Şimdi Ara

İZMİR KENT REHBERİ | Gelenler, Gelecek Olanlar ve Gelmek İsteyenler İçin

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
67
Favori
104.197
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar forumda çok konusu açılıyor. İzmir'e o veya bu nedenden dolayı gelen arkadaşlara 'İzmir'de ne yapılır? ' diye soruyorlar. İzmir'i bilmeyen, merak edip öğrenmek isteyen arkadaşlar için kendi çapımda bir rehber hazırladım. İzmirli diğer arkadaşlarda ekleme yapabilirler.

Şimdi ben rehberi dörde ayırdım.

İlk bölümde İzmir'e dair bilinmesi gereken kısa bilgilere yer verdim.

İkinci bölümde İzmir'de tavsiye ettiğim gezintilik yerler, plajlar, mesire alanları, alışveriş merkezleri, müzeler, kültür-sanat merkezleri yer alıyor. Ve hatta kısa bir İzmir turu hazırladım. Tavsiye ettiklerimi haritadan gösterdim. Ayrıca oralara nasıl ulaşabileceğinizi de yazdım.

Üçüncü bölümü Üniversitelerimiz ve öğrencilerine ayırdım. Ancak benim Ege Üniversitesi'nden başka detaylı bilgiye sahip olduğum üniversite yok. Bu yüzden bu bölümde şimdilik sadece bu üniversitenin öğrencilerine tavsiye ve bilgiler sundum. Ayrıca Küçükpark'ı da detaylıca anlattım. Diğer üniversitelerde okuyan arkadaşlarda bana yardım ederse bu bölümü genişletebiliriz.

Dördüncü bölümde İzmir'e ve İzmirlilere dair yazıları, sözleri paylaştım. İzmir'i anlamak isteyenlerin muhakkak okuması gerekiyor. Ayrıca son olarak İzmir'deki tehlikeli semtleri yazdım. Gitmemeniz gereken yerleri.

Ve ardından bol resim paylaşımıyla rehberi sonlandırdım.

I. BÖLÜM

Harita: Burada
    Belediye Başkanı: Aziz Kocaoğlu
    Nüfus: 4.223.545
    En Kalabalık İlçesi: Karabağlar
    Merkez İlçe: Konak
    Gündüz En Hareketli İlçeleri: Konak, Karşıyaka, Bornova
    Gece En Hareketli İlçeleri: Konak(Alsancak Semti), Bornova

*İzmir Türkiye'nin 3. büyük kentidir.
    *Mersin'den sonra Türkiye'nin en büyük liman şehridir.
    *İzmir'in ismi Atina Lehçesinde yer almasına rağmen Anadolu kökenli bir sözcük olan Smyrna'dan gelmektedir.
    *İzmir için söylenen ilk tarihi takma isim la Perle de l'Ionie İyonya'nın İncisi'dir. Halen Ege'nin İncisi diye geçer.

-Ulaşım-

İzmir'de gelişmiş ve yaygın bir ulaşım ağı mevcut. İstanbul ve Ankara'ya nispeten rahat ve ucuz.
    Tabi bu ulaşımdan yararlanabilmek için de İzmirim Kart var.
    İzmirim kart kullanarak otobüs, metro, izban, vapura binebilir; teleferik kullanabilir; belediyelerin otoparklarına girebilir; bisiklet kiralayabilir ve hatta belediyenin mobil tuvaletlerine girebilirsiniz.

Peki, sizin İzmirim Kartınız yok. Ee çıkartacak kadar vaktiniz de yok. Günübirlik geldiniz ne yapacaksınız? Cevap: Bilet 35. Sayılı binişlik imkan veren bu kartla ilgili bilgi için tıklayın.

*İzban, İzmir Banliyö Sistemi demektir. Metro tarzında ama metroyla hatları ayrı olan bir sistemdir. İzmir'in biraz daha merkezden uzak yerlerine gider.
    *Eshot dediğimiz ise tüm bu ulaşım araçlarının ve belediye otobüslerinin tek isimde birleşmiş halidir.

Ücretlendirme:

Genel itibariyle tüm ulaşım araçlarında kent kartlarla; Öğrenci ve 60 yaş üstü 1.50, Öğretmen 2.00 TL, Tam 2.40 TL'dir.
    Ancak bazı istisna hatlar vardır. Bu hatlar için tıklayın

*90 dakika olayı sadece İzmir'de var. 90 dakika içerisinde yapılan tüm aktarmalar ücretsiz.
    *Baykuş denilen şey gece geç saatlerde seferi olan otobüslerdir.

Otobüs seferleri için tıklayın
    Vapur seferleri için tıklayın
    Metro ve İzban hattı:

İzmir Adnan Menderes Havalimanın Konumu

İzmir Şehirler Arası Otogarının Konumu

II. BÖLÜM

Pekala, bilmemiz gereken genel bilgileri edindik.

Şimdi bu bölümde İzmir'e gelen ama çok vakti olmayan, en kısa sürede ne kadar çok yer görebilirim düşüncesinde olanlar için önce kısa bir İzmir turu hazırladım. Sonrasında bu turu genişlettim.

GEZİNTİLİK YERLER

-Kemeraltı

Konumu
    İzmir'de tarihi Konak Meydanında bulunur. Anafartalar caddesi boyunca uzanır. İzmir'e geldiyseniz gözünüze ilk çarpacak yer burasıdır. Tarihi eskilere dayanan bir İzmir çarşısıdır. İzmir'in halen en önemli alışveriş yeridir. Satıcılarıyla, satılan ürünleriyle, Ara sokaklarıyla ve o ara sokakların çıktığı güzel yerleriyle gidip görülmesi gereken yerdir. Ayrıca çok ucuzdur.

Nasıl Giderim?

Konak'ın tam merkezinde bulunduğu için ulaşımı kolaydır.
    Konak'a Metro istasyonu ve çeşitli belediye otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.
    Havaalanından Konak'a gelmek için öncelikle İZBAN'a binmeli ve Halkapınar istasyonunda inmelisiniz. Oradan Metro'ya geçmeli ve Konak istasyonunda inmelisiniz. Bir diğer alternatif ise havaalanından kalkan 202 no'lu ESHOT'tur.
    Şehirlerarası Otogar'dan Konak'a 302 numaralı Belediye otobüsüyle gidebilirsiniz.

-Kızlarağası Hanı

Kemeraltı çarşısında bulunur. İzmir'in tek tarihi hanıdır. Genel itibariyle hediyelik eşya, takı, gümüş gibi eşyaların satıldığı yerdir. Hazır Kemeraltındayken uğramakta fayda var.

-Tarihi Asansör

Konumu
    Eşsiz manzarasıyla insana İzmir'e dair aklınızdan çıkmayacak anlardan birini yaşatan tarihi yerdir. İzmir'e geldiyseniz muhakkak uğramalısınız.

*Asansöre binmek ücretsizdir.
    *Asansörün üst mevkinde bir kafe ve restaurant mevcuttur. Restaurant biraz el yakabilir. Ama kafesi iyidir.

Nasıl Giderim?

Konak metro istasyonundan güney istikametine doğru 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yol üzerinde kime sorsanız gösterirler.

-Karşıyaka ve Bostanlı Sahili

İzmir'in ve körfezin bir başka açıdan görülebileceği en güzel yerdir. Sahili hoştur, Karşıyaka çarşısı kalabalık ve sıcaktır. Zamanınız varsa uğrayın. KSK'nın tadı farklıdır.

Nasıl Giderim?

Eğer benim önerdiğim bu turu uygulayacaksanız Asansör'den çıktıktan sonra Konak'a geri yürüyüp oradan Vapurla Karşıyaka'ya geçebilirsiniz.
    Farklı bir yerden Karşıyaka'ya ulaşmak için Tıklayın

-Sasalı Doğam Yaşam Parkı

Konumu
    Hazır Karşıyaka'dayken gidebileceğiniz bir yer. Ve bence zamanınız varsa muhakkak uğrayın.

Nasıl Giderim?

Karşıyaka vapur iskelesinden kalkan 777 numaraları otobüse binerek ulaşabilirsiniz.
    Ayrıca İzban Çiğli Aktarma Merkezinden kalkan 751 numaralı otobüsle de buraya ulaşabilirsiniz.

-Kordon

Konumu
    Alsancak Pasaport iskelesi mevkiyle Konak vapur iskelesi arasında kalan sahilin ismidir, Kordon. İzmir'e gelip de burada yürümeyen insan İzmir'e gelmiş sayılmaz.

Konak vapur iskelesine veya Pasaport vapur iskelesine giderek ulaşabilirsiniz.

- - -

Aslında bu hazırladığım kısa tur burada bitiyor. Ama isteyen ve zamanı olan bu tura birazdan önereceğim eklemeleri yaparak genişletebilir.

-İzmir Enternasyonal Fuarı

Konumu

Kültürpark diye de anılır.
    Toplam 420.000 m2 alan üzerinde kurulmuş olan Kültürpark’ın içinde 14 kapalı sergi salonu, 4 konferans salonu, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, Hayvanat Bahçesi, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi gibi sanat ve eğlence mekanlarının yanı sıra koşu yolu (1850 metrelik tartan pist koşu parkuru), yüzme havuzu, kapalı spor salonu, tenis kortları, halı saha gibi spor etkinliklerine imkân sağlayan mekanlarda bulunmaktadır.

Nasıl Giderim?

En kolay metroyla ulaşırsınız. Basmane istasyonunda inip caddeye doğru yürüdüğünüzde giriş kapısını görürsünüz. Ancak hava karardığında Basmane'den gelmenizi veya dönmenizi tavsiye etmem.Bunun dışında Konak'a giden tüm otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

-Fuar İzmir

Konumu

İzmir'in çiçeği burnunda fuarı. Gaziemir'de bulunuyor.

Nasıl Giderim?

Şehrin pek çok yerinden ulaşım imkanı mevcut.
    Eshot ile 92, 610, 650 no'lu hatlarla ulaşabilirsiniz.

-Bornova Küçükpark ve Büyükpark

Konumu
    Küçükpark, haritada gördüğünüz Musevi mezarlığının oralardan başlar ve Büyükpark'a kadar devam eder.
    Büyükparkı zaten haritada görebiliyorsunuz.
    İzmir'in gece hayatı için çok önemli bir yere sahip. Genelde gençlerin takıldığı cafe, bar, restaurant ve gece kulüplerinin bulunduğu yerdir. Cafe, bar ve restaurantlar genelde Küçükpark'ta toplanmıştır.Haritadaki Süvarı Caddesinde cadde boyunca barlar mevcuttur. Büyükpark ise daha sakindir. Ancak Bornova meydanına bakan kapısının civarında gece kulüpleri mevcuttur.

Nasıl Giderim?

Metroya binip Bornova istasyonunda inebilirsiniz. Kafanızı sola çevirin ve ara sokaklardan Küçükpark'a girin.

