- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
35676 Cevap3148025 Görüntüleme209 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     468 [470] 472 473 474 475 476 477      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

257 Mesaj
15 Mayıs 2013; 11:41:39 

quote:

Orijinalden alıntı: astrafe

sevgili arkadaşlar 2-3 aydır forumu takip ediyorum....alarko kombilerden olumlu-olumsuz hiç bahsedilmiyor...ayrıca nette de diğerleri kadar bilgi bulamıyorum???*...sayın disintegration başta olmak üzere bu kombiler hakında (özellikle serades srd 20) bilgisi , görüşü olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum...modülasyon aralığı falan nedir onlari dahi bulamadım...

tavsiye edilir mi???

http://www.alarko-carri...Brosur/Seradens_brs.pdf

burda var teknik özellikler falan...ama köylü adamız işte anlamıyoruz....en basitinden en altta gaz tüketim metreküp/saat cinsinden 1.9 diyor.......saatte 1.9 mküp gaz mı tüketiyor bu cihaz şimdi:) o zaman duman oluruz biz :)

10159 Mesaj
15 Mayıs 2013; 11:54:10 

quote:

Orijinalden alıntı: mertaş

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum.Önceden de birçok sayfayı okumama rağmen kendi derdime çözüm bulamadım.
Müstakil bir ev yaptırıyorum bodrum+2 kat toplam 220 m2 civarı buraya uygun kombi araştırıyorum doğrunun ne olduğu konusunda kafam oldukça karışık.
Evimdeki tesisatta sirkülasyon sistemi yok
1.Alacağım kombi yoğuşmalı, hermatik, 30 kw civarı olmalı sonucuna vardım doğrumu acaba ?
2.Kombide boyler olmalımı ? neden ? ( ev ankarada )
3.Çevremdeki şahıs ve ustaların bazı tavsiyeleri
a. DD nitromix p35 (2200 tl)
b. vaillant 376 eko tech (3700 tl)
c. baymak nuvola 3 comfort ht 240
......

Bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

sıcak su ihtiyacınız fazla ise ve kombi çalışırken sıcak su ihtiyacınızda kombinin çalışmasını istiyorsanız
(baymak nuvola 3 gibi) dahili boylerli kombi veya kombi+harici boyler almanız gerekir
kombi kapasitesi için evde ısıtılacak net alan kaç m2? binada yalıtım var mı? binanın cepheleri nasıl?

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ÜST KONU)
TASARRUFLU ISINMANIN ANA KURALI

2019 Mesaj
15 Mayıs 2013; 15:30:27 

quote:

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum.Önceden de birçok sayfayı okumama rağmen kendi derdime çözüm bulamadım.
Müstakil bir ev yaptırıyorum bodrum+2 kat toplam 220 m2 civarı buraya uygun kombi araştırıyorum doğrunun ne olduğu konusunda kafam oldukça karışık.
Evimdeki tesisatta sirkülasyon sistemi yok
1.Alacağım kombi yoğuşmalı, hermatik, 30 kw civarı olmalı sonucuna vardım doğrumu acaba ?
2.Kombide boyler olmalımı ? neden ? ( ev ankarada )
3.Çevremdeki şahıs ve ustaların bazı tavsiyeleri
a. DD nitromix p35 (2200 tl)
b. vaillant 376 eko tech (3700 tl)
c. baymak nuvola 3 comfort ht 240
......

