Şimdi Ara

Revolver (2005)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
13.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yönetmen:Guy Ritchie

Senaryo:Guy Ritchie

Görüntü Yönetmeni:Tim Maurice-Jones

Müzik:Marco Beltrami , Nathaniel Mechaly

Yapım:2005, Fransa / İngiltere , 115 dk.

Oyuncular:Jason Statham (Jake Green) , Ray Liotta (Macha) , André 3000 (Avi) , Vincent Pastore (Zach) , Vincent Riotta (Benny) , Terence Maynard (Fransız Paul) , Andrew Howard (Billy) , Togo Igawa (Fred)

Revolver (2005)

son derece muhteşem bir film, 2 kez izledim ve her iki izleyişimde de hayran kalıp çok beğendim, çok süper senaryo ve bir okadar sağlam oyuncular, insanın kafasında soru işaretleri bırakıyor ve sonunda bile tam çözemiyorsunuz
    tavsiyem indirin, alın, kiralayın, ama kesinlikle bir şekilde izleyin ben sonunu tam çözemediğim için ve izleyenlerin de aklında sorular olucağını düşündüğüm için bir alıntıyla açıklıyacağım, lütfen izlemeyenler okumasın!!! (ilk açışta okunmasın diye rengini açık yaptım)

DİKKAT! izlemeyler lütfen okumasın...!!!

öncelikle karakterlerin isimlerini tekrar edeyimde karısmasın. esas adamımız green, ona yardım edenelr avi&zach, mafya babası macha, mistery man sam gold ;), gold adına calısan kadın mrs. walker...

simdi, öncelikle sunu söyliyim avi ve zach gercek insan, hayal ürünü degil (aslında olsalar da birsey degismezz), ama temsil ettikleri bir sey var . A-Z yani alfabenin başı ve sonu. A, avi = entellektüel taraf, Z zach= fiziksel güç tarafı.. sam gold her insanın sahip oldugu açgözlülük ve hırs duygusu. araba carpma sahnesinde anlatılan olay da bu. her insan pohpohlanmak ister her gün yataktan kalma nedenlerinden biri budur. o gün insanların aferinini almak takdir edilmek. ancak kimse bunu kendisine itiraf edemez (gold u kimse göremez, gold herkesi görür). bu yüzden gold un dünyasında ne kadar güclüysen, gercek dünyada o kadar zayıfsındır. avi ve zach kendi içlerindeki gold u yenmis kendi kurallarını belirleyip kendi oyunlarını (hayatlarını) kontrol edebilen insanlar. amacları green e kendi gold unu yenmesinde yol göstermek.

ayrıca tüm film bir satranc oyunu gibi ilerliyor. ve satrancta şu çok önemlidir. son hamlede yani mat yaptıgın hamlede şahı almazsın, öldürmezsin. şahın kaçacak yeri kalmaz ve teslim olma anlamında oyuncu şahını devirir.(şah mat) bunun filmdeki yansıması: bir taraf sam gold. sam gold= şah (en önemli taştır ama hiç bi işi kendi yapmaz, sadece 1 kare ilerleyebilir), mrs. walker= vezir (savunma taşlarının en güçlüsü ve korkutucu olanı), mrs walker ın yanındaki kadınlar = piyon (hakkaten dikkat edilince filmdeki sahnede aynı piyonlar gibi yanyana dizilmislerdi) diğer taraf. avi= şah (en ünlü tefeci ama hic bir isi kendi yapmıyor), zach = vezir (fiziksel güç), green=piyon (tüm işi yapan kisi) . film süresince green kendi gold uyla yüzlesip onu yenmek ve özgür kalmak icin ugrasıyor. (paralarını müsterilere verip geri almaması vs) ve asansör sahnesinde de gold u yenip hırsından acgözlülügünden ve korkularından (örn: asansör korkusu) kurutuluyor. bu süreci green in piyonluktan vezirlige (veya saha) gecisi olarakta yorumlayabiliriz. öbür tarafta da machanın kendi gold unu yenemeyip şaha dönüsümü olarak. bu arada para= gurur= acgözlülük. green paralarını sürekli dagıtarak acgözlülügünden kurtuluyor. ancak macha sürekli paralarının pesinde kosarak gold un dünyasında güclü ancak gercek dünyada gücsüz duruma geliyor. bu durumda oyun green&macha oyununa dönüsüyor. ve son sahnede tamamen savunmasız kalan macha (en iyi adamı dahil herkes öldü) green in gold olduguna inanıp onu öldürecegini sanıyor. kaçacak yeri kalmıyor , devriliyor - şah mat!!! BAM

bir not: satrancta toplam 32 kare vardır. asansörde toplam kat sayısı 32. iki önemli isim green, gold . green = dollar$ gold=gold.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Sinemalarda oynayacak mı yoksa ed 2 k linkimiz mevcut mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: troy mcclure

Sinemalarda oynayacak mı yoksa ed 2 k linkimiz mevcut mu?

