Şimdi Ara

evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
5
Favori
65.592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: antimadde52

317.500 tamam lotoyu tutturunca yaptırırım şaka mısın arkadaşım ya

hem hesaplamaya üşeniyorsun bana fiyat söyleyin diyorsun, hem de rakam verince itiraz ediyorsun. ister lotoyla yap ister totoyla
  • adam haklı istediği cevabı verelim direk,
    317 bin 500 tl
  • Benim ne harcadığıma bakma.Çünkü harcamalarımın % 95i AR-GE'ye gitmiştir.Galiba şu anda 7.000 tl.yi bulmuştur.
    Oysa çalışan sistemim çok albenili v.b.de değil,usandım öyle yarım yamalak kaldı.Yani kaynak üstüne kaynak,eski aktarma sistemi gibi.

Şöyle bir geçmişi düşünüyorumda,burada paylaşılan bir yanlış bilgi yüzünden 3 ay hiç bir üretim alamadan en az 12 km. uzunluğunda bobin sarmışıyımdır.(aynı alternatörü defalarca sarmaktan bahsediyorum)
    Yine mosfet ısınma sorununu gidermek için çok uzun zaman ar-ge yaptım.Şimdi evet paylaşıyoruz ama bu bilgiler kolay elde edilmiyor.
    İşte arkadaşlar;
    Allah'ın izniyle paylaştığım bilgilerin çoğu parmaklarımın yara oluncaya kadar bobin sarma hakkıyladır.Çoğu kişi paylaşımlarımı boş beleş görsede değil arkadaşlar değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 1 Eylül 2012; 22:04:57 >
  • Çamaşır mak. fırın dahil ise maddi durumunuz baya bir kabadayı olması gerekir.
    Yaklaşık 2 yıl önce sadece güneş paneli fiyatları 2,5 Avro/Watt'dı şimdi 1,5-2 Avro'ya düştü sanırım.
    Birde akü grubu ve devamlı 6-8 Kw.lık inverter düşündüğümüzde,şu anda ülkemizdeki ekonomiye göre orta direk bir kişinin yapabileceği iş değil görüşündeyim.

Ahh...herkes yapabilecek kadar fiyatı uygun olsa da küresel ısınmaya v.b. katkımız olsa.

Güneşi bırakın rüzgârla uğraşı çoğaldığındanmıdır nedir mıknatıs firmaları fiyatları 3-4 kat katladılar.Ortalama 1 kw. devamlı verimli bir alternatörde yaklaşık 24 adet mıknatıs düşünelim.Eski fiyatı 3,5-4 tl. şimdi ki fiyatı 14-15 tl. üstünde.

Günlük 5 saat güneşlenme ve % 60-70 kapasiteli çalışsa;
    200W panel 120W/hx5=600W/gün.Evet evinizdeki günlük tüketimin ortalamasını tespit ederseniz,kapasite ne olmalı net hesaplayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Ağustos 2012; 18:17:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

günlük 34 kW tüketim yapıyorum evde. Aydada ortalama 1000kW . Evde 24 saat çalışan 4 5 klima , 7/24 açık pc , dev ekran tv ler, ses sistemi , fırın vsvs ile bu kW ları çok rahat geçiyorum. Acaba bu miktardaki kw ları üretebilecek sistemler nekadara kurulabilir ? Birde devlet tarafından bir sıkıntı olurmu ? Eski villamda dereden su çekiyorum diye saat takmışlardı. Bunada takacaklarsa hiç gerek yok.

O sayaç takma,söküp atma devri kapandı hocam.
    Şimdi günlük 500 Kw.lık üretim serbest,vergi algı yok.Yeter ki yenilenebilir enerjiye yatırım yapın anlayışı var şimdi.

Böyle yüksek sarfiyatlı olduğunda Yenilenebilir enerji yatırımları kendini daha kısa sürede amorti ediyor.

Ör;15.000 tl. yatırım yapıp sistemi kurdunuz.Atıyorum ayda 1 Mw. tüketimle 3 yılda geri kazanırsanız ayda 300 Kw.kullanımda 9-10 yılda geri kazanılır.
    Size hibrit sistemi tavsiye ederim.Yani rüzgâr+güneş.İyi günler.

