Şimdi Ara

Kredi Masrafı Geri Ödemesi (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.311
Cevap
71
Favori
146.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İŞTE BANKAYA VE HAKEM HEYETİNE GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEKLERİ

1. BANKAYA VERİLEN DİLEKÇE

................................ Bankası ........................... ili ................................. şube müdürlüğüne
    Konu: Kredi masrafları iadesi.
    Bankanızın ......... numaralı kredi müşterisiyim. Her kredi işleminde bankanıza, anılan krediye
    ait kredi masrafını ödemekteyim. Ancak, çeşitli mahkemeler ve Yargıtay kararlarıyla “Kredi
    masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”
    Bu çerçevede;
    1- Şimdiye kadar bankanıza yaptığım tüm kredi masrafları ödentilerinin on yıl geriye dönük
    dökümünün bir listesinin verilmesini,
    2- On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının yasal faizi ile tarafıma
    iadesini,
    Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve
    avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,
    ..../...../2012
    Ad, soyad, Adres: İMZA

2. HAKEM HEYETİ DİLEKÇESİ

T.C. ............................. KAYMAKAMLIĞI (Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na)
    Şikayet Eden :
    Adres :
    E- Posta&Telefon :
    Şikâyet edilen :
    Adresi :
    Şikayetin parasal değeri :
    Şikayetin tarihi :
    Şikayetin konusu : Dosya masrafı adı altında alınan .................. -
    TL’nin iadesi talebimdir.. (4077/6-10. maddeleri)
    Açıklamalar:
    1-) .................. Bankası, ...................... şubesinden ............................ tarihinde
    ............................ adı altında ................... Türk Lirası kredi aldım.
    2-) Banka ile kredi sözleşmesi imzaladım. Bu sözleşmenin örneği
    bana verilmediği gibi önceden hazırlanmış matbu sözleşme olduğu için
    sözleşmenin içeriğine müdahale hakkı verilmemiştir. (4077/6. Madde )
    3-) Sözleşme akdedilirken bir taraf aleyhine olacak maddenin
    bağlayıcılığı yoktur. (4077/6. Madde)
    4-) Kredi sözleşmesinde dosya masrafı ve kesintilere taraf olan tüketiciyi
    bilgilendirmek zorunludur. Bu bağlamda tüketici dosya masrafı işlemine bağlı
    olarak rıza ve onayını sözleşme içinde kaim bulunan madde karşısına kendi
    yazısıyla tarih ve imza koyması halinde sözleşme bağlayıcıdır.
    Aksi bir durum satıcının/kredi verenin ispat yükü yasal hüküm gereğidir
    (4077/6. Madde).
    5-) 4077 Sayılı kanunun 10. maddesine göre; “Tüketici krediyi, bir mal veya
    hizmet edinmek amacıyla nakit olarak alır. Kredi sözleşmesinin yazılı yapılması
    ve bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede öngörülen kredi
    şartları tüketici aleyhine değiştirilemez.
    Sözleşmede;
    a) Tüketici kredisi tutarı,
    b) Faiz ve diğer unsurlarla toplam borç tutarı,
    c) Yıllık faiz oranı,
    d) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların
    ayrı ayrı belirtildiği ödeme planı,
    e) İstenecek teminatlar,
    f) Akdi faizin yüzde otuzunu geçmeyecek faizi oranı,
    g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,
    h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,
    Dolayısıyla benden dosya masrafı adı altında hukuksuz alınan
    ..................... TL’nin iade edilmesi gerekir.
    6-) Bu şikâyet 4077 Sayılı Kanunun ilgili 22/5. Maddesi hükmü gereğince
    hakem heyeti yetkisindedir.
    7-) İşbu şikâyet ikâmesinde Hakem Heyetine başvurmak zarureti doğmuştur.
    Hukuki sebepler : 4077 Sayılı Kanun.
    Hukuki deliller : Sözleşme, ödeme belgesi, ihtarname,
    posta gönderi ekleri, bilirkişi incelemesi.
    İstem sonucu : Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle;
    haksız ve hukuksuz olarak alınmış bulunan ............................ TL’nin
    tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

Şikâyet eden (Ad, soyad ve imza)

bu formu kendi bilgilerinize göre doldurun arkadaşlar. bizde konut kredisi çekmiştik finansbanktan. dilekçeyi yazdım ben yarın ya da pazartesi iadeli taahhütlü yollayacağız. elden vermeyin iadeli taahhütlü postalamak gerekiyormuş...

