- x
evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum
48 Cevap14395 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

23 Mesaj
30 Ağustos 2012; 9:57:28 

evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum kaça patlar varsa bilgisi olan iyi olur

En Çok Beğenilenler
Yoruma Git hem hesaplamaya üşeniyorsun bana fiyat söyleyin diyorsun, hem de rakam verince itiraz ediyorsun. ister lotoyla yap ister totoyla M@rKSm@N - 31 Ağustos 2012; 21:33:07 +7

23 Mesaj
31 Ağustos 2012; 16:51:33 

up

1997 Mesaj
31 Ağustos 2012; 18:16:07 

Çamaşır mak. fırın dahil ise maddi durumunuz baya bir kabadayı olması gerekir.
Yaklaşık 2 yıl önce sadece güneş paneli fiyatları 2,5 Avro/Watt'dı şimdi 1,5-2 Avro'ya düştü sanırım.
Birde akü grubu ve devamlı 6-8 Kw.lık inverter düşündüğümüzde,şu anda ülkemizdeki ekonomiye göre orta direk bir kişinin yapabileceği iş değil görüşündeyim.

Ahh...herkes yapabilecek kadar fiyatı uygun olsa da küresel ısınmaya v.b. katkımız olsa.

Güneşi bırakın rüzgârla uğraşı çoğaldığındanmıdır nedir mıknatıs firmaları fiyatları 3-4 kat katladılar.Ortalama 1 kw. devamlı verimli bir alternatörde yaklaşık 24 adet mıknatıs düşünelim.Eski fiyatı 3,5-4 tl. şimdi ki fiyatı 14-15 tl. üstünde.

Günlük 5 saat güneşlenme ve % 60-70 kapasiteli çalışsa;
200W panel 120W/hx5=600W/gün.Evet evinizdeki günlük tüketimin ortalamasını tespit ederseniz,kapasite ne olmalı net hesaplayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Ağustos 2012; 18:17:05 >

Hak perest olmayan put perest olur.(İsmail ÇETİN R.A)

23 Mesaj
31 Ağustos 2012; 19:45:07 

ya abicim günlük tüketim ortalamasını suan için bilmiyorum ama sen söyle şimdi normal günde 1 saat çamaşır makinası haftada bir fırın güne 1 saat e.süpürge 2 3 saat televizyon 5 altı saat 20 watt lık 2 3 ampul çalıştıran evin gideri ne olur ona göre bir hesaplama yapalım çok ayrıntılı kesin rakama suan için gerek yok ben sadece fikir edinmek maksadıyla kabaca bir rakam istiyorum 3 bin 4 bin 5 bin lira neyse işte

1861 Mesaj
31 Ağustos 2012; 20:17:31 

adam haklı istediği cevabı verelim direk,
317 bin 500 tl

i5-750'''p55 us3l'''his 5770'''2x2 hyperx 1333mhz cl7'''hd103sj'''dark falcon
https://www.facebook.com/TasarimHobi

333 Mesaj
31 Ağustos 2012; 20:40:35 

güneş panelleri ile ilgili bilgileri burdan takip edebilirsin..

http://forum.donanimhaber.com/m_38135564/tm.htm

"BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR"

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
31 Ağustos 2012; 20:47:11 

teşekürler bilgi için!

23 Mesaj
31 Ağustos 2012; 20:50:47 

317.500 tamam lotoyu tutturunca yaptırırım şaka mısın arkadaşım ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antimadde52 -- 31 Ağustos 2012; 20:52:30 >

1861 Mesaj
31 Ağustos 2012; 21:33:07 

quote:

Orijinalden alıntı: antimadde52

317.500 tamam lotoyu tutturunca yaptırırım şaka mısın arkadaşım ya

hem hesaplamaya üşeniyorsun bana fiyat söyleyin diyorsun, hem de rakam verince itiraz ediyorsun. ister lotoyla yap ister totoyla

207 Mesaj
31 Ağustos 2012; 22:28:23 

cok maliyetli, gerçekten uğraşılacak gibi değil.

1861 Mesaj
1 Eylül 2012; 0:17:21 

quote:

Orijinalden alıntı: marinerocyp

cok maliyetli, gerçekten uğraşılacak gibi değil.

benim söylediğim maliyete göre yorum yapma ben sadece tepki olarak yazdım o mesajı

2422 Mesaj
1 Eylül 2012; 1:47:00 

günlük 34 kW tüketim yapıyorum evde. Aydada ortalama 1000kW . Evde 24 saat çalışan 4 5 klima , 7/24 açık pc , dev ekran tv ler, ses sistemi , fırın vsvs ile bu kW ları çok rahat geçiyorum. Acaba bu miktardaki kw ları üretebilecek sistemler nekadara kurulabilir ? Birde devlet tarafından bir sıkıntı olurmu ? Eski villamda dereden su çekiyorum diye saat takmışlardı. Bunada takacaklarsa hiç gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

207 Mesaj
1 Eylül 2012; 8:45:10 

quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

benim söylediğim maliyete göre yorum yapma ben sadece tepki olarak yazdım o mesajı

yok dostum, evimde 2 kw ruzgar turbini ile 200w solar paneller var. dunyanın parasını harcadım. alışveriş merkezinde 1,5 kw jenerator 150 lira

1997 Mesaj
1 Eylül 2012; 12:35:54 

quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

günlük 34 kW tüketim yapıyorum evde. Aydada ortalama 1000kW . Evde 24 saat çalışan 4 5 klima , 7/24 açık pc , dev ekran tv ler, ses sistemi , fırın vsvs ile bu kW ları çok rahat geçiyorum. Acaba bu miktardaki kw ları üretebilecek sistemler nekadara kurulabilir ? Birde devlet tarafından bir sıkıntı olurmu ? Eski villamda dereden su çekiyorum diye saat takmışlardı. Bunada takacaklarsa hiç gerek yok.

O sayaç takma,söküp atma devri kapandı hocam.
Şimdi günlük 500 Kw.lık üretim serbest,vergi algı yok.Yeter ki yenilenebilir enerjiye yatırım yapın anlayışı var şimdi.

Böyle yüksek sarfiyatlı olduğunda Yenilenebilir enerji yatırımları kendini daha kısa sürede amorti ediyor.

Ör;15.000 tl. yatırım yapıp sistemi kurdunuz.Atıyorum ayda 1 Mw. tüketimle 3 yılda geri kazanırsanız ayda 300 Kw.kullanımda 9-10 yılda geri kazanılır.
Size hibrit sistemi tavsiye ederim.Yani rüzgâr+güneş.İyi günler.

