Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.235
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dedektif

Konut kredisi dosya masrafı için Hakem Heyetine başvuracağım. İyi bir dilekçe örneği lazım. Paylaşabilir misiniz?

Kendim hazırladığım dilekçe örneklerini paylaşıyorum. İhtiyacı olanlar gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilir

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANTAKYA ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ NE

Başvuran : .........................., TC. NO : ..........................

Karşı Taraf : Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ANTAKYA Şube Müdürlüğü
    /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisi sebebiyletarafımdan haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Açıklamalar : Şubenizden 07/03/2012 tarihinde sözleşme imzalayıp, konut kredisini 07/03/2012 tarihinde kullandım.

Bankaca tarafıma imzalatılan şartları ve içeriği benimle müzakere edilmeyenmatbu ve hazır sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iade edilmesini ederim. Zira ödemek durumunda kaldığım işlem ücretleri adı altındaki masraflar hukuki dayanağı bulunmayan haksız tahsilatlardır.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.
    Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1.Asliye Hukuk Mahkemesince ( 2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.
    4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Buyurmakta iken, içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların imzaladığım sayfaya sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan yukarıda saydığım ücretler, geçersiz bir sözleşmeye dayandığı sebebiyle iadesine karar verilmesi gereken işlemlerdir.

Neticeten yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım 1.550 TL tutarndakitahsilatların iptali ile tarafıma iadesinin sağlamasını talep ederim. 29.08.2012

TÜKETİCİ
    ad soyad imza

Ekler: İlgili yargı kararları

ANTAKYA TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’ NA
    HATAY

Başvuran : .........................., TC. NO : ...............................

Karşı Taraf : Garanti Bankası ANTAKYA Şube Müdürlüğü /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisinden haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Açıklamalar : Şubenizden 07/03/2012 tarihinde sözleşme imzalayıp, konut kredisini 07/03/2012 tarihinde kullandım.

Bankaca tarafıma imzalatılan sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iadesine karar verilmesini talep ederim. Zira imzaladığım sözleşmede dosya masrafı olarak tanımlanmakta iken, sureti ekli dekontta işlem masrafı olarak …. TL tahsil edilmiştir.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 26.01.2010 tarih ve 22 sayılı, banka tarafından alınan komisyon, ekspertiz ücreti ve sigorta bedelinin iadesi kararının, itirazen inceleyen Isparta 1.Asliye Hukuk Mahkemesince ( 2010/118 K.) onanması ve mahkeme kararının da Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/1870 K. Sayılı kararıyla onanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar haline dönüşmüştür.

4822 sayılı Kanunla değişik 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi: Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Buyurmakta iken, içeriğine etki edemeden ve hatta bazı kısımları sonradan doldurulacak biçimde düzenlenmiş, alınacak masraf ve harçların imzaladığım sayfaya sonradan yazılmış sözleşmeye dayanılarak tarafımdan alınan yukarıda saydığım ücretler, geçersiz bir sözleşmeye dayandığı sebebiyle iadesine karar verilmesi gereken işlemlerdir.

Sonuç ve İstem : Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım tahsilatların iptali ile tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

EK : Sözleşme sureti ve ekleri
    Ödeme belgeleri.
    TÜKETİCİ
    ad soyad imza

• Ben 2009 yılında aldığım kredi için bana herhangi bir evrak vermediler.Masaf vs nedir ne değildir bilmiyorum.Bunu talep etsem bana banka verirmi.
    Ayrıca 2009 da ödediğim bu ücretleri geri alabilirmiyim.Zaman aşımına uğradı diye geri ödememezlik yaparlarmı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrgun

Ben 2009 yılında aldığım kredi için bana herhangi bir evrak vermediler.Masaf vs nedir ne değildir bilmiyorum.Bunu talep etsem bana banka verirmi.
    Ayrıca 2009 da ödediğim bu ücretleri geri alabilirmiyim.Zaman aşımına uğradı diye geri ödememezlik yaparlarmı.

Geriye dönük 10 yıla kadar talep edilebiliyor. Bankadan hesap ekstreni al, orada masrafları görürsün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmir

quote:

Orijinalden alıntı: dedektif

Konut kredisi dosya masrafı için Hakem Heyetine başvuracağım. İyi bir dilekçe örneği lazım. Paylaşabilir misiniz?

