HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]
1981 Cevap217656 Görüntüleme38 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

7260 Mesaj
18 Eylül 2012; 3:25:25 

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

İlerleyen günlerde en çok açılacak konulardan birisi olacağı ve tüm soru-cevapları tek bir başlıkta toparlamak istediğim için bu konuyu açmayı gerekli gördüm. HGS ile ilgili paylaşımları tek bir başlık altında yaparsak almayı düşünenler için daha faydalı bir başlık olacağı düşüncesindeyim ve lafı daha fazla uzatmadan HGS ile ilgili daha önce yazılıp çizilmiş şeyleri toparlayarak konuya devam ediyorum.

0

HGS Nedir?

Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS’ye alternatif olarak çıkarılan HGS'de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi olmak üzere iki tip etiket kullanılacak. Etiketler, pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak.

Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen yeni sistem 17 Eylül'de uygulamaya başlandı ancak 1 Ocak 2013 itibariyle KGS'nin yerini tamamen HGS'nin alması hedefleniyor. Yapışkan tipli HGS'ler 5 liraya, kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz verilecek. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGS’nin KGS’nin yerini alabileceği söyleniyor.

Fiyatlandırma Nasıl Olacak?

HGS gişelerinden ilk etiket veya kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1. sınıf araçlar için 30 lira, 2. sınıf araçlar için 37 lira, 3. sınıf araçlar için 53 lira, 4. sınıf araçlar için 67.50 lira, 5. sınıf araçlar için de 81.50 lira olarak belirlendi.

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir ceza verilmeyecek. HGS etiketleri, PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.

OGS, KGS ve HGS Arasındaki Farklar Nelerdir?

OGS; otoyol ve köprülerden duraklamadan yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar ancak alması zahmetli ve pahalıdır, 40 ila 60 lira bedelle alınır, banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekir.

KGS; gişelerde durmak gerekir, OGS ve HGS'ye göre yüzde 20 daha pahalıdır ancak kartını almak 1 lira ile 5 liraya mal olur, hesapta para bulundurmak gerekmez, yükleme yapmak son derece kolaydır.

HGS; hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar, OGS'ye göre almak daha kolay ve ucuzdur, 5 ve 15 lira olmak üzere iki türü vardır, yükleme yapmak çok kolaydır.

HGS'ye Geçildiğinde KGS Kartları Çöpe Mi Gidecek?

Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS’yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak.

HGS'ye Abone Olmanın Avantajları Nelerdir?

HGS'ye üye olan sürücüler cezalı geçiş kategorisinde olmayan her geçişlerini %20 (yüzde yirmi) indirimli olarak yapacaklardır. HGS'de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar ve boğaz köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta olup, yalnızca HGS, OGS ve KGS ile geçiş sağlanmaktadır.

Araç Sınıfları Nelerdir?

Köprü ve otoyollarda araçlar 5 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir. Motosikletler 1. sınıf araç olarak HGS'ye abone olabilir. HGS sürücülerinin, araçlarının sınıflarına uygun HGS elektronik etiketi kullanmaları gerekmektedir. Aksi durumda, sınıf uyumsuzluğu süreklilik arz eden sürücülerin HGS hesapları kara listeye girecektir.

1. Sınıf Araçlar:

Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre altında olan araçlar 1. sınıftır.

0

2. Sınıf Araçlar:

Aks aralığı (dingil mesafesi) 3.20 metre ve üzerinde olan her türlü 2 akslı araç 2. sınıftır.

0

3. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 3 olan her türlü araç 3. sınıftır.

0

4. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 4 veya 5 olan her türlü araç 4. sınıftır.

0

0

5. Sınıf Araçlar:

Aks adedi (dingil sayısı) 6 veya daha fazla olan her türlü araç 5. sınıftır.

0

Ağır Vasıta Araçlara HGS Aboneliği Verilmesi:

Ağır vasıta araçlar, maksimum aks (dingil) sayısına göre tek bir HGS etiketi alacaklardır. Geçiş sırasında dingil kaldırılırsa sistemde "Akıllı Sınıflandırma" çalışacak ve yere değen dingil sayısına göre otomatik ücretlendirme yapılacaktır.

0

Resimde görülen kamyonun bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 3. sınıf olması gerekmektedir. Geçiş yapılırken araçta 3. sınıf HGS cihazı olmasına rağmen akslardan birinin kaldırılması halinde 2. sınıf ücreti tahsil edilecektir.

Çekici ve Dorselerden Oluşan Ağır Vasıta Araçlara HGS Üyeliği Verilmesi:

Tır türündeki araçlarda kullanılacak olan HGS cihazının çekici ve dorse ile birlikte kullanılabileceğinden; çekici ve dorsenin toplam maksimum aks adedine göre HGS cihazı bankadan talep edilmelidir. Bazı gerekli durumlarda aks kaldırarak yapılan geçişlerde sistemde "Akıllı Sınıf" sistemi sayesinde yere değmeyen aksın ücreti alınmayacaktır. Bu nedenle HGS kullanıcıların aracının maksimum dingil sayısına göre HGS cihazı almasında herhangi bir maddi kayıpları söz konusu değildir.

