- x
Yargıtay: "Banka konut kredisinden dosya masrafı alınamaz."
1062 Cevap86551 Görüntüleme128 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: <<     9 [11] 13 14 15 16 17 18      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

141 Mesaj
10 Şubat 2014; 10:23:25 

Garantiden evrakları istedim geldi ama aldıkları ücretlerin yasal olduğunu geri ödeme yapamayacaklarını bir yazı ile bildirmişler THH ye gideceğim ...

|DH| TOYOTA KARDEŞLİĞİ
2001 ToYoTa CoRoLLa TeRRa SpEcİaL 1.4 vvt-i 97 HP

388 Mesaj
10 Şubat 2014; 11:57:43 

Bizde basvurduk bakalim Halkbank 900 dosya 250 ipotek tesis ücreti almislardi tüketici hakem heyeti 1271 liraya kadar biz bakiyoruz dedi sonuçlanmasida 5 ay filan sürer dediler gene gelişmeleri burdan paylasirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chessmania -- 10 Şubat 2014; 11:58:49 >

2006 Suzuki Alto Gümüş Gri(satıldı)
2004 Clio II 1.2 Authentique Kiraz Kırmızısı

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 15:35:40 

quote:

Orijinalden alıntı: *planet*

cevap için teşekkürler,ekstrede şöyle yazıyor;

kullandırım komisyonu:1.500 TL
Kullandırım ekspertiz ücreti:800 TL
ipotek tesis ücreti:200 TL
ekspertiz komisyon iadesi:495 TL
ziraat sigorta:146 ve 126 TL iki adet
ziraat hayat ve emeklilik: 159 TL

ben ilk 3ü için 2005 TL'lik iade talebinde bulunmuştum.Ayrıca THH bu tür başvurulara 3000 TL'ye kadar(yanlış hatırlamıyorsam) biz bakıyoruz demişti.

1.272,19 TL ÜZERİNE İLİŞKİN THH KARAR VEREBİLİR ANCAK BAĞLAYICI DEĞİL, 1.272,19 TL ALTINDAKİ KARARLAR MAHKEME İLAMI GİBİ İCRAYA KONULABİLİR BAĞLAYICI

Strazburg Cd No:12/18 Sıhhıye Ankara
0312 229 27 39 http://dthukuk.com

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 15:39:14 

quote:

Orijinalden alıntı: *planet*

cevap için teşekkürler,ekstrede şöyle yazıyor;

kullandırım komisyonu:1.500 TL
Kullandırım ekspertiz ücreti:800 TL
ipotek tesis ücreti:200 TL
ekspertiz komisyon iadesi:495 TL
ziraat sigorta:146 ve 126 TL iki adet
ziraat hayat ve emeklilik: 159 TL

ben ilk 3ü için 2005 TL'lik iade talebinde bulunmuştum.Ayrıca THH bu tür başvurulara 3000 TL'ye kadar(yanlış hatırlamıyorsam) biz bakıyoruz demişti.

BELİRTTİĞİNİZDEN 800 tl EKSPERTİZ ÜCRETİ ALINMIŞ SONRA 495 TL İADE OLMUŞ GİBİ ANLADIM, YANİ SADECE 305 TL ALINDIYSA BUNU İSTEMEYİN ÇÜNKÜ BUNA İLİŞKİN BANKA EVRAK SUNUP DAVA AÇARSA SİZE AVUKATLIK ÜCRETİ VE MAHKEME MASRAFLARI ÇIKABİLİR

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 15:44:53 

quote:

Orijinalden alıntı: chessmania

Bizde basvurduk bakalim Halkbank 900 dosya 250 ipotek tesis ücreti almislardi tüketici hakem heyeti 1271 liraya kadar biz bakiyoruz dedi sonuçlanmasida 5 ay filan sürer dediler gene gelişmeleri burdan paylasirim

İPOTEK TESİS ÜCRETİNİ İSTEMEYİN BANKA BUNA İLİŞKİN YAPILAN HARCAMALARI BELGELENDİRİRSE DAVA AÇABİLİR VE SİZE MASRAF VE AVUKATLIK ÜCRETİ ÇIKABİLİR

1222 Mesaj
10 Şubat 2014; 16:06:38 

quote:

Orijinalden alıntı: av.yasin toprak

BELİRTTİĞİNİZDEN 800 tl EKSPERTİZ ÜCRETİ ALINMIŞ SONRA 495 TL İADE OLMUŞ GİBİ ANLADIM, YANİ SADECE 305 TL ALINDIYSA BUNU İSTEMEYİN ÇÜNKÜ BUNA İLİŞKİN BANKA EVRAK SUNUP DAVA AÇARSA SİZE AVUKATLIK ÜCRETİ VE MAHKEME MASRAFLARI ÇIKABİLİR

Tesekkurler,peki bundan sonra ne yapmam gerekir,THH olumsuz karar vermisti,
Kullandirim komisyonu ve ipotek tesis ucreti icin tuk mahkemesine mi basvurmaliyim sadece(1500+200).

