- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Nasıl yapıldı? Anıtkabir
33 Cevap9323 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

356 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:18:01 

0

Atatürk ölünce, O’na ululuğuna yakışır bir anıtmezar yaptırılması düşüncesi, bütün ulusumuzun ortak bir isteği olarak ortaya çıktı. Atatürk, ölmeden önce, kendisi için bir mezar yaptırmamıştır. Halbuki, bu gelenek bizde çok yaygındı.
Atatürk isteseydi, kendisi için büyük, gösterişli bir anıtmezar yaptırabilirdi. Bunun için yeterli geliri vardı. Fakat o, ölmeden önce bütün malını, mülkünü, parasını ulusuna bağışladı. Atatürk bir başkanın, bir devlet adamının zorlamalarla büyük olamayacağına, saygı göremeyeceğine inanıyordu. Ona göre bir lider, yurduna ve ulusuna büyük hizmetler etmiş ise, ulusu onu unutmazdı. Atatürk yurdunu düşmanlardan kurtarmış, ulusunu çağdaş uluslar arasında hatırı sayılır bir seviyeye çıkaran bir çok inkılaplar yapmıştır. Türk ulusu dünyanın en vefalı ulusu idi. O, büyük kurtarıcısını unutmayacaktı. Ata, kendisine mazar yaptırmadığı gibi, gömüleceği yer içinde vasiyette bulunmamıştı.
0

1923 yılında, bir akşam yemeğinde, esmi Mısırlıların mumya yapmaları konuşulurken söz, Atatürk’ün mumlayanması ihtimaline gelmişti. Atatürk:

“Elbet birgün öleceğim, beni Çankayaya gömer, hatıramı yaşatırsınız.”
Demiş, biraz sonra da:

“Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer, Çankaya olacaktır.”
Diye eklemişti.
0

Bu hatıralardan anlaşılıyor ki, Atatürk gömüleceği yer konusunda kesin bir düşünce ileri sürmemiş, bir vasiyet yapmamıştı. Atatürk’e yakınlıkları bilinen yazarlar da bu konuda bir şey yazmamış, söylememişlerdi. Atatürk, Çankaya’yı çok severdi. Konuşmaları sırasında hatıralarının Çankaya’da yaşayacağını söylemişti. Üstelik yıllarca Atatürk’le birlikte bulunan Sayın Prof. Âfet İnan, Atatürk’ün “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün…” dediğini açıklamakta idi. Büyük önderin gömüleceği yeri milleti seçmeliydi.
0

Anıtkabir projesi için yer tesbiti yapıldıktan sonra bir proje yarışması açılmasına karar verildi. Önce bu yarışmaya sadece Avrupalı mimarların girmesi şart koyuldu fakat kamuoyundaki tepkiler nedeniyle yarışma Türk mimarlara da açılarak uluslararası duruma getirildi. Hükümetçe tarafsız bir jüri kuruldu ve Prof. P. Bonatz, Prof. İvan Tenghom ve Macar Prof. Karoly Wickinger ile Türk sanatçıları Prof. Arif Hikmet Holtay, Mimar Muammer Çavuşoğlu ve Yüksek Mimar Muhlis Sertel vardı. Yarışmaya 27 yabancı ve 20 Türk mimar katıldı ve sonuçta 3 eser ödül verilmeye değer bulundu. Bunlardan biri Tannenberg Anıtı’nı yapan Prof. Johannes Kruger’in, biri Prof. Arnoldo Foschini’nin, biri de İTÜ Mimarlık Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Emin Halid Onat ile Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın eserleriydi. Hükümet Türk sanatçılarının eserlerinin uygulanmasına karar verdi.
http://desmond.imageshack.us/Himg235/scaled.php?server=235&filename=yaom34mo.jpg&res=landing
Bu kararın nedeninde şu düşünceler yer alıyordu: Yarışmayı kazanan üç proje birçok yönlerden aynı değerdedir. Fakat bunlar içinde, iki Türk’ün yaptığı eser bu ulusal konuyu daha başarılı olarak ifade etmiştir. Bundan başka, jüri raporunda belirtildiği gibi, bu projenin araziye uygunluğu öteki projelerden çok üstündür.
Birinci Kısım İnşaat: 1944 - 1945

Toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944'te başlamış ve 1945'te tamamlanmıştır.
0

0

İkinci Kısım İnşaat: 1945 - 1950

Mozole ve tören meydanını çevreleyen yardımcı binaların yapılmasını kapsayan ikinci kısım inşaat 29 Eylül 1945'te başlamış, 8 Ağustos 1950'de tamamlanmıştır.
0

0

Üçüncü Kısım İnşaat: 1950

Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı, anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması, merdiven basamaklarının yapılması, lahit taşının yerine konması ve tesisat işlerinin yapılmasını kapsıyordu
0

Dördüncü Kısım İnşaat: 1950 - 1953

Anıtkabir'in 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi,ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşaat 20 Kasım 1950'de başlamış ve 1 Eylül 1953'te bitirilmiştir.
0

