Şimdi Ara

Linley Group : A6 işlemcisi Jobs'un projesiydi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
1
Favori
3.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Linley Group : A6 işlemcisi Jobs'un projesiydi

iPhone 5 lansmanını geçen hafta geride bıraktıktan sonra, modelin detaylandırılmayan özellikleri hakkındaki analizler artarak devam ediyor. Bunların arasında en merak edileni yeni A6 işlemcisi.

Qualcomm gibi Apple'ın da ARM çekirdeği üzerinde kendi özel tasarımlarını kullanmak üzere kolları sıvadığı anlaşılmış ve A6 işlemcisinin ne Cortex-A9 ne de Cortex-A15 tabanlı olmadığı ortaya çıkmıştı. iPhone 5 uygulamalarının yeni bir mimari varyantı olan ARMv7s için yeniden derlenmesinin gerekmesi de buna bir işaret olarak kabul ediliyor. 

A4 ve A5 işlemcilerde Cortex mimarilerini temel alan Apple, A6 işlemcisinde kendi tasarımı olan iki adet çekirdeğe yer veriyor. Benchmark sonuçlarında görünen işlemcinin saat hızı 1.02GHz olsa da, 1.2GHz saat hızında hızında çalıştığını ifade eden çevreler de bulunuyor. İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor. A5 işlemcisinin kapladığı 96mm2'lik alan 82mm2'ye iniyor ve 14mm2'lik alan, hem daha güçlü bir çekirdek tasarımı için hem de yeni görüntü sinyal işlemcisi için gerekli boşluğu sağlıyor. Böylece lansmanda belirtilen yüzde 22 daha küçük alan ifadesi yerini bulmuş oluyor. 

Linley Group ise araştırma yazısında daha önceki işlemcilerde ARM firmasından çekirdekler için lisans aldığını ancak yeni işlemcisinin tasarlanma sürecinin 2008 yılına kadar gittiğini belirtiyor. 2008 yılında Apple, 278 milyon dolara işlemci tasarım firması PA Semi'yi bünyesine katıyor.

PA Semi ekibi Apple'ın yüksek performanslı PowerPC işlemcisini Jim Keller ve Pete Bannon liderliğinde geliştiriyor. Diğer bir ayrıntı ise firmanın ekibinden bazılarının, patronu Dan Dobberpuhl ile birlikte 1990'lı yıllarda DEC firması altında düşük güç tüketen StrongArm işlemci üzerinde çalışmış olması.

Satın almanın bir ay sonrasında Apple sessizce ARM ile bir mimari lisansı anlaşması imzalıyor ve kendi ARM uyumlu işlemcilerini tasarlamak için imkan elde ediyor. Bu andan itibaren de çalışmalar başlıyor. 

PA Semi ekibinin bir kısmı Apple A4 işlemcisi üzerinde çalışırken, diğer bir kısım ise yeni nesil bir işlemcinin mikro mimarisini tanımlama çalışmalarına başlıyor. 

Kaynaklara göre bu yeni işlemci için Steve Jobs, kendi tabiriyle delicesine güçlü bir performans sınırı koyuyor. Ancak Jobs'un sonradan farkettiği ise geçerli fizik kurallarının o dönemde böyle bir performansa izin vermeyeceği oluyor. Büyük umutlarla başlayan proje, çok uzun bir süre sonra tasarım aşamasına geçebiliyor.

Bu süreçte PA Semi ekibinin patronu Dobberpuhl, yöneticiler Leo Joseph ve Mark Hayter, Apple'dan ayrılma kararı alıyor ve işlemci tasarım ekibinin dağıldığı yönünde dedikodular yapılmasına sebep oluyor. Bu yöneticilerin, işlemci geliştirme çalışmalarına çok fazla katkı yapmıyor olmaları, Apple'ı çok fazla zorlamıyor. Keller ve Bannon ise Apple'da işlemci çalışmalarına liderlik etmeye devam ediyor. 2010 yılında ARM firmasından Cortex-A8 ve A15 mimarisinin geliştiricilerinden Gerard Williams, işlemci mimarisi şefi olarak Apple'a katılıyor ve çalışmalar hızlanıyor. Keller ise kısa süre önce bilindiği gibi AMD bünyesine katılmıştı.