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

141 Mesaj
10 Şubat 2014; 16:24:20 

Garanti Bankasından gelen yazıda;

Dosya masrafı : 500 TL
Ekspertiz masrafı : 500 TL
Hayat sigortası: 404 TL
Ev sigortası : 128 TL

şimdi hangi ücretlerin iadesi için THH ye gideceğiz ???

|DH| TOYOTA KARDEŞLİĞİ

283 Mesaj
10 Şubat 2014; 16:55:10 

quote:

Orijinalden alıntı: esevetnov

Merhaba arkadaşlar. 11.01.2013 tarihinde halkbankasından 85.000 tl konut kredisi kullandım. alınan masrafları aşağıda belirttim. başka bir bilgi isterseniz onuda veririm ücret geri alınabilirmi? nekadarı alınır? nereye başvurmalıyım? vede son olarak başvuru için gerekli dilekçe örneği linki verirseniz memnun olurum. teşekkürler.

kredi tutarı..............85.000 tl
kredi vadesi............120 ay
dosya ücreti............750 tl
ekspertiz ücreti.......400 tl
ipotek tesis ücreti....250 tl
sigorta hariç toplam masraf....1400 tl

bugün thh gittim dilekçe ile kabul etmedi. ilk önce bankaya dilekçe yazıp parayı isteyin dedi. 60 gün içinde cevap gelmezse bize getirin dilekçeyi dedi. bakalım gönderdim bankaya hayırlısı. teşekkürler.

|| Sony PlayStation 4 || LG G2 White 16gb ||

654 Mesaj
10 Şubat 2014; 17:13:52 

quote:

İPOTEK TESİS ÜCRETİNİ İSTEMEYİN BANKA BUNA İLİŞKİN YAPILAN HARCAMALARI BELGELENDİRİRSE DAVA AÇABİLİR VE SİZE MASRAF VE AVUKATLIK ÜCRETİ ÇIKABİLİR

ipotek tesisi bilemem ama ipotek fek iade alınabilir diye düşünüyorum..

çünkü..

1- tapu kadastro genel müdürlüğünden aldığım resmi cevaba göre; ipoteğin kaldırılmasının sadece banka tarafından yapılacağı gibi bir zorunluluğun olmadığı, müşterinin de bankadan alacağı bir yazı ile ipoteğini kaldırabileceği... (bankadan bu yazıyı talep ettim.. reddettiler.. avukatımız halledecek diye.. aldıkları parayı hak edecekler ya güya)

2- çankaya tüketici hakem heyetinin de kararı var... banka ipoteği, kendi alacağını garanti almak adına tesis ediyor, bu bankanın kendi meselesi, bu ücret tüketiciden tahsil edilemez... ayrıca ipoteğin kaldırılmasında A4 kağıda yazılan basit bir yazının ederinin 300 TL olmasının hangi sebeplere dayandırıldığının açıklanamadığından... vs. vs...

Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır. Ayar, saniyenin peşinden koşmaktır.
Saatlerimizi ayarlayalım, zamanımıza sahip çıkalım.
(Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar)

355 Mesaj
10 Şubat 2014; 17:38:26 

arkadaşlar merhaba, peder bey adına konut kredisi çekmiştik 2009 yılında, geçen hafta ziraat bankası şubesine masraf dekontlarını almak için gittik ve 30 TL karşılığında dekont aldık ANCAK; dekontta dosya masrafı diye bi kalem yok, exper ücreti ve diğer ücretleri de içine alıp hesapladıkları, tek kalem halinde; KOMİSYON MASRAFLARI 1190 TL diye yazıyor. dosya masrafı 700 TL gibi bi meblağ idi. dekontta detay yok yani. ne yapmak gerek ziraat bankası bu konuda işgüzarlık yapıyor sanki. avukat arkadaşlardan fikir ve yardım alabilirsem çok memnun olurum. tek kalem olması sanırım sonra sıkıntı doğuruyor.

86 Mesaj
10 Şubat 2014; 17:54:09 

t.h.h. heyetine başvurduğunuzda bankadan savunma istiyor banka bu masrafları cevap verirse ayrıntılı belgelendirmek zorunda. ha cevapda vermeyebilir doğrudan kazanabilirsiniz. fakat ziraat bankası yarı özel olduğundan t.h.h. kazanılmış hakların içinde dava açıyor diye biliyorum. siz ayrıntılı döküm alsaydınız keşke. birde bu 30 tl ücreti ne hakla almışlar keşke iadeli tahhattlü olarak belgeleri isteseydiniz. ben ing den bu şekilde istemiştim

86 Mesaj
10 Şubat 2014; 17:58:43 

size bende bir şey sorayım o zaman :) ben 2013 senesinde konut kredisini yeniden yapılandırırken fazi indirim komisyonu altında alına 1250 tl için t.h.h ne başvurdum 2013 yılında t.h.h nin bağlayıcı sınırı 1191 tl idi. t.h.h lehime kara verdi ancak banka beklenildiği gibi 1191 tl nin üzerinde olduğu için geri ödemeyi yapmadı. bu yıl bu sınır dediğiniz gibi 1272 tl ye çıkmış. t.h.h. ne sorduğumda karara bağlanmış bir konu için yeniden başvuru yapamayacağımızı söylediler tek çare tüketici mahkemesine başvurmam gerektiğini söylediler. gerçi şu an mahkemeye verdim ama başka bir yöntem izlenebilirmiydi ?

