Şimdi Ara

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ ACİL SORU SARI IŞIK MI BEYAZ MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
62.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Orjinalden alıntı: erefot

bende sarı ışık olduğunu düşünüyorum peki neden beyaz ışık daha zarar verir??

bu işin düşünmeyle alakası yok bence.
    bu bilimsel bir olaydır.
    kısaca şöyle anlatayım.
    en iyi aydınlatmayı akkor telli lamba,spot ve ya projektör gibi aydınlatma elemanları ile sağlarsın.
    bunların yapısına baktığın zaman güneşteki ışık elde etme yöntemine yakındır.
    yani güneşteki ışık yanma sonucunda gerçekleşir.
    evlerde kullanılan akkor telli lambalarda bu prensiple çalışır.
    florasan a baktığın zaman bu olay elektronların birbirine çarpması sonucu gerçekleşir.
    özetle en iyi aydınlatma gün ışığına yakın aydınlatmadır.
    bu şekilde göz daha az yorulur.

kısaca benim bildiklerim bu kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salula -- 2 Nisan 2006; 12:28:53 >

• aa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erefot -- 21 Nisan 2006; 0:08:01 >

• Işığın şiddetine ve türüne göre değişir bence.Mesela sarı ampul ışığı(ampul boyalı olmayacak) beyaz florasana göre daha çok zarar verir diye düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Millennium

Işığın şiddetine ve türüne göre değişir bence.Mesela sarı ampul ışığı(ampul boyalı olmayacak) beyaz florasana göre daha çok zarar verir diye düşünüyorum.

beyaz ışık
  • bende sarı ışık olduğunu düşünüyorum peki neden beyaz ışık daha zarar verir??
  • Yani son karar sarı ışık,değil mi?Çünkü akkor halindeki telden sarı ışık çıkar. Ayrıca ampul ışığı floresana göre gözü daha çok rahatsız eder,çünkü senin de dediğin gibi bu ışık,akkor haline gelmiş bir telin yaydığı ışıktır.
    quote:

Orjinalden alıntı: salula

quote:

bu bilimsel bir olaydır.
    kısaca şöyle anlatayım.
    en iyi aydınlatmayı akkor telli lamba,spot ve ya projektör gibi aydınlatma elemanları ile sağlarsın.
    florasan a baktığın zaman bu olay elektronların birbirine çarpması sonucu gerçekleşir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Millennium -- 2 Nisan 2006; 17:05:25 >

• yani ne? dediğin anlaşılmıyor?

quote:

Yani son karar sarı ışık,değil mi?Çünkü akkor halindeki telden sarı ışık çıkar. Ayrıca ampul ışığı floresana göre gözü daha çok rahatsız eder,çünkü senin de dediğin gibi bu ışık,akkor haline gelmiş bir telin yaydığı ışıktır.
    quote:

quote:

bu bilimsel bir olaydır.
    kısaca şöyle anlatayım.

• Arkadaşim renkli gözlüler beyaz ışıga hassas olduklarinda bisürü renkli gözlü arkadaşim beyaz işikta deli baş ağrısı çekiyor,en sağlıklı ışık sarı bakiniz güneş
  • Akkor flemanlı lamba (sarı ışık) daha yoğun bir ışıktır ve daha parlaktır buda gözde kasılmalar meydana getirir gözü yorar.Beyaz ışıkta elektron çarpışasıyla meydana gelir ve bizi rahatsız etmeyecek bi ses ortaya çıkartır fakat bu sesi biz duymasakta uzun süre etkisinde kalındığında başımızı ağrıtır.Ve sanırım sonuçta iki türlü ışığında zarar ve faydaları var..Ama hala diretiyorum beyaz renk daha az zarar verir bkz::Tüm çalışma odaları,kütüphaneler,masa lambaları BEYAZ ışık demek ki bi bilinen var değil mi??:))
  • SARI IŞIK,GÖZÜ BEYAZ IŞIKTAN DAHA ÇOK YORAR VE RAHATSIZ EDER.
    Bilmem anlatabildim mi?
    quote:

Orjinalden alıntı: marsxq

yani ne? dediğin anlaşılmıyor?

quote:

Yani son karar sarı ışık,değil mi?Çünkü akkor halindeki telden sarı ışık çıkar. Ayrıca ampul ışığı floresana göre gözü daha çok rahatsız eder,çünkü senin de dediğin gibi bu ışık,akkor haline gelmiş bir telin yaydığı ışıktır.
    quote:

quote:

bu bilimsel bir olaydır.
    kısaca şöyle anlatayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Millennium -- 2 Nisan 2006; 19:08:36 >

• erefot E kullanıcısına yanıt
    sarı ışığın göz yorulmasına sebep verdiğini duymuştum.ayrıca tüketim miktarıda florasan lambalara göre daha yüksek .birde şölye bir dez avantajı va dönen bir aksam ile karşılaştığınızda eğer göz ile ışık aynı farekansı yakalar ise dönen cismi dönmüyormuş gibi görürsünüz.
  • işin içinde sağlık oldugu için dayanamadım. konuyu hortlattım. Kusura bakmayın...
    Bu yazılanların hiçbirine inanmayın, hepsi saçma sapan bilgiler.
    İnsanlar yanlış bilgiler edinmesin.

Aydınlatma ve renk sıcaklığı seçimi ile ilgili araştırma yapın.
    Örnek...

http://www.ledportali.com/ofis-aydinlatmasi-icin-ipuclari/

http://www.ledportali.com/aydinlatma-icin-isik-renk-sicakligi-secimi/

• Sarı çol daha hoş beyaz rahatsız ediyor beni
  • beyaz ışık.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.