• fulyakurpe F kullanıcısına yanıt
    Solar sistem için masraf çok olur. Şebeke bağlantısı olsa daha güzel olur. Motor çalılacağı için onun gücü sürekşi verilmeli baya ince hesaplanmalı
  • kadın milletinin eline bir geçtimi saç kurutma makinesi 5 saat inletir öncelikle bütün aletlerin watt türünden güç tüketimleri hesaplanır soınra sistem ona göre hesaplanır langadanak gidip 3kw sistem alırsan vede 6 kw harcamaya kalkarsan aküden solar panellere invertere kadar arızaya sebep olursun

mahalle arası elektrikçilerden uzak durun geçen gırgırına sordum solar panel varmı dedimde

aldığım cevaba bak

-solmaz panel var dedi

-hönnnkk

o nasıl oluyor dedim solan paneli ne yapacaksın birader diyor

kayınçosu parkeciymiş

soluyorsa iyi kalite değildir diyoır

resmen dumura uğradım bu cahillikle bu adam elektrikçilik yapıyor

• geçen iş için silivriye gittik evine bir abi kendi rüzgar gülleri yapmış elektrik üreten iki tane çok basit yapması o kadar büyük paralar vermeye gerek yok dedi.. kendi zaten elektrik mühendisi imiş almanyada emekli olunca türkiyeye temelli dönmüş.. anlıyor bu işlerden.. evin dedi nerdeyse bütün elektriğini bu iki rüzgar gülü karşılıyor dedi karşılamassa otomatik normal elektriğe sistem geçiyor sen bir şey hissetmiyorsun onu sistem kendi içinde dengeliyor dedi .. pahalımı dedim yok yahu dedi işi biliyorsan hiç pahalı değil dedi..
  • evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum kaça patlar varsa bilgisi olan iyi olur

• up
  • güneş panelleri ile ilgili bilgileri burdan takip edebilirsin..

http://forum.donanimhaber.com/m_38135564/tm.htm
  • teşekürler bilgi için!
  • cok maliyetli, gerçekten uğraşılacak gibi değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: marinerocyp

cok maliyetli, gerçekten uğraşılacak gibi değil.

benim söylediğim maliyete göre yorum yapma ben sadece tepki olarak yazdım o mesajı
  • günlük 34 kW tüketim yapıyorum evde. Aydada ortalama 1000kW . Evde 24 saat çalışan 4 5 klima , 7/24 açık pc , dev ekran tv ler, ses sistemi , fırın vsvs ile bu kW ları çok rahat geçiyorum. Acaba bu miktardaki kw ları üretebilecek sistemler nekadara kurulabilir ? Birde devlet tarafından bir sıkıntı olurmu ? Eski villamda dereden su çekiyorum diye saat takmışlardı. Bunada takacaklarsa hiç gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

quote:

benim söylediğim maliyete göre yorum yapma ben sadece tepki olarak yazdım o mesajı

yok dostum, evimde 2 kw ruzgar turbini ile 200w solar paneller var. dunyanın parasını harcadım. alışveriş merkezinde 1,5 kw jenerator 150 lira
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: M@rKSm@N

quote:

yok dostum, evimde 2 kw ruzgar turbini ile 200w solar paneller var. dunyanın parasını harcadım. alışveriş merkezinde 1,5 kw jenerator 150 lira

sakıncası yoksa tirbün ve güneş paneli ayrı ayrı ne kadara mal oldu sorabilir miyim. Bir de neden bu kadar fazla güçlü sistem kurdun, enerji hattı gelmiyor mu eve? 500w bir sistem yetmiyormu, buzdolabı, tv, ışıklar için. geri kalan cihazlar sürekli çalışan cihazlar değil çalışitığı zaman enerjisini şebekeden çekersin?

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

günlük 34 kW tüketim yapıyorum evde. Aydada ortalama 1000kW . Evde 24 saat çalışan 4 5 klima , 7/24 açık pc , dev ekran tv ler, ses sistemi , fırın vsvs ile bu kW ları çok rahat geçiyorum. Acaba bu miktardaki kw ları üretebilecek sistemler nekadara kurulabilir ? Birde devlet tarafından bir sıkıntı olurmu ? Eski villamda dereden su çekiyorum diye saat takmışlardı. Bunada takacaklarsa hiç gerek yok.

O sayaç takma,söküp atma devri kapandı hocam.
    Şimdi günlük 500 Kw.lık üretim serbest,vergi algı yok.Yeter ki yenilenebilir enerjiye yatırım yapın anlayışı var şimdi.

Böyle yüksek sarfiyatlı olduğunda Yenilenebilir enerji yatırımları kendini daha kısa sürede amorti ediyor.

Ör;15.000 tl. yatırım yapıp sistemi kurdunuz.Atıyorum ayda 1 Mw. tüketimle 3 yılda geri kazanırsanız ayda 300 Kw.kullanımda 9-10 yılda geri kazanılır.
    Size hibrit sistemi tavsiye ederim.Yani rüzgâr+güneş.İyi günler.

