Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.793
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kredi kullananlara iyi haber var. Yargıtay, bankaların dosya masrafı altında aldıkları para haksız bulan mahkeme kararını onadı. Bu haber nerdeyse bütün gazetelerde çıktı. ben iki defa biner lira dosya parası verdim. bu konuda forumda parayı bankadan geri alabilen var mı? bankalar hakem heyeti kararını mahkemeye götürüyorlar mı? bu konuda ortak hareket edebiliriz.
    http://www.gencbaro.org/haber/yargitay-banka-konut-kredisinden-dosya-masrafi-alinamaz.html
    http://ekonomi.milliyet.com.tr/deli-dumrul-ucretine-son/ekonomi/ekonomidetay/24.08.2012/1585598/default.htm
    http://www.eneger.com/kredi-dosya-masrafi-geri-alma-ornek-dilekce/
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Guzel bir haber hayirli olsun... Bankalar bu ranti kolay kolay terketmezler, ben de yeni bir ev kredisi cekmeyi dusunuyorum. Bu karar bu tarihten sonra cekilecek krediler icin de ornekmteskil eder mi acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulashcan

Guzel bir haber hayirli olsun... Bankalar bu ranti kolay kolay terketmezler, ben de yeni bir ev kredisi cekmeyi dusunuyorum. Bu karar bu tarihten sonra cekilecek krediler icin de ornekmteskil eder mi acaba?
    ben inanmıyorum banka her türlü cıkartır bu parayı illa dosya masrafı adı altında olmaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vatansever Müslüman Türk

ben inanmıyorum banka her türlü cıkartır bu parayı illa dosya masrafı adı altında olmaz

Alıntıları Göster
    şimdi ben zamanında Fortisten 5000+7000 tl ihtiyaç kredisi aldım. nereye başvuruda bulunmam lazım? ne yapmalıyım. Elimde makbuzlarım maalesef yok

birde banka karşı dava açıp davaları kazanıyormuş 1500 tl+ masraf parası istiyormuş doğrumu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istcool -- 27 Ağustos 2012; 20:19:44 >
  • quote:

Guzel bir haber hayirli olsun... Bankalar bu ranti kolay kolay terketmezler, ben de yeni bir ev kredisi cekmeyi dusunuyorum. Bu karar bu tarihten sonra cekilecek krediler icin de ornekmteskil eder mi acaba?

eski yeni tüm kredilere emsal olabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: istcool

şimdi ben zamanında Fortisten 5000+7000 tl ihtiyaç kredisi aldım. nereye başvuruda bulunmam lazım? ne yapmalıyım. Elimde makbuzlarım maalesef yok
    birde banka karşı dava açıp davaları kazanıyormuş 1500 tl+ masraf parası istiyormuş doğrumu ?

önce bankanın senden masraf aldıgını belgelemen lazım, sonra ilgili THH'ye başvruman gerek.

"birde banka karşı dava açıp davaları kazanıyormuş 1500 tl+ masraf parası istiyormuş doğrumu ?" buda risklerin içinde, banka THH kararını dava konusu yapar ve kazanırsa iyi bir masraf ödersiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çaylaq -- 27 Ağustos 2012; 20:23:03 >

• quote:

Orijinalden alıntı: çaylaq

quote:

eski yeni tüm kredilere emsal olabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: istcool

önce bankanın senden masraf aldıgını belgelemen lazım, sonra ilgili THH'ye başvruman gerek.

"birde banka karşı dava açıp davaları kazanıyormuş 1500 tl+ masraf parası istiyormuş doğrumu ?" buda risklerin içinde, banka THH kararını dava konusu yapar ve kazanırsa iyi bir masraf ödersiniz

işte bu riske girmeye değer mi acaba :S Para alan varmı? Bankanın dava açtığı varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istcool -- 27 Ağustos 2012; 20:40:30 >

• içimizde avukat olup kredi kullanan varsa onun öncü olması bizlerin de işini kolaylaştırır diye düşünüyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocaballi

içimizde avukat olup kredi kullanan varsa onun öncü olması bizlerin de işini kolaylaştırır diye düşünüyorum...