1861 Mesaj
1 Eylül 2012; 12:58:50 

quote:

yok dostum, evimde 2 kw ruzgar turbini ile 200w solar paneller var. dunyanın parasını harcadım. alışveriş merkezinde 1,5 kw jenerator 150 lira

sakıncası yoksa tirbün ve güneş paneli ayrı ayrı ne kadara mal oldu sorabilir miyim. Bir de neden bu kadar fazla güçlü sistem kurdun, enerji hattı gelmiyor mu eve? 500w bir sistem yetmiyormu, buzdolabı, tv, ışıklar için. geri kalan cihazlar sürekli çalışan cihazlar değil çalışitığı zaman enerjisini şebekeden çekersin?

2422 Mesaj
1 Eylül 2012; 13:51:39 

quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

O sayaç takma,söküp atma devri kapandı hocam.
Şimdi günlük 500 Kw.lık üretim serbest,vergi algı yok.Yeter ki yenilenebilir enerjiye yatırım yapın anlayışı var şimdi.

Böyle yüksek sarfiyatlı olduğunda Yenilenebilir enerji yatırımları kendini daha kısa sürede amorti ediyor.

Ör;15.000 tl. yatırım yapıp sistemi kurdunuz.Atıyorum ayda 1 Mw. tüketimle 3 yılda geri kazanırsanız ayda 300 Kw.kullanımda 9-10 yılda geri kazanılır.
Size hibrit sistemi tavsiye ederim.Yani rüzgâr+güneş.İyi günler.

10 yılda 48.000 tl elektirik harcamış oluyorum ki bu rakam şuanki elektirik faturama göre hesapladım. Yani klimalar 24.000btu , 4 tanede 12.500 btu . Yeni villa yaptırıyorum , salonu 2 katlı tavansız tiplerden , ön yüzey komple cam , ortalama 250 m2 lik bir alan ısıtılıp soğutulacak . Bunun içinde en az 2 tane 48.000 btu luk büyük klimalardan kullanmam gerekecek. Ozamanda faturam 400 den rahat 800 1000 tl ye çıkar ki buda çok çabuk amorti demek. Ammaaa bu günlük 500 kw lık üretimin serbest olduğunu ilkdefa duyuyorum . Söylediğin iyi oldu . Fazla anlamam bu kw işlerinden ama şu demekmi oluyor. Şuanda günde 1 kw kullanıyorum. Yani geriye 499 kw daha serbest. Doğrumu anlamışım ? Cevap verdiğin içinde çok teşekkürederim. Pek umutlu yazmamıştım cevap geleceğinden şüphe ettiğim için.

23 Mesaj
1 Eylül 2012; 13:56:59 

quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

ortada tepki verilecek bir durum yoktu sadece merak edilen bir konu vardı

1997 Mesaj
1 Eylül 2012; 17:47:22 

quote:

Bende teşekkür ederim.
İşte bende btu.dan anlamam.Ama kesin olan bir şey var ki,siz yeterki yapmak isteyin,ör;benim Rüzgar E. sistemi kurulu çalışıyor,tedaş görevli arkadaşlar gelir çay kahve içeriz giderler.Onlarda hayran hayran bakarlar sisteme,üretiyormu falan diye de sorarlar.Yani hocam eğer serbest olmasaydı dumanımı çıkarırlardı değilmi?

Anlaşılan yapacak maddi durumunuz var,inanın kesinlikle iyi,sağlam ve adam gibi rüzgar ve güneş sistemini yani hibrit yapmanızı tavsiye ederim.Sizin 10 yılda 2 kat kâra geçeceğinizi şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Teknik yada uygulamalı destek v.b. istediğinizde ben buradayım.Siz yapacaksınız ama bende en az sizin kadar mutlu olacağım şüphesiz.Çünkü küresel ısınma aldı başını gidiyor.Hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 1 Eylül 2012; 17:52:07 >

2422 Mesaj
1 Eylül 2012; 19:19:02 

quote:

Bende teşekkür ederim.
İşte bende btu.dan anlamam.Ama kesin olan bir şey var ki,siz yeterki yapmak isteyin,ör;benim Rüzgar E. sistemi kurulu çalışıyor,tedaş görevli arkadaşlar gelir çay kahve içeriz giderler.Onlarda hayran hayran bakarlar sisteme,üretiyormu falan diye de sorarlar.Yani hocam eğer serbest olmasaydı dumanımı çıkarırlardı değilmi?

Anlaşılan yapacak maddi durumunuz var,inanın kesinlikle iyi,sağlam ve adam gibi rüzgar ve güneş sistemini yani hibrit yapmanızı tavsiye ederim.Sizin 10 yılda 2 kat kâra geçeceğinizi şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Teknik yada uygulamalı destek v.b. istediğinizde ben buradayım.Siz yapacaksınız ama bende en az sizin kadar mutlu olacağım şüphesiz.Çünkü küresel ısınma aldı başını gidiyor.Hayırlı günler.

Alakanız için çok teşekkürederim. Ne mutlu size :) O tedaş memurlarının yüzündeki ifadeyi bende görmek istiyorum . İnşallahta en geç 1 seneye göreceğim :) Benim soyadımı taşıyan , villalardan oluşan bir site yaptırıyorum. O yüzden 1 sene diyorum. Şuanki oturduğum yer pek uygun değil ama burda bile güneş enerjisinden yararlandığım alanlar yok değil :) Hem rüzgar hem güneş yaptır demendeki maksat nedir ? Güneş olmadımı rüzgar, rüzgar olmadımı güneş ten faydalan diyemi söylüyorsun ? Birde ikisini birden yaptırmak maliyeti ne derece etkiler ? Senin sistemin günlük kaç kw üretebiliyor ve neler çalıştırıyorsun ? Ve nerede kullanıyorsun ?

He unutmadan birşeyi atlamışsın , görmedin herhalde. Bu günlük 500kw olayının bir resmiyeti varmı ? Okuduğun biryer falan . Teorim doğrumu ? Ben günde 1 kw kullanıyorum , geriye kaldı 499 kw .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeufeL-07 -- 1 Eylül 2012; 19:21:24 >

1997 Mesaj
1 Eylül 2012; 19:47:50 

Bizim mekan memleketin en çorak,en zayıf rüzgâr alan yerinde.Yinede hamd olsun elk. gittiğinde falan 2-3 gün bizi elek.siz koymuyor.
Şu anda modifiye sinüs 1000W inverter ile TV,PC,ışıklar,matkap ispiral gibi malzemeleri çalıştırıyorum.Şimdilik maddi imkanlar bunlara yetiyor yani.

Haa ahh...yanımda yakınımda bir akarsu olsaydı....Tabi ben içimdeki elektrik-elektronik isteğimi,tabiri caizse hastalığımı gidermek adına bu işi yapıyorum ayrı mesele.Ama akarsu olsaydı tedaş hattını koparır atardım inanın.

