- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
"NTLDR eksik" hatası
209 Cevap194697 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar:
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

69 Mesaj
7 Nisan 2006; 15:07:19 

bilgisayarımı açtığımda
"Verifying DMI Pool Data" dedikten sonra

""NTLDR eksik
Yeniden başlat : CTRL+ALT+DELETE""

diye bir şey çıkıyor.Bu kısır döngüden nasıl kurtulabilirim...
Değerli çözümlerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

2653 Mesaj
7 Nisan 2006; 15:32:45 

reset at yada cd yi değiştir

l|lllll|lll||ll||lll|ll||lllll||lll¢σρуяιgнт © ѕιη¢є 1982-2014

2453 Mesaj
7 Nisan 2006; 16:37:13 

quote:

Orjinalden alıntı: terabayt

reset at yada cd yi değiştir

Binbaşım windows göçmüş sen reset at diyorsun.

student 2005 sorun Windows'un göçmesi. Çözüm = Format

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

2653 Mesaj
7 Nisan 2006; 16:45:31 

zaten bu sorun format atma sırasında boot sonrası oluşuyor arkadaş format atamamış olması gerekiyor
ntldr eksik dediğinde reset tuşuna basınca tekrar önyükleme yapınca %99 o sorun ortadan kalkar

şimdi c+a+del yapınca sistem kapanmıyor yeniden başlıyor reset atınca sanki kapalıymış gibi başlıyor fark burada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi terabayt -- 7 Nisan 2006; 16:52:36 >

l|lllll|lll||ll||lll|ll||lllll||lll¢σρуяιgнт © ѕιη¢є 1982-2014

899 Mesaj
7 Nisan 2006; 18:06:00 

xp cdsını tak cd destekle baslat format atar gıbı yanı. ılk geldıgı ekranda kurtarma konsolu dıye bısı var orda '' R'' ye bas 1 enter yap sora tekrar enter yap komut satırına dusceksın oraya chkdsk /p yaz ve entere bas tarasın sora exit yaz ve cık olmazsa gel bana

ONLAR KRALSA BİZ GANGSTA

2453 Mesaj
7 Nisan 2006; 20:32:32 

quote:

Orjinalden alıntı: student 2005

bilgisayarımı açtığımda

""NTLDR eksik

quote:

Orjinalden alıntı: terabayt

zaten bu sorun format atma sırasında boot sonrası oluşuyor arkadaş format atamamış olması gerekiyor
ntldr eksik dediğinde reset tuşuna basınca tekrar önyükleme yapınca %99 o sorun ortadan kalkar

şimdi c+a+del yapınca sistem kapanmıyor yeniden başlıyor reset atınca sanki kapalıymış gibi başlıyor fark burada

Alıntı yaptığım ve yukarıda da bulunan student'in postunda formattan hiç bahsedilmiyor. Daha önce normal bir şekilde çalışan makinanın bu hatayı verdiğinden bahsediliyor. Aynı sorunu bir kaç defa ben de yaşadığım için biliyorum.

"NTLDR eksik" demek windows'un başlamasında en önemli dosyalardan biri olan NTLDR dosyası eksik, yani yok, yani varsa bile ben bu dosyayı bulamıyorum anlamına gelir.

NTLDR'nin açınımı, (yanılmıyorsam) NT LOADER

GEÇİCİ ÇÖZÜM : Windows XP CD'sinde I386 klasörü içinde bulunan NTLDR dosyasını sistemine kopyalayacaksın. Bunu da NTFS destekli bir sistem disketi ile yapacaksın. Başarabildiysen ne güzel, ancak garantisi yok. Yani ileriki zamanlarda da, belki bir sonraki power düğmesine bastığında aynı sorun ile tekrar karşılaşabilirsin.

KALICI ÇÖZÜM : FORMAT.

EDIT:

Bu sorun hakkında Microsoft da şunu demiş (aslında bir halt dedikleri de yok)

http://support.microsoft.com/kb/320397/tr/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [TUTH_ANKH_AMON] -- 7 Nisan 2006; 20:38:44 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3638 Mesaj
7 Nisan 2006; 21:41:02 

Bir hafta önce bu hatayla ben de karşılaştım.160GB Diskteki Bad sektör varmı diye Partition Disk Doctor ile kontrol edeyim dedim. Diskte parça parça 15 Gb lik bozuk sektör çıktı. Bu programla tamir ettim (ya da program öyle söyledi) ve format attım. kurulumu yaparken açılışta NTLDR eksik hatası verdi. Bir kaç denememde Windovs kuramadım. ve internetten bi yol göstermişler ona göre açılışta Dos ekranındayken chkdsk /p yi yazdım ama nafile. Sonunda D: ye Win kurdum ama o da içime sinmeyince Daha 3 aylık diski garantiye yolladım. Seninki kurtulur inşallah.

377 Mesaj
7 Nisan 2006; 23:36:40 

arkadaşlar malesef ntldr dosyasını tek geri dönüşüm noktası sistemi yeniden formatlamaktır.

BİLGİNİN; KÖLESİ DEĞİL, EFENDİSİ OLMAYI ÖĞRENİN.

3901 Mesaj
8 Nisan 2006; 11:16:36 

Geçen hafta yaşadım ben de bu sorunu..Partition Magic ile ikiye böldüğüm harddiskin E kısmına format attım ve karşımda NTLDR eksik yazısı Bütün sisteme format atmak zorunda kaldım . Bunun kesin bir yolu yok mu, yine başımıza gelebilir

IT IS BETTER TO BURN OUT THAN TO FADE AWAY

1814 Mesaj
8 Nisan 2006; 11:27:51 

quote:

Orjinalden alıntı: benbarbaros

arkadaşlar malesef ntldr dosyasını tek geri dönüşüm noktası sistemi yeniden formatlamaktır.

YANLIŞ!

ntldr yi xp cd sinden sistemine kopyalarsın sorun hallolur.

http://www.bestpricecom...ehelp/ntldr_missing.htm

emin olmadan bu kadar kesin ve net konuşanlar için ne deniyosa ondan.

it's the hottest fires that make the hardest steel

4386 Mesaj
8 Nisan 2006; 13:41:37 

nt loader hatası kadar abuk bir hata hiçbizaman görmemiştm. pc yi kapatıyosunuz, açmaya çalışıyosunuz açılmıyor. tuthankhamon arkadaşın da dediği gibi kalıcı çözüm formattır. dosya kopyalamayı dos programlarıyla deneyebilirsin ancak diskin sata ise bunu da yapamazsın çünkü dos sataları tanımlayamıyor -en azından ben böyle biliyorum.

Linguist Jr. [DEU 2006]

799 Mesaj
8 Nisan 2006; 13:48:05 

Her NTLDR yok veya eksik yazısında format mı atıyordunuz? Repair konsolundan bu iş hallolur. Formata ne gerek var? Binbaşılarım, genç subaylar rahatsız ona göre

209 Mesaj
8 Nisan 2006; 14:01:58 

arkadaşlar eğer hd ntfs ise format attığınızada bu sorun gerçekleşir.... eğer format atcaksanız önce hd fat 32 ye çevirin daha sonra format atın sorunu çözmek için de bilgisayarı cd den başlata ayarlayın ve herhangi bi rişletim sistemi cd ile (ben win98 i tavsiye ediyorum) kurulum yapmaya başlayın o kurulumun büyük ihtimal düzeltmesi lazımbenimde başıma geldi ve böle düzelttim ama 98 cd varsa onunla yapın..........

4386 Mesaj
8 Nisan 2006; 14:08:56 

quote:

Orjinalden alıntı: icaktan

Her NTLDR yok veya eksik yazısında format mı atıyordunuz? Repair konsolundan bu iş hallolur. Formata ne gerek var? Binbaşılarım, genç subaylar rahatsız ona göre

disk fat değil ntfs ise onarma da yapılamıyor..

Linguist Jr. [DEU 2006]

2453 Mesaj
8 Nisan 2006; 16:44:33 

quote:

Orjinalden alıntı: icaktan

Bilgisayar durup dururken bu hatayı vermiyor.

Microsoft şöyle diyor;

"Bu sorun, MFT kök klasörü çok bölünmüşse oluşabilir. MFT kök klasörü çok sayıda dosya içeriyorsa, MFT çok fazla parçalanmış olduğu için ek bir ayırma dizini oluşturulur. Ayırma dizinlerinde dosyalar alfabetik olarak eşlendiği için, NTLDR dosyası ikinci ayırma dizinine itilmiş olabilir. Bu durumda, bu makalenin "Belirtiler" bölümünde anlatılan hata iletisini alırsınız.
Normalde, kök klasöre dosya yazılmaz. Bu durum, bir program kök klasörde düzenli olarak geçici dosyalar oluşturuyor sonra bunları kaldırıyorsa veya çok sayıda dosya kök klasöre yanlışlıkla kopyalanırsa oluşabilir."

Bu sorunun ortaya çıktığı işletim sisteminden performans beklemek, armut ağacında elma yetişmesini beklemek gibidir. Sağlıklı ve kesin çözüm formattır.

EDIT: Bu sorunla ilk karşılaştığımda çözmeye uğraştım. Ancak tüm araştırmalarıma rağmen sağlıklı bir çözüm bulamadım. Evet bu sorunla karşılaştığım her zaman format atıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi [TUTH_ANKH_AMON] -- 8 Nisan 2006; 16:48:23 >

69 Mesaj
8 Nisan 2006; 20:45:58 

Öncelikle tavsiyelerini paylaşan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum
ama...
ne yazık ki hala sorunu çözüme kavuşturamadım.
ilk önce sorunu size daha detaylı bir biçimde anlatıp tekrar cevaplarınızı bekleyeyim.

Sorun format atarken veya format sonrasında oluşmadı.bilgisayarı o gün arkadaşa emanet edip evden ayrıldım.arkadaş bir iki şarkı falan dinleyip bi kaç bişeyler daha yaptıktan sonra bsayarı kapatmış.

neyse eve geldiğimde elimi powera götürdüm ve 5-6 sn sonra söylediğim hata ile karşılaştım.

madem hata tekerrür ediyormuş format atayım ama c de bazı önemli şeyler var.
yani geçici olarak beni idare edebilecek çözümlerinizi bekliyorum. (( repairden nasıl yapabilirim bana mantıklı geldi.
Ayrıca ntldr dosyasını kopyalasam olur mu -önyükleme ile- bunu denedim ama ntldr denen dosyayı bulamadım ))

yetiştirmem gereken bir proje var ve zaman daralıyor.kesin etkili olacak çözümünüzü (ayrıntılı bir şekilde)anlatırsanız çok memnun olurum.

2453 Mesaj
8 Nisan 2006; 20:48:16 

NTLDR dosyası XP CD'sinde bulunan I386 klasörünün içindedir. Başka yerde bulamazsın. Sana kolay gelsin

69 Mesaj
8 Nisan 2006; 20:53:48 

tam olarak nasıl yapmam gerekiyor.
detaylı bi şekilde anlatır mısın

69 Mesaj
8 Nisan 2006; 21:16:07 

--------------------------------------------------------------------------------

XP CD'sinde bulunan I386 klasörünün içindeki NTLDR dosyasını bi diskete kopyalayıp ; sonra kendi bsayarıma takıp disketten mi çalıştıracağım.
lütfen evet öyle deyin.

3 Mesaj
8 Nisan 2006; 23:26:08 

ya bendede aynı problem var napcam şimdi?

****kaptan****

97 Mesaj
9 Nisan 2006; 1:34:45 

kardes en kolay iki yol;

birincisi d ye windows kurup verileri kurtarman sonra cye format atip windows kurup d deki windowsu uçurman.
ya da diski baska makinaya takıp verilerini alıp windows kurman. Sistem açılış yapamıyor ve bu sorunla karsılasıyorsun. Bu arada bisey daha harddiski sistemin gördüğünden emin ol. Biostan kontrol et makina diski görmuyorsa aynı sorunu verir...

277 Mesaj
9 Nisan 2006; 14:02:53 

http://people.freenet.de/xpspeed/ adresinden alıntıdır...

141.NTLDR or NTDETECT.COM Bulunamadı:
Bu hatayı alıyorsanız disk formatiniza gore iki farklı cozumu vardır
Diskiniz Fat32 ise:
1.Windows 98 sistem disketiyle acip cd rom destegi ile sistemi baslatin.Xp cdsini yerlestirip i386 dizininden adı gecen iki dosyayı c:\ ye kopyalayın
Diskiniz NTFS ise:
1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın.
2. Recovery Consol a gecin (R Tusuyla)
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. Aşağıdaki komutları girin (X: yerine cd rom surucu harfini koyun)
COPY X:\i386\NTLDR C\:
COPY X:\i386\NTDETECT.COM C:5. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın

69 Mesaj
9 Nisan 2006; 14:17:51 

ya dediklerini harfiyyen yapıyordum ki benden yönetici şifresi istedi
ben nabacam şimdi o şifreyi nereden öğrenebilirim.
veye başka bi yolu var mı

3 Mesaj
9 Nisan 2006; 14:44:18 

tamam selçuk boş yere uğraşma bas formatı gitsin...........

****kaptan****

69 Mesaj
10 Nisan 2006; 13:14:31 

holeyyyyyyy
artık ntldr ım eksik değil

ama boot.ini eksik diyor

77 Mesaj
10 Nisan 2006; 13:53:22 

Disket sürücünde disket varmı ona bak.

1169 Mesaj
10 Nisan 2006; 16:09:21 

Bu sorunla sık sık karşılaşıyosan şunları windowstan yapabilirsin:
Xp kurulumunu yaptığın CD'yi takıp,
Başlat --> Çalıştır --> deyip "sfc /scannow" yazarak enter'a bas ve işlem bitene kadar bekle.
Böylece sistem dosyalarını yenilemiş olursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gezmen -- 11 Nisan 2006; 19:16:25 >

493 Mesaj
10 Nisan 2006; 18:20:01 

quote:

Orjinalden alıntı: student 2005

bilgisayarımı açtığımda

""NTLDR eksik

bu çok sık karşılaşılan bi durum..aynı sorun bikere bendede olmuştu..format atmak kesin çözüm..

sadece ROCK..

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
11 Nisan 2006; 2:15:12 

Siz nasıl Teğmen Yüzabaşı falan oldunuz anlamıyorum sanırım ağızlar boş konuşuyor sırf mesaj hanem yükselsin diye boşuna forum dolduruyorsunuz....

Sorunu olan kardeş boot.ini dosyasına kadar gelmişsin sanırım...
Xp cdsi ile boot et Repair Konsoluna gir. Type boot.ini de enterla. Boot ini yoksa hata ile karşılacaksın eğer varsa Xpnin yükleme dosyasının hangi partition üzerinde olduğunu gösteren bi takım komutlar göreceksin...
Boot ini yoksa boot.ini dosyasını oluşturmayı dene ya da kopyala...
Varsa editle...
Daha Sonra Fixboot komutunu kullanıp C: üzerinde yeni bir yükleme dizini oluştur

Anlayamadığın bi yer varsa...
Rededit@hotmail.com msn den yardımcı olurum...

2890 Mesaj
11 Nisan 2006; 3:37:41 

quote:

Daha Sonra Fixboot komutunu kullanıp C: üzerinde yeni bir yükleme dizini oluştur

tüm söylediklerine katılıyorum
ben yazacaktım sen benden önce davranmışsın

bu hata bazen bendede oluyor bu komut olayı çözüyor

Tuscani & Chopper Motor & Plasma TV

1169 Mesaj
11 Nisan 2006; 19:18:39 

quote:

Orjinalden alıntı: rededit

Siz nasıl Teğmen Yüzabaşı falan oldunuz anlamıyorum sanırım ağızlar boş konuşuyor sırf mesaj hanem yükselsin diye boşuna forum dolduruyorsunuz....

Senin gibi gereksiz yere sataşanlara cevap vere vere teğmen, yüzbaşı oluyoruz.

70 Mesaj
18 Ağustos 2006; 14:53:03 

slm
ntldr eksik çözümü için format atmak önerilmiş ancak ben bu hatayla format attığımda
karşılaşıyorum.kuruluma başlıyorum c ye format atıyor xp yi tüklemeye geçiyor yükleme bitiyor sonra başlattığımda ntldr eksik diyerek xp ye girmiyor.kurulumu format dahil tekrarladım aynı.peki bu naktadan sonrane yapacağım?r ile onarmayı mı deneyeyim copy g:\i386\ntldr c:\ mi yapayım chkdsk /p mi nasıl bir yol izlenmeli.

birde normalde ntldr windows da hangi klasörün altına copy yapılmalı ve kurulu win de nerededir?

ubuntucu

8793 Mesaj
18 Ağustos 2006; 15:01:17 

ya format degil bunun cozumu.

kurtarma konsolunda:

copy ntldr c:

yazacaksiniz

197 Mesaj
18 Ağustos 2006; 17:34:15 

slm

bu sorunun çözümü için yapılması gereken şudur:

xp cd si ile boot edilir.recovery konsola (kurtarma konsolu ilk yükleme ekranında çıkar r tuşu ile geçilebilirsiniz.)
kurtarma konsolunda """" fixboot """ ("" ler olmadan) yazılır. ntloader xp nin boot dosaylarından biridir fixboot komutu boot dosyalarını düzgün olarak diske yeniden yazar. arkadaşların söylediği checkdisk komutuda verilmelidir. ama sorunuza çözüm olmayacaktır.
saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bladey -- 18 Ağustos 2006; 17:35:38 >

1632 Mesaj
18 Ağustos 2006; 18:38:50 

quote:

Orjinalden alıntı: bladey

slm

bu sorunun çözümü için yapılması gereken şudur:

xp cd si ile boot edilir.recovery konsola (kurtarma konsolu ilk yükleme ekranında çıkar r tuşu ile geçilebilirsiniz.)
kurtarma konsolunda """" fixboot """ ("" ler olmadan) yazılır. ntloader xp nin boot dosaylarından biridir fixboot komutu boot dosyalarını düzgün olarak diske yeniden yazar. arkadaşların söylediği checkdisk komutuda verilmelidir. ama sorunuza çözüm olmayacaktır.
saygılarımla

hocam benim bildiğimde ntldr hatası mbr'nin yer değiştirmesidir
yani master boot record; hard disc windowsu burdan başlatacak anlmına gelir yani plak gibi dusunun
bunu içinde kurtarma konsoluna dusrukten sonra "fixmbr" yazarsan sorun cozulur diye dusunuyorum

15 Mesaj
18 Ağustos 2006; 19:22:10 

geçmiş olsun pc çökmüş çözüm format at yani pc yeniden kur... yasin karaot

fatih topkapıdan şehre giriyor

6516 Mesaj
18 Ağustos 2006; 19:42:32 

quote:

Orjinalden alıntı: angeryk

geçmiş olsun pc çökmüş çözüm format at yani pc yeniden kur... yasin karaot

format son çare kardeşim millet fikir beya ediyo adam format atmadan çözüm arıyoki soruyo.la ne adamlar var ya iki satır okuyun ondan sonra verin cevabınızı

1632 Mesaj
18 Ağustos 2006; 19:51:27 

quote:

Orjinalden alıntı: ZEUS__

format son çare kardeşim millet fikir beya ediyo adam format atmadan çözüm arıyoki soruyo.la ne adamlar var ya iki satır okuyun ondan sonra verin cevabınızı

walla brawo

214 Mesaj
6 Eylül 2006; 15:29:34 

ya basit ve köklü bir çözümü var.

windows'u bırakın.linux kullanın.baksanıza microsoft bile adam akıllı çözümünü yazamamış ilgili sitesinde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MasterWindu -- 6 Eylül 2006; 15:29:55 >

3881 Mesaj
6 Eylül 2006; 15:36:50 

1. Önce bilgisayar BIOS'tan CD-ROM'dan boot edecek şekilde ayarlanır.
2. Windows XP CD-ROM'u CD-ROM sürücüye takılır ve bilgisayar açılır.
3. Bilgisayarın CD-ROM'dan boot etmesi sağlanır, ekranda Windows XP
kurulum programı görülür.
4. R tuşuna basarak REPAIR (tamir etme) seçeneği seçilir.
5. Bundan sonraki adımda C tuşuna basılır ve DOS ekranına benzer bir
siyah-beyaz ekranla karşı karşıya kalınır.
6. Şimdi C: sürücüsünün root klasörüne geçilir. Buraya Windows XP
CD-ROM'undaki I386 klasörünün içerisinde yer alan NTLDR ve NTDETECT.COM
dosyaları kopyalanır. Örneğin eğer CD-ROM sürücü harfi E ise, bu durumda
komut satırında sırayla
Copy E:\I386\NTLDR ve Copy E:\I386\NTDETECT.COM yazılır, dosyalar bir
güzel kopyalanır.
7. EXIT yazılıp ENTER tuşuna basılır, bilgisayar kapanıp açılır,
Windows XP CD-ROM'u sürücüden çıkartılır.
Şimdi açılışta BOOT.INI dosyasının eksik olduğunu söyleyen bir hata
mesajıyla karşılaşacaksınız ancak panik yapmayın, Windows XP kuzu kuzu
açılacaktır. Elbette Windows 98 de kullanmak istediğiniz için bu kaybolan
BOOT.INI dosyasını tekrar yaratmak gereklidir. Bunun için C:
sürücüsünün root klasöründe BOOT.INI adında bir metin dosyası oluşturmanız ve
içine aşağıdaki satırları girmeniz gerekiyor.
Kod:

[Boot Loader]
timeout=5
Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows XP
Professional" /fastdetect
C:\="Microsoft Windows 98"

Bundan sonra, dosyayı kaydedin ve bilgisayarı baştan başlatın. Her şey
eski mutlu huzurlu haline geri dönecektir.

Hiç bir bardakta dudak payı bırakmadınız bana; bir kaşık sesini bile çok gördünüz, şekersiz içerek çaylarınızı... İki çocuk rahatlıkla oturduğumuz kapının eşiğine, kendi başıma zor sığıyorum bugün... Büyüdükçe insan yalnız mı kalıyor ne?..

| Her gördüğümde beni salaklaştıran o imansız için büyük bir alkış istiyorum!..

1 Mesaj
12 Kasım 2006; 9:43:09 

arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum
ben birkaç gün önce bir ide harddisk aldım
windows xp service pack 2 li bir cd ile format attım
format atarken bölümlendirme yaptığımı sanıyordum fakat format bittikten sonra yapadığıı anladım çünkü tek c sürücüsü gözüküyordu ve 80 gb lık harddisk 26 gb gözüküyordu.
Sonra harddiski çıkarttım başka bir bilgisayarda paralel bağlayarak biçimlendirdim,sonra geri çıkartıp diğer bilgisayara taktım hardddiski ,ne olduysa ondan sonra oldu. Bilgisayarı açtığımda NTLDR eksik bilgisayarı yeniden başlatın ctrl+alt+delete uyarısı veriyor.yeniden başlattığımda da aynı olayı tekrarlıyor. Lütfen yardım edin.

2589 Mesaj
4 Aralık 2006; 9:19:39 

Ya arkadaşlar, benim başıma dün geldi. Fakat ben F8 basarak hata ayıklama modunda çalıştırabiliyorum. Yani direkt Windows'tan çözümü var bunun?

172 Mesaj
4 Aralık 2006; 10:24:42 

selam kardeş pc fişini çek 5 dk felan dur geri pc aç büyük ihtimal düzelir ama bu sorun senin karşıan sık sık çıkar bence pc format at vaya pc xp cd ile onartır

NoT: Başıma çok geli yo diye yazı yorum

www.pchane.ajansi.com

395 Mesaj
4 Aralık 2006; 14:21:21 

cd den onarma yap sisteme kopyala düzeliyo ama fazla danmıyo bi kaç hafta sonra yine aynı oluyor

516 Mesaj
5 Aralık 2006; 19:57:41 

Benim tahminimce Harddisk in hangi bölmesinin Active olacağını seçmemişsin.Kolay bi şekilde şöyle yaparsın.Hiren's boot cd yi tak sonra da Partition Magic e gir ve ordan C sürücüsünün üstüne gel ve ordan advanced sekmesine gel ve ordan da active disk de bu kadar.Umarım sorunun budur ve çözülür...kolay gelsin...

Ford Focus 2 HB TDCi 2011
LG 47LW570s

159 Mesaj
14 Aralık 2006; 16:31:38 

arkadaşlar az önce bi makinaya format atacaktık NTLDR eksik hatası veriyordu CDROM la HDD aynı kablodan bağladık sorun çözüldü

Xperia S

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Aralık 2006; 16:38:41 

copy ntldr c:
copy ntdetect.com c:
fixboot
fixmbr

dostum kurtarma konsolunda bunları yaz ama bu geçici bir çözüm arkadaşlar söylemiş format

3 Mesaj
1 Şubat 2007; 11:24:07 

quote:

Orjinalden alıntı: querman
hocam benim bildiğimde ntldr hatası mbr'nin yer değiştirmesidir
yani master boot record; hard disc windowsu burdan başlatacak anlmına gelir yani plak gibi dusunun
bunu içinde kurtarma konsoluna dusrukten sonra "fixmbr" yazarsan sorun cozulur diye dusunuyorum

Onlar yanlış biliyor kimsenin suçu değil buuuuu....

Evet güzel bir şarkı değilmi :)

Neyse konuya geçelim, yorumların tamamını okudum hatta microsoft'un açıklamasını da okudum çok saçma buldum o da ayrı bir konu da. Ve hatta makinamı NTLDR eksik konumuna getirmeye çalıştım ve başardım :D

Çözüm basit aslında ama mesele çözüm değil sorundur :)

Öncelikle olur olmaz sadece bu konuda değil her konuda çözüm yolu için format at diyenlere bir iki çift laffım var, dalgamı geçiyorsunuz kardeşim, insanları oyalamak hoşunuzamı gidiyor, yada bir yorumda denildiği gibi sadece mesaj sayınızın çoğalması içinmi gayret ediyorsunuz. İnsanları saptırmayın yanlış bilgilerle. Çok sinir oldum sizin bu yaklaşımlarınıza, yazık ya adam format atacak sonuç nafile... yine aynı yine aynı :S

querman kardeşime katılıyorum, bu kadar yorum içerisinde en doğru çözüm yolunu açıklamış gibi, konuyu daha ayrıntılı incelerseniz sorun ortadan kalkar...

MBR Hatası : MBR Bir diskin açılıştan önceki boot ettiği bir disk kayıt işlemidir. Bu işlem sırasında disk bölümlerinde (partition) daha önce yapılandırılmış partitionlarda boot sektör araştırılır ve uygun partition bulunduğunda disk boot eder. Sistem çalışır, uygun partition bulunamadığında ise NTLDR Eksik, Lütfen sistenmi yeniden başlatın CTRL+ALT+DELETE gibi bir sorunla karşılaşılır. Bu sorunun olası 2 nedeni vardır;

Birincisi : Disk çok fazla hasar gördüğünden dolayı badsector dediğimiz durum disk üzerinde bi hayli yoğundur. Bu durum partitionların iç içe karışmasına hatta alıgılanamamasına neden olur. Bu birinci durum başınıza gelmiş ise bunun çözümü scandisk, chkdisk, format işlemleri sırası ile yapılmalıdır, öyle sanıyorum ki sorun ortadan kalkacaktır.

İkincisi : Bu birinciden daha enteresan bir durumdur (Bizzat kendim bu yöntem ile NTLDR Eksik konumuna düşürdüm bilgisayarımı) şöyleki, sisteminizde daha önce sorunsuz çalışıyordunuz ve hiçbir arıza ile karşılaşmadınız. Fakat bir gün böyle bir hata ile karşılaştınız. Başlarına bu durum gelebilecek kişilere şu şekilde izah edeyim,

Sistemimizde 2 tane hdd mevcut. İkiside master diyelim. İlk sistemi kurduktan sonra ikinci hdd yi aldık ve kapasiteyi genişletmek istedik. O hdd 'de ilk geldiği şekilde master. Bu durumda PC'de iki tane hdd ve ikiside master olarak mevcut. İkinciyi taktığımızda biçimlendirilmemiş sıfır olduğu için sistem kendisine göre düzenler ve o hdd artık sistemin gözünde çalıştırılabilen bir partitiondur.

Bir gün bilgisayarı temizlemek için söktük diyelim, elektronik kartları tamamen birbirinden ayırdık dolayısı ile data kablolarınıda sökmüş bulunduk. Sonrasında tekrar hdd'leri ve CD veya DVD okuyucu/yazıcı larımızıda birbirine bağladık. Önce sorun yoktu fakat şimdi NTLDR Eksik dedi.

İşte burada film kopuyor, daha önce sistemin yüklü olduğu hdd'yi cd/dvd ile aynı kablo aracılığı ile birinci giriş portuna bağlamıştık. Şimdi ise sistemin bağlı bulunduğu hdd'yi ikinci giriş portuna yalnız bağladık. İkinci yani sonradan eklediğimiz hdd'yi de cd/dvd ile aynı kablo üzerinden birinci giriş portuna bağladık. Öyle zannediyoruz ki power 'a basınca sistem açılacak ve gayet düzgün çalışacak.

Sonuç : NTLDR Eksik.... :) Ve ilk zamanki haline tekrar getirmiş olsak dahi sonuç yine NTLDR Eksik

Şimdi sorunun ikinci hdd'den kaynaklandığının ispatı için ikinci hdd'yi anakart'tan ayırın ve sistemi tekrar başlatın windows açılmaz ve NTLDR Eksik derse o zaman ben bişey bilmiyorum demektir :) Gerisini okumanıza dahi gerek yok...

Peki bu durumdan nasıl kurtulacağız. Çok basit bir yöntemdir. Öncelikle sistem yüklü olan hdd'mizi cd/dvd ile aynı kablo ile birinci girişe bağlayalım ve master olduğuna emin olalım :) Daha sonra ikinci hdd'yi doğrudan ikinci giriş portuna bağlayalım ve bunu master yapmayalım cd olsun (sanırım bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuzdur) Bilmeyenler için Hdd nin arkasında :::: şeklinde sekiz pin değiştirilebilir bir sistem mevcuttur. Üzerinde iki pin 'i birbirine bağlamak için küçük bir aparat. Bu aparatı hdd üzerinde gösterildiği üzere takarsak master ve diğer seçenekleri uygulamış oluruz.

Daha sonra BIOS (SETUP) ayarlarında bir değişiklik yapmamız gerekmektedir. Setup'a girmek için açışılta DEL tuşuna basınız.

BIOS 'ta Birinci ve İkinci hdd lerin yerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Yani bu durum ile karşılaşmış kişilerin BIOS 'u genelde

BooT : First device driver (Primary hdd) : Sonradan alınanan disktir.
BooT : Second device driver (Secondary hdd) : Sistemin yüklü olduğu disktir.

İşte burada bu disklerin yerlerini değiştirmemiz gerekecektir.

BIOS 'un çeşitli marka ve sürümleri olduğu için kendi BIOS 'unuzla ilgili ayarları faklı bir kaynaktan araştırmanız daha doğru olacaktır.

Herkese sorunsuz günler dilerim :)

down on my knees

175 Mesaj
5 Şubat 2007; 14:29:10 

Merhaba bende halen aynı hata ile karşılaişıyorum.

Bilgisayarıma vista yı yüklemistim. xp cd si ile formatlayıp tekrar kurulum yaptım ve açtığımda bu hata ile karşılaştım. Şimdi format ve kurulum işlemini tekrar tekrar başlatıyorum. Format seçeneği olarak sadece ntfs seçenekleri geliyor (hızlı-yavaş). İkisinden birini seçtiğimde ya format sırasında bilgisayar kapanıyor yada dosyaları kopyalama sırasında. Bazen format kısmına kadar bile gelemiyorum. Kurtarma konsolunu seçiyorum ve muhtelif aşamalarda bilgisayar yine kapanıyor. Vista kurulumunu tekrar denediğimde problemsiz kurulumu tamamlıyor. Fakat xp ye dönüş yolu bulamıyorum.

(acer 5024 notebook)

3594 Mesaj
5 Şubat 2007; 14:52:11 

arkadaşlar yukarıda yeterince açıklamışlar...
bu sorunun kaynağı çok çeşitlli olabilir, hiç os kurulu olmayan hdd den böyle bir hata alınabilir...
kesin çözüm:
acronis true image ile saglam kurdurduğunuz sistemin yedeğini alın, sorun olduğunda yenide acronisle yükleyin.. mft, mbr, ntldr hepsi sağlam olarak geri gelir
ayrıntı için yazılım genel e bakın...

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

208 Mesaj
1 Nisan 2007; 12:14:52 

sena23, Gereqsiz ve Framcis_Ryan Size sonsuz teşekkürler. ben cafeciyim bi makineme format attım win xp pro sp2 kurdum ve diger tüm gerekli program ve oyunları, kısaca müşteriye sunulcak hale geldi derken bi reset atarım NTLDR eksik :S o kadar emekten sonra format atacaktım ama bi bakayım dedim foruma ve kendimi burda buldum tüm postları okudum + uyguladım. ve yanlızca bu 3 arkadaşın yöntemi (ki üçüde aynı zaten :) ) ile sistemime format atmaktan kurtuldum. diger arkadaşlarım iyi güzel yazmışlarda ama şu var yazdıklarınız bu problemin çözümü değil

Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

19 Mesaj
4 Nisan 2007; 22:28:36 

aproLçok teşekkür ediyorum, benim sorunum senin daha enteresan diye adlandırdığın ikinci sorunmuş ve NTLDR ve diğer dosyayı xp cdsinden copy yapmak bir çözüm olmazken, dediğin gibi hard disklerden birini devre dışı bıraktım, sistem sorunsuz çalıştı. Ayrıca bilgisayarı kapatıp, diğer hddyi de taktığımda, anlattığın BIOS ta hddlerin yerini değiştirmeye de gerek kalmadan sistem yine sorunsuz çalıştı.

"NTLDR eksik" hatası ile karşılaşan ve İki hdd kullanan arkadaşlara aproL'un "ikincisi" diye ayrıntılı şekilde anlatmış olduğu çözümü uygulamalarını şiddetle öneririm. Ben uyguladım, çok mutluyum, tekarar teşekkür ederim.

quote:

Orjinalden alıntı: aproL

Onlar yanlış biliyor kimsenin suçu değil buuuuu....

Evet güzel bir şarkı değilmi :)

Neyse konuya geçelim, yorumların tamamını okudum hatta microsoft'un açıklamasını da okudum çok saçma buldum o da ayrı bir konu da. Ve hatta makinamı NTLDR eksik konumuna getirmeye çalıştım ve başardım :D

Çözüm basit aslında ama mesele çözüm değil sorundur :)

Öncelikle olur olmaz sadece bu konuda değil her konuda çözüm yolu için format at diyenlere bir iki çift laffım var, dalgamı geçiyorsunuz kardeşim, insanları oyalamak hoşunuzamı gidiyor, yada bir yorumda denildiği gibi sadece mesaj sayınızın çoğalması içinmi gayret ediyorsunuz. İnsanları saptırmayın yanlış bilgilerle. Çok sinir oldum sizin bu yaklaşımlarınıza, yazık ya adam format atacak sonuç nafile... yine aynı yine aynı :S

querman kardeşime katılıyorum, bu kadar yorum içerisinde en doğru çözüm yolunu açıklamış gibi, konuyu daha ayrıntılı incelerseniz sorun ortadan kalkar...

MBR Hatası : MBR Bir diskin açılıştan önceki boot ettiği bir disk kayıt işlemidir. Bu işlem sırasında disk bölümlerinde (partition) daha önce yapılandırılmış partitionlarda boot sektör araştırılır ve uygun partition bulunduğunda disk boot eder. Sistem çalışır, uygun partition bulunamadığında ise NTLDR Eksik, Lütfen sistenmi yeniden başlatın CTRL+ALT+DELETE gibi bir sorunla karşılaşılır. Bu sorunun olası 2 nedeni vardır;

Birincisi : Disk çok fazla hasar gördüğünden dolayı badsector dediğimiz durum disk üzerinde bi hayli yoğundur. Bu durum partitionların iç içe karışmasına hatta alıgılanamamasına neden olur. Bu birinci durum başınıza gelmiş ise bunun çözümü scandisk, chkdisk, format işlemleri sırası ile yapılmalıdır, öyle sanıyorum ki sorun ortadan kalkacaktır.

İkincisi : Bu birinciden daha enteresan bir durumdur (Bizzat kendim bu yöntem ile NTLDR Eksik konumuna düşürdüm bilgisayarımı) şöyleki, sisteminizde daha önce sorunsuz çalışıyordunuz ve hiçbir arıza ile karşılaşmadınız. Fakat bir gün böyle bir hata ile karşılaştınız. Başlarına bu durum gelebilecek kişilere şu şekilde izah edeyim,

Sistemimizde 2 tane hdd mevcut. İkiside master diyelim. İlk sistemi kurduktan sonra ikinci hdd yi aldık ve kapasiteyi genişletmek istedik. O hdd 'de ilk geldiği şekilde master. Bu durumda PC'de iki tane hdd ve ikiside master olarak mevcut. İkinciyi taktığımızda biçimlendirilmemiş sıfır olduğu için sistem kendisine göre düzenler ve o hdd artık sistemin gözünde çalıştırılabilen bir partitiondur.

Bir gün bilgisayarı temizlemek için söktük diyelim, elektronik kartları tamamen birbirinden ayırdık dolayısı ile data kablolarınıda sökmüş bulunduk. Sonrasında tekrar hdd'leri ve CD veya DVD okuyucu/yazıcı larımızıda birbirine bağladık. Önce sorun yoktu fakat şimdi NTLDR Eksik dedi.

İşte burada film kopuyor, daha önce sistemin yüklü olduğu hdd'yi cd/dvd ile aynı kablo aracılığı ile birinci giriş portuna bağlamıştık. Şimdi ise sistemin bağlı bulunduğu hdd'yi ikinci giriş portuna yalnız bağladık. İkinci yani sonradan eklediğimiz hdd'yi de cd/dvd ile aynı kablo üzerinden birinci giriş portuna bağladık. Öyle zannediyoruz ki power 'a basınca sistem açılacak ve gayet düzgün çalışacak.

Sonuç : NTLDR Eksik.... :) Ve ilk zamanki haline tekrar getirmiş olsak dahi sonuç yine NTLDR Eksik

Şimdi sorunun ikinci hdd'den kaynaklandığının ispatı için ikinci hdd'yi anakart'tan ayırın ve sistemi tekrar başlatın windows açılmaz ve NTLDR Eksik derse o zaman ben bişey bilmiyorum demektir :) Gerisini okumanıza dahi gerek yok...

Peki bu durumdan nasıl kurtulacağız. Çok basit bir yöntemdir. Öncelikle sistem yüklü olan hdd'mizi cd/dvd ile aynı kablo ile birinci girişe bağlayalım ve master olduğuna emin olalım :) Daha sonra ikinci hdd'yi doğrudan ikinci giriş portuna bağlayalım ve bunu master yapmayalım cd olsun (sanırım bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuzdur) Bilmeyenler için Hdd nin arkasında :::: şeklinde sekiz pin değiştirilebilir bir sistem mevcuttur. Üzerinde iki pin 'i birbirine bağlamak için küçük bir aparat. Bu aparatı hdd üzerinde gösterildiği üzere takarsak master ve diğer seçenekleri uygulamış oluruz.

Daha sonra BIOS (SETUP) ayarlarında bir değişiklik yapmamız gerekmektedir. Setup'a girmek için açışılta DEL tuşuna basınız.

BIOS 'ta Birinci ve İkinci hdd lerin yerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Yani bu durum ile karşılaşmış kişilerin BIOS 'u genelde

BooT : First device driver (Primary hdd) : Sonradan alınanan disktir.
BooT : Second device driver (Secondary hdd) : Sistemin yüklü olduğu disktir.

İşte burada bu disklerin yerlerini değiştirmemiz gerekecektir.

BIOS 'un çeşitli marka ve sürümleri olduğu için kendi BIOS 'unuzla ilgili ayarları faklı bir kaynaktan araştırmanız daha doğru olacaktır.

Herkese sorunsuz günler dilerim :)

4 Mesaj
7 Nisan 2007; 6:36:33