Bana yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

35 KW NİTROMİX BAĞLANTI MALZEMESİ kaliteli ise bu yazdıklarınız arasında ekonomik olması ile ön plana çıkmakta, aynı anda 2 banyoya sıcak su verebiliyor, ancak banyoların kombiye mesafelerine göre su sıcaklıkları farklılık gösterebilir, dahili boyler sistemli ürünleri almak herşeyi çözmüyor, teknik bilgi lazım bunların ontajında, örneğin 3.sirkülasyon hatlarınız olmalı, sıcak su sir.pompası olmalı, zannedersem vaillantta bunlar var ama nitromix x 2 katı fiyatı , bu kadar çok sıcak su lazımsa, bence kombi ömrü olan 10 yılda 2500 tl farklı su kullanmayacağınıza göre, 1 adet termosifon (300-400 tl) almanız bu sorunu zaten halleder.

imkanınız varsa BAKIR boru, yoksa, plastik 32 lik borular ama mutlaka metal TAM GEÇİŞLİ vanalar (GK marka) kullanınız..

peteklerde danfoss veya siemens ter.vanaları tercih ediniz, kombiyi önermek işinizi çözmek değil maalesef, aynı kombi ayda 300 de yakar 900 de, dikkatli olun..

selamlar...

BAKIR BORULU KOMBİ SİSTEMLERİ
Bircan EREN
İTÜ.Mak.Fak.Isı Enerji Bölümü Uzman Mak.Müh.(1988)
İZMİR -konu dışı sorularınızı özelden sorunuz
İstanbul KızKulesi Canlı

688 Mesaj
15 Mayıs 2013; 15:56:33 

Arkadaşlar ve burada yer alan taahhüt işi yapan firma yetkilileri, geçen gün babam giriş katına doğalgaz tesisatı yaptırmış. Fiyat araştırdığını firmalarla görüştüğünü biliyordum ama bizimle istişare etmeden işi verip sözleşme yapacağını bilmiyordum, herneyse. İş aşağıda kısaca anlattığım şekilde olmuş.

Babam, AS MÜHENDİSLİK TEKSTİL GIDA İNŞAAT SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ ne (Esenyurtta) doğalgaz işini vermiş. Anlaşmada kombi çift eşanjörlü olacak denmiş,(kombinin markasına demirdöküm demişler ama model söylemeden çift eşanjörlü abi deyip bitermik eşanjörlü Nepto nun adını karalayıvermişler bizimki de sözleşmeyi yazan şirket elemanı komşumuzun oğlu diye itimad etmiş yazılanlara bakmamış. Vanalar ECA Marka ve borular Folyolu boru olarak anlaşılmış.

Uygulamada ise vanalar, vanabaşı neredeyse 10 TL daha ucuz olan farklı marka takılmış. (Toplam 10 vana var) Tesisat borusu olarak ise folyolu boru değil, metrede 60 kuruş daha ucuz olan cam katkılı boru(Borunun içinde pembe bir kat var ama metal değil) kullanılmış. Kombi ise çift eşanjörlü anlaşılmış olmasına rağmen Bitermik yani tek eşanjörlü ve demirdökümün en basic kombisi olan Nepto takılmış. Firma yetkilisi mühendis bey daireye gelip şikayetlerimize karşı son derece seviyesizce "sen bu kombinin ne zaman çıktığını biliyor musun?" gibi konu ile alakasız laflar ile bir çözüm sunmadan çıkıp gitmiş.

Kombi konusunda babamın yazılan kombi modeline dikkat etmemesi bizim hatamız tabi ancak çift eşanjörlü olmayan bir kombiyi, çift eşanjörlü diyerek sözleşmeye yazmak nasıl oluyor?

Şimdi benden vanalardan, borulardan ve kombiden çalmış olmuyorlar mı? Şimdi ne yapsak iyi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müverrih -- 21 Mayıs 2013; 12:48:13 >

Sırf Bu Dünya İçin mi Yaratılmışsın ki Tüm Vaktini Ona Sarf Ediyorsun?

10159 Mesaj
15 Mayıs 2013; 16:35:04 

quote:

Orijinalden alıntı: Müverrih

Arkadaşlar ve burada yer alan taahhüt işi yapan firma yetkilileri, geçen gün babam giriş katına doğalgaz tesisatı yaptırmış. Fiyat araştırdığını firmalarla görüştüğünü biliyordum ama bizimle istişare etmeden işi verip sözleşme yapacağını bilmiyordum, herneyse. İş aşağıda kısaca anlattığım şekilde olmuş.

