Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1783. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 17811782178317841785
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Demekki bu mantığa göre birisi Türkiye'de THEATTRE35 ve benzeri isimle bir tiyatro açsa ben de gidip banlanıcam yaklaşık 1000 yıllığına.
    Neyse yahu Türkiye'de adalet ve mantık olmadığını biliyoruz zaten.
    8 sene sonra nolduysa adama ceza vermişler, uyarı süreci 8 sene sürmüş demek ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • büyük ayıp
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Çok tesekkur ederim..

• Olamaz ya Bircan Bey gibi bir insanı forumdan uzaklaştırmak ne demek ya :(

• Çok yararlı ve bilgili kişiydi, hem yanlış olmuş, hem de ayıp.İnşallah başka nickle tekrar aramızda olur.
  • Selamlar, ben de istanbulda 10 sene kadar doğalgaz üzerine çalıştım, sorularınız olursa cevaplandırabilirim.
  • Merhaba arkadaşlar. Dubleks 170 m2 daire için hangi marka model kombi önerirsiniz. Max bütçe 2500TL.

• Selamlar herkese bu forum sayesinde çok şeyler öğrendim.... Bende bir kaç edindiğim tecrübelerimi paylaşayım sizlerlerle.
    Kendimin elektrik elektronik bilgisayar cep telefonu üzerine işyerim var teknik konulara merakım büyük.
    Evime doğalgaz yaptırırken epeyce araştırdım. En çokta burdan yararlandım.Hatta burda devamlı reklamını yapan arkadaştanda fiyat aldım. Bakır boru elbetteki faydası vardır. yaptıranıda gördüm faturasınıda gördüm. fazladan vereceğim paraya değmeyeceğine karar verdim. Sonuçta izmirde topu topu 3 ay kış olur.
    Kendime benim istediğim tesisatı yaptırabileceğim bir taşeron usta buldum tek başına çalışan. 8 Metre DD petek, Nitromix kombi, dijital kablosuz termostat ve havlupandan ibaret. Hepsine 4500 tl verdim 15 gündür kullanıyorum.

Tesisatı kendim çizdim ve en kısa şekilde ve en az dirsek kullanılacak şekilde yerin altına gömdürdüm ve kombiyi evin tam ortasında mutfağa koydurdum. Bir hat salona diyer hat evin diyer yerlerine gidiyor. Şuan salon petekleri kapalı. Bütün peteklerin vanaları alttan alta bağlı ve bu şekilde petekler aşağıdan yukarıya ısınır ve eşit ısınıyor. Peteğin üstüyle altı arasında min. 5 derece max 7 derece fark oluyor. Kombinin kazan sıcaklığıyla arasında max 5 derece fark oluyor. Örnek verecek olursam kombiyi 55 dereceye ayarlarsam peteklerin üstünde 50-52 dereceyi görebiliyorum. Sıcaklık ölçümleri hatasızdır lazerle ölçtüm. Yanlız 1.50 petekleri çapraz bağlayın onuda alttan alta bağladım onun derecesi 2 derece düşük capraz bağladım düzeldi.

Eğer ev güneş görüyorsa termostatik vana şart oda termostatı iş yapmıyor hele hele hassasiyeti 1 dereceyse konfor arama ama az yakar o başka. az yakmasının sebebi 22 ayarlarsın 23 de kapar 21 de açar 23 den 21 e geç düşer bu şekilde kombinin hiç bir şeyi çalışmaz pompa dahil. Alacaksanız hasasiyei 0.1 olanı alın ve odanın en soğuk yerine koyun diyer güneş gören yerlerine termostatik vana koyun.

Ev 3 cepheli 115 mkare salon 25 mkare kapalı. Bu şekilde 24 saat açık 40 derece ayarlı yatarken ve öğle ikindi arası 37 derece kullanıyorum evin en soğuk yeri 22.5 derece en sıcak yeri 24 derece oluyor geceleri gündüzleri 26-23 dereceye çıkıyor.

Bu şekilde Gece 24 sabah 8 saatlerinde 1mküp sabah 8 akşam 24 saatlerinde 4 mküp toplam ortalama 4-5 mküp yakıyor.