Bu mesajda bahsedilenler: av.yasin toprak

355 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:04:58 

üstad ziraat bankası her bir işlem dekontu için 30 TL alıyormuş veznedeki görevli öyle söyledi. hatta yapılandırma ücreti dekontunu da istedik ona da ayrıyeten 30 TL ödedik. KOMİSYON masrafları yazan dekont ve yapılandırma ücreti yazan dekont için toplam 60 TL verdik bankaya. şimdi avukata bu şekilde tek kalem dekontu mu verelim yada ne yapalım?

Bu mesajda bahsedilenler: hakanmbe

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:21:26 

quote:

Orijinalden alıntı: dietherbohlen

arkadaşlar merhaba, peder bey adına konut kredisi çekmiştik 2009 yılında, geçen hafta ziraat bankası şubesine masraf dekontlarını almak için gittik ve 30 TL karşılığında dekont aldık ANCAK; dekontta dosya masrafı diye bi kalem yok, exper ücreti ve diğer ücretleri de içine alıp hesapladıkları, tek kalem halinde; KOMİSYON MASRAFLARI 1190 TL diye yazıyor. dosya masrafı 700 TL gibi bi meblağ idi. dekontta detay yok yani. ne yapmak gerek ziraat bankası bu konuda işgüzarlık yapıyor sanki. avukat arkadaşlardan fikir ve yardım alabilirsem çok memnun olurum. tek kalem olması sanırım sonra sıkıntı doğuruyor.

ZİRAAT BANKASI MASRAF VE KOMİSYON ADI ALTINDA TEK KESİNTİ YAPMAKTA VE TEK DEKONT VERMEKTEDİR. BUNUN İÇİNDE EKSPERTİZ, SİGORTALAR, VE KOMİSYON VARDIR. BANKANIN GERÇEK YAPTIĞI MASRAFLARI İSTERSENİZ BANKA DAVA AÇIP KISMEN GERİ ALABİLİR KISMEN KAZANACAĞI İÇİN AVUKATLIK ÜCRETİ VE MASRAF ÖDEYEBİLİRSİNİZ. ZİRAAT BANKASINDAN DEKONT ALIRKEN MUTLAKA NE KADARININ KOMİSYON(DOSYA MASRAFI) OLDUĞUNU AYRICA ÜZERİNE YAZDIRIN

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:23:12 

quote:

Orijinalden alıntı: turizmpsikoloğu

ipotek tesisi bilemem ama ipotek fek iade alınabilir diye düşünüyorum..

çünkü..

1- tapu kadastro genel müdürlüğünden aldığım resmi cevaba göre; ipoteğin kaldırılmasının sadece banka tarafından yapılacağı gibi bir zorunluluğun olmadığı, müşterinin de bankadan alacağı bir yazı ile ipoteğini kaldırabileceği... (bankadan bu yazıyı talep ettim.. reddettiler.. avukatımız halledecek diye.. aldıkları parayı hak edecekler ya güya)

2- çankaya tüketici hakem heyetinin de kararı var... banka ipoteği, kendi alacağını garanti almak adına tesis ediyor, bu bankanın kendi meselesi, bu ücret tüketiciden tahsil edilemez... ayrıca ipoteğin kaldırılmasında A4 kağıda yazılan basit bir yazının ederinin 300 TL olmasının hangi sebeplere dayandırıldığının açıklanamadığından... vs. vs...

İPOTEK FEKK ÜCRETİ KALDIRILMIŞTIR BANKANIZ ALMAKTA ISRAR EDERSE GERİ ALABİLİRSİNİZ

355 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:25:34 

yasin bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. vezne görevlisi arkadaş ısrarla böyle veriyoruz dedi, şimdi ne yapılabilir yeni bir dekont mu talep edelim? samimi tavsiyenizi alabilir miyim?

86 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:26:55 

t.h.h. ne başvuracaksanız ve ileride başım ağrımasın istiyorsanız ayrı ayrı alın.(bankadan bu dekontları alırkende para ödemek istemiyorsanız iadeli tahhatlü olarak bankaya dilekçe yazın durumunuzu anlatan internetde bir çok örnek var bununla ilgili) ama bu şekilde de başvurabilirsiniz avukata falanda gerek yok. ileride şöyle bir durum olabilir ,bilen arkadaşlara daha iyi yardımcı olabilir ama, siz bu 1190 tl nin 1000 tl sini almaya hak kazandınız ve başvurunuz tek dosya halinde olacağından banka sizi mahkemeye verirse ve bunun ufak bir kısmını mahkeme örneğin haksız alındığına hükmederse tüm masraflar size kalır diye biliyorum. yanlış söylüyorsam bilen arkadaşlar düzeltsin.

gerçi ayrı ayrı başvurursanız da kaybedeceğiniz varsa her türlü masraf ödersiniz. ama genelde mahkemelerde tüketici lehine karar veriyor. bankalar her kara için mahkemeye başvurmuyor artık bilginize. benim t.h.h. ce lehime karar verilen masraflar için (akbank,ING, garanti) mahkemeye vermedi. ama ziraat den alan bir arkadaşı ziraat mahkemeye verdi bunu biliyorum

sonuç olarak bence fark etmez ama daha deneyimli arkadaşlar varsa onları dinlemenizde fayda var.