-Aşık Veysel Reakreasyon Alanı ve Buz Pisti

Konumu

Eğer kafanızı dinlemek istiyorsanız, şehrin hemen yanında İzmir'in en büyük parkı, alanı olan Aşık Veysel alanına gidebilirsiniz. Aynı zamanda Buz Pisti'de bu alanın içerisindedir. İzmirim Kart ile piste girebilirsiniz. 45 dakikalık seans yetişkinler için 15 TL, öğrenciler için 10 TL'dir.

Nasıl Giderim?

Eğer Bornova dışından geliyorsanız Hastane Kavşağından Gediz caddesine ulaşıp cadde boyunca yürümelisiniz. Bornova stadını geçtikten takribi 500 metre sonra karşınıza Ağaç+İnsan şekline sahip bir heykel çıkacaktır. İşte orası Aşık Veysel Reakreasyon Alanı. Pus pisti ise bu alanın yaklaşık bir km doğusunda kalıyor.

-Alsancak | Bu Sokaklarda Hayat Var

Konumu
    Haritadaki işaretli sokak ve civarı hareketlidir, eğlencelidir. Geze geze, göre göre keşfedeceğiniz sokaklardır. Bir gecede, bir kaç saatte keşfedemezsiniz.

Nasıl Giderim?

Farklı ilçelerden geliniyorsa en kolay ulaşım şekli İzban ile Alsancak garından olur. Eğer Konak'tan geliyorsanız Kıbrıs Şehitlerine çıkan her otobüsle ulaşabilirsiniz. Bornova'dan geliyorsanız 63 no'lu ESHOT ile ulaşabilirsiniz.

-Sevgi Yolu

Konumu
    Alsancak'da bulunur. Genelde takı ve kitapların satıldığı nezih, sakin bir o kadar hoş bir sokaktır.

-Teleferik

Konumu
    İzmir'i kuşbakışı görebileceğiniz enfes bir yer. İzmir'e gelirseniz ve zamanınız varsa muhakkak uğramalısınız. Ayrıca teleferikten indikten sonra seyir terasından şehri izleyebilir ya da ağaçlık arazide gezinebilir, piknik ve mangal yapabilirsiniz. Bu lokasyondaki çoğu işletme belediyeye ait.
    Ücret 6 TL. Yine İzmirim Kart ile giriş yapabilirsiniz.
    Teleferikle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Nasıl Giderim?

Konak'tan ve Fahrettin Altay'dan 8 ve 169 no'lu ve yine F. Altay'dan 969 no'lu ESHOT ile gidebilirsiniz.

-Şirince Köyü

Konumu
    Bahar ve yaz aylarında kendine ait dokusuyla geleni, gideni etkisi altına alan bir köydür, Şirince. Merkezden biraz uzak. Ulaşımı eğer özel aracınız yoksa zahmetli. Ama yine de değer.

Nasıl Giderim?

Öncelikle İzmir'in Selçuk iline gitmelisiniz. Basmane Tren Garından Aydın, Denizli yönüne giden Trenlere binip Selçuk'ta inin. Ardında Selçuk otogarından Şirince köyüne giden dolmuşlara binebilirsiniz. Tren kullanmak istemeyenler, Bornova Otogarından Selçuk dolmuşuna binebilirler. Oradan tekrar Şirince dolmuşuna binmelisiniz.

-Efes

Konumu
    Tarihi Efes Antik Kenti. Turistik gezi için geliyorsanız Efes'i görmeden dönmeyin.

Nasıl Giderim?

Tıpkı Şirince'ye gidiş gibi Efes'e de gidiş aynı. Ki zaten ikisi de Selçuk ilçesinde. Selçuk otogarına varınca Efes'e giden dolmuşlara binebilirsiniz.

-Bergama

Konumu
    Antik kütüphaneler, saraylar, tapınaklar, Selçuklu mimarisi, kaplıcalar ile hem Antik çağın hemde Selçuklu zamanlarının izlerini taşıyan gidilip görülmesi lazım olan güzel bir yer.

Nasıl Giderim?

İzmir Otogar'dan her yarım saatte bir Bergama'ya otobüs kalkmaktadır. Yolculuk yaklaşık 1.30 saat sürüyor. Ayrıca, Aliağa'ya İzban ile geçip ardından 835 no'lu ESHOT ile Bergama'ya ulaşabilirsiniz.

-Agora

Eski Yunan'da, çarşı, pazar, toplanma alanı olarak kullanılan tarihi bir yerdir. Gidip görülmesinde fayda var.

Nasıl Giderim?

İkiçeşmelik yönüne giden belediye otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Çankaya Metro istasyonunda inip İkiçeşmelik yönüne doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

-Havra Sokağı

Konumu
    Yine Kemeraltı çarşısının yakınlarında bulunan bir yer. İkiçeşmelik yönünde bulunan bu sokak daracıktır. Genellikle balık ve meyve satımı yapılır. En önemli özelliklerinden biri yaz olsun kış olsun sokak hep ıslaktır. Yani cehennem sıcaklıklarında bile sokağın tüm yolları ıslak
    Kemeraltına yakınsanız ve zamanınız varsa girin ve biraz gezin. Sizinde hoşunuza gidecektir.

-Alaçatı

Konumu
    Yazın İzmir'in en güzel yerlerinden biridir. Hatta kendi fikrimi söyleyeyim bence en güzel yeridir. Alaçatı'da diğer turistik yerlerden farklı bir şey var. Yani çok sade ama aynı zamanda çok renkli. Sakin bir yer. Gezdikçe gezesi geliyor. Ve insanları çok sıcak. Eğer yabancıysanız herhangi bir evin önünde 5 dakika oturduktan sonra 6. dakikadan itibaren ev sahibinin ikramıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ve siz oradan gitmedikçe de bu ikram sürer. Ee oranın insanın bu kadar sıcakkanlı olması Alaçatı'dan ötürü. Tam olarak ifade edemiyorum biliyorum Bence siz gidin görün, sonra gelin kendiniz anlatmaya çalışın :)

*Ayrıca rüzgar sörfü için önemli bir yerdir.

Nasıl Giderim?

2015 yazında başlayan bir uygulamayla artık İzmir'in tüm ilçelerine ESHOT otobüsleri gidiyor. Urla'dan kalkan 760 no'lu ESHOT ile Çeşme'ye geçebilirsiniz. Urla'ya geçmek için F.Altay'da 725 no'lu otobüsü kullanabilirsiniz.
    İzmir dışından Varan ve Ulusoy firmalarının düzenli seferleri var. İzmir içinden ise İzmir garajı ve Üçkuyular garajından Çeşme seyahat otobüslerine binmeniz yeterli. Bir saat sonra Alaçatı'dasınız.

-İnciraltı

Konumu
    Pikniktir, mangaldır, kamptır ne yapmak istiyorsanız yapabileceğiniz; haftasonu kaçamaklarına uygun bir yer. İzmirliler tarafından çok fazla tercih edilir. Balçova'da bulunur.

Nasıl Giderim?

F.Altay'dan 486 ve 311, Balçova'dan 480 no'lu ESHOT araçlarıyla İnciraltı'na ulaşabilirsiniz.

-Çeşmealtı

Konumu
    Urla denilince akla ilk gelen yerdir, Çeşmealtı. Hem oldukça güzel sahili, hemde Çeşme'ye nazaran durgun havası, rüzgarı sayesinde rağbet noktalarından biridir. Sahil boyunca denizi temiz olduğu gibi, İnciraltı'nın çevresinde bolca yüzülebilir ufak koy ve plajlarda bulunur.

Nasıl Giderim?

Önce Urla'ya gelmeniz gerekli. Urla'ya da Fahrettin Altay'dan 725 no'lu araçla ulaşabilirsiniz. Urla'dan Çeşmealtı'na 738 no'lu ESHOT'la ulabilirsiniz.

PLAJLAR

Çeşme Plajları

Nasıl Giderim?

Çeşme'ye çevre yolu yada otoyolu kullanarak arabanızla ulaşabilirsiniz. Benim arabam yok diyorsanız Bornova otogardan Çeşme Seyahat otobüsleriyle ulaşım sağlanabilir. En son kişi başı bilet ücreti 14 TL'ydi.
    Ben o kadar para veremem yada ben öğrenciyim diyorsanız; İzmir'in tüm ilçelerine ESHOT otobüsleri gidiyor. Urla'dan kalkan 760 no'lu ESHOT ile Çeşme'ye geçebilirsiniz. Urla'ya geçmek için F.Altay'da 725 no'lu otobüsü kullanabilirsiniz.

-Ilıca

Konumu
    Ilıca'da yine Çeşme ilçemize bağlı. Alaçatı'nın hemen dibinde. En önemli özellikleri sıcacık suyu, harika kumsalı ve gittikçe boyunuzu geçmeyen sığ denizi.
    Tüm Ege'yi ve Antalya'yı gezip turistik plajlarını görmüş, oralarda yüzme fırsatını yakalamış biri olarak söylüyorum; Ilıca plajı, Fethiye Ölüdeniz'den sonraki en güzel plajdır. Tabi bu benim şahsim fikrim.

-Yıldızburnu

Konumu
    Ilıca'nın başlangıcında, Alaçatı'nın aşağısında az bilinen ufacık tefecik oldukça hoş bir koydur. Gidilesi, yüzülesi.

-Altınkum

Konumu
    Bir başka Çeşme plajı daha. Ilıca kadar yapılaşmanın, binaların çevirip boğmadığı bir plaj. Kamp yapmak isteyenler için de oldukça müsait bir alan.

-Pırlanta

Konumu
    Altınkum yolu üzerinde bulunan bir plaj. Bölgedeki diğer plajlara alternatif.

-Dalyan

Konumu
    Bir başka temiz ve hoş Çeşme plajı. Sığ, dalgasız ve suyu soğuk. Yine bölgede bulunan diğer plajlara alternatif.

-Ildırı

Konumu
    Çeşme yönünde yer alsa da ulaşımı eğer arabanız yoksa zor olan güzel bir kasabadır, Ildırı. Her ne kadar özel yapılaşma artmış olsa da denizi, sahili hoştur. Oldukça da temizdir.

-Boyalık

Konumu
    Her ne kadar otellerin ve villaların işgaline uğrasa da bölgedeki diğer plajların alternatiflerindendir.

-Aya Yorgi

Konumu
    Zamanında Çeşme'nin gizli cennetiydi. Cidden de böyle bir yere sahip olmak İzmirliler için şanstı. Ne yazık ki son 3-4 senedir beach clubların sömürüsüne uğradı. Ve bugün ne yazık ki Aya Yorgi sahiline ulaşabilmek için bu işletmelere ücret ödemeniz gerekiyor.
    Detaylı bilgi için tıklayın.

Seferihisar Plajları

-Ürkmez

Konumu

Tıpkı Özdere gibi bir tatil beldesidir. Hatta Seferihisar tatil beldeleri arasında en eskisi ve en bilinenidir. Sessizdir, sakindir. Denizi güzel ancak plajı taşlıktır.

Nasıl Giderim?

İzban'ı kullanıp Cumaovası'nda inebilir ve oradan 829 ile Ürkmez'e ulaşabilirsiniz. Bir alternatif ise F.Altay'dan 730 ile Seferihisar'a, Seferihisar'dan 778 işe Ürkmez'e geçebilirsiniz.

