Şimdi Ara

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu] (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.807
Cevap
49
Favori
418.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: EngineerBaris

Hgs ptt'nin musteri hizmetleri sayfasina girebilen var mi? Anasayfaya giriyor ama soldan tiklayinca acilmiyor. Plaka sorgulama aciliyor o acilmiyor. Bugun ben tam gecerken siren caldi ben mi yanimdaki mi anlamadim. Bakacaktim dustu mu diye ama bakamiyorum.

kopartildiginda bozuldugu soyleniyor. calinmaya karsi güvenlik önlemi sanirim.
  • Sinirlendim söktüm komple ön camda ki filmi. Altını kesince güzel durmadı ben de komple çıkarttım Zaten gece çok karanlık oluyordu iyi oldu. Şimdi noktalı alana yapıştıracağım ortaya. Araç megane 2 HB 2004
  • quote:

Orijinalden alıntı: tigerr

Arkadaşlar aracımı sattım araçsızım, elimde KGS var ve içinde para yüklü. Şimdi anladığım kadarıyla ruhsatsız HGS vermiyorlar. Peki ben ne yapmalıyım?
    31 Aralığa kadar KGS mi gerimi verip paramımı alayım.Yılbaşından sonra KGS yi geri vermezsem param yanar mı?

??? cevap yok mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tigerr -- 27 Aralık 2012; 9:41:39 >
  • http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/index.jsf;jsessionid=FB538135DA0C097C57AEC7A35C622EF5

girebilen var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • KGS ler 31.12.2012 tarihinden itibaren kullanılamayacak fakat içindeki para 1 yıl süre ile içinde tutulacak ve bu 1 yıl içinde yeni hgs aldığınız zaman içine yükletebileceksiniz. Birçok noktayada aktarım cihazları gelecek acele etmeye kuyruklarda beklemeye gerek yok.
  • Arkadaşlar Doblo 2005 model aracım var HGS stickerini aldım ancak nereye nasıl yapıştırılacağı konusunda aklım karışık,
    Ön camda bulunan siyah noktalı (aynanın bulunduğu) kısma yapıştırsam gişede algılar mı?
    Ayrıca başka sorum şeffaf bir stickere yapıştırsam geçiş anında ön cama elimle koysam olmaz mı? arabamı sattığımda veya başka arabaya bindiğimde kullanmak açısından olabilir mi?
    Şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: setemre

KGS ler 31.12.2012 tarihinden itibaren kullanılamayacak fakat içindeki para 1 yıl süre ile içinde tutulacak ve bu 1 yıl içinde yeni hgs aldığınız zaman içine yükletebileceksiniz. Birçok noktayada aktarım cihazları gelecek acele etmeye kuyruklarda beklemeye gerek yok.

Teşekkür ederim bilgi için
  • quote:

Orijinalden alıntı: EngineerBaris

http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/index.jsf;jsessionid=FB538135DA0C097C57AEC7A35C622EF5

girebilen var mi?

Yok hocam girilmiyor.Ben de dün gece bakacaktım yine çöküktü.Daha bu kadar az kişi varken bile çöküyorsa işimiz var

• PTT DİYOR Kİ FIAT
    Lütfen aracınızın kullanım kılavuzunuzdan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Bu özellik birçok FIAT modeli için standarttır. HGS etiketinizi aynanın arkasında renkli olmayan, U şeklindeki alanda temiz bir noktaya konumlandırınız. Daha fazla bilgi için FIAT bayinize danışınız....

Ayrıca arabayı sattığınızda HGS zaten arabaya tanımlı olduğu için çöpe gidiyor boşa uğraşma yenisi 5 TL zaten. Bizim şirkettede 5 tane doblo var 2011 model 31 aralıkda aynanın altında siyah nokta olmayan yere yapıştıracağız.
  • Arkadaşlar 1 Ocak 2013 itibari ile KGS kartları iptal olacağı için çoğumuz HGS'ye geçiş yapacağız. Atermik cam kızıl ötesi ışınlarını süzdüğü için HGS ve OGS'nin okunmasına engel oluyor ve geçişlerimizi kaçak durumununa düşürüyor.