AS Mühendislik Firmasına (Esenyurtta) doğalgaz işini vermiş. Anlaşmada kombi çift eşanjörlü olacak denmiş,(kombinin markasına demirdöküm demişler ama model söylemeden çift eşanjörlü abi deyip bitermik eşanjörlü Nepto nun adını karalayıvermişler bizimki de gözlük kullandığı için iyi görememiş veya pek dikkat etmemiş, bunu sonra ben bakınca fark etti) Vanalar ECA Marka ve borular Folyolu boru olarak anlaşılmış.

Uygulamada ise vanalar, vanabaşı 10 TL daha ucuz olan farklı marka takılmış. (Toplam 10 vana var) Tesisat borusu olarak ise folyolu boru değil, metrede 60 kuruş daha ucuz olan kompozit yalıtımlı boru(adı bu mudur bilmiyorum, Borunun içinde pembe bir kat var ama metal değil) kullanılmış. Kombi ise çift eşanjörlü anlaşılmış olmasına rağmen Bitermik yani tek eşanjörlü ve demirdökümün en basic kombisi olan Nepto takılmış. Firma yetkilisi mühendis bey daireye gelip şikayetlerimize karşı son derece seviyesizce "sen bu kombinin ne zaman çıktığını biliyor musun?" gibi konu ile alakasız laflar ile bir çözüm sunmadan çıkıp gitmiş.

(Kombi konusunda babamın yazılan kombi modeline dikkat etmemesi bizim hatamız tabi ancak çift eşanjörlü olmayan bir kombiyi, çift eşanjörlü diyerek sözleşmeye yazmak nasıl oluyor?)

Şimdi benden vanalardan, borulardan ve kombiden çalmış olmuyorlar mı? Şimdi ne yapsak iyi?

elinizde yazılı teklif var mı? anlaşma
varsa teklifte dedikleriniz mi yazıyor yani yapılmayan işler

257 Mesaj
15 Mayıs 2013; 18:32:25 

quote:

http://www.alarko-carri...Brosur/Seradens_brs.pdf

burda var teknik özellikler falan...ama köylü adamız işte anlamıyoruz....en basitinden en altta gaz tüketim metreküp/saat cinsinden 1.9 diyor.......saatte 1.9 mküp gaz mı tüketiyor bu cihaz şimdi:) o zaman duman oluruz biz :)

sayın disintegration gerçekten nedir bu alarkonun numarası ; neden hiçbir sitede doğru dürüst bilgi yok...

10159 Mesaj
15 Mayıs 2013; 18:53:50 

quote:

sayın disintegration gerçekten nedir bu alarkonun numarası ; neden hiçbir sitede doğru dürüst bilgi yok...

alarko kombiler eskisi kadar yaygın değil,eskiden mesela istanbulda daha yaygındı.

internette kombi sitelerinde & kombi spotçularında,hatta doğalgaz esnaflarında yaygın olarak göremezsiniz.eskiden ATAG premix yoğuşmalı kombisi vardı.hollanda'dan geliyordu
seradens premix yoğuşmalı kombiler gebze'de alarko fabrikasında üretiliyor
19kw ve 27kw ve 36kw seçenekleri var. "19kw kapasitesi" premix yoğuşmalı kombilerde şu anda piyasada tek örnek diyebiliriz
alarko seradens srd 20'nin modülasyon aralığı %22 - %100
alarko seradens srd 27'nin modülasyon araşığı %35 - %100

2800 Mesaj
15 Mayıs 2013; 18:57:09 

Fiyatı emsallerinden yüksek diye hatırlıyorum. Bundan dolayı forumda pek önerdiğimiz kombilerden değil. Forum üyelerinden @Hasanbatuhan arkadaşımız bildiğim kadarıyla Seradens aldı ama sorun yaşayınca Ariston Genus Premium Evo ile değiştirdi...

