Şimdi Ara

İlk Bakış: OCZ'nin yeni nesil süper-hızlı SSD çözümü Z-Drive R5

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• İlk Bakış: OCZ'nin yeni nesil süper-hızlı SSD çözümü Z-Drive R5

Intel'in kısaca IDF olarak bilinen Geliştiriciler Konferansı etkinliği için geldiğimiz San Francisco'da, az sayıda da olsa farklı üreticilere ait dikkat çekici donanım çözümlerini de tanıma şansı bulduk. Son dönemde daha çok SSD depoalam sürücüleri ile gündeme gelen OCZ, etkinlik alanındaki standında, yakın gelecekte pazara sunmayı planladığı ultra-yüksek performanslı Z-Drive R5 SSD depolama sürücüsünü katılımcıların beğenisine sundu.

Genel tasarım olarak modern ekran kartlarını andıran yeni SSD sürücüsü, PCIe arabirimini kullanıyor üstelik en yeni standart olan ve daha yüksek bantgenişliği sağlayan Gen3 standardına da destek getiriyor.  OCZ ve Marvell tarafından işbirliği ile geliştirilen Kilimanjaro platformundan güç alıyor. Biraz daha fazla detay vermek gerekirse, platformun merkezinde bir Marvell çözümü olan yeni nesil 88NV9145 kontrolüsü yer alıyor. Modüler yapısı ve ölçeklendirmeye müsait esnek tasarımı ile öne çıkan bu kontrolcü üzerinde OCZ'nin özellikle firmware tarafında yoğun katkı sağladığı yorumunu yapabiliriz. Bilindiği üzere SSD kontrolcülerden, belkide donanımdan da önemli olan kullanılan firmware'lerdir.

Z-Drive'ın bir başka önemli özelliği ise OCZ'nin Sanallaştırılmış Kontrolcü Mimarisi 3.0'ı kullanıyor olması. Bu sayede kullanılacak alana göre 12TB'a kadar farklı veri transfer hızlarına ulaşılması mümkün kılınıyor. MLC ve SLC tipi NAND Flash bellek yongalarına ek olarak Z-Drive R5'de, eMLC tipi çipler de yer alabiliyor. Toshiba üretimi NAND yongalarını kullanıldığı yeni sürücünün, performans verileri de hayli dikkat çekici. Okuma ve yazma hızları GB/saniye seviyesinde olan sürünün özellikle 1.8 milyona varan IOPS değerine vurgu yapılıyor ki profesyonel sistemlerin bu alandaki açlığı dikkate alındığında, OCZ Z-Drive R5'in bu açıdan önemli bir alternatif olacağını söyleyebiliriz. Opsiyonel olarak güç kesilmelerine karşı hata koruma özelliğinin de sunulacağı yeni SSD ile orta ve büyük ölçekli firmalar hedeflenecek.

• Erdi abi eyvallah yeni teknolojilerin haberleri içinde o kadar söyledik bi AMD Trinity nin incelemesini yapmadınız haberlerini bile vermiyorsunuz bir sorun mu var AMD ile ilgili acep ...

15 Mayısta Trinity Mobile APU çıktı Temmuzda Türkiye piyasasına girdi ...

1 Ekimde Trinity Desktop tanıtılacak ama hala DH de bir APU haberi fln olmuyor ...

benim asıl sormak istediğim haftanın menüsünde bir A8 4500M li makine vardı asus yada HP onun akibeti ne durumda yoksa biz mi yanlış gördük ...

şimdi muhtemelen diyeceksiniz konu ile ilgili yorum değil ancak hiçte cevap alamıyoruz sorularımıza bu aralar ...

Forum çöküyor // incelemeler istenildiği gibi oluyor // bazı incelemeler gelmiyor //

hani bize açıklasanız durumu anlayışla karşılarız ...

soru sorduğumuz eleştirildiğimiz için sonrasında forum çapında afaroz ediliyoruz ...

• haberlerin bir sonraki sayfa tuşu yine çalışmıyor !!

• Fiyatını yazmak isterken karakter sınırlamasına denk gelmiş olmalısınız Erdi bey.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Son derece gereksiz

• Birde biz son kullanicilara uygun fiyatla gelse guzel olcak ama profesyonel cozumler ucuzlayana kadar yillar geciyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgaseren1907

Son derece gereksiz

Son kullanıcı bizler olarak belki gereksiz olduğu düşünülebilir, ancak yazının içeriğinde belirtildiği üzere orta ve yüksek ölçekli şirketleri hedeflediğinden dolayı gereksiz olduğunu düşünmüyorum, adamın parası varsa hız önemli ise niye gereksiz olsun?
  • quote:

Son derece gereksiz

Senin kadar gereksiz değil.

