Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1501. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14991500150115021503
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BOOOOOOOOOOO

Yok yav oturma odasındaki radyatörü küçültmesem sıkıntı olurmu acaba :S

Eviniz büyük olmadığı için sıkıntı olmaz muhtemelen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evvela

Arkadaşlar çift eşanjör yada tek eşanjör ne işe yarar? ne farkı vardır?

bitermik (tek eşanjör): kombi kullanım suyu+ısıtma devresi suyunu tek eşanjörde hazırlar.
    dezavantajı:hem mutfakta hem banyoda aynı anda sıcak su musluğu açılınca sıcak su verimi düşer

monotermik (çift eşanjör): kombide kullanım suyu için ayrı eşanjör vardır,ısıtma devresi için ayrı eşanjör vardır
    avantajı:hem banyo hem mutfak sıcak su musluğu aynı anda açılınca sıcak su verimi bitermik eşanjörlü kombilere göre daha iyidir

çift eşanjörlü kombilerin zararı:ucuz 800-1000liralık çift eşanjörlü kombilerin 3 yollu vanası 3-5 yılda kombinin ilk bozulan parçası oluyor,3yollu vana arızası böyle kombilerin baş belasıdır

tek eşanjörlü kombilerin yararı: tek eşanjörlü kombilerde, 3 yollu vana yoktur.bu yüzden ucuz fiyatlı çift eşanjörlü kombilerde olan 3 yollu vana arızası belası bu kombilerde olmaz.sadece bitermik eşanjör şebeke suyu kirecinden etkilenebilir.bunu da önlemenin yolu kombinin soğuk su girişine EKOSU KİREÇ ÖNLEYİCİ KELEPÇE..ve benzeri kireç kapanlardan takmak

ucuz kombilerde "3 yıldız sıcak su verimi" olması koşuluyla bitermik eşanjörlü kombi her zaman avantajdır:örnek FERROLİ DOMİPROJECT veya FERROLİ DOMİTECH..eşanjörü koruduğunuz sürece sıkıntı çıkmaz

evimde ferroli domicondense yoğuşmalı kombi kullanıyorum.cihaz bitermik eşanjörlü,ekosu kireç önleyici kelepçe ile (kireçli) izmir koşullarında kesinlikle sıkıntı yok.cihazla üçüncü yıla girdim

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

• quote:

Orijinalden alıntı: lido

2 kıştır kullandığımız buderus kombiye ilk defa bakım yaptırıcam arkadaşlar maliyeti ne kadar olur tahmini ve dikkat etmemiz gereken ekstra bişey var mı kombi bakımı ile ilgili ? şehir diyarbakır bu arada bacası illa ki çok tozlanmıştır diye düşünüyorum söküp yıkıyorlar mı ?

kombi bakım ücreti her markada değişir.bazen kampanya oluyor mesela örnek vermek gerekirse son dönemlerde eca kampanya başlattı.eca'nın yoğuşmasız kombileri 60lira,yoğuşmalı kombileri 75lira,ferroli kombiler 70lira civarında,kombi bakımında maalesef çok detaylı temizlik yapılmıyor.kombinin yanma odası dahil bazı yerler süpürülüyor.eşanjör dış yüzey temizliği yapılıyor.kombinin altındaki filtrelere bakılıyor.fan gerekiyorsa temizleniyor.brülör ve enjektöre bakılıyor.baca sökülmüyor.

• Arkadaşlar kombi alma aşamasına geldim, ya demirdöküm nitron ya da baymak star extra alacağım hangisini tavsiye edersiniz bu iki kombinin artı ve eksi yönleri nelerdir? Cevaplarınız için teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağ ol
    disintegration.

