Şimdi Ara

IHS iSuppli: iPhone 5'in 16 GB'lık modelinin üretim maliyeti 207$

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
6.155
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• IHS iSuppli: iPhone 5'in 16 GB'lık modelinin üretim maliyeti 207$

IHS iSuppli ekibi, Apple'ın iPhone 5'te kullandığı parçaların maliyetlerinden yola çıkarak, cihazın maliyet listesi oluşturdu.

Söz konusu listeye göre, 16 GB'lık iPhone 5'in parça maliyetinin 199$ olduğu belirtilirken, 8$'lık üretim bedeli de eklendiğinde toplamda 207$'lık bir rakamın karşımıza çıktığı belirtildi. Aynı hesapla, iPhone 5'in 32 GB'lık modelinin 217$ ve 64 GB'lık modelinin ise, 238$'lık bir maliyeti olduğu açıklandı. iPhone 5'in 16 GB'lık modeli kontratlı olarak 199$, 32 GB'lık modelinin 299$ ve 64 GB'lık modeli 399$'lık fiyat etiketine sahip olacakken, kontratsız olarak ise, sırasıyla 649$, 749$ ve 849$'lık fiyat etiketleriyle ABD'deki müşterilere sunulacak. 

Listeye göre, iPhone 5'in en pahalı parçası 44$ ile hücre içi dokunmatik ekran iken, A6 işlemcisinin fiyatı ise, 17.50$ olarak listede yerini edinmiş durumda. IHS iSuppli ekibinin listesi, Apple tarafından açıklanan tedarikçi ve üreticilerden yola çıkılarak hazırlanmış olsa da şu an için maliyet hesabının doğruluğuna dair Apple cephesinden bir doğrulama gelmiş değil.

• Türkiye fiyatı sırasıyla 2500 - 3000 - 35000 :)

• Doğrudur bence.Çoğu büyük üretici markayım ben diye dayıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple neden bukadar zengin şimdi anladım.

• Bir önceki nesle göre maliyet artışı var ama telefon fiyatına yinede yansımadı tebrik etmek lazım Apple'ı sabit bir fiyat politikasına sahip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem3113

Apple neden bukadar zengin şimdi anladım.

Diğer şirketlerde durum böyle değil yani? Ne bileyim nokia xxx modelinin maliyeti 100 dolar iken nokia bu telefonu en fazla 120 dolara satıyordur zaten eminim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem3113

Apple neden bukadar zengin şimdi anladım.

Diğer şirketlerde durum böyle değil yani? Ne bileyim nokia xxx modelinin maliyeti 100 dolar iken nokia bu telefonu en fazla 120 dolara satıyordur zaten eminim.
  • http://haber.mynet.com/yok-boyle-is-652366-ilginc-haberler/

Şaka gibi.iphone 5 için,günlüğü 100 dolar artı battaniyeye,sıraya girecek adam alıyolar :) ifanlara duyurulur :)

Bu arada başka bi yerde,en pahalı parçanın, A6 işlemcisi olduğu yazıyor.

Yapılan ilk araştırmalara göre iPhone 5, iPhone 4S’ten daha fazla maliyetle üretiliyor. Hem büyüyen ekran hem de yeni işlemci iPhone 5'in fiyatının artmasındaki en büyük etken. 4 inçlik ekranın Apple’a maliyeti 18 dolar iken yeni A6 işlemcinin maliyeti ise 28 dolar olarak tahmin ediliyor. A6 işlemci aynı zamanda iPhone 5'in en pahalı parçası.

• İyi kar
  • hiç kimse mühendislerin yazılımcıların maaşlarını düşünmüyor tabi
    onlar bedavadan hazırlıyor herşeyi
    hobi olarak tasarım yapıyolar zaten
  • ayfonmu? ayfon ne arar la bazarda..

