Şimdi Ara

Apple, Mac'lerde Windows XP kullanılmasına resmi destek verdi ; Apple'dan Boot Camp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
5.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, en az Intel işlemciler kullanacağını açıklaması kadar ilgi çekici bir şey yaparak, Intel bazlı Mac'lerde resmi olarak Windows XP kurulabilmesine olanak veren bir yazılım yayınladı. Firmanın Boot Camp ismini verdiği ve henüz beta aşamasında olan yazılım sayesinde, artık kullanıcıların Mac'lerine kolay bir şekilde Windows XP yüklemeleri mümkün.

Intel bazlı yeni Mac modellerinde kullanıcıların en büyük meraklarından biri Windows XP'nin bu bilgisayarlarda düzgün bir şekilde çalıştırılıp çalıştırılamıyacağıydı. Mac OS X her ne kadar destek gören bir işletim sistemi olsada, Mac kullanıcıları Windows'da olduğu kadar çeşitli yazılım seçeneğine sahip değiller. Apple, bu atağı ile Intel bazlı Mac sahiplerinin hem Mac OS X için yazılmış olan hem de Windows için yazılmış olan bütün yazılımlara erişebilmelerini sağlıyor.

Boot Camp'dan yararlanabilmeniz için ilk olarak Intel işlemci kullanan bir Mac'e sahip olmanız gerekmekte. En az Mac OS X Tiger v10.4.6 işletim sistenine ihtiyaç duyan yazılım, şu ana kadar çıkmış bütün frimware güncellemelerinin yapılmasını şart koşmakta. Windows XP yüklendikten sonra, donanım bileşenlerinin doğru tanıtılabilmeleri için gereken sürücülerin yükleneceği boş bir CD ile Windows kurulumu ve sürücü yaratılması için gerekli 10GB boş disk alanı da programın kullanıcıdan istedikleri arasında.

Boot Camp ile Windows XP kurulması ardından, Mac her başlatıldığında kullanıcının karşısına Mac OS X ve Windows XP arasında seçim yapacağı bir menü gelmekte ve seçim ardından istenen işletim sistemi açılmakta. Burada belirtmekte fayda var Windows XP çalıştırılabilmesi için her hangi bir emulasyon ve benzeri bir işlem uygulanmıyor, Windows XP PC'nizde nasıl Intel işlemcili sistem varsa Mac'inizde de aynı işlemci sayesinde çalışmakta.

Mac kullanıcılarına, Intel işlemcileri tercih ederek yaptığı süprizden sonra, şimdi de Windows XP ile çalışma olanağı veren Apple, hiç kuşkusuz yeni Mac'leri herkes tarafından ilgi çekici kılıyor. Bir çok PC kullanıcısı, Windows XP tabanlı programlardan mahrum kalmamak için ya da Mac OS X'e alışamayacaklarını düşündükleri için Mac'lerden uzak durmaktalardı. Şimdi endişe etmeleri için neden kalmamış oldu.

Apple, Mac'lere Windows XP kurulabilmesine destek vermesine rağmen Mac'lerle resmi olarak Windows işletim sistemi dağıtılmasının planlanmadığını açıklamış durumda, çift işletim sistemli kullanım tarzı tamamen kullanıcının tercihine bırakılmış. Zaten Windows XP işletim sistemini bir Mac'de tam verimle kullanmak bir yana. Sağı, solu Microsoft ve Windows XP logoları ile donatılmış bir Mac hiç çekici durmayacaktır. 83MB büyüklüğündeki yazılımı haberin sonundaki WEB adresini ziyaret ederek ücretsiz indirebilirsiniz.

Ek 6/4/2006 : İlgili haberde Mac OS X ve Windows XP arasında, her açılışta seçim yapılması gerektiği belirtiliyor. Fakat açılışta "Option" tuşuna basılmadığı sürece işletim sistemi seçim menüsü görüntülenmemekte.

