Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (1426. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14241425142614271428
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: riseof

tavsiyeleriniz doğrultusunda dün bosch bayisine gittim ve classic condense fiyatı aldım
    kombi 2450,00 tl gelip kuracaklar
    kumandalı oda termostatı kablolu 150,00 TL
    kablosuz 450,00 TL dediler

fiyatlar nasıl arkadaşlar uygun mudur ?

Bosch c.c. ile tam uyumlu çalışan modülasyonlu oda kumandası FR 10 ve FR 100 (7/24 proğramlı) dür. Diğer kumandalar on/off çalıştırırlar ve hata verebilirler. Aldığınız fiyata en azından FR 10 ve montaj dahilse teklif iyi. Yine de bir iki yerden daha teklif alın derim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

quote:

Orijinalden alıntı: dembay1

cevabınıza teşekkür ederim. çok uçuk verim kaybı olmaz herhalde değilmi?bir de üst mesajımda belirtmiştim. 15metre gidiş 15 dönüş (ana girişe kadar sıva üstü ev içi)(toplamda 3 köşe var) kombi de sorun yaratır mı?

hangi şehirdesiniz?
    tesisat mobil sistem mi? 15mt gidiş dönüş boru çapı ne kadar 32mm 25mm?

yer izmir tesisat mobil değil, ve kombiden ana girişe 32 mm lik boru kullanılacak. kombi alt malzemeler metal tam geçişli vana filtre ve s metal alt bağlantı seti..

kombiden ana girişe 3 köşe var ve 45 derecelik köşe yapmaya uygun. bütün köşeleri 45 lik yaptıracağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dembay1 -- 12 Haziran 2013; 10:52:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Orijinalden alıntı: riseof

tavsiyeleriniz doğrultusunda dün bosch bayisine gittim ve classic condense fiyatı aldım
    kombi 2450,00 tl gelip kuracaklar
    kumandalı oda termostatı kablolu 150,00 TL
    kablosuz 450,00 TL dediler

fiyatlar nasıl arkadaşlar uygun mudur ?

Bosch c.c. ile tam uyumlu çalışan modülasyonlu oda kumandası FR 10 ve FR 100 (7/24 proğramlı) dür. Diğer kumandalar on/off çalıştırırlar ve hata verebilirler. Aldığınız fiyata en azından FR 10 ve montaj dahilse teklif iyi. Yine de bir iki yerden daha teklif alın derim...

model olarak sormadım onuda sorup öğrenirim,
    bizim burada yetkili satıcı ve yetkili servis malesef 1 tane, internete bakıyorum fiyatlar biraz daha uygun gibi ama onlarda da kargo ve kurulum eklenince fiyat yakın oluyor.

bi soru daha sorayım ben şimdi bu oda kumandasını alınca ayrıyetten danfoss ra 2000 lerden almama gerek kalmıyor mu ?
    yoksa onlar ayrı bir iş mi görüyor ?

• quote:

yer izmir tesisat mobil değil, ve kombiden ana girişe 32 mm lik boru kullanılacak. kombi alt malzemeler metal tam geçişli vana filtre ve s metal alt bağlantı seti..

kombiden ana girişe 3 köşe var ve 45 derecelik köşe yapmaya uygun. bütün köşeleri 45 lik yaptıracağım

izmirde verimde sıkıntı olmaz,sadece kışın en soğuk günlerde kayıp olur,orta anadolu ve benzeri karasal bir bölgede olsaydın ciddi verim kaybı yaşardın
    32mm boru çapı ve 45c dirsek seçimi tercihi doğru ama 15mt az bir mesafe değil,tesisatı görmeden kesin yorum yapabilmek zor,mobil sistem olsaydı avantajın büyük olurdu.kollektörlü sistemler bu tip durumlarda her zaman avantajdır
    ama yaptığın uygulamalar doğru:tam geçişli vana ve filtreler,32mm boru,35c dirsek,boru izolasyonu

• riseof kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi netten alınca kargo + montaj fiyatı eklenince yereldeki ile aynı veya yakın fiyata geliyor...
    FR 10 veya FR 100 alınca termostatik vana ihtiyacı tamamen ortadan kalkmaz. Daha önce mevcut peteklerle (petekler tam açık vaziyette) ısındıysanız, diğer odalardan daha fazla ısınan (güneş gören oda, mutfak vb) alanlara ve normal derecede ısınıp da daha az ısınmasını istediğiniz (salon gibi) yerlerin peteğine termostatik vana koyabilirsiniz. Normal şekilde ısınan alanlara, düzenli bir ısı kısıtlaması yapılmayacaksa TRV koymaya hiç gerek yok. Hatta arada bir gerekirse peteğin dönüş vanasından kendiniz de kısabilirsiniz. Isıtma sisteminde herhalukarda en az 2 petek tam açık olmalı, birisi de oda kumandasının bulunduğun alanın peteği olmak üzere...
    Evde daha önce hiç ısınma deneyimiz olmadıysa, varsa güneş alan oda ve mutfağa TRV koyabilirsiniz, bunun dışında acele etmeyin.
    Oda kumandasını salona (eğer peteği kısmayacaksanız) veya koridora (petek varsa) monte ettirmeniz uygun olur...