edit: @Hasanbatuhan Airfel Digifel Premiks almıştı, sorun yaşayınca Ariston GP Evo ile değiştirdi. PM ile uyaran @disintegration arkadaşa teşekkürlerimle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 15 Mayıs 2013; 21:12:42 >

Bu mesajda bahsedilenler: @astrafe

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

2 Mesaj
15 Mayıs 2013; 20:00:15 

sayın disintegration ve sayın biray doğalgaz öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Evimde dış yalıtım mevcut cephe olarak ta güney-kuzey hattında sayılır ve sirkülasyon hattı yok. Uygun bulursanız başka bir marka ve model kombide tavsiye edebilirsiniz. Verilmiş bir kararım yok. Şu ana kadar yalnızca petekleri (DD) ve kollektörleri aldım ve en kısa sürede buna karar vermem lazım çünkü sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisat işlemlerine başlanmış durumda. Bana söylenen böyle bir evde boylerli kombi kullanmak hiçbir artı değer getirmez. İleride güneş enerjisi ile beraber çalışma ihtimalide ankarada ekonomik olmuyormuş. Bu konulardada düşüncelerinizi merak ediyorum ve şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

257 Mesaj
16 Mayıs 2013; 10:55:12 

sayın disintegration ben de bazı şeyleri internetten almaya karar verdim.....öncelikle dd plus radyatör alacam...160 tan aşağı yok burda , koçtaşta130..... 7*30=210 tl sadece radyatör farkı....onu almışken vanaları da alayım diyorum...normal vanalar 1/2 inc mi olacak , kalde 7 tl diyor...işimi görür sanırım...yoksa başka marka mı alayım....bir de bizim tesisat inşaattan hazır yani borular duvarın içinden çıkıyor , ben şimdi ne tip vana almalıyım...köşe tip vs...

bir de bu geri dönüş vanası mı ne vardı , baktım da bulamadım....o nereye kaç tane takılacak....avantajmıdır.....kusura bakmayın , hakkınızı helal edin...........

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi astrafe -- 16 Mayıs 2013; 11:00:19 >

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 12:23:18 

quote:

sayın disintegration ben de bazı şeyleri internetten almaya karar verdim.....öncelikle dd plus radyatör alacam...160 tan aşağı yok burda , koçtaşta130..... 7*30=210 tl sadece radyatör farkı....onu almışken vanaları da alayım diyorum...normal vanalar 1/2 inc mi olacak , kalde 7 tl diyor...işimi görür sanırım...yoksa başka marka mı alayım....bir de bizim tesisat inşaattan hazır yani borular duvarın içinden çıkıyor , ben şimdi ne tip vana almalıyım...köşe tip vs...

bir de bu geri dönüş vanası mı ne vardı , baktım da bulamadım....o nereye kaç tane takılacak....avantajmıdır.....kusura bakmayın , hakkınızı helal edin...........

eca rv2 varken adell veya kalde almayın,eca'nın bütün ürünlerini yapı marketlerinde veya internetten alabilirsiniz.internette koçtaşta dd plus radyatör en son 120-130lira arasındaydı(kargo dahil) bu fırsat kaçmaz
radyatörde girişe (köşe 1/2) eca rv2
radyatörün çıkışına da eca gv2 dönüş vanası (reglaj vanası) alacaksınız (RESİMDEKİ GİBİ)

0
0

kaç tane radyatör varsa o kadar alacaksınız,her radyatöre: (girişe) 1tane eca rv2, (çıkışa) 1tane eca gv2 sönüş vanası
termostatik vana takacağınız radyatöre:eca rv2 yerine termostatik vana, çıkışına da eca gv2 reglaj vanası takacaksınız

termostatik vana: danfoss ra 2000 gaz sensörlü
radyatör vanası: köşe 1/2 eca rv2
reglaj vanası: köşe 1/2 eca gv2