0

Anıtkabir'in yapımında, beton üzerine dış kaplama malzemesi olarak kolay işlenebilen gözenekli, çeşitli renklerde traverten, mozole içi kaplamalarında ise mermer kullanılmıştır.
Heykel grupları, aslan heykelleri ve mozole kolonlarında kullanılan beyaz travertenler Kayseri Pınarbaşı ilçesi'nden, kulenin iç duvarlarında kullanılan beyaz travertenler ise Polatlı ve Malıköy'den getirilmiştir. Kayseri Boğazköprü mevkiinden getirilen siyah ve kırmızı travertenler tören meydanı ve kulelerin zemin döşemelerinde, Karabük Eskipazar'dan getirilen sarı travertenler zafer kabartmaları, şeref holü dış, duvarları ve tören meydanını çevreleyen kolonların yapımında kullanılmıştır.
0

Barış ve Zafer Kuleleri arasında yanları açık sütunların oluşturduğu galerinin ortasında 25 Aralık 1973 yılında vefat eden Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı'nın Batı Cephesi komutanı ve II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün sembolik lahdi bulunmaktadır. Mezar odası alt kattadır.
0

Atatürk'ün naaşı, mozolenin zemin katında doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezarda bulunmaktadır. Mozolenin birinci katı olan şeref holündeki sembolik lahit taşının tam altında bulunan mezar odası Selçuklu ve Osmanlı mimari stilinde sekizgen planlı olup, piramidal külahlı, tavanı geometrik motifli mozaiklerle süslenmiştir. Zemin ve duvarlar siyah, beyaz, kırmızı mermerlerle kaplanmıştır. Mezar odasının ortasında kıble yönünde kırmızı mermer sanduka yer almaktadır. Mermer sandukanın çevresinde Türkiye'deki Bütün İllerden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden ve Azerbaycan'dan gönderilen toprakların konulduğu pirinç vazolar bulunmaktadır.
0

Recep Peker, Atatürk’ün yurdumuzun sınır boylarından getirilecek topraklar içine yatırılmasını ileri sürmüştü. Atatürk, Recep Peker’in bu düşüncesinden çok duygulanmış ve Bayan Âfet’e:

"Bunu unutma!"

demiştir

0

ANİMECİ

3839 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
AkcaNon
10 Eylül 2012; 14:19:47 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

sa

520 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:21:02 

Harika

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

955 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:21:39 

Güzel bi konu,teşekkürler :)

3387 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:22:02 

elzemsin yorulmuştu yardımcı olmak lazım

2287 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:24:49 

"nasıl yapıldı" diye bir konu açın ve orada palaşımlarınızı yapın. ilk mesajdan da mesaj linklerini verirsiniz.

elimde olsa bu dünyayı küçümserdim. kul olup bir güzele gönülden
iyisine , kötüsüne yuh çekerdim . geçtik her bağdan , her tövbeden
daha doğrusu da bu aşağılık yere , herkes koyu müslüman döner ;
ne gelirdim ne yaşardım ne ölürdümbiz putperest döndük kabeden
düşünceme saygı duymanı dahi beklemiyorum ; yeter ki ağzını tut.

577 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:27:30 

Güzel konu bravo.gif

Trabzon / OF
O bakkal artık yok
-
Leyla ile Mecnun - Avrupa Yakası - İşler Güçler - Kardeş Payı

356 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:30:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Sinan

"nasıl yapıldı" diye bir konu açın ve orada palaşımlarınızı yapın. ilk mesajdan da mesaj linklerini verirsiniz.

Hocam bunların hepsini imzamda topluyorum. Açtığım bütün konuları.

ANİMECİ

2287 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:31:17 

quote:

Orijinalden alıntı: listen

Hocam bunların hepsini imzamda topluyorum. Açtığım bütün konuları.

imzan şimdiden kural dışı. açtığın bütün konuları alacağını sanmıyorum.

elimde olsa bu dünyayı küçümserdim. kul olup bir güzele gönülden
iyisine , kötüsüne yuh çekerdim . geçtik her bağdan , her tövbeden
daha doğrusu da bu aşağılık yere , herkes koyu müslüman döner ;
ne gelirdim ne yaşardım ne ölürdümbiz putperest döndük kabeden
düşünceme saygı duymanı dahi beklemiyorum ; yeter ki ağzını tut.

389 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:33:25 

BEYLER GELİN KONUŞALIM TARTIŞALIM MİKROFONLA.DÜN TAM 12 SAAT ODAMIZ AÇIK KALDI. GAYET GÜZEL BİR ORTAM VAR.

http://tinychat.com/p1ti7

Mikrofonu olanlar gelsin. KONUMUZ TAKSİM OLAYLARI VE 2002 DEN BU YANA OLAN OLAYLAR.

185 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:35:02 

http://nasilyapildi.com/

ben açacaktım benden önce davranmış biri

967 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:38:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Hermaphrodith

http://nasilyapildi.com/

ben açacaktım benden önce davranmış biri

O domain adam gibi değerlendirilirse tutar

1895 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:41:03 

özentilik seziyorum

Intel Core i5 2500K | Nvidia GTX 560 | 3X4 1666 mhz Geil 12 GB RAM | ASUSTeK P8Z68-V | 500 GB Western Digital WDC | Silverstone Precision Ps06 atx | Samsung B2230 21.5| Logitech x-230 |

356 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:43:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Sinan

imzan şimdiden kural dışı. açtığın bütün konuları alacağını sanmıyorum.