HGS'yi kullanacak olan tüm çekicilere ait HGS etiketlerinin aktif bir şekilde çalışması, giriş/çıkış gişelerinden geçerken okunması ve BİP sinyalini vermesi gerekmektedir. HGS cihazı geçişlerde okunmuyor ise kesinlikle geçişlere devam edilmemelidir.

Çekici ve dorseden oluşan araçlar için maksimum dingil sayısına göre tek bir HGS cihazı alınacak ve HGS cihazı çekici plakası üzerine kayıt edilecektir.

Dorseler için ayrıca bir HGS cihazı alınmayacak, bankalar tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluştularak Dorse plakalarının kaydı yapılacaktır. Bu sanal hesaplar dorseli geçişlerde sistemin HGS cihazını algılayamadığı durumlarda dorsenin cezalı ücrete maruz kalmaması için gerekli bulunmaktadır.

Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve sanal hesap açılması zorunludur.

Sanal hesabı olmayan dorselerin HGS geçişlerinden dolayı oluşabilecek cezalardan kurumumuz sorumlu değildir.

0

Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıf 4. sınıf olması gerekmektedir. Araçta 4. sınıf HGS etiketi olmasına rağmen bir dingilini kaldırıp yapılan geçişte hesaptan 3. sınıf ücreti tahsil edilecektir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 2. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir.

0

Resimde görülen aracın bankadan talep edeceği HGS cihazının sınıfı 4. sınıf olması gerekmektedir. Yine araçta 4. sınıf HGS cihazı var iken iki aksın aynı anda kaldırılmış şekliyle geçilmesi halinde 3. sınıf geçiş ücreti tahsil edilecektir. Tırın sadece çekici olarak geçiş yapması durumunda 2. sınıf ücret tahsil edilecektir.

Bu tür aracın sisteme plakasının kaydı sadece çekicinin üzerine yapılacaktır. Dorse plakaları için bankanın sanal HGS hesapları oluşturarak, bu hesabın plaka hanesine dorselerin plakalarını kayıtlanması yapılmalıdır. Bu durumda çekici ve dorse plakalarının sisteme kayıtlı olması sebebiyle HGS cihazının okunamadığı durumda çekici ya da dorse plakalarına kaçış cezası oluşmayacaktır.

HGS Hesabında Yeterli Kredi Olması Gerekli Midir?

HGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunludur. Bu nedenle HGS hesaplarına Posta Çeki Hesabından veya PTTBonus Kredi Kartından otomatik ödeme talimatı verilmesi son derece önemlidir. Aksi durumda HGS hesap bakiyesinin sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. HGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar 7 gün içerisinde yeterli tutar hesaba yatırılmadığı takdirde PTT tarafından iptal edilerek tebligat işlemleri yapılacaktır. Yeterli bakiye olmadan yapılacak geçişler, yedi gün içerisinde hesaba yükleme yapılmaması durumunda 11 kat cezalı olacaktır.

Hızlı Geçiş Şeritleri Hangi Gişe Alanlarında Bulunmaktadır?

Hızlı Geçiş Şeritleri gişe alanlarında gişe üzerinde yer alan bilgi panosunda HGS yazılı ve saçak trafik ışığı yeşil yanan gişelerden geçiş yapılabilmektedir.

HGS Etiket Montajı:

1

HGS Geçiş İhlali Sorgulama:

http://212.175.152.55/b...F091D43B422BD185485C750

Kaynaklar:

http://fotogaleri.hurri...ay.aspx?cid=60128&rid=2

http://212.175.152.55/bosCSC

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Asus Z87-Pro || Intel Core i5-4670K @ 4.3GHz 1.210v - Noctua NH-D14 || 2x4GB G.Skill RipjawsX DDR3-2133MHz CL9-11-10-28 1.65v
4GB Gigabyte GeForce GTX 770 OC WindForce 3X (1228/7012) || 240GB Corsair Neutron GTX || 1TB Western Digital Blue WD10EZEX
Corsair Carbide 400R || 750W Corsair TX750M || 24" Asus VG248QE 144Hz || Logitech G510 || Logitech G400 || Edifier R1900TII

6948 Mesaj
18 Eylül 2012; 9:40:43 

Elimizdeki KGS kartlarını ne yapmalıyız peki?

2010 Golf 1.4 TSI Highline Manuel 160hp. Fırtına Grisi

797 Mesaj
18 Eylül 2012; 9:56:06 

daha kgs kartını alalı 1 ay olmadı. hgs girecek bide,

4333 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:41:35 

Kgs kartını verenlere ücretsiz vermeleri lazım.

Nokia Şarjı Bulunur
Çağrılık Kontör Mevcuttur
Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
Adres Tarif Edilir.

197 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:49:56 

Sanırım bu yazıyı başka bir yerden kopyaladınız, bilemiyorum, ama OGS öyle zahmetli filan değil, banka hesabıma bağlı ogs istediğimde kısa süre içinde elime ulaştı ve her defasında minimum 30 TL yüklemek gibi bir zorunluluk yok, ayrıca 10 TL'nin altına düşünce otomatik olarak para yüklenebiliyor (bankadan bankaya değişebilir). bence bu yönden hgs'den daha pratik.

keşke yönetimler insanların cebindeki paraya göz koymadan hizmet getirebilse, mesela hgs'yi isteyen kredi kartına veya banka hesabına bağlasa ve sadece geçtiğiniz zaman hesabından para çekilse.

