- x
Uyumasak Ne olur?
33 Cevap1059 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

1773 Mesaj
12 Nisan 2006; 18:29:26 

Arkadaşlar günlerden daha fazla faydalanmak için geceleri uyumamayı ve gündüz 2-3 saat kestirmeyi düşünüyorum

Böyle bir düzen olurmu ?
Ne gibi zarar/faydaları olur?

326 Mesaj
12 Nisan 2006; 18:39:57 

arkadasım ınsan vucudu her gun dinlenmeye mecburdur..uzmnaların tavsiye ettigi uyku suresi 6 saat 6 satten sonrası ıse zararlıymıs yani 8-9 saat uyumak ınsanı mıskınlestirirmis..ama sen gunduz uyuyacam diyosun.insan vucudu aksamları bi hormon salgılıyomus bu hormon insanınuykusunu getirip uymsını kolaylastırıyomus..yani aksam uykusuzluga direnmek gunduze gore iki kat daha zordur aynı zamanda saglıksızdır uykusuz olmak yada az uyumak vucudunun verimi duser..bana kalırsa hic bosuna ugrasma iyi bise deyil vucudumuz bole calısıyo yapacak bise yok...bende sevmiyorum uyumayı ama el mahkum

geliyor geçiyor hayat dönüyor durmuyor dünya

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Nisan 2006; 18:42:49 

tıbbi açıdan hiçbir fikrim yok,bilenlere bırakalım..
ama tecrübe eden biri olarak birdenbire yapma ,yavaş ,yavaş derim.. böyle oluyosun

1999 Mesaj
12 Nisan 2006; 18:42:51 

uykusuzluktan ölene henüz rastlanmamış.

1470 Mesaj
12 Nisan 2006; 18:48:38 

ben üniversitedeyken bir süre buna benzer birşey denemiştim. gündüz uyumadan gece uykusunu 4 saate düşürmüştüm. bir süre kendimi çok dinç hissettim. ama ikinci haftanın sonunda bir gece tam 16 saat uyudum elimde olmadan. resmen bayılmışım

sonra anladım ki vücut senin kıstığın uykuyu bir süre sonra senden geri alıyor. ben de bıraktım bu tür şeyleri ama yine de hiçbir zaman 7 saatten fazla uyumam. bir arkadaş fazla uykunun miskinleştirdiğini söylemiş katılıyorum

Samsung NX1000 / 20-50mm 30mm 12-24mm / PSN ID: deathbringer_tr / https://www.flickr.com/photos/cinarkutlar/
Guest
12 Nisan 2006; 19:49:17 

5 ya da 6 saat en iyisi. . .
Kezâ fazlası zaten yorgunluk ve miskinlik veriyor. . .

Ama 2, 3 saat de az olacaktır.

Sağlık şakaya gelmez. Bünyeyi güçsüz düşürebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mimayınkaf -- 12 Nisan 2006; 19:51:53 >

668 Mesaj
12 Nisan 2006; 20:09:47 

Gerilim tipi baş ağrısına yol açar

5463 Mesaj
13 Nisan 2006; 0:46:59 

Bir ilaç sayesinde insanlar günde birkaç saat uyku ile dinç bir şekilde yaşayabiliyorlar. Ancak hücreler ne derecede yenileniyor ve ileride erken yaşlanma gibi olumsuz etkiler ortaya çıkar mı bilemem.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1876 Mesaj
13 Nisan 2006; 1:05:50 

walla ben geceleri yatmıyorum 9 da okula gidiyorum 3 te geliyorum biraz kestiriyom 6 kdaar felan sonra biraz geziyorum 12-1gibi terkrar nete giriyom

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

807 Mesaj
13 Nisan 2006; 6:42:13 

Şuan sabah 7 oldu ve ben daha uyumadım...

Vallah istediğin kadar kas kendini the rion'nun pozisyonuna düşeceksin...

Babam hergün öğlen 1 saat uyuyarak bir hafta çalışmış mısırda o sıcaklarda...Sonra bir yatmış 2 gün hiç kalkmamış...

Bir şekilde mutlaka çıkıyor malesef...