• herkes hakkını aramalı, ama şu konuda bilginiz olsun siz bankayı hakem heyetine şikayet ettiğinizde bankada imzaladığınız sözleşmeye istinaden haksız kazanç elde etme davası açıyor. ve kazanan bankalar var, ve artık dikkat edin sözleşmelerde masrafın olduğu bölümler büyük puntolarla yazılı ve direk altına imza atıyorsunuz
  • şubeye mi genel müdürlüğe mi göndereceğiz?
  • ortalık karışık herkes birşey soluyor daha bankadan para alıp foorumda ben aldım diyen arkadaş çıkmadı
    gaza gelicem ama daha degil:D
  • biz başvurduk. resmen kibarca kendilerini haklı göstermişler
  • quote:

Orijinalden alıntı: gkhncnk

quote:

Orijinalden alıntı: serdar1457

ortalık karışık herkes birşey soluyor daha bankadan para alıp foorumda ben aldım diyen arkadaş çıkmadı

Bakınız bir önceki sayfa 25.mesaj

Ben kuruşu kuruşuna aldım.

Ne yaptinda geri aldın...? Hangi banka idi... yolları tek tek soylersen bizi mutlu etmiş olursun...!!!

dostum nasıl bir yol izledigini anlatirsan bizde ona gore yol allaım... ve bankaya ezilmeden ve haklı bir sekilde paramizi geri alalım,,,
    verilen tutarlar az degil cunku... En kotu herkesin 1.000 TL si dosya masrafı olarak gitmiştir...

• Bana sms geldi finansbankdan kredi masrafları talebiniz olumsuz değerlendirilmiştir diye..Diğerlerindende cevap gelsin duruma göre hakem heyetine başvuru yapıcam..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuémcé

quote:

Orijinalden alıntı: gkhncnk

quote:

Orijinalden alıntı: serdar1457

ortalık karışık herkes birşey soluyor daha bankadan para alıp foorumda ben aldım diyen arkadaş çıkmadı

Bakınız bir önceki sayfa 25.mesaj

Ben kuruşu kuruşuna aldım.

Ne yaptinda geri aldın...? Hangi banka idi... yolları tek tek soylersen bizi mutlu etmiş olursun...!!!

dostum nasıl bir yol izledigini anlatirsan bizde ona gore yol allaım... ve bankaya ezilmeden ve haklı bir sekilde paramizi geri alalım,,,
    verilen tutarlar az degil cunku... En kotu herkesin 1.000 TL si dosya masrafı olarak gitmiştir...

Aynen dediğiniz gibi nasıl aldigimi tek tek anlattım bu sayfada da var ilk sayfada da.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Açıklamada kredi tahsis ve değerleme gibi birşey yazıyor. Dosya masrafı yazması mı gerekiyor ?

• Anlaşılan ortalık karışık.

Bankalar direnmekte.