-Sığacık

Ulaşım

Seferihisar'ın güzel mi güzel kasabası. İnsanı da doğası da denizi de oldukça güzeldir. Küçük bir plajı olsa da denizi temizdir. Sığacık kalesiyle iç içe geçmiş yerleşim yeri görülmeye değerdir. Balık yemek içinde ideal lokantaları mevcuttur.

Nasıl Giderim?

Öncelikle Seferihsar'a gelmelisiniz. Urla'dan Seferihisar'a 732, F. Altay'dan ise 730 ile gelebilirsiniz yada İzban'ın son durağı olan Cumaovası'ndan Seferihisar'a 829 no'lu ESHOT ile gidebilirsiniz. Seferihisar'a varınca Sığacık dolmuşlarıyla Sığacık'a gidebilirsiniz.

-Akarca Plajı

Konumu

Seferihsar'daki sessiz sakin plajlardan biri. Seferihisar merkezden 778 ve 829 no'lu araçlarla ulaşım sağlanabilir.

Menderes Plajları

-Özdere

Konumu
    İzmir'de denize girilebilecek en güzel yerlerden biridir. Ulaşımı da hem ucuz hem de basittir. Eğer öğrenciyseniz gidiş dönüş 6 TL gibi küçük bir rakamla güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Nasıl Giderim?

Öncelikle İzban'ın son durağı olan Cumaovası Aktarma Merkezi'ne gitmeniz gerekiyor. Ardından yine oradan kalkan Özdere otobüslerine binip ulaşabilirsiniz.

-Gümüldür

Konumu

Bir tarafınızda mandalina bahçeleri bir tarafınızda deniz ve plaj. Ürkmez'e alternatif olan Gümüldür'ün kumsalı oldukça geniştir ancak denizi bir anda derinleştiğinde kıyı boyunda yüzmeniz gerekir.

Nasıl Giderim?

Seferihisar'dan kalkan 778'e binerek Gümüldür'e ulaşabilirsiniz. Özdere ve Ürkmez'den de dolmuşla ulaşım mevcut.

-Maydonoz Koyu

Konumu

Oldukça sakin, küçük bir koy. Denizi temiz olduğu gibi Gümüldür ve Özdere yolu üzerinde bulunuyor. Ulaşımı Özdere'ye ulaşımla aynı.

Urla Plajları

Nasıl Giderim?

Urla'ya en kolay F. Altay'dan 725 no'lu ESHOT'la ulaşılabilir. Urla'ya geldikten sonra Urla'dan Çeşmealtı'na 738, Urla'dan Özbek'e 734, Urla'dan Demircili, Bodrum ve Altınköy'e ise 733 ile ulaşabilirsiniz. Yalnız 733'ten indikten sonra bu 3 koya, plaja yürümeniz de gerekecektir.

-Özbek Plajı

Konumu

Urla'nın batısında kalan plaj. Sessiz sakin ama ulaşımı da kasvetli bir yerdir.

-Demircili Koyu ve Bodrum Koyu

Konumu
    Haritadan anlayacağınız üzere pek çok koyun yer alıyor burada. Her birinin de denizi oldukça temiz ve diğer plajları göz önünde bulundurunca sakin koylar bunlar. Tavsiyemdir; gidiniz.

-Altınköy Plajı

Konumu
    Bu bölgedeki diğer tüm plajlar ve koylar gibi burası da akvaryum gibi berrak bir suya sahip. Sadece pazar günleri kalabalık olan Altınköy plajı halen bakirliğini koruyor.

-Yassıca Ada

Pek çok İzmirlinin bile bilmediği mükemmel yer. Ada olması ve ulaşımının zor olması sebebiyle oldukça bakir kalmış plajlara sahip. Ulaşım ücreti en son gidiş dönüş bilet olarak 12 TL'ydi. Ulaşım Büyükşehir vapurlarıyla Karşıyaka iskelesinden sağlanıyor. Vapur saatleri ve diğer bilgiler için Karşıyaka Vapur İskelesi Telefon Numarası: 0232 368 00 42

-Diğer Plaj Alanları

-Mordoğan Ardıç Plajı

Konumu
    Soğuk suyu, sakinliği ve berraklığıyla güzel bir alternatif. Ancak ulaşımı eğer özel aracınız yoksa sıkıntılı. Karaburun ilçesinde yer alır.

-Pamucak ve Antik Efes Plajı

Konumu
    İzmir'deki en uzun plajlardan biri. Aydın ili sınırında bulunur. Ulaşımı biraz kasvetlidir. Önce Selçuk'a gelmeniz gerekir. Selçuk'a ulaşabilmeniz içinde önce Torbalı'ya ulaşmalısınız. Torbalı'ya ulaşmak için hat no.ları: tıklayın. Ardından Selçuk'tan dolmuşlarla Pamucak'a ulaşmalısınız.

-Foça Karakum Plajı

Konumu
    Denize girmek için güneyi değil de, kuzeyi tercih etmek isteyenler için oldukça güzel bir seçenek. Ulaşım diğer uç plajlara göre nispeten kolay. İZBAN'ın Biçerova istasyonunda indikten sonra 745 no'lu ESHOT ile Yeni Foça'ya ulaşabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Optimum Outlet

İzmir'de AVM denince akla ilk gelen yerdir. Henüz geçen sene açılmış olmasına rağmen gerek İzmir'in her noktasından kolay ulaşımıyla gerekse büyüklüğüyle İzmirli burayı tercih eder.
    Gaziemir ilçemizde bulunan Optimum Outlet'i haritada görmek için; tıklayın
    İnternet sitesiyle daha fazla detaya ulaşmak için; tıklayın

Ulaşım: Eğer özel aracınızla geliyorsanız iki seçeneğiniz olacaktır; ya çevre yolundan gelirsiniz yada Konak'taki Yeşillik caddesinden (bu caddeden gelecekseniz haritaya bakmanızı tavsiye ederim.) Eğer araçla değil de vasıtayla gelecekseniz İzban'a binip Esbaş durağında inmeniz gerekiyor.

Point Bornova

Bu konuyu açtığımda henüz Point Bornova yoktu. Artık izmir'de AVM denince ilk akla sadece Optimum gelmiyor.
    Hatta konumu itibariyle daha mantıklı bir seçenek. İnternet sitesi için tıklayın

Ulaşım: AVM, şehir otogarının hemen yanında. Bu sebeple, otogara giden her ESHOT ile buraya ulaşabilirsiniz.

Agora AVM

Benim gibi sonradan İzmir'e yerleşenlerin ilk gözde AVM'si diyebilirim Başta güzel bir havası olduğunu düşündüğüm ancak son aylarda beni boğmaya başladığını hissetiğim yerdir.
    Balçova ilçemizde bulunan Agora AVM'yi haritada görmek için; tıklayın
    İnternet sitesi için; tıklayın

Ulaşım: Konak tarafından Balçova'ya giden 8 ve 169 no'lu araçlara binmelisiniz. Yalnız dikkat edin; 169 Agora'nın önünden geçmez, yakınındaki bir kavşaktan Balçova merkeze ilerler. 8 numara tam önünden geçer. Pek bir şey sayılmaz ama arada 150-200 metre oynuyor. Eğer özel aracınızla gelecekseniz sahil yolundan Balçova'ya doğru arabanızı sürün, Çeşme-Urla yönünde ilerleyin.

Forum Bornova

Ege Üniversitesini kazanan her öğrenciye sanki biçilmiş görevmiş gibi ilk yaptığı şeylerden biridir Forum Bornova'ya gitmek. Gerek Bornova çevresine yakınlığıyla gerek tasarımıyla güzel ve kullanışlı bir yerdir.
    Bornova'da bulunan Forum Bornova'yı haritada görmek için; tıklayın

Ulaşım: Bornova metro'da inip Ege Üniversitesi kampüsüne girmelisiniz. Bilgisayar Mühendisliği Fakülte Binasının arkasındaki yoldan dümdüz ilerledikten yaklaşık 10 dakika sonra Forum Bornova'ya varmış oluyorsunuz. Ayrıca Üniversite Hastanesinin içinden de gidilebiliyor. Yürümesi zor gelenler için Metro'nun otobüs durakları tarafına çıkan kısmının sol tarafından Forum Bornova'ya giden ücretsiz serviste mevcut. Kalkış saatleri yine orada yazar. Tavsiyem eğer uzun bir sıra varsa boşuna beklemeyin, zira ayakta yolcu alınmıyor.

Özdilek

Yine Balçova ilçemizde bulunan Özdilek AVM'nin haritası için; tıklayın

Ulaşım: Konak yönünden 11 ve 311 no'lu hatlara binerek ulaşabilirsiniz.

Ege Park

Hem Balçova hem de Mavişehir(Karşıyaka'da) şubesi vardır. Buralara yakın olan insanlar için alternatif seçimlerdir.
    Haritaları; Balçova için Mavişehir için
    İnternet siteleri; Balçova için Mavişehir için

Ulaşım: Balçova için; yine Konak'tan 369 veya 169'a binmeniz gerekli. Ardından 'Barış' yada 'Çifte Selviler' duraklarından birinde inip yürümeniz gerekli. Mavişehir için; Karşıyaka meydandan binebileceğiniz 821, Bostanlı İskele'den binebileceğiniz 822, Konak'tan binebileceğiniz 121 no'lu hatlarla Ege Park Mavişehir'e ulaşabilirsiniz.

Bu yukarıdaki AVM'ler, İzmir'deki kayda değer Avm'lerdir. Büyük ve zengin çeşitliliğiyle cazibe noktalarıdır. Üstünkörü diğer Avm'lerden bahsedecek olursak;

CarrefourSa: Karşıyaka'da bulunur. İnternet Sitesi Harita
    Kipa AVM: İzmir'in pek çok yerinde hipermarket halinde bulunur ancak Çiğli ve Balçova'daki AVM halindedir. İnternet Sitesi
    Konak Pier: Konak Kordon girişinde yer alır. İnternet SitesiHarita
    Park Bornova: Bornova'daki alternatif AVM'lerden. İnternet sitesi
    Palmiye AVM: Balçova'daki pek çok AVM'den biri. Agora AVM'nin hemen yanında yer alır. İnternet sitesi
    IKEA: Forum Bornova'da bulunur. İnternet sitesi
    Koçtaş: İzmir'in 4 farklı yerinde mevcut. İnternet sitesi

MESİRE ALANLARI

Demircili

Konumu

Urla ilçesinde yer alan Demircili, pek bilinmeyen ama doğa harikası bir çevreyi barındıran yerdir. Deniziyle, kıyısındaki yeşilliğiyle gönüllere taht kurar.

Ulaşım: F. Altay'dan 725 ile Urla'ya, Urla'dan 733 ile de Demircili köyüne ulaşabilirsiniz.

Belkahve

Konumu

Bornova ilçesinde yer alır. M.Kemal Atatürk'ün çıkıp da İzmir'e baktığı yerdir. Ankara karayolu üzerinde oldukça güzel bir mesireliktir.