0

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 12:38:06 

quote:

sayın disintegration ve sayın biray doğalgaz öncelikle cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Evimde dış yalıtım mevcut cephe olarak ta güney-kuzey hattında sayılır ve sirkülasyon hattı yok. Uygun bulursanız başka bir marka ve model kombide tavsiye edebilirsiniz. Verilmiş bir kararım yok. Şu ana kadar yalnızca petekleri (DD) ve kollektörleri aldım ve en kısa sürede buna karar vermem lazım çünkü sıhhi tesisat ve doğalgaz tesisat işlemlerine başlanmış durumda. Bana söylenen böyle bir evde boylerli kombi kullanmak hiçbir artı değer getirmez. İleride güneş enerjisi ile beraber çalışma ihtimalide ankarada ekonomik olmuyormuş. Bu konulardada düşüncelerinizi merak ediyorum ve şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

evdeki bütün katlar hakkında, ısıtılacak alan (net m2) hakkında daha çok bilgi verirseniz daha sağlıklı bir değerlendirme yapılır
her durumda modülasyon aralığı geniş f/p PREMİX (TAM YOĞUŞMALI) yoğuşmalı kombi alınması gerekir
mobil sistem yaptıracaksanız OKSİJEN BARİYERLİ PE-X B KILIFLI boru kullanmakta fayda var
ayrıca kombinin bulunduğu kattaki ve (diğer katlarda en uzaktaki odalar hariç) bütün radyatörlere de kaliteli termostatik vanalar

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 12:46:05 

radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP termostatik vana:
ilk resimde radyatör duvarın köşesinde kalıyor buraya KÖŞE TİP daha uygun.ikinci resimdeki radyatör koridorda çarpma riski yüksek buraya:YATAY KÖŞE

1
0

dizayn oksi plus+danfoss ra 2000 (gaz sensörlü) termostatik vana+demirdöküm plus+eca gv2 reglaj vanası (ÇAPRAZ BAĞLANTI)

0
0
0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 16 Mayıs 2013; 13:33:05 >

Bu mesajda bahsedilenler: @astrafe Bu mesaja 1 cevap geldi.

36 Mesaj
16 Mayıs 2013; 13:29:19 

selam arkadaşlar yeni ev aldım. dublex 110 artı 50 merekare. neti daha az...
2 kombi arasında kadlım 1 2 gun içinde taktırmam lazım.
1 -demirdokum nitromix 24.7 kw 1800 e takıyolar
2-eca confeo premix 24 kw 1850 ye takıyolar
(mutfaga takılacak. bina sıfır. yalıtımı iyi.guney batı cephe)
sizce hangisi cok uygun olur ses ve yakıt acısından ve 24 kw likler yeter mi 10 11 mt muhtemel petekler

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 13:36:59 

quote:

Orijinalden alıntı: kartal7467

sizce hangisi cok uygun olur ses ve yakıt acısından ve 24 kw likler yeter mi 10 11 mt muhtemel petekler

11metre radyatör 24kw sınır değerde kalır bence riske girmeyin 28kw-29kw kapasitede kombi alın
ayrıca dubleks evde alt kattaki bütün radyatörlere termostatik vanalar takın,üst kattaki radyatörlere kapalı devre tesisat suyu daha iyi sirküle olur
dubleks evlerde alt kata termostatik vanalar şart.danfoss ra 2000

36 Mesaj
16 Mayıs 2013; 13:48:26 

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

11metre radyatör 24kw sınır değerde kalır bence riske girmeyin 28kw-29kw kapasitede kombi alın
ayrıca dubleks evde alt kattaki bütün radyatörlere termostatik vanalar takın,üst kattaki radyatörlere kapalı devre tesisat suyu daha iyi sirküle olur
dubleks evlerde alt kata termostatik vanalar şart.danfoss ra 2000

petek boylarını tam olarak bilmiyorum net alanı 90 artı 40 mt2 petek boyu kac bilemiyorum. kombiler arası nasıl tercih edebilirim demirdokum nitromix 24.7 ile eca premix 24kw arası kıyaslarsak.... ses uretimi ve yakıt tuketimi dayanıklılık.. teşekkurler.. (diğer dublexler 24 luk taktırmış)