• Bu kadar fazla olduğunu tahmin etmemiştim. 100 150 $ aralığındadır sanıyodum.
  • beyler apple arge yapmıyor calısanlar para almıyor zaten ureten fabrıka sırf apple a reklam olsun dıye calısıyor.
    zaten muhendısler data center lar mımar ve tasarımcılarda agacta yetısıyor san fransızko da bu agacın tohumuda beles

onun ıcın apple kazanıyo baya para.

alıntı yapıcak kardesım bu mesajın agır bır ıgneleme oldugunu bılerek davransın tesekkurler

ve bu arada bu parcaları sız bız tekel olarak almaya calıssak degıl 200 dolar 500 dolara toplasak sukur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Talladega -- 21 Eylül 2012; 3:15:37 >
  • eski FED başkan yardımcısı boşuna demiyordu iPhone 5 in etkisi QE3 tan daha etkili olur diye ...

Amerika sadece Apple ile neredeyse kalkınıyor paketlemesi kargolaması ithalatçı yüzdelerini ekleyip max 350 usd diyelim 350 doların üzerindeki ücretler Amerikan Milli Gelirine katkı çünkü üstü para çalışanların ücretleri şirket giderleri devlete yapılan vergi ödemelerini oluşturduğu için Amerikan Devleti içerisinde dönen paralardan ekonomi Apple ile ivme kazanıyor ...

• Haberin kaynak alındığı sitedeki bir önceki teardown yazısını okursanız aslında bütün firmaların elektronik ürünlerinde durumun aynı olduğunu anlarsınız. Ben özet geçeyim:

Samsung Galaxy Note 10.1 Maliyet: 293$ Satış: 640$
    iPad 3 Maliyet 316$ Satış: 499$

• Apple'in bu parcalari tek tek degil de tek partide 300bin tane aldiginida dusunursek, parca fiyatlari yari yariya da iner (en az). Sanmiyorum ki tedarikci firmalar Apple'a verdikleri fiyat teklifini aciklasinlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: oguzhantezel92

hiç kimse mühendislerin yazılımcıların maaşlarını düşünmüyor tabi
    onlar bedavadan hazırlıyor herşeyi
    hobi olarak tasarım yapıyolar zaten

Surekli artiyor olsada apple'in argeye ayirdigi butce sadece %2. Ki appleden bahsediyorsak arge demek yazilimci tasarimci demek. Bu miktar intel ve google da %10, microsoftda %12.

Apple senede sadece 50-60 milyon iphone satiyor. Buda tum operayonel maliyetlerinin buyuk rakamlara bolunmesi demek. Paketleme nakliye bunlar uretiminin yaninda lafi bile olmayacak fiyatlara gelir.

Kisaca bir iphone un en az yarisi net kar degilse benim icin supriz olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunu öğrendim en çok merak ettiğim HTC ONE X in üretim maliyetleri. Herifler tasarımı güzel sense falan var diye müthiş fiyatlar veriyor

• işimiz olmaz elma armutla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaura

quote:

Orijinalden alıntı: oguzhantezel92 hiç kimse mühendislerin yazılımcıların maaşlarını düşünmüyor tabi onlar bedavadan hazırlıyor herşeyi hobi olarak tasarım yapıyolar zaten
    Surekli artiyor olsada applein argeye ayirdigi butce sadece %2. Ki appleden bahsediyorsak arge demek yazilimci tasarimci demek. Bu miktar intel ve google da %10, microsoftda %12. Apple senede sadece 50-60 milyon iphone satiyor. Buda tum operayonel maliyetlerinin buyuk rakamlara bolunmesi demek. Paketleme nakliye bunlar uretiminin yaninda lafi bile olmayacak fiyatlara gelir. Kisaca bir iphone un en az yarisi net kar degilse benim icin supriz olur.

Apple donanimdan %28-29 civarı bir kâr eder. Bu da donanım işi ile uğraşan bir şirket için çok uçuk bir rakamdır. Piyasada Apple kadar donanımdan kâr eden bir şirket daha yoktur. Bunun nedeni büyük ihtimalle üreticilere olan anlaşmaları, tedarik zinciri yönetimi, ürünlerin depo ömrünün çok kısa olması vb.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.