Öncelikle atermik camın ne olduğuna ne işe yaradığına ve aracımızın atermik camlı olup olmadığını nasıl öğreniriz ona bakalım, Sonra HGS etiketini yapıştırdığım yeri ve geçiş bilgilerimi foto olarak göstereceğim.

Atermik Cam Ne Demektir ?

Genellikle klimalı otomobillerle birlikte sunulan bu cam çeşidi, güneşten gelen kızılötesi ışınları süzüp, araç içindeki sıcaklığı ayarlamaya yardımcı olur.

Çoğunlukla otomobillerin ön camlarında kullanılan atermik camlar, klimanın da yükünü azaltarak yakıt tasarrufu sağlar.

Kızılötesi ışınların çoğunu yansıtan ince metal oksit tabaka sayesinde kabin içine giren ısıyı büyük ölçüde azaltır.

Aracımızın Atermik camlı olduğunu nasıl anlarız ?

Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 98 model yılı itibarı ile klimalı araçlarda uygulanmaya başlanmıştır.

Ayrıca yeni model klimasız araçlarında birçoğunda atermik cam kullanılmaya başlanmıştır.

Atermik camlı araçlarda, atermik özelliği taşımayan yüzeyler bulunur.

Bu yüzeyler genellikle siyah ve nokta nokta olarak işaretlenmiş alanlardan oluşur.

Aracınızın ön camında bu yüzeyden bulunuyor ise aracınızın ön camı atermik özelliklidir.

Atermik camlarda neden atermik olmayan yüzeyler bulunur ?

Otomobillerin ön camlarındaki ışığı kırmaya yarayan atermik camlar, OGS'den gelen ışığı yansıtıp saptırdığı için, araç kaçak geçiş yapmış gibi görünür.

Bu yüzden, OGS cihazını atermik camlı araçlarda farklı yere takmak gerekir.

Atermik camlı araçlarda genellikle dikiz aynasının sağında ve solunda atermik olmayan yüzeyler bulunur. (Siyah küçük noktalı yüzeyler)

OGS cihazınızı yada çipli sticker uygulamalarınızı bahsedilen bu atermik olmayan yüzeylere uyguladığınız taktirde sağlıklı geçişler yapabilirsiniz.

Alttaki resimler kendi aracıma uyguladığım resimler kırmızı daire içinde olan hgs etiketi

Siyah noktalı bölümü taşırmamaya dikkat edin

Ayrıca Dikkat edilmesi gerekli diğer hususlar .. Bizatihi Tecrübe Ettim.

1-HGS kartı aldım fakat hep geçişlerde öttüğü için etiket ile değiştirdim.
    2-HGS kart bakiyesi ,HGS etiketine aktarıldı
    3-Geçişlerin ilk günlerinde genellikle çamlıca gişesine (o zaman 1 adetti) hep kaçak geçiş uyarısı veriyor idi. Şuan hiç denemedim.
    4- Bu geçişlerde 1,4 tl düşeceğine üst üst 3 defa 15 tl düşürdü ve bakiyemi nerede ise sıfırlamıştı.
    5- Bunlardan bi haber yaptığım ilk geçişte SIKI DURUN 165 TL KAÇAK GEÇİŞ CEZASI GÖRÜLDÜ.
    6-Gelen her 15 lik geçiş ücreti için kadıköy ana postanesinden faks çektirdim.2 gün sonra 15 tl ler düzeldi ve yerine 165*3 adet ceza görüldü sistemde.
    7-Kendi müşteri hizmetleri sitesinde yapılan geçişleri maille kendilerine en 3-4 defa bildirdikten sonra 165 tl lik geçişler iptal edildi ancak hala 15 tl lik geçişten iade yapılmadı.

SONUÇ MU :BU ARADA ZAMAN ZAMAN BENDE VAR OLAN KGS Yİ KULANDIM
    öNERİM : SAKIN HA BANKA HESABINA BAĞLAMAYIN
    SÜREKLİ GEÇİŞLERİNİZİ KONTROL EDİN VE HERAN İÇİN TETİKTE OLUN.
    SÜREKLİ MAİL İLE UYARIN
    EĞER BU YAŞADIKLARIMI BİDE BANKA HESABINA BAĞLAMIŞ OLSA İDİM ÇIKIN ÇIKABİLİRSENİZ İŞİN İÇİNDEN.2 YIL ÖNCESİNE KADAR İŞBANKASI KAMPANYASINDAN ALMIŞ OLDUĞUM OGS Yİ 7 YIL KULLANDIM VE HİÇ BİR SORUN YAŞAMADIM...
    AMAN HA DİKKAT DERİM....

