Şimdi Ara

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, etrafındaki cisimlerin rengini alabilen bir robot geliştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
2.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Harvard Üniversitesi araştırmacıları, etrafındaki cisimlerin rengini alabilen bir robot geliştirdi

Son çeyrek asırda büyük gelişmelere sahne olan robotik teknolojiler geliştirme alanında, her geçen gün daha da dikkat çekici yenilikler ortaya çıkıyor. Harvard Ünviersitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen minik robot bunlardan birisi.

Robot etrafındaki cisimlere renk uyumu sağlamak veya tam aksine farkedilmek için rengini değiştirebiliyor. Silikon tabanlı polimer maddeden imal edilen robot oldukça esnek. Science dergisinde yayınlanan çalışma, ahtapot, mürekkep balığı gibi kamuflaj yapabilen deniz canlılarından esinlenmiş.

Ekipte yer alan profesörlerden George Whitesides, günümüzde geliştirilen pek çok robot konseptinin aslında memelilerden ilham aldığını, kendilerinin farklı bir alan olan kamuflaj organizmalarına yöneldiklerini belirtiyor. 

Robot hareketini 4 ayağında bulunan küçük silindirlere hava pompalanmasıyla sağlıyor. Kamuflaj ise projenin diğer bir karmaşık aşaması. Küçük kanallardan oluşan ağa farklı mürekkepler pompalanarak, robotun cisme göre renk değiştirmesi sağlanıyor. Sıcak ve soğuk sıvı verilerek robot termal olarak da kamufle olabiliyor. Floresan sıvılar da karanlıkta parlamasına imkan veriyor.

Sıvı şimdilik robotun dışında bir tanktan tedarik ediliyor. Gelecekte bu tankın da robotun vücuduna entegre edilmesi planlanıyor. 

Robot genelde cerrahi eğitimler için kullanılacak. Ekip şefi Stephen Morin, bu saf makinelerin organ veya dokulara oldukça benzediğini, medikal uygulamalarda pek çok problemi çözmek için en uygun deneyi yapmaya olanak vereceğini belirtiyor.

Ekip bu tür makinelerin arama ve kurtarma alanında da faydalı olacağına inanıyor.

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, etrafındaki cisimlerin rengini alabilen bir robot geliştirdi

• Cep telefonlarının konnektörlerini bile iştahla takib eden kitle bu haberi değersiz bulmuş olmalı ki bir yorum dahi yok. Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..
    http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1058/kurbaga-kaynatmaca

• quote:

Orijinalden alıntı: Clawsi

Cep telefonlarının konnektörlerini bile iştahla takib eden kitle bu haberi değersiz bulmuş olmalı ki bir yorum dahi yok. Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1058/kurbaga-kaynatmaca

Boşversne imam hatiplerimiz var bizim kum gibi Harvard neymiş :)
    geri kalmış bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz :D

• Üst banner kısmına koyduğunuz reklam yüzünden profilime giremiyorum şakamı yapıyorsunuz ???

• alabilen yazıyormuş bende diyorumki ne var ki bunda etraftaki cisimlerin rengini algılamak kolay birşey :d

• quote:

Orijinalden alıntı: Clawsi

Cep telefonlarının konnektörlerini bile iştahla takib eden kitle bu haberi değersiz bulmuş olmalı ki bir yorum dahi yok. Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1058/kurbaga-kaynatmaca

Turkiyede cogunluk icin teknolojiyi takip etmek pahali telefon ve laptop almakdan ibarettir. Bu sonuca sasirmaman gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkaura -- 21 Ağustos 2012; 11:17:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet neler yapıyor biz hala haberlerde X beyle Y beyin iktidar tartışmasını dinleyelim

• bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz

• çok güzel yapmışlar da ne işe yarayacak o robot:D oyuncak yaparlar artık

• Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..

• Bu robotları veya teknolojileri sırf tıbbi eğitimler için,tıbbi müdahaleler için,ne bileyim körlere kusursuz e-mail deneyimi yaşatmak için geliştirirler,ya da sırf böyle toplum yararına olan seyler için geliştirirler
    Ben GRAW'daki gibi kamufle olabilen askeri techisatlar için veya bu tarda savaş teknolojileri için geliştirdiklerini hiç görmedim.Amerika işte ne isterlerse herkes öyle düşünmeli ve herşeye saf bir şekilde yaklaşmalı demi...

• Sanki tek tip bir okul varmış gibi, okul türü eleştirilmiş, teknik liselere bakın biraz, teknik üniversitelere bakın. Onların başarılarını veya başarısızlıklarını verilen veya verilmeyen destekleri eleştirin.