Çok güzel yararlı bilgiler. Kireç önleyicilerin fiyatları takriben ne kadardır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

esas olan peteğin evi ısıtması için gereken suyun en kısa zamanda taşınmasıdır, biliyorsun 10 kg 100 derecedeki su 10 m2 yeri ısıtırsa 5 kg olsa yarı olur yada 2 katı sürede ısıtır, o halde bol miktarda su lazım, 20 lik borunun iç kesiti 13 mm, kaynak yerlerinde 9-10 mm.. bu kesitten devri belli bir pompa ile kayıpları ortalama kabul ederek 160 cm radyatörden daha büyük rad. e soğutmadan sıcak su gönderemezsin, yani, boruyu kalın yaparak daha fazla su taşırsın, hızı arttırarak daha fazla su taşıyamazsın, basınç birim yüzeye etki eden kuvvettir ki, arabaları kaldıran 20 lik borudaki basınç ile araba altındaki basınç aynıdır, yüzeyle oynayarak kuvveti arttırırsın, yani boru çapı azalınca basınç artmaz, ancak su hızı artar, o zaman şırınga deliği yapalım su hızı çok artsın, e çok artar ama kesitten dolayı, esas lazım olan debi yani su miktarı düşer, bu ise soğuyan peteği yeniden ısınmasını engeller, termostatik vana olan peteklerde rad.lerin alttan soğuması, peteğe giren su miktarının azalmasına delalettir, suyun hızlanmasına değil.

iş bu nedenle, peteklerin ağzına kadar hatta gerekli adaptörleri alarak ağız da dahil son petek için 25 lik çap gerekir, ara peteklerde 20 olabilir ama bu sadece suyu son peteğe göndermek için yapılır, ana hatlarda suyun yönüyle oynanmaz, su her zaman tee lerden düz hareket etmelid,r, radyatörlere tee nin orta tarafından hat alınır, ayrıca boru gömülecekse peteğin altında piyasaya çıkmaz, duvara da çıkıp petek vanası arkasından peteğe girer, mesela izmirin orjinal ustası petek borusunu saçma sapan yerde bırakır ki, peteğe bağlaması zor olsun, kombiyede aynısını yapıyorlar..

netice, kombi uçta ise 32 den 25 son noktaya.
    ortada ise tamamını 25 lik yapmak en uygun çözümdür, kimse gece yarısı borudan hız nedeniyle gelen su sesini istemez, kombiye yakın peteklerde daima su sesi oluşur,

aslında pex-b borular çok kırılgan olmasa kayıp yönünden her türlü plastik den daha iyidir, hiç değilse kaynak yok, ancak bakırın yerini hiç bir boru tutmaz...

bizim evde yatak odasinda galiba su sesi geliyor. bu 25lik borudan 20lik boru ile radyatore su girisi oldugu icin mi geliyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Arkadaşlar çift eşanjör yada tek eşanjör ne işe yarar? ne farkı vardır?

bitermik (tek eşanjör): kombi kullanım suyu+ısıtma devresi suyunu tek eşanjörde hazırlar.
    dezavantajı:hem mutfakta hem banyoda aynı anda sıcak su musluğu açılınca sıcak su verimi düşer

monotermik (çift eşanjör): kombide kullanım suyu için ayrı eşanjör vardır,ısıtma devresi için ayrı eşanjör vardır
    avantajı:hem banyo hem mutfak sıcak su musluğu aynı anda açılınca sıcak su verimi bitermik eşanjörlü kombilere göre daha iyidir

çift eşanjörlü kombilerin zararı:ucuz 800-1000liralık çift eşanjörlü kombilerin 3 yollu vanası 3-5 yılda kombinin ilk bozulan parçası oluyor,3yollu vana arızası böyle kombilerin baş belasıdır

tek eşanjörlü kombilerin yararı: tek eşanjörlü kombilerde, 3 yollu vana yoktur.bu yüzden ucuz fiyatlı çift eşanjörlü kombilerde olan 3 yollu vana arızası belası bu kombilerde olmaz.sadece bitermik eşanjör şebeke suyu kirecinden etkilenebilir.bunu da önlemenin yolu kombinin soğuk su girişine EKOSU KİREÇ ÖNLEYİCİ KELEPÇE..ve benzeri kireç kapanlardan takmak

ucuz kombilerde "3 yıldız sıcak su verimi" olması koşuluyla bitermik eşanjörlü kombi her zaman avantajdır:örnek FERROLİ DOMİPROJECT veya FERROLİ DOMİTECH..eşanjörü koruduğunuz sürece sıkıntı çıkmaz

evimde ferroli domicondense yoğuşmalı kombi kullanıyorum.cihaz bitermik eşanjörlü,ekosu kireç önleyici kelepçe ile (kireçli) izmir koşullarında kesinlikle sıkıntı yok.cihazla üçüncü yıla girdim

Alıntıları Göster
    "ekosu kireç önleyici kelepçe ile (kireçli) "

Premix Yoğuşmalı kombilere bu ürünü tavsiye eder misiniz?