Evet teşekkürler

ANİMECİ

343 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:51:23 

bir elzemsin değil.

6286 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:55:03 

Bu konuyu elzemsin'den beklerdim. Şu yapım aşamasıyla ilgili daha fazla resim ve ayrıntı yok mudur?

356 Mesaj
10 Eylül 2012; 14:57:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Myrnin

bir elzemsin değil.

Niye değil ki?
Daha fazla resim pek yok en azından ben bunların dışında bulamadım.
Teşekkürler.

ANİMECİ

1213 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:10:01 

Teşekkürler arşive ekleyelim.

218 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:14:11 

Birkaç üye daha böyle bilgilendirici konu daha açmaya başlar rekabet artar forum kazanır

55 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:18:37 

Yanlış anlaşılmasın ama, ben Anıtkabir'i Yunan tapınaklarına benzetirim hep. Sadece "mimari" olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapsar -- 10 Eylül 2012; 15:19:52 >

10773 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:21:01 

bu arada anıtkabir yarım kalmısdı sanırım maddi zorluklardan dolayı..

423 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:42:27 

bir Elzemsin değil

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

805 Mesaj
10 Eylül 2012; 15:45:07 

0

peace

932 Mesaj
10 Eylül 2012; 17:04:39 

Mükkemmel olmuş.Eline sağlık.

Volkswagen Caddy 2007 120000 Km Off Road Grisi
Kron xc 500 V-Fren
Samsung Galaxy SII
Nikon D3100 18-55mm VR kit

1407 Mesaj
11 Eylül 2012; 4:05:38 

bir elzemsin değil diyenlerin Allah bin türlü belasını versin. Ayıptır be ayıptır. Burda adam paylaşım yapmış siz okuyunda o ilkokuldan kalma kafanız biraz gelişsin, genel kültürünüz artsın diye. Ayıptır, yazıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nightwish -- 11 Eylül 2012; 4:06:56 >

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (2014)

52 Mesaj
11 Eylül 2012; 4:08:13 

bu bina bile 5 yılda mı yapılıyor

1200 Mesaj
11 Eylül 2012; 4:16:25 

Paylaşım için teşekkürler

BEnim Yçin ÖZgürlük Bir Litre BEnzinin kiLometre HArcanarak bitiriLmesidir.

1888 Mesaj
11 Eylül 2012; 4:31:28 

Bazı arkadaşlar ''elzemsin'' değil falan demiş. Onunda ''nasıl yapılmış''ları da çok başarılı ama niye bunu hemen özentiliğe bağlıyorsunuz? Adam yazmış, uğraşmış işte ne güzel. Elzemsin/listen bir konuda toplansalar çok başarılı bir ana konu çıkar bence.

952 Mesaj
11 Eylül 2012; 7:31:53 

quote:

Orijinalden alıntı: OrganikYazar

Birkaç üye daha böyle bilgilendirici konu daha açmaya başlar rekabet artar forum kazanır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

5744 Mesaj
11 Eylül 2012; 9:28:54 

quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

Camilerde bir güvercinlik ( Kuş evi ) vardır.

Link : Kuşevi

Anıtkabirde de bir kuş evi vardır. Bir daha gittiğinizde bir bakının bakalım görebilecek misiniz?

Google amca sağolsun.

0

Güzel bir detaymış. Birkaç yıl önce gitmiştim, özellikle yeni açılan müze kısmı çok hoşuma gitmişti.
Bir daha gittiğimde kuş evlerini görmeye çalışacağım.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 11 Eylül 2012; 9:30:47 >

102 Mesaj
11 Eylül 2012; 16:53:28 

Harika bir paylaşım olmuş.

Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

465 Mesaj
11 Eylül 2012; 17:13:27 

Çok güzel konu kardeş

İhtiyacınız olduğunda satın alamayacağınız tek şey Sigorta'dır

1337 Mesaj
12 Eylül 2012; 2:38:44 

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşının baş kahramanı,yeni Türk devletinin kurucusu ve mimarı olan Atatürk'ü;devletin hemen hemen tüm kurum ve kuruluşlarını yabancılara peşkeş çekerek satan,terörist başına sayın,şehide kelle diyen,"benim allahtan başka kimseden korkum yoktur" diyip para babalarının kulu köpeği olmuş a.k.partisi genel başkanı ve başbakan erdoğan ile kıyaslamak ancak akıldan yoksun birine yaraşır.

Kai

356 Mesaj
12 Eylül 2012; 3:20:20 

Arkadaşlar daha fazla tartışmayın lütfen, bir ergen gelip insanların sinirini bozmaya çalışıyor hep, ben bunlar yüzünden çok sinirlenmiştim, çok küfürler etmiştim zamanında. Ama hiç gerek yok, dikkate bile almayın!
0

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi listen -- 12 Eylül 2012; 3:21:02 >

ANİMECİ
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Nasıl yapıldı? Anıtkabir
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.963