En güzeli ihtiyacın kadar uyu ve kendini uyku meselesine kaptırma.Uykuyu düşünürsen aklında uyku olur..Bazen 2 saat kestir saatini kur kalk...Yani vücuda ihtiyacı olanı vermeslisin yoksa system of a down olur...

Benim sanatım ülkem için ölümdür.Başyapıtımı henüz çizmedim...

272 Mesaj
13 Nisan 2006; 11:54:26 

Bir keresinde 2 gece hic uyumamis yani yaklasik 78 saat belkide daha fazla

uyanik kalmistim ama bunu birdaha kesinlikle yapmam ondan sonra hayatimin

en kotu 2 gununu gecirmistim olecegimi fln zannettim

Uzaklaştırılmış
13 Nisan 2006; 12:28:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Lacrima

uykusuzluktan ölene henüz rastlanmamış.

Ama uyumadan yasayanada rastlanmamıs(olağan ustu durumlar hariç)

1374 Mesaj
13 Nisan 2006; 17:07:19 

Ben bi keresinde 1,5 gün uyumuştum. Ama stresli olduğum zamanlardı.
Genellikle 8-10 ssat arası uyuyorum ama zaman olsa dahada uyuyabiliyorum.

Ama dediğiniz gib miskinlik yapıyor bu.

Akşama kadar uykulu dolaşıyor insan.

Drunk and cRAZY

Uzaklaştırılmış
13 Nisan 2006; 18:32:58 

o zaman zamanı programlayıp o programa uymalısın uykusuzluk verimi düşürür bir süre sonra bilincini yitirirsin görme işitme anlama her türlü yetin zayıflar çok basit şeyleri bile yapmakta zorlanmaya başlarsın gün insana yeterli zamanı sunmaktadır uykununda gece ve mumkun oldukca ışıktan uzak olanı makbuldur yani en iyi uyku ziifiri karanlıkta olanıdır gece sadece iki uç saat uyuyabilirsin ama bunu en az bi saatlik öğle uykusu ile desteklemen gerekir
quote:

Orjinalden alıntı: zero01

Arkadaşlar günlerden daha fazla faydalanmak için geceleri uyumamayı ve gündüz 2-3 saat kestirmeyi düşünüyorum

Böyle bir düzen olurmu ?

250 Mesaj
13 Nisan 2006; 22:18:37 

belgeselde ömrü boyunca hiçbir zaman uyumayan insnların olduğunu görmüştüm.bir olaydan sonra beyindeki uyku merkezi uyarılıyor ve adam hiç uyumadan yaşıyor.

Uzaklaştırılmış
15 Nisan 2006; 2:36:02 

Ben gunde 7 saat uykuya alıstırmaya çalısıyorum kendimi..hayatımın yarısını uyuyarak gecirmek istemiyorum...hatta basarırsam 1-2 yıl sonra 6 saati hedefliyorum.normal bir insana gunde 6 saat uykunun yeteceğini okumustum bir kaç yerde.

2002 Mesaj
15 Nisan 2006; 15:56:13 

Ben mi yanlış biliyorum. Ergenlik çağından itibaren günde 8 saat uyku uyumak gerekiyor. Bir süre sonra sonra da kendiliğinden azalıyor. Bana kalırsa herkes için farklıdır. dinlendiğini hissdene kadar uyu.

Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. Biri bir rahatsızlık çekse diğerleri de o acıyı hisseder. Hz. Peygamber (SAV)

4396 Mesaj
15 Nisan 2006; 19:01:00 

uyumassan ölürsün. vucut uykusuzluğa ne kadar dayanabilirki?

601 Mesaj
17 Nisan 2006; 22:12:00 

Ben lise 2 deyken tam bir sene günde ortalama 4-4.5 saat uykuyla dolaştım,lise 3 de zorluk çekmeyim diye.

Lise 3'e geldiğimde ise çok kötü bir şey oldu, yorulan bünyem günde 9-10 uyumaya zorladı beni.

Yani bana patladı .Ben ce böyle şeyler deneme,eninde sonunda acısı çıkıyor

Allah'ım senden başka hiçbir şeyi olmayan ben,senden başka her şeyi olanlara acırım...