Ulaşım: Öncelikle Kavaklıdere beldesine ulaşmalısınız. Evka3'ten 317 ile Otogar'dan 117 ESHOT'larıyla Kavaklıdere/Belkahve'ye ulaşabilirsiniz.

Çiçekli Köy

Konumu

İzmir'de oldukça popüler olan ve ne yazık ki uyanık işletmecilerin işgali altında kalan Çiçekli Köy Bornova ilçesinde olup Manisa yolu üzerindedir.

Ulaşım: Bornova Evka 3 Aktarma Merkezinden 316 no'lu Eshot'la Çiçekli Köye ulaşabilirsiniz.

Karagöl

Konumu

Menemen ilçesindedir. Eğer aracınız varsa ve Karşıyaka-Menemen-Bornova'ya yakınsanız muhakkak gitmenizi tavsiye edeceğim yerdir, Karagöl.

Ulaşım: Ulaşımı zordur Karagöl'ün. Virajlı yollar, rampalar çıkmak gerekir. Bu yüzden belediye otobüsü yok Karagöl'e. Bildiğim kadarıyla dolmuşta yok. Özel aracınız varsa ulaşabileceğiniz bir yer.

Altınkum

Konumu

Deniz kenarında bir mesire alanı mı arıyorsunuz? Biraz yüzeyim, biraz da piknik diyorsanız Altınkum güzel bir seçenek olabilir. Çeşme'ye bağlıdır ve İzmir'in en batısındaki plaja sahiptir.

Ulaşım: Ne yazık ki buraya da ESHOT otobüsü gitmiyor. Çeşme merkezden dolmuşla ulaşabilirsiniz.

Tanay

Çeşme ilçesindedir. II. Bölümde anlattığım Ilıca'da bulunur. Çeşme'deki alternatif mesire alanlarından biridir.

Ulaşım: Üçkuyular'dan yada İzmir Şehirlerarası Otogar'ından kalkan özel otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Karabel

Konumu

Kemalpaşa ilçesindedir. Ormanın içerisinde, salt doğa güzellikleriyle bir mesire alanıdır.

Ulaşım: Öncelikle Kemalpaşa ilçesine gelmeniz gerekli. Evka 3 Metro istasyonundan 765 ile Kemalpaşa'ya gelin. Ardından 768 ile Vişneli otobüsüne binerek Karabel'e ulaşabilirsiniz.

Kargıcak ve Klaros

Klaros'un Konumu
    Kargıcak'ın Konumu

İki mesire alanı da Ahmetbeyli'de yer alır. Klaros ufak bir plaja sahip güzel bir alternatiftir.

Ulaşım: Kuşadası'na İzmir'den daha yakın olduğundan Menderes veya Seferihisar'dan ESHOT bulunmaz. Ancak Menderes'ten dolmuş ile geçebilirsiniz.

Kalemlik

Konumu
    Menderes ilçesine bağlıdır. Özdere mevkiinde bulunuyor. Denizle iç içe bir orman kamp yeri.

Ulaşım: Seferihisar'dan kalkan 778 ile ulaşabilirsiniz.

Mermeroluk

Konumu

Ödemiş ilçesine bağlı olan Mermeroluk ormanlık alanlar içerisinde bir kamp ve mesire alanıdır.

Ulaşım: Torbalı izban istasyonundan 795 Ödemiş Eshot'una binmelisiniz. Ödemiş merkezden Bozdağ dolmuşuna binmelisiniz. Ödemiş'e ulaşmak için bir diğer seçenekte, İzmir otogardan yarım saatte bir kalkan Ödemiş dolmuş ve otobüsleri var. Ayrıca Basmane garından kalkan Ödemiş treni de mevcut.

Güvendik

Ulaşım
    Urla/Çeşmealtı'nda bulunur. Deniz manzaralı oldukça güzel bir mesire alanıdır.

Ulaşım: F.Altay'dan kalkan 725 ile Urla'ya, Urla'dan kalkan 738 ile de Çeşmealtı'na ulaşabilirsiniz.

MÜZELER ve ÖRENYERLERİ

5 Büyük İzmir Müzesi
    Bakanlığa Bağlı Müzeler
    Özel Müzeler

SANAT VE KÜLTÜR MERKEZLERİ

AHMED ADNAN SAYGUN SANAT MERKEZİ
    Mithatpaşa Cad. No.1087 Güzelyalı
    Tel. 232. 285 45 93

İSMET İNÖNÜ SANAT MERKEZİ
    Kültürpark Lozan Kapısı Alsancak
    Tel. 232. 489 09 26

BALÇOVA BELEDİYESİ KÜLTÜREVİ
    Korutürk Mah. Gonca Sk. No.1 Teleferik Son Durak Balçova
    Tel. 232. 278 27 28

BORNOVA UĞUR MUMCU KÜLTÜR MERKEZİ

Büyük Park İçi Bornova
    Tel. 232. 388 78 42

BUCA BELEDİYESİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ
    Uğur Mumcu Cad. No.29 Buca
    Tel. 232. 420 02 32 – İZMİR

D.E.Ü. DEVLET KONSERVATUARI
    Gündoğdu Sk. No.2 Narlıdere
    Tel. 232. 239 07 07

FUAR AÇIKHAVA TİYATROSU

Kültürpark Fuar İçi Alsancak
    Tel. 232. 497 10 78

GÜZELBAHÇE AÇIKHAVA TİYATROSU
    Güzelbahçe
    Tel. 232. 293 19 47

İNCİRALTI AÇIKHAVA TİYATROSU
    İnciraltı Gençlik Parkı İçi İnciraltı
    Tel. 232. 293 19 47

İZMİR DEVLET OPERA ve BALESİ
    Nadir Nadi Cad. No.33-35 Konak
    Tel. 232. 484 64 41

İZMİR DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
    Kültürpark Lozan Kapısı Alsancak
    Tel.232. 445 24 56

İZMİR SANAT
    Kültürpark 26 Ağustos Kapısı Alsancak
    Tel. 232. 483 56 52

KARŞIYAKA BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ
    Kemal Paşa Cad. No.192 Karşıyaka
    Tel. 232. 369 27 90

KARŞIYAKA POSTACILAR KÜLTÜR MERKEZİ
    6067 Sk. No.4 Karşıyaka
    Tel. 232. 382 83 56

KONAK BLD. DR. SELAHATTİN AKÇİÇEK KÜLTÜR MERKEZİ
    İnönü Cad. No.2/1 Bayramyeri
    Tel. 232. 262 45 90

KONAK BLD. GÜZELYALI KÜLTÜR MERKEZİ
    32 Sokak No:4 (Güzelyalı Parkı Yanı) Güzelyalı
    Tel. 232. 224 24 30 - 224 82 88

KONAK BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ
    Kıbrıs Şehitleri Cad. No.12 Kat.5 Alsancak
    Tel. 232. 422 52 36

KONAK BLD. PROF.DR. TÜRKAN SAYLAN ALSANCAK KÜLTÜR MERKEZİ
    MÜJDAT GEZEN SANAT MERKEZİ

Kıbrıs Şehitleri Cad. 1440 Sk. No.12 Kat.2 Alsancak
    Tel. 232. 464 06 27 – 37

NARLIDERE BELEDİYESİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
    Mithatpaşa Cad. No.447 Narlıdere
    Tel. 232. 238 87 43

SABANCI KÜLTÜR SARAYI
    Konak
    Tel. 232. 441 90 09

SOYER KÜLTÜR SANAT FABRİKASI
    Manas Blv. 613 Sk. No.10 Manavkuyu Bornova
    Tel. 232. 486 18 17 - 486 34 00

ZİYA GÖKALP KÜLTÜR MERKEZİ
    Anadolu Cad. No.329 Soğukkuyu Karşıyaka
    Tel. 232. 366 44 59

-Ve Ayrıca;

İzmir Devlet Tiyatroları için Tıklayın
    İzmir Devlet Opera ve Balesi için Tıklayın
    İzmir Devlet Senfoni Orkestrası için Tıklayın

III. BÖLÜM

İzmir'de yaşamak güzeldir; hele bir de öğrenciyseniz...

İzmir'deki Üniversiteler:

Ege Üniversitesi
    Dokuz Eylül Üniversitesi
    İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
    İzmir Ekonomi Üniversitesi
    Yaşar Üniversitesi
    İzmir Üniversitesi
    Gediz Üniversitesi
    Katip Çelebi Üniversitesi
    Şifa Üniversitesi

Bu bölümde bu üniversitelerin tanıtımını yapmıyorum. Bu üniversiteleri tanımak isteyenler, ilgili üniversiteye tıklasın.
    Ben bu bölümü, bu üniversiteler arasında detaylı tek bilgiye sahip olduğum Ege Üniversitesi'nin öğrencilerine yönelik hazırladım. Aranızda bu üniversitelerden herhangi birinde okuyan veya mezun arkadaşlar varsa benim hazırladığım tarzda bir yazı hazırlıyıp bana verirlerse eklemeyiyaparım.

-Ege Üniversitesi

Tek bir kampüsü olduğu için tüm bölümleri bir yerde toplanmış vaziyette. Bunun en büyük avantajı üniversitenin çevresinin tamamen öğrenciye yönelmesi. 48 bin üniversite öğrencisini barındıran Bornova'da haliyle tam gençlik yeri.

Üniversitenin içi ayrı bir hoş, dışı ayrı bir hoş. Kampüsten dışarı çıkmazsan da olur. Üniversitedeki pek çok kulüple zaten canın sıkılmaz. Spor kompleksleri de aynı şekilde. Her türlü ihtiyacını karşılayabilirsin.
    Kampüsten dışarı çıkalım diyelim; Küçükpark gibi bir velinimet var. Kafeler, barlar vs. ve astronomik rakamlara da sahip değiller.
    Bornova zaten İzmir geneline oranla ucuz bir yer.

Öğrenci için gece hayatı Küçükpark'tır. Ama tabi 365 gün orada duracak değilsin. Alsancak gibi bir başka güzellikte var. Metro ile 25 dakika.

