Şimdi Ara

iCİHAZLAR HAKKINDAKİ FELSEFİ YAKLAŞIMIM (iPADCİLER HİÇ KUSURA BAKMAYIN)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ipad için her ne kadar post pc felan denilse de yapısı tabiatı gereği asla bir pc deneyimini sunamaz. böyle birşeyi asla beklemeyin aradan 10 yıl da geçse tabletlerin kullanım alanları fiziksel yapıları gereği sınırlıdır. nasıl ki bugün 4 kişilik bir arabanın belli bir hacmi var ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin arabanın o hacmini küçültmek mümkün olmayacaksa arabanın rahat ve konfor açısından fiziksel kurallar açısından belli bir hacimde olması gerekiyorsa işte aynı şey ipad için de geçerli. ios gibi bir mobil işletim sistemini kullananan kısıtlı bir sdk ile tamamen belirli kesin snırlarla çizilmiş kurallara göre uygulama geliştirilen bir platformda asla bir mac os windows yada linux gibi gerçek işletim sistemlerinin sunduğu imkan ve genişlikten bahsedilemez. üstelik dokunmatik ekran her ne kadar kolaylık gibi görünse de aslında kullanım kısıtlılığı yaratan bir sebeptir şuan için en özgür en gelişmiş kontrol sistemi halen klavye ve mousedur. dokunmatik olarak yaptığınız her şeyi klavye ve mouse ile yapabilirken , klavye ve mouse ile yaptığını herşeyi dokunmatik olarak yapamazsınız, hele de ios gibi kısıtlı bir mobil işletim sisteminde...

burada bir nokta yanlış anlaşılmasın iosa özel şeyler yazmıyorum bahsettiklerim tüm mobil işletim sistemleri için geçerlidir. ios yine mobil yazılımlar içinde en iyisi... ama şu gerçeği asla unutmayın mobil işletim sistemleri ile gerçek işletim sistemleri asla kıyaslamaz mobiller tabiatları gereği herşeye müsaade etmezler.

ayrıca size kişisel görüşümü de aktarayım ben hem mac hem ipad hem de iphonea aynı anda sahip olmaya karşıyım milyon dolarım olsa 3ünü aynı anda almam çünkü teknolojik karmaşa ve çöplükten başka birşey olmaz. düşünsenize bunlarrın her biriyle vakit geçireyim desen zaten gün biter, yok yeni ios çıktı hepsini tek tek güncelle, yok ipadde yeni uygulama var 2.99 satın al, aa aynısı iphoneda da var 1,99 onu da satın al, aa app storeda güncelleme varmış güncelle, dur bir de ipade bakayım onda güncelleme var mı, ikonları diz klasör yap sonra aynı düzeni ipadde de yap, jb çıkmış önce iphone a yapayım akşam da vakit kalırsa ipade yaparım, bu arada mac de var yani bilgisayar hayatınız var... vs bunlar teknoloji içinde boğulmaya yol açar. teknolojide sadelik esastır, minimum sayıda cihaz maksimum deneyim. bu açıdan bakıldığında ben ipad yerine ona en yakın olan macbook air serisi ya da yakında çıkacak olan macbook pro retina 13 ekranı tavsiye ederim. bu cihazlar sınıflarındaki en hafif en mobil ve en üst düzey performans sunmakla birlikte gerçek birer bilgisayar oldukları için aynı cihazda hem mac os hem windows hem de linux deneyimi yaşamanıza olanak sağlar, asla ve asla vay efendim şunu ipadde yapıyordum da bilgisayarda yapamıyorum şeklnde bir sorununuz olmaz, böyle güzel bir macin yanına bir de iphone çekersiniz tmm. malum iphone hem bir telefon hem bir foto makinesi hem video kaydedici, hem navigasyon, hem ultra mobilite, ultra taşınabilirlik vs hepsini tek bünyede barındırıyor. bu sayede teknolojik altyapınızı basit sade ve güzel bir şekilde tamamlamıış olursunuz

bence teknolojik deneyim açısından en sade ve yararlı kombinasyon macbook air +iphonedur. macbook air ile mac os ve windows deneyiminizi tavan yaptırırken, iphone ile de ios ve mobil deneyimi yaşarsınız. mobil deneyim açısından iphoneun ipade göre daha iyi ve yeterli olacağına inanıyorum. peki neden ipad + sade telefon değil. çünkü ipadi asla bir bilgisayar gibi kullanamazsın desteklemediği o kadar çok şey varki o kadar çok yazılımsal kısıtlamaları var ki... artı her an herr yere götüemezsin ipad mobiliteyi tam yansıtmaz yanına ipad alacaksan mutlaka bir kılf ve çanta da alacaksın, ama iphoneu sokakta gezmek dahil her yerde yanında bulundurabilirsin, dışarda dolaşan, gezen ya da turistik bir geziye giden biri olarak iphone ile foto video nette sörf vb her şeyi o an için rahatlıkla yapabilirsin ama aynı koşullarda bunu ipad ile yapamazsın. üstelik ben şahsen ipad gibi boyuta sahip bir cihazdan hiç değilse erişilebilirlik adına tam destek beklerim ama biliyorum ki bu imkansız. istediğin her siteye giremezsin,vistediğin her formatta dosyayı açamazsın, işine yarayan bir programın ipade özel sürümünü bulamazsın bulsan bile en az 2,99 dolar ödemek zorundasın. ben o boyutta bir cihaza güvenerek asla yola çıkmam ha diyeceksin ki ipohone da aynı... o da kısıtlı... ama iphone bir smartphone yani özünde biir cep telefonu o oyutta bir cihazın kullanım alanı ve beklentin elbette az olacaktırboyutu küçük ince her yere götürebiliyorsun ve tüm ios deneyimini yaşayabiliyorsun tüm bunların üzerine foto video gps internet... o tabiattaki bir cihaz daha ne yapsın.