• quote:

quote:

izmirde verimde sıkıntı olmaz,sadece kışın en soğuk günlerde kayıp olur,orta anadolu ve benzeri karasal bir bölgede olsaydın ciddi verim kaybı yaşardın
    32mm boru çapı ve 45c dirsek seçimi tercihi doğru ama 15mt az bir mesafe değil,tesisatı görmeden kesin yorum yapabilmek zor,mobil sistem olsaydı avantajın büyük olurdu.kollektörlü sistemler bu tip durumlarda her zaman avantajdır
    ama yaptığın uygulamalar doğru:tam geçişli vana ve filtreler,32mm boru,35c dirsek,boru izolasyonu

cevaplarınıza teşekkürler. sayenizde bilgileniyoruz ve ustayım diye geçinenlerdense sizlerden daha iyi bilgiler alıyoruz...( 15 gidiş 15 dönüş toplamda 30 metre ek) yanlış anlatmadım inşallah.(ev planı 474 sayfada var)
    http://forum.donanimhaber.com/m_6473040/mpage_474/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dembay1 -- 12 Haziran 2013; 11:47:09 >

• ev yeni doğalgaz ve kombisi yeni bağlanacak bende ilk kez doğalgazlı bir evde oturacağım yani kısaca pek bilgim yok onun için çok soru soruyorum :)

o zaman almışken danfoss larıda alayım en azından bir daha uğraşmamış olurum,

teşekkürler verdiğin bilgiler için...
  • riseof kullanıcısına yanıt
    Bir şey değil...
  • quote:

cevaplarınıza teşekkürler. sayenizde bilgileniyoruz ve ustayım diye geçinenlerdense sizlerden daha iyi bilgiler alıyoruz...( 15 gidiş 15 dönüş toplamda 30 metre ek) yanlış anlatmadım inşallah.(ev planı 474 sayfada var)

banyodan ana hat nasıl dağılıyor bu önemli.yer altından merkezden bütün odalara dağılım varsa sorun olmaz.ama bütün odalardan teker teker sırayla kapalı devre tesisatı şeklinde gidiyorsa,hattın en sonundaki odalar geç ısınabilir.geç ısınır demiyorum çünkü hattı görmeden kesin yorum yapabilmek zor
    yaptırabiliyorsanız yatak odasının ortasından yeni hattı geçirtin.hat merkezden gitsin.ama bu da masraf demektir.zeminde oynama olacak
    15metreden daha kısa bir hat olur
    tesisatın sirkülasyonunda boru çaplarında sorun yoksa.büyük bir sıkıntı çekmezsiniz
    yatak odası kombiye çok yakın.yatak odasına kombiden çıkan 32mm lik ana hattan 20mm ek hat çektirebilirsiniz

• quote:

quote:

banyodan ana hat nasıl dağılıyor bu önemli.yer altından merkezden bütün odalara dağılım varsa sorun olmaz.ama bütün odalardan teker teker sırayla kapalı devre tesisatı şeklinde gidiyorsa,hattın en sonundaki odalar geç ısınabilir.geç ısınır demiyorum çünkü hattı görmeden kesin yorum yapabilmek zor
    yaptırabiliyorsanız yatak odasının ortasından yeni hattı geçirtin.hat merkezden gitsin.ama bu da masraf demektir.zeminde oynama olacak
    15metreden daha kısa bir hat olur
    tesisatın sirkülasyonunda boru çaplarında sorun yoksa.büyük bir sıkıntı çekmezsiniz
    yatak odası kombiye çok yakın.yatak odasına kombiden çıkan 32mm lik ana hattan 20mm ek hat çektirebilirsiniz

banyodan ana hat nasıl dağılıyor bu önemli.yer altından merkezden bütün odalara dağılım varsa sorun olmaz.ama bütün odalardan teker teker sırayla kapalı devre tesisatı şeklinde gidiyorsa

diyorsunuz ... zannederim bütün peteklere ana hattan tek tek dağıtılmış... birde fikriniz güzeldi. yatak odası ve oda 1 ve oda 2 nin peteklerine ana hat çekip tek tek dağıtsak ve bu peteklerin eski bağlantılarına kör tapa taksak daha iyi olur mu?( kombi çıkışından 2 hat . biri 3 petek diğeri ana bağlantıya)

