Şimdi Ara

Türkiye Haritaları [Başarsoft & TeleAtlas & Navteq] Karşılaştırma. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
242
Cevap
8
Favori
42.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ulaş-ım

Umarim artik birileri 1 ghz ve 800x480 HD ekran cihaz cikartir.
    Yeni Next te ekran ne acaba?

Herkese iyi aksamlar. Simdilik hoscakalin..

800x480 HD olmaz size şemayı vermiştim

İyi akşamlar.Selametle
  • quote:

Orijinalden alıntı: DD252Admin

quote:

Orijinalden alıntı: slim73

Anlıyorum, bu görüşler faydalı. Next 5015 Haziran'da çıkacak, beklemeyip 555'i alsam diye düşünüyorum. Fakat Başarsoft'un büyüyen haritalarının Next 5015'de daha verimli çalışacağını düşünüyorum..

Next'in reklamı gibi mesaj olmuş
    İnşallah günlünüzden geçen cihazı alırsınız kısa zamanda...

Aslında Haziran'ı beklememek için Nüvi 50 veya Next 555 almayı da düşünüyorum . Karar veremedim bekleyim mi yoksa bunlardan birini alayım mı, çok fark yaratacak mi yeni cihaz.. Iyi bir işlemcisi olduğu kesin 5015'in.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: İmkansız

quote:

İyi akşamlar.Selametle

Birileri demişler zaten onlar yaparsa full hd'de olur işlemciden biliyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

İyi akşamlar.Selametle

Aynı konuda "HD ne demek, firmaların çoğu neden ürünlerinde HD ve türkçe karşılığını kullanıyor?" gibi açıklamalarda bulunmuştum...

Bu pazarlama taktiğini o gün verdiğim örneklerde de gördünüz. Bir çok yerli marka aynı taktiği kendi sitelerindeki ürün tanıtımlarında bile kullanıyor.
    Next, Goldmaster vs. vs.

Ayrıca; 5" 800x480 ekranın birim alana düşen nokta yoğunluğunun ve dolayısıyla keskinliğinin 32" boyutlu Full HD 1920x1080 televizyonlardan ve hatta 20" Full HD monitörlerden fazla olduğunu bilmenizi de isterim.
    Bu durum kısmen 480x272 ekran için de geçerli. 480x272 çözünürlüklü ekran, birim alana veya birim uzunluğa düşen nokta sayısıyla 20" Full HD monitöre çok yakın veya denk iken 32" Full HD çözünürlüklü TV'lerden daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulaş-ım -- 16 Nisan 2013; 9:40:39 >

• Firma cihazına hd yazmayla hd olunmaz dediğiniz gibi satış politikası.örnek işlemci hızıne yazdılar ne çıkmıştı

quote:

yrıca; 5" 800x480 ekranın birim alana düşen nokta yoğunluğunun ve dolayısıyla keskinliğinin 32" boyutlu Full HD 1920x1080 televizyonlardan ve hatta 20" Full HD monitörlerden fazla olduğunu bilmenizi de isterim

Çözünürlüğü belirten numaralar, yatay ve dikey eksende yer alan piksel sayılarını ifade etmiyormu?Bu durumda

800x480 çözünürlükte birim alanına düşen nokta yoğunluğunun 1920x1080 çözünürlüğe göre fazla olması mantıksız değilmidir?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Firma cihazına hd yazmayla hd olunmaz dediğiniz gibi satış politikası.örnek işlemci hızıne yazdılar ne çıkmıştı

quote:

yrıca; 5" 800x480 ekranın birim alana düşen nokta yoğunluğunun ve dolayısıyla keskinliğinin 32" boyutlu Full HD 1920x1080 televizyonlardan ve hatta 20" Full HD monitörlerden fazla olduğunu bilmenizi de isterim

800x480 çözünürlükte birim alanına düşen nokta yoğunluğu kaçtır?

HD kavramının veya tükrçek karşılığının göreceli olduğunu düşündüğümü söylemiştim. O gün verdiğim ürün linklerindeki kullanımlardan anlaşılması gerekirdi.
    Sonuçta sabit olarak TV piyasasında kullanılan bir FULL HD kavramı var. 1080p ve 720p kavramları var.

Navigasyon piyasası ve küçük ekranlı cihazlarda da çok çeşitli firmalar ürünlerinin standart üstü olduğunu belirtmek için sanırım ekranlarına HD demişler.

Bazı yabancı marka ekranlar dışında hazır ürün olarak NEXT, GOLDMASTER gibi yerli üreticiler bile bu kavramları ürünlerine bastıktan sonra veya ürün tanıtım sayfalarına koyduktan sonra bize sadece o kavramları kullanması kalıyor.