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:27:14 

quote:

Orijinalden alıntı: elnino19

Garanti Bankasından gelen yazıda;

Dosya masrafı : 500 TL
Ekspertiz masrafı : 500 TL
Hayat sigortası: 404 TL
Ev sigortası : 128 TL

şimdi hangi ücretlerin iadesi için THH ye gideceğiz ???

500 DOSYA MASRAFINI GERİ ALABİLİRSİNİZ,

500 TL EKSPERTİZ FAZLA ALINMIŞ ANCAK BANKANIN ŞİRKETE NE KADAR ÖDEDİĞİNİ ÖĞRENİP FARKI İSTEYEBİLİRSİNİZ TAMAMINI İSTEMEYİN BANKALAR 250 -350 TL ARASI EKSPERTİZ FATURASI ÇIKARTABİLİYOR

46 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:30:09 

quote:

halkbankasindan gecen ay 250tl ipotek tesis ucretini thh karari ile icraya bile vermeden aldim.aradilar bankadan yatirdik dediler

Alisverislerim:adios06, bulutcy,freev,SIKILHAN7

HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

2 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:31:48 

quote:

Orijinalden alıntı: dietherbohlen

yasin bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. vezne görevlisi arkadaş ısrarla böyle veriyoruz dedi, şimdi ne yapılabilir yeni bir dekont mu talep edelim? samimi tavsiyenizi alabilir miyim?

BİZ DEKONTUN ÜZERİNE ŞU KADARI KOMİSYONDUR ŞEKLİNDE KALEMLE YAZDIRIP PARAFLATTIRIYORUZ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ AYRI DEKONT ALMANIZA GEREK KALMAZ,

THH NE BAŞVURURKEN FAZLA İSTERSENİZ BANKA DAVA AÇARSA 440 TL AVUKATLIK ÜCRETİ VE 350 TL MAHKEME MASRAFI ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİRSİNİZ

355 Mesaj
10 Şubat 2014; 18:46:31 

Yasin bey ilginiz ve cevabınız için çok tşk ederim. iyi çalışmalar

388 Mesaj
10 Şubat 2014; 20:06:44 

quote:

Artik çok gec hocam maas mustersine yapmaz herhalde :) biz dosya masrafi için gittik oradaki bayan bunuda isteyin dedi bizde istedik

2006 Suzuki Alto Gümüş Gri(satıldı)
2004 Clio II 1.2 Authentique Kiraz Kırmızısı

66 Mesaj
10 Şubat 2014; 23:19:48 

Halkbank'tan 2012 haziranında çekmiş olduğum konut kredisi için döküm istedim. Dökümde "Kullandırım Masrafı" olarak 1375 TL görünüyor. Ancak bunun ne kadarı ekspertiz, ne kadarı ipotek tesis ücreti, ne kadarı dosya masrafı belirtilmiyor. Ayrıca ipotek fekki için de 105 TL ödedim. Bu durumda yapmam gereken nedir?

1375+105 TL için geri ödeme istesem sonradan sıkıntı çıkar gibi geliyor. Dosya masrafı olan kısmını nasıl öğrenebilirim? THH/TM bankadan tekrar bir talepte bulunup dosya masrafı olan kısmını öğreniyorlar mı yoksa benim verdiğim belgeler mi geçerli sayılıyor?

Ayrıca bu tutar için başvurmam gereken yer THH değil TM olmalı sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cheetahonline -- 10 Şubat 2014; 23:20:18 >

Bu mesajda bahsedilenler: @av.yasin toprak

141 Mesaj
11 Şubat 2014; 8:39:17 

quote:

500 DOSYA MASRAFINI GERİ ALABİLİRSİNİZ,

500 TL EKSPERTİZ FAZLA ALINMIŞ ANCAK BANKANIN ŞİRKETE NE KADAR ÖDEDİĞİNİ ÖĞRENİP FARKI İSTEYEBİLİRSİNİZ TAMAMINI İSTEMEYİN BANKALAR 250 -350 TL ARASI EKSPERTİZ FATURASI ÇIKARTABİLİYOR

cevap için teşekkürler Yasin Bey ben kredi çekerken ekspertiz işine bankalar bakıyordu yeni yasa çıktı benim bankanın ekspertizini kabul etmediler tekrar bir daha bakıldı bundan kaynaklanabilir mi ?

|DH| TOYOTA KARDEŞLİĞİ

132 Mesaj
11 Şubat 2014; 9:27:43 

Herkese merhaba,

Öncelikle burada paylaşımda bulunanlara gerçekten teşekkür ederim, bu şekilde yardımlaşmak, birlik olmak gerçekten güzel, gerçi bu forumun doğasında var bu.

