Şimdi Ara

auris d-4d manuel vitesin yakıt durumu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
2.211
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    uzun zamandır sizleri takip ediyorum gerçekten yorumlarınız sayesinde bişeyler öğrendim bazı sorularım olacak bilgilendirirseniz sevinirim.
    temmuz ayında sıfır comfort extra dizel manuel vites auris aldım. istanbul'a balıkesirden 2 kez gelip gittim. herseferinde depoyu fulledim yakıtı fullediğimde göstergede 738 km gösteriyor. sizce bu km az değilmi? ayrıca ortalama 5,5 lt gösteriyor ve bunun altına düşemiyorum. klima devamlı açık buarada.
    sizin deneyimleriniz nasıldır sizler neler yapıyosunuz arabanız nekadar yakıyor. arabayı benmi yanlış kullanıyorum yani hata bendemi sizce. bana çok yakıyor gibi geliyor ama yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

• cevap yokmu arkadaşlar yaww
  • iki hafta once teslim aldığım auris comfort extra d-4d ve mmt şanzımanlı aracımın ortalaması şimdilik 5,4lt/100km. Bana göre normal sayılır çünkü şehir içi için fabrika verileri de aşağı yukarı bu. henüz uzun yol yapamadım. Araçla gittiğim toplam 250 km'nin tamamı sabah ve akşamları mesai trafiğinde yapıldı, zaten hız ortalamam da 27.5km/saat. Bu haftasonu yaklaşık 1400 km yol yapacağım. Onun sonucunda oluşacak ortalamayı da buraya yazarım.

ayrıca verdiğiniz değerlere göre aracınız 7,38 x 5,5 = 40 lt'lik bir depo varmış gibi hesap yapmış. bildiğim kadarıyla 55 lt nin tamamı hesaba katılmıyor fakat bu fark da 15 lt değil. 5 lt falan olmalı. yani 5,5 ortalama ile 50/5,5=909km civarı bir menzil hesaplamalı. dediğim gibi hafta sonu depoyu doldurunca ben de tekrar bir hesap yaparım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cadwalader -- 26 Eylül 2012; 9:14:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: antikor10

merhaba arkadaşlar,
    uzun zamandır sizleri takip ediyorum gerçekten yorumlarınız sayesinde bişeyler öğrendim bazı sorularım olacak bilgilendirirseniz sevinirim.
    temmuz ayında sıfır comfort extra dizel manuel vites auris aldım. istanbul'a balıkesirden 2 kez gelip gittim. herseferinde depoyu fulledim yakıtı fullediğimde göstergede 738 km gösteriyor. sizce bu km az değilmi? ayrıca ortalama 5,5 lt gösteriyor ve bunun altına düşemiyorum. klima devamlı açık buarada.
    sizin deneyimleriniz nasıldır sizler neler yapıyosunuz arabanız nekadar yakıyor. arabayı benmi yanlış kullanıyorum yani hata bendemi sizce. bana çok yakıyor gibi geliyor ama yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

2011 1.4 Dizel Auris kullanıyorum. Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım. Yol bilgisayarında gösterilen o değerler sizin mevcut kullanma alışkanlığınız göz önünde bulundurularak ortaya çıkıyor, hangi aralıklarda vites değiştirdiğiniz vb. (Belli bir algoritması var muhakkak)

5,5lt/100km altına düşemiyorum demişsiniz. Klimanın sürekli açık olduğunu da eklemişsiniz, ki sürekli açık duran bir klimanın yakıt tüketimine etkisini +%20 olarak düşünebilirsiniz. Bunun dışında arabayı nasıl kullandığınız ile ilgili bir ipucu olmadığından o kısıma yorum yapamıyorum.

Ben her depoda ortalamayı sıfırlarım. Ve genelde devirli kullandığım bir deponun sonrasında tekrar yakıt aldığımda gidilebilecek KM göstergesi bende de 800 civarı olabiliyor bazen. Fakat sakin kullandığım depolarımın hiçbirinde 950km altını görmedim şu ana kadar, ki genelde sakin kullanırım. 4,5-5lt/100km arasında değişiyor ortalamam.

Bu konularda inanılmaz teknik bilgileri olan biri değilim, sadece kendi tecrübelerimi paylaşmaya çalıştım. Yardımcı olmak isterim daha fazla detay verirseniz.