2010 yılı başlarında yeni ekip A6 işlemcinin mikro mimarisini tasarlamayı bitiriyor ve fiziksel tasarım safhasına geçiyor. Bu safhada işlemciye önemli yetenekler kazandırmak için Apple, Intrinsity firmasını Nisan 2010'da satın alıyor. Bu ekip de tam o dönem Samsung'un Hummingbird işlemcisi üzerindeki çalışmalarını tamamlamış ve deneyimini artırmış bir durumda bulunuyor.

Bir yıl sonra A6 işlemcisi tamamlanıyor ve o yıl yaz döneminde ilk örnekler Apple'ın eline ulaşıyor. Ardından üretime hazır hale gelmesi için Haziran 2012'ye kadar da gerekli testler yapılıyor.

Apple kendi tasarımı olan ilk işlemciyi kullanıma sundu ancak çalışmalar elbette bununla sınırlı kalmayacak. Rekabette güçlü olmak için Apple'ın birkaç yılda bir yeni bir tasarım geliştirmesi gerekiyor. Beklentiler Apple'ın 64 bit ARMv8 direktif setini temel alacak yeni nesil bir işlemci için çalışmalara başladığı yönünde. Ancak bu işlemci 2014 yılında piyasaya çıkacağı için bu döneme kadar aynı tasarım 4 çekirdekli ve gelişmiş GPU performansıyla karşımıza çıkacak.

Apple'ın işlemci tasarımı için katettiği yola bakıldığında yüz milyonlarca dolar yatırım yaptığı görülüyor. Ancak sonuçta Cortex-A15 sınıfında bir işlemci ortaya koyan Apple, rakibi Samsung'dan birkaç ay önce bu başarıyı elde etmiş bulunuyor. 

• İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor.

İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY

İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor.

İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.

Güiüm bence sende iyi oku. Samsunga fason üretim yaptırtmış apple.bu ne demek biliyormusun senin samsung fasoncu bir firma :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DGT

quote:

İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor.

Güiüm bence sende iyi oku. Samsunga fason üretim yaptırtmış apple.bu ne demek biliyormusun senin samsung fasoncu bir firma :)

Sakın o teknoloji sadece samsungda olduğu için olmasın???
  • Islemcinin ayrintilarini vermek yerine, yok soyle yapilmis yok boyle yapilmis, yok Steve Jobs'un fikriyimis yok bilmem kac tane on-sparis almis gibi bilgiler verilmeye devam ediyor....ben simdi cok daha eminimki bu islemci rakip telefonlarin islemcilerinin gerisinde olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 20 Eylül 2012; 10:56:15 >
  • quote:

quote:

quote:

Güldürme istersen sabah sabah beni.Yüksek sayıda ürünü çabuk üretebileceği için desen eyvallah. Hani yok samsung dan daha yüksek teknoloji kullanan üreticiler mevcuttta .

• quote:

quote:

quote:

quote:

Güldürme istersen sabah sabah beni.Yüksek sayıda ürünü çabuk üretebileceği için desen eyvallah. Hani yok samsung dan daha yüksek teknoloji kullanan üreticiler mevcuttta .

o islemciyi samsung yapiyorsa demek her satilan iphone'dan Samsung para kazaniyor, satilan Galaxy S3'lerden Apple para kazaniyormu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 20 Eylül 2012; 10:59:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

Islemcinin ayrintilarini vermek yerine, yok soyle yapilmis yok boyle yapilmis, yok Steve Jobs'un fikriyimis yok bilmem kac tane on-sparis almis gibi bilgiler verilmeye devam ediyor....ben simdi cok daha eminimki bu islemci rakip telefonlarin islemcilerinin gerisinde olacak

Kagit ustunde dedigin dogru da normal kullanimda esit yada daha ust performans gosterecegini dusunuyorum.

• quote:

İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor. İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.