• setemre arkadaşım cevap için teşekkürler,
    Siyah noktalı kısma yapıştırdığımızda sorun olur o zaman :(
    ancak beyaz camda da çok kötü duracak bu sticker
  • Şimdi benim elimde bir kgs var iki yıl önce satmıştım arabayı, Kgs öyle durup duruyor şimdi ptt lerde çok yoğunluk varmış ben bunu bu günlerde değil de yılbaşından sonra değiştirme gibi bir şansım yok mu? Zaten şimdi kullanmıyorum.

Ya da geri verip içindeki parayı alıp bir daha almamak mümkün mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelikuputis -- 27 Aralık 2012; 17:17:17 >
  • Ankaradan adana antep diyarbakir istikametine gidecegim cumartesi gunu. Otoyol kullanmadim daha once. Hgs almam şart mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kürsad

quote:

Orijinalden alıntı: jacko_aj_s

quote:

Orijinalden alıntı: kürsad

quote:

Orijinalden alıntı: ilker67

quote:

Orijinalden alıntı: petus20007@hotmail.com

Esasında çoğu araçta aynanın arkasındaki siyah bölge atermik. Ben bu siyah bölgeyi selobantla denemenizi tavsiye ederim. HEm net sinyal geçiriyor hemde ayna kapattığı için görüşü engellemiyor.

Konudaki mesajlarınıza bakınca sanki bu sistemi kuran teknik ekipte yer almışsınız gibi bir izlenim oluyor.

Peki o zaman söyler misiniz neden bu kart denen şey her yerde bulunmuyor. Kartın kullanımına ilişkin ne bir fotoğraf ne de video var.
    Ben kartı bekleyenlerdenim ama açıkçası durmadan geçerken bir elim camda, kart tutarsam gişelere çarpmak da olası.
    Yukarıda bir arkadaş kartın cama sabitlemeye yarayan bir aparatla verildiğini ama kendisine bu aparatın verilmediğini söylemiş. Bu aparatın bir fotoğrafı, nasıl kullanıldığı, aracın neresine takıldığı (konduğu) hakkında bir bilgi var mı?

Kart her yerde bulunmadığına ve de bir açıklama yapılmadığına göre bize mecburi olarak etiket aldırılmış olmuyor mu?

Teşekkürler.

Bende kart alacağım ve apar vermemelerde sorun degil. 1 adet ehliyet koruma kılıfı alınır bu plastik kalın olanlardan. Hatta aksama fotografını çekerim. Altına çift taraflı bant yapistirilip cama yapıştırılır. Benim oturduğum sitede boyle bir kart uygulaması var o kartı o sekilde yapistiriyorum. Hem istediğiniz zaman kartı alıp başka bir arabada kullanabilirsiniz. Aynı zamanda olur ya cam değiştirdiniz. Yeni bir hgs almanıza gerek kalmayacak

illaki camamı yapışması gerekiyor.gövde kısmına,yani camın alt dip kısmına koysak o kartı,geçişlerde sistem görmezmi kartı?ben yılda 2 bilemediniz 3 kez kullanıyorum gişeleri.sırf bu yüzden camıma etiket yapıştırmak isemiyorum açıkçası..

Yapustirmak zorunda degilsiniz caminiz atermik ise sinyallerin iletildiği noktada tutarsınız. Eğer degilse araçta on camda istediğiniz noktada durabilir

atermik cam olduğunu nereden anlarım peki?aynanın arkasında küçük bir siyah alan var noktalı noktalı,omudur atermik?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jacko_aj_s -- 27 Aralık 2012; 19:06:56 >

• quote:

quote:

Arkadaşlar aracımı sattım araçsızım, elimde KGS var ve içinde para yüklü. Şimdi anladığım kadarıyla ruhsatsız HGS vermiyorlar. Peki ben ne yapmalıyım?
    31 Aralığa kadar KGS mi gerimi verip paramımı alayım.Yılbaşından sonra KGS yi geri vermezsem param yanar mı?