Kredi kullanan biri kendisinden alınan bir dosya masrafını belgeleyerek Tüketici Hakem heyeti'ne giderse parayı geri alabiliyormuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirekinci

quote:

içimizde avukat olup kredi kullanan varsa onun öncü olması bizlerin de işini kolaylaştırır diye düşünüyorum...

Kredi kullanan biri kendisinden alınan bir dosya masrafını belgeleyerek Tüketici Hakem heyeti'ne giderse parayı geri alabiliyormuş.

Alıntıları Göster
    ben 2006 da kullandım krediyi, ayrıca aradaki yıllarda yapılandırma da yaptım.
    bunlara makbuz vermediler. Ancak banka kayıtlarından çıkarılabilir...

• quote:

ben 2006 da kullandım krediyi, ayrıca aradaki yıllarda yapılandırma da yaptım.
    bunlara makbuz vermediler. Ancak banka kayıtlarından çıkarılabilir...

Alıntıları Göster
    TOPLU HALDE DAVA AÇILSA NASIL OLUR ACABA..BÖYLECE KAYBEDİLSE DAHİ MASRAF OLARAK SANIRIM TEK KİŞİNİN ÖDEDİĞİ MASRAFI ÖDERİZ...DH DEKİ AVUKAT ARKADAŞLARIN BU KONUYA EL ATMASINI RİCA EDİYORUZ..BENDENDE 250 TL ALDILAR..O KADAR BÜYÜK BİR PARA DEĞİL AMA BANKAYA BU PARAYI VERMEK BİLE KOYUYOR BANA AÇIKÇASI..

• quote:

Orijinalden alıntı: kanarya_avcisi

TOPLU HALDE DAVA AÇILSA NASIL OLUR ACABA..BÖYLECE KAYBEDİLSE DAHİ MASRAF OLARAK SANIRIM TEK KİŞİNİN ÖDEDİĞİ MASRAFI ÖDERİZ...DH DEKİ AVUKAT ARKADAŞLARIN BU KONUYA EL ATMASINI RİCA EDİYORUZ..BENDENDE 250 TL ALDILAR..O KADAR BÜYÜK BİR PARA DEĞİL AMA BANKAYA BU PARAYI VERMEK BİLE KOYUYOR BANA AÇIKÇASI..

+1
  • quote:

Ben kredi kullanmadım ama bu şekilde yaklaşımını gerçekten çok takdir ettim, bu işin azı çoğu yok, sizi soydularsa enayi yerine koydularsa hakkınızı vermeyin, yaptıkları iş için zaten faiz alıyorlar , gerçekte dosya masrafı nedir (dosya dediğiniz şey kırtasiyede 0.5tl)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cavador

quote:

Ben kredi kullanmadım ama bu şekilde yaklaşımını gerçekten çok takdir ettim, bu işin azı çoğu yok, sizi soydularsa enayi yerine koydularsa hakkınızı vermeyin, yaptıkları iş için zaten faiz alıyorlar , gerçekte dosya masrafı nedir (dosya dediğiniz şey kırtasiyede 0.5tl)

Alıntıları Göster
    bu konuda yardım edecek avukat arkadaşların fikirleri önemli bizimde elimizde sözleşme var bende 1.5 sene önce kredi çektim dosya masrafı aldılar.İzlememiz gereken yol nedir dilekçe örnekleri elinde olan varsa buraya koyabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: AC@DC

bu konuda yardım edecek avukat arkadaşların fikirleri önemli bizimde elimizde sözleşme var bende 1.5 sene önce kredi çektim dosya masrafı aldılar.İzlememiz gereken yol nedir dilekçe örnekleri elinde olan varsa buraya koyabilir mi?