Edindiğim tecrübeye gelince kombinin derecesini fazla oynama artırdığın her 5 derece 1 mküp ekler sana. kombiyi hiç bir şekilde kapama. evde durmasanda kapama amam kullanmadığın odayı kapa. Salonu açarsam 1.5 mküp fazla yakıyorum. İlk açtığında kombi fala yakar normale dönmesi 3 gün sürer panikleme sonradan düşer yakıtın. Eğer 24 saat yakıyorsan ve hiç kapamıyorsan. Başkaların lafına bakma ben 50 lira yakıyorum ben 120 lira yaktım. benimkisi bakır boru 180 den fazla gelmedi. İNANMA o arkadaş 24 saat yakmıyordur. Bugün izmirde 24 saat yak min 23 derece oda sıcaklığında ısın 120 lira GELMEZ gelirsede o arkadaş arada kapatıyordur. Moralini bozma. tanıdıklarım var bu ay 90 geldi evine gidiyorum ev 19 derece neymiş fazla sıcak sevmiyorlarmış bak bak. Benim ev kombiyi yakmasanda en soğukta 19 derece ben yakmıcaksam neden bağlattım ozaman.

Nitromixe gelince şimdiki aklım olsa ariston evo genius alırdım. Modülasyonu daha geniş ve tam modülasyonlu olduğu için. Çok sesiz değil nitromix artı 55 ten sonra yakıyor gerçekten. Ama sorunsuz basit cihaz.Hangi kombiyi alırsan al premix olsun. teknolojisi geri winsmannn vb yoğuşmasızlardan uzak durun.

Nitromix in bütün parametrelerini öğrendim bu arada her türlü ayarını yapabiliyorum şuan 24 lük kombim 8 lik olarak çalışıyor. Malum bizim kombilerimizde eko modu yok +5 - 8 çalışıyor. bunu +2 -12 yapmaya çalışıyorum yaparsak tadından yenmez.

Son olarak termostatik vana şart güneş gören odalara birde kombinin derecesini max 3-5 derece değiştir. Kalkıpta 40 dan 50 ye çıkarma.40 derece evi her türlü 22-23 dereceye çıkarır. Çıkarmıyorsa peteklerin ısısını ölç reglaj ayarı ile hepsini ısısını eşitle. Kombiyi ilk yeni açıyorsan bunların olmasını 3 gün bekle. saygılar

• Ben toplam kalite diye bişeyin olması gerektiğine inanırım, plastik iyi, bakır kötü, İNANMA gibi tanımlar mühendislik ilkeleriyle bağlaşmaz, kötü reklam dan öteye de gidemez, istanbulda 50 den fazla firma bakır yapıyor ve servisler dahil herkes bilir ki, kombiler bakır borudan üret,l,r ve bakırın ısıyı hızlı ve enerji kaybetmeden iletme yeteneği sayesinde , biz eğer kombideki dereceyi kısık seviyede tutabilirsek o zaman yakıt tasarrufu yaparız,

hayatımda kombi ile radyatör arasındaki derece farkını sıfırlayabilen her türlü sistemin daha iyi çalıştığına şahit olmuşumdur, bazen son petekler ısınmaz hemen patronlarımız ve ustalarımız plastik borudan yapıyor, kaynaklardan diyprdu, mesela bakırdan yapılan bir iş de evler 20 dakikada ısınırken aynı binada neden plastikler 1.5 saatte evi ısıtıyor,

izmirde bakır kullananlar bu forumda fazla tamamı yalan söylüyor olamaz, aslında herkes evinin resmini çekip üst kattakilerin faturalarını paylaşsa daha iyi tesisat seçimleri olur, bu şekil benim ki senin ki daha iyi paylaşım olarak bir yere getirmez zannedersem.