Birim uzunluğa veya birim alana düşen nokta yoğunluğu kavramlarını ise bildiğinizi düşünüyorum. Şimdi burada uzun uzun hesap yapıp 5" 800x480 ekranın birim alandaki veya uzunluktaki nokta yoğunluğunun 32" Full HD televizyondan veya 20" Full HD monitörden fazla olduğunu hesaplamaya gerek yok. Rakamlar ortada. Diyagonal genişliği 5" olan 800x480 cihazın nokta yoğunluğunu yakalamak için 32" ekranda en az 6 kat piksel kullanılması gerekir. Bu da en az 6x800= 4800 piksel yapar. 20" ekranda da en az 4 katı yani 3200 yatay piksel kullanmak gerekir. 3200x1920 çözünürlüklü bir 20" ekran bulabilirseniz onun birim alana veya birim uzunluğa düşen nokta sayısı 800x480 ekranla karşılaştırılabilir. 1920x1080 ve 20" bir ekranı tutup kendinden alan olarak 16 kat küçük 800x480 ekranla "birim alana düşen nokta yoğunluğu" bazında karşılaştıramazsınız.

• quote:

Ayrıca; 5" 800x480 ekranın birim alana düşen nokta yoğunluğunun ve dolayısıyla keskinliğinin 32" boyutlu Full HD 1920x1080 televizyonlardan ve hatta 20" Full HD monitörlerden fazla olduğunu bilmenizi de isterim.

ozaman sizin tezinize göre buradaki veriler tamamen geçersiz oldu.Sizin iddanızda 800*480 çözünürlük 32" boyutlu Full HD 1920x1080 daha iyi bir görüntü ve detay vermekte teşekkürler bilgiler için

Türkiye Haritaları [Başarsoft & TeleAtlas & Navteq] Karşılaştırma.

• quote:

quote:

ozaman sizin tezinize göre buradaki veriler tamamen geçersiz oldu.Sizin iddanızda 800*480 çözünürlük 32" boyutlu Full HD 1920x1080 daha iyi bir görüntü ve detay vermekte teşekkürler bilgiler için

http://img33.imageshack.us/img33/3418/vectorvideostandards2sv.png

Eğer bunun yasal olarak geçerli bir tablo olduğundan emin olsam, eğer bu tablonun endüstri standartlarını gerçekten de yansıttığını düşünsem şu an 5" ürünlerinin tanıtımlarına ve üzerilerine "HD" veya Türkçe karşılığı olan yüksek çözünürlüklü yazan GOLDMASTER, NEXT, PIRANHA, NAVITECH, NAVKING ve aynı kavramı kullanan diğer firmaları dava eder tazminatlarıyla gider hayrına bir huzurevi açardım.

Yani siz de dolaylı yoldan diyorsunuz ki: "Küçük ekranlı navigasyon cihazlarında bu kavramları kullanan firmalar bizi kandırıyorlar!"

Ya verdiğiniz tablo bir standardı ifade etmiyor, ya da navigasyon üretici firmalarımız bizi kandırıyorlar. Sizce hangisi doğru?

(Not: Bu kavramı kullanan baya bir firma varmış. Araştırdıkça çıkıyor ve yukarıya ekliyorum.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulaş-ım -- 16 Nisan 2013; 10:14:47 >

• Firmanın söylemine göre 800*480 cözünürlük hd ise 480*272 cözünürlük minii hd olmalı:))
    Evet hd yazan firma-lar müşteriyi kelime oyunlarıyla kandırıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ezberler bozuluyor gidişata bakılınca
  • Tartışılanlara bakınca tüm yazışmalar ekran çözünürlüğüne takılmış gözüküyor. ancak dikkatten kaçan sadece gps cihazları değil 7" ve altı olan aynı zamanda da 800x480 ve üzeri tüm media player, akıllı telefon vb aklınıza gelebilecek her cihaz (HTC-Samsung vb) HD tabiri ile pazarlanmaktadır.Bu boyutlara uygun ekran koruyucu yada masaüstü arka plan fotoğrafları da HD olarak tanımlanıyor.

HD den kastedilen sadece ekran çözünürlüğünü değil, en az 720p video oynatma yada (kamera dahil ise) kaydetme yeteneğini de göstermektedir. HD olarak satılmayan bir cihazda (sadece GPS değil tüm dvd-media playerler için geçerli) 720p video oynatamazsınız, video çözünürlüğü desteklenmiyor mesajı alırsınız. Ancak HD logolu bir cihazda HD çözünürlükte (fotoğraf-avi-mkv) bir görüntüyü izleyebilirsiniz.

Bu nedenle olayı sadece ekran boyutları ile düşünmeyin.

Konuya örnek ürün detay bilgileri Samsung Omnia HD GTi8910

http://www.samsung.com/uk/consumer/mobile-devices/mobile-phones/archives/GT-I8910DKAXEN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogoksel -- 16 Nisan 2013; 13:47:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ogoksel

Tartışılanlara bakınca tüm yazışmalar ekran çözünürlüğüne takılmış gözüküyor. ancak dikkatten kaçan sadece gps cihazları değil 7" ve altı olan aynı zamanda da 800x480 ve üzeri tüm media player, akıllı telefon vb aklınıza gelebilecek her cihaz (HTC-Samsung vb) HD tabiri ile pazarlanmaktadır.Bu boyutlara uygun ekran koruyucu yada masaüstü arka plan fotoğrafları da HD olarak tanımlanıyor.