Daha önceki mesajlarınız da regülatör den bahsetmiştiniz . Linkteki ürünü de kullanabilir miyiz? Tunçmatik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aeser -- 24 Eylül 2013; 12:01:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: txard

Arkadaşlar kombi alma aşamasına geldim, ya demirdöküm nitron ya da baymak star extra alacağım hangisini tavsiye edersiniz bu iki kombinin artı ve eksi yönleri nelerdir? Cevaplarınız için teşekkürler

iki cihazda tercih edilebilir.iki cihazın ortak özelliği kombinin üstünde haftalık program saati var.baymak brötje star extra'nın ayrıca çıkartılabilen kumanda paneli var ve büyük lcd ekranda birçok işlem yapılabiliyor.baymak brötje star extra'nın BAXİ GROUP'un italyadaki baxi fabrikasında üretilmektedir.malzeme kalitesi çok iyidir.cihazların modülasyon aralıklarını karşılaştıracak olursak
    nitron'un modülasyon aralığı daha geniştir:%33-%100 minimum ısıl gücü daha düşüktür:7.7kw
    baymak brötje star extra'nın minimum ısıl gücü 9.3kw modülasyon aralığı yaklaşık %38 - %100
    nitron'da ayrıca fan modülasyon özelliği var.biraz daha sessiz çalışır

iki cihaz da tercih edilebilir ama nitron "modülasyon aralığı"+minimum ısıl güç açısından bir adım önde

• quote:

Sağ ol
    disintegration.

Çok güzel yararlı bilgiler. Kireç önleyicilerin fiyatları takriben ne kadardır ?

ekosu kireç önleyici kelepçe koçtaş,baumax gibi büyük yapımarketlerinde 60lira civarında satılıyor
    türkiye'de birçok kuruluştan & işletmeden & kamu kuruluşundan & fabrikadan referanslar almıştır

http://ekosu.com/?page_id=82&gclid=CPLDsZrv47kCFYeN3godkGwALg

• quote:

Orijinalden alıntı: aeser

"ekosu kireç önleyici kelepçe ile (kireçli) "

Premix Yoğuşmalı kombilere bu ürünü tavsiye eder misiniz?

Daha önceki mesajlarınız da regülatör den bahsetmiştiniz . Linkteki ürünü de kullanabilir miyiz? Tunçmatik

ekosu kireç önleyici kelepçeyi bütün kombilere öneririm.premix yoğ. kombilerin kullanım suyu eşanjörünü kireçten korur.izmirin şebeke suyu en kireçli sulardan biridir.izmir koşullarında bile işe yarıyor.siz sanırım ankaradasınız sularınız orta düzeyde kireçli.
    http://calgon.com.tr/test-your-water.php
    izmirde bile işe yaradığına göre satın aldığınız baymak falke condense premix yoğ. kombinin kullanım suyu eşanjörünü korur.yapmanız gereken tek şey resimdeki gibi aparatı kombinin soğuk su girişine kendi plastik kelepçeleri ile takmak

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

tunçmatik kombi regülatörünü öneririm.forumdan çok sayıda arkadaş bu cihazdan satın aldı.şikayet edene denk gelmedim.bölgenizde elektrik voltaj dalgalanmaları oluyorsa öneririm.aslında elektrik voltaj dalgalanmaları olmuyorsa da öneririm.,kombilerin anakartları pahalıdır.cihazın bütün elektrik aksamını korur.alternatif olarak aksa kombi regülatörü de öneririm
    http://www.aksaregulator.com/

• quote:

quote:

Sağ ol
    disintegration.

ekosu kireç önleyici kelepçe koçtaş,baumax gibi büyük yapımarketlerinde 60lira civarında satılıyor
    türkiye'de birçok kuruluştan & işletmeden & kamu kuruluşundan & fabrikadan referanslar almıştır

http://ekosu.com/?page_id=82&gclid=CPLDsZrv47kCFYeN3godkGwALg

Ben Sanalpazar'dan üreticisinden yaklaşık 6 ay önce daire tipi olan EKOSU 201 modelini aldım 12 ay taksitle. Tavsiye ederim. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kombi hepsini aynı anda koruma altına almış bulunmaktayım. İşe yaramıyor söyleyenler oluyor inanmayın aldığımdan beri çaydanlık kireç bağlamıyor.

