Şimdi Ara

Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.' (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.234
Cevap
74
Favori
135.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    21.11.2012
  • merhaba;

Mayıs 2014 de maaş almış olduğum Ziraat Bankasından 100.600 TL. konut kredisi kullandım. Bu sırada benden 1300 tl dosya masrafı alındı. Geçtiğimiz aylarda Ziraat Bakası Genel Müdürü THH'ye gitmeyin doğrudan şubelere başvurun masraflarınızı ödeyeceğiz şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bunun üzerine şubeye gidip kendilerinin hazırladığı matbu bir dilekçeyi doldurup masraf iade talebinde bulundum. Dun sms ile hesabıa 797tl. masraf iadesi yapıldığı şeklinde bir bilgi geldi. Sabah şubeye gidip durumu sorduğumda ekim 2014 de yürürlüğe diren bir duzenleme ile bankaların artık kredi oranının binde 5'i olan rakamı kredi masrafı olarak almalarının yasal olduğunu bu nedenle 100.600tl'nin binde5'i olan 503 tl'nin tarafımdan alınan 1300tlden dusulerek, 797 tl almaya hak kazandığımı ifade ettiler.

Sorum bu binde 5 olayı gerçekten yasal mı ve bu şekilde kesilen ücreti almanın bir yolu var mı?

Teşekkür ederim.

• mcsd M kullanıcısına yanıt
    3 Ekim 2014 tarihinde yönetmelik çıktı dedikleri doğru. Ancak yasalar geriye doğru işlemez, sizin kredi tarihi mayıs 2014

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Henüz Tüketici Hakem Heyetine veya Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyetine başvurmadıysanız ekteki yazı faydalı olabilir.

http://www.kucukpara.com/gundem/bankalardan-dosya-masraflarini-ve-diger-tahsilatlari-nasil-iade-alabilirim/
  • sertac dede S kullanıcısına yanıt
    Garanti bankası dosya masrafı dekontu için 50 TL aldı. Bankalar birliğine başvurdum, gündeme alındı diye mesaj geldi ama pek umudum yok çünkü heyet 5 kişi, 2 si bddk çalışanı, üçü bankaların gönderdiği üye

• koyay K kullanıcısına yanıt
    yani bu durumda kalan 500 tl için thh ye başvuru yap mı diyorsunuz?
  • Bence ole dusunme hakem heyeti almadigi masraflari bile iade ettirdiginizi duyuyoruz. 50 tl de dahil alirsin parani

• Bence ole dusunme hakem heyeti almadigi masraflari bile iade ettirdiginizi duyuyoruz. 50 tl de dahil alirsin parani

• Hakem heyetine konut kredisi için çektiğim dosya masrafı için başvurmuştum.Sonuç çıktı ben haklıydım lakin daha önce özel bankada dosya masrafı için iade kararını özel bankaya götürdüğümde hakem heyeti kararını ibraz edince masrafı hesabıma yatırdılar.
    Devlet bankasından çektiğim konut kredisi hakem heyeti kararını devlet bankasına götürdüğümde beni dava ediceklerini istersem benim onları dava edebileceğimi soylediler.
    Mahkeme celbi geldi avukatla görüşücem adamlar beni dava etmiş rakam 350 Tl.
    Aldanmayın derim o devlet bankalarının biz dosya masrafı almıyoruz demelerine.
    %2 yapılandırma yapmıştım onun içinde hakem heyetine başvuracağım.
  • Merhaba arkadaşlar Akbanka ait kredi kartı kullanıyordum. geçen mayıs ayında 90 tl kredi kartı üyelik ücreti kesildi. Banka bu ücreti iade etmemekte ısrarlı olunca. Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Lehime bir karar çıktı, fakat banka bunun iptali için ve vekalet masrafları dahil tüm masrafların ödenmesi bana dava açtı. Dilekçede bir sürü yargıtay kararlarından bahsedilmiş. Kısacası bu davayı kazanmam lazım 90 lira için 1500-2000 lira ödemek istemiyorum.
    bu konuyla ilgili ne yapılabilir, ne önerirsiniz?
  • Kredi dosya masrafı ile ilgili dekont için Garanti Bankası 50 TL ücret aldı. BDDK hakem heyetine şikayet ettim. 3 e karşı 2 oyla reddedilmiş. Üyelerin üçünü bankalar atıyor 2 si bağımsız. Kimi kime şikayet edeceksin bu memlekette, ne biçim bir yer burası.
     Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'