*Bornova'daki afişlerle en çok duyacağınız iki gece mekanı Noxx ve Ooze'dur. Club olarak fazla gelişmiş bir ortam değil buralar. Gerçi Ooze idare eder. Ama esas Club'lar Çeşme'de. Bu clubların afişlerini yılbaşı gelince görürsünüz
    *Kafelerin çoğu birbirine benzer. Bornova sevgi yolunda toplanmıştır çoğu. Ben isim olarak bu iyidir, bu kötüdür diyemem. Zira hepsi aynı tarz, birinin diğerine üstünlüğü yok gibi. Nargile keyfi başka bir harika oluyor buralarda.
    *Barlar genelde sevgi yolunun iki blok gerisindeki Süvari Caddesinde toplanmış vaziyette. Aralarından Biralem ve Merlin iyi.
    *Barlar ve Club'larla ilgili sadece Küçükpark'a bağlı kalmayın. Arada bir Alsancak'a gidin. Gazi Kadınlar Sokağındaki ortamda fena değildir.
    *Hazır gıda da kahvaltı için Küçükpark'ta köşede bulunan 'Üniversite 2' zamanında çok iyiydi, şimdi bozdu. Binkaynar ve İmren daha iyi şuan. Döner, dürüm gibi şeyler için Atm'lerin yanındaki sokakta 'Katık' var; üniversite 2'nin az ilerisinde Antakya Döner var orası da iyidir.
    *Ev yemekleri olarak Aysel Abla'yı tek geçerim. Tabildotu 7.5 lira. Yemekleri ise güzel. Ev yemeği özlerseniz buraya gidin.
    *F/P Oranı En Yüksek Mekan Yarımcı Kardeşlerdir. 5 TL'ye yarım ekmek, malzemesi dolu ve doyurucu. Merlin'in sağında, kafeler sokağının sonunda sağa girerek bulabilirsiniz.
    *Bornova'da kafanızı dinlemek yada bu barların dışında bir yerde bir şeyler içmek istiyorsanız Büyükpark'a gidin derim. Gerçi üniversitenin içi dahil her yerde içebilirsinz ama yine de Büyükpark iyidir.
    *Sınıftaki kızlı erkekli bir grupla yapacağınız ilk ve arkadaşlık yönüyle en etkili etkinlik buz pateni yapmaktır. Bunun içinde Aşık Veysel alanında Buz pistine gidebilirsiniz.
    *Bornova'da duvarların bazılarında Göztepe ile ilgili yazılar görebilirsiniz. Bunların en popülerlerinden biri 'Din İman Töre Göztepe' dir. Sakın bu sözden yola çıkıp ve cahillik edip de Göztepe'yi biraz daha muhafazakar bir yer gibi düşünmeyin. Ben bu hataya düştüm, siz düşmeyin Bu söz, 'Dinimiz, İmanımız, Töremiz: Göztepe' demek oluyor.

Evler

Ev kiraları okula yakınlıkla ve mahallesine göre değişiyor.
    *En ucuz evler Mevlana Mahallesinde olur. Aynı zamanda okula yakın bu mahalle. Ancak fena bir yer. Öğrenci için uygun değil. Belalısı çok.
    *En güzel ve en pahallı evler Küçükpark civarındadır. 3+1'ler 1000'den başlar. 2+1'ler 800'ü buluyor.
    *En uygun evler için Kazımdirik, Özkanlar, Ata Durağı, Erzene Mah. civarlarına bakın. Buralarda genel itibariyle evler 2+1 800, 3+1'ler 1000-1200 arası değişir.
    *Ev eşyaları için Bornova stadındaki otobüs firmalarının şubelerinin karşısında bulunan Spotçular çarşısına gidebilirsiniz. Ayrıca facebookta 'Ege Üniversitesi Alım-Satım' gibi pek çok grup var. O gruplara katılabilirsiniz.
    *Ev tercih ederken eğer ekonomik bir şeyler arıyorsanız doğalgazsız ve ara kat evlere bakın. Doğalgaz pahallı ve sık sık zamlanıyor. Ara kattaki daire ise hem alttan hem üstten sıcaklık yer. Kışın rahat edersiniz. Elektrikli sobadan kar yani
    *Bornova dışındaki ilçelerden veya Bornova'daki okula uzak yerlerde ev kiraları 100-150 lira düşüyor. Ama bu sefer okula vasıtayla gelmeniz gerekecek.

**Benim tavsiyem okula yürüme mesafesinde ev bulmanız.

Öğrenci İçin Ulaşım

Okulun 3 ana kapısı var.

Bunlardan biri; Bilgisayar Müh. İBBF ve Tıp Fakültesinin çok yakınında bulunan kapıdır.
    *Bu kapı ayrıca Bornova Metro istasyonunun hemen dibindedir. Ayrıca Küçükpark'a en yakın kapıdır.

Diğer kapı; BESYO, Eğitim Fakültesi, Hazırlık, KYK gibi yerlere yakın olan kapıdır.
    *Manisa Kavşağına bakan bu kapı Ata Durağı, Bornova Meydan ve Büyükpark'a yakındır.
    **Ayrıca üniversitenin içinden geçen metronun Ege Üni. istasyonu da bu kapıya yakındır.

Bir diğer kapısı; Mevlana ve Doğanlara bakan kapıdır. Pek kullanılmaz

Yani buradan şunu çıkarıyoruz ki üniversite metronun dibinde, merkezi bir yerde, her yere yakın.

Ama ayrıca üniversite kampüsü büyük olduğu için üniversite içinde 525 no'lu Belediye otobüslerinin seferleri mevcuttur. Biniş kent kartla 10 kuruş.
    Taksilerde kampüsün içinde fellik fellik gezer. Kampüs'ün en ücra yerinden Bornova Metro gündüz 5 Tl, akşam 8 tl. felan tutuyor. Tabi bu fiyatlara arada bir çakarlar, değişkendir çok güvenmeyin

Ayrıca bakınız;

*En ucuz ders kitapları kelepir fiyattan Alsancak Sevgi Yolunda bulunur.
    *En ucuz kılık kıyafet, eşya vs. Konak Kemeraltı çarşısında bulunur.
    *En ucuz bira, Küçükpark'taki 'ÇOLO' dükkanlarında bulunur.

IV. BÖLÜM

İzmir'e ilk defa geliyorsanız bazı söylem farklılıklarından dolayı şaşırabilirsiniz. Hemen önbilgiyle bu şaşırma faslını anlatın :)

İzmir'de

Domates-Domat
    Çekirdek-Çiğdem
    Çamaşır Suyu-Klorak
    Simit-Gevrek

'dir.

Ayrıca Bakınız;

Boyoz
    Kumru

- - -

Eşrefpaşa'da birinin haykırarak söylediği söz halen aklımdadır;

'Biz gavur İZMİR'İZ ya denize döker ya da sandığa gömeriz,arseniği sek içer yinede İZMİR'İ vermeyiz!'

Bu bölümde de İzmir'e dair, İzmir'i anlatan yazıları alıntıladım. Merak eden okusun;

İZMİR'E YENİ GELENLER İÇİN 106 MADDE

1-Istanbul'dan geldiyseniz, burada da karsi kavrami vardir. Sasirmayin.

2-Boyoz'un ne oldugunu hemen ogrenin ve evinize yakin bir boyozcu bulun.

3-Ilk gordugunuz kiza yiyecekmis gibi bakmayin, zira cok var onlardan, alisin.

4-Bu sehirde -ozellikle Istanbul'dan geldiyseniz- insanlar birine carptiklarinda ozur diler, genelde sabahlari "gunaydin", aksamlari "iyi aksamlar", gun genelindeyse "iyi gunler" diyerek guleryuz gosterirler. "Tesekkur ederim" de en cok duyacaginiz kelime gruplarindan biridir.

5-Daha onceden yediginiz adi kumru olan sandviclerin hepsinin dandik oldugunu kabul edin zira izmirdeki kumruyu izmirden baska hicbir yerde yiyemezsiniz.

6-Aldiginiz sandvic yarim ekmek gibi benzeri turu yiyecekleri herkesin ortasinda cekinmeden yiyebilirsiniz kimse size donupte vay kafir demez.

7-Eger bugune kadar kullandiginiz en teknolojik kart akbil ise otobuse binmeden once kentkart kullanmayi mutlaka ogrenin. Koyden indim sehire modu olmasin sonra.

8-Simit yoktur. Gevrek vardir. Cekirdek yoktur. Cigdem vardir.

9-Sakin ola ki, Guzelyali da KSK atkisi, Karsiyaka Carsi'sinda Goztepe atkisi ile dolasmayin.

10-Kordon'da arabanizla dolasirken kolunuzu camdan sarkitmayin. Kiro damgasi yersiniz.

11-Sakin Kemeral'tina arabayla girmeye calismayin. Usenmeden otoparka parasini verin.

12-Tarihi asansore ile yukariya cikip korfez manzarasinin tadini cikarin.

13-Bu sehirde Flaman Protestan Kilisesi dahi vardir. Sasirmayin ve gayri muslimlerle tanismaya calisin.

14-Birilerine adres sormak icin cekinmeyin. Izmir'de iyi insanlar yasar, onlara sorun. Hatta sizi gideceginiz yere kadar bile birakabilirler.

15-Cay icilip kuslara gevrek atilabilen vapurlara binin ve karsiya gecin.

16-Kemeralti'nda gecirilecek bir gun de ogle ogununu, tarihi Kemeralti Borekcisi'nde su boregi yiyerek ziyafete donusturun. Hemen az ilerisinde bulunan Sefer Usta'nin henuz ulkede nam salmamisken islettigi tarihi, ufacik dukkanda yiyeceginiz kazandibi ile ogununuzu tamamlamayi unutmayin.

17-Kibris Sehitleri Caddesi'nde dolasirken sag sola kucuk sokaklara girin. Eski evleri, ilginc balkonlari gorun.

18-Genelde taksi soforleri bile kibardir. Sasirmayin.

19-Yagissiz ve asiri sicak olmayan bir havada Karsiyaka-Bostanli arasini yuruyun. Bir hafta tatil yapmis gibi hissedersiniz kendinizi.

20-Istanbul'dan geldiyseniz Bostanli ve Bostanci isimlerini karistirmayin.

21-Ege Universitesi'nde okuyacaksiniz "Izmir sicaktir, soguk olmaz" laflarina kanmayin. Bornova'da oyle soguklar olur ki ilikleriniz donar. Neyse ki uzun surmez.

22-Izmirliler hakkinda soylenenlerden urkmeyin. Kiyi cocuklaridir onlar: Samimi, rahat ve dobra insanlardir. Yasadikca Izmir'in huzuru siner icinize.

23-Bocek fobiniz varsa cabuk fobinizden kurtulmaya bakin. Cunku, Izmir'de her tur ve ebatta eklembacakliyi gorme olasiliginiz vardir.

24-Istanbul'dan gelenler: Izmir'in gorece kucuklugune burun kivirmayin. Kentin dokusuna, kulturune nufuz etmeye calisin. Kucuk olmadigini goreceksiniz.

25-Mutlaka Bornova Ciceklikoyde piknik yapin.Belkahve mevkiinden Ataturk ile beraber kente yuksekten bakin.

26-Kaliteli mekan bakimindan gozunuz acik olsun. Cunku, Izmir'li isletmeciler pek reklami sevmezler. Musteriler kendi bulsun isterler.

27-Sokak numaralarini takip ederek aradiginiz yeri bulamayabilirsiniz. Sasirmayin. 206 sokagin hemen paralelindeki sokakta 2510 sokak tabelasi olabilir.

28-Bir vapur dolusu Goztepe ya da KSK taraftarinin o gun mac sonrasi haykirarak iskeleye gelmesine sasirmayin, dahasi korkmayin. Zararlari yoktur. Bazi mekanlara bayrak asarlar. Bir kac duvari boyarlar.

29-Insanlarin yardimseverligine alisin. Otobuste sizin yerinize kentkart basan kisiler karsiliginda verdiginiz parayi kabul etmezse israr etmeyin.

30-Foca denildiginde hangisi diye sormayin. O Eski Foca'dir. Gidin sahilinde gunes batarken birseyler icin.