Link: http://www.sanalpazar.com/Ekosu-201-Daire-Tip-Kirec-Onleyici__isp7355865

• Bir komşu Vailant 286 ila 296 arasında kararsız kaldı, sizce hangisini almak gerekir, neden?
    Selamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

Bir komşu Vailant 286 ila 296 arasında kararsız kaldı, sizce hangisini almak gerekir, neden?
    Selamlar...

vaillant 286 ve 296'nın teknik özellikleri birbirine yakındır:cihazların minimum ısıl güçleri,modülasyon aralıkları,cihazların ağırlıkları,elektrik tüketimleri..vs
    296'da PLUS özelliğinin gerektirdiği büyük lcd display ekran ve sıcak su verimi biraz daha iyidir.vaillant'tan her zaman PRO değil PLUS modeller tercih edilmelidir.
    DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

komşunun evinde radyatör boyu 9mt ve aşağısında ise premix yoğuşmalı kombilerinden: Vaillant ecotec Plus VUW 236 / 3-5 öneririm.cihazda hem plus modelinin avantajları var hem bu cihaz 296 ve 286'ya göre minimum ısıl gücü daha düşük ayrıca modülasyon aralığı biraz daha geniştir ayrıca fiyatı da biraz daha uygundur.

vaillant 296:

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç: 9,6kw..............> modülasyon aralığı: %38 - %100

http://www.vaillant.com.tr/stepone2/data/downloads/07/43/00/ecoTECPlus%20yogusmali%20brosur.pdf

vaillant 286

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç: 9,6kw..............> modülasyon aralığı: %38 - %100

http://www.vaillant.com.tr/stepone2/data/downloads/1e/43/00/VUW%20286%20BROSUR%20%282012%29.pdf

Vaillant ecotec Plus VUW 236 / 3-5

http://www.vaillant.com.tr/stepone2/data/downloads/26/43/00/ecoTECPlus%20yogusmali%20%20bro%FE%FCr.pdf

50c - 30c işletmede minimum ısıl güç 7.1kw.............>modülasyon aralığı %35 - %100

• quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Ben Sanalpazar'dan üreticisinden yaklaşık 6 ay önce daire tipi olan EKOSU 201 modelini aldım 12 ay taksitle. Tavsiye ederim. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kombi hepsini aynı anda koruma altına almış bulunmaktayım. İşe yaramıyor söyleyenler oluyor inanmayın aldığımdan beri çaydanlık kireç bağlamıyor.

Link: http://www.sanalpazar.com/Ekosu-201-Daire-Tip-Kirec-Onleyici__isp7355865

daire tipi büyük boy ekosu kireç önleyici kelepçe daha güzel,ayrıca villa tipi en büyük boy olanından da satılıyor.daire tipi olanından alacaktım.su sayaçlarının önünde dairenin şebeke suyu girişine monte ediliyor.apartmanda çalınır diye almadım.

• quote:

daire tipi büyük boy ekosu kireç önleyici kelepçe daha güzel,ayrıca villa tipi en büyük boy olanından da satılıyor.daire tipi olanından alacaktım.su sayaçlarının önünde dairenin şebeke suyu girişine monte ediliyor.apartmanda çalınır diye almadım.

Sorduğumda 100m² daire için villa tipine gerek yok dedi satıcı o yüzden 201 olanı aldım. Üzerini naylon ile örttüm altında ne olduğu gözükmüyor o yüzden çalınmaz muhtemelen . Birde sayacı okumaya gelen görevli problem çıkartmasın diye sayaçtan önce bağladım .
  • Merhaba,
    150m2 evim için yoğuşmalı kombi alacağım.
    Buderus Bosh Vailant arasında kaldım, Ne önerirsiniz?