Alıntıları Göster
    Herhangi bir banka ''ben bu parayı alacağım'' diyorsa muhakkak bir işlem adı altında alır. Ücret kesintisi yaptıkları işlem sayısı hafife alınmayacak kadar fazladır. Yalnız banka bunları yaparken karşısında ses çıkaran bir toplum , hakkını arayan bir toplum ve tüketici kanununundaki haklarını arayan bir toplum olmadığından hergün yeni bir fon ismiyle kesinti yapıyolar. Hesabında işlem yapıyosun ''hesap işletim ücreti'' alıyorlar. Hesabında hiç işlem yapmıyorsun ''işlemsizlik'' ücreti alıyorlar. Buda sessiz kalan bir topluma çok kolay uygulanan tefecilik hizmetleridir.

Şuan akbanktan kullandığım tüketici kredim var ve birçok kişi gibi kredi kartı aidatı bende vermiyorum. Bu hesabıma 6 ayda bir hesap işletim ücreti olarak 55 TL yansıtılıyor ve hesapta para tutarsam anında kesiyorlar. Birinci 6 ayda unutkanlığımdan dolayı kesmişler ama kredi kartını kapattırma blöfü ile karşılığında puan yüklediler. Şimdide para tutmuyorum ve alamıyolar.

Mevcut dosya masrafını geri alma konusuda ise korkarak hareket edilirse hiçbirşeyi kolay kolay geri alamazsınız. Önce bir avukata danışacaksınız ve yasa sizi haklı buluyorsa kazanırsınız ki bununla ilgili yargıtay kararı olduğu söyleniyor. Bu tip kararlar emsal karar niteliğinde olduğu için yerel mahkemeleri bir nebzede bağlayıcı karar olmaktadır. Mahkemelerde duygusallık değil mantık işler ve yasada siz haklıysanız , bunu birde yargıtay emsal kararları ile süsleyebiliyorsanız %90 karar sizin lehinize olur.

Türkiyede banka sektörü bu kadar ballı ve yağlı bir konuma gelince son yıllarda elin gavur bankaları nasıl Türkiye'ye yerleşti farkedersiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: @rkadas

Herhangi bir banka ''ben bu parayı alacağım'' diyorsa muhakkak bir işlem adı altında alır. Ücret kesintisi yaptıkları işlem sayısı hafife alınmayacak kadar fazladır. Yalnız banka bunları yaparken karşısında ses çıkaran bir toplum , hakkını arayan bir toplum ve tüketici kanununundaki haklarını arayan bir toplum olmadığından hergün yeni bir fon ismiyle kesinti yapıyolar. Hesabında işlem yapıyosun ''hesap işletim ücreti'' alıyorlar. Hesabında hiç işlem yapmıyorsun ''işlemsizlik'' ücreti alıyorlar. Buda sessiz kalan bir topluma çok kolay uygulanan tefecilik hizmetleridir.

Şuan akbanktan kullandığım tüketici kredim var ve birçok kişi gibi kredi kartı aidatı bende vermiyorum. Bu hesabıma 6 ayda bir hesap işletim ücreti olarak 55 TL yansıtılıyor ve hesapta para tutarsam anında kesiyorlar. Birinci 6 ayda unutkanlığımdan dolayı kesmişler ama kredi kartını kapattırma blöfü ile karşılığında puan yüklediler. Şimdide para tutmuyorum ve alamıyolar.

Mevcut dosya masrafını geri alma konusuda ise korkarak hareket edilirse hiçbirşeyi kolay kolay geri alamazsınız. Önce bir avukata danışacaksınız ve yasa sizi haklı buluyorsa kazanırsınız ki bununla ilgili yargıtay kararı olduğu söyleniyor. Bu tip kararlar emsal karar niteliğinde olduğu için yerel mahkemeleri bir nebzede bağlayıcı karar olmaktadır. Mahkemelerde duygusallık değil mantık işler ve yasada siz haklıysanız , bunu birde yargıtay emsal kararları ile süsleyebiliyorsanız %90 karar sizin lehinize olur.

Türkiyede banka sektörü bu kadar ballı ve yağlı bir konuma gelince son yıllarda elin gavur bankaları nasıl Türkiye'ye yerleşti farkedersiniz...