HD den kastedilen sadece ekran çözünürlüğünü değil, en az 720p video oynatma yada (kamera dahil ise) kaydetme yeteneğini de göstermektedir. HD olarak satılmayan bir cihazda (sadece GPS değil tüm dvd-media playerler için geçerli) 720p video oynatamazsınız, video çözünürlüğü desteklenmiyor mesajı alırsınız. Ancak HD logolu bir cihazda HD çözünürlükte (fotoğraf-avi-mkv) bir görüntüyü izleyebilirsiniz.
    .....

"Göreceli" derken aslında benim anlatmak istediğim de bu!

Eğer HD denen şey 1280x720 ile ya da 1920x1080 ise sınırlı olsa, geri kalanı pazarlama yalanı olsa bir sürü navigasyon cihazı markasını mahkemeye verir geçerdim. Kaldı ki onlar da teknik detaylarda "HD 720" veya "HD 1080" olarak kullanılıyor.

İlgisi olmadığı halde bu gereksiz ayrıntıyla konuyu biraz uzattık ve kirletmiş olduk. Konu sahibi arkadaştan (DD252Admin) özür diliyorum.

• Evet DD52Admin den konu dışı bu tartıma için bende özür dilerim. ama yine de en azından bir yanlış anlama yada algılama için faydalı bir tartışma oldu diye düşünüyorum.
  • tomtom yeni bir cihaz çıkartacak yakın zamanda ben olsam onu beklerim.

cihazın sayfası
    http://www.tomtom.com/tr_tr/products/car-navigation/go/
  • Selamlar,

Ben şu an Antalya'da bir haftadır TomTom kullanıyorum; Bir hafta daha buradayım... Navigasyon olarak hatasız

POI (İÇN)'ler sıkıntı; çok eksik var...
  • Sanirim cadde-sokak adlari pek degismeyen kucuk illerde ve yogun goc almayan yeni yerlesim alanlari acilmayan yerlerde adres bulmada sorun olmuyor hocam.

Bazi buyuksehirlerde surekli degisim var. Belediye meclis kararlariyla surekli adi degisen cadde ve sokaklar var. Ornegin; Ankara'da son 3 yilda degisen cok sokak adi var. Ozellikle rakamlardan olusan sokak adlarinin degisimi millete cok zorluklar yasatiyor.

POI'lerin guncellenmemesi ise uzun zamandir o ilde saha calismasi yapilmadiginin gostergesi...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Selamlar,

Ben şu an Antalya'da bir haftadır TomTom kullanıyorum; Bir hafta daha buradayım... Navigasyon olarak hatasız

içn lerde eksik bildirimi yapıyorum ama rededilmişler. örneğin bölgemdeki okul hiç görünmüyor bildirdim ama rededildi nasıl yapmamız gerekiyor rededilmemesi için?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yabancı7

quote:

Selamlar,

içn lerde eksik bildirimi yapıyorum ama rededilmişler. örneğin bölgemdeki okul hiç görünmüyor bildirdim ama rededildi nasıl yapmamız gerekiyor rededilmemesi için?

Reddedilmesi kabul edilmediği anlamına gelmiyor, düzeltme için kaydı alınmıştır. O tip düzeltmeleri kullanıcı bildirimleriyle yapmazlar Ama dikkati o noktaya çekmeniz yerinde olmuş...

• quote:

Selamlar,

tomtom harita platformunda reddedilme diye birşey yok gönderilen veri tüm kaynaklardan incelenir. eksik tanım ve eksik bildirim sonucu moderatörler anlayamamış olabilir. buradaki okul eksik diye bir bildirim yada antalyadaki okullarınız eksik diye bir bildirime tepki vermek o kadar kolay değil takdir edersiniz. zira kullanıcı ve veri sağlayıcı arasında çeşitli farklar var. Veri sağlayıcının google haritalarına bakıp verisini düzeltmesi eklemesi google'ın hatalarını tekrar etmesi, ve google lisans anlaşmasının dışına çıkması demektir. veri sağlayıcı bu bölgede poilerim eksik der önceliklerine göre arazi operasyonu planlar ve ekiplerini gönderir. bu da zaman alıcı bir süreçtir. size tavsiyem bu tip bildirimlerde daha kesin ve net bildirimlerde bulunmanızdır. eksik poiler için burada şu okul eksik şeklindeki bir tanımda moderator o okulu bulur adresine bakar yerine yerleştirir ve güncellemeyi yapar. ancak antalyada poileriniz eksik dendiği zaman karşınızdaki insanın da yapabileceği pek birşey olmaz. bunu müşteri memnuniyetsizlikleri arasına ekler ilerleyen zamanda çözülmeli der.

• TomTom Mapshare genelinde 150'ye yakın bildirimim olmuştur. Bunların sadece 10 tanesi "Reddedildi" ibaresi taşıyabilir. Daha sonraki gözlemlerimle edindiğim tecrübe; o bölgenin mutlaka çalışılıp rapor edilen sorunu kendi yöntemleriyle çözdükleri olmuştur.

Hiç bir bilgiyi çöpe atmaz TomTom; mutlaka ama mutlaka düzeltmeyi yapıyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.