Kendim hazırladığım dilekçe örneklerini paylaşıyorum. İhtiyacı olanlar gerekli değişiklikleri yaparak kullanabilir

GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANTAKYA ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’ NE

Başvuran : .........................., TC. NO : ..........................

Karşı Taraf : Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ANTAKYA Şube Müdürlüğü
    /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisi sebebiyletarafımdan haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Bankaca tarafıma imzalatılan şartları ve içeriği benimle müzakere edilmeyenmatbu ve hazır sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iade edilmesini ederim. Zira ödemek durumunda kaldığım işlem ücretleri adı altındaki masraflar hukuki dayanağı bulunmayan haksız tahsilatlardır.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matbuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Neticeten yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım 1.550 TL tutarndakitahsilatların iptali ile tarafıma iadesinin sağlamasını talep ederim. 29.08.2012

TÜKETİCİ
    ad soyad imza

Ekler: İlgili yargı kararları

ANTAKYA TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’ NA
    HATAY

Başvuran : .........................., TC. NO : ...............................

Karşı Taraf : Garanti Bankası ANTAKYA Şube Müdürlüğü /ANTAKYA - HATAY

Konu :Şubenizden çekilen konut kredisinden haksız alınan işlem masraflarının iade edilmesi talebi.

Bankaca tarafıma imzalatılan sözleşme gereği benden tahsil edilen 1.550 TL dosya masrafı, expertiz masrafıve ipotek tesis masrafı bedelinin tarafıma iadesine karar verilmesini talep ederim. Zira imzaladığım sözleşmede dosya masrafı olarak tanımlanmakta iken, sureti ekli dekontta işlem masrafı olarak …. TL tahsil edilmiştir.

Bankadan kredi kullanımında dosya masrafı ve ipotek ücreti adı altında ücret tahsil edileceği sözleşmede yer alsa dahi bunların haksız şart olduğu yolunda verilen hakem heyeti kararının iptali talebinin tüketici mahkemesince yerinde bulunması üzerine dosyayı temyizen inceleyen Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2011/3576 E., 2011/10221 K sayılı kararında; kredi verilmesi için zorunlu olan masrafların tüketiciden istenebileceğini ancak bu masrafların konusunda uzman bilirkişi ya da heyetince tespit edilecek miktara göre işlem yapmak gerekir iken sözleşmede her türlü vergi,resim, harç, sigorta primi, operasyon masrafını ödemeyi kabul ve taahhüt eder hükmü gereği, diğer ücret ve masraflar başlığı adı altında matuen belirlenen bir miktarın tüketiciden alınacağına dair hükmü haksız şart olduğunun kabulü gerekir diyerek bozmuştur.

Sonuç ve İstem : Yukarıda detaylıca açıkladığım üzere, kullandığım kredi üzerinden, Kanun ve Yönetmelik hükümlerine, emsal teşkil eden Yargı kararlarına aykırı biçimde tesis edilen ve yukarıda açık dökümünü yaptığım tahsilatların iptali ile tarafıma iadesine karar verilmesini saygıyla talep ederim.

EK : Sözleşme sureti ve ekleri
    Ödeme belgeleri.
    TÜKETİCİ
    ad soyad imza

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrgun

Ben 2009 yılında aldığım kredi için bana herhangi bir evrak vermediler.Masaf vs nedir ne değildir bilmiyorum.Bunu talep etsem bana banka verirmi.

Elinizde hiç belge yok ise temin etmek için PTT gidin taahhütlü olarak dilekçeyi postalayın elden teslim ederken sıkıntı yaratıyorlar.