• quote:

Son derece gereksiz

• quote:

Orijinalden alıntı: 865pe

quote:

Son derece gereksiz

Son kullanıcı bizler olarak belki gereksiz olduğu düşünülebilir, ancak yazının içeriğinde belirtildiği üzere orta ve yüksek ölçekli şirketleri hedeflediğinden dolayı gereksiz olduğunu düşünmüyorum, adamın parası varsa hız önemli ise niye gereksiz olsun?

orta ölçekli şirketleri göz önünde aldığımızda bu tarz ürünlerden önce AMD nin küçük ve orta ölçekli işletmeler için düşündüğü FirePro A serisi APU haberi neden yapılmadı bu ülkede şirketlerde CAD/CAM tasarımı yapan yokmu acep .. eğer şirketler düşünülecekse onunda haberi yapılmalıydı ki ben bir işlemciden bahsediyorum 4 çekirdek olupta Grafik briimi FirePro gpusu içinde barındıran bir işlemci tamda küçük ve orta ölçekli tasarımcıların aradı bir ürün ...

http://www.amd.com/us/products/workstation/graphics/ati-firepro-3d/APU/Pages/APU.aspx#4

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-FirePro%20A320%20-%20AWA320WOA44HJ.html

Birçok kişi AMD nin böyle bir APU çıkardığından bile habersiz orta bütçeye sahip işletmeler için yada evinde cad/cam yapmak siteyen öğrenciler için biçilmiş kaftan olarak çıkan böyle gerekli bir ürünün haberi yapılmıyor da sadece bir yada iki şirketin alabileceği bir haber yapılıyor ben bunu garipsiyorum doğrusu ... zaten alabilecek bütçeye sahip olan şirketler birebir ürünlerin yurtdışı temsilcilikleriyle bağlantı kurtukları için ilk elden bilgi alıyorlar ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 12 Eylül 2012; 18:42:21 >

• DH sunucularıın çok acil bu tip yeni teknolojilerle donatılması gerekiyor. çok çok zor açılıyor sayfalar hatta yeri geliyor hiç açılmıyor mecbur başka sitelere gidiyoruz. Sunucusu Türkiyede olupta bu kadar kastıran başka site yok herhalde..

• OCZ kadar kalitesiz marka yok bu dünyada pci-ex ssd sini almıştım 800 tl ye 1 ay içinde bozuldu (ikinci kontrolcü arızalandı kendiliğinden).... girdim foruma baktım benim gibi yüzlerce kullanıcı daha aynı sorunu yaşıyor !!! Ramleri dandikti ssdleri ondan da dandik uzak durun benden tavsiye

• quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

Erdi abi eyvallah yeni teknolojilerin haberleri içinde o kadar söyledik bi AMD Trinity nin incelemesini yapmadınız haberlerini bile vermiyorsunuz bir sorun mu var AMD ile ilgili acep ...

15 Mayısta Trinity Mobile APU çıktı Temmuzda Türkiye piyasasına girdi ...

1 Ekimde Trinity Desktop tanıtılacak ama hala DH de bir APU haberi fln olmuyor ...

benim asıl sormak istediğim haftanın menüsünde bir A8 4500M li makine vardı asus yada HP onun akibeti ne durumda yoksa biz mi yanlış gördük ...

şimdi muhtemelen diyeceksiniz konu ile ilgili yorum değil ancak hiçte cevap alamıyoruz sorularımıza bu aralar ...

Forum çöküyor // incelemeler istenildiği gibi oluyor // bazı incelemeler gelmiyor //

hani bize açıklasanız durumu anlayışla karşılarız ...

soru sorduğumuz eleştirildiğimiz için sonrasında forum çapında afaroz ediliyoruz ...

Ben de bu bâbda bir yorum yazacaktım ki yazan çıkmış. Kimse AMD'nin dahili grafik işlemcilerinden bahsetmiyor, daha doğrusu bu çapta bir haber yapmaz iken, Intel'in her yaptığı yere-göğe sığdırılamıyor; aynısı Nvidia için de geçerli.

• allah dıyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: GreldoR

quote:

Son derece gereksiz

Senin kadar gereksiz değil.

Beni tanıyor musun?
    Sanki alacak kullanacak böyleleriyle uğraşıyoruz. Benim yorumumu anlıntılayacağına kendi yorumunu yap
  • SSD'ler şahlandı resmen. Düşük kapasiteliler düşse de SRT'de bari kullansak.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.