550 Mesaj
18 Eylül 2012; 10:50:55 

HGS kartlarımızı herhangi bir kredi kartına tanımlayıp belli bir bakiyenin altına düştüğünde şu kadar para yatır diyebilecekmiyiz yada hesabımızda ki para miktarını nasıl takip edebiliriz bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Kuleyle kavgalı çilekeş pilot!

1529 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:04:02 

bildiğim kadarıyla tepkiler sonucu hesapta en az 30 tl olması olayı kaldırıldıki çok çok iyi oldu...

nasıl bir soygunculuktur belli değil adamın geçeceği turnike 3-4 lira hesabında 25 lira parası olacak ama kaçakçı sınıfına girecek

575 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:11:27 

Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
Brownie Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.

550 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:17:01 

quote:

Orijinalden alıntı: blue_brownie

Benim merak ettiğim elimde Shell KGS kartı var içinde 15 liraya yakın para var hgs geçildiği için bunu nasıl iade edebilirim. Elimizdeki dolu olan bu kartları alacaklar mı?

Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.

3037 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:24:27 

Bu konu gerekliydi. Nedir ne değildir herkes buradan öğrenmiş olur.

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Canon EOS 650D | EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM | EF 50mm f/1.8 II |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |

575 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:31:22 

quote:

Orijinalden alıntı: millercoholic

Bende de shell kgs kartı mevcut ama dikkat ederseniz kartın üzerinde Halk Bankası yazıyor,shell sadece dolum yapıyor aslında halkbank kgs sanırım,o yüzden bakiye aktarımında sorun olacağını düşünmüyorum.

Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.

Telif Hakları Blue_brownie v3.7.0 Release Candidate 1 © 1981-2011, ve
Brownie Ltd.
Integrated by BBrownie Team 1998 :: jvbPlugin R1012.366.1 'e Aittir.

2533 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:32:52 

hgs aldıktan sonra camdaki ogs yi söküp çöpemi atacağım

550 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:35:11 

quote:

Orijinalden alıntı: blue_brownie

Halkbankası kart içindeki parayı ödeme yapmıyoruz diyor sitesinde kullanmıyıcağımız geçerliği yakında kalmayacak bir kartı ve içindeki parayı geri ödemek zorunda olduğunu yada hgs olarak ücretsiz yükleyip vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kartları shell zamanında parayla sattığına göre hgs ücretsiz olarak yükleyip bize vermek zorunda olmalıdır.

İadesi yapılmıyor paranın ama hgs hesabına aktarılıyor diye biliyorum ben...

1411 Mesaj
18 Eylül 2012; 11:43:31 

KGS'nin yerine gelmesi mantıklı ama OGS bundan etkilenmeyecek değil mi? Bence talimatla kendini yeterli seviyede tutması açısından HGS kullanımından daha kolay bir kere alındıktan sonra.

“Gelişmiş ülke, fakirlerin araba sahibi olduğu bir yer değil, zenginlerin toplu taşıma araçlarını kullandığı yerdir.”

10452 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:30:02 

etiket ve kart tipi olmak üzere 2 çeşit varmış. etiket cama yapışıyor.
peki kart tipi etiketi nasıl kullanıyoruz? ikisi de cama yapışan tipten mi?

>RALLYCROSS RX SUPERCAR
>HOT WHEELS Car/Motorcycle
>Simon's Cat

1563 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:51:35 

30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

5159 Mesaj
18 Eylül 2012; 13:59:12 

quote:

Orijinalden alıntı: serco05

30 tl alt sınır kaldırılmış arkadaşlar, yıl başından itibaren kgs kalkacak ogs aynen devam edecekmiş, kgs kartinizdaki bakiyede hgs kartiniza aktarilacakmis, benim için kötü olan dit kartla geçiş yapıyordum bakiye takip derdim yoktu şimdi bakiye takibi yapmak lazım

Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

bu bakımdan kötü oldu...

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

3037 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:05:04 

quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

Aynen bende DIT kullanıyordum, bakiye sorunu yoktu, zaten çok seyrek otoban kullanıyorum ankarada olmam nedeniyle...

bu bakımdan kötü oldu...

Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.

| AMD Athlon II X4 640 | Asus M4A87TD/USB3 | Gigabyte GeForce GTS 450 | Samsung 256GB SSD 830 Series | Corsair Value Select 2GB 1333MHZ ×2 |
| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |

5159 Mesaj
18 Eylül 2012; 14:12:10 

quote:

Orijinalden alıntı: rbatasoy

Bankaların HGS'yi aynı şekilde kredi kartına bağlayacağını düşünüyorum. Üstelik daha kolay. Geçiş yapıldığından sonraki 7 gün içerisinde kredi kartından otomatik ödeme gibi bir sistemi gerçekleştiremeyeceklerse bu sistem aptallıktır yani. PTT ile bakiye yüklemek bu kadar kolay olacaksa diğer bankaların hayli hayli bu sistemi çıkartacaktır diye düşünüyorum.

bence de dediğiniz gibi karta bağlanmalı...

o durumda çok rahatlık olur, zaten aklın yolu bir, bakalım ne zaman akıl edecekler de uygulamaya alacaklar...