önemli olan tasarımdır... üretimi yaptırmak değildir. Örneğin arçelik diye bir marka var ülkemde.. bir kaç senede bir yeni seri ürünler çıkarır.. Arçeliğin Türkiyede szadece beyaz eşya üretme fabrikaları vardır. küçük mutfak gereçleri çinde üretilir ve marka basılıp satılır. Burada üretilen eşyalar sadece beyaz eşya sınıfına giren eşyalardır. Bizde fabrika var ama tasarım ise italyan iki firmadan lisanslarak alınır ve üretilir. yani bizde fabrika olmasına rağmen Türk Malı diye gördüğün ürünler aslında italyan iki markadan alınan tasarımların Türkiyede üretilmesidir. Anlayacağın adamlarda fabrika var ama kendisi makine geliştirip tasarım yapamıyor. Lisanslı ürün üretiyor.. tabi burada samsungu aynı kefeye koyamam ama samsungunda görevi burada benzer... tasarımı alıyor üretiyor.. Yani samsungun yaptığı bir nevi işçilik yada diğer tabiri ile hammallık kısmı.. Sen bir binayı yapan mimarı mı tanırsın yoksa yapan ameleleri mi? Selimiye camisini kim yaptı deyince Mimar Sinan mı aklına gelir yoksa dönemin tuğla taşıyan harç karıştıran ameleleri mi yaptı dersin???

• Neyin kavgasını yapıyorsunuz? Apple o işlemci teknolojisini kendisi buluyor ve Samsung'a ürettiriyor. Bu işlemcinin yapısı ve özelliklerinin patentleri Apple'ın elinde bulunuyor. Bu yüzden zaten aynı işlemciyi Samsung kendi telefonlarında kullanamaz. Kullanırsa patent ihlali yapar. Samsung da kendi teknolojisi ve patentlerine göre kendi işlemcisini üretiyor. Apple'ın, Samsung gibi kendi fabrikası bulunmuyor. Foxconn, Sharp, LG, Samsung gibi firmaların fabrikalarında kendi teknolojilerini ürettiriyor. Apple'ın kendi fabrikasını kurmaya gücü yok mu? Tabiki var. Samsung kendisini satışa çıkarsa, Apple elindeki parayla rahatlıkla tamamını satın alabilecek güçte. Fakat durum böyle değil. Rekabet her zaman kullanıcıya daha iyi ürünlerin gelmesini sağlar. Bu işten Apple da Samsung da deli paralar kazanıyor ama burada herkes fanlık yapıyor. Hangi telefon, kime kullanımı güzel geliyorsa onu alsın ve bu olay kapansın gitsin. Bu forumda sürekli iki tarafın kavgalarını okumaktan bıktım.

Bundan farklı bir durum da var. Samsung'un 400 liralık Android telefonunu kullanan adam bile iPhone 'a laf atar olmuş. Daha eline S3, iPhone 4S gibi üst seviye telefonları almayan adam bunları savunamaz yada kötüleyemez. Teknoloji mağazalarındaki tester telefonları kullanan adam gelip burada abuk sabuk ithamlarda bulunuyor.

Rekabet güzeldir. Ben iPhone kullanırım, bundan sonra da hep iPhone kullanacağım. Samsung kullanan da Samsung kullansın. Keşke bu telefonlar ülkemizde dış ülkeler gibi ucuz olsa da hepimiz böyle telefonlar kullansak. Sonra Viber, Whatsapp, Tango gibi uygulamalar sayesinde operatörümüzün ses paketlerine ihtiyaç olmadan sadece internet paketleriyle doya doya konuşsak ve doya doya mesajlaşsak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

quote:

İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor. İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.

önemli olan tasarımdır... üretimi yaptırmak değildir. Örneğin arçelik diye bir marka var ülkemde.. bir kaç senede bir yeni seri ürünler çıkarır.. Arçeliğin Türkiyede szadece beyaz eşya üretme fabrikaları vardır. küçük mutfak gereçleri çinde üretilir ve marka basılıp satılır. Burada üretilen eşyalar sadece beyaz eşya sınıfına giren eşyalardır. Bizde fabrika var ama tasarım ise italyan iki firmadan lisanslarak alınır ve üretilir. yani bizde fabrika olmasına rağmen Türk Malı diye gördüğün ürünler aslında italyan iki markadan alınan tasarımların Türkiyede üretilmesidir. Anlayacağın adamlarda fabrika var ama kendisi makine geliştirip tasarım yapamıyor. Lisanslı ürün üretiyor.. tabi burada samsungu aynı kefeye koyamam ama samsungunda görevi burada benzer... tasarımı alıyor üretiyor.. Yani samsungun yaptığı bir nevi işçilik yada diğer tabiri ile hammallık kısmı.. Sen bir binayı yapan mimarı mı tanırsın yoksa yapan ameleleri mi? Selimiye camisini kim yaptı deyince Mimar Sinan mı aklına gelir yoksa dönemin tuğla taşıyan harç karıştıran ameleleri mi yaptı dersin???