Teşekkürler...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: berrakk

quote:

quote:

cuma günü parayı yatırıp o firmadan 6 tane termostatik vana siparişi verdim telefonda da görüştüm firmadan yetkili biriyle bugün kargoya veriyoruz dediler pazartesi oldu kargo hala gelmedi inş bir sıkıntı çıkmaz forumdan bir kaç kişiye güvendik ama

Haftasonu kargolarda sıkıntı çıkabiliyor. Kargo takip numarası alıp şu an nerede olduğunu kontrol edin.

firmada sıkıntı yok güvenilir cuma günü kargomu vermişler cumartesi günü sabah 9 da buraya gelmiş ama hala daha getiremediler firmaya telefon ettigimde adam bile şaşırdı gelmedigine aras kargoyu aradım dağıtımda diyorlar kaç gün oldu ya doğuya bile gitmesi 2 gün sürmüyor istanbuldan sakarya kargo şubesiyle evim arasıda arabayla 5 dk felan düşünün okadar yakın

Haftasonuna denk geldiği zaman kargoda bu tarz aksamalar çok sık oluyor, tecrübe ile sabittir . O yüzden genelde pazartesi-çarşamba arası sipariş vermeye özen gösteriyorum.

cumartesi sabah 9 da burada olan kargo bugünde gelemedi acaba bir sıkıntı mı var anlamadım ki daha önce hiç böyle olmazdı haftasonunda gelen siparişlerimde olmuştu size bir şey soracam diyelim ki benim kargomu kaybettiler bu konuda ne yapabilirim

• quote:

cumartesi sabah 9 da burada olan kargo bugünde gelemedi acaba bir sıkıntı mı var anlamadım ki daha önce hiç böyle olmazdı haftasonunda gelen siparişlerimde olmuştu size bir şey soracam diyelim ki benim kargomu kaybettiler bu konuda ne yapabilirim

Şubeyi arayıp bilgi isteyin. Baktınız kem küm ediyorlar, merkezi arayıp şikayet edin. Yine bir sonuç alamazsanız sikayetvar.com sitesinde şikayet yazın anında yardımcı oluyorlar.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

cuma günü parayı yatırıp o firmadan 6 tane termostatik vana siparişi verdim telefonda da görüştüm firmadan yetkili biriyle bugün kargoya veriyoruz dediler pazartesi oldu kargo hala gelmedi inş bir sıkıntı çıkmaz forumdan bir kaç kişiye güvendik ama

Haftasonu kargolarda sıkıntı çıkabiliyor. Kargo takip numarası alıp şu an nerede olduğunu kontrol edin.

firmada sıkıntı yok güvenilir cuma günü kargomu vermişler cumartesi günü sabah 9 da buraya gelmiş ama hala daha getiremediler firmaya telefon ettigimde adam bile şaşırdı gelmedigine aras kargoyu aradım dağıtımda diyorlar kaç gün oldu ya doğuya bile gitmesi 2 gün sürmüyor istanbuldan sakarya kargo şubesiyle evim arasıda arabayla 5 dk felan düşünün okadar yakın

Haftasonuna denk geldiği zaman kargoda bu tarz aksamalar çok sık oluyor, tecrübe ile sabittir . O yüzden genelde pazartesi-çarşamba arası sipariş vermeye özen gösteriyorum.

siz aras kargoyu arayip sorun. gelmesi lazimdi :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: trlizard

Merhaba,
    150m2 evim için yoğuşmalı kombi alacağım.
    Buderus Bosh Vailant arasında kaldım, Ne önerirsiniz?

Teşekkürler...

buderus'tan buderus gb72
    bosch'tan bosch classic condense
    vaillant'tan vaillant 236 eco tec plus (bu cihaz 20kw'tır evinizde radyatör metrajı 9mt ve aşağısında ise)

hangi kombiyi alırsanız alın radyatörlerin çoğuna kaliteli termostatik vanalar taktırmanızı öneririm.esas tasarrufu trv vanalar yaptırır.
    trv vanada: gaz sensörlü danfoss ra 2000 öneririm
  • 
Sayfa: önceki 14991500150115021503
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.