Şimdi Ara

Linux için NVIDIA Optimus desteği kısa süre sonra gelebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• NVIDIA'nın Linux platformu için yazılım desteği sunamadığını iddia eden Linus Torvalds'ın bir süre önce ilginç eleştirisine sahne olan konuşması uzun süre gündemde kalmıştı. NVIDIA bununla birlikte Linux için yazılım desteği sunmaya gayret ettiğini gösteren çalışmalarına devam ediyor.

NVIDIA yazılım mühendisi Aaron Plattner, platform geliştiricilerine gönderdiği bir emailde, geniş çaplı bir Optimus desteği için çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı. Plattner, Dave Airlie'nin RandR 1.4 sağlayıcı nesne arayüzü için geniş çaplı bir desteği test ettiğini ve çalıştığına dair de kanıtları olduğunu belirtti. 

Bu sayede yapılan işe göre cihazın bağımsız ve entegre grafik kartı arasında geçiş yaparak enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen Optimus teknolojisi, uyumlu Linux makinelerde de kullanılabilecek.

Plattner mailinde çekincelerini de sayarak gelişticilerin fikirlerinden istifade etmeyi istediğini ifade ediyor.

Linux Vakfı'na katılım artarken ve sürücü desteği her geçen gün gelişirken, Optimus teknolojisinin de buna eklenmesi, Linux gönüllülerini çok sevindirecektir.

• küfür işe yaramış.

• demek ki Linus ın tepkisi işe yaramış..
  • Biri de çıkıp demedi ki "Kartlar çok pahalı! Fak yu Envidya!" diye. Belki kartlar da ucuzlardı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2kol3bacak -- 9 Eylül 2012; 23:28:22 >
  • anca bağıracan çağıracan.

• Görünüşe göre Nvidia'nın kafaya "Dank" etmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O parmak işe yaramış.

• Sonunda bee.
  • Parmak işe yaramış orası ayrı.

Haberde yannış olan şey : Itiraz edilen Nvidia'nın Linux ortamı için program / sürücü geliştirmemesi falan değil. Açık kaynak geliştiriciler için yeterince destek vermiyor olması. Kimse Nvidia'nın Linux ortamında niye kapalı kaynak ekran kartı sürücüsü var demiyor. Açık kaynak sürücü geliştirenler için bi gıdım destek vermiyorlar diye ağlıyor adam.

• arada bir canın cehenneme demek gerekiyor bu firmalara
  • Vermeyin bu terbiyesiz linuxçulara teknoloji falan, hak etmiyorlar. Ne halleri varsa görsünler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Parmak işe yaramış orası ayrı.Haberde yannış olan şey : Itiraz edilen Nvidianın Linux ortamı için program / sürücü geliştirmemesi falan değil. Açık kaynak geliştiriciler için yeterince destek vermiyor olması. Kimse Nvidianın Linux ortamında niye kapalı kaynak ekran kartı sürücüsü var demiyor. Açık kaynak sürücü geliştirenler için bi gıdım destek vermiyorlar diye ağlıyor adam.

millet bilip bilmeden konuşuyor işte.
    linus torvald ın tepkisi nvidia linux e sürücülerini açık kaynak olarak sunmuyor diye tepki gösteriyor.

• Şu ana kadar bumbleebe ya da ironhide kullanıyorduk , verimi çok yoktu inş optimus ta verim artar.
    not:optimusun windows versiyonu gibi olmaz inş.

• quote:

Orijinalden alıntı: F.@.T.İ.H

demek ki Linus ın tepkisi işe yaramış..

Kesinlikle işe yaramış.
  • Harika bir haber:)

• google da ararken düştüm buraya yıl oldu nerdeyse 2015 hala destek yok.

• Küfür işe yaramamış demekki
  • Bumblebee gayet yeterli ufak tefek şeyler haricinde. Bumblebee Indicator da yüklenip programların ayarları da yapıldığında yeme de yanında yat. :D
    Ancak şu an Kubuntu 14.04.1'e Linux 3.17 çekirdeği çaktım. Gayet iyi çalışıyor ama ld.so.conf dosyası ile ilgili biraz sorunum var. Bu dosyayı Nvidia sürücüsüne ayarlamazsam CUDA desteğini görmüyor Boinc. Ayarlasam da her sistem açılışında tekrar Mesa'ya geliyor garip bir şekilde. Elektrik kesildiğinde de yaklaşık beş kadar farklı komutla Nvidia GPU'yu kapatmam gerekiyor bu durumda. :D Eski sürücülerde sorun çıkmıyordu ama Nvidia 343 serisi sürücülerde biraz böyle sorunum var...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Bumblebee gayet yeterli ufak tefek şeyler haricinde. Bumblebee Indicator da yüklenip programların ayarları da yapıldığında yeme de yanında yat. :D
    Ancak şu an Kubuntu 14.04.1'e Linux 3.17 çekirdeği çaktım. Gayet iyi çalışıyor ama ld.so.conf dosyası ile ilgili biraz sorunum var. Bu dosyayı Nvidia sürücüsüne ayarlamazsam CUDA desteğini görmüyor Boinc. Ayarlasam da her sistem açılışında tekrar Mesa'ya geliyor garip bir şekilde. Elektrik kesildiğinde de yaklaşık beş kadar farklı komutla Nvidia GPU'yu kapatmam gerekiyor bu durumda. :D Eski sürücülerde sorun çıkmıyordu ama Nvidia 343 serisi sürücülerde biraz böyle sorunum var...

Bumblebee ye gerek yok ki.

Nvidia settings den yapılabiliyor zaten? Ben oradan komple kapatıyorum nvidia gpuyu.

• umut_baris kullanıcısına yanıt
    Nvidia settings'te sadece Prime var ve o komple açıp kapatıyor. Ben ise ihtiyacım olan uygulamayı Nvidia GPU ile çalıştırmak istiyorum, bunun içiçn Bumblebee gerekli.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.