Bu iş böyle dilekçe ile olacak gibi değil. Hepsine olumsuz yazabilirler. BDDK aslında bir yönetmelik çıkarıp herkese iade etse daha temiz olacak.
  • takip.
  • Güzel haber;

http://www.kredibasvurulari.com/bankalara-masraf-iadesiyle-ilgili-kahramanmarastan-kotu-haber/

Şimdi karşı dava açılacak sanırım banka tarafından. Eğer bir tane daha emsal olursa bu sefer kimse bizi durduramaz...
  • K.Maraş'taki dava emsal olursa bankalar hapı yuttu.. Tüm kalemlerde aldıkları paraları iade edecekler.. Etsinler de.. Bi dosya masrafı diye 1500 TL kestiler.. ne dosyaymış be..
  • Ben şimdi 5000 TL kredi çeksem-ki hesaplıyorum 350 tl masraf alıyorlar. Bu masrafı geri alabileceğim demi ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben koç finanstan araba nedeniyle 18 ay %0 faizle 18.000 tl kredi kullandım ve dosya masrafı 550 tl kesmişler. Bende bankalardaki gibi bu masrafı geri isteyebilir miyim?
  • 2011 yilinda kullandigim ve 750 tl kredi masrafi odedigim konut kredim icin bugun bende Vakifbank Genel Mudurlugune iadeli taahhutlu dilekcemi gonderdim. Cevap olumsuz olacaktir buyuk ihtimal ile...

Masrafa iliskin dekont elimde, bankanin yazacagi cevabi da ekleyerek tuketici hakem heyetine yeni bir dilekce ile basvuracagim. Eger tuketici mahkemesine konu tasinirsa beni dusunduren taraf o olacak ama sirf o kendini begenmis banka subesi mudur yardimcisina inat bu isin pesini birakmayacagim...

Ayrintilari ve gelismeleri baslik altindan yazarim.

Gazamiz mubarek olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srbyoztrk -- 17 Eylül 2012; 22:16:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: srbyoztrk

2011 yilinda kullandigim ve 750 tl kredi masrafi odedigim konut kredim icin bugun bende Vakifbank Genel Mudurlugune iadeli taahhutlu dilekcemi gonderdim. Cevap olumsuz olacaktir buyuk ihtimal ile...

Masrafa iliskin dekont elimde, bankanin yazacagi cevabi da ekleyerek tuketici hakem heyetine yeni bir dilekce ile basvuracagim. Eger tuketici mahkemesine konu tasinirsa beni dusunduren taraf o olacak ama sirf o kendini begenmis banka subesi mudur yardimcisina inat bu isin pesini birakmayacagim...

Ayrintilari ve gelismeleri baslik altindan yazarim.

Gazamiz mubarek olsun

ben de vakıftan cektim bu hafta gidip dilekce vercem ben de bakalım

• Şimdi forumlarda böyle bir konu var
    Diğer taraftan da en uygun kredi diye topic var
    halen herkes kredi çekerken masraf ödüyor
    Haksız iseler nasıl alıyorlar?
    Veya şu anda kredi alanlar ben de dahil masraf ödemesini kabul etmezsek kredi alamıyoruz
    eee ihtiyaç da var

Adamlar masrafı, kredi alırken söylüyorlar
    biz de krediyi almak için aman abi çekiyoruz her şeye imza atıyoruz

Şimdi de attığımız imzanın tersi hareket ediyoruz
    Elbetteki son 5 - 10 yıl öncesine kadar kart faizleri ve kredi faizleri ile yeteri kadar bizleri soydular
    Alabilene helal olsun yukarda bir arkadaş almış

Merakımdan soruyorum
    Peki bu dilekçe verenler bundan sonra kredi çekerlerse gene masraf isterlerse imzayı atacaklar mı?
    Yoksa krediyi çekip seneye gene itiraz dilekçesi mi yazacaklar?
  • .......... konut kredisi iadesi iş bankası sözleşme kopyası için 105 tl istedi
    arşivden belge istiyormuşum. tarama yapacaklarmış. bu ücretlerin sebebini düşünmeliymişim :)
  • amacim banka taraftarligi yapmak degil ama sanki zorla bu sartlarda kredi vermislerde dolandirilmissiniz gbi muhabbetler donuyor masraf almasalardi faizi biraz daha yuksek olacakti kredi masraflari adi altinda toplanan para 26milyar tl sizce boyle bir paranin finans sektorunu ne yapabilecwgini iyice bir dusunun bu masraflari geri almak olsa olsa ruyadir

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.