Bankanız müşterisiyim. Bankanızdan bireysel kredi/krediler kullandım.
    5411 sayılı Bankacılık Kanunu 76. maddesi’nde; “Bankalar, müşterilerinin, verilen hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür. Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı bir örneğini müşterilerine vermek zorundadır. Talepleri halinde müşteri ile yapılan diğer işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir örneği de müşterilere verilir. Bu Kanunun 4 üncü maddesinde yer alan faaliyet konularına ilişkin olarak, bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek sözleşmelerin şekil ve içeriğinde yer alması gereken asgarî hususlar ile tip sözleşmelerin uygulanacağı işlemler Kurulun uygun görüşü alınarak kuruluş birlikleri tarafından belirlenir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri saklıdır.” hükmü yer almaktadır.
    Bankanızdan kullandığım bireysel kredi/kredilerin, kredi açılışı sırasında alınan masraflar ve Bankanızca tahakkuku yapılarak, tahsil edilmiş bulunan faiz dışındaki bedellerin (sigorta ücretleri hariç) ayrıntılı ve gerekçeli olarak dökümü ve dekontlarının onaylı bir örneğinin

5411 sayılı Bankacılık Kanunu 76. maddesi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu uyarınca masraf ücretini ödeyerek tarafıma gönderilmesini ya da elden verilmesi için
    Gereğini saygılarımla arz ederim.
    AD SOYAD
    T.C. Kimlik No:
    Telefon :
    Adres :

• Merhaba, konu açılalı uzun zaman olmuş ve değerli bilgiler verilmiş, bu hafta bende finansbank dan kredi çekiyorum inşallah. 1000 lira dosya masrafı 500 ekspertiz falan toplam 2000 tl masraf çıkardılar oran olarak en iyi orası olduğu için çekiyoruz bakalım. Şimdi bana Pazartesi bir sürü belge imzalatacaklar eğer bu paraları geri alabiliyorsak ne yapalım bir öneriniz var mı. masrafsız kredi veren yok çünkü..
  • bi hort çeksem karşı ki dağlar yıkılır mı ?

arkadaşlar var mı gelişme ? 20 veya daha fazla kredi çekmişliğim vardır. direk elden dilekçe ile mi başvurmalı yoksa iadeli taahhütlü şekilde posta ile mi ?

teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: iliqueur

bi hort çeksem karşı ki dağlar yıkılır mı ?

arkadaşlar var mı gelişme ? 20 veya daha fazla kredi çekmişliğim vardır. direk elden dilekçe ile mi başvurmalı yoksa iadeli taahhütlü şekilde posta ile mi ?

teşekkürler

Hocam bireysel olarak muhatap olduğunuz zaman müşteri temsilcisinin bir dövmediği kalıyor; vermemek için 40 dereden su getiriyor. İadei taahhütlü en güzeli. Borcum bitince ben bir posta göndermeyi düşünüyorum iadei taahhütlü olarak.
  • Arkadaşlar merhaba 2008 yılında esnaf kefaletten ticari kredi çektim bunun içinde dosya masraflarını geri alabilirmiyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3,14159265358979323846264

quote:

teşekkürler

Hocam bireysel olarak muhatap olduğunuz zaman müşteri temsilcisinin bir dövmediği kalıyor; vermemek için 40 dereden su getiriyor. İadei taahhütlü en güzeli. Borcum bitince ben bir posta göndermeyi düşünüyorum iadei taahhütlü olarak.

Hocam borç bitmeden de şöyle kredi çekiminden 2-3 ay sonra başvursak sıkıntı mı yaparlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: umityasar

quote:

Orijinalden alıntı: 3,14159265358979323846264

quote:

teşekkürler

Hocam borç bitmeden de şöyle kredi çekiminden 2-3 ay sonra başvursak sıkıntı mı yaparlar?

Hocam ben borç bitmeden sözleşmenin bir örneğini istemiştim elemandan. Tabi ne için istediğimi anladı. Bankanın içinde adam resmen anırmaya başladı; bankada ne kadar insan varsa bizi izlemeye başladı. Rezil etti beni cümle aleme. O kredi çekerken ki sempatik adam gitmiş yerini bir canavara bırakmıştı. Çok iplemedim açıkçası. Borcum bitince gönderecem postayı. Seve seve yollayacaklardır sözleşmenin bir örneğini...