Bazı insanlar söyleyeceği çok şey varken susar. Çünkü anlayanı yoktur. Bilir.
Kötülük yaptın mı kork , çünkü o bir tohumdur , ALLAH yeşertir karşına çıkartır..
Varlığı birşey kazandırmayan insanın yokluğu bir şey kaybettirmez...

1974 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:10:59 

HGS çok uzun ömürlü olabilecek bir sistem değil. OGS ve KGS sahibi olanlar rahat olsun.

4092 Mesaj
18 Eylül 2012; 15:28:03 

Anladığım kadarıyla bu HGS kartı 2 parçadan oluşuyor...

1. Ön cama yapıştırılan parça

2. Ruhsatın arkasına yapıştırılan parça

Tamam cama yapıştırmayı anladık...

Peki şu ruhsatın arkasına yapıştırma işi ne oluyor acaba?

"HAYAT, SEN BAŞKA PLANLAR YAPARKEN BAŞINA GELENLERDİR"

1411 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:21:46 

quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

HGS çok uzun ömürlü olabilecek bir sistem değil. OGS ve KGS sahibi olanlar rahat olsun.

Neden çok uzun ömürlü olmayacak diyorsunuz?

1974 Mesaj
18 Eylül 2012; 16:57:49 

quote:

Orijinalden alıntı: mcornek

Neden çok uzun ömürlü olmayacak diyorsunuz?

sadece PTT'nin desteklediği, başka kimsenin üzerine düşmediği, çalışma mantığı olarak ogs'nin de çok gerisinde olan bir sistem. ne tübitak ne de aselsan tarafından destekleniyor. KGS veya OGS'ye rakip olabilecek bir teknoloji ya da sistem değil.

4092 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:06:12 

quote:

sadece PTT'nin desteklediği, başka kimsenin üzerine düşmediği, çalışma mantığı olarak ogs'nin de çok gerisinde olan bir sistem. ne tübitak ne de aselsan tarafından destekleniyor. KGS veya OGS'ye rakip olabilecek bir teknoloji ya da sistem değil.

Tam tersine...

Bir 6 ay sonra hiç kimse KGS'yi hatırlamayacak bile...

Hatta önümüzdeki yıl bugünlere geldiğimizde HGS yavaş yavaş OGS'nin de yerini alacaktır...

Zira OGS ile sadece OGS gişelerinden geçilebilirken HGS ile bütün gişelerden geçilebiliyor olacak...

1974 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:20:01 

quote:

Orijinalden alıntı: dammak

Tam tersine...

Bir 6 ay sonra hiç kimse KGS'yi hatırlamayacak bile...

Hatta önümüzdeki yıl bugünlere geldiğimizde HGS yavaş yavaş OGS'nin de yerini alacaktır...

Zira OGS ile sadece OGS gişelerinden geçilebilirken HGS ile bütün gişelerden geçilebiliyor olacak...

ilk önce izmirde test edildi. hakkında hazırlanan rapor çok olumsuzdu. rafa kalkacaktı, tutturursak istanbulda tuttururuz diye istanbulda denemeye başladılar. burada da başarılı olamaz ise rafa kalkacak. OGS ve KGS tübitak veya aselsan tarafından geliştirilen desteklenen projeler. HGS için ikisi de destek vermedi. sadece ptt'nin önderliğinde yürütülüyor. siz işin operasyonel tarafını görmüyorsunuz.

4092 Mesaj
18 Eylül 2012; 17:30:31 

quote:

ilk önce izmirde test edildi. hakkında hazırlanan rapor çok olumsuzdu. rafa kalkacaktı, tutturursak istanbulda tuttururuz diye istanbulda denemeye başladılar. burada da başarılı olamaz ise rafa kalkacak. OGS ve KGS tübitak veya aselsan tarafından geliştirilen desteklenen projeler. HGS için ikisi de destek vermedi. sadece ptt'nin önderliğinde yürütülüyor. siz işin operasyonel tarafını görmüyorsunuz.

Doğrudur...

Başlangıçta bir takım sorunlar olabilir...

Ancak bir süre sonra her şey normale dönecektir...

Emin olun en kötü otomatik geçiş uygulaması bile trafik katili KGS'den iyidir...

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 18:11:32 

Bugun iki aracima da hgs etiketi aldim. İlki acemiligime geldi etiketi cok yamuk yapistirdim uyuz oldum
ikinciyi jilet gibi yapistirdim. Ancak yagmur sensoru yuzunden bayagi asagiya yapistirmak zorunda kaldim.

Bence mantikli bir sistem 3 adet kgs min de bskiyelerini bitirip cope atacagim.

On camda kocaman ogs kutusu bulundurmak yerine ufacik etiket bulundurmak daha iyi olsa da, benim yikamaci o etiketi 10-15 yikama icinde hacemat eder diye dusunuyorum

Bu arada postaneye giderken ruhsat ve kimliginizi mutlaka yaniniza alin...