Sayfanın Linki : http://www.apple.com/macosx/bootcamp/

• ISTE BU BEEEE OLEYYTTT

BAYILIYORUM BU APPLELARA TABII MAC KULLANMAYI BILMIYOZ XP GELIYO YASASIN!!!!!
  • mac in ne özelliği olacak ki o zaman??? mac i mac yapan OS Xtir.. windows bozar bu işi.. bence gereksiz..
  • o zaman sende soldaki menu ye basar OS x ile mutlu mesut takılırsın ... Bu Apple severler için yada apple mı pc alayım diyecekler için güzel bir haber bence . Umarım windows sorunsuz çalışırsa hem grafik, video ile uğraşan tasarımcılar hemde çatır çatır oyun oynamak isteyen pc severler memnun kalır . Güzel bir başlangıç ve performans testlerini çok merak ediyorum ...
  • Bu Haber İle Bilişim Tarihinde Bir ÇAğ Biter Yeni Bir Çağ Başlar
    Hatta Daha Açık Bir Dille Avrupa Tarihi İçin Berlin Duvarı Ve yıkıması ne ise
    Bu Olay'da Bilişim Tarihinde Öyle Bir İz Bırakacak
  • bu gerçekten korkunç bir haber
    apple i üstün kılan şey sarsılmaz işletim sistemidir
    macintosh tur darwindir tutupta apple a windows kurarsan ne performans kalır ne stabilite 3-5 oyun için çok büyük bir bedel olur
  • Mac lere gucunu veren ıbm işlemcileriydi. Power pc adı üstünde. simdi noldu normal masaüstünden farkı sadece maclerin iyi olan tasarımları.

Mac os içindeyken winxp emulasyonu yapıp macosda bile xp taanlı programları calısırınca bu iş tamamdır. bakalım bunu yapabiliceklermi.
  • bence faydalı be önemli bi karar almış apple firması satışlarına direk olarak etkisi olacağını düşünüyorum bunların...
    hem isteyen mac tıklar isteyen performanstan ödün verir (! ki kesin değil ) windowsla devam eder yola...
    çok iyi bi iş yapmışlar...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ty®

Mac lere gucunu veren ıbm işlemcileriydi. Power pc adı üstünde. simdi noldu normal masaüstünden farkı sadece maclerin iyi olan tasarımları.

talihsiz aciklama yapmisiniz.
    Intel li mac her programi ibm islemcilerinden daha hizli calistirmaktadir.ayni paraya bilgisayarlarimiz dahada hizlanmistir.testleride mevcuttur hatta.teste tabi tutulan her program daha da hizlanmistir.

quote:

Orjinalden alıntı: Ty®

Mac os içindeyken winxp emulasyonu yapıp macosda bile xp taanlı programları calısırınca bu iş tamamdır. bakalım bunu yapabiliceklermi.

software yardimiyla zaten xp calisiyordu ve performans rezalet

1700eu ya ben hem pc hem osx calistiriyorum sorunsuz:pc mide satiyorum....

• zaten su anda yazilim yardimiyle win98 ya da xp kurulabiliyor, bunun da ondan pek farkli olacagini sanmiyorum.. birazcik daha performans tabii ki.. olsun o kadar da intel islemcilere felan gectiler.. cok buyuk bi habermis gibi gelmedi, bunun disinda macosx varken windowsu kim napsin.. (mac kullanicilari beni daha ii anlayacaklardir..)
  • elbetteki mac kullanıcıları seni daha iyi anlayacaklardır fakat bunda zaten amaç mac kullanıcı olmayanları mac e çekmek birazda hani ayağı alışsın gibilerden almadan kullanıcı olunmuyo sonuçta...
  • Mac a gücünü veren IBM değil yine mac in ürettiği G4 ve G5 işkemciler ve AMD işlemcilerdi... En teklonojik işlemciler bunlar DÜnyanın 1 numaralı matematik ve elektronik bilim adamlarının ortak çalışması olan MAC OS X işletim sistemini çalıştırabilen tek işlemciler bunlar (FULL FONCTİON FULL SECURİTY MAX PROCESSİNG)
    İntel MAC OS X işletim sistemini çalıştıracak işlemciyi yapamadı bunun üzerine Apple işletim sisteminin performans, fonksiyon, güvenlik,benzersizlik ve üstünlüğünden %70 kısarak intel işlemcilerinin çalıştırabilceği hale getirdi... 2 li sayı sistemi ve Bolean matematiği bilenler yamlızca G5 ve AMD işlemcilerinin kıymetini bilir. Çünkü dışarıdan öyle gözükmesede neredeyse insan üstü matematik ve Bolean hesaplamalarının ürünleridir G5, AMD ve MAC OS x ...
  • quote:

Mac a gücünü veren IBM değil yine mac in ürettiği G4 ve G5 işkemciler ve AMD işlemcilerdi... En teklonojik işlemciler bunlar DÜnyanın 1 numaralı matematik ve elektronik bilim adamlarının ortak çalışması olan MAC OS X işletim sistemini çalıştırabilen tek işlemciler bunlar (FULL FONCTİON FULL SECURİTY MAX PROCESSİNG)
    İntel MAC OS X işletim sistemini çalıştıracak işlemciyi yapamadı bunun üzerine Apple işletim sisteminin performans, fonksiyon, güvenlik,benzersizlik ve üstünlüğünden %70 kısarak intel işlemcilerinin çalıştırabilceği hale getirdi... 2 li sayı sistemi ve Bolean matematiği bilenler yamlızca G5 ve AMD işlemcilerinin kıymetini bilir. Çünkü dışarıdan öyle gözükmesede neredeyse insan üstü matematik ve Bolean hesaplamalarının ürünleridir G5, AMD ve MAC OS x .

Arkadaşım yukarıda yazdıklarını ciddi ciddi mi yazdın yoksa şaka mı? Eğer şaka değilse bu konularda biraz bilgilenmen lazım.

• quote:

Orjinalden alıntı: Jincx

1700eu ya ben hem pc hem osx calistiriyorum sorunsuz:pc mide satiyorum....

O bilgisayar satılır mı bee

Valla ne desem bilmiyorm Apple gibi bi firma biraz daha fazla satmak için stratejiyi bozmuş hadi hayırlısı
  • apple; dell gibi, hp gibi bir pc üreticisi olma yolunda emin adımlarla yürüyor, bu gidişantta sanırsam bill'in yüzünü güldürüyordur.
  • quote:

Orjinalden alıntı: I love gigabyte ati

Mac a gücünü veren IBM değil yine mac in ürettiği G4 ve G5 işkemciler ve AMD işlemcilerdi... En teklonojik işlemciler bunlar DÜnyanın 1 numaralı matematik ve elektronik bilim adamlarının ortak çalışması olan MAC OS X işletim sistemini çalıştırabilen tek işlemciler bunlar (FULL FONCTİON FULL SECURİTY MAX PROCESSİNG)
    İntel MAC OS X işletim sistemini çalıştıracak işlemciyi yapamadı bunun üzerine Apple işletim sisteminin performans, fonksiyon, güvenlik,benzersizlik ve üstünlüğünden %70 kısarak intel işlemcilerinin çalıştırabilceği hale getirdi... 2 li sayı sistemi ve Bolean matematiği bilenler yamlızca G5 ve AMD işlemcilerinin kıymetini bilir. Çünkü dışarıdan öyle gözükmesede neredeyse insan üstü matematik ve Bolean hesaplamalarının ürünleridir G5, AMD ve MAC OS x ...