Alıntıları Göster
    2011 yılında kullandığım konut kredisi nedeniyle 750,00 TL kredi kullandırma tahsis ücreti ödemek zorunda kaldım.

Ben ilk mesajda verilen dilekçe örneklerine benzeyen bir dilekçe hazırlayıp kredi çekmiş olduğum bankaya gönderecektim.
    Ancak ilgili bankanın bir şubesinde çalışan arkadaşıma danıştığımda bugüne kadar başvuran hiçkimseye daha geri ödeme yapmadıklarını söyledi. Hem tüketici hakem heyeti kararları hem de yargıtay kararı olduğunu söyleyip buna rağmen nasıl geri ödeme yapmadıklarını sorduğumda; sözleşmede kredi kullandırma tahsis ücretini -yani dosya masrafını- ödemeyi kabul ettiğimize dair bir madde olduğunu ve bunu gerekçe göstererek ödeme yapmadıklarını iletti.

Ama ben yine de dilekçemi hazırladım ve iadeli tahhütlü olarak kredi kullandığım bankanın şubesine göndereceğim.
    Eğer elinizde dosya masrafı olarak alınan tutara ilişkin bir dekont yoksa, kredi kullandığınız şubeden temin edebilirsiniz. Hatta geri ödeme planınız var ise, o planda zaten bu tutar yansıtılmış olarak görülmektedir.
    Ben dilekçeme bu kanıtlayıcı belgeleri de ekleyeceğim. Hatta yargıtay kararı ve tüketici hakem heyeti kararlarını da ekleyeceğim.
    Bankanın ödeme yapmayacağını biliyorum. Ondan sonraki süreçte Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.
    Oradan da zaten tüketici lehine bir karar çıkacaktır.
    Hal böyle olunca bankaya 15 gün içinde itiraz etme hakkı tanınacak ama sonuç yine de değişmeyecektir.
    Biraz zorlu bir süreç ama ben uğraşacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi srbyoztrk -- 28 Ağustos 2012; 8:49:31 >

• quote:

Alıntıları Göster
    Dosya masrafı bedelini expertiz ücretine ekleyip gömmeye devam ederler

• quote:

Orijinalden alıntı: oaston

Dosya masrafı bedelini expertiz ücretine ekleyip gömmeye devam ederler

Ekspertizler artık bankaların kendi personeli olamıyor maalesef.
    Artık her bankanın hatta aynı bankanın farklı şubelerinin anlaşmalı olduğu ekspertiz firmaları bulunmaktadır.
    Bu firmalar farklı fiyatlar verebilirler.
    Misal aynı bankanın farklı şubelerinden farklı ekspertiz ücreti almıştım.
    Nedenini araştırdığımda ise yukarıda belirttiğim gibi aynı bankanın farklı şubelerinin farklı firmalar ile anlaşması nedeniyle olduğunu öğrendim.
    Misal ben o zaman kredi kullandığım şubede 350 TL ekspertiz bedeli öderken aynı bankanın farklı şubesinden kredi çekseydim 500 TL ekspertiz ücreti ödeyecektim.

• quote:

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar size bu konuyla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

Bankalar kullandırdıkları kredilerin neredeyse tamamından dosya masrafı alırlar, hatta 0 faizli deyip, 500 lira dosya masrafı kitlerler (bana öyle yaptılar)

Bu parayı geri alabilmeniz için öncelikle bir dilekçe ile şubenize başvurmanız lazım, şube zaten size red cevabı verecek. Red cevabından sonra Her ilçede bulunan TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ (genelde hükümet konağında kaymakamlığın yanında olur) 'ne başvuracaksınız.

Elinizde her hangi bir belge veya makbuz olmasına gerek yok. Yine bir dilekçe ile şubenize başvuru yaparak o çektiğiniz krediye dair tüm sözleşme belge ve makbuz örneklerini alma hakkınız var, bankanın bu belgeleri size vermeme gibi bir lüksü yok.

Tüketici Hakem Heyetleri %99 oranında tüketici lehine karar veriyor, ancak bununla bitmiyor olay.