• quote:

diyorsunuz ... zannederim bütün peteklere ana hattan tek tek dağıtılmış... birde fikriniz güzeldi. yatak odası ve oda 1 ve oda 2 nin peteklerine ana hat çekip tek tek dağıtsak ve bu peteklerin eski bağlantılarına kör tapa taksak daha iyi olur mu?( kombi çıkışından 2 hat . biri 3 petek diğeri ana bağlantıya)

banyodan çıkan ana hattan doğrudan merkezden oda 1 ve oda 2'ye hat gidiyorsa,kombiden ayrı hat çekmeye gerek yok.ama ana hat (U) şeklinde teker teker her radyatörden sırayla hat gidiyorsa tabii ki kombide 25mm ile ek hat çektirip yatak odası+oda2+oda1'e ayrı hat çektirip bu radyatörler çapraz bağlanmalı ve radyatörlerin çıkışlarına sirkülasyonu destekleyici reglaj vanaları takılmalıdır

• quote:

quote:

banyodan çıkan ana hattan doğrudan merkezden oda 1 ve oda 2'ye hat gidiyorsa,kombiden ayrı hat çekmeye gerek yok.ama ana hat (U) şeklinde teker teker her radyatörden sırayla hat gidiyorsa tabii ki kombide 25mm ile ek hat çektirip yatak odası+oda2+oda1'e ayrı hat çektirip bu radyatörler çapraz bağlanmalı ve radyatörlerin çıkışlarına sirkülasyonu destekleyici reglaj vanaları takılmalıdır

nereden nasıl hat geçiyor bilmiyoruz.. son olarak ana hatta bağlayalım mı yoksa ne olur ne olmaz diye 2. hat çektirelim mi?

sabırlarınıza ve ilginize teşekkürler..

• ECA lago fb ot almak isteyen varsa sanalpazarda kargo dahil 162 lira, sıfır, garantili. 120 civarı stok varmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 12 Haziran 2013; 17:04:06 >
  • kombi borusu balkona doğru yani zemine paralel olarak duvardan kaç cm dışarı çıkmasını önerirsiniz.(evin dışında kaç cm boru olması gerekir)yoğuşmalı-falke condence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iso266 -- 12 Haziran 2013; 17:12:46 >
  • dembay1 D kullanıcısına yanıt
    odalar resimdeki gibi kombiye çok yakın ise,banyo ile odalar arasında mesafe var ise,32mm ana hattan,yatak odası+oda1 ve oda 2'ye 20mm pprc borudan ek hat çektir
    yatak odası,oda1 ve oda 2'nin radyatörlerini çapraz bağlat,radyatör çıkışlarına reglaj vanası taktır.sirkülasyon üst düzeye çıksın

• quote:

Orijinalden alıntı: iso266

kombi borusu balkona doğru yani zemine paralel olarak duvardan kaç cm dışarı çıkmasını önerirsiniz.(evin dışında kaç cm boru olması gerekir)yoğuşmalı-falke condence

baymak falke condense hermetik bacası yere paralel olmayacak,yukarı doğru hafif %3 eğimli olacak (resimdeki baymak duo tec gibi)

baca en az 18mm dışarı çıkarılmalı,ve su sızdırılmasının önlenmesi için baca etrafının izole edilmesi gerekir.baymak hermetik bacasının içinde yuvarlak plastik 2 şapka çıkıyor içten ve dıştan bacaya takıp sıkıştırman gerekiyor. baymak yetkili servisleri bu şekilde istiyor

resimde gördüğün 2 tane baymak duo tec (baymak falke condense ile tıpatıp aynı kombidir) birinin bacasının yarısı, diğerinin de az bir kısmı çıktı.

• hardcrss kullanıcısına yanıt
    normal fiyat 200-210lira mı?
  • quote:

normal fiyat 200-210lira mı?

evet 210 lira civarına satılıyor normalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

ECA lago fb ot almak isteyen varsa sanalpazarda kargo dahil 162 lira, sıfır, garantili. 120 civarı stok varmış.

Yanlış anlaşıldı galiba, benim elimde fazladan bir tane var.
    Sormak istediğim şey Lago FB OT Oda Termostatı, ECA dışındaki kombilerle çalışır mı.
    Selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dogant1959

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

ECA lago fb ot almak isteyen varsa sanalpazarda kargo dahil 162 lira, sıfır, garantili. 120 civarı stok varmış.

Yanlış anlaşıldı galiba, benim elimde fazladan bir tane var.
    Sormak istediğim şey Lago FB OT Oda Termostatı, ECA dışındaki kombilerle çalışır mı.
    Selamlar.

yok ben konuda görüpte almak isteyen olursa diye yazdım. size verilmiş cevap değildi

sorunuza gelirsek bildiğim kadarıyla fb ot sadece eca confeo serisi ile çalışıyor.

• 
Sayfa: önceki 14241425142614271428
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.