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 13:56:09 

quote:

petek boylarını tam olarak bilmiyorum net alanı 90 artı 40 mt2 petek boyu kac bilemiyorum. kombiler arası nasıl tercih edebilirim demirdokum nitromix 24.7 ile eca premix 24kw arası kıyaslarsak.... ses uretimi ve yakıt tuketimi dayanıklılık.. teşekkurler.. (diğer dublexler 24 luk taktırmış)

iki kombide olur,f/p (1500-1700lira) grubunda bu forumda sürekli olarak önerilen 4 marka/modelden biri (diğerleri baymak premix ve ariston premix)
ses açısından nitromix eca'ya göre biraz daha sessiz.kombi seçerken burada kişisel tercihler devreye giriyor.
nitromix'in modülasyon aralığı eca confeo premix'e göre biraz daha geniştir.nitromix %26 eca %30
ama eca confeo premix eca lago fb modülasyonlu oda kumandası ile oda sıcaklığına göre modülasyon yapabiliyor (opentherm iletişim protokolü) nitromix'te bu özellik yok,eca 3 yıl garanti dd 2yıl,iki kombide yerli üretim.

36 Mesaj
16 Mayıs 2013; 14:19:11 

disintegration teşekkurler... fikirlerim şekillendi

2019 Mesaj
16 Mayıs 2013; 19:21:08 

quote:

AS Mühendislik Firmasına (Esenyurtta) doğalgaz işini vermiş. Anlaşmada kombi çift eşanjörlü olacak denmiş,(kombinin markasına demirdöküm demişler ama model söylemeden çift eşanjörlü abi deyip bitermik eşanjörlü Nepto nun adını karalayıvermişler bizimki de gözlük kullandığı için iyi görememiş veya pek dikkat etmemiş, bunu sonra ben bakınca fark etti) Vanalar ECA Marka ve borular Folyolu boru olarak anlaşılmış.

Uygulamada ise vanalar, vanabaşı 10 TL daha ucuz olan farklı marka takılmış. (Toplam 10 vana var) Tesisat borusu olarak ise folyolu boru değil, metrede 60 kuruş daha ucuz olan kompozit yalıtımlı boru(adı bu mudur bilmiyorum, Borunun içinde pembe bir kat var ama metal değil) kullanılmış. Kombi ise çift eşanjörlü anlaşılmış olmasına rağmen Bitermik yani tek eşanjörlü ve demirdökümün en basic kombisi olan Nepto takılmış. Firma yetkilisi mühendis bey daireye gelip şikayetlerimize karşı son derece seviyesizce "sen bu kombinin ne zaman çıktığını biliyor musun?" gibi konu ile alakasız laflar ile bir çözüm sunmadan çıkıp gitmiş.

(Kombi konusunda babamın yazılan kombi modeline dikkat etmemesi bizim hatamız tabi ancak çift eşanjörlü olmayan bir kombiyi, çift eşanjörlü diyerek sözleşmeye yazmak nasıl oluyor?)

çok basit, parasını ödemeyin, eğer ddöküm bayisi ise demirdöküme değilse tüketici hakem heyetine (sirkeci postane yanı) sözleşme ile şikayet edin,

nepto %75 verimli mütahit kombisi 850 tl civarında alışı, atron çift eşenjörlü %93 verimli 1150 civarı, markasız rad.vanaları 4-5 tl civarı, ayrıca kombi altı dandik plastikler 25-30 tl civarı, biz atronu bile layık görmeyip nitromix anlatırken nepto gibi 5-6 yıl ömürlü makinayı almayın, farkı verecem nitromix tak deyin, 10 dakkalık iş.farkı 800 tl..

yapmazsa hakem heyeti bilirkişi atar, 1000 tl de ceza öder..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biray Doğalgaz -- 16 Mayıs 2013; 23:12:35 >

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

2019 Mesaj
16 Mayıs 2013; 19:25:56 

quote:

evinizin neti 130 civarında ise 11 metre normal kalır ama %100 emnim ki rad.ler hatalı çıkacaktır, yani bazı yerlere fazla, bazılara eksik yazmış olacaklardır, termostati,k vana bu dengesizliği biraz da olsa giderir.