Benim durumumu açıklamak gerekirse ben öncelikle vakıfbanktan 0.81 oranıyla konut kredisi çektim, ödediğim ücretler;

Kredi Tahsis Ücreti 525 TL
Konut Kredisi İpotek Tesis Ücreti 200 TL
Ekpertis Ücreti 525 TL

Bunların hepsinin dekontları yazdığım ifadelerle mevcut. Daha sonra yine vakıfbankta krediyi 0.65 oranıyla yeniden yapılandırdım. Yapılandırma için %2 kesinti yaptılar, yaklaşık 1410 TL gibi, fakat benden bu ücreti direk almadılar yine almış olduğum krediye eklendi. O zaman benim işime geldi benden nakit çıkmıyor diye. Böyle olunca elimde bir dekont yok. Sadece sözleşme haricinde doldurduğumuz bir formda bu ücret yazıldı oda bankada. Bu arada ilk kredi çekerken de yapılandırırken de sözleşmeye "okudum, anladım ve müzakere ettim" ifadelerini yazdırdılar.

Sizden (bilgisi olan ve uygun vakti olan herkesten) ricam bana bir yol çizmeniz, ayrı ayrı veya tek seferde mi, meblağlara göre hakem heyetine mi mahkemeye mi vermeliyim (tabi iadeleri alabiliyorsam). Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi paladyum -- 11 Şubat 2014; 9:30:24 >

Bu mesajda bahsedilenler: @av.yasin toprak Bu mesaja 1 cevap geldi.

Philips 55PFL8007, LG 32LW5500
LG HB1100RE, Egreat R6S (Bascastle 1.02)
GM Discovery
Epson PX720WD

440 Mesaj
11 Şubat 2014; 15:33:53 

Merhaba Yasin Bey 12 ay once Halkbankasından kredi kullanırken Expertiz ve Dosya Masrafı olarak 1400TL Ayrıca Yapılandırma Esnasındada 1000 TL kestiler.
Ücretlerin iadesi için Şu aşamada ne yapmam gerekmektedir.

51 Mesaj
11 Şubat 2014; 17:59:36 

arkadaslar bende 2 defa konut kredisi kullanmıştım. Hatta 1 tanesini hala ödemekteyim , yanlız ben hiç yapılandırma yapmadım kaç para kestiklerinide unuttum makbuz falanda yok ben de dosya masrafını alabilirmiyim alabilirsemde kaç para kestiklerine dair bilgi belge nereden bulacam.

403 Mesaj
11 Şubat 2014; 18:17:24 

merhaba,
durumumuz hemen hemen aynı.
bende 2 yıl önce finanstan 1,01 ile kredi çekmiştim 2300 tl (ekspertiz,dosya masrafı vs) masraf aldılar.
sonra aynı şubeden 0,74 orakla tekrar yapılandırdım ve 1800 tl gibi bir tutar alındı
fakat ben bunu elden ödedim ve istemeye istemeye de olsa masrafları kabul ettiğimi dair kağıt imzaladım.

bu durumda masrafları kurtarabilir miyim?

4000 tl üzerinde masraf verdim. hani 1000-1500 tl gibi bişey olsa insan yine sineye çeker
ödediğim masraf 5 asgari ücrete eşit. el insaf.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reyta -- 11 Şubat 2014; 18:18:12 >

Bu mesajda bahsedilenler: @paladyum Bu mesaja 2 cevap geldi.

2 Mesaj
11 Şubat 2014; 19:44:13 

quote:

Orijinalden alıntı: vartavirtan

arkadaslar bende 2 defa konut kredisi kullanmıştım. Hatta 1 tanesini hala ödemekteyim , yanlız ben hiç yapılandırma yapmadım kaç para kestiklerinide unuttum makbuz falanda yok ben de dosya masrafını alabilirmiyim alabilirsemde kaç para kestiklerine dair bilgi belge nereden bulacam.

MAKBUZLARI BANKANIZDAN ALABİLİRSİNİZ

2 Mesaj
11 Şubat 2014; 19:45:42 

TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE DAVA AÇARAK GERİ ALABİLİRSİNZ

Bu mesajda bahsedilenler: reyta

2 Mesaj
11 Şubat 2014; 19:51:10 

quote:

Orijinalden alıntı: paladyum

Herkese merhaba,

Öncelikle burada paylaşımda bulunanlara gerçekten teşekkür ederim, bu şekilde yardımlaşmak, birlik olmak gerçekten güzel, gerçi bu forumun doğasında var bu.