açıkcası sinemalarda oynıyacağını bilmiyorum ama keşke oynasa, ed 2 k mevcut ben ordan indirdim
  • daha önce açılmıştı bu topic.
    neyse bu guy richie nin filmleri zaten süper oluyor. seyretmediysen lock stock and two smoking barrels ve snatch filmlerini de tavsiye ederim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lord

daha önce açılmıştı bu topic.
    neyse bu guy richie nin filmleri zaten süper oluyor. seyretmediysen lock stock and two smoking barrels ve snatch filmlerini de tavsiye ederim

tavsiyen için saol ikisini izledikten sonra bu filmde guy richie in olduğu için izledim

daha önce açıldığını bilmiyordum ama, konusu çok ilgimi çekti, açıklamadaki yazıda mükemmel özetliyor filmi
  • açıklamayı okumadım uyarmışsın izlemeyenler okumasın diye bende filmi en kısa zamanda izlicem
  • Bana göre sıkıcıydı
  • izlemeyenler okumasi dedigin icin okumuyorum ama ben bir kere izleyeyim dedim ama inan sabredemedim. uykumu getirdi.madem bu kadar tavsiye ediyorsun bi daha deneyelim bakalim.
  • çok iyi değil bence

snatch daha iyiydi
  • İzleyeli epey oldu ama bu adam gercekten yetenekli cocuk Guy Ritchie hem seneryo yazacaksın boyle zor konular kurguları zor olucak ve boyle iyi yonetceksin.. bu adam alanında en iyisi bencede..

bu son filmi revolver biraz daha karman çurman olmuş ama yinede bir Guy Ritchie filmi oldugunu anlayabiliyorsun.. daha önceki 2 filmini seyretmeyenler bu nasıl ne biçim film diyebilirler ama zaten bu filmi seyredenler bu 2 filmini seyretmiş kişiler büyük ithimal ile yoksa bunu bu filmi sevmezler.. ama diger 2 filmde oldugu gibi komik sahneleri yok bu biraz daha karışık agır yer yer sıkıcı sahneleri var hatta filmin sonuna kadar konu nedir diye bilie düşünebilirsiniz..

• quote:

Orjinalden alıntı: holywars

İzleyeli epey oldu ama bu adam gercekten yetenekli cocuk Guy Ritchie hem seneryo yazacaksın boyle zor konular kurguları zor olucak ve boyle iyi yonetceksin.. bu adam alanında en iyisi bencede..

bu son filmi revolver biraz daha karman çurman olmuş ama yinede bir Guy Ritchie filmi oldugunu anlayabiliyorsun.. daha önceki 2 filmini seyretmeyenler bu nasıl ne biçim film diyebilirler ama zaten bu filmi seyredenler bu 2 filmini seyretmiş kişiler büyük ithimal ile yoksa bunu bu filmi sevmezler.. ama diger 2 filmde oldugu gibi komik sahneleri yok bu biraz daha karışık agır yer yer sıkıcı sahneleri var hatta filmin sonuna kadar konu nedir diye bilie düşünebilirsiniz..

çok haklısın dostum diğer filmlerini de izledim onlar biraz daha eğlenceli, daha akıcı ama burda asıl önemli olan senaryonun sağlamlığı, zaten açıklamayıda filmin üstüne okuyunca bütün taşlar yerine oturuyor hadi yaw diyorsun böyleymiş meğer sıkılan arkadaşlar biraz sabır, ben 2. izleyişimde anladım bazı şeyleri, ama izledikten sonra açıklamayı okuyun hak vericeksiniz

• ben izlemedim ama açıklamayı okudum hadi bakalım
    onu okucam diye gözlerim bozuldu zaten
    walla sen izmire gelirken getir bana filmi izliyim madem topic açıp reklamını yapmışın bu kadar
  • quote:

Orjinalden alıntı: fbozzy

ben izlemedim ama açıklamayı okudum hadi bakalım
    walla sen izmire gelirken getir bana filmi izliyim madem topic açıp reklamını yapmışın bu kadar

olm c.tesi son vize, akşamına binip geliyorum cd çantamıda alıyım yanıma

niye oyun bozanlık yaptın yaw okuma demedim mi ben sana, daha çok film var onlarıda izletcem sana rahat ol...

• quote:

Orjinalden alıntı: rybczynski

quote:

Orjinalden alıntı: fbozzy

ben izlemedim ama açıklamayı okudum hadi bakalım

olm c.tesi son vize, akşamına binip geliyorum cd çantamıda alıyım yanıma

niye oyun bozanlık yaptın yaw okuma demedim mi ben sana, daha çok film var onlarıda izletcem sana rahat ol...

okurum ben
    sağolasın walla "sinema vcd den izlenir" mahmutpaşadan vcd ye gibi oldu bu
    neyse topiğini dağıtmıyım daha fazla..

• eywalla @rybczynski getirdiğin filmlerin hepsi şahane eline sağlık kısmetse bu akşamda revolver ı izlicem ve yorumumu yacam topiğine kardeşim...
  • Filmi daha yeni izledim. Başlık hortlaşmış olayım ama gerçekten farklı ve etkileyici bir film. İlk sayfadaki açıklamayı okuyunca biraz daha oturdu taşlar. İzlemeyenlere tavsiyem mutlaka izlesinler.
  • ben cok tutmadım lock stock and two smoking barrels daha guzeldi
  • Üçü arasında bende Snatch diyorum.
  • Guy Ritchie'nin filmleri gerçektende güzel oluyorlar. Ama bana göre Snatch ve Lock, Stock and Two Smoking Barrels Revolver a göre daha iyiydi. İmdb ratinglerine bakıncada çoğunluğun böyle düşündüğü anlaşılıyor.
  • SNATCH derim.....muhteşemdir..
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.