3037 Mesaj
18 Eylül 2012; 18:55:33 

quote:

Dün televizyonda tartışılıyordu. Destek vermedi değil. Hükümet Aselsan'ı sallayıp elin gavuruna bu sistemi yaptırdı. Hem de bu işi hiç yapmamış bir firmaya. Birileri yine ekmek yedi galiba bu işten. Günah almak gibi olmasın ama güven kalmadı güven.

http://blog.milliyet.co...esi/Blog/?BlogNo=377657

| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |

1974 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:08:54 

quote:

Orijinalden alıntı: rbatasoy

Dün televizyonda tartışılıyordu. Destek vermedi değil. Hükümet Aselsan'ı sallayıp elin gavuruna bu sistemi yaptırdı. Hem de bu işi hiç yapmamış bir firmaya. Birileri yine ekmek yedi galiba bu işten. Günah almak gibi olmasın ama güven kalmadı güven.

http://blog.milliyet.co...esi/Blog/?BlogNo=377657

tam tersi kurumlar teknolojik destek vermediği için dışarıdan tecrübesiz birine yaptırıldı. PTT genel müdürü başbakanın yakın arkadaşı olduğu için iş onun yüzü suyu hürmetine gidiyor. kullanılan teknoloji çok eski ve demode.

@dammak

kgs çilesine ben de katılıyorum ama çözümün HGS olmadığını bu işle uğraşanların hepsi biliyor.

3037 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:13:00 

Hic oyle konusulmadi ama. Yazilanlar cizilenler de oyle degil. Isin arkasini bilemem tabi. Ama aselsanin destek vermemesi nasil oluyor?

| Motorola Moto G |
| 2011 Kia Cerato |

1210 Mesaj
18 Eylül 2012; 19:18:55 

KGS 2013 yılı sonuna kadar kullanılacak. Bugün arayıp merkeze sordum.
Mağduriyet oluşmasın diye KGS gişeleri hizmet verecekler.

60 Mesaj
18 Eylül 2012; 20:26:43 

quote:

Orijinalden alıntı: edec

Bugun iki aracima da hgs etiketi aldim. İlki acemiligime geldi etiketi cok yamuk yapistirdim uyuz oldum
ikinciyi jilet gibi yapistirdim. Ancak yagmur sensoru yuzunden bayagi asagiya yapistirmak zorunda kaldim.

Bence mantikli bir sistem 3 adet kgs min de bskiyelerini bitirip cope atacagim.

On camda kocaman ogs kutusu bulundurmak yerine ufacik etiket bulundurmak daha iyi olsa da, benim yikamaci o etiketi 10-15 yikama icinde hacemat eder diye dusunuyorum

Bu arada postaneye giderken ruhsat ve kimliginizi mutlaka yaniniza alin...

Kart neden almadiniz? Kart nasil kullaniliyor? Etiketlide ruhsata yapistirdigimiz ne? Ruhsat ehliyet lazim peki odeme isi ne olacak? Yani ne kadar odediniz? Ne kadar surdu bunlari aciklarsaniz sevinirim.

938 Mesaj
18 Eylül 2012; 21:27:28 

Hgs almaya Giden birisi lutfen neden ruhsata kagit yapistiricaz onu da sorarsa sevinirim.

Ayrica kgs yi anonim kullanabiliyorduk. Bu hgs yi kullanamayacagiz galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rumelian -- 18 Eylül 2012; 21:28:27 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
18 Eylül 2012; 21:33:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Anne terliği

Kart neden almadiniz? Kart nasil kullaniliyor? Etiketlide ruhsata yapistirdigimiz ne? Ruhsat ehliyet lazim peki odeme isi ne olacak? Yani ne kadar odediniz? Ne kadar surdu bunlari aciklarsaniz sevinirim.

Birincisi kart sordum, bize daha gelmedi sadece etiket var dediler. Ayrıca kart 15 lira etiket 5 lira.. Bir de ben o kartı kaybederim.. Daha önce kgs kartlarını sürekli koltuk altına düşürüp bulamamktan yeni kartlar almıştım. 3-4 tane kart var elimde şu an.

Kartın nasıl kullanıldığını hiç bilmiyorum.

Etiket iki kısımdan oluşuyor. Biri çipli ve ön cama yapiştiriliyor. İincisinde çip yok ama barkod var. Bunu da ruhsatın arkasına yapiştiriyoruz. Benzinliklerden veya postanelerden dolum yapmak istediğimiz zaman ruhsatı vereceğiz, barkodu okuyarak herekli meblağı hesaba yükleyecekler zannediyorum.

İki HGS için 70 lira ödedim. Tek HGS 35 lira. 5 Lirası etiket parası, 30 lirası ilk seferlik mecburi dolum miktarı. Daha sonra 30 lira ödeme mecburiyetimiz olmuyormuş ama.

Ne kadar sürdü derseniz 2 saat kadar. Sebebi yanımda nüfus cüzdanı taşımamam. 6 yıldır yanımda kimlik olarak ehliyetimi taşıyorum ama ilk kez bu işte sorun yaşadım. Eve gittim kimliğimi alıp geri geldim bir daha sıra bekledim.