Banka Tüketici Hakem Heyetinin kararına karşı Tüketici Mahkemesine itiraz ediyor, diyelim ki Tüketici Mahkemesi de tüketici lehine karar verdi, bu sefer banka Yargıtaya temyiz başvurusunda bulunuyor. Eğer Yargıtay da tüketiciyi haklı bulup tüketici lehine karar verirse ortada hiç bir sorun kalmıyor. Ancaaaaakkkk...........

Yargıtay bankayı haklı bulur ve kararı bozarsa işte o zaman tüketici DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN, EVDEKİ BULGURDAN OLUR
    Bu sefer banka yapmış olduğu tüm mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretini tüketiciden talep eder. Bu da tahminen 700-1000 TL arası bir rakamdır.

Ben adliyede çalışıyorum, burda çalışan bir sürü arkadaşım da kredi çekti, ama hiçbirimiz cesaret edip başvurmadık, çünkü emsal teşkil edecek bir yargıtay kararı bulamamıştık.
    Ama şimdi bir Yargıtay kararı olduğu söyleniyor, o yargıtay kararı ile mahkeme kararını iyi okumak lazım, neye göre karar verilmiş, inceleyip aynı şartları taşıyorsanız başvurunuzu yapın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kuseyr

Arkadaşlar size bu konuyla ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

Bankalar kullandırdıkları kredilerin neredeyse tamamından dosya masrafı alırlar, hatta 0 faizli deyip, 500 lira dosya masrafı kitlerler (bana öyle yaptılar)

Bu parayı geri alabilmeniz için öncelikle bir dilekçe ile şubenize başvurmanız lazım, şube zaten size red cevabı verecek. Red cevabından sonra Her ilçede bulunan TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ (genelde hükümet konağında kaymakamlığın yanında olur) 'ne başvuracaksınız.

Elinizde her hangi bir belge veya makbuz olmasına gerek yok. Yine bir dilekçe ile şubenize başvuru yaparak o çektiğiniz krediye dair tüm sözleşme belge ve makbuz örneklerini alma hakkınız var, bankanın bu belgeleri size vermeme gibi bir lüksü yok.

Tüketici Hakem Heyetleri %99 oranında tüketici lehine karar veriyor, ancak bununla bitmiyor olay.

Banka Tüketici Hakem Heyetinin kararına karşı Tüketici Mahkemesine itiraz ediyor, diyelim ki Tüketici Mahkemesi de tüketici lehine karar verdi, bu sefer banka Yargıtaya temyiz başvurusunda bulunuyor. Eğer Yargıtay da tüketiciyi haklı bulup tüketici lehine karar verirse ortada hiç bir sorun kalmıyor. Ancaaaaakkkk...........

Yargıtay bankayı haklı bulur ve kararı bozarsa işte o zaman tüketici DİMYATA PİRİNCE GİDERKEN, EVDEKİ BULGURDAN OLUR
    Bu sefer banka yapmış olduğu tüm mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretini tüketiciden talep eder. Bu da tahminen 700-1000 TL arası bir rakamdır.

Ben adliyede çalışıyorum, burda çalışan bir sürü arkadaşım da kredi çekti, ama hiçbirimiz cesaret edip başvurmadık, çünkü emsal teşkil edecek bir yargıtay kararı bulamamıştık.
    Ama şimdi bir Yargıtay kararı olduğu söyleniyor, o yargıtay kararı ile mahkeme kararını iyi okumak lazım, neye göre karar verilmiş, inceleyip aynı şartları taşıyorsanız başvurunuzu yapın.

Alıntıları Göster
    Anladığım kadarı ile,
    kredi çekerken imzaladığımız sözleşmede dosya masrafı vs belirtilmiyor ise geri alma şansımız yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: cirmak

Anladığım kadarı ile,
    kredi çekerken imzaladığımız sözleşmede dosya masrafı vs belirtilmiyor ise geri alma şansımız yüksek.

Alıntıları Göster
    Detaya dikkat: Sözleşmede yer almayan ödemeler!
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.