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    bizde aile olarak sıcak sevmiyoruz o kişisel tercih meselesi evin hamam gibi mayışık sıcak olmasını bazı insanlar sevmez hem dışarsı soğuk ev hamam gibiyse insan sağlığını bile bozar nisan sonu mayıs ayı sacaklığı 18 21 ideal kombisini kapamayanlara daha yüksek geliyor çevremde bilemiycem teknik konularını, artık bize bu ay 93 gelirken karşı komuşuya 147 ne gelmiş(bizim ev 5 kişiyken onlarınki 3 kişi ve eve geç geliyorlar)...hee onlar bile kapamış ara sıra bazen günlük güneşlik bir hava oluyor çünkü, gece 23 de kapıyom sabaha kadar o borulardaki sıcaklık yetiyor akşama doğru açıyoruz...kombi toplam 6-7 saat filan çalışsın 24 saatte....24 saat full yakarsan yine full gelir.... hem kombi elektrikte harcıyor sadece gaz değil her yönden israf...17-20 derece havada kombi açmanın hiç bir mantıklı açıklaması yok...o full time yakmaklar ocak şubat karlı soğuklar için daha uygun bence..+7 -10 arası..

üstteki bircan bey herhalde evim full plastik hatta borular oldukça eski plastik ev 15-20 dk arası ısınıyor hemde 40 derecede evim 120 m2 elbette bakır daha iyidir ama plastiğide bu kadar yerin dibine gömmeye gerek yok.....40 derecede ısınmayı beklemiyordum kendim bile plastikle benim için o bile süpriz oldu belki kombininde + sı olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 21 Aralık 2014; 20:13:18 >

• Peteklerin kimyasalla temizliği hakkında bir çok farklı yorum var. İstanbul içi iyi bir temizlik 200-300 tl civarı. Bende 5,7m petek var 700 tl ye yenilerini alabilirim. Tesisatı temizleme yerine yeni petek alsak daha mantıklı görünüyor. İşin teknik kısmı farklı olabilir kullanıcı olarak böyle düşünüyorum. Bu konuda işlem yaptırmış arkadaşlar ne tavsiye ederler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

bizde aile olarak sıcak sevmiyoruz o kişisel tercih meselesi evin hamam gibi mayışık sıcak olmasını bazı insanlar sevmez hem dışarsı soğuk ev hamam gibiyse insan sağlığını bile bozar nisan sonu mayıs ayı sacaklığı 18 21 ideal kombisini kapamayanlara daha yüksek geliyor çevremde bilemiycem teknik konularını, artık bize bu ay 93 gelirken karşı komuşuya 147 ne gelmiş(bizim ev 5 kişiyken onlarınki 3 kişi ve eve geç geliyorlar)...hee onlar bile kapamış ara sıra bazen günlük güneşlik bir hava oluyor çünkü, gece 23 de kapıyom sabaha kadar o borulardaki sıcaklık yetiyor akşama doğru açıyoruz...kombi toplam 6-7 saat filan çalışsın 24 saatte....24 saat full yakarsan yine full gelir.... hem kombi elektrikte harcıyor sadece gaz değil her yönden israf...17-20 derece havada kombi açmanın hiç bir mantıklı açıklaması yok...o full time yakmaklar ocak şubat karlı soğuklar için daha uygun bence..+7 -10 arası..

üstteki bircan bey herhalde evim full plastik hatta borular oldukça eski plastik ev 15-20 dk arası ısınıyor hemde 40 derecede evim 120 m2 elbette bakır daha iyidir ama plastiğide bu kadar yerin dibine gömmeye gerek yok.....40 derecede ısınmayı beklemiyordum kendim bile plastikle benim için o bile süpriz oldu belki kombininde + sı olabilir...

Benim anlamadığım dışarısı bir gün sıcak birgün soğuk olunca bu durumdan anlık değişimler olarak eviniz etkileniyorsa evinizde izolasyondan eser yok demektir.Güneş almayan bir bina diyelim bu gece 0 derece olsun hava.Yarın da 20 derece olsun.Bu binadaki daire emin olun dışarıdaki sıcak havadan bir günde etkilenemez.Ben kesinlikle katılmıyorum.Mukavvadan evlerde mi oturuyoruz ki ani ısı değişimlerinden etkilenelim? Mutlaka ısı kaynağı ister.Benim için 22 derecenin altı konfor değildir.Sadece tasarruftur.Yarın bakır tesisatlı faturam gelecek full kullanımlı 24 dereceli :) 200 tl altında olmayacak ama bana yaşattığı konfor yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcfe -- 21 Aralık 2014; 22:04:19 >