Normalde sıra yoksa 10 dakkada halledilebilecek bir iş.

6681 Mesaj
18 Eylül 2012; 21:39:57 

Ogs var ama arabaya yapistirmadim zaten ayda 1 kere kullaniyorum gecerken elimle tutuyorum cama tamamdir

1606 Mesaj
18 Eylül 2012; 23:08:51 

Ben de bugün aldım 5 dakika sürdü, yanlız yanında verdikleri bröşür kafamı karıştırdı, ön camları metalik korumalı olan araçlarda etiketi siyah noktalı bölgeye yapıştırın demiş bazı markaları yazmışlar. Bir de dikiz aynası camdaysa 5 cm altına, tavandaysa 10 cm altına yapıştırmsk gerekiyormuş. Ben aynanın yapıştığı bölümün hemen üzerine yapıştırdım ogs gibi, henüz deneme fırsatım olmadı ama neden ısrarla cm olarak belirtilmiş bir de metalik cam olayını ilk kez duydum nedir bilen varmı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

The greatest mistake we humans make in our relationships; We listen half, understand quarter, think zero, and react double

1985 Mesaj
18 Eylül 2012; 23:11:04 

Benim esas merak ettiğim neden hepsine ayrı gişe ne alaka? Hadi kgs durmak zorunda olan bir sistemde güvenlik esasları nedeniyle olmaz.. Ama OGS ve HGS varken tüm gişeler her iki sistemede hizmet veremezmi???

60 Mesaj
19 Eylül 2012; 10:10:15 

quote:

Orijinalden alıntı: edec

Birincisi kart sordum, bize daha gelmedi sadece etiket var dediler. Ayrıca kart 15 lira etiket 5 lira.. Bir de ben o kartı kaybederim.. Daha önce kgs kartlarını sürekli koltuk altına düşürüp bulamamktan yeni kartlar almıştım. 3-4 tane kart var elimde şu an.

Kartın nasıl kullanıldığını hiç bilmiyorum.

Etiket iki kısımdan oluşuyor. Biri çipli ve ön cama yapiştiriliyor. İincisinde çip yok ama barkod var. Bunu da ruhsatın arkasına yapiştiriyoruz. Benzinliklerden veya postanelerden dolum yapmak istediğimiz zaman ruhsatı vereceğiz, barkodu okuyarak herekli meblağı hesaba yükleyecekler zannediyorum.

İki HGS için 70 lira ödedim. Tek HGS 35 lira. 5 Lirası etiket parası, 30 lirası ilk seferlik mecburi dolum miktarı. Daha sonra 30 lira ödeme mecburiyetimiz olmuyormuş ama.

Ne kadar sürdü derseniz 2 saat kadar. Sebebi yanımda nüfus cüzdanı taşımamam. 6 yıldır yanımda kimlik olarak ehliyetimi taşıyorum ama ilk kez bu işte sorun yaşadım. Eve gittim kimliğimi alıp geri geldim bir daha sıra bekledim.

Normalde sıra yoksa 10 dakkada halledilebilecek bir iş.

Hic bir yerden bulamadigim bilgileri sizden aldim tesekkurler. Bir tane daha sorum var, yagmur sensoru yuzunden asagi aldim demissiniz, cok mu asagida surus esnasinda gozunuze carpiyor mu? Bende de yagmur sensoru var, masallah 20 cm uzaniyor ayna ve sensor sistemleri.

3554 Mesaj
19 Eylül 2012; 11:13:04 

Peki kgs de bulunan bakiyemizi hgs ye aktarabiliyormuyuz?

HEP DESTEK
TAM DESTEK

4092 Mesaj
19 Eylül 2012; 12:17:45 

quote:

Orijinalden alıntı: Inque

KGS 2013 yılı sonuna kadar kullanılacak. Bugün arayıp merkeze sordum.
Mağduriyet oluşmasın diye KGS gişeleri hizmet verecekler.

KGS'ler 2013 değil 2012 sonuna kadar kullanılacak...

4092 Mesaj
19 Eylül 2012; 12:19:31 

quote:

Orijinalden alıntı: esenlik

Benim esas merak ettiğim neden hepsine ayrı gişe ne alaka? Hadi kgs durmak zorunda olan bir sistemde güvenlik esasları nedeniyle olmaz.. Ama OGS ve HGS varken tüm gişeler her iki sistemede hizmet veremezmi???

Yılbaşından itibaren KGS gişelerinin tamamı HGS gişesi olacağı gibi OGS gişelerinden de HGS ile geçiş yapılabilecek...

1754 Mesaj
19 Eylül 2012; 15:00:53 

Dün HGS aldım. Cama yapıştırdım.

Bugün geçiş yaptım. Kaçak geçiş uyarısı verdi.

Hemen kenara çektim.
Gişelerin ordaki kontrol merkezine gittim.
Daha HGS kameraları takılmadı sistem tam devreye girmedi. Cezalı geçmezsiniz.
Çağrı merkezini arayın dediler.