31-Susuzdedenin yerini soran cocuklardan uzak durun. Muhtemelen yankesicidirler.

32-Teleferik'e gidin. Sonra Inciralti'na gecin, kir kahvesinde bir cay icin.

33-Urla'ya gidin. Nobel Edebiyat Odullu Yorgo Seferis'in evini, unutulmaz ses Tanju Okan'in evlerini goreceksiniz. Unlu edebiyatcimiz Necati Cumali'nin evi de orada. Urla Iskelede yuruyun.

34-Bazı Izmir Milletvekilleri'nin Izmir'li olmadiklarina sasirmayin. Onlarin bir kismi cantaci diye tabir edilen ve genel baskanlarinin atadiklari Izmir'in yolu nerededir bilmeyen insanlardir. Onlardan bir kismi kentteki diger kentlerin temsilcileri gibi secilirler ve calisirlar. Ornegin Konyalilar, Mardinliler vb. Belediye yatirimlari disinda Ankara'nin pek yatirim yapmamasina sasirmayin.

35-Sokakta yururken bir kuyruk gorurseniz dalin kuyruga. Siz de siraya girin. Lokma dokuluyordur. Yuzsuzluk edin iki tabak isteyin. Cogunlukla yadirganmazsiniz.

36-Izmir'de Yunan'in nasil denize dokuldugunu merak ediyorsaniz Karsiyaka Iskelesi civarinda "Goz goz goz": Goztepe Iskelesi civarinda "Kaf kaf Kaf sin sin sin Kaf sin Kaf" diye bagirin.

37-Alsancak Sevinc Pastanesi ve Konak'taki YKM taa... Bizans doneminden beri bulusma noktasidir. Buyuk Iskender'in yavuklusuyla burada bulustugu anlatilir.

38-Hisaronunde Cin Ali'nin durumlerini yiyin. Oradan cikip Kizlaragasinda girin. Vitrinleri seyredin.

39-Bornova'da oturacaksaniz aksamlari Kucukpark'ta yapilir piyasa. Haberiniz ola.

40-Topcu'nun yerine gidip cop sis yiyin.

41-Izmir yazlari hamam gibi olur. Yaninizda sik sik degistirmek icin t-shirt bulundurun. Kisin bir sure cok soguk yapar. Bere, eldiven, atki kullanmayi ihmal etmeyin.

42-Alsancak'ta ve Kordon'da uzun saatler yuruyun. Yorulunca bir yere girip bir seyler icin. Sonra bir daha yuruyun. Iyi gelir.

43-Konak Pier'i bir alisveris merkezinden ziyade bir tarihi eser gibi gezin. En ucuna gidip denizi seyredin.

44-Fuar donemi olmasa bile arada bir Kulturparka gidin. Yesillikler arasinda dolasin. Rahatlarsiniz. Lunaparka gidin. Donmedolaba binin. Bangir bangir muzik esliginde Izmir'e tepeden bakin.

45-Kent merkezinde arabayla dolasmaya calismayin. Pek cok yere yaya olarak gidebilirsiniz. Park sorunu yasarsiniz.

46-Izmir'i mumkun oldugunca baska kentlerle kiyaslamayin. Onu kategori disi olarak gormeye calisin.

47-Ucuncu buyuk sehir imkanlari yoktur. Is bulmak sorundur. Universiteyi burada biterenlerin buyukce bir kismi Istanbul'a kacar. Ekonomik olarak gun gectikce kuculmektedir.

48-Metro'da "Tren Bornova Yonune Gider" unutmayin.

49-Ortamda cop tenekesi yoksa, kentkart dolum makbuzu almadan ayrilin. Cunku, melet cebinizde bir yil kalabiliyor.

50-Alsancak Cami'nin onundeki duraktan otobuse binmeyin. Bir durak onceye gidin. Oturarak gidersiniz.

51-Alsancak'taki caminin adi Hocazadedir. Kimse boyle soylemez. Onun adi Alsancak Camidir. Izmir'de ne kadar sohretli insan olse orada cenaze namazi kilinir.

52-Eger universite icin Izmir'e geldiyseniz ve sinif arkadaslarinizdan biri Izmir'liyse universite hayatiniz harika gecebilir. Cunku, Izmir'in yerlilerinin en fazla bir saat uzaklikta bir yazligi vardir. Yaz mevsimine dogru 6-7 kisi arabaya dolusulup oraya gidilir. Keyifli anlar gecirilir.

53-Bornova'da ogrenciyseniz Kucukpark'taki unlu mamuller ureten yerler fena degildir. Fiyatlari makuldur. Cok kalabalik olurlar. Bornova kira haricinde cok pahali bir yer degildir.

54-Arkadaslarinizla toplanip yazin Bostanli Iskelesinde basket oynayin.

55-Kentkarti arka cebinize koyun. Otobusu binince poponuzu cihaza surtun. Hem soforden azar isitin. Hem de kicimda cip var havasi yaratin.

56-Ucakla gelecekseniz Gaziemir'den Karsiyaka'ya gelinceye kadar Izmir otogarindan Balikesir'e ulasmis olursunuz.

57-Bornova'da oturuyorsaniz Manisa'ya gitmek Narlidere'ye gitmekden daha kisa surer.

58-Acele etmeyin. Bu sehir acele edenleri sevmez. Dukkanlar gec acilir. Gece gec saatlere kadar acik kalir. Bazi esnaflar ogleden sonra gunun hasilatini yeterli bulup dukkani kapatir bir yerlere icmeye gider.

59-Ankara'dan geldiyseniz sokakta insanlarin devamli gulumseyen yuzlerini yadirgamayin. Acaba dukkanim mi acik diye tedirgin olmayin. Izmir gulen ve gulumseyen insanlarin kentidir. Siz de gulumseyin.
    60-Yazin Izmir'de olacaksaniz balkon evinizin en muteber yeri olacaktir. Cunku, dus aldiktan sonra banyodan cikincaya kadar kurursunuz. Yazin Izmir bosalir. Trafik rahatlar. Cunku, pek cok Izmir'linin yazliklari vardir. Oralara giderler. Karsiyakalilar Foca civarinda yer edinmislerdir. Digerleri de Cesme, Karaburun, Mordogan, Ozdere, Urkmez, Kusadasi, Seferihisar da yazliklarda yaz aylarini gecirirler.

61-Kosusturmayin, yuruyun.

62-Otobuslerde ve bazi yerlerde "Piristina, kalbimizdesin" yazisini gorunce, Kosova'nin Piristina kenti kastedilmiyordur. Merhum Belediye Baskani Ahmet Piristina sevilen bir baskandi.

63-Insanlar genelde huzurlu araba kullanirlar. Trafikta birbiriyle kavga edenler azdir. Trafikte yanlis yaparsaniz biri "bilader napiyon" der. Kaslarini catar, kizacak gibi yapar. Sonra bir gulumsemeyle oradan uzaklasir.

64-Bir kez Karsiyaka macina gidin. Taraftar nasil olurmus gorun. Etkileyici bir manzara yaratirlar. Ozellikle Ataturk Spor Salonunda Karsiyaka-Fenerbahce basket maclarinda muazzam bir atmosfer yaratirlar. Basketbolu iyi bilirler. Istanbul kulupleri gibi basket macina futbol seyircisi gelmez.

65-Izmir bir basketbol kentidir. Cok sayida basketbolsevere rastlarsiniz. Basketbol maclarinda salonlar genelde dolar. Bir basketbolsever iseniz Izmir tercih edilesi bir kenttir. Basketbolun lokomotifi Karsiyakadir.

66-Kadifekale, Ballikuyu taraflarina tek basiniza gitmeyin. Ankaralilar Ulus, Bentderesi ve Ankara Kalesi civarini nasil bilirlerse, Istanbullular Beyoglu'nun arka sokaklarini nasil bilirse buralari da oyle bilsin.

67-Kizinca Izmirlilerin asfalyalari atar, sasirmayin. Asfalya rumca sigorta, guvence demektir. Anlayacagin sigortalari atar.

68-Alsancak limani civarinda bir suru salas yapinin arasinda Arkas Holding binasini gorunce sasirmayin. Fiyakali bir yerdir. Otobusle onunden gecerken otobusunuz yukari katlarinin hizasindan gecer. Yemek vakti ise akvaryumdaki baliklar misali calisanlarini gorursunuz. Sirketin sahibi Lucien Arkas'tir. Denizcilik Odasi Baskani da Geza Dolough'tur. Onlar Turk vatandasi levantenlerdir. Kente damgasini vurmus bir levanten nufus ve levanten kulturu vardir. Izmir Turkiye'nin en buyuk limanlarindan biridir. Bazen kocaman bir turistik gemi yanasir rihtima.

69-Metro ile Ataturk Stadina gidecekseniz Statyum duraginda inmeyin. Halkapinar duraginda inin. Daha yakin oluyor.

70-Izmirliler misira dari derler.

71-Sicaklarda dekolte kizlara aval aval bakmayin. Sayet bakarsaniz kizlar da size tuhaf tuhaf bakarlar. Izmir'de cogunlukla yazin ama her mevsim kizlararasi dekolte yarismasi mi var acaba dediginiz olur.

72-Izmir'de cok sayida Balkan kokenli insanlar yasar. Bazi erkeklerin ve kizlarin cok uzun boylu olmasi sasirtmasin. Ozellikle Camdibi semtinde kendinizi Uskup, Gumulcine, Piristine, Filibe gibi bir kentte hissedebilirsiniz. Kahvelerinde renkli gozlu, uzun boylu, limon gibi sari insanlarin "Bre more, Asan Astaneye gitti mi?" turunden konusmalara sahit olursunuz. Konusmalarinda H arfi yutulur.

73-Yazin butun gun cayir cayir yanarsiniz. Aksamustu yerel imbat ruzgariyla bir nebze olsun rahatlarsiniz. Ozellikle sahile yakin yerlerde aksamlari esinti eksik olmaz.

74-Adinda bir kent ya da semt adi olmayan nadir kuluplerden biri Altaydir. Az sayidaki taraftari Buyuk Altay derler. Maclarina gitmek zevklidir. Pek taskinlik olmaz. Bazi yasli amcalar bir yandan sohbet edip, mazinin Buyuk Altayini konusurlar bir yandan da tenis maci seyreder gibi maci izlerler. Altay kulubunde bazi gayri muslimler uyedir. Yonetimde seckin insanlar vardir. Alsancak, Kahramanlar gibi seckin muhitler ve limontepe gibi bir kac gecekondu muhitindekiler desteklerler. Bir kac zengin Izmir'li ailenin destekleriyle ayakta durmaktadir. Eski basbakanlardan Adnan Menderes'in kalecilik yaptigi, Mustafa Denizlinin yetistigi ve Istanbul'a cok sayida oyuncu gondermis bir kuluptur. Ayrica, Fenerbahce eski baskanlarindan Sukru Saracoglu Altay'in da baskanligini yapmistir.