Her neyse üstad;500 Kw.lık günlük üretimin vergi ve kontrol dışı olduğunu kesin biliyorum bu konu rüzgar türbünü bölümünde geçmişti.Geçmiş sayfalarda yada o bölümde sorarsanız size net cevap verilir.

Hibrit derken;devamlı elimiz altında daha çok enerji bulunması anlamına geldiğinden rüzgâr+güneş tavsiye ederim.Hem bu şekilde maliyetde çok-çok düşer.

23 Mesaj
1 Eylül 2012; 19:59:57 

quote:

Bizim mekan memleketin en çorak,en zayıf rüzgâr alan yerinde.Yinede hamd olsun elk. gittiğinde falan 2-3 gün bizi elek.siz koymuyor.
Şu anda modifiye sinüs 1000W inverter ile TV,PC,ışıklar,matkap ispiral gibi malzemeleri çalıştırıyorum.Şimdilik maddi imkanlar bunlara yetiyor yani.

Haa ahh...yanımda yakınımda bir akarsu olsaydı....Tabi ben içimdeki elektrik-elektronik isteğimi,tabiri caizse hastalığımı gidermek adına bu işi yapıyorum ayrı mesele.Ama akarsu olsaydı tedaş hattını koparır atardım inanın.

Her neyse üstad;500 Kw.lık günlük üretimin vergi ve kontrol dışı olduğunu kesin biliyorum bu konu rüzgar türbünü bölümünde geçmişti.Geçmiş sayfalarda yada o bölümde sorarsanız size net cevap verilir.

Hibrit derken;devamlı elimiz altında daha çok enerji bulunması anlamına geldiğinden rüzgâr+güneş tavsiye ederim.Hem bu şekilde maliyetde çok-çok düşer.

Öncelikle sen bu sisteme ne kadar harcadın?

Asıl konuya gelirsek de bizim mekan normal seviyede güneş alıyor ama deniz kenarında olduğumuz için rüzgar sıkıntısı yok bol bol rüzgar var.Fakat olayın yasal sınırları olması ilginç çünkü bu hem doğaya hem de devlete faydalı bişey çünkü siz elektrik konusunda devlete bağımlı değilsiniz.

1997 Mesaj
1 Eylül 2012; 22:01:44 

Benim ne harcadığıma bakma.Çünkü harcamalarımın % 95i AR-GE'ye gitmiştir.Galiba şu anda 7.000 tl.yi bulmuştur.
Oysa çalışan sistemim çok albenili v.b.de değil,usandım öyle yarım yamalak kaldı.Yani kaynak üstüne kaynak,eski aktarma sistemi gibi.

Şöyle bir geçmişi düşünüyorumda,burada paylaşılan bir yanlış bilgi yüzünden 3 ay hiç bir üretim alamadan en az 12 km. uzunluğunda bobin sarmışıyımdır.(aynı alternatörü defalarca sarmaktan bahsediyorum)
Yine mosfet ısınma sorununu gidermek için çok uzun zaman ar-ge yaptım.Şimdi evet paylaşıyoruz ama bu bilgiler kolay elde edilmiyor.
İşte arkadaşlar;
Allah'ın izniyle paylaştığım bilgilerin çoğu parmaklarımın yara oluncaya kadar bobin sarma hakkıyladır.Çoğu kişi paylaşımlarımı boş beleş görsede değil arkadaşlar değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 1 Eylül 2012; 22:04:57 >

2422 Mesaj
2 Eylül 2012; 1:44:32 

quote:

Şuanda oturduğum daire antalyada ve antalyanın en büyük 2 şelalesi evimin sol duvarına 0 akıyor :) Düden ve karpuz kaldıran şelaleleri :) Buraya baraj yapsalar bütün türkiyenin elektiriği çıkar . Okadar güçlü bir akarsu . Bak buda resimleri .

Karpuz kaldıran http://img31.imageshack...puzkaldiranselalesi.jpg
Buda düden http://img849.imageshac...ntalyadudenselalesi.jpg

Ama öyle bir işleme kalkışırsam beni siteden atarlar :) Topluca bir karar vermek gerekir :) Artık müstakile geçince .

1861 Mesaj
2 Eylül 2012; 1:48:12 

hocam yaptığın sistemi ve çalışmaları, yaptığın hataları, ince noktaları adım adım anlatan bir konu açarak paylaşırsan herkese çok faydan dokunur.

1997 Mesaj
3 Eylül 2012; 0:52:55 

Yaptığım sistemi derken yani rüzgar sisteminimi söylüyorsun.Bunu zaten o topikte zamanla paylaştım.
Tabi bütün çalışmalarımı diyorsan bunlarıda yeri geldikçe paylaşıyorum zaten.

Başlıca net sonuç aldığım çalışmalarımdan örnekler;sabit mıknatıslı istenilen güce göre alternatör yapımı,istenilen kapasiteye uygun şarj kontrol devreleri(tristörlü,mosfetli,transistörlü,)hızlı şarj,akım kontrollu şarj.Konverter devreleri,inverter devreleri,kayan yazı,dar açılı ledlerle projeksiyon yapımı,SMPS model ve ayarlı güç kaynağı yapımı,4017, 4013,4016 devreleri,opamplar,istenilen güce uygun saç trafo tasarımı yada modifiyesi v.b. şimdilik aklıma gelen bunlar.

Bu konularla ilgili yardım v.b. durumunda elbette paylaşacağım inş.

Yalnız arkadaşlar;özelden çok fazla soru geliyor,bazı zamanlar hakından gelemiyorum.Hem resim v.b. detaili olarak konu ile ilgili bölüm açarsanız daha çok yardımcı olmaya çalışırım.Yani bildiğim kadarıyla,yetersiz kalırsam işin uzmanlarınada müracaat ederek hallederiz inş.Hem genel görüşün kabul gördüğü teknikler ortaya çıkmış olur değilmi?

2422 Mesaj
5 Eylül 2012; 2:59:44 

quote:

Yattı benim güneş enerjisi :) Saatlik 3kw lık bir üretim akü hariç 7000tl , katlarınıda 7000le çarpın diyorlar. Günlük 112 kw kullanımım var . 4.6 yapıyor saatte. Hadi 3 kw dan hesap etsek 24 saat için 168.000 tl cik gerekiyormuş. Bu parayı bankaya atsam aylık 1700 tl veriyor . Elektirik faturasıda 1000 tl . Cebime 700 tl kalıyor ve bu paranın bozulma , bulutlanma riskide yok :)

645 Mesaj
6 Eylül 2012; 2:27:57 

mesajların hepsini okumadım kusura bakmayın yazacağım şeyler daha önce yazıldıysa... ayrıntıları bilmiyorum fakat güneş paneli ile ilgili kanun çıktı. 500e kadar izinsiz taktırabiliyorsunuz. asıl güzel olanı ise çift yönlü saat taktırarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını tedaşa satabiliyorsunuz. enerji yetmiyorsa tedaştan çekiyorsunuz, fazla üretiyorsanız tedaşa satıyorsunuz şeklinde yani... o yüzden akü vs enerji depolayan şeyleri tavsiye etmiyorum, hem pahalı hem ömrü kısa ( ortalama 2 yıl) ayrıca büyük ölçekli bir proje için de çok depolama birimi gerekiyor...