Benim durumumu açıklamak gerekirse ben öncelikle vakıfbanktan 0.81 oranıyla konut kredisi çektim, ödediğim ücretler;

Kredi Tahsis Ücreti 525 TL
Konut Kredisi İpotek Tesis Ücreti 200 TL
Ekpertis Ücreti 525 TL

Bunların hepsinin dekontları yazdığım ifadelerle mevcut. Daha sonra yine vakıfbankta krediyi 0.65 oranıyla yeniden yapılandırdım. Yapılandırma için %2 kesinti yaptılar, yaklaşık 1410 TL gibi, fakat benden bu ücreti direk almadılar yine almış olduğum krediye eklendi. O zaman benim işime geldi benden nakit çıkmıyor diye. Böyle olunca elimde bir dekont yok. Sadece sözleşme haricinde doldurduğumuz bir formda bu ücret yazıldı oda bankada. Bu arada ilk kredi çekerken de yapılandırırken de sözleşmeye "okudum, anladım ve müzakere ettim" ifadelerini yazdırdılar.

Sizden (bilgisi olan ve uygun vakti olan herkesten) ricam bana bir yol çizmeniz, ayrı ayrı veya tek seferde mi, meblağlara göre hakem heyetine mi mahkemeye mi vermeliyim (tabi iadeleri alabiliyorsam). Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

YAPILANDIRMA TUTARINIZ HAKEM HEYETİ SINIRINI AŞIYOR, DAVA AÇMANIZ GEREKMEKTEDİR, DAVA AÇACAĞINIZDAN HAKSIZ ALINAN KREDİ TAHSİS ÜCRETİNİ DE AYNI DAVA DA İSTEYEBİLİRSİNİZ,

DAVANIZ FAZLAYA İLİŞKİN HAKLARINIZI SAKLI TUTARAK VE DAHA SONRA ARTTIRMAK ÜZERE KISMİ MEBLAĞ ÜZERİNDEN (ÖRNEĞİN 1300 TL) AÇIP, BİLİRKİŞİ RAPORU GELDİKTEN SONRA(ÖRNEĞİN BİLİRKİŞİ RAPORUNDA 2200 TL NİN HAKSIZ ALINDIĞI BELİRTİLDİYSE) ISLAH EDEREK ARTTIRABİLİRSİNİZ.

86 Mesaj
12 Şubat 2014; 21:33:33 

yasin bey beimde merak ettiklerim var.

1. benden 580 tl expertiz ücreti alınmıştı bunun için t.h.h. başvurmuştum. banka bunun bir kısmını masraf gösterirse t.h.h. geriye kalan haksız kısım için mi karar verir.

2. kredi kullanırken alınan ipotek tesis ücreti için t.h.h ne başvurabiliyormuyuz. hakem heyetindeki memurlar bunun için tüketici lehine karar çıkmaz diye başvurdutmamışlardı sizce bunada başvurmalmıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanmbe -- 13 Şubat 2014; 11:18:16 >

2 Mesaj
13 Şubat 2014; 16:12:30 

quote:

Orijinalden alıntı: hakanmbe

yasin bey beimde merak ettiklerim var.

1. benden 580 tl expertiz ücreti alınmıştı bunun için t.h.h. başvurmuştum. banka bunun bir kısmını masraf gösterirse t.h.h. geriye kalan haksız kısım için mi karar verir.

2. kredi kullanırken alınan ipotek tesis ücreti için t.h.h ne başvurabiliyormuyuz. hakem heyetindeki memurlar bunun için tüketici lehine karar çıkmaz diye başvurdutmamışlardı sizce bunada başvurmalmıyım.

HER İKİ MASRAF İÇİN HAKEM HEYETLERİ DEĞİŞİK KARARLAR VERİYOR BULUNDUĞUNUZ YER HAKEM HEYETİ, İPOTEK TESİSİ ALAMAZSINIZ DEDİYSE BAŞVURSANIZ DAHİ RED KARARI GELECEKTİR,ANCAK ÇOĞU YERDE KABUL ÇIKABİLİYOR

EKSPERTİZİ BANKALAR HAKEM HEYETİNE GENELDE EVRAK SUNMUYORLAR, HAKEM HEYETİ EKSPERTİZİN İADESİNE KARAR VERİRSE, BANKALAR ELLERİNDE FATURA MEVCUT İSE DAVA AÇARAK DAVA DA İLERİ SÜRÜYORLAR, BU DURUMDA DA SİZE AVUKATLIK ÜCRETİ VE MASRAFLAR ÇIKABİLİR,

86 Mesaj
13 Şubat 2014; 19:24:54 

o halde hakem heyetindeki başvurumuzu çekmemizimi önerirsiniz.

682 Mesaj
13 Şubat 2014; 23:11:59 

quote:

Orijinalden alıntı: reyta

merhaba,
durumumuz hemen hemen aynı.
bende 2 yıl önce finanstan 1,01 ile kredi çekmiştim 2300 tl (ekspertiz,dosya masrafı vs) masraf aldılar.
sonra aynı şubeden 0,74 orakla tekrar yapılandırdım ve 1800 tl gibi bir tutar alındı
fakat ben bunu elden ödedim ve istemeye istemeye de olsa masrafları kabul ettiğimi dair kağıt imzaladım.

bu durumda masrafları kurtarabilir miyim?