444 17 88 Ptt çağrı merkezini aradım. Bakiyeden düşmemiş. Gidin Ptt ile görüşün dediler.

kalktık postaneye tekrar gittik. Bugün sizin gibi 2 kişi daha geldi. Kontrol edelim dediler.

Bilgisayardan baktılar da baktılar.

Memurların Bir bilgileri yoktu.
Bizi eğitime götürdüler sadece Hgs özelliklerini anlattılar. Bizde pek bilemiyoruz dediler.

Geçiş ücreti 1 hafta içinde bakiyeden düşer. Düşmezse bir daha gelin bakarız vs vs..

Döndük geldik.

Hgs almak isteyen arkadaşlar:

Acele etmeyin daha sistemi oturtmamışlar.
Uğraştığınızla kalırsınız.

1974 Mesaj
19 Eylül 2012; 15:24:48 

quote:

Orijinalden alıntı: out

Hemen kenara çektim.

444 17 88 Ptt çağrı merkezini aradım. Bakiyeden düşmemiş. Gidin Ptt ile görüşün dediler.

kalktık postaneye tekrar gittik. Bugün sizin gibi 2 kişi daha geldi. Kontrol edelim dediler.

Bizi eğitime götürdüler sadece Hgs özelliklerini anlattılar. Bizde pek bilemiyoruz dediler.

Geçiş ücreti 1 hafta içinde bakiyeden düşer. Düşmezse bir daha gelin bakarız vs vs..

Döndük geldik.

önceki mesajlarımda bahsetmek istediğim tam olarak buydu.

1740 Mesaj
19 Eylül 2012; 16:02:48 

sadece bu konuda değil, her uygulama geçişinde yaşanan sıkıntılardan kurtulamıyoruz bir türlü. Türkiye'de acele etsen bir türlü, etmesen bin türlü...

60 Mesaj
19 Eylül 2012; 16:38:09 

Bu gun saat 13:30 da gittigim ptt kucukbakkalkoy subesinden saat 16:35 itibari ile hic bir sonuc elde edemeden geri donuyorum, zira her bir kisinin islemi 20 dk suruyor ve onumde 5 kisi daha vardi.

Koca ptt de hgs icin sira numarasi alinamiyordu, ve tek bir gise hizmet veriyordu.

Hayatimdan 3 saati KOCA BİR HİC İCİN calan yetkililere hakkimi helal etmiyorum, ve umarim ki hayatimdan aldiklari 3 saat da kendi hayatlarindan alinir.

Hgs koca bir hic, ptt ile hgs bir arada olmaz, bir yukleme icin butun gunumuzu ayirmamiz gerekecek zira.

Cok daha agir kufurler edebilirdim, ama etmiyorum, hakkimi da helal etmiyorum.

4092 Mesaj
19 Eylül 2012; 23:20:18 

quote:

Orijinalden alıntı: Cirm

sadece bu konuda değil, her uygulama geçişinde yaşanan sıkıntılardan kurtulamıyoruz bir türlü. Türkiye'de acele etsen bir türlü, etmesen bin türlü...

Maalesef Türkiye gibi ülkelerde Amerika her gün yeniden keşfediliyor...

Halbuki kumaşı 1 kere ölçüp 10 kere biçeceğine 10 kere ölçüp 1 kere biçsen bu iş bitecek...

Ama nerede...

4092 Mesaj
19 Eylül 2012; 23:36:06 

quote:

Orijinalden alıntı: out

Hemen kenara çektim.

Döndük geldik.

Bu anlattıklarınıza benzer olayları 2004 - 2005 yıllarında 2. köprüdeki OGS gişelerinde bire bir yaşadım...

O yıllarda şirket aracı kullandığım için ertesi gün görevli arkadaşları köprüdeki noktalara gönderip gerekli bildirimlerde bulunuyorduk...

Aradan yıllar geçti ve sistem tamamen oturdu...

Biraz sabırla HGS'nin de oturacağını düşünüyorum...

NOT:

Proje sahibi PTT ve ilgili bakanlıkla uzaktan yakından alakam yok... Ancak gişelerde trafik terörüne neden olan KGS uygulamasını sonlandıracak her şeyi sempatik buluyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dammak -- 19 Eylül 2012; 23:37:55 >

1618 Mesaj
20 Eylül 2012; 0:30:15 

Bende OGS düşünüyorum, kimse HGS ile kıyaslamıyor.
Merak ettiklerim şöyle;
Sanırım 60-70 TL civarında banka hesabına bağlı otomatik ödeme yaptırarak kullandığımız bankadan cihaz alınabiliyor.
Bunun haricinde yükleme alt limiti nedir, yani ne kadar bakiye bulundurması zorunlu OGS için.
Bir de OGS cihazı sanırım aracınıza ait oluyor, yani iki otomobiliniz bulunuyorsa iki tane mi OGS almak gerekir ?