• arkadaşlar aşağıdaki davada davalıyım.kararın sonuç kısmına göre tarafıma herhangi bir mahkeme veya avukatlık masrafı yükletilmişmidir?
     Yargıtay: 'Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz.'
  • Merhaba arkadaşlar. 2015 Temmuz ayında konut kredisi ile ev aldım. İstihbarat yani dosya ücretine thh ne itiraz ettim. Aralık ayında sonuçlandı thh beni haklı buldu. Ama teb bankası karara itiraz etmiş. Tensip tutanağı geldi. Bu 03/10/2014 tarihli değişiklik sonrası dava açıp kazanan var mı? Avukat bey sizin görüşürüz nedir

• tensip tutanağı ne ile ilgili? sizin bir üstünüzdeki davada da thh beni haklı buldu dosya masrafı icin.
    banka dosya masrafı icinde ekspertiz ücreti var diye itiraz edip 435 tl sine itiraz etti.bilirkişi maalesef yazdığımız itirazı ve delilleri dikkate bile almamış.
    mahkemeyi kaybettim ama ekspertiz ücreti haric kalan tutar tarafıma iade edildi.
  • Garanti bankasını hakem heyetine şikayet etmeden Önce oradaki tüm hesaplarımı kapattım. Çünkü alacağımı hesabıma yatırlarsa hesap işletim ücreti kesebilirlerdi. Karar benim lehime 500 TL olarak çıktı. 15 gün itiraz süreleri olduğundan bekledim. Süre dolunca bankaya gitmedim çünkü hesap aç, merkeze soralım, yarın gel, sıra al vs. diyeceklerdi. Direkt icra dairesine gittim. Form doldurdum. 29.5 TL dosya açma harcını icra dairesine telefonumdan eft ile gönderdim. 5 dakikada dosyam açıldı. İş bankası iban numaramı formun altına not akdılar. Tam 8 gün sonra 529,50 TL hesabıma paşa paşa yattı. Yatırmasalardı Merkez Bankasına haciz ihbarı yapıp zorunlu karşılık hesaplarına bloke koyduracaktım. Benzer sorun yaşayan varsa faydalansın diye yazdım.

• koyay K kullanıcısına yanıt
    Keşke bir avukata verseydiniz de banka ekstradan vekalet ucreti odeseydi.

Bu bankalari anlamak guc. 200 tl parayi odememek icin 300-400 tl arasi masraf yapıp dava açıyorlar. Bir de o dava değeri az olan dosyalar bilirkişiye gidince içimin yağları eriyo

• KırmızıElma K kullanıcısına yanıt
    Avukat için ayrıca vekaletname vermek zorundaydım. Göze alamadım. Ayrıca artık bu tür basit işlemler çoğunlukla elektronik ortamda yapıldığından okuma yazma bilen herkes kolayca takip edebilir. İşinin hakkını verenler müstesna, son dönem denk geldiğim özel üniv. mezunu icracı, hacizcilikten mütevellit bir-iki yeni yetme avukata gıcık olduğumdan kendim takip edeyim dedim. İşlemler çok basit.

• Konut kredisi kullandıgım halkbankasının 350 tl dosya masrafı hakem heyeti iade kararını mahkemye götürmüştü.
    Sonuçlandı ve davalı olan ben haklı çıktım.Lakin kararı elden şubeye tebliğ etmeme rağmen henüz iade işlemi gerçekleşmedi.
    Devlet bankasına bir daha bulaşmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tembelreis

Konut kredisi kullandıgım halkbankasının 350 tl dosya masrafı hakem heyeti iade kararını mahkemye götürmüştü.
    Sonuçlandı ve davalı olan ben haklı çıktım.Lakin kararı elden şubeye tebliğ etmeme rağmen henüz iade işlemi gerçekleşmedi.
    Devlet bankasına bir daha bulaşmam.

İcraya koyun direkt hiç uğraşmayın.
  • Arkadaşlar az önce avukat aracılığıyla açtığım dosya masrafı davasını kazandığımı öğrendim, 7 sene önce çektiğim 65 bin lira konut kredisi ve yapılandırılması için 6500 lira civarı dosya masrafı ödemiştim, 6 ay önce avukatımın açtığı davayı bufgün tek celsede çok şükür kazandık. Bilgili arkadaşlara sormak istediğim banka yargıtaya giderse bunun geri dönüşü ne kadar sürer veya yargıtaya gidermi ? bu işler için avukat istanbul avrupa yakasında avukat ihtiyacı olan arkadaşlar özelden mesaj atarsa telefonunu adresini verebilirim, çok titiz işini seven birisi kesinlikle tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.