130 m2 yada 11 metre radyatör 11x 1500x %15=19000 kcal yapar, bu 24 kw kombi için sınır değerdir, 300 tl farkla 28kw almanızda ilerde rad.eklersiniz mantığıyla yarar vardır.

nitromix ve gk marka vanalarla danfoss uk ter.vana 12-13 yıl sorunsuz düşük yakıt iş görür, bakır boru ile 20 yıl sorun çıkarmayabilir.

saygılar

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

688 Mesaj
16 Mayıs 2013; 21:23:42 

Sözleşme var, eca vana yazıyor, borular için de folyolu boru yazıyor. Sadece kombide yazan eleman peder beye çift esanjorlu bin liralık kombi diyerek satırın sonuna nepto yazmış. Bu zatda komşu olduğu için peder de onemsememis işin doğrusu.

Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration

688 Mesaj
16 Mayıs 2013; 21:27:42 

Hakem heyetine sözleşme ile gitmek iyi fikir. Teşekkürler.

Bu mesajda bahsedilenler: @Biray Doğalgaz Bu mesaja 1 cevap geldi.

688 Mesaj
16 Mayıs 2013; 21:44:28 

Bir de şunu sorayım, içinde pembe bir katman olan firatin borusu folyolu borunun yaptığını aynen yapar mi? Bu pembe madde nedir yalıtım sağlayabilir mi?

36 Mesaj
16 Mayıs 2013; 22:06:13 

quote:

Orijinalden alıntı: Biray Doğalgaz

evinizin neti 130 civarında ise 11 metre normal kalır ama %100 emnim ki rad.ler hatalı çıkacaktır, yani bazı yerlere fazla, bazılara eksik yazmış olacaklardır, termostati,k vana bu dengesizliği biraz da olsa giderir.

130 m2 yada 11 metre radyatör 11x 1500x %15=19000 kcal yapar, bu 24 kw kombi için sınır değerdir, 300 tl farkla 28kw almanızda ilerde rad.eklersiniz mantığıyla yarar vardır.

nitromix ve gk marka vanalarla danfoss uk ter.vana 12-13 yıl sorunsuz düşük yakıt iş görür, bakır boru ile 20 yıl sorun çıkarmayabilir.

saygılar

bugun baktım eve dublexle beraber 7 tane radyator var eca marka. 100 cm lik. giriş cıkış vanaları sağ ve sol altta ustte değil. toplamda 7 -9 mt arası cıkıyo tam olcemedim.
buna gore 24 kw yetiyor sanırım. demir dokum 24.7 lik nitromiks yada eca premix 24 kw lik... bu iki model arasındayım hangisini alacam bende merak ediyorum. demirdokumun sesi ve yakıt gideri eca 24 luğe gore daha mı iyidir.... teşekkurler

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 22:49:24 

quote:

Bir de şunu sorayım, içinde pembe bir katman olan firatin borusu folyolu borunun yaptığını aynen yapar mi? Bu pembe madde nedir yalıtım sağlayabilir mi?

Cam elyaf takviyeli pprc borudur
Deliksiz alüminyum pprc borunun yerini tutmaz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

2019 Mesaj
16 Mayıs 2013; 22:59:19 

quote:

bugun baktım eve dublexle beraber 7 tane radyator var eca marka. 100 cm lik. giriş cıkış vanaları sağ ve sol altta ustte değil. toplamda 7 -9 mt arası cıkıyo tam olcemedim.
buna gore 24 kw yetiyor sanırım. demir dokum