Birde HGS kartı ile daha tanışamadık fakat etiket işi hoşuma gitmedi.
Camda yapıştırılması ayrı dert, belli bir süre sonra yıpransa yırtılsa filan ayrı bir dert.
Ayrıca cam kırılırsa ve değiştirirseniz sökemiyorsunuz, PTT 'den de alırken sözleşme imzalıyormuşsunuz.
Etiketi yenilemek istesek kim bilir neler çıkıcak.
Misal vatandaşlık şifresi 1 TL ama benim gibi şifreyi kaybederseniz yenisini almak 10 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iGroN -- 20 Eylül 2012; 0:34:20 >

4092 Mesaj
20 Eylül 2012; 10:43:18 

quote:

Orijinalden alıntı: iGroN

Bende OGS düşünüyorum, kimse HGS ile kıyaslamıyor.
Merak ettiklerim şöyle;
Sanırım 60-70 TL civarında banka hesabına bağlı otomatik ödeme yaptırarak kullandığımız bankadan cihaz alınabiliyor.
Bunun haricinde yükleme alt limiti nedir, yani ne kadar bakiye bulundurması zorunlu OGS için.
Bir de OGS cihazı sanırım aracınıza ait oluyor, yani iki otomobiliniz bulunuyorsa iki tane mi OGS almak gerekir ?

Birde HGS kartı ile daha tanışamadık fakat etiket işi hoşuma gitmedi.
Camda yapıştırılması ayrı dert, belli bir süre sonra yıpransa yırtılsa filan ayrı bir dert.
Ayrıca cam kırılırsa ve değiştirirseniz sökemiyorsunuz, PTT 'den de alırken sözleşme imzalıyormuşsunuz.
Etiketi yenilemek istesek kim bilir neler çıkıcak.
Misal vatandaşlık şifresi 1 TL ama benim gibi şifreyi kaybederseniz yenisini almak 10 TL.

OGS'nin en büyük zaafı bürokratik işlemlerinin çokluğu...

Neredeyse nikah muamelesi istiyorlar...

O yüzden bir türlü ısınamadım şu alete...

1632 Mesaj
20 Eylül 2012; 11:49:05 

quote:

İş bankasından en fazla 10 dakikada aldım.Kredi kartından 12 ay boyunca aylık 400 TL harcama sözü verene (toplam 4800 TL)cihazı bedava veriyorlardı ve bende zaten 400 TL yi her ay 4 e 5 e katladığım için kabul edip aldım.Aldıktan 1 ay sonra 4800 TL yi doldurduğum için cihazınızı güle güle kullanın mesajı geldi.Kullanımı çok pratik.Bakiye takibi yapmaya gerek kalmıyor.Bakiyem 20 TL nin altına düşünce kredi kartından 20 TL ilave yapılacak şekilde talimat verdim ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

2010 Civic Elegance OV Next 525 // LG 47LW450U // Lumia 925

***İnsanlar dünyada uykudadırlar,Ölünce uyanırlar!!!

1632 Mesaj
20 Eylül 2012; 11:54:17 

quote:

Orijinalden alıntı: say

Ben de bugün aldım 5 dakika sürdü, yanlız yanında verdikleri bröşür kafamı karıştırdı, ön camları metalik korumalı olan araçlarda etiketi siyah noktalı bölgeye yapıştırın demiş bazı markaları yazmışlar. Bir de dikiz aynası camdaysa 5 cm altına, tavandaysa 10 cm altına yapıştırmsk gerekiyormuş. Ben aynanın yapıştığı bölümün hemen üzerine yapıştırdım ogs gibi, henüz deneme fırsatım olmadı ama neden ısrarla cm olarak belirtilmiş bir de metalik cam olayını ilk kez duydum nedir bilen varmı?

Metalik cam olayında cam cihazın çalışmasını engelliyor.EskiLaguna aracımda camın normal yerine yapıştırmıştım ve her geçişte kaçak geçiş uyarısı verdi.Cihaz bozuk derken ayrıntılı araştırayım dedim OGS yi.Sitesinden baktım metalik cam olayından dolayı araçlar arasında cihazı yapıştırma yeri değişiyormuş.Lagunalarda siyah noktalı bölgeye yapıştırmak gerekiyormuş ve ben bunu öğrenince cihazı o bölgeye aldım sorun çözüldü.Audilerde(a8) falan Ogs cihazı cam %100 metalik olduğundan kullanılamıyor sanırım.

2010 Civic Elegance OV Next 525 // LG 47LW450U // Lumia 925

***İnsanlar dünyada uykudadırlar,Ölünce uyanırlar!!!

1618 Mesaj
20 Eylül 2012; 11:55:26 

quote:

Peki OGS alt limiti nedir acaba?
Kullandığım bankanın internet sitesinden inceledim, internet üzerinden bile başvurulabiliyor ve yüklemeler de kendi bankam üzerinden olucağı için ek bir kurum ile bağlı çalışmam gerekmiyor.
Ayrıca 4 yıl garanti ile cihaz 40 TL, yılda 10 TL bir bedele denk geliyor.
Bilmediğim firmalar ile çalışmak yerine Aselsan ile çalışmak için fena bir rakam değil.
Sadece ilk yükleme alt limiti ile otomatik yüklemelerin limitlerini merak ettim, bankalar üzerinden OGS kullananlar bu bilgileri aktarabilirler mi ?
Alan kişilerden anladığım kadarı ile HGS içinde bir sürü form doldurum, sözleşme imzalıyorsunuz.
OGS 'den farklı gibi gelmedi bana.

4092 Mesaj