler İçin Yaşasın Cehennem"

497 Mesaj
6 Ocak 2013; 0:23:45 

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Otoyollar/HGS.aspx

HIZLI GEÇİŞ SİSTEMİ (HGS)

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), 17.09.2012 tarihinde İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, Boğaz Köprüleri, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınmıştır.

OGS-KGS-HGS ABONELERİNİN HANGİ ŞERİTLERİ KULLANMALARI GEREKMEKTEDİR?
14 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yer almaktadır. Dolayısı ile OGS, KGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmektedir. Aksi durumda 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

OGS-KGS-HGS DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPILMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?
OGS ve KGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 7 (yedi) gün içinde OGS abonesi (yeni üyelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 7 (yedi) gün içinde HGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir.

OGS-KGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 7 günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 7 günlük sürede geçiş yapan araç için OGS ya da Kredili KGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir.

HGS İLE İLGİLİ SORU VE SORUNLARDA NEREYE BAŞVURULMALIDIR?

HGS sistemine ait işlemler PTT Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS’ ye ait geçiş ve ihlal bilgileri Karayolları Genel Müdürlüğü veritabanından görülememektedir. HGS ile ilgili hgs@ptt.gov.tr e-mail adresine, 444 17 88 PTT Çağrı Merkezine veya PTT Şubelerine başvurulması gerekmektedir.
HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adlı internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/

28 Mesaj
14 Ocak 2013; 11:52:12 

HGS DEN GEÇTİM OGS ILE OKUMA GERÇEKLEŞTİ HİÇBİR SORUN OLMADI.

497 Mesaj
18 Ocak 2013; 18:09:08 

Geçis ihlalini plakadan sorgulama için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/violation.jsf

313 Mesaj
24 Ocak 2013; 15:44:48 

bende yanlışlıkla hgsden geçtim ne olacak 50 lira borç gösteriyor ogs varken

375 Mesaj
27 Ocak 2013; 12:45:25 

Ben OGS kullanıyorum, dün gece dalgınlıkla hgs den cıkıs yaptım. 148,5 tl ceza yansıdı. Sabah ilk işim OGS müşteri hizmetlerini aramak oldu, konuyla alakaları olmadıgını , tamamen birbirinden bağımsız iki firma olduklarını , HGS müşteri hizmetlerini aramam gerektiğini söyledi. Bende PTT müşteri hizmetlerini aradım, olayı anlattım ; yapacak birsey olmadıgını , prosedür gereği ya 148,5 tl ceza ödemem gerektigini yada max 1 hafta icinde 30+5 tl ye ( 5 tl cihaz 30 tl gecis icin yükleme ) HGS cihazı almam gerektigini , eger cihazı alırsam cezanın uygulanmayacagını söyledi.

Başka hiçbirsey yapılamıyormus. yani yukarıda bazı arkadasların dedigi gibi farketmez ondan gecsende ceza yazmaz falan gibi bir uygulama yok, uyarmak istedim.

Bu da HGS nin sitesindeki konuyla alakalı acıklama :

14 Mayıs 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş ücretlerinin belirlenmesi ve uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 10.maddesi gereğince “Sürücü, İdare tarafından kurulmuş sistemlerde kendisinin kullandığı ödeme sistemine ait giriş ve çıkışta bulunan şeritleri, kurallara uygun olarak kullanmak zorundadır. Bu şeritlerin dışındaki çıkış şeritlerinden geçiş yapılması halinde cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir” ifadesi yer almaktadır. Dolayısı ile OGS, KGS ve HGS ayrı geçiş sistemleri olup, her abonenin kendi şeridinden geçiş yapması gerekmektedir. Aksi durumda 11 kat cezalı geçiş ücreti tahakkuk ettirilir.

OGS ve KGS sistemlerinden geçiş ihlali yapılması durumunda; geçiş ihlali yapılan plaka üzerine 7(yedi)gün içinde OGS ya da Kredili KGS abonesi(yeni üyelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

HGS gişelerinden geçiş ihlali yapılması durumunda ise; geçiş yapılan plaka üzerine 7 (yedi) gün içinde HGS abonesi (yeni abonelik) olunması durumunda cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır.

Bu nedenle geçiş yapılan şerit bilgisi önem arz etmektedir..

birde böyle bir durum varmış tabiki , kaçak geçişi nerden yaptıysanız o sisteme üye olmanız gerekiyor....

OGS-KGS şeridinden geçiş ihlali yapan bir kişi ihlal yapılan araç için 7 günlük sürede HGS abonesi olursa cezası normal ücrete çevrilemeyecektir. Aynı şekilde HGS den geçiş yapan bir sürücü 7 günlük sürede geçiş yapan araç için OGS ya da Kredili KGS abonesi olması durumunda geçiş ihlal cezası normal ücrete çevrilmeyecektir..

yani uzun lafın kısası aracta mecburen hem HGS hem OGS olacak. HGS nin kredisi bitince iptal ettiricem. yapacak baska birsey yok, 148,5 TL ceza ödemekten iyidir. Yalnız uygulama acaip derecede sacma geldi bana. ne yani bizim kabahatimiz bir kez sadece yanlıs cıkıstan cıkmakmı ? .... Pes diyorum...

375 Mesaj
27 Ocak 2013; 13:08:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Baskan1111

yani her ikisinide gecebilirsiniz ogs ile HGS den , Hgs İle Ogs den öter sonra size tam ceza göndericekleri zaman HGS etiketli araç olduğunu sistemden görür bilgisayar otomatikman bakiyeden 3.40 tl geçiş ücreti düşer. Bazen HGS den arka arkaya öndeki araça cok yaklaştığınızda da okumuyor ötüyor sistem , yine ceza gelmeden otomatik bakiyeden düşüyor.

Sadece HGS , OGS ekranları artık bir değiştirseler

HAVA BİLGİSİ
KALAN BAKİYE
RENKLİ
TELEVİZYON GİBİ BİŞİ OLMALI İŞTE
SCOREBOARD GİBİ

eger OGS niz varken , OGS den gecerseniz ve okumazsa ; cezalı geçiş dese bile plakaya kayıtlı bir OGS oldugu icin ceza yansımaz, normal bedel yansır..

eger HGS niz varken , HGS den gecerseniz ve okumazsa ; cezalı geçiş dese bile plakaya kayıtlı bir HGS oldugu icin ceza yansımaz, normal bedel yansır..

yanlış yönlendirme olmasın , birine uyeyken digerinden geciş yaparsanız ceza yansır, cunku kendi sistemi icinde kontrol edıyor ve o plakaya kayıtlı bir arac bulamayınca ceza gelıyor. OGS varken HGS den cıkarsanız, HGS kontrol ediyor ve kayıtlı plaka bulamayınca cezayı yazıyor.Dur birde OGS yi kontol ediyim bakıyım onda varsa ceza yazmam demıyor.. HGS var bende OGS den cıktım birsey olmaz diye bir mantık yok yani...

Sacma tabi , her ikiside ortak olmalı sonucta. ama yapacak birsey yok...