2422 Mesaj
7 Eylül 2012; 21:37:05 

quote:

Orijinalden alıntı: leonidass

mesajların hepsini okumadım kusura bakmayın yazacağım şeyler daha önce yazıldıysa... ayrıntıları bilmiyorum fakat güneş paneli ile ilgili kanun çıktı. 500e kadar izinsiz taktırabiliyorsunuz. asıl güzel olanı ise çift yönlü saat taktırarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını tedaşa satabiliyorsunuz. enerji yetmiyorsa tedaştan çekiyorsunuz, fazla üretiyorsanız tedaşa satıyorsunuz şeklinde yani... o yüzden akü vs enerji depolayan şeyleri tavsiye etmiyorum, hem pahalı hem ömrü kısa ( ortalama 2 yıl) ayrıca büyük ölçekli bir proje için de çok depolama birimi gerekiyor...

Bu kanunları biliyoruzda neyi fazla üretiyoruzda kime satıyoruz ? Saatlik 3kw üretim için 7000 tl gibi rakamlardan bahsediliyor. Aya vurulduğunda 170.000 tl cik yapıyor. Bankaya atsan ayda 1700 tl yapıyor . Saatlik 3kw tüketimde ayda 1000 tl gibi bir elektirik faturası getiriyor. Yani bankaya yatırsan elektirik faturan çıkıyor + 700 tl cebine kalıyor + bulut la güneşle işin yok + bozulmaz akmaz kokmaz . Yani daha çoook ucuzlaması gerekecek.

410 Mesaj
7 Eylül 2012; 23:08:41 

quote:

Yattı benim güneş enerjisi :) Saatlik 3kw lık bir üretim akü hariç 7000tl , katlarınıda 7000le çarpın diyorlar. Günlük 112 kw kullanımım var . 4.6 yapıyor saatte. Hadi 3 kw dan hesap etsek 24 saat için 168.000 tl cik gerekiyormuş. Bu parayı bankaya atsam aylık 1700 tl veriyor . Elektirik faturasıda 1000 tl . Cebime 700 tl kalıyor ve bu paranın bozulma , bulutlanma riskide yok :)

Sayın Teufel-07.
Bu hesabı nasıl yaptınız, anlamadım. 3 kw.lık üretim için akü hariç 7000 tl. verdikten sonra 168.000 tl.yi nasıl hesapladınız ?
Hadi fazla fazla 3000 tl. de aküler diyelim, etti 10.000 tl. Sistem için vereceğiniz para hepsi bu.
Yalnız şu var, 3 kw.lık sistemden 24 saat boyunca enerji alamazsınız. Saat 10.00 - 16.00 arası güneşin olduğu saatlerdir. En verimli saati de öğlen saatleridir. Toplam 6 saat faydalanırsınız. Ortalamaya vurduğunuzda da saat de 2 kw. günlük ise 12 kw/h enerji alırsınız

2422 Mesaj
7 Eylül 2012; 23:45:43 

quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

Sayın Teufel-07.
Bu hesabı nasıl yaptınız, anlamadım. 3 kw.lık üretim için akü hariç 7000 tl. verdikten sonra 168.000 tl.yi nasıl hesapladınız ?
Hadi fazla fazla 3000 tl. de aküler diyelim, etti 10.000 tl. Sistem için vereceğiniz para hepsi bu.
Yalnız şu var, 3 kw.lık sistemden 24 saat boyunca enerji alamazsınız. Saat 10.00 - 16.00 arası güneşin olduğu saatlerdir. En verimli saati de öğlen saatleridir. Toplam 6 saat faydalanırsınız. Ortalamaya vurduğunuzda da saat de 2 kw. günlük ise 12 kw/h enerji alırsınız

Gayet açık yazmamışmıyım bu hesabı nasıl yaptığımı ? 24 saat veremez tabikide , verdiği saatlerde , veremeyeceği saatler içinde şarj edeceğini düşünsek , 24 x 7000 tl 168.000 yapmıyormu günlük 72 kw lık üretim için ki bana günlük 112 kw lık bir üretim lazım ? + bu fiyatı ben vermedim. Birkaç firmadan teklif aldım böyle söylediler. Saatte 3kw 7000 , kaç saatse 7000 le çarpın diyorlar . 3 aşağı 5 yukarı aynı. Yani 24 saat vermeyeceği için hesab edelim 6 saat güneşlense 18 saatlik te şarj etmesi gerekiyorki 24 saat kullanabilelim. Ozaman saatte 3 kw değil 12 kw üretecek bir sistem kurulması gerekiyor. Buda yine 168.000 tl yapıyor. Yanlışım varsa düzeltin ben böyle anlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeufeL-07 -- 7 Eylül 2012; 23:51:06 >

410 Mesaj
8 Eylül 2012; 0:37:02 

Sayın Teufel-07.
Anladığım kadarıyla siz olayı yanlış anlamışsınız. Buradaki 3 kw.lık sistem 7000 tl, katları için de 7000 tl. denilen olay ilk kurulum maliyeti.
Yani 3 kw. sistem kurmak isterseniz bir defaya mahsus 7000 tl. vereceksiniz. Şayet 6 kw.lık bir sistem isterseniz fiyat 14.000 tl olacaktır. Yalnız dikkatinizi çekerim, bu ücret bir defaya mahsus olmak üzere kurulum için verilecek paradır. Bundan başka bir ücret vermiyorsunuz.

Ondan sonrası güneşin vereceği nimetten faydalanıp, aküleri şarj etmek ve güle güle kullanmak olacak.