75-Hizla kume dusen Goztepenin, Asansor civarindan baslayip, Uckuyulara kadar uzanan hat boyunca taraftarlari bulunur. Ozellikle Guzelyali, Goztepe semtlerinde yogunlasmislardir. Taraftarlari 1960'li yillarin efsane takimindan bahsederler. Avrupa Kupalarinda ilk yari final oynayalariyla ovunurler. Karsiyaka'dan ve KSK dan nefret ederler. Goz goz goztepe seklinde tezaruhat ederler. 1980 yilinda Dunya'da ilk defa bir ikinci lig macinda seyirci rekoruna Karsiyaka ile birlikte imza atmislar ve 80 bin seyirciyi Ataturk stadina toplamislardir. Istanbul'un uc buyuk takiminin deplasmanda Trabzonla beraber seyirci ustunlugu kuramadigi iki takimdan biridir.

76-Karsiyaka basketbol subesiyle on planda olan bir kuluptur. Yasar Holding hamisidir. Kaf kaf kaf sin sin sin kaf sin kaf tezaruhati yaygindir. Futbol disinda cok sayida bransta faaliyet gosterir. Ornegin yelken. Taraftarlari biz Izmir'li degil Karsiyakaliyiz derler, ayni zamanda 35½ izmirin yarısı karşıyakalıdır anlamına da gelebilir, farklı yorumlayan karşıyakalılar vardır. 35 ½ plakasi tasirlar. Buna karsin Goztepeliler Tam 35 ve Biz Izmir cocuguyuz ya siz? slogani tasirlar.

77-Altinordu, ozellikle basmane, tilkilik, namazgah gibi Izmir'in gavur Izmir olarak anildigi yillarda Turklerin yogun oldugu mahallelerde kurulmus ve sevilmistir. Halen basketbol subesi olmasa da basketbol liginin ilk sampiyonu Altinordu'dur.

78-Esrefpasa, Ucyol, Hatay, Yaghaneler semtlerinin kulubu Izmirspordur. Altyapisi ve mulkleriyle kuvvetli olarak bilinir.

76-Bucaspor Buca semtinde kendi yagiyla kavrulan bir kuluptur. Sari kirmizili goztepe, siyah beyazli Altay'dan sonra sari lacivertli Bucaspor Istanbulun uc buyuklerinin Izmir'deki muadil tamamlayicisi gibidir. Izmir'de soyadlari kulup adi olan bazi degerli sahsiyetlerin kentidir. Vahap Ozaltay, Sait Altinordu, Fuat Goztepe.

77-Dokuz Eylul Universitesinin bazi bolumleri Ege Universitesi kampusu icindedir. Ege Universitesi Hastanesi Romanyadaki diktator Cavusesku'nun yaptirdigi gorkemli sarayi cagristirir. Cok buyuktur. Icinde kaybolursunuz.

78-Izmirliler kendilerini cagdas, ilerici ve batili olarak gorurler. Turkiye'nin batiya acilan kapisi, batiya donuk yuzu falan denir. Okumus yazmis insani coktur.

79-Bir kismi Gavur Izmir lafindan rahatsiz olur. Bir kismi da dinime kufreden musluman olsa bari deyip, guler gecer umursamaz.

80-Ucuncu buyuk kent olmakla ovunulur. Sonra da super ligde bir takimin olmamasi ucuncu buyuk kente yakisiyor mu diye hayiflanirlar.

81-Izmir'de cok sayida emekli insan yasar. Pekcogu emekli devlet memuru ve devlet iscisidir. Ozellikle emekli askerler ve ogretmenler yogundur. Konak ve Ucyol istikametinden Bati yonune dogru otobusle giderken duraklarda bekleyen bir yigin emekli yasliya rastlarsiniz. Keza Bornova ve Karsiyaka da emekli cenneti yerlerdir. Ulkede olup bitenlere kendilerine has bir tutuculuk sergilerler. Biz Ataturk'un ve Cumhuriyetin cocuklariyiz derler.

82-Basta Bornova olmak uzere, Alsancak, Karsiyaka ve Buca'da genis bahceli cok sayida levanten koskune rastlarsiniz. Bir kisminin icinde artik insan yasamaz. Bazilarinin icinde yasli gayri muslim vatandaslarimiz yasarlar. Onlar mazinin zengin is adamlari ve Avrupali tarim urunu tacirleridir.

83-Cesmeye gitmeyi ihmal etmeyin. Cesmeye gidip de Cesme kumrusu ve Rumeli pastanesinde sakizli dondurma yemeyi unutmayin. Yakin yerlerinde cok guzel plajlari vardir. Alacatiyi gezin.

84-Universite kampuslerinde stand kurup gezi duzenleyenlerin gezileri hem ucuzdur hem de guzeldir. Katilmaya bakin. Bahar doneminde vizelerden sonra tezgahlarini acmaya baslarlar.

85-Yilbasi biletinizi kemeralti girisindeki sag taraftaki biletciden alin. Neden bilmiyorum.

86-Turkiye'nin en buyuk bolge gazetesi Yeni Asir Izmir'den cikar. Ulkemizin yasayan en eski gazetesidir. Yuzyilin basinda Selanikte cikmaya baslamistir.

87-Turkiye'de ilk futbol maci Bornova'da papazin bahcesinde iki rum mahallesinin gencleri arasinda oynanmistir. Fakat, Izmir'e futbolu ingiliz levantenler getirmistir. Yine Turkiye'de ilk atletizm musabakasi da Bornova'da yapilmistir.

88-Turkiye'de ilk demiryolu hatti Izmir'den baslamis, ilk tren istasyonu Izmir'e yapilmistir.

89-Izmir bir camiler degil, kiliseler ve havralar kentidir. Kentte eskisi kadar olmasa da bir miktar musevi vatandas yasar. Cogu kemeraltinda esnaf ya da doktor, dis hekimi falandir.

90-En yuksek bina Hilton Otelidir. Kimileri onu Izmir'in bir organi olarak gorur.

91-Kimileri Guzel Izmir der. Bu sifat burada yasayan rumlar tarafindan konuldugu rivayettir. Kentte en fazla nufusu uzun yillar rumlar olusturmustur. Onlar Izmir i bir kraliceye, Bornova yi da bu kralicenin tacina benzetirlermis. Bu yuzden Guzel dedikleri anlatilir. Dogruysa.

92-Firsat bulursaniz yakindaki Izmir koylerine gidin. Koylulerle sohbet edip Ege sivesini dinleyin. Gelivedim, gidivedim, nediyon usen (Ne yapiyorsun Huseyin) gibi cumleleri duyun. Selcuk ilcesinin Sirince koyune gidin. Sarapevlerini ziyaret edin. Gozleme yiyin.

93-Eski itfaiye binasi Ahmet Piristina kent muzesine donusturuldu. Gidip gezin. Bina arkasindaki lokantadan Izmir yemeklerini uygun fiyata yiyebilirsiniz.

94-Kentte cok sayida Girit mubadili aile yasar. Izmir pazarlarinda envayi turlu otun satildigini gorursunuz. Giritlinin gectigi yerde ot bitmez lafini duyarsiniz. Onlar otlardan birbirinden ilginc, lezzetli ve dahasi saglikli yemekler yaparlar. Ahh ahh... Sade suya tirit elden gitti Girit.

95-Izmir kofteler diyaridir. Tire, Odemis, Kosova kofteleri meshurdur. Kemeraltindaki esnaf lokantalarinda Izmir kofte ve kokorec yiyin.

96-Hakiki Koc ve Pamukkale firmalarinin merkezleri Izmir'dedir. Otogar Bornova'dadir.

97-Uzun yillar Turkiye'nin en buyuk stadi unvanini elinde bulunduran Ataturk Stadi Izmir'dedir. Izmir cok sayida uluslararasi spor organizasyonuna evsahipligi yapmistir.

98-Izmir fuarlar kentidir. Kulturparkta yil boyunca pek cok sektorun fuari yapilir. Ama en gorkemlisi ve buyugu Agustos ayinin son haftasi baslayip eylul ayinin ikinci haftasina kadar suren Izmir fuaridir. Ilk gun ucretsiz olur. Sadece Izmirliler degil, cevre il ve ilcelerden de cok sayida ziyaretci gelir. Otomotiv standlari ile ikram ve hediye dagitan standlar yogun ilgi gorur.

99-Inciraltinda Ozdilek alisveris merkezinin orada bir savas gemisi ve denizalti, muze olarak hizmet vermektedir. Merakliysaniz gidip belese gezebilirsiniz.

100-Ankara'dan gelenler icin Cankaya burada bir alisveris ve is merkezidir. Unutmayin.

Yücel Gürcan-İzmir (kendisi listeyi sahiplendi,bnde inandim, dolayisiyla ismini ekledim, ama liste hepimize mal edilmistir)

Doyamayanlar için (Madde eklemek isterseniz bana bi mesajınız yeterlidir);

101- Kordonboyu ve karşıyaka sahillerindeki falcı teyzelerimizin falları her zaman genç ve güzel kızlarımızın ilgi odağı olmuştur, her zaman ilginç birşeyler çıkar.

102- Günün 24 saati bulunabilen midyecilerimiz vardır. İşten sonra kordon da bira ve midye insanı kendine getirir. Veya isterseniz gece eğlenceden sonra açlık gidermekte birebirdir.

103- Ozellikle Izmir'e ogrenci olarak gelen arkadaslar, kiralik evinizde izmirli bir arkadasiniz var ve size hadi bugun temizlik yapcaz sen klorak al gel, bakkal tantanlari gecince yemis agacinin tam karisinda, derse sakin sasirmayin ve caktirmadan evden cikin cunku klorak dedigi camasir suyudur, tantan dedigi demir yolu henzemin gecitidir ve yemis agaci dedigi ise incir agacidir.

104- Evka 1,2,3,4.... Eğer İzmir'e yeni gelmişseniz boşuna uğraşmayın, İzmirliler bile bunların yerini bir türlü öğrenememiştir.

105- Izmirde perde vardır camlarda ama, genelde perdeler çekilmez ne gündüz ne gece, ayrıca hava ne olursa olsun balkon ve sokak yaşamı yoğun yaşanır. Balkonun sefalarinin sik yasandigi yerdir.

106- Kanlı bıçaklı bile olsalar kötü günlerinde birbirlerine yardım ederler. :D ( ksk'li özgür'ün vefat edişinden sonra göztepelilerin ksk maçına kskyi desteklemeye gitmesi)

İzmirli olduğunuzu nasıl anlarsınız biliyor musunuz?