• dediğim gibi sıcağı seven insanlar var sevmeyen insanlar var ben petek havayı baydı boğdu diyip pencere açan bir insanım aralık ayında 200 tl fatura odesem herhalde üzülürüm... 7/24 yakınca yakmıyor demek yanlış ozaman, artı o pombayı ve paneli çalşıtıran elektirik harcamasıda var hepsi katılınca çokta hesaplı sayılmaz...bizde kar soğukları başlıyınca 7/24 açık oluyor anca ..havanın iklimin ılıman gittiği günler max 6-7 saat açıktır 60-95 in üsütünde fatura ödediğimi hatırlamıyorum ılıman sonbahar kış başlangıcında..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 21 Aralık 2014; 23:52:56 >
  • şuan izmirde ful yakmaya gerek yok. Ben sırf test etmek için yakıyorum.konfor sıcaklığında yani 22 derecenin altına bilerek düşmüyorum. Amacım konforlu ve ucuz ısınma şeklini yakalamak buda deneme yanılmayla oluyor.Bakır boruya gelince ben plastik tesisatı en kralını 4500 yaptırdım extradan 3000 tl veripte yaptırmam. Sonuçta benim faturam yarı yarıya gelmicek.boruların görünmesinden nefret ediyorum.bakır boru yaptıran tanıdıklarım var bağlatalı iki kış geçti bu üçüncüsü biikiside tek cephe biri kuzeye biri güneye bakıyor aynı apartmanda aynı katta birinin sayacı 1650 diyeri 2350 tasarruf göremedim.elbette faydası var kesinlikle ama benim için fazladan verilen 3000 tl ve boruların görünmemesi daha önemli.amaç düşük kazan sıcaklığında ısınmaksa ben 40 derecede ısınıyorum konfor sıcaklığında. Şuan ful açık 150 gelecek gibi görünüyor.Bakır olsa 50 mi gelecek.15 günde 70 mküp yaptım.diğer 15 günü cosa akıllı termostat aldım kazan sıcaklığını 65 yapıp denicem ilk 1-2gün fazla yakar sonradan normale döner. @Canberk3534 @kerimcem @mcfe

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• kerimcem K kullanıcısına yanıt
    Sen nerede oturuyorsun anlamadım ben istanbuldayım ve 7/24 açık kombim fazla ısımamıyorum kombim gündüz 40 akşam 43 de yanıyor fazla açamıyorum kombiyi yoksa sayaç seriye bağlıyor

• Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    Cosayı diğer forumda duydum kullananlar var ama ben tam olarak ne amaçla kullanıldığını anlamadım...

• mcfe M kullanıcısına yanıt
    Su demek,doğru bilgi,veren,sayısı,0 deme k ...sonuçta burada yazanların,bircan,bey dışında sadece kullanıcı,üstad değiller.bende,dahil.sadece birbirimize tecrübelerimizi aktarabiliriz, teknik,olarak bir şeyleri suzebilmek uzmanlık,ve deneyim,ister.2 tane,evi görüp de tavsiye vermek katalog dan kombi,beğenmek,ile,yaptık,zaten yapacağımız ı yıllarca kendimize.forum ustadini kaybetmiştir.hem de,onun,olmadığını,bir yer de bilginin,çok çok,az,olduğuna,inaniyorum! .

• Bu forumda sürekli yakmaya gerek yok diyen forumdaşların 1 aylık faturalarını ben karşılıyorum desem 23 derecenin altına kimsenin düşeceğini düşünmüyorum :) Tabi ki bu benim görüşüm. :)

• İzmirde full yakmaya gerek yok ne demek bu bana çok saçma geliyor.Yahu evi ayarlarsın 21- 22 ye kombin hep açık olsun.Dışarda kar yağsa evin yine bu derecede olur.Dışarda bahardan kalma hava olsa evin trv ve ot aracılığıyla yine bu derece olur.Nedir bu full yakmaya gerek yok havası biri bana anlatsın lütfen?

• mcfe M kullanıcısına yanıt
    Kombiyi soba gibi kullanmak isteyenler,galiba..

• 
Sayfa: önceki 17811782178317841785
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.