• finansbank dan çektim 0.66 demişti ödemeyi haziran sonu yapalım demiş bizimkiler baktım taksitler 19 lira fazla dedim neden böyle vade farkı aldık dediler iptal edin ilk taksidim hemen başlasın dedim bakalım ne diyecekler.. finansa bulaşma diye boşuna dememişler... siz çektikten sonra ödeme ne zaman başladınız ya da böyle araya 2 ay girince fark alınıyor mu diğer bankalar da da ?

işlemler bitsin bende başvurayım bari 1000 lira iyi para
  • Kredi dosya masrafını kredi bitince mi istenmesi gerekir yoksa kredi geri ödemesi bitmeden başvurabilirmiyiz?
  • arkadaşlar ingbanka 4 ay önce iadeli taahhütlü posta gönderdim dekontlar ve geri iade için. hiçbir şekilde geri dönüş yapmadılar. şimdi elimdeki pttnin verdiği kağıtla (postanın ulaştığına dair posta kutusuna bırakılan) tüketici hakem heyetine mi gitmeliyim oturduğum ildeki.
  • Bizim krediler devam ediyor zaten 2 tane . biri yapılandırma biri kredi açılış masrafları....kredinin bitmesine gerek yok... banka çalışanlarıyla polemiğe girmenize gerek yok atın postayla talep edin dökümü...genel müdürlüğe de iadesini talep edin doğru tüketici hakem heyetine...o size artizlik yapan banka çalışanları nedense başka bankadan kredi kullandıklarını itiraf ediyrlar kredi çekim aşamasında onlara bu imkanlarla oranlarla kredi vermiyorlarmışş......birebir telefon görüşmesinde 250 tl ipotek aldıgımız müşteri temsilcisi açsak kazanabilirmiyiz biz de baska bankadan kullandık dedi :)
  • arkadaşlar elimde dekont yok, lakin sözleşme ek maddeleri diye bir kısımda 500 tl dosya masrafı, 200 tl kampanya katılım payı şeklinde gözüküyor. 20000 tl çekmişim, elimde eskiden kalma bir hesap dökümü var orada da bana verirken özellikle 19.300den başlatmışlar dökümü, dosya masrafı kesintisi gözükmesin diye. benim elimdeki sözleşme kopyasında imzam yok ancak karşı tarafta muhtemelen vardır, bir sürü yere imza attırıyor adamlar o anda.

sanırım sözlemede yazılınca benim şansım yok. ancak babam tvde izlemiş alabilirsin her koşulda diyor. nedir gerçekte durum? bir de ipotek fek ücreti var 350 tl. dosya masraflarını alamıyor da bunu alabiliyorsam bunun için başvurayım.

tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  • arkadaşlar vakıfbank masrafla ilgili geriye dönük belge istendiğinde 105 tl para istiyor, çıldırmış bunlar. bununla ilgili ne yapabiliriz.
  • 1 tane yapılandırma cezası: 931 TL
    1 tane tüketici kredisi dosya masrafı: 105 TL
    1 tane kredi kartı aidatı: 275 TL
    Bunları Tüketici Hakem Heyeti'ne vereli 3,5-4 ay oldu. Hala karar çıkmadı. Sorduğumda "Bankalardan savunma gelmemiştir, bekleyin." diyorlar.

Dün de 1 tane konut kredisi dosya masrafı ve komisyon için başvurdum: 1.050 TL
  • Arkadaşlar sadece bulunduğum küçük bir ilde 8 bin dosya var sonuçta ümidi kestiğiniz paralar bunlar... bekleyin geri alacaksınız
  • okudum müzakr ettim yazdıracaklar

bundan sonra hiçbir hak talbiniz olmayacak çünkü okudunuz müzakr ettiniz biton sayfaya paraf attınız abi hmn imzala uzamasn dediler yada okuduğunuzu anlamadınız

Anlamak için İşletme Mezunu olmak gerek

Emsal arayan varsa araştırsın farklı şkild işlm yapan yada iade alan hukukçu var mı

Banka Yani Yasal tefeci vergi veriyor Devlette sözü gecer ... Kredi Notumuz Düşr vs.... Onca haberden sonra hala alınıyorsa vardır bi bildikleri...

Parayı aldınız dylm banka karşı dava açtı tmyiz de karar bozuldu mahkme maşrafları vs yine size kalcak Mahkm açma paraşı 400tl yanılmıyorşam maşraflar fln 500 deyin

Açıklayacak varsa bunları açıklasn...?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.