Yeterince net ve açık olmuş... Anlayana :-)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

o islemciyi samsung yapiyorsa demek her satilan iphone'dan Samsung para kazaniyor, satilan Galaxy S3'lerden Apple para kazaniyormu?

Yok o kısmı anlatamazsın bazı arkadaşlara sanırsınki samsung babasının hayrına üretiyor o işlemcileri.Samsungu sadece fasoncu olarak görürler.
  • adamlar gayet uğraşmış yatırım yapmış. ciddi bir emek var.

zaten satış rakamlarıda ortada. böle giderse apple ileride çok çok dha ince telefonlar yapar. kaldıki henüz 32mn'de ler. interl 22'ye indi. bizim için çok daha iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanriseven

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor. İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.
    Yeterince net ve açık olmuş... Anlayana :-)

Tabi tabi çok net olmuş. Samsung'un tasarımı ve üretimi olan daha yüksek performanslı işlemcilerini, Samsung'un tasarımı ve üretimi olan yüksek performanslı bellek birimlerini ve bu şekilde olan birçok bileşeni göz ardı eden ama elmaya yalakalığı çok net olan bir açıklama.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Doğrudur kazanıyor da bunun benim dediğimle alakası nedir? S3 içinde google ye para ödüyor samsung ne farkeder ki. Çoğu büyük firma herşeyi ben yapcam diye uğraşmaz. Bir arabada bmw de örneğin bmw nin kendi üretimi olmayan o kadar çok şey varki saymakla bitmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DGT -- 20 Eylül 2012; 11:40:37 >
  • quote:

iPhone 5 uygulamalarının yeni bir mimari varyantı olan ARMv7s için yeniden derlenmesinin gerekmesi de buna bir işaret olarak kabul ediliyor.

Burda mantık hatası var, orj yazıda olduğu gibi. Iphone 5 , A6, ArmV7s komut kümesi hepsi aynı anda ortaya çıktı. Sanki Iphone 5 için özel uygulamalar vardı ve A6 gelince bunun üstünde çalışması yeniden derlenmesi gerekirdi gibi bi anlam çıkıyor. Bütün eski uygulamalar çalışıyor zaten. Eğer eski bir uygulamanın VFP4 kullanması sağlanıyorsa o zman yeniden derlenmesi gerekir. Yada compiler eğer yeterince akıllı ise, yeniden VPF4'e göre derleyince perf. artışı verebiliyorsa yine o zman gerekir. yoksa alıntı mantıklı dğeil.

quote:

önemli olan tasarımdır... üretimi yaptırmak değildir.

Bu koyuna özel değil de genel olarak söylense bile yarı yarıya doğru. Doğru düzgün yeterli üretim için herkezin birbirini gırtlakladığı ortamda, yeterince üretim yaptırabilmek için herkeze kesenin ağzını açarsın ki olan o. TMSC'ye gidip ayrıcalıklı üretim hakkı elde etmek için dünyanın parasını bayılmaya çalışıyorlar.

Apple gibi bi firmanın üretim sıkıntısı yaşayacağını düşünmek pek olası değil, zaten bunu engellemenin yanında dedikodusunu engellemek için bile herşeyi yaparlar. Nasıl ki 28nm için milletin birbirini gırtlakladığı ortamda (konuyla alakasız ama ne dolaplar dönüyor yani), yeterli üretim elde edebilmek için herkez birilerinin peşinde, sorun yaşamamak için de Apple da doğal olarak keseyi aralamış.

Bu devirde üretim de aynı tasarım kadar sorunlu bi alandır, özellikle 32nm altı için çok sorun var hala. Genelleme olarak üretmek / ürettirmek ikinci planda denir doğru, ama gerçekte elindeki tasarımı hacimli ürettirebilmek için extradan 6 ay beklemen gerekiyorsa ve bu rekabeti engelleyecekse o zman bi sürü şey değişebiliyor.

