Şimdi Ara

Al Raha Plajı Abu Dabi - Aldar Merkez Binası nasıl inşa edildi? 2006-2010

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
2
Favori
8.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abu Dabi. Dünyanın en zengin şehirlerinden. Adını süper şehirlerin arasına yazdırmak istiyor. Ve bu uğurda inanılmaz bir değişim geçiriyor. Aldar merkez binası adı verilen bu gökdelende değişimlerden biri. Daha önce böyle birşey denenmedi. Zaman karşı amansız bir yarış veriliyor. Bu mega yapı Abu Dabi'nin bile sınırlarını zorlayabilirmi ?

Mühendislerin ve mimarların yer çekimi kuvvetine meydan okuyarak bir hayali gerçeğe nasıl dönüştürdüğünü keşfedin.

Mega Yapılar: Aldar Gökdeleni

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'deki Aldar karargah binası. Sikke şeklindeki bu bina MZ Architects tarafından tasarlandı ve 2010 yılında açıldı. Dünyanın ilk dairesel şeklindeki gökdeleni olarak da bir rekoru elinde bulunduruyor.

Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet başkanı Şeyh Halife'nin (Halife bin Zayid El Nahyan) bankada 25 milyar doları bulunuyor.Ve bu parayı cesurca harcıyor.Abu Dabi'nin siluetini Londra, Newyork ve HongKong gibi elit şehirlerinkine benzetmek istiyor.

Bina iki betonerme çekirdek kulenin etrafını çepeçevre saran çelik bir daireden oluşuyor.

Zorlu bir inşaat sürecinin başlangıcı (2006)

İnşaat sahası 61,900 m2'lik bir alan üzerine kuruldu

Çelik çemberin iskeletini oluşturacak olan, iki betonerme kulenin bitirilişi (2008)

Çelik iskeletin giydirilmesi (2009)

Çelik iskeletin inşası devam ederken, alt katlardan cam panellerin montajlanması işlemine başlandı

Cam panellerden sonra, dış cephenin dairesel kaplamasına başlanıldı (2010)

Bina 2010 yılında bitirildi.

50 yıl kadar önce Abu Dabi bir çöl vahasıydı.Ta ki 1958 yılında petrol keşfedilip Emir Şeyh Zaid e büyük paralar kazandırana kadar. Petrol sayesinde dolarlar akdıkça köy evleri yıkıldı yüksek binalar kuruldu. Dünyanın en büyük 5. petrol rezervinde bulunan Abu Dabi bugün gelişmekte olan bir metropol ancak petrol tek başına kenti süper şehir yapmaya yetmez.Bunun için şehrin inşası ve süper yapıların kurulup turistlerin dikkatini çekmesi gerek…Aldar Merkez Binasıda bunlardan sadece biri..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elzemsin -- 22 Eylül 2012; 0:41:50 >

• [Oha.gif] teşekkürler [alkış.gif]

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Harika,ilk defa görüyorum resmen fizik kurallarına tamamen ters neredeyse yani bu bina nasıl ayakta kalıyor çok tuhaf gerçekten..Paylaşım için teşekkürler..

Bu arada araplar petrol bitince ne yapacak acaba? :)
  • çok az mesaj var ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pisistratos

Harika,ilk defa görüyorum resmen fizik kurallarına tamamen ters neredeyse yani bu bina nasıl ayakta kalıyor çok tuhaf gerçekten..Paylaşım için teşekkürler..

Eğer incelemediysen bir diğer açmış olduğum, yine Abu Dabi'de inşa edilen fizik kurallarına meydan okuyan "Dünya'nın En Eğik Binası" Capital Gate nasıl inşa edildi? adlı konuyu incelemeni öneririm..

http://forum.donanimhaber.com/m_65711386/mpage_1/f_/key_//tm.htm#65711386

• Bir an heyecanlanıp Burj al Arab sandım ama zaten NG' de izlemiştim onu. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elzemsin

quote:

Harika,ilk defa görüyorum resmen fizik kurallarına tamamen ters neredeyse yani bu bina nasıl ayakta kalıyor çok tuhaf gerçekten..Paylaşım için teşekkürler..

Eğer incelemediysen bir diğer açmış olduğum, yine Abu Dabi'de inşa edilen fizik kurallarına meydan okuyan "Dünya'nın En Eğik Binası" Capital Gate nasıl inşa edildi? adlı konuyu incelemeni öneririm..

Oo bu artık aşmış ne denebilir bu binaya?Yalnız hepsini bir konuda toplasanız hepsini görmüş oluruz.Tek tek konuları bulmak çok zor oluyor.

• quote:

quote:

quote:

Oo bu artık aşmış ne denebilir bu binaya?Yalnız hepsini bir konuda toplasanız hepsini görmüş oluruz.Tek tek konuları bulmak çok zor oluyor.

En kısa zamanda mirim...

• Eline sağlık
  • şu binalardan birtanede istanbula yapsınlar ne güzel olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FreeRun

şu binalardan birtanede istanbula yapsınlar ne güzel olur.

Burgu Kuleleri hatırlayanlar vardır. İstanbul'da inşa edilecekti. Yapılabilseydi Avrupa'nın en yüksek binası olacaktı..