peki neden pc değil de macbook air yada yakında çıkacak olan 13inç ince hafif retina mbp dersen, normal pc sana sadece windows deneyimi yşatır ama mac hem mac os hem windows deneyimi yaşatır mac os a alışınca windows zaten sana yaban gelmeye başlar hele de ios özelliklerini mac osa aktarmaya başladılar ki tdından yenmez oldu. tekrar söylüyorum teknoloji sadelik ve verimliliktir. ve ben elimdeki cihaz ile o cihazdan beklenen her şeyi yapabilmek isterim hiç değilse her türlü formata web sitesine vs destek vermesini isterim ve ipad bunu kesinlikle başaramaz. ipad benim için ekranı büyük bir iphonedan bşka birşey değil. eğer hiç değilse erişilebilirlik ve her türlü formatı destekleseydi bu durumda çok güzel olurdu ancak ben acaba şu web sitesini açacak mı, şu işlem ipadle yapabilir miyim , şu programın ipad ile uyumlu olanı var mıdır varsa kaç dolardır gibi kısıtlı boğucu bir cihaz istemiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosbağa 06 -- 16 Eylül 2012; 0:48:52 >

• Güzel bir tanımlama olmuş tebrik ederim ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: StereoLove

Güzel bir tanımlama olmuş tebrik ederim ..

teşekkür ederim dostum önemli olan anlayış, yani teknolojide mininmum cihaz minimum kalabalık, maksimum teknolojik deneyim
  • İlk paragrafa katılıyorum notebook mu alsam iPad mi diye konu açanlar şu konuyu bir okusun.İkinci paragrafa katılmıyorum ama fikrine saygı duyarım,hepsine sahip olup olmamak kişisel bir istektir adam mac i evde,Phone u dışarıda,iPad i notebookunu dışarıda taşımak istemeyeceği zaman kullanır kirlilik olduğunu düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yafoo

İlk paragrafa katılıyorum notebook mu alsam iPad mi diye konu açanlar şu konuyu bir okusun.İkinci paragrafa katılmıyorum ama fikrine saygı duyarım,hepsine sahip olup olmamak kişisel bir istektir adam mac i evde,Phone u dışarıda,iPad i notebookunu dışarıda taşımak istemeyeceği zaman kullanır kirlilik olduğunu düşünmüyorum.

teşekkür ederim aslında maci evde ipadi dışarıda taşımak yerine macbook airi hem evde hem dışarıda kullanmak tek bir cihazdan dilediği herşeyi yapmak bana daha ideal geliyor, iphone zaten her daim yanımızda ve ipad ile yaptıklarımızın çok daha fazlasını sunuyor. zaten ipadin tanımlamalarına bakarsanız pek çok kişi ipad için büyük ekranlı iphone diyor, haksız sayılmazlar. ben de sizin görüşlerinize saygı duyuyorum ve paylaştığınız için tşk ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosbağa 06 -- 14 Eylül 2012; 14:37:29 >

• Kesinlikle katılıyorum hocam. Güzel anlatmışsın, hangi cihaz işinizi görecekse ona yönelmek lazım. Telefon + Dizüstü zaten standart olmalı bence. Bu yönden düşünülünce iPhone + Dizüstü standartların biraz üstü, iPhone + Mac ise mükemmel deneyimi sağlamanıza yardımcı olacaktır. iPad'i notetaking için kullanan kaç kişi var ki zaten hali hazırda ? Tabletleri potansiyel oyun cihazı olarak görüyorum şahsen. Bir PS3, XBOX 360 gibi...
  • Bahsi geçen 3 cihazım da var, fakat bahsettiğiniz karmaşa sorununu yaşamıyorum. MacBook'ta iTunes üzerinden update gelen tüm app leri tek bir tıkla güncelleyebiliyorum.Dolayısıyla sorun olmuyor... MacBook ayrı, iPad ayrı, iPhone ayrı... Yazınız iCihazlardan çok, iPad'in size göre olan gereksizliğini dile getirmişsiniz gibi olmuş
  • Hepsi tamamen Popüler kültür :) ben de siz de başkaları da bu kültürün parçası, tüketicileri...
  • quote:

Orijinalden alıntı: crazyceyo34

Hepsi tamamen Popüler kültür :) ben de siz de başkaları da bu kültürün parçası, tüketicileri...

o da doğru
  • Bunu populer kulture baglamak cok dogru degil. İlk mesajda yazilanlari herkez zaten biliyor. İpad kullanim amaclari ve sundugu ozellikleri en iyi kullanilan ve amacina ulastiran alettir. ipad ile cd kullanilamaz ipad e usb takamazsin her istedigini yapamazsin ve satin alirken bunlari bilerek satin alirsin. Aylar oldu laptopu acmiyorum butun ihtiyacimi ipad karsilior hem iş ile ilgili işlerimi hemde ozel islerimi rahat rahat halledebiliyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • macbook pro retina benim için hayal durumu aldı bu yazıyı okuduktan sonra dedim içimden " du bakalım abd ne kadar olmadı ordan getirtiriz" 5.999,99 TL falancık macbook air
    yazmışsınız tabi siz hocam o biraz daha makul

Edit: 4.996 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kule_genclik -- 16 Eylül 2012; 2:39:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kule_genclik

macbook pro retina benim için hayal durumu aldı bu yazıyı okuduktan sonra dedim içimden " du bakalım abd ne kadar olmadı ordan getirtiriz" 5.999,99 TL falancık macbook air yazmışsınız tabi siz hocam o biraz daha makul

2400 dolar yapiyor naaptin hocam 4.500 TL falan

• Okumadım

• iPhone bu zamana kadar üretilmiş en iyi mobil icad.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuray

quote:

macbook pro retina benim için hayal durumu aldı bu yazıyı okuduktan sonra dedim içimden " du bakalım abd ne kadar olmadı ordan getirtiriz" 5.999,99 TL falancık macbook air yazmışsınız tabi siz hocam o biraz daha makul

hocam 5.999 biraz abartı oldu gece gece yanlış gördüm pardon editlerim şimdi

bu en üst model retinada sanırsam
    http://www.amazon.com/Apple-MacBook-MC976LL-15-4-Inch-Display/dp/B0074721BI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1347752083&sr=8-2&keywords=apple+macpro+retina
    2788 ABD Doları = 4 996,65754 TL

bu da bi altı
    http://www.amazon.com/Apple-MacBook-MC975LL-15-4-Inch-Display/dp/B007471PZQ/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1347752083&sr=8-5&keywords=apple+macpro+retina
    2178 ABD Doları = 3 903,41468 TL

Türkiyeden bahsetmek bile istemiyorum

• quote:

quote:

quote:

http://www.amazon.com/Apple-MacBook-MC976LL-15-4-Inch-Display/dp/B0074721BI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1347752083&sr=8-2&keywords=apple+macpro+retina

bu da bi altı
    http://www.amazon.com/Apple-MacBook-MC975LL-15-4-Inch-Display/dp/B007471PZQ/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1347752083&sr=8-5&keywords=apple+macpro+retina

Fiyatlara vergiyi de ekle, New York Vergisiyle 2300-2400 gibi bir fiyata geliyor

• quote:

quote:

quote:

quote:

bu da bi altı

Fiyatlara vergiyi de ekle, New York Vergisiyle 2300-2400 gibi bir fiyata geliyor

tamam hocam anladım ben siz bu 2nci model için diyosunuz ben o ilk yorumu bu yazıyı okuyup ilk 2.700 küsür dolarlık olanı görünce yazdım

• Üç cihazı aynı anda kullanma dışında size kesinlikle katılıyorum. iPad bir notebook değildir, her gün onlarca konu açılıyor bununla ilgili. Üç cihaza da yerinde çok ihtiyacım oluyor ama bunun dısında mükemmel bir tanımlama olmuş fakat o kısmına kesinlikle katılmıyorum o daha kişisel bir düşünce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Istanbullu Einstein -- 16 Eylül 2012; 2:58:20 >
  • bi kısmına ka tıldığım bi kısmınada katılmadığım kişisel bazlı bi yazı olmuş. Forumda ipad mi laptop mu sorularınada bence genel olaraj cevap verilmiş.

Kendi düşünceme göre eğer paran varsa hepsinden alabilirsin pc'ler telefon harici her işi görüyor o doğru ama bazen pratikte hepsinin faydası oluyor.bu arada akıllı hiç bir cihazım yok

• biri cep telefonu biri dizüstü biri tablet
    cep telefonunun multitouch sisteminin kullanım rahatlığı ve bilgisayarın geniş arayüzünün birleştiği ara bir platform lazımdı zaten sonuç ipad oldu.
    hatta ilk düşünce ipaddi sonradan telefon fikri daha cazip geldi. touchscreen in amacı mouse vs uğraşmadan rahatça masaüstü uygulamaları gerçekleştirmek. touchscreen bir çok alanda kolaylık sağlıyor mouse a göre.
    ipod touch ve 4s gibi birbirini içeren ürünler olsa neyse de saydıklarınız bambaşka teknolojiler. bence bu ürünlerin kullanım alanlarını daha detaylı değerlendirmelisinz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.