1731 Mesaj
17 Nisan 2006; 23:47:50 

quote:

Böyle bir düzen olurmu ?

sakın boyle bıseyı deneme derım.
ben senın ıstedıgını yapıyorum senelerdır ve bundan kurtulmak ıstıyorum.
ılk zamanlar bır kac saat yeterlı gelıyordu, bu zamanla tamamen degısdı ve uyku saatım arttı.
kendımı sureklı yorgun ve dırencsız hıssedıyorum.
gecelerı uyuyamıyorum gunduz uyuyorum bu da dengemı bozuyor.
herkez uyurken ben kıtap okuyorum. herkez uyanıkken ben uyuyorum.
kahvaltı yapamıyorum uyudugum ıcın zamanla ıstahsızlık basladı.
gunduzlerı calısamıyorum sureklı uykum gelıyor bunun ıcın gece calısmak ıstıyorum bunun ıcın uygun bır ıs bulamadım henuz.
hem senın dedıgın gıbı 24 saatte 2-3 saat uyumak yeterlı gelmeyecektır.
dıyelımkı kendını zorladın bu zararlı bır sey.
dedıgım bu durumun duzenzızlıgı anlatmakla bıtmez. en guzelı aksam 11 de yatıp sabah 7 de kalmak yapabılıyorsan bunu yap. en saglıklısı bu.

Bir dünyanın olmadığı bir yer olsa
Ve orası bir yer olmasa ve ben
Orada olsam, orada değil deseler.

dünya bana doğru eğildiğinde...

1177 Mesaj
18 Nisan 2006; 0:20:13 

quote:

Böyle bir düzen olurmu ?

Bi dene yaşarsan haber ver

Uzaklaştırılmış
18 Nisan 2006; 9:47:56 

bende bir hafta az uyuyayim dedim öbür hafta çatır çatır 10-12 saat uyumak zorunda kaldım..bünyemiz bizden daha akıllı..ama yavaş yavaş az uyumayı alıştırabiliriz belki..bide 6 saat insana yetiyor deniyor fakat her insan bunyesi farklıdır..yaşa göre orantılıdır bu saat meselesi..mesela yaşlılar dahaaz uykuya ihtiyacı oluyor.6 saat insana yetiyor demek eksik

69 Mesaj
18 Nisan 2006; 14:20:02 

Uyku insanoğlunun her zaman çok ilgilendiği konular içerisinde yer almıştır. Bunun nedeni her birimizin günlük işlevselliğimizi sürdürebilmek için uyku uyumaya ihtiyacımızın olmasıdır. Günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmek için,verimli olabilmek için bir günde belli sürede uyumamız gerekmektedir. Ve biz,bu gerekli uykuyu alamazsak gün boyu bunun sıkıntısını çekeriz. Unutkan oluruz,sinirliliklerimiz artar, dikkatimiz dağılır, iç sıkıntısı duyarız. Ancak bazen de uykuyu fazla kaçırmaya başlarız. O zaman da, problem olur bizim için. Az uyumak gibi çok uyumakta bir problemdir. Altında yatan sebep araştırılmalıdır. En önemli sebeplerden biri depresyondur. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri öfke hayattan zevk almama halleri de eşlik edebilir. O zaman konuya daha hassas davranmalı kendimizi bunu sebebine yönelik araştırma yapmaya yönlendirmeliyiz.

Küçük şeyler küçük ruhları esir alır...

347 Mesaj
20 Nisan 2006; 23:16:24 

Ben "Ferrari'sini Satan Bilge" diye bir kitap okumuştum... Kitapta "Himalaya" dağlarının üstünde gizli bir yerde "SİVANNA" bilgelerinden bahsediyordu... Adamlar zihinlerini öyle terbiye ediyorlarki aylarca uykusuz kalıyorlar... ama hiç uyku hissi duymadan... ilginç bi kitaptı... tavsiye ederim bu arada...

İki şey kalitesiz insanın özelliğidir.
1-) Sürekli şikayet etmek
2-)Dedikodu yapmak.
İnsanlar hakkında sürekli kötü düşünenler bilmezler ki kötülük ve şer onların tâ en derinlerine işlemiştir!