Herşey Burj-Al Arab'ın sahibi Dubai şeyhi El Maktum’un 2005’te İstanbul ziyaretiyle başladı.Dubai ile İstanbul Belediyesi ortak yapacaktı.Arsaları İBB verecek, projelerin maliyetini Dubai üstlenecekti.Gelir de ortaklar arasında paylaşılacaktı.Tepkiler üzerine vazgeçildi.Ardından arsaların ihaleyle satış yöntemi sistemine geçildi.Projenin yapılacağı Levent’teki İETT arazisinin ihalesi Mart 2006’da yapıldı.265 milyon TL’lik tahmini bedel 832 milyon dolara kadar çıktı.İhaleyi El Maktum’un şirketi Sama Dubai Holding kazandı.Masraflarıyla birlikte 30 milyon TL’lik teminat İBB kasasına girdi.Proje aleyhine İstanbul Şehir Plancıları Odası dava açtı.Dava Bölge İdare Mahkemesi’nden Danıştay’a taşındı.İBB ve Dubai tarafları açılan davayı ‘mücbir sebeb’ kabul etti.Teminat yakılmadı ama iade de edilmedi.Son durumda davanın sonuçlanması bekleniyor.Davanın gerekçeli kararına göre yeni imar planı yapılması planlanıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FreeRun

şu binalardan birtanede istanbula yapsınlar ne güzel olur.

Burgu Kuleleri hatırlayanlar vardır. İstanbul'da inşa edilecekti. Yapılabilseydi Avrupa'nın en yüksek binası olacaktı..

Herşey Burj-Al Arab'ın sahibi Dubai şeyhi El Maktum’un 2005’te İstanbul ziyaretiyle başladı.Dubai ile İstanbul Belediyesi ortak yapacaktı.Arsaları İBB verecek, projelerin maliyetini Dubai üstlenecekti.Gelir de ortaklar arasında paylaşılacaktı.Tepkiler üzerine vazgeçildi.Ardından arsaların ihaleyle satış yöntemi sistemine geçildi.Projenin yapılacağı Levent’teki İETT arazisinin ihalesi Mart 2006’da yapıldı.265 milyon TL’lik tahmini bedel 832 milyon dolara kadar çıktı.İhaleyi El Maktum’un şirketi Sama Dubai Holding kazandı.Masraflarıyla birlikte 30 milyon TL’lik teminat İBB kasasına girdi.Proje aleyhine İstanbul Şehir Plancıları Odası dava açtı.Dava Bölge İdare Mahkemesi’nden Danıştay’a taşındı.İBB ve Dubai tarafları açılan davayı ‘mücbir sebeb’ kabul etti.Teminat yakılmadı ama iade de edilmedi.Son durumda davanın sonuçlanması bekleniyor.Davanın gerekçeli kararına göre yeni imar planı yapılması planlanıyor.

ben anlamıyorum arkadaş ya okadar müslüman ülke olmamıza rağmen araplara en yakın ülkeyiz ama araplar yatırım yapmıyorlar, allahın çölünde zirilyon tane bina var koskoca istanbulda deniz ulaşımı vs de müsayit veya izmir en önemli turistik ilimiz böyle gökdelenler şark ülkenin imajını değiştirecek çok önemli acilen bu işlerin hızlanması lazım

• Şu petrol bittiği zaman ne yapacaklar merak ediyorum turizm hiç bir işe yaramaz tek başına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: raunk

Şu petrol bittiği zaman ne yapacaklar merak ediyorum turizm hiç bir işe yaramaz tek başına.

Zaten adamların amacıda, turizm'den ziyade şehirlerini birer HongKong, Newyork, Shanghai, Londra gibi elit birer şehir haline dönüştürmek, kaliteli ve paralı turistleri bu şehirlere çekebilmek ve buraları finans merkezi haline getirebilmek.İşadamlarını buralara yatırım yapmaya çekebilmek..Petrol rezervleri tükenene kadar, hatta tükenmeden önce bunu başarmak istiyorlar. Zaten ardı ardına müthiş yapılar inşa ediyorlar. Bugüne kadar hiçbir mühendisin, hiçbir mimar'ın yapmaya cesaret edemediği en ilginç dizayna sahip yapıları inşa ediyorlar. Parayı sonuna kadar harcıyorlar. Abu Dabi, Bahreyn ve Dubai'de inşa edilen gökdelenlerin ve tesislerin dünyada eşi benzeri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elzemsin -- 22 Eylül 2012; 13:29:18 >

• Konularını çok seviyorum hocam devam
  • quote:

Orijinalden alıntı: raunk

Şu petrol bittiği zaman ne yapacaklar merak ediyorum turizm hiç bir işe yaramaz tek başına.

türkiye ne yapıyorsa onu yapacaklar
  • Süper gidiyorsun hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krone -- 22 Eylül 2012; 13:36:34 >
  •  Al Raha Plajı Abu Dabi - Aldar Merkez Binası nasıl inşa edildi? 2006-2010

Şunlarında yapılışını bulabilirmisin.
  • Araplar kuyunun dibini görünce, somali'ye döner o vinç dolu çöl..
  • teşekkürler çok güzel bir konu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.