Öeeehhhhhh Bu Kadarda Yüksekten Sıkıldığını Görmedim Ben
    Anlamıyoum Bilmediğin Bir Konu Üstüne Neden Yazma Gereği Duydun

1-Apple 30 Küsur Yıllık Tarihinde Ne Zaman Amd'yi Kasasına Koymuş Önce Onu Söyle
    2-G4 'ü G5'i Kim Öğretti Onu Öğren
    3-Amd X2 ile İntel Core Duo Arasında Ne Fark Var Bana Bunu Açıkla Olay markada Değil Mimaride Biter
    Amd'de İntel'de X86 mimarisini Kullar (elbet başka mimariler içinde arada 1-2 model üretmiş olabilirler)
    Ama Asla Ama Asla Bu 2 şirket Ppc üretmedi

Lütfen Daha Profesyonel Yorumlar Yapalım

• quote:

Orjinalden alıntı: !~~BoNx~~! zorunda kal

ISTE BU BEEEE OLEYYTTT

BAYILIYORUM BU APPLELARA TABII MAC KULLANMAYI BILMIYOZ XP GELIYO YASASIN!!!!!

mac kullanmayı bilmiyosun, peki hiç denedinmi? evimde maalesef hiçbir zaman bir macim olmadı nack ben bilgisayar kullanamaya mac ile başladım..babamın şirketine gelen ilk bilgisyarı (ki kendisi bir mac ti) boş bulduğum zamanlarda başına geçer karıştırırdım..o macte grafik yaparken şirkettekiler, pc lerde ancak yazı yazılabiliyordu..(ne günlerdi bea)

evime pc gelmesi ile windows (özellikle 98 in) kurdu olmuştum..ancak gözüm herzaman maclerde..zaten pclerin sürekli driver ve güvenlik sorunlarıyla uğraşmaktan bıktım..bidahakli bilgisyar alışımda keisnlikle 12 inch intel inside bir mac laptop alıcam (ibookmu yoksa macbook pro mu olur bilemem)oyun eksikliği ve bazı program eksiklikleri ytüzünden mac almayan o kadar çok tanıdığım var ki..

steve jobs bu kitleyi hedeflemiş ve bence pcnin pek bir cazibesi kalmadı..zaten daha önceleri steve jobs yazılımdan değil, donanımdan kazandıklarını söylemişti..donanımdan daha fazla kazamak için çok güzel bir yol bence..ancak size şu kadarını söyliyim..macosx gibi bir işletim sistemi varken, zorunda kalmadıkça win e geçmem kolay kolay...

hepimize hayırlı olsun..bu arada bir düzeltme, her açılışta o işletim sistemi seçeneği gelmiyor karşınıza, bir tuşa bastığınızda bu seçenek çıkıyor.(en azından okuduğum diğer haberlerde böyleydi bu) düzeltim istedim..tabi benim okuduğum haberlede de hata olabilir..ancak sanırım bi arkadaş denedi ve tuşa basmadığınız sürece çıkmıyor..

hepimize hayırlı olsun

• @mazoist

İlginiz ve bilginizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Uyarınız üzerine yaptığım araştırmada açılışta "Option" tuşuna basılı tutulmadığı sürece işletim sistemi seçim menüsünün görüntülenmediği bilgisine ulaştım. İlgili düzeltme haberin sonuna eklenmiştir.

Tekrar teşekkür ederim.

• Benim bildiğim, Mac'lerin iki boyutlu uygulamalarda pc'ye göre çok büyük performans farkı var ve bunun tek sebebi işlemcisinin hızlı olması değil, mimarisinin bu tip uygulamalara göre optimize edilmiş olması. Çünkü bunun dışındaki uygulamalarda Mac her zaman üstün değil. Bu yüzden genellikle reklamcıların ve iki boyutlu tasarımla uğraşanların kullandığı bir platform.

Eğer intel tabanlı bir sistem kurduğundan Mac bu avantajını kaybedecekse, bence hata yapıyor. Çünkü bazı şeyler prestij meselesidir. Apple gibi kendini bu alanlarda kanıtlamış bir firmanın biraz daha fazla para kazanabilmek için kendini pc'ye yaklaştırmasını yanlış buluyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.