Saçma sapan yorumlar görüyorum, foruma girmeyi becerip, teknolojiyi takip edebilen üyelerin mantıklı düşünememesini garipsiyorum. Eleştirilen okulara gidenlerin değil teknik okullara, fen liselerine gidenlerin ilgi alanı teknoloji geliştirmek.

Benimde eleştirdiğim bir nokta var, o da yukarıda bahsettiğim, özellikle teknik liselere yeterince destek ve imkan verilmemesi. Yoksa yapısal olarak oldukça gerekli duyuyorum bu liseleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: fuckulteli

Sanki tek tip bir okul varmış gibi, okul türü eleştirilmiş, teknik liselere bakın biraz, teknik üniversitelere bakın. Onların başarılarını veya başarısızlıklarını verilen veya verilmeyen destekleri eleştirin. Saçma sapan yorumlar görüyorum, foruma girmeyi becerip, teknolojiyi takip edebilen üyelerin mantıklı düşünememesini garipsiyorum. Eleştirilen okulara gidenlerin değil teknik okullara, fen liselerine gidenlerin ilgi alanı teknoloji geliştirmek. Benimde eleştirdiğim bir nokta var, o da yukarıda bahsettiğim, özellikle teknik liselere yeterince destek ve imkan verilmemesi. Yoksa yapısal olarak oldukça gerekli duyuyorum bu liseleri.

dostum harvard üniversitesinden bahsediliyor bu icadı geliştirmeyi yapan ,sen teknik okul diyorsun, ne bileyim her fen lisesin çıkabilir 1 kaç kişi bu tarzda yaratıcı zekaya ve akla sahip kişiler.
    ayrıca tamamen siyasi bir yapıya bürünmüş olan tübitak gibi kurumlarda çalışsalardı çıkan bi kaç kişi zaten belli bir konumda olurduk teknoloji konusunda.ama nedense mesela matematik olimpiyatlarında ya da bu tarz olippiyatlarda başarı elde edenler hep bilinen belli bir kesime hitap eden liselerden çıkıyor.tesadüfmü tabiki değil ama bi eşitlik olmadığıda ortada

• Büyük teknolojilere esin kaynagi olacak gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: commisslike

bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz
    />

laik kemalistler her zamanki gibi kendilerini belli ediyor. İçinizdeki İslam düşmanlığını fazla saklayamoyorsunuz.

• Bukalemun gibi. Hacı bu reklam da alır

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

quote:

Orijinalden alıntı: commisslike

bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz
    />

laik kemalistler her zamanki gibi kendilerini belli ediyor. İçinizdeki İslam düşmanlığını fazla saklayamoyorsunuz.

siyonist islamcılıktan iyidir seni cesareti yoksun korkak misafir üye seni!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Normandia_06

quote:

Orijinalden alıntı: ClawsiCep telefonlarının konnektörlerini bile iştahla takib eden kitle bu haberi değersiz bulmuş olmalı ki bir yorum dahi yok. Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1058/kurbaga-kaynatmaca
    Boşversne imam hatiplerimiz var bizim kum gibi Harvard neymiş :)geri kalmış bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz :D

bu konudan gelipte imam hatipe laf söylücek kadar salaksan yorum yapma. harvard'la imam hatip aynı kulvardamı yarışıyo bişey yazmadan önce düşün bi

• Bilim ile Din ve Siyaseti karıştırmasanız
  • quote:

Orijinalden alıntı: brawod

quote:

Orijinalden alıntı: Normandia_06

quote:

Orijinalden alıntı: ClawsiCep telefonlarının konnektörlerini bile iştahla takib eden kitle bu haberi değersiz bulmuş olmalı ki bir yorum dahi yok. Aşşağıdaki linkteki kurbağayla özdeşleştirebilirsiniz kendinizi..http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/1058/kurbaga-kaynatmaca
    Boşversne imam hatiplerimiz var bizim kum gibi Harvard neymiş :)geri kalmış bir toplum için daha fazla imam hatip isteriz :D

bu konudan gelipte imam hatipe laf söylücek kadar salaksan yorum yapma. harvard'la imam hatip aynı kulvardamı yarışıyo bişey yazmadan önce düşün bi

Cumhurun oğlu Hardvard'da okuyor ne oluyor söyle bakıyım senin gibiler için imam hatip açıyorlar ki beynin başka şeyle meşgul olmasın düşüneme diye :) onun için bilimde sanatta hep geride kalır bizim gibi ülkeler :))

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.