4000 tl üzerinde masraf verdim. hani 1000-1500 tl gibi bişey olsa insan yine sineye çeker
ödediğim masraf 5 asgari ücrete eşit. el insaf.

masrafları kabul ettiğimi dair kağıt imzaladım demişsiniz onun önemi yok biz kazandık aynı durumda

http://forum.donanimhaber.com/m_84586649/f_//tm.htm#84586649

Yapılandırma / Dosya Masrafı / İpotek Fek Ücreti Örnek Kararlar

67 Mesaj
14 Şubat 2014; 11:34:47 

arkadaşlar

bankaya ne gibi yazı ile başvurdunuz. Hakem heyetine ne ile başvurdunuz. bu formatları paylaşabilrimisiniz

86 Mesaj
14 Şubat 2014; 12:29:05 

zonguldak ta bankalara başvuru yapmadan. doğrudan alınan masraflara ait dekont ya da masrafların ayrıntıları ile yazılı olduğu ödeme planları ile başvuru yaptık ve kazandık. dilekçeleri ise valiliklerde bulunan ücretsiz arzuhalciler yazdı. kastamonuda ise babamdan t.h.h. ilk olarak bankaya başvurup red karaını getirmesini istemiş. bankaya başvururken ise iadeli taahütlü olarak dilekçe yazıp gönderin.
Sonuç olarak bulunduğunuz hakem heyetine danışıp ilgili prosedürü öğrenebilirsiniz

Bu mesajda bahsedilenler: serkan330

403 Mesaj
14 Şubat 2014; 21:07:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Brother-II

masrafları kabul ettiğimi dair kağıt imzaladım demişsiniz onun önemi yok biz kazandık aynı durumda

peki kredi bittikten sonramı yoksa mahkeme yoluna gitmeliyim yoksa kredi ödeme sürecim devam ederken gitmemin bir sakıncası olur mu?

2 Mesaj
15 Şubat 2014; 22:13:19 

quote:

Orijinalden alıntı: reyta

peki kredi bittikten sonramı yoksa mahkeme yoluna gitmeliyim yoksa kredi ödeme sürecim devam ederken gitmemin bir sakıncası olur mu?

KREDİ GERİ ÖDEMESİNİN BİTMESİNİ BEKLEMENİZE GEREK YOKTUR

1404 Mesaj
15 Şubat 2014; 22:31:48 

Geçen yıl Nisan ayında avukata verip açmış olduğum 2 masraf iadesi davamın ilk duruşması Eylül ayında 2. davası ise Kasım ayında görüldü
Mahkeme beni haklı buldu ve 3.200 tl gibi bir rakam tahsil etti avukatım
Banka davanın birisini Yargıtaya taşıdı ve 2 gün önce Yargıtay tarafından da karar onandı

883 Mesaj
16 Şubat 2014; 15:05:03 

Asya Bank geçen sene aldığın banka kredisi için 1.300 lira gider tutuarı almış.

Expertiz ücreti:500 TL
ipotek ücreti:300 TL
Kar oranı indirim komisyonu:500 TL

Dosya masrafı (kar oranı indirim komisyonu) 500 lira.Bunu almak için ilk önce bankayamı başvuracağız ?

ipotek ve expertiz ücretini alabilirmiyiz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TNTB -- 16 Şubat 2014; 16:09:20 >

1230 Mesaj
17 Şubat 2014; 3:03:15 

bizim çektiğimiz kredide hayat sigortası şube komisyonu'ndan (110TL) ziyade "kullandırım ziraat hayat ve emeklilik'e gönd.tutar 440 tl" var. bunun için bir başvuru yapılabilir mi ? kullandırım komisyonu ise tüketici hakem heyeti başvuru zorunluluğu tutarını aşıyor, mahkeme ile uğraşmayıp kullandırım komisyonunun belirli bir miktarı talep edilebilir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marxx -- 17 Şubat 2014; 3:10:55 >

1 Mesaj
18 Şubat 2014; 10:42:15 

bugun davamız vardı ve davayı kazandık 1ay ıcınde evımıze mahkeme sonucu gelecekmıs ve onunla ıcraya basvurup paramızı alacakmısız dıye soylemısler mahkemeden bu surecte olan varmı 1ay beklemek zorundamıyız

883 Mesaj
19 Şubat 2014; 11:28:51 

Bugün Thh ye başvuru yaptım.Ekspertiz ve ipotek tesis ücretini alamazsın dediler.Sadece dosya masrafını alabilirsin dediler...

0 Mesaj
19 Şubat 2014; 21:16:38 

Mahkeme ve yargıtay kararlarını paylaşır mısınız?

294 Mesaj
19 Şubat 2014; 21:21:20 

Mahkeme sonucu taraflara teblig edilmedikçe hüküm ifade etmez, tebligatta sanırım 1 ay sürecek demişler

Bu mesajda bahsedilenler: asson

1404 Mesaj
19 Şubat 2014; 21:27:00 

quote:

Orijinalden alıntı: musti-duru61

Mahkeme ve yargıtay kararlarını paylaşır mısınız?

Dosyam ve kararlar avukatım da bulunmakta Ben gelişmeleri e-devletten takip ediyorum Avukatımın yanına gidebilirsem alırım

Sorgu ekranı şu şekilde

0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozay06 -- 19 Şubat 2014; 21:34:15 >

2386 Mesaj
20 Şubat 2014; 15:34:08 

Ziraatin benden aldığı 1000 tl dosya masrafı için bugün bende başvurdum THH'ye, hayırlısı bakalım.

Intel i7 3770k, Asrock Z77 Extreme4, G.SKILL Ripjaws X 16GB (2x8GB) 1866mhz, ASUS 2 GB GTX770 DIRECTCU II O.C, OCZ Vertex 4 128 Gb, 2 TB WD Green, 1,5 TB Seagate Barracuda, 2 TB Seagate Barracuda, 1,5 TB Freeagent, Pioneer Dvr-S19LBK, Cooler Master Haf 912 Advance, Thermaltake Toughpower 850w, LG 27" M2752D IPS, Logitech X-540 5+1.
CITROEN DS5 1.6 e-HDI BMP6 112hp SEDEFLI BEYAZ (NAVIGASYON / BI-XENON)

466 Mesaj
20 Şubat 2014; 15:53:03 

quote:

Orijinalden alıntı: TNTB

Bugün Thh ye başvuru yaptım.Ekspertiz ve ipotek tesis ücretini alamazsın dediler.Sadece dosya masrafını alabilirsin dediler...

ziraat bankasının aldığı ipotek fek ücretini aldım tbb hakem heyetine başvurarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanertuna2687 -- 20 Şubat 2014; 15:55:26 >

21 Mesaj
20 Şubat 2014; 16:16:15 

1572 tl için için dün başvuru yaptım.Ordaki bey 1271 üzerindeki miktarlar içinde başvurabilirsiniz ama biraz daha uzun sürer dedi,ben de beklerim problem değil dedim başvurdum.Şimdi ne yapmam lazım alabilir miyim bu miktarı yoksa 1271 in üzerinde diye geçersiz mi sayılacak ?

2 Mesaj
20 Şubat 2014; 16:22:37 

quote:

Orijinalden alıntı: General666

1572 tl için için dün başvuru yaptım.Ordaki bey 1271 üzerindeki miktarlar içinde başvurabilirsiniz ama biraz daha uzun sürer dedi,ben de beklerim problem değil dedim başvurdum.Şimdi ne yapmam lazım alabilir miyim bu miktarı yoksa 1271 in üzerinde diye geçersiz mi sayılacak ?

Gecersiz olmaz fakat banka icin baglayici olmaz, ilamli icra yoluyla tahsil edemezsiniz, dusuk bir ihtimalbanka odeme yapabilir

2 Mesaj
20 Şubat 2014; 16:38:15 

Yargitay in bu ucretlerin iadesine iliskin eski gerekcesi, bu ucretlerin tuketici ile müzakere edilmemesi, sozlesmede yer almamasi idi,
Bankalar uyaninca artik bu ucretleri sozlesmelere net olarak koymaya ve müzakere edilmiştir, masraflari kabul ediyorum dava acmayacagim gibi ibarelerle kredi vermeye basladilar,
YARGITAYIN GUNCEL GEREKCELERI BU MASRAFLARIN GERCEK MASRAF OLUP OLMADIGI, BANKA TARAFINDAN BELGELI OLARAK ISPAT EDILMESI GEREKTIGI,MAKUEN BIR UCRET ALINAMAYACAGI YONUNDEDIR
YANI MUZAKERE ETTIM, UCRETLERI KABUL EDIYORUM DIYE ELLE YAZSANIZ DAHI MAKTUEN ALINAN DOSYA MASRAFI GIBI UCRETLERI GERI ALABILIRSINIZ
BU SEKILDE ACTIGIMIZ DAVALAR OLUMLU SONUCLANMISTIR

21 Mesaj
20 Şubat 2014; 17:38:24 

peki ne yapmam gerekir gidip dilekçemi geri çekip sadece 1271 tlmi talep etmeliyim.Eğer geri almazsam banka sadece 1271 tl mi ödemekle yükümlü yoksa hiç ödemez mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General666 -- 20 Şubat 2014; 17:39:16 >

460 Mesaj
20 Şubat 2014; 17:52:15 

Finansbank merkeze faks ile dilekçe çektim, iade talebniz reddedildi dedi, yazılı cevap istiorsanız şubeye başvurun ayrıca istediğiniz belgeler ücretlidir dedi, başvurdum aynı dilekçeyi müşteri yazılı cevap istiyor diye tekrar gönderdiler, ayrıca finansbank 6 aydan daha önceye ait her dekont için 25tl istiyor. bu 25tl çok fahiş bir rakam değil mi, bunun için de mi hakem heyetine gitmeli. bu parayı veren oldu mu. birde tek dekontta tüm ücretler yazılıyor mu ayrı ayrı mı oluyor.

8 Mesaj
20 Şubat 2014; 17:56:07 

faizler aldi basini gitti malum olaylardan önce kredi alsam yüzde 50 ucuza gelirdi kredi ama simdi sormaya mecealkalmadi.