26 Mesaj
21 Nisan 2006; 2:54:18 

işim dolayısıyla sabah saat 6 da yatıp 7.30 da uyanıyordum yani günde 1.5 saat uyuyup en ağır işlerde çalıştım ve bu böylece aralıksız 1.5 sene kadar sürdü

ama o zaman yaşım 20 idi ve mecburdum , sanırım gençliğin etkisi ve mecburiyetten dolayı yani kendimi şartlandırdığım için bu kadarcık uykuyla durabilmişimdir ayrıca bu süre içinde gündüzleri hiç uykusuzluk çektiğimi de hatırlamıyorum

tabii şahsi fikrim mecbur olmadığın sürece böyle bir işe kalkışma bence akşam erken yatarsan ve sabah çok erken kalkarsan bence daha iyi etmiş olursun

Dünya umuruna meylini verme / Sen de kurtulamazsın ecel elinden / Ben filanım diye göğsünü germe / Sen de kurtulmazsın ecel elinden
Hani Meryem, hani oğlu mu İsa / Elinde ejderha olurdu asa / O da kavmi ile cenk eden Musa / O da kurtulmadı ecel elinden
İskender de geldi, alemi gezdi / Zaloğlu Rüstem'in tahtını bozdu / Yunus balığıyla deryayı yüzdü / O da kurtulmadı ecel elinden
Söyler derviş Yunus servet-i saman / Tahtı tacı aldı gitti Süleyman / Lokmanlar derdine olmadı derman / O da kurtulmadı ecel elinden

Uzaklaştırılmış
21 Nisan 2006; 14:47:57 

AYNISINI BENDE YAPTIM TAM 1 AY GECELERİ 2-3 BAZEN EN FAZLA 4 SAAT UYKU İLE GEZDİM AMA O BİR AYIN SONUNDA TAM BİR AY UYUDUM DESEM YERİ VAR SAKIN YAPMA O KADARINI YAMA EN AZINDAN SİGARA KULLANIYORUM E UYKUSUZ O KADAR SAAT DURUNCA SİGARA SAYISIDA ARTTI TABİ VE BEN YENİ YENİ KENDİMİ TOPLUYORUM İKİ AY BİŞE YİYEMEDİM TÜM DÜZENİM BOZULDU...AMA ACAİP ZAYIFLADIM BU İYİ OLDU

2416 Mesaj
21 Nisan 2006; 16:07:00 

5 GÜN ÖYLE UYU 6. GÜN 24 SAAT UYURSUN (BENCE)
quote:

Böyle bir düzen olurmu ?

BU ARKADAŞ HERHALDE PSİKOPAT(ŞAKA TABİ ALINMASIN)

The car is on fire, and there's no driver at the wheel, And the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides, And a dark wind blows, The government is corrupt, And we're on so many drugs, With the radio on and the curtains drawn, We're trapped in the belly of this horrible machine, And the machine is bleeding to death, The sun has fallen down, And the billboards are all leering, And the flags are all dead at the top of their poles, It went like this: The buildings tumbled in on themselves, Mothers clutching babies, Picked through the rubble, And pulled out their hair, The skyline was beautiful on fire, All twisted metal stretching upwards, Everything washed in a thin orange haze, I said, "Kiss me, you're beautiful - These are truly the last days", You grabbed my hand, And we fell into it, Like a daydream, Or a fever, We woke up one morning and fell a little further down, For sure it's the valley of death, I open up my wallet And it's full of blood

336 Mesaj
21 Nisan 2006; 16:43:43 

quote:

Böyle bir düzen olurmu ?

depresyon başlangıcı diyorum..

Uzaklaştırılmış
21 Nisan 2006; 23:14:50 

quote:

Orjinalden alıntı: addrian

Ben "Ferrari'sini Satan Bilge" diye bir kitap okumuştum... Kitapta "Himalaya" dağlarının üstünde gizli bir yerde "SİVANNA" bilgelerinden bahsediyordu... Adamlar zihinlerini öyle terbiye ediyorlarki aylarca uykusuz kalıyorlar... ama hiç uyku hissi duymadan... ilginç bi kitaptı... tavsiye ederim bu arada...

evet o kitap süperdi..o adamlardada manyak disiplin var ya..

1299 Mesaj
22 Nisan 2006; 10:54:03 

Bu konu ile ilgili bir fim devardı bir ara !

