- x
Halkla İlişkiler maaşı?
48 Cevap29685 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 4:50:57 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar Sinema-TV mezunuyum ve bir yayınevinden Halkla İlişkiler, Basın-Yayın için teklif aldım. Ne kadar maaş Halkla İlişkiler çalışanının ortalamasıdır? Ne kadar istemeliyim? Önerilere açığım...

400 Mesaj
8 Eylül 2012; 10:42:38 

yeni mezunsan fazla düşünme maaşı filan. bi yerden başlaman lazım.

DonanımHaber Türkü Severler Kulübü

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 14:27:42 

Yeni mezun değilim. Genel yorumlar yapmak yerine sorduğumla ilgili bilgisi olan insanlar yorum yapsalar daha güzel olacak sağol, yorumun için...

Sinema-TV mezunuyum, daha önce haber siteleri ve haber ajanslarında editörlük yaptım. Daha önce herhangi bir yerde halkla ilişkiler tecrübem yok ama piyasanın altında bir rakam da almak istemiyorum, sonuçta her işin maaş olarak bir karşılığı var. Neticede böyle bir teklif oldu. İstanbul'da bir yayınevinde, basın-yayın ve halkla ilişkiler yapacak birini arıyorlar.

Mutlaka çalışılacak şirketin, kurumun büyüklüğüne göre değişir ama ortalama olarak ne kadardır bu işin ücret aralığı bunu öğrenmek istiyorum.

1437 Mesaj
8 Eylül 2012; 14:34:22 

Bu iş çalıştığın kuruma göre değişiklik gösterir seninde dediğin gibi.. 2000'in aşağısında olmamalı alacağın maaş bence. Ama pozisyon da önemli eleman mı sorumlu mu yoksa müdür mü olacaksın?

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 14:37:32 

quote:

Orijinalden alıntı: sedatss

Bu iş çalıştığın kuruma göre değişiklik gösterir seninde dediğin gibi.. 2000'in aşağısında olmamalı alacağın maaş bence. Ama pozisyon da önemli eleman mı sorumlu mu yoksa müdür mü olacaksın?

Şöyle cevap vereyim; ikisinin karışımı bir şey olacak. Yani böyle bir departmanları yok ama bu konuda artık bir ihtiyaç hissetmeye başladıkları için ilk kez böyle bir arayışa girmişler. Yani ben orda işe başlarsam kurumun basın-yayın ve halkla ilişkileriyle ilgilenen tek kişi olacağım. Müdür değil ama tek sorumlu ben olacağım bilmem anlatabildim mi?

1437 Mesaj
8 Eylül 2012; 14:52:34 

1500 - 2000 arası diyorum ben üstad 2000+ çok daha hoş olur ama yayınevlerinde çok para vereklerini düşünmüyorum

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 15:17:23 

quote:

Orijinalden alıntı: sedatss

1500 - 2000 arası diyorum ben üstad 2000+ çok daha hoş olur ama yayınevlerinde çok para vereklerini düşünmüyorum

sen halkla ilişkiler mi yapıyosun dostum?

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 15:37:50 

Arkadaşlar koca forumda 5-10 kişi bile yok mu bir şirkette halkla ilişkilerde kendisi veya yakın bir arkadaşı çalışmış olan ve aldığı maaşı söyleyecek? Demek teknik bir meslek yazsak hiç yazan olmayacak :)

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 21:58:33 

günceldir, hala cevap bulamadım istediğim kadar arkadaşlar...

628 Mesaj
8 Eylül 2012; 22:17:54 

halkla ilişkiler bölümünü kazandım egede okumaya başlıyorum inşallah bir kaç hafta sonra.

bölümün iş imkanları nasıldır?ilerki senelerde bu işten iyi paralar kazanılır mı? nedir bu mesleğin geleceği?

ANTİ BİZANS

31 Mesaj
8 Eylül 2012; 23:19:26 

hayırlı olsun okulun. şimdiden bunları düşünme daha 4 sene var önünde, o da okulunu hiç uzatmazsan. Sana 29 yaşında ve üniversite mezunu olan ve kendi sektörü ve bağlantılı 1-2 sektörde çalışmış biri olarak tek tavsiyem, yapmak istediğin iş her neyse, o işle ilgili okulunun son senesi staj yap işi öğren ki, okul bittikten sonra iş ve paraya ihtiyacın olduğunda staj yaparak zaman kaybetme.

31 Mesaj
9 Eylül 2012; 1:55:29 

Yok mu forumda halkla ilişkiler gibi popüler bir pozisyonda çalışan bir Allah'ın kulu arkadaşlar?

53 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:01:33 

ablam çalışıyo daha önce senin dediğin tarzda bi işte çalıştı 1000 1500 arası alırsın ilk girişte daha fazla sanmıyorum ama bu giriceğin şirketlede orantılı ablamın şu an bu paralarla alakası kalmadı sektörde çok senesi geçince

31 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:06:43 

quote:

Orijinalden alıntı: tozlu raf

ablam çalışıyo daha önce senin dediğin tarzda bi işte çalıştı 1000 1500 arası alırsın ilk girişte daha fazla sanmıyorum ama bu giriceğin şirketlede orantılı ablamın şu an bu paralarla alakası kalmadı sektörde çok senesi geçince

ablan şu anda halkla ilişkiler müdürü falan mı, yoksa tamamen farklı bir sektöre mi geçti ve ne kadar alıyor?

594 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:10:31 

eger maas ıle ılgılı ne ıstedıgının soruldugu bır konumdaysan zaten ısının ehlı aranan bır ınsansındır. bu durumda sırket de buyuk bır fırma ıse 4-5 bın ısteyebılırsın ılk basta.

ancak genel olarak ıs arayan ben su maası ıstıyorum demez. bu etık bır hareket degıl. onlar teklıflerını yapar sen sana uyup uymayacagını degerlendırırsın. calısacagın yer cok buyuk bır yer degılse yenı baslanan bır ıste en az rısk ıle hareket etmek ısteyecektır. bu durumda 1000-1500 gıbı rakamlar kullanılır genelde.

ona gore degerlendır kendını.

not: hukukcuyum. sırketlerle hukuk musavırlıgı sozlesmelerı yapıyoruz bızlerde. asagı yukarı pıyasayı bıldıgım ıcın soyluyorum.

özlü sözler yazacaktım ama durdum, o zamanlar eskilerde kalmış. vaz geçtim yazmaktan...

53 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:10:57 

halkla ilişkiler kısmını bıraktı çalıştığı şirket reklam event işleriyle ilgileniyo o da firmasının çalıştığı büyük şirketlere sponsor ayarlıyo reina sortie buna bi örnek.tam net bilgim yok ama 2000 e yakın net maaş artı prim zaten onun sektöründe primler asıl önemli

31 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:19:50 

quote:

Orijinalden alıntı: urugakhina

eger maas ıle ılgılı ne ıstedıgının soruldugu bır konumdaysan zaten ısının ehlı aranan bır ınsansındır. bu durumda sırket de buyuk bır fırma ıse 4-5 bın ısteyebılırsın ılk basta.

ancak genel olarak ıs arayan ben su maası ıstıyorum demez. bu etık bır hareket degıl. onlar teklıflerını yapar sen sana uyup uymayacagını degerlendırırsın. calısacagın yer cok buyuk bır yer degılse yenı baslanan bır ıste en az rısk ıle hareket etmek ısteyecektır. bu durumda 1000-1500 gıbı rakamlar kullanılır genelde.

ona gore degerlendır kendını.

not: hukukcuyum. sırketlerle hukuk musavırlıgı sozlesmelerı yapıyoruz bızlerde. asagı yukarı pıyasayı bıldıgım ıcın soyluyorum.

Dostum sağol yorumun için ama senin bahsettiğin 4-5 bin lira'yı büyük şirketlerde halkla ilişkiler müdürü alabilir ancak.

Aslında durum şöyle; genelde işveren maaş söylemez, beklentiyi sorar. Onda da, ben 3 lira vermeye razıydım ama adam 2 istiyorsa ben de enayi değilim 2 veririm mantığı yatıyor malesef.

Ben yazdığım gibi güzel sanatlar mezunuyum ve halkla ilişkilerle ilgili bir iş tecrübem daha önce olmadı. Ben asıl olarak başka bir işten, ne zaman geleceği belli olmayan bir cevap beklediğim için, bu işte de tecrübem ve uzmanlığım olmadığı için piyasa ortalaması diye düşündüğüm rakamın taban fiyatını söyledim. Çünkü bir süredir boştayım ve evde oturmaktan sıkılmış durumdayım. Görüşmeyi yaptığım yer bir holding, şirket vs. değil, yayınevi ve yayınevlerinde çalışanın pozisyonu ne olursa olsun öyle büyük paralar malesef dönmüyor. Bunu yayınevinde çalışmış arkadaşlarımın anlattıklarından biliyorum.

72 Mesaj
9 Eylül 2012; 2:56:56 

mesajım bulunsun halkla ilişkiler kazandım.

Captain America

The First Avenger

31 Mesaj
9 Eylül 2012; 12:16:41 

Güncel... Halkla ilişkilerde çalışan arkadaşlar yorumlarsa sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1049 Mesaj
9 Eylül 2012; 14:11:15 

pek bir şey beklemeyin. çünkü türkiyede bu tür meslekler boş meslekler olarak görülür. halbuki avrupada tam tersidir.
ben sosyoloji mezunu olarak bu işte çalıştım, lakin öyle berbat hale getirmişlerki tiksindim. çok şeye zorluyorlar.
neyse bilkent, odtü dışından mezun olup pek bir şey beklemeyin müdür olana kadar. bu meslek çalışmandan çok nerden mezun olduğuna bakan bir meslek.

Borsa veya diğer yatırım araçlarıyla ilgili yazı ve yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. yazılarım forumumun gerekliliği üzerine sadece yorumdan ibarettir. Borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğunu bilmek gerektiği gibi iddaa oynanır gibi borsa'ya girilmemeli.

31 Mesaj
10 Eylül 2012; 1:20:14 

quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

pek bir şey beklemeyin. çünkü türkiyede bu tür meslekler boş meslekler olarak görülür. halbuki avrupada tam tersidir.
ben sosyoloji mezunu olarak bu işte çalıştım, lakin öyle berbat hale getirmişlerki tiksindim. çok şeye zorluyorlar.
neyse bilkent, odtü dışından mezun olup pek bir şey beklemeyin müdür olana kadar. bu meslek çalışmandan çok nerden mezun olduğuna bakan bir meslek.

Arkadaşım yorumun için sağol ama ben görüşmeye çağrılıyor ve ne kadar maaş istediğim soruluyorsa o işe layık görülüyorum demektir. Yani kısacası hangi üniversite ve bölümden mezun olduğumun çok fazla önemi yok. Tabi ki ben de bir şirketin müdürü olsam halkla ilişkiler eğitimi almış veya bu işi daha önce bir süre yapmış birini öncelikli olarak tercih ederim ama halkla ilişkiler'in dışında bir bölümden mezun, kendine güvenen ve kendisine anlatılan iş tanımını yapabileceğini düşünen ve bunu sebepleriyle açıklayarak beni ikna etmeye çalışan birisi varsa karşımda, onu da işe almayı düşünebilirim ki bu da son derece normaldir.

Pek bir şey beklemeyin derken, beklenti subjektif bir durumdur. Herkes için aynı değildir. Sizi maddi anlamda tatmin edecek bir maaş, beni tatmin etmeyebilir mesela veya tam tersi de olabilir.

Ne tarz bir yerde(ne çapta bir şirket, ofis vs.) çalıştığınızı ve ne kadar kazandığınızı sorabilir miyim??

31 Mesaj
10 Eylül 2012; 12:34:05 

Güncel... Halkla ilişkilerde çalışan arkadaşlar yardım lütfen...

31 Mesaj
10 Eylül 2012; 23:01:02 

güncel arkadaşlar

4979 Mesaj
10 Eylül 2012; 23:20:41 

1000 - 1500 TL diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama amele bile artık 1000 TLden aşağı çalışmazken, üniversite mezunu olarak kendinizi
ameleden beter konuma sokmayın.
Halkla ilişkiler şirketlerin önemli bir departmanıdır.Eğer sen tek yetkili olacaksan o bölümde , ben olsam başlangıç fiyatı için 3000 TLden aşağısını istemem.
İstanbulda yaşamanında bir yaşam standartı vardır. 1000-1500 alıp,akşam geçinebilmek için ekstradan E5'te su mu satacaksın.

2013 Chevrolet Cruze Sedan 1.4 LTZ Siyah.

31 Mesaj
10 Eylül 2012; 23:30:14 

quote:

Orijinalden alıntı: realgs

1000 - 1500 TL diyen arkadaşlar kusura bakmasınlar ama amele bile artık 1000 TLden aşağı çalışmazken, üniversite mezunu olarak kendinizi
Halkla ilişkiler şirketlerin önemli bir departmanıdır.Eğer sen tek yetkili olacaksan o bölümde , ben olsam başlangıç fiyatı için 3000 TLden aşağısını istemem.
İstanbulda yaşamanında bir yaşam standartı vardır. 1000-1500 alıp,akşam geçinebilmek için ekstradan E5'te su mu satacaksın.

Dostum teşekkürler yorum için ama biraz detaya girmem gerek sanırım. Küçük bir yer ise 1000-1500 arası fiyata başlayabilirsin diyen arkadaş iyi niyetle kendi tahminini yazdı sanırım. Benim durumum biraz uzun hikaye ama çok karıştırmadan yazacağım sana.

Halkla İlişkiler mezunu değilim, daha önce bu pozisyonda herhangi bir yerde de çalışmadım. Dediğin gibi oranın Halkla İlişkiler departmanında tek kişi ben olacağım ama orayı büyük bir şirket olarak değerlendirmek hata olur çünkü öyle bir durum yok. Daha küçük çaplı bir yer. Dolayısıyla kafadan 2-3 bin gibi bir miktarı talep etmek öyle bir yerde çalışmak için kolay şey değil. Evet şirketlerde önemli bir yerdir ve orta veya büyük çaplı bir şirkette bir halkla ilişkiler müdürünün 3.500-4000 TL'den az alacağını hiç sanmıyorum. Daha fazlası olur 5-6-7 bin belki ama azı olmaz ona eminim ancak benim pozisyonum ne halkla ilişkiler müdürü, ne de halkla ilişkiler personeli olacak. Benimki iş kabul olursa, yayınevinin yeni açacağı halkla ilişkiler departmanının tek sorumlusu olmak olacak. Bundan dolayı biraz idare edebilecek bir para istemek durumunda kaldım. Çünkü şu koca forumda, ben halkla ilişkilerde şu pozisyonda çalıştım, şu paralar kazanılıyor, şundan aşağı isteme diyen bir kişi bile olmadı buraya yazan ve yakın çevremde de halkla ilişkiler yaptığını bildiğim birisi yok.

31 Mesaj
10 Eylül 2012; 23:36:46 

Bu arada dostum üniversite mezuniyeti ve biraz da dil isteyen ama bunun karşılığında sadece 1000-1200 TL öneren bir çok iş var. Maaş yapılan işe göre değişiyor. Bazı işlerde söylediğin gibi üniversite mezunu ve bazı vasıfları olan bir insana hiç verilmemesi gereken komik paralar dönüyor.

Dergi editörlüğünden örnek vereyim. Birkaç ay önce İstanbul'da orta ölçekli ve reklam-iletişim ajansı diye geçen bir yere dergi editörlüğü için görüşmeye gittim. Başlangıç için önerdikleri maaş sadece 1100 TL+ yemekti. Bunun karşılığında benden istedikleri ise , kendilerine gelen yazıları redakte etmek(imla ve anlam bakımından kontrol etmek), anlaşmalı oldukları kurumun dergisinde her ay köşe yazısı yazmam, ayda 1-2 anlaşmalı oldukları şirketin şehir dışındaki müdürlüklerine günübirlik uçakla gidip geleceğim şekilde röportajlar yapıp gelmemdi. Aklı mantığı olan birisi bu işin karşılığı olarak 1100-1300 TL gibi bir maaşın yeterli olacağını söyleyebilir mi? Tabi ki hayır.

2128 Mesaj
10 Eylül 2012; 23:40:34 

quote:

Orijinalden alıntı: realgs

Vah vaah 3 bin lira mı? Hem de başlangıç. Arkadaş biz boşuna mühendislik kasıyoruz halbuki ne kolaymış 3 bin kazanmak Hiç iş deneyimin veya piyasa deneyimin var mı bilmiyorum ama özel sektörde durum senin düşündüğün kadar pembe değil malesef. Keşke dediğin gibi olsa. Üniversite mezunu olmak artık pek bir şey ifade etmiyor. Sen adama ne kadar kazandırırsan o kadar kazanırsın bu kadar basit.

31 Mesaj
12 Eylül 2012; 0:47:29 

günceldir arkadaşlar bilgisi olanlar???

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
12 Eylül 2012; 2:22:25 

ben halkla ilişkiler mezunuyum senin ne yapacağını anladım 3000 tl falan diyen arkadaşa öncelikle güldüm 1500 tl diyen arkadaş keşke dedirtti ama eğer bahsettiğin kurum köklü ve tanınmış bir kuruluş değilse ki anladığım kadarıyla değil alabileceğin maximum maaş 1000 tl ama sevinme asgari verirlersede şaşırma ama sana iyi haber yemeğini karşılarlar

31 Mesaj
12 Eylül 2012; 2:26:23 

1500-2000 TL arasında sorun olmayacak o kesin gibi yani parasal anlamda bir sıkıntı yok sayılır ama daha fazlası büyük bir şirket olmadığı için ve pozisyon müdürlük veya uzmanlık olmadığı için mümkün değil. Halkla İlişkiler personeli sayılmaz çünkü bana teklif edilen bu departmandaki tek kişi olmam. O yüzden 1500-2000 arası eğer iş olursa....

Uzaklaştırılmış
12 Eylül 2012; 2:32:35 

Gayet şık o zaman problem yok

31 Mesaj
12 Eylül 2012; 13:20:55 

günceldir, şu kadar gündür koca forumda halkla ilişkiler'de çalışmış bir kişi yorum yazmadı çok enteresan. vinç operatörü falan deseydim heralde cevap için 1 yıl beklerdim

Uzaklaştırılmış
12 Eylül 2012; 17:59:47 

yazdıkya ne bekliyosun daha

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 3:08:10 

quote:

Orijinalden alıntı: GenceKsK

yazdıkya ne bekliyosun daha

Sen çalıştığını mı yazdın, yoksa ne kadar maaş olabileceğini mi tahmin ettin orasını anlamadım. Halkla İlişkiler mezunuyum yazdın sadece mesajında. Bu işi yaptım ve tam olarak şu pozisyonda çalıştım demedin.

Nerde çalıştın? Halkla ilişkiler departmanında personel miydin, uzman mı, müdür mü? Nickine bakarak İzmir'e göre konuştuğunu tahmin ettim. İzmir'de 1500 TL olan herhangi bir işin maaşı İstanbul'da 2000 TL'ye kadar çıkabiliyor misal.

103 Mesaj
13 Eylül 2012; 3:12:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

guzel arkadasim

avrupadaki issizlik oranindan haberiniz varmi?

is olmadiktan sonra orada meslek olarak gozukmesinin pek bir anlami yok maalesef

HAYATTA O KADAR COK YALAN VE YANLIS VARKI INANILMAZ!!!!!

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 3:21:45 

Dostum, aslında Berry1925 adlı arkadaşın yazdığı yanlış sayılmaz. Çünkü Türkiye'de her 10 kişiden 9'u 1000 TL civarına çalışıyor bu bir gerçek. Müdür olana kadar çok bir şey beklemeyin dediği maaş anlamında belli bir miktarın üzerinde olamayacağını söylemeye çalıştı sanırım. Bu bahsettiğimiz işin de ortalaması çalışılacak yerin büyüklüğüne göre 1500-2500 arasında değişir diye tahmin ediyorum. Müdürlük de yine o şirketin çapına göre 3000-5000 arası olabilir ortalama olarak. Bu yazdıklarımızdan daha az veya daha fazla alınan yerler de mutlaka vardır ama ortalamalar bunlardır diye düşünüyorum araştırmam sonucunda.

Bu arada birisi de Allah aşkına Halkla İlişkiler personeli, uzmanı ve müdürü neler yapar, aralarındaki fark nedir yazsın.

103 Mesaj
13 Eylül 2012; 4:06:38 

su gunlerde cok feci sekilde ABD den TR ye kesin donus icin karimla kavga ediyorum hergun

ben istiyorum o tereddutte

birde ustune bu bin liralik maaslar muhabbeti

ee ben gelsem 2 bin lira verseler ne olur? 30 yasin uzerindekileri zor aliyorlar zaten

off bitmisim ben burada mutsuz orada mutsuz off ya

HAYATTA O KADAR COK YALAN VE YANLIS VARKI INANILMAZ!!!!!

594 Mesaj
13 Eylül 2012; 9:19:42 

hocam baslangıc maasınızı fazla takıyorsunuz kafanıza. cvnızde hıc ıs deneyımı yok anladıgım kadarıyla. o nedenle maas olayından cok cvnızde sıze artı katacak mı ona da bakın. cogu meslekte 1 sene staj var zaten. guzel ve onu acık bır sırketse orada 1-2 sene calısmak ılerıde onunuzu acabılır. daha once de dedıgım gıbı oyle 3-5 bın alamazsınız. sız patron olsanız sız de oyle ıs deneyımı olmayan ve rısk olusturan adama oyle ucuk rakamlar vermezsınız.

ınanmazsınız ıs yerlerının de bazı sıkıntıları oluyor. bunlardan bır tanesı de elemanlarla yasanan sorunlar. ıse buyuk hevesle bas vurup sonra 1 ay calısıp kacan onca ınsan var kı. bıraz azmedın, bıraz sabır gosterın, bıraz hırslı olun zaten 2-3 sene sonra sırketın vaz gecılmezlerınden oluyorsunuz. o durumda hem o sırketten hem de baska sırketlerden ıstedıgınız rakamları alabılecek pazarlık gucunuz oluyor.

özlü sözler yazacaktım ama durdum, o zamanlar eskilerde kalmış. vaz geçtim yazmaktan...

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 12:04:39 

quote:

Orijinalden alıntı: urugakhina

hocam baslangıc maasınızı fazla takıyorsunuz kafanıza. cvnızde hıc ıs deneyımı yok anladıgım kadarıyla. o nedenle maas olayından cok cvnızde sıze artı katacak mı ona da bakın. cogu meslekte 1 sene staj var zaten. guzel ve onu acık bır sırketse orada 1-2 sene calısmak ılerıde onunuzu acabılır. daha once de dedıgım gıbı oyle 3-5 bın alamazsınız. sız patron olsanız sız de oyle ıs deneyımı olmayan ve rısk olusturan adama oyle ucuk rakamlar vermezsınız.

ınanmazsınız ıs yerlerının de bazı sıkıntıları oluyor. bunlardan bır tanesı de elemanlarla yasanan sorunlar. ıse buyuk hevesle bas vurup sonra 1 ay calısıp kacan onca ınsan var kı. bıraz azmedın, bıraz sabır gosterın, bıraz hırslı olun zaten 2-3 sene sonra sırketın vaz gecılmezlerınden oluyorsunuz. o durumda hem o sırketten hem de baska sırketlerden ıstedıgınız rakamları alabılecek pazarlık gucunuz oluyor.

Hayır benimki kafaya takmak meselesi değil, bilgi edinmek. Sonuçta her iş tanımının yani her pozisyonun bir karşılığı var. Ben de durumu ve gelen teklifi anlattım ki, kafamdaki rakamın az veya fazla olup olmadığını öğrenmek istedim. Arkadaşım benim stajyerlik bir durumum yok. CV'im boş değil. Ben 5 yıl önce mezun oldum ve sinema ve editörlük konularında tecrübelerim var. Fakat bu işle ilgili bir tecrübem yok ve açıkçası asgari ücretin 300-500 TL üstünde bir maaşa çalışmak istemem çünkü kendi işimle ilgili 2000 TL'lik maaşı, artık o işi yapmak istemediğim için reddettim mesela. Lafın kısası benim oradaki pozisyonum Halkla İlişkiler'deki tek kişi olmak olacaktı, Halkla İlişkiler Uzmanı mı deniyor artık ona her neyse. Bir de şu Halkla İlişkiler personeli ile Halkla İlişkiler uzmanı arasındaki iş tanımı ve maaş farklarını öğrenmek istedim aslında. Biliyorsunuz bir şirkette sadece telefonlara bakıp not alan lise mezunu sekreter de iş ilanlarında halkla ilişkiler personeli diye geçiyor. Dolayısıyla bu kişi ile uzman kişinin hem iş tanımları hem maaşları arasında illa ki en az bir 750 TL fark olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batistuta83 -- 13 Eylül 2012; 12:10:45 >

55 Mesaj
13 Eylül 2012; 12:18:23 

Halkla ilişkilere bağlı. Güzel Türkiye'mi hak etmeyen insanlar var, halkla ilişkiler bölümünde çalısacaksan benim kastın sürekli insanlarla muhattap olacaksan sıkıntılı bir iş maaşını yüksek tut ama finansal uyanıklık yapmayı unutma örneğin 1700 işe başladın varsayalı 5-6 sonra falan 2000-2200 falan almalısın.

Copyright © All Rights Man!!

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 13:55:51 

Bu, "Güzel Türkiyem" radyocu Cem Ceminay'ı hatırlattı bana

Halkla İlişkiler'de çalıştın sanırım? Çalıştıysan lütfen Halkla İlişkiler personeli ve halkla ilişkiler uzmanı 2 ayrı pozisyon biliyorsun. Bunların iş tanımı ve maaşları nedir ?

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 15:37:00 

Yorum yapan arkadaşlar daha sonra başlık altında ya da pm atılarak sorulan sorulara cevap yazma zahmetinde neden bulunmaz gerçekten anlamıyorum.

594 Mesaj
13 Eylül 2012; 17:52:45 

quote:

Orijinalden alıntı: batistuta83

Hayır benimki kafaya takmak meselesi değil, bilgi edinmek. Sonuçta her iş tanımının yani her pozisyonun bir karşılığı var. Ben de durumu ve gelen teklifi anlattım ki, kafamdaki rakamın az veya fazla olup olmadığını öğrenmek istedim. Arkadaşım benim stajyerlik bir durumum yok. CV'im boş değil. Ben 5 yıl önce mezun oldum ve sinema ve editörlük konularında tecrübelerim var. Fakat bu işle ilgili bir tecrübem yok ve açıkçası asgari ücretin 300-500 TL üstünde bir maaşa çalışmak istemem çünkü kendi işimle ilgili 2000 TL'lik maaşı, artık o işi yapmak istemediğim için reddettim mesela. Lafın kısası benim oradaki pozisyonum Halkla İlişkiler'deki tek kişi olmak olacaktı, Halkla İlişkiler Uzmanı mı deniyor artık ona her neyse. Bir de şu Halkla İlişkiler personeli ile Halkla İlişkiler uzmanı arasındaki iş tanımı ve maaş farklarını öğrenmek istedim aslında. Biliyorsunuz bir şirkette sadece telefonlara bakıp not alan lise mezunu sekreter de iş ilanlarında halkla ilişkiler personeli diye geçiyor. Dolayısıyla bu kişi ile uzman kişinin hem iş tanımları hem maaşları arasında illa ki en az bir 750 TL fark olacaktır.

Valla arkadaş yapcak bi şey yok biraz da şans işi senin durum. tamam başka alanda tecrüben var ama yine de yeni başlayacağın alanda bir tecrübeye sahip değilsin. Ama inşallah istediğin gibi olur. çünkü cidden üniversite mezunu bir insanın 1500 TL gibi rakamlara çalışıyor olması benim zoruma gidiyor. hele iş hayatında ilk okul mezunu adamların altında mercedesler olup üniversite bitirmiş insanların o paralara mecbur bırakılması gerçekten çok sinir bozucu.

Uzaklaştırılmış
13 Eylül 2012; 22:42:04 

quote:

Orijinalden alıntı: batistuta83

Bu, "Güzel Türkiyem" radyocu Cem Ceminay'ı hatırlattı bana

Halkla İlişkiler'de çalıştın sanırım? Çalıştıysan lütfen Halkla İlişkiler personeli ve halkla ilişkiler uzmanı 2 ayrı pozisyon biliyorsun. Bunların iş tanımı ve maaşları nedir ?

kendim bir halkla ilişkiler mezunu olarak halkla ilişkiler uzmanı nedir ya :) tamamen 4 yıllık bölüm mezunlarının kendini avutması bende 4 yıllık mezunuyum bende öyle diyorum arada :D bu arada maaşı sormuşun söyledik benim anlamadığım + cevap olarak daha ne bekliyosun? halkla ilişkilerin 1000 tane akademik tanımı var ama tam olarak bir işletmede halkla ilişkiler departmanı ne yapar diye merak ediyorsan gidip o departmanda tecrübeli insanlarla çalışman lazım. zaten ben anlamıyorum halkla ilişkilerin ne olduğunu bilmeyen insanlara sen işte bizim işletmemizde halkla ilişkilercisin al sana bu kadar maaş hayırlı olsun deniyor. halkla ilişkiler mezunlarına bakıyosun çoğu pazarlamacılık yapıyor, bu iş verenlerin çoğu aptal. madem ihtiyacın var böyle bir departmana al arkadaş yeni mezun al baride hayırlı bir işe de vesile ol hiç bilmeyeni almaktan daha iyidir.

31 Mesaj
13 Eylül 2012; 22:56:16 

quote:

Orijinalden alıntı: GenceKsK

kendim bir halkla ilişkiler mezunu olarak halkla ilişkiler uzmanı nedir ya :) tamamen 4 yıllık bölüm mezunlarının kendini avutması bende 4 yıllık mezunuyum bende öyle diyorum arada :D bu arada maaşı sormuşun söyledik benim anlamadığım + cevap olarak daha ne bekliyosun? halkla ilişkilerin 1000 tane akademik tanımı var ama tam olarak bir işletmede halkla ilişkiler departmanı ne yapar diye merak ediyorsan gidip o departmanda tecrübeli insanlarla çalışman lazım. zaten ben anlamıyorum halkla ilişkilerin ne olduğunu bilmeyen insanlara sen işte bizim işletmemizde halkla ilişkilercisin al sana bu kadar maaş hayırlı olsun deniyor. halkla ilişkiler mezunlarına bakıyosun çoğu pazarlamacılık yapıyor, bu iş verenlerin çoğu aptal. madem ihtiyacın var böyle bir departmana al arkadaş yeni mezun al baride hayırlı bir işe de vesile ol hiç bilmeyeni almaktan daha iyidir.

İlanlardan gördüğüm kadarıyla Halkla İlişkiler Personeli, telefona bakan ve yine telefonda müşteri bağlamaya çalışan sekreterlik ve danışmanlık yapan arkadaşlara deniyor. Uzman da senin dediğin gibi Halkla İlişkiler mezunu olan kişi. Müdür de onun kıdemlisi ve tabiri caizse artık yıllanmışı. Bu arada evet maaşı sordum çünkü senin önceki mesajında yazdığın maaşı, bu personel diye geçen ve daha çok sekreterliğin iş tanımına giren işleri yapan elemanlar alıyor, en azından İstanbul'da öyle. İzmir'de de aslında bir Halkla İlişkiler mezununun herhangi bir yerde 1500'den aşağı çalışmaması gerekir diye düşünüyorum.

Uzaklaştırılmış
14 Eylül 2012; 14:39:19 

İletişim Fakültesi mezunuysan alan önemli değil İzmir'de 1500-2000 tl ile başlamak hele hele tecrübesizken süper bir olay. İstanbul TR de sektörün kalbi olduğu için orda maaşlar biraz daha fazla olduğunu biliyorum fakat tecrübesiz 4 yıllık mezun bir elemanada İzmir'de maximum 1200 TL'den fazla (oda pazarlama sektöründe) önerdiklerini daha görmedim duymadım ona göre kendin tahmini birşeyler düşünebilirsin İstanbul için.

31 Mesaj
14 Eylül 2012; 21:13:45 

Teşekkür ederim bilgiler için arkadaşlar...

628 Mesaj
14 Eylül 2012; 21:20:59 

meslekte ileride nasıl yükseliyoruz? yani halkla ilişkiler tam olarak ne olduğu belli değil ülkemizde.sözelden öğretmenlik hariç bir bölüm tercih edecektim ve bu halkla ilişkiler oldu.umarım ege üniversitesi bu konuda beklentilerimi karşılar.

ANTİ BİZANS

267 Mesaj
29 Ekim 2012; 17:45:25 

Doğru veya yanlış herkes birşeyler söylemiş, ben bir Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunu olarak sana yazayım gerçekleri ;

1- Bir kere halkla ilişkiler bölümünü kazandık okuyacaz diye arkadaşlar seviniyor. Tamam haklarıdır, sevinsinler ama maalesef okuduğunuz bu bölüme lanet edeceksiniz iş aramaya başlayınca..

2- Ne kadar maaş talep etsem diyorsun. Aslında herşey sende bitiyor. Kendini geliştirmişsen, yabancı dilin en az 2 tane ise, ne bileyim yüksek lisans yapmışsındır, çok iyi yerlerde çalışmışsındır o zaman 3-4 bin lira istersin ama sadece mezun olursan o zaman işler çok kötüye gidiyor. Bir kere sana devlet bile kadro açmıyor ki bütün özelliklere sahip olsan bir şey ifade etmez. Özel sektörde senden en kötü 3 yıllık bir deneyim istiyor ve verdiği maaş 2.500 tl yi geçmez. O da dediğim gibi tam donanımlı olacaksın..

3- Ülkemizde işletme, iktisat, su ürünleri ne bilim ziraat mühendisi bile ben bu işi yaparım sıfatıyla bir yerlere girdiği için senin önünü kapatıyorlar. Ayrıca iş verenler halkla ilişkileri kapıda misafir karşılayan, rezervasyon alan kişiler olarak bildikleri için sana pek iş düşmüyor çünkü kadınlara rağbet fazla.

Uzun sözün kısası bu meslekten uzaklaşın demiyorum, KAÇINNNNNN diyorum. Başınızı taşlara vurmadan önce son şansınız olabilir bu :) Şu anda özel okulun birinden mezun olmuş, 3 yıl sağda solda çalışmış ama istediğini bulamamış( halkla ilişkiler mesleği oalrak), 750 tl+ prime çalışan, günde 3 vesait değiştiren ve haftanın 6 günü çalışan bir halkla ilişkiler mezunuyum. Benden iyi olanlar da taş çatlasın 2000 lira alıyordur. Dayın falan yoksa çok zor iş bulursun. Ha bu senin kapasitesiz olduğun anlamına da gelmiyor aslında. Ülkede halkla ilişkiler elemanı arayan işveren sayısı çokkkkkkkkkkk az. Gir malum iş arama sitesine halkla ilişkiler yaz bak sana kaç tane ilan çıkartacak ve çıkan ilanların nitekleri ne olacak? :D Bol şans..

Herkes için adaletli olan tek şey ölümdür..
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı Özel » Halkla İlişkiler maaşı?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.648