4186 Mesaj
8 Eylül 2012; 0:41:49 

boşyok arkadaşım , senin hesapta sadece panellerin fiyatı 6750$ ediyor 3kW/saat için.Akülerden vazgeçtik , 3kW lık bir sinüs invertörü de eklerseniz 7000$ ı geçiyor. Montajı , kablosu , tesisatı vs. de cabası. Hazır almak daha az zahmetli ve ucuz.
TeufeL-07 arkadaşım , sanırım sizin de hesapta biraz yanlışlık var galiba. Günlük 112 kW ı 6 saatte depolayacaksanız 112/6=18.6kW / saatlik bir ünite gerekir. Bunun maliyeti de belirrtiğiniz rakamlara göre 18/3x7000=42000TL yapar. Şimdi bankanın vereceği faiz hesaplarına tekrar başlayabilirsiniz ( tabii ki aküler dahil değilmiş ! )
Akü maliyetini de , bilen bir arkadaşımız hesaplar hayrına artık. Ben gerekeni çok kabaca bir hesaplayayım. 112kW günde , bu eder 112000Watt , bu da hiç kayıp fire olmadığını farzedersek 112000/12VDC akü voltajı = 9333,33Amper demektir 24 saat boyunca. Yani 9333,33/24= 388,888A/h Yapar. Kabaca herbir saat için 200Ah lik 2 akü , yani 2x24=48 adet 200Ah lik akü lazım demektir en azından.
http://www.mutluinciaku...arta-aku-fiyatlari.html
Bu linke göre de 280TLx48=13400TL de hiç kayıp olmadan akü maliyeti... Pratikte bu adet ne kadar doğru olacaktır bilemiyorum , bizimki afaki bir hesap.
Ancak aküsüz fiyata göre sanırım ayda 400TL kadar içerdesiniz sanki fatura öderken çok kabaca bir hesapla... Aşağı yukarı yatıracağınız para ve doğal alarak alacağınız faizin 3 te 1 ine düştüğünü farzedersek.
Ve bu hesapların tamamı en ideal şartlarda , güneşten 6 saat full faydalanacaksınız , paneller bozulmayacak , aküler full dolup boşalacak ama 2 yıl dayanacak , şebeke voltajına çevrilirken hiç bir kayıp olmayacak , invertörünüz arıza yapmayacak vs. vs.
Bu iş sanıldığı kadar karlı değil galiba , tabi bence...
Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 8 Eylül 2012; 0:42:45 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

410 Mesaj
8 Eylül 2012; 0:51:17 

quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Vat başına 1,5 $ dan 60 vatlık panel 90 $. Bugün sordum ordan biliyorum.
Maksimum üretimde 18 voltta 3,42 amper verebiliyor. İhtiyacınız olan gücü 2 ile çarpıp ona göre panel alırsınız. Biraz tuzlu olacak ama kendi ürettiğinizi kullanmanın zevki olacak o kadar.
Birim maliyetiniz elektrik kurumunun maliyetlerinden her zaman fazla olacaktır. Elektrik olmayan yerlerde maliyete bakılmaz her zaman işe yarar. Isıtma ve soğutmada kullanmazsanız panellerle faturalarınızı düşürebilirsiniz. Metrekare üretimi 130 vat civarında.
Selamlar.

Sayın boşyok.
Ben, bayii fiyatına 1.20 $ alıyorum. Tabi bu bana özel fiyat.

13 Mesaj
21 Ağustos 2013; 1:39:54 

güneş paneli yaparak güneş enerjisi ile elektrikten tasarruf etmek isteyenler burdan güneş paneli yapımı anlatımına göz atabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AyhanBoz -- 12 Ekim 2013; 19:33:07 >

62 Mesaj
24 Eylül 2013; 16:35:31 

panel fiyatları :
0,80 - 0,95 wat aralığında ilanlar görüyorum ????? hatta alibabada 0.60 cent /wat a düşmüş olarak gözüküyor ?????????????

2 Mesaj
6 Mart 2014; 13:08:53 

Güzel bir ev seti var burda. hirçbirşeyle uğraşmiyim herşey hazır olsun diyorsan düşünebilirsin (hazır set linki)

381 Mesaj
19 Nisan 2014; 12:35:50 

2kW için tekzen de 11.700₺ ye şöyle hazır set bir ürün var;

http://m.tekzen.com.tr/Home/ProductDetail/2162746

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

"hep denedin. hep yenildin. olsun. yine dene. yine yenil. daha iyi yenil." SB

62 Mesaj
19 Nisan 2014; 22:26:51 

benim amac 100 kwh lik bi sistem kurup şebekeye satmak

28 Mesaj
11 Haziran 2014; 13:18:45 

arkadaslar nedir bu elektrik paneli olayı aranızda taktıran kullanan var mı veya çevrenizde..birde tarlalarda kullanılıyormus bu elektrik panelleri kuyudan suyu çıkarmak için...

Bazen yurumeyi ogrenmeden kosmak gerekir..

1388 Mesaj
11 Haziran 2014; 13:36:55 

Hocam bir şey sormak istiyorum normal şehir içinde elektriği evine gelen birinin güneş paneline geçme isteği olsa milyarları birden vermektense o parayı az az taksitle ödermiş gibi fatura ödemesi daha mantıklı değil mi ?

Niye evine elektriği gelen birinin birden milyarlar harcayıp güneş paneli yapma fikri geliyor ? Çok saçma değil mi. Çok yüklü elektrik kullanımı, uzak yere çiftlik veya herhangi bir yerde elektrik olmadığı için kullanımı haricinden güneş paneline para vermek saçma değil mi ?

Hava kirliliği yüzünden güneş enerjisine geçmemiz gerek ama sen geçersin ben geçerim bence para saçmak gibi bir şey. Tabi üstteki durumlar haricinde karşı değilim güneş enerjisine ama ne bileyim her ay az az ödemekle birden milyarlar harcamak aynı şey 10 bin tl kredi çekip güneş enerjisi yapsan kredi taksiti ödeyeceksin ama onu yapmazsan elektrik faturası ödeyeceksin kafam karıştı iyice.

Bu mesajda bahsedilenler: malisert32

3 Mesaj
11 Haziran 2014; 14:44:31 

Güneş ışığından elektrik üretimi için hazır sistemler mevcut

http://www.solarmarket2...ketler/Solar-Power-Pack

Biz Elektriğimizi Güneşten Elde Ediyoruz Ya Siz ?

247 Mesaj
11 Haziran 2014; 16:54:14 

Ben tam fiyat veremicem ama kendi fiyatını tam 20 yılda karşılıyor diye televizyondan duymuştum.

Aylık elektrik faturası 80 tl gelse
80x12x20 den 19,200 tl yapar yaklaşık 20 bin tl yi bulur diye düşünüyorum

3116 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Emin-Fırtına
11 Haziran 2014; 23:43:01 

quote:

Jeneratorun yerkurenin altina kimsenin duymaycagi bir yere konumlandirip calistirmak gerekir.. Ses izalasyon malzemeleri, jeneratorunde yakitini sekerpancarindan uretirsiniz..

3 Mesaj
13 Haziran 2014; 12:17:29 

kolay gelsin;

eğer 80 Tl lik bir elektrik faturanız varsa.
3199 tlik şu hazır sistem işinizi görür diye düşünüyorum.

http://www.solarmarket2...ketler/Solar-Power-Pack

0
0
0

Biz Elektriğimizi Güneşten Elde Ediyoruz Ya Siz ?