Christopher nolan'ın insomnia'sı orijinal norvecli insomnia'nın biraz holywood sosu yemişi gibi görünüyor. Norvecli insomnia'nın başrolündeki adını anımsayamadığım aktör, lars von trier'nin sevip sevmediğime bir türlü karar veremediğim breaking the waves'inde emma watson'ın uğruna paramparça olduğu kocasını oynar. al pacino'nun kaşını attıran uykusuzluğun o aktördeki yansımaları bedenin sınırlarını aşar.

Pulse Live

4 Mesaj
22 Nisan 2006; 17:18:32 

İnsan dinlenmesi gereken bir canlıdır.Dinlenmeden bişey yapamaz ağaşıda verdiğim saatler den az uyuyanlar o günde fazla verim alamazlar. Ayrıca Amerikada flimlerde görmüşünüzdür saat 5'de kalkarlar bu gerçektede böyledir.Amerika ve İngilterede yaşayan insanlar en geç saat 21.00'de yatıp sabah saat 5.00'da kalkarlar bunun nedeni insanın en iyi verim aldığı saatler 9-12 arasındır bunun için erken yatar erken yatarlar.

Standar Uyuma Saatleri
0-5 yaş arasının en az 10 en fazla 12 saat 12 ve üstü'nün en az 8 en fazla 10 saat 20 ve üstü en az 6 en fazla 8 saat uyuması gerek

[img]http://www.myehost.de/resim/images/Xrk92721.jpg[/img]

361 Mesaj
23 Nisan 2006; 1:06:46 

dinlendirici ve gerekli olan uyku 22.00-03.00 arası olan uykudur. bu saatlerde uyuyan bir insan günlük uyku ihtiyacını karşılamış oluyor.

ayrıca öğlen 11-12 arası yarım saat uyunan uyku iki saatlik gece uykusuna denk geliyor.

pcde gece çalışan biri olarak yazdıklarımı uygulayamıyorum tabi ama, doğrular bunlar...

Hayatı komedi sananlar; son espriyi iyi düşünün!!

10191 Mesaj
23 Nisan 2006; 17:09:14 

Uyumasak olacak şey: Biriken aşırı laktik asit bir süre sonra bünyede krize neden olacaktır. Kaslarda ağrı ve güç azalması meydana getirir.

Zira vücut, bir glikojeni yıkıp, 4 ATP elde ederken aynı zamanda 2mol laktik asit meydana getirir.. Aynı zamanda vücuda girecek olan oksijen, tüm sistemler için yeterlş olmaz çoğu çalışma durumunda..

Ayriyetten

Özellikle vücuda alınan ve depo glikojen bittikten sonra alınan ham glikoz için eterli yakma ortamı sağlanamadığı zaman (oksijen azlıgında) glikoz vücutta anaerobik solunum metodu ile pirüvik asid olara kalır.

Bunlar sadece iki örnek olarak gördüğümüzde, kanın içinde kas hücrelerinin işleyişini olumsuz etkileyen atıklar olark bulunurlar.

Bunun için uyku durumuna geçildiğinde kaslar daha az hareket edeceğinden gerekecek olan oksijen bulunup, metabolizma laktik asidi geri glikoza çevirip,

ardından pirüvik aside parçalayıp daha sonra da oksijenle birleştirip yıkarak 38 ATP elde etmeyi başaracak ve vücutta enerji depolamayı tamamlayacaktır.

Birçok koşulda ciğerler bu döngüyü tam verimle yapabilmesi ve vücudun da bu şekilde enerjiyi toplaması için Bazal metabolizma- Uyku Hali şarttır..

Bu durum, kalp damar sistemine ve vücudun oksijen alımına göre değişiyor.

Ancak gece uykusu boyunca normal bir metabolizma içi 6 saat gereklidir.. Ancak daha aşırı yorulan bünyeler için bu oran daha fazladır.

Yani vücudun alımına göre belli bir uyku düzeni ve uzun gece uykuları malesef şart..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Acharad -- 23 Nisan 2006; 17:10:40 >

Jews are hard to be taken in...PSA,Renault and Fiat Alliances are proof of that..

231 Mesaj
25 Nisan 2006; 23:15:08 

denemek te fayda var

Sayfa:   [1]
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.563