10 yılda 48.000 tl elektirik harcamış oluyorum ki bu rakam şuanki elektirik faturama göre hesapladım. Yani klimalar 24.000btu , 4 tanede 12.500 btu . Yeni villa yaptırıyorum , salonu 2 katlı tavansız tiplerden , ön yüzey komple cam , ortalama 250 m2 lik bir alan ısıtılıp soğutulacak . Bunun içinde en az 2 tane 48.000 btu luk büyük klimalardan kullanmam gerekecek. Ozamanda faturam 400 den rahat 800 1000 tl ye çıkar ki buda çok çabuk amorti demek. Ammaaa bu günlük 500 kw lık üretimin serbest olduğunu ilkdefa duyuyorum . Söylediğin iyi oldu . Fazla anlamam bu kw işlerinden ama şu demekmi oluyor. Şuanda günde 1 kw kullanıyorum. Yani geriye 499 kw daha serbest. Doğrumu anlamışım ? Cevap verdiğin içinde çok teşekkürederim. Pek umutlu yazmamıştım cevap geleceğinden şüphe ettiğim için.

• Orijinalden alıntı: TeufeL-07

Bende teşekkür ederim.
    İşte bende btu.dan anlamam.Ama kesin olan bir şey var ki,siz yeterki yapmak isteyin,ör;benim Rüzgar E. sistemi kurulu çalışıyor,tedaş görevli arkadaşlar gelir çay kahve içeriz giderler.Onlarda hayran hayran bakarlar sisteme,üretiyormu falan diye de sorarlar.Yani hocam eğer serbest olmasaydı dumanımı çıkarırlardı değilmi?

Anlaşılan yapacak maddi durumunuz var,inanın kesinlikle iyi,sağlam ve adam gibi rüzgar ve güneş sistemini yani hibrit yapmanızı tavsiye ederim.Sizin 10 yılda 2 kat kâra geçeceğinizi şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
    Teknik yada uygulamalı destek v.b. istediğinizde ben buradayım.Siz yapacaksınız ama bende en az sizin kadar mutlu olacağım şüphesiz.Çünkü küresel ısınma aldı başını gidiyor.Hayırlı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 1 Eylül 2012; 17:52:07 >

• Orijinalden alıntı: malisert32

Bende teşekkür ederim.
    İşte bende btu.dan anlamam.Ama kesin olan bir şey var ki,siz yeterki yapmak isteyin,ör;benim Rüzgar E. sistemi kurulu çalışıyor,tedaş görevli arkadaşlar gelir çay kahve içeriz giderler.Onlarda hayran hayran bakarlar sisteme,üretiyormu falan diye de sorarlar.Yani hocam eğer serbest olmasaydı dumanımı çıkarırlardı değilmi?

Anlaşılan yapacak maddi durumunuz var,inanın kesinlikle iyi,sağlam ve adam gibi rüzgar ve güneş sistemini yani hibrit yapmanızı tavsiye ederim.Sizin 10 yılda 2 kat kâra geçeceğinizi şimdiden gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
    Teknik yada uygulamalı destek v.b. istediğinizde ben buradayım.Siz yapacaksınız ama bende en az sizin kadar mutlu olacağım şüphesiz.Çünkü küresel ısınma aldı başını gidiyor.Hayırlı günler.

Alakanız için çok teşekkürederim. Ne mutlu size :) O tedaş memurlarının yüzündeki ifadeyi bende görmek istiyorum . İnşallahta en geç 1 seneye göreceğim :) Benim soyadımı taşıyan , villalardan oluşan bir site yaptırıyorum. O yüzden 1 sene diyorum. Şuanki oturduğum yer pek uygun değil ama burda bile güneş enerjisinden yararlandığım alanlar yok değil :) Hem rüzgar hem güneş yaptır demendeki maksat nedir ? Güneş olmadımı rüzgar, rüzgar olmadımı güneş ten faydalan diyemi söylüyorsun ? Birde ikisini birden yaptırmak maliyeti ne derece etkiler ? Senin sistemin günlük kaç kw üretebiliyor ve neler çalıştırıyorsun ? Ve nerede kullanıyorsun ?

He unutmadan birşeyi atlamışsın , görmedin herhalde. Bu günlük 500kw olayının bir resmiyeti varmı ? Okuduğun biryer falan . Teorim doğrumu ? Ben günde 1 kw kullanıyorum , geriye kaldı 499 kw .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeufeL-07 -- 1 Eylül 2012; 19:21:24 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.