Samsung ile olan üretim kontratlarının süresi dolunca nolcak, ilginçlikler ortaya çıkabilir.

• Valla üstad o kontrat bitince ya yine anlaşırlar yada apple başkasına ürettirir para oldukça üretim kısmı kolay. Olmaz ama keşke apple kendi üretse en azında yeni iş sahası açılmış olur

• kabzımallar başmış burayı.
    tamam siz kralsınız en iyi meyve elma. elma olmasa hiçbir meyve olmazdı.şimdi gidin mutlu olun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erci501 -- 20 Eylül 2012; 12:15:51 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ALBAY İşlemci üretiminin yine Samsung tarafından 32nm fabrikasyon süreci kullanılarak yapıldığı sanılıyor. İfanlar üstteki cümleyi iyi okusun.Adamlar samsungun desteği ile birşeyler ortaya koyuyor sonra samsunga dava açıyorlar.

Malesef katılamıyorum. Bu iş bu kadar kolay ise apple elindeki parayla kendi işini kendisi yapsın o zman? 5-10milyar dolar bişey fabrikaları kurmak. Kursun uğraşsın. Bişey eksik kaldı sanırım öyle değil mi? "Tecrübeli personel ve iş tecrübesi". Kar veya zarar tablolarını iyi ölçümlyecek donanım hammadde analistleri falan filan. Demekki samsung un fabrikalarında hammal değilde gereğinden fazla tecrübeli insan olduğunu anlamışssındır. Samsungta gerizekalı zaten bir apple akıllı bu dünyada. Eğer sizin dediğiniz kadar basit olsaydı apple samsungtan çivi bile almaz kendi işini kendisi yapardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: eXcluite

Neyin kavgasını yapıyorsunuz? Apple o işlemci teknolojisini kendisi buluyor ve Samsunga ürettiriyor. Bu işlemcinin yapısı ve özelliklerinin patentleri Appleın elinde bulunuyor. Bu yüzden zaten aynı işlemciyi Samsung kendi telefonlarında kullanamaz. Kullanırsa patent ihlali yapar. Samsung da kendi teknolojisi ve patentlerine göre kendi işlemcisini üretiyor. Appleın, Samsung gibi kendi fabrikası bulunmuyor. Foxconn, Sharp, LG, Samsung gibi firmaların fabrikalarında kendi teknolojilerini ürettiriyor. Appleın kendi fabrikasını kurmaya gücü yok mu? Tabiki var. Samsung kendisini satışa çıkarsa, Apple elindeki parayla rahatlıkla tamamını satın alabilecek güçte. Fakat durum böyle değil. Rekabet her zaman kullanıcıya daha iyi ürünlerin gelmesini sağlar. Bu işten Apple da Samsung da deli paralar kazanıyor ama burada herkes fanlık yapıyor. Hangi telefon, kime kullanımı güzel geliyorsa onu alsın ve bu olay kapansın gitsin. Bu forumda sürekli iki tarafın kavgalarını okumaktan bıktım. Bundan farklı bir durum da var. Samsungun 400 liralık Android telefonunu kullanan adam bile iPhone a laf atar olmuş. Daha eline S3, iPhone 4S gibi üst seviye telefonları almayan adam bunları savunamaz yada kötüleyemez. Teknoloji mağazalarındaki tester telefonları kullanan adam gelip burada abuk sabuk ithamlarda bulunuyor. Rekabet güzeldir. Ben iPhone kullanırım, bundan sonra da hep iPhone kullanacağım. Samsung kullanan da Samsung kullansın. Keşke bu telefonlar ülkemizde dış ülkeler gibi ucuz olsa da hepimiz böyle telefonlar kullansak. Sonra Viber, Whatsapp, Tango gibi uygulamalar sayesinde operatörümüzün ses paketlerine ihtiyaç olmadan sadece internet paketleriyle doya doya konuşsak ve doya doya mesajlaşsak.

Samsung u apple alabilir mi? Git biraz ekonomi oku. Samsung un cirolarına bak. Piyasa değeriyle şirketlerin gerçek büyüklüğü görülmez. Git araştır bakalım samsung un neyini alabiliyormuş apple. Kafaya bak ya.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.