Eger Kordon dendiginde akliniza elektrikli ev aletlerinin disinda
    bir yer ismi geliyorsa ;

Korfez kokusu nedir biliyorsaniz ;

Hilton'un yapildigi tarihi hatirlayabiliyorsaniz ;

Fame City' de deliler gibi eglenip (yasiniza bakmadan) ciktiginizda
    "vay be, bizim de bir gokdelenimiz var" dediyseniz;

"TAM 35" ve "35 BUCUK" kavramlari size birsey ifade ediyorsa ;

"Gevrek", "Cigdem", "Domat", "Nohut" gibi kavramlari kullaniyorsaniz ;
    "Boyoz" kelimesi size biseyler hatirlatiyorsa;

Arapsaci, turpotu, dalagan, istifno, ebegumeci
    denizborulcesi...........
    nedir biliyorsaniz ;

Konusurken arada bir diliniz, siz istemeseniz de "geliyom, gidiyom,
    gelcen,
    yapcan, etcen"
    seklinde surcebiliyorsa ;

Gordugunuz her gokdeleni Hilton'la kiyasliyorsaniz ;

"Churchill'de cay ictim" dediyseniz ;

Elinizde Hasan Tahsin anitinin ya da Ataturk anitinin yanindayken
    cekilmis
    bir fotograf varsa ;

Karsiyaka denince akliniza guzel kizlar geliyorsa ;

Bir kerecik dahi Kibris Sehitleri'nde sevgilinizle el ele
    dolastiysaniz;

Park sorunu, trafik sorunu, kara kis nedir bilmiyorsaniz ;

Kar gormek icin Sabuncubeli'ne ya da Manisa Spil'e gittiyseniz;

Zeybek havasi duydugunuzda iciniz ciz edip kalkarak oynayasiniz
    geliyorsa;

"Kalbim Ege'de Kaldi" sarkisini kendinizle ozlestirebiliyorsaniz;

"Agustos Sicagi" kavramindan nefret ediyorsaniz ;

9 Eylul size universite disinda seyler de hatirlatiyorsa ;

Kumru'nun aslinda bir kus olmadigini , cok da lezzetli oldugunu
    dusunuyorsaniz ; )

Hidirellez denince sokaklarda yakilan atesler akliniza geliyorsa
    (Izmir disindaki sehirlerin belli basli alanlari disinda ates
    yakilmazmis;
    halbuki Izmir'de sokaklarda ates yakilir)

Behcet Uz'un kim oldugunu biliyorsaniz ;

Attila Ilhan, Can Yucel, Sezen Aksu isimlerini duydugunuzda soyle bi
    kabariyorsaniz ;

Simdiye kadar kac kisinin "korfezi temizleyecegim" dedigini
    hatirlayabiliyorsaniz ;

Simdiye kadar bir kere bile olsa Sevinc'in onunde bulustuysaniz veya
    Sevinc'te "kup" yediyseniz ;

Universite denince akliniza iki tane, ozel okul (kolej) denince de
    sayili
    isim geliyorsa ;

Sicakkanliysaniz ;

Parasut kulesinden atladiysaniz ya da atlayan tanidiklariniz varsa ;

Fuar'daki golde kugulara bindiyseniz ;

Her sene Agustos'un sonunda fuara giderek " bir kac unlu gorsek bari"
    diyorsaniz ;

Hicbir zaman bir yere gec kalma korkusu yasamadiysaniz ;

Her yil 9 Eylul'de Turk Yildizlari'ni canli izliyorsaniz;

Hayatinizin onemli bir bolumu belediye otobuslerinde geciyorsa;

Nisan - ekim aylari arasinda haftasonlarini Guzelbahce, Urla,
    Seferihisar,
    Cesme, Inciralti, Sahilevleri,
    Mordogan, Karaburun, Gumuldur, Kusadasi, Dikili, Foca vb.'de
    geciriyorsaniz;

Cocukken Kemaralti'nda kaybolduysaniz;

Babaniz "biz cocukken Konak'ta denize girerdik" hikayeleri
    anlatiyorsa;

Baska bir sehirdeyken insanlarin giyimleri ve davranislari size ters
    geliyorsa;

Etrafinizda sortlu, mini etekli, askili giysili kizlar ve sortlu,
    kupeli
    erkekler gormek dikkatinizi cekmiyorsa;

Kordon'un eski halini hatirliyorsaniz;

Saat Kulesi'nin deniz kenarinda oldugu zamani hatirliyorsaniz;

Pizzaniza ketcap ve/veya mayonez dokuyorsaniz;

Bir kere bile YKM'nin onunde bulusup sinemaya gittiyseniz;

En az bir yabanci dil biliyorsaniz ve gunluk hayatinizda turistlere
    alisiksaniz;

Kampus denilince akliniza sadece Ege Universitesi'nin kampusu
    geliyorsa;

Cuzdaninizda en az bir tane Kentkart varsa;

Cevrenizde birilerinin Karsiyaka ve Izmir'in geri kalanini
    karsilastirdigini
    duyunca kulak kabartiyor ve hatta itiraz ediyorsaniz;

Izmir'in cevresindeki yazlik beldelerde biyikli, gobekli Ankarali ve
    Istanbullulari gormek sizi rahatsiz ediyorsa;

Mahsun Kirmizigul ile Alisan'i ayirt edemiyorsaniz;

En son gittiginiz milli macin tarihini hatirlamiyorsaniz;

Yaya gecidi kavramindan habersizseniz;

Kusadasi'na ADA diyorsaniz;

Ugrak ve Bahane'nin yerini biliyorsaniz;

Izmir'de sadece iki McDonald's olan zamanlari hatirliyorsaniz;

Montro ve Lozan, size Avrupa sehirlerini hatirlatmiyorsa;

Toplumsal sevinclerde ve kutlamalarda akliniza gidilecek sadece tek
    bir
    bulusma yeri geliyorsa;

Otobuste size biletini ya da kentkartini veren kisi karsiliginda para
    almamakta israr ediyorsa;

Her yil okulun ilk haftasi elinizde listeyle Sevgi Yolu'na
    gidiyorsaniz;

Yolda biriyle carpisinca digerinin hatasi olmasina ragmen refleks
    olarak
    gulumseyip ozur diliyorsaniz;

Trafikte 34 plakali suruculerden sikayetciyseniz;

Yengen deyince akliniza yiyecek bir seyler geliyorsa;

Konak Meydani'nda vapura giden yoldaki cesmeden bir kez bile su
    icmisseniz;

Ortaokula giden kizinizin erkek arkadasi olmasi sizi rahatsiz
    etmiyorsa;

güzel bir kız geçtiğinde arkanıza dönüp bakmıyorsanız;

her 3 kızdan 2sinde düşük bel pantolon adidas boxer yada puma ayakkabı varsa..

Kordon'da gunesin batisini izlemenin bir ayricalik oldugunu
    dusunuyorsaniz;

"Okulu asmak" ya da "okulu kirmak" yerine "okulu ekmek" diyorsaniz;

Fuar denilince akliniza lunapark geliyorsa;

Size dogru yaklasan bir kamera ile mikrofon gorunce hizli adimlarla
    yolunuzu
    degistiriyorsaniz;

Evinize en fazla 100 m uzaklikta bir Tansas magazasi varsa;

Baska bir sehre gittiginizde orada yasayanlara aciyorsaniz;

Goztepe, Cankaya, Bahcelievler isimlerinin sadece Izmir'de
    kullanildigini
    saniyorsaniz;

Uzaktayken "Aahh simdi Izmir'de olsaydim..." diyorsaniz;

SiZ iZMIRLiSiNiZ DEMEKTIR !!!

Haliyle her şehirde olduğu gibi İzmir'de de bazı tehlikeli yerler olabiliyor.

*İzmir'de Gitmenizi Tavsiye Etmeyeceğim Yerler;

-Kadifekale
    -Mevlana Mahallesi
    -Limontepe
    -Basmane(Akşam saatlerinde)

Aklıma şimdilik bu kadar yer geldi. Ekleme yapılabilir.
    Bunların dışındaki semt ve mahallelerin pek çoğu güvenlidir, yaşanılabilir.

Tanıtım Filmimiz;

İBB'nin Tanıtım Filmi;

Ve İzmir'i Anlatan En Güzel Kareler;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekmek arası sakız -- 2 Şubat 2017; 1:32:10 >

• Bence izmirin en buyuk ilcesi bayrakli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nihonto

Bence izmirin en buyuk ilcesi bayrakli

Edit: kalabalik

Mobil

• Eşrefpaşada mı oturuyorsunuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: bulamadımbirşey

Eşrefpaşada mı oturuyorsunuz?

Hayır, Bornova.
  • Önlerden.
  • Şuraya oturayım

• İzmir'de yaşayan ve bilhassa Dokuz Eylül Üniversitesinde okuyan arkadaşlar rehbere verecekleri bilgilerle ekleme yapabilirler.
  • gerçekten güzel anlatmışsın bende bu sene ızmıri kazandım özellikle ulaşım hakkında yazdıkların şimdiden çok işime yaradı 9 eylül üniversitesi hakkında da açıklama olursa süper olur
  • Bir başkadır izmir. Herkesin görmesini tavsiye ederim. Ayrıca öğrenciyseniz Efes'e ücretsiz giriyorsunuz
  • Çok güzel bir rehber olmuş :) Ben de Bu sene İzmir Üniversitesi'ni kazandım. bazı yerleri gezmişim yazdıklarının. Teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byalfa -- 11 Eylül 2012; 18:23:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: byalfa

Çok güzel bir rehber olmuş :) Ben de Bu sene İzmir Üniversitesi'ni kazandım. bazı yerleri gezmişim yazdıklarının. Teşekkürler :)

Üniversite ve çevresiyle ilgili bilgiler edindiğin zaman bilgilendirme yapmanı da isterim. :)
    Rehber ne kadar genişlerse o kadar güzel olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekmek arası sakız -- 11 Eylül 2012; 21:53:00 >
  • Ege Üniversitesi'nde okuyacaklara ev konusunda biraz Özkanlar civarına kaymalarını öneririm, hem kira ucuzlar, hem de okula yürüyebilirler.
  • Çok güzel bir çalışma, eline sağlık kardeşim....
  • çok yararlı bilgiler var çok teşekkürler
  • Mesajım bulunsun bılgısayara gecınce okurum, ama sole bı goz attımda guzele benzıyor. Ellerınıze saglık hocam :)

• mesajım bulunsun
  • Ellerinize sağlık hocam.çok güzel.

Sizce %25 Burslu okunacak. Bilgisayar mühendisliği var.

İzmir Ekonomi
    Yaşar
    Gedik
    İzmir

Üniversiteleri var.Sizce nasıllar? Hiç bilemiyorum da.. O kadar para vereceğiz, boş bir Üniversiteye gitmeyelim.

Çok teşekkür ederim tekrar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muhammet

Ellerinize sağlık hocam.çok güzel.

Sizce %25 Burslu okunacak. Bilgisayar mühendisliği var.

İzmir Ekonomi
    Yaşar
    Gedik
    İzmir

Üniversiteleri var.Sizce nasıllar? Hiç bilemiyorum da.. O kadar para vereceğiz, boş bir Üniversiteye gitmeyelim.

Çok teşekkür ederim tekrar

bu saydıkların arasında gerçekten üniversite kavramına uyan , ekonomi ve yaşar kendimce. Gediz çok uzakta izmir üni ise eskiden dershaneydi üniversite oldu.
  • güzel olmuş ama fazla iyimser anlatmışın özellikle ulaşım konusunda. eğer öğrenciyseniz ve ege üniversitesinde değil de diğer ünilerin herhangi birinde okuyorsanız izmirin trafik ve ulaşım sorununa hoşgeldiniz...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.