3116 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Emin-Fırtına
13 Haziran 2014; 17:38:16 

Benimde aklima takilan klima olayi.. Mesela klima calisinca elektrik faturasi ikiye katlaniyor hatta üce. Sagdece klimayi beslemek istersek genelde kullanilan klimalar; 12000btu. Amperleri etikette gordugum kadariyla hatta watt degeri 5000w. Bunu ampere vurunca 25A cikiyor fakat bu klima 25a cekmiyorki yani ölcmedim vede tesisati 10a anca. Aylik yogun kullanim zamanlarinda klima 300tl yakiyor. Kimse klimayi pek calistirmak istemezz fakat bunu biryerden desteklersek solarpanel+aku gibi kullanicilarin ilgisini cekebilir.. Bunun ortalama maliyeti ne olur sizce.. Sagdece klima icin.. İyi calismalar

Bu mesajda bahsedilenler: solarmarket24

13 Mesaj
14 Haziran 2014; 20:13:22 

Bir evin 1 aylık harcaması 150 Tl yakın ise 4Kw bir sistem rahatlıkla yeter Bence aku yerine eğer şebeke varsa on grid sistem yapılması çok mantıklı hem ürettiğiniz fazla elektrikdende gelir elde etmiş olursunuz daha ayrıntılı bilgi için iletişime geçin
www.esenenerji.com

3116 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Emin-Fırtına
14 Haziran 2014; 22:29:35 

Dediğiniz doğruda; ben burada anlık olarak kullanılacak yükten bahsetmekteyim,, sizin dediğiniz devamlı kazandırılabilir enerji.. klima için 2 ay kullanılacak,, 10 ay yatacak.. (10kw,, aç/kapat) neyse konuyu ben fazla dağıtmayayım.

Bu mesajda bahsedilenler: esenenerji

13 Mesaj
15 Haziran 2014; 9:46:05 

www.esenenerji.com

http://www.epdk.gov.tr/...885#1-örnek-uygulamalar

Örnek 1: Müstakil bir mesken çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuat kapsamında üretim tesisi kurmak isteyen bir gerçek veya tüzel kişi 150 m2’lik meskenin çatısının, yaklaşık 105 m2’sinin güneşe baktığını tespit ederek, çatının bu bölümüne güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmaya karar vermiştir. 1 kW gücünde bir üretim tesisi için 7 m2’lik bir alan gerektiği varsayımı ile evinin çatısına fotovoltaik güneş paneli kullanılarak 15 kW kurulu gücünde, güneş enerjisi tesisi kurulabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

Söz konusu üretim tesisinin kurulup işletmeye alındığını varsayalım. Üretim tesisinin günde 7 saat ışınım aldığı kabulüyle tesiste günde; 7 x 15 kW= 105 kWh elektrik enerjisi üretilebileceği sonucuna ulaşılır. Meskenin günde 10 kWh elektrik enerjisi tükettiği varsayılırsa, o gün için saatlik mahsuplaşma yapıldıktan sonra sisteme; 105 – 10 = 95 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi verilecektir. Bir sonraki gün havanın bulutlu olduğu ve ışınımın az olduğu varsayımıyla; güneşin ışınım süresinin 4 saat olduğu kabul edilirse o gün tesiste; 4 x 15 = 60 kWh elektrik enerjisi üretilir. Gün içinde meskenin elektrik tüketiminin arttığını ve o gün toplam 15 kWh elektrik enerji tüketildiğini düşünelim. Bu durumda saatlik mahsuplaşma yapıldıktan sonra sisteme o gün; 60 – 15 = 45 kWh ihtiyaç fazlası enerji verilmiş olur. Buna göre her iki gün için de; güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi için kWh başına ödenen 13,3 ABD Dolar Cent destek bedeli ödemesi üzerinden destekleme tutarını hesaplayalım:

1 inci gün: 95 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 25,24 TL

2 nci gün: 45 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 11,91 TL

Her iki bedelden Dağıtım Sistem Kullanım Bedeli (DSKB) ve diğer bedeller ayrıca ödenerek her iki durumun da bir ay için onbeşer gün devam ettiğini düşünelim. Bu durumda aylık toplam;

(15 x 95) + (15 x 45 ) = 2.100 kWh enerji ve

2.100 x 0,133 x 1,99 = 555,81 TL

Ayrıca DSKB olarak 2.100 kWh x 1,26 Krş/kWh[1] = 26,46 TL dağıtım şirketine ödenir.

Bu durumda ilgili kişi sistem kullanım bedeli hariç olmak üzere;

555,81 - 26,46 = 529,35 TL gelir elde eder.

Bu kişinin ayın birinci 15 günü boyunca günlük 10 kWh ve ikinci 15 günü boyunca günlük 15 kWh elektrik enerjisi tükettiği de hesaba katılmalıdır. Bu hesap sonucunda meskende aylık; (15 x 10) + (15 x 15) olmak üzere aylık toplam 375 kWh elektrik enerjisi tüketildiği sonucuna ulaşılır. Bu kişi üretim tesisi kurmamış olsaydı, meskende tüketilen elektrik enerjisini ilgili tedarik şirketinden temin edecekti. Buna göre söz konusu meskenin elektrik enerjisi faturası için aylık; 375 kWh x 36 Krş/kWh[2] = 135 TL elektrik enerji ödeme yapılmış olacaktı. Sonuç olarak ilgili kişinin;

- İlgili tesisisin yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla,

- 529,35 TL destek ödemesi alacağı,

- 135 TL tutarında elektrik faturasını da ödemeyeceği göz önünde bulundurulursa aylık toplam;

529,35 + 135 = 664,35 TL tutarında kazanç elde edeceği sonucuna ulaşılır.

Örnek 2: Apartman çatısında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurulması

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde tüketim bileştirme uygulaması kapsamında aralarından bir kişiyi yetkilendirerek güneş enerjisine dayalı elektrik enerjisi üretim tesisi kurmak isteyen apartman sakinlerinin olduğunu varsayalım. Apartmanın toplam 600 m2 çatı alanına sahip olduğu, fakat güneşe bakan yönünün 300 m2 olduğu ve dolaylı aydınlanan yerlerle birlikte 350 m2 çatı alanının fotovoltaik (PV) panel uygulamasına uygun olduğunu varsayalım. 1 kW kurulu gücünde PV için 7 m2 alan gerektiği düşünülerek, söz konusu çatıda toplam 50 kW kurulu gücünde PV’ye dayalı elektrik üretim tesisi kurulabileceği sonucuna ulaşılır.

İlgili üretim tesisinin kurulup işletmeye alındığını varsayalım. Üretim tesisinin bir gün içinde 7 saat elektrik üretebildiğini varsayarsak bir gün içinde tesiste; 7 x 50 kW = 350 kWh elektrik enerjisi üretilebileceği sonucuna ulaşılır. Bir gün içinde bir dairede 10 kWh elektrik enerji tükettiği düşünülürse; 16 dairelik bir apartmanda bir günde 160 kWh elektrik enerji tüketilir. Bu durumda saatlik mahsuplaşma sonucunda; 350 kWh üretim, 160 kWh tüketim ile sisteme günde; 350 – 160 = 190 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerji verilmiş olacaktır. Bir sonraki gün havanın bulutlu, ışınımın az olduğu varsayımıyla üretim tesisinde 4 saat üretim yapılabildiği kabulüyle tesiste günlük; 4 x 50= 200 kWh elektrik enerjisi üretilecektir. Gün içinde elektrik tüketiminin arttığını ve daire başına günlük 15 kWh elektrik enerjisi tüketildiğini varsayarsak günlük toplam; 16 x 15 = 240 kWh elektrik enerjisi tüketilir. Bu durumda saatlik mahsuplaşma soncunda; 200 - 240=- 40 kWh, yani sistemden 40 kWh elektrik enerjisi çekilmiş olacaktır. Bu iki durumun her ikisinin de ayda onbeşer gün devam ettiğini düşünelim. Güneş enerjisi için ödenen 13,3 ABD Dolar Cent destek bedelini ve görevli tedarik şirketinden mesken için temin edilen elektrik enerji fiyatının 36 Krş/kWh[3] olduğunu dikkate alarak hesap yapalım:

1 inci gün: 190 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 50,28 TL destek ödemesi,

2 nci gün: - 40 kWh x 36 Krş/kWh = 14,40 TL mesken enerji bedeli

Her iki durumunda 15’er gün sürdüğünü düşünelim.

1 nci gün durumu: 190 x 15 = 2.850 kWh

2.850 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 754,31 TL (alacak)

2.850kWh x 1,26 Krş/kWh = 35,91 TL DSKB ödemesi, bu durumda net olarak;

754,31-35,91 = 718,40 TL gelir elde edilir.

2 nci gün durumu: 40 x 15 = 600 kWh x 36 Krş/kWh = 216 TL (borç)

Bu durumda ilgili kişiye 718,40 TL destek bedeli ödemesi yapılır ve 216 TL abonelik enerji bedeli borcu olduğu görülecektir. Kişinin 718,40 - 216 = 502-40 TL aylık gelir elde edeceği bulunur.

Ancak bu kişilerin kendi üretimlerinden kullandıkları enerji bedelini de hesaplamak gerekecektir. Buna göre; 15 x 160=2.400 kWh üretimden elektrik tüketimi yapıldığı bulunacaktır. Üretim yapılmıyor olsaydı, bu enerji için kWh başına 36 Krş enerji bedeli ödeneceği varsayımıyla; 2.400 kWh x 36 Krş = 864 TL tutarında elektrik faturası ödemesi yapılacaktı.

Sonuç olarak bu kişilerin;

- Yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla,

- 502,40 TL destek ödemesi alacağı, 864 TL tutarında elektrik faturası ödemeyecekleri dikkate alınırsa aylık toplam;

502,40+864= 1.366,40 TL gelir elde edilecektir.

sonucuna ulaşılır.

Örnek 3: Mesken bahçesinde küçük ölçekli rüzgar enerjisi tesisi kurulması

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuattan yararlanmak isteyen bir kişi meskeninin bahçesine 250 kW kurulu gücünde bir rüzgar türbini kurmuş olsun. Söz konusu üretim tesisinin %30 kapasite faktörü ile çalıştığını varsayalım. Bu durumda üretim tesisinde bir saatte; 250 x 0,30 =75 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu tesisin o gün 8 saat çalıştığını varsayalım, o halde üretim tesisi günde; 75 x 8 = 600 kWh enerji üretir. Bu gün içinde meskende toplam 10 kWh elektrik enerjisi tüketildiği kabul edilirse, saatlik mahsuplaştırma sonucunda üretim tesisinden sisteme günde; 600 - 10= 590 kWh sisteme ihtiyaç fazlası enerji verilmiş olur. Takip eden gün rüzgar hızı ve esme süresine bağlı olarak aynı üretim tesisinin %20 kapasite faktörü ile çalıştığı düşünülürse, be durumda saatte; 250 x 0,20 = 50 kWh elektrik enerjisi üretilir. Üretimin aynı şekilde 4 saat devam ettiği düşünülürse bu durumda günde; 50 x 4 = 200 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu gün içinde de meskende toplam 15 kWh elektrik enerji tüketilmiş olsun. Bu halde saatlik mahsuplaştırma sonucunda günlük; 200 - 15 = 185 kWh ihtiyaç fazlası elektrik enerjisi sisteme verilmiş olur.

1 inci gün: 250 x 0,30 x 8 = 600 - 10 = 590 kWh ihtiyaç fazlası enerji,

2 nci gün: 250 x 0,20 x 4 = 200 - 15 = 185 kWh ihtiyaç fazlası enerji

Destek bedelinin 7,3 ABD Dolar Cent olduğu dikkate alındığında;

1 inci günün durumu: 590 kWh x 0,073 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 85,70 TL

2 nci günün durumu: 185 kWh x 0,073 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 26,87 TL

Bu durumda sisteme aylık;

(15 x 590 ) + (15 x 185 ) = 11.625 kWh

11.625 x 0,073 x 1,99 = 1.688,76 TL tutarında elektrik enerjisi verilmiş olur.

Üretici; 11.625 kWh x 1,27 kr/kWh = 147,60 TL DSKB ödeyeceği göz önünde bulundurulursa, 1.688 – 147,60 =1.541,16 TL net destek ödemesi alır.

Söz konusu meskende günlük; ayda 15 gün süresince 10 kWh, ayda 15 gün süresince 15 kWh elektrik enerjisi tüketildiği dikkate alınırsa, bu durumda ilgili meskende aylık; (15 x 10) + (15 x 15 ) = 375 kWh elektrik enerjisi tüketilmiş olur. İlgili kişi söz konusu üretim tesisini kurmamış olsaydı, elektrik enerjisi ihtiyacını bölgesinde faaliyet gösteren tedarik şirketinden temin edecekti. Buna göre 375 x 36 Krş[4] 135 TL elektrik enerjisi bedeli ödemesi gerekecekti. Sonuç olarak bu kişinin üretim tesisine ilişkin;

- Yatırım ve işletme maliyetleri ihmal edilmek kaydıyla;

- 1.541,16 TL destek ödemesi alacağı,

- 135,00 TL tutarında elektrik faturası ödemeyeceği, dikkate alınarak aylık; 1.541,16 + 135,00 = 1.676,16 TL gelir elde etmiş olacaktır.

sonucuna ulaşılabilir.

Örnek 4: Fabrika bahçesinde rüzgar enerjisi tesisi kurulması

Bir fabrika sahibinin fabrikasının bahçesine, lisanssız elektrik enerjisi üretimine ilişkin ilgili mevzuat kapsamında 500 kW kurulu gücünde bir rüzgar türbini kurmuş olsun. Söz konusu üretim tesisinin kapasite kullanım oranının %30 olduğu varsayımı ile söz konusu üretim tesisinde saatte; 500 x 0,30 =150 kWh elektrik enerjisi üretilir. Bu tesisin rüzgar durumuna bağlı olarak o gün toplam 8 saat çalıştığı varsayımı ile günlük toplam; 150 x 8 = 1.200 kWh elektrik enerji üretilir. Bu gün içinde fabrikada 3.000 kWh elektrik tüketilirse kabul edilirse, bu durumda saatlik mahsuplaştırma sonucunda; 1.200 – 3.000= - 1.800 kWh sistemden enerji çekmiş olur. Takip eden gün üretim tesisinin rüzgar durumuna bağlı olarak %20 kapasite kullanım faktörü ile çalıştığı varsayımıyla üretim tesisinde o gün bir saatte; 500 x 0,20 = 100 kWh elektrik enerjisi üretilir. Söz konusu üretimin 4 saat sürdüğü varsayımıyla o gün toplam; 100 x 4 = 400 kWh elektrik enerjisi üretilmiş olur. Bu gün içinde de fabrikada 3.000 kWh enerji tüketilmiş olsun. Bu durumda saatlik mahsuplaştırma sonucunda günde; 400 – 3.000 = - 2.600 kWh elektrik enerjisi sitemden çekilmiş olur.

1 inci gün: 500 x %30 x 8 = 1.200 – 3.000 = -1.800 kWh sistemden çekilen enerji.

2 nci gün: 500 x %20 x 4 = 400 – 3.000 = - 2.600 kWh sistemden çekilen enerji.

İhtiyaç fazlası üretim olmadığı için (rüzgar enerjisi için destek bedeli 7,3 ABD Dolar Cent) sanayi/fabrika abonelik bedelinin 28,34 Krş/kWh[5] olduğu dikkate alınarak, ilgilinin faturası ve ne kadar tasarruf ettiğini hesaplayabiliriz. Önce faturasını sonra tasarruf miktarını hesaplayalım.

Buna göre;

1 inci gün durumu: 1.800 kWh x 28,34 Krş = 510,12 (15 gün sürdüğünü düşünelim) 400,32 x 15 = 6004,8 TL

2 nci gün durumu: 2.600 kWh x 28,34 Krş = 578,24 TL (15 gün sürdüğünü düşünelim) 578,24x 15 = 8.673,6TL

Her iki bedel toplanarak, tesis kurulmamış olması halinde aylık ödenmesi gereken toplam elektrik enerji bedeli; 6.004,8+ 8.673,6 = 14.678,4 TL olarak bulunur.

Tasarruf miktarını hesaplamak istersek;

1 inci gün durumu: 1.200 kWh x 28,34 Krş = 340,08 TL

15 gün sürdüğü varsayımıyla; 340,08 x 15 = 5.101,20 TL

2 nci gün durumu: 400 kWh x 28,34 Krş = 113,36 TL

15 gün sürdüğü varsayımıyla; 113,36 x 15 = 1.700,40 TL

5.101,20 + 1.700,40 = 6.801,60 TL tutarında elektrik enerjisi faturası ödemesi gerekirdi.

Örnek 5: Çiftlik bahçesinde biyogaz tesisi kurulması

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin ilgili mevzuattan yararlanmak isteyen ve hayvancılıkla uğraşan bir çiftlik sahibi çiftliğinin bahçesine 400 kW kurulu gücünde biyogaz tesisi kurmuş olsun.

Söz konusu tesisin %80 kapasite ile çalıştığı varsayımı altında saatte 400 x 0,80 = 320 kWh elektrik enerjisi üretir. Bu tesisin o gün içinde 20 saat çalıştığını varsayalım. Böylece söz konusu üretim tesisinde bir gün içinde 400 x %80 x 20 = 6.400 kWh elektrik enerjisi üretilir. Çiftlikte bir gün içinde 1.000 kWh elektrik enerjisi tüketildiğini varsayalım. Bu durumda saatlik mahsuplaşma sonucunda; 6.400 – 1.000 = 5.400 kWh ihtiyaç fazlası üretim, sisteme verilmiş olacaktır. Bu durumun bir ay devam ettiğini varsayarsak aylık olarak; 30 x 5.400 = 162.000 kWh elektrik üretimi yapılmış ve ihtiyaç fazlası üretim olarak sisteme verilmiş olacaktır.

Biyogaz enerjisi için destek ödemesi bedeli kWh başına 13,3 ABD Dolar Cent olduğuna göre;

162.000 kWh x 0,133 ABD$/kWh x 1,96 TL/ABD$ =42.230,16 TL destek bedeli elde edilir.

162.000 kWh x 1,26 Krş/kWh = 2.041,2 TL DSKB ödeneceği dikkate alınır ise,

42.230,16 - -20141,2 = 40.188,96 TL aylık fatura bedeli bulunur.

Sisteme vermeyip kendisinin üretip tükettiği miktarı ve değerini bulalım;

30 x 1.000 = 30.000 kWh enerji. Bunu 36,39 Krş[6] bedelle sistemden alsaydı 30.000 x 36,39 Krş = 10,917 TL tutarında fatura ödenecektir.

Dolayısıyla 42.230,16 + 10.917 = 53.147,16TL

Üretilen elektrik enerjisi tüketilmeyip sisteme verilmiş olsaydı alınacak destek ödemesi;

30.000 kWh x 0,1333 ABD$/kWh x 1,99 TL/ABD$ = 7.958,01 TL,

30.000 kWh x 1,26 Krş/kWh = 378 TL dağıtım sistem kullanım bedeli ödemesi gerekir. Sonuç olarak; 7958,01 – 378 = 7.580,01 TL aylık destek bedeli alınır.

[1] 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı için belirlenen Dağıtım Sistem Kulanım Bedeli (DSKB)

[2] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan mesken abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[3] Bkz. 2 nolu dipnot.

[4] Bkz. 2 nolu dipnot.

[5] Bu bedel yaklaşık olup, 01/10/2013 tarihli Tarife Uygulama Tablosundan 4 nolu bağlantı; sanayi OG, çift terimli tek zamanlı aboneler için belirlenen fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

[6] Bu bedel yaklaşık olup, Ekim 2013 Dönemi Fonsuz Tarifeler Tablosundan ticarethane abonesi için fon ve vergiler eklenmiş nihai enerji bedeli olarak alınmıştır.

4 Mesaj
24 Haziran 2014; 9:28:23 

Merhaba Atakan Bey,

Güneş paneli ve akü hesaplamalarıyla ilgili bu blog yazısını paylaşmak istedik:

http://www.tarimbaba.co...es-paneli-ihtiyacim-var

Bu mesajda bahsedilenler: Atakan52

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.531