??? cevap yok mu?

Kendi tecrübemi yazayım, belki cevap olur;

Bugün, 4-5 yıl önce İş Bankasından almış olduğum KGS kartımı şubeye götürüp iptal ettirdim. İçinde 37,5TL bakiye vardı. Memura "hemen hesabıma bu para aktarılır mı" diye sordum. Bana "Karayollarından onay alındıktan sonra hemen aktarılır ama en geç 1 ay içinde olur" diye cevap verdi.

Bankalar bu işte aracı neticede, geçiş paralarını TCK alıyor. Ne zaman iade onayı verirlerse o zaman hesabıma geçecek. OGS yerine HGS almayı düşünüyorum, çünkü Antalya'da yaşıyorum ve yılda veya iki yılda bir Aydın otoylundan geçerek İzmir'e gidip geliyoruz ailecek. Sadece o zaman lazım oluyor.

Aslına bakarsanız, benim durumumda olan vatandaşlar için tüm çıkışlarda 1 adet nakit gişesi olabilirdi. 40 yılda bir geçenler de OGS veya HGS almaya mahkum oldu bu durumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: beyzadefetih

setemre arkadaşım cevap için teşekkürler,
    Siyah noktalı kısma yapıştırdığımızda sorun olur o zaman :(
    ancak beyaz camda da çok kötü duracak bu sticker

Hocam yanlış okumuşsunuz, arkadaş siyah noktalı kısımlara yapıştırmanız gerek diyor.
  • Dün gece Alkent 2000 tarafından TEM'e girdim, mahmutbey gişelerinde ücret bilgisi çıkmadı.. Ücret yazması gereken ışıklı tabelada sadece "Hızlı Geçiş Sistemi" yazıyordu..

Alkent 2000 tarafındaki HGS şeridi bir acayip, hem OGS yazıyor hem de HGS.. fotoğrafta montajladığım şekilde üst üste..
    Çıkışta ücret yazmayınca kıllandım.. Daha önce bu kısımdan girip sorun yaşayan var mı?

Not: HGS'm çalışıyor, başka gişelerden sorunsuz geçiyorum.. PTTnin sitesindeki geçiş ihlalleri kısmından sorguladım ihlal görünmüyor, ama sorgulamaya güvenilmez.. Sonradan başımız ağrımasın..

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) [Ana Konu]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi djoz -- 27 Aralık 2012; 20:23:25 >

• 2012 chevrolet aveo kullanıyorum. Camda aynanın arkasında siyah bölge var ama noktalı değil düz siyah. Bu alanamı yapıştıracağım etiketi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ABABA2307

Kendi tecrübemi yazayım, belki cevap olur;

Bugün, 4-5 yıl önce İş Bankasından almış olduğum KGS kartımı şubeye götürüp iptal ettirdim. İçinde 37,5TL bakiye vardı. Memura "hemen hesabıma bu para aktarılır mı" diye sordum. Bana "Karayollarından onay alındıktan sonra hemen aktarılır ama en geç 1 ay içinde olur" diye cevap verdi.

Bankalar bu işte aracı neticede, geçiş paralarını TCK alıyor. Ne zaman iade onayı verirlerse o zaman hesabıma geçecek. OGS yerine HGS almayı düşünüyorum, çünkü Antalya'da yaşıyorum ve yılda veya iki yılda bir Aydın otoylundan geçerek İzmir'e gidip geliyoruz ailecek. Sadece o zaman lazım oluyor.

Aslına bakarsanız, benim durumumda olan vatandaşlar için tüm çıkışlarda 1 adet nakit gişesi olabilirdi. 40 yılda bir geçenler de OGS veya HGS almaya mahkum oldu bu durumda.

O zaman bizim Halkbank Shell KGS kartını otoyol üzerindeki PTT yerine Halkbank'asına mı götürmem gerekiyor? Bakiyeye ek olarak kart ücretini de alabiliyor muyuz? Bir de bunun bir son tarihi var mı?

• Ankara icinde en kisa surede nerden alabilirim.

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.