• teşekkür ederim cadwaladar değerleri paylaşırsan memnun olurum.
    terbs sanada teşekkürler, söyle söyleyim ilk aldığımda birazdaha devir yüksek kullanıyordum bu gelişimde 6. vitesi kullanmaya özen gösterdim ancak otobana yada çift şerit boş yollarda tabi 120nin altına inmeden devam ettim. bilmiyorum ilk defa dizel araç kullanıyorum arkadaşlarım hep 2500-3000 devirlerde vites değiştirmemi söylerler ancak kendileri öyle kullanmazlar. bende düşükdevirde vites değişikliği yapmaya başladım fakat bariz bir değişiklik yok anlam veremiyorum acaba toyotanın dizel motoru bu şekildemi. bir renault yada fiat motorlarına baktığımda bir depo ile adam 1100 km yol yapıyorlarmış..
  • quote:

teşekkür ederim cadwaladar değerleri paylaşırsan memnun olurum.
    terbs sanada teşekkürler, söyle söyleyim ilk aldığımda birazdaha devir yüksek kullanıyordum bu gelişimde 6. vitesi kullanmaya özen gösterdim ancak otobana yada çift şerit boş yollarda tabi 120nin altına inmeden devam ettim. bilmiyorum ilk defa dizel araç kullanıyorum arkadaşlarım hep 2500-3000 devirlerde vites değiştirmemi söylerler ancak kendileri öyle kullanmazlar. bende düşükdevirde vites değişikliği yapmaya başladım fakat bariz bir değişiklik yok anlam veremiyorum acaba toyotanın dizel motoru bu şekildemi. bir renault yada fiat motorlarına baktığımda bir depo ile adam 1100 km yol yapıyorlarmış..

Yani kullanma şeklinizde bariz bir devir zorlama durumu yok. Çoğumuz otobanda ve dediğiniz gibi çift şerit boş yollarda benzer hızlarda kullanıyoruz.

2500 devirin dahi altında vites değiştirme olayı ise bilemiyorum, çok boğmaz mı arabanızı? Yani aracın vites değiştirme göstergesi bile hiç 2500 altında yanmıyor, ki o işaret de yine sizin mevcut vites değiştirme alışkanlıklarınızı hesaplayarak yanıp sönüyor. Kendimi düşünüyorum ben cidden sakin bir sürücüyüm, benim vites değiştirme göstergesi hiç 2500 devir altında yanmıyor.

Aklıma gelen diğer bir nokta tamam 738km yazıyordu fakat, kilometrenizi sıfırlayıp gerçekten o deponuzla kaç km gittiniz baktınız mı? Aklıma gelen diğer bir nokta, 5.5lt/100km ortalamasının altına düşememe ile ilgili, aldığınızdan beri ortalama sayacını hiç sıfırladınız mı? Yani Balıkesir-İstanbul yoluna çıkmadan önce, Balıkesir'de deponuzu fullediniz ve ortalama sayacınızı sıfırladınız mı ? Ya da dönüş yolunda, bilemiyorum ne zaman aldıysanız yakıtı. En son uzun yol güzergahım Bursa-Foça idi ve aracın göstediği ortalama 5.0lt/100 km idi, klima bütün yol açıktı. Bu arada klimanın etkisini size bir daha hatırlatmak isterim.

(Bu arada diğer markalar adına bir yorum yapamayacağım ama 1020km yaptım bende 1 depo ile ve genelde 950-1000km altına düşmüyor, yani toyota'nın dizel motorundan memnunum açıkçası)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Egla -- 26 Eylül 2012; 17:24:52 >

• haftasonu 1290 km yol yaptım. yolculuğun başında 46lt ve sonuna doğru da 23lt daha mazot aldım. ilk aldığımda ve yolculuğun sonunda yakıt lambası yanıyordu. bu rakamlara göre 5.3lt/100km gibi bir değer çıkıyor. Katalog değeri olan 4.4lt/100km için sanırım ortalama 90km/h hızla falan gitmek lazım. Ankara-Lüleburgaz yolculuğumun tamamı otobanda gerçekleşmiştir. Hız genelde 130-140 km/h, devir de 2500-3000 arasındaydı. Bu hızda da anlık yakıt tüketimi zaten 5-5.5lt/100km arasında değişiyordu. Bu değerlere toplamda yaklaşık 3 saat de köprü trafiği eklenmeli. Özellikle dönüşte yaklaşık 2 saat trafikte bekledim. Bu yolculuğun sonucunda;

- 5.3 lt/100km ortalama olarak biraz yüksek geldi.
    - yol bilgisayarının yaptığı hesap sonucu biçtiği menzil 30 km den birden 0 km ye düşüyor. İstanbul da trafiğin ortasında böyle bir olay ufak çaplı paniğe sebep olabiliyor fakat bu halde yaklaşık 5km daha gidebildim. En son ne kadar giderdim bilemiyorum, ilk gördüğüm yere attım kendimi.
    - yoğun trafikte yaklaşık 2 saat dur kalk yaptığım multimod auriste herhangi bir koku, uyarı ışığı ya da sesi duymadım. kullanım kılavuzunda yazdığı gibi ilerlerken manuel moda, uzun süreli beklemelerde de boşa aldım.
    - karter kapağının olmamasından sanırım hız yükselince arabanın alt tarafından bir uğultu geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: cadwalader

haftasonu 1290 km yol yaptım. yolculuğun başında 46lt ve sonuna doğru da 23lt daha mazot aldım. ilk aldığımda ve yolculuğun sonunda yakıt lambası yanıyordu. bu rakamlara göre 5.3lt/100km gibi bir değer çıkıyor. Katalog değeri olan 4.4lt/100km için sanırım ortalama 90km/h hızla falan gitmek lazım. Ankara-Lüleburgaz yolculuğumun tamamı otobanda gerçekleşmiştir. Hız genelde 130-140 km/h, devir de 2500-3000 arasındaydı. Bu hızda da anlık yakıt tüketimi zaten 5-5.5lt/100km arasında değişiyordu. Bu değerlere toplamda yaklaşık 3 saat de köprü trafiği eklenmeli. Özellikle dönüşte yaklaşık 2 saat trafikte bekledim. Bu yolculuğun sonucunda;

- 5.3 lt/100km ortalama olarak biraz yüksek geldi.
    - yol bilgisayarının yaptığı hesap sonucu biçtiği menzil 30 km den birden 0 km ye düşüyor. İstanbul da trafiğin ortasında böyle bir olay ufak çaplı paniğe sebep olabiliyor fakat bu halde yaklaşık 5km daha gidebildim. En son ne kadar giderdim bilemiyorum, ilk gördüğüm yere attım kendimi.
    - yoğun trafikte yaklaşık 2 saat dur kalk yaptığım multimod auriste herhangi bir koku, uyarı ışığı ya da sesi duymadım. kullanım kılavuzunda yazdığı gibi ilerlerken manuel moda, uzun süreli beklemelerde de boşa aldım.
    - karter kapağının olmamasından sanırım hız yükselince arabanın alt tarafından bir uğultu geliyor.

Yol bilgisayarında range 0 olduktan sonra deponuzda 7-8 litre mazot kalıyor. Ben şehirlerarası yolda en fazla 1165 km yol yapabildim. İşe gidip gelirken en az 900 km yol gidebiliyorum. Benim şuanda yol bilgisayarında görünen değer 5.2 litre ama benim hesabıma göre 5.5 litrelik mazot harcıyorum.

• quote:

merhaba arkadaşlar,

Tahmini menzil. Sürüşe göre inip çıkabiliyor. sakin kullanımda 900 km geçilir.

• 2007 dizel sahibiyim..aracımı 91 binde aldım..106bindeyim şuan..en son ışık yandı 75 km falan gittim mazot aldım 47 litre aldı..
    1.si aracın ışık yakma seviyesi çok erken..arkdaşımda da (2011) var o da aynı şey söylemekte..
    2.si ışık yanma anına kadar 750km kadar bir yol alabildim (arışık bir kullanım diyebiliriz..Şu an ortalmam 5.5..daha aşağısına şu ana kadar indiremedim..ve asla 750 küsür km range den ötesini göremedim..
  • 2016 model advence dizel auris 2000km de ortalama yakit seri kullanimda 5.1 litre ancak sakin kullanimda 4.5 gorulebiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.