Şimdi Ara

STMicroelectronics, Galaxy S3 modelinde kullanılan basınç sensörünü tanıttı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
3.166
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • STMicroelectronics, Galaxy S3 modelinde kullanılan basınç sensörünü tanıttı

Samsung'un amiral gemisi Galaxy S3'ün, parçalara ayrılma seansı esnasında dikkat çeken LSP331AP model basınç sensörü, üretici firma STMicroelectronics tarafından dün ayrıntılı olarak tanıtıldı.

STMicroelectronics firmasının hassas 3D lokasyon algılama alanında yeni bir adım olarak tanımladığı LSP331AP basınç sensörü, firmanın en son modeli. Sensör ilk olarak Galaxy S3 modelinde kullanıldı ve bundan sonra pek çok mobil cihazda yerini alacak.

Elektronik devre ve mikromekanik yapıları aynı yonga üzerinde toplamasıyla bilinen Mikrosistem teknolojilerine - MEMS iyi bir örnek olan sensör, 3mm x 3mm x 1mm şeklinde ölçülere sahip.

260 milibar - 10km yüksekliğe kadar havayı, 1260 milibar - 1800m derinliğe kadar deniz altını ölçme kapasitesine sahip sensör sayesinde mobil cihazınız binanın hangi merdiveninde olduğunuza kadar hassas ölçümler yapabilecek. Sensör ayrıca cihazın navigasyon yongaları ile etkileşime geçerek yatay ve dikey olarak konumu da hesaplayabiliyor. 

Çok az enerji tüketen ve buna göre tasarlanan model, mobil cihazların bataryasını da çok fazla etkilemiyor.

LPS331AP sensörleri 1000 ve üzeri siparişlerde adedi 2.6$ olacak şekilde hacimli üretime geçmiş durumda.

Özellikle doğa sporlarını sevenler için yenilikçi uygulamalarla büyük fayda sağlayacağı tahmin edilen basınç sensörü için çok fazla uygulama yok. Ancak kısa zamanda pek çok dikkat çekici uygulamayı görmeye başlayabiliriz.

• Uygulama yok demişsiniz. Barometre uygulaması var.

• Bu haberinizden sonra Galaxy Note'daki Bosch BMP180 basınç sensörü ile yukardaki STMic.'in basınç sensörünün datasheetlerini karşılaştırdım ve arada neredeyse hiç fark yok . Besleme gerilim ve akım değerleri aynı . min ve max yükseklikler neredeyse aynı . Barometric yükseklik testleri yaptım elimi yukarı aşağı hareket ettirdiğimde bile değer değişiyor . Yani BMP180 de aynı derecede hassas bir sensör . Haberde sanki basınç sensörü ilk kez bir cihazda kullanılıyor ve ilk kez bu derece hassas bir sensor kullanılıyor gibi bir izlenim verilmiş ki durum görüldüğü gibi öyle değil .

• Cikardigimiz donun yerine kadar bulacaklar bizi bu gidisle essogluessekler.

• Madem Galaxy S3 de kullanılmış neden 3G veya 3GS çakması bir telefonun resmi var haberde anlayamıyorum.

• Basınç sensörü dediğin MS5607-02BA01 'dir. 10-1200 mbar, 24bit, 20cm hassasiyet.

• Samsung Galaxy Note ( N7000 ) bile basınç sensörü var.. İlk defa Gaalxy Note da kullanılmıştır...

LCD TEST kısımında görülebilmektedir ...

• S3'ün ilkleri yaşatması gerçekten S 3 kullanıcıları için güzel. Gerçekten çok sıradışı bir teknoloji, yenilikçi bir fikir ve ilgili kullanılıcak alanda çok yararlı olucak bir teknoloji. Çok maliyetli olmadığı da belli.

• bu özelliği sevdim.. GPS tende alınabiliyor bu veriler ama accuracy iyi değil.. merak ediyorum oturduğum evde altimeter kaç gösterir diye :D

0 m. gösteren var mı aranızda ? :)

• quote:

Orijinalden alıntı: assasin44

Madem Galaxy S3 de kullanılmış neden 3G veya 3GS çakması bir telefonun resmi var haberde anlayamıyorum.

Samsung Apple taklit ettiğine göre kesin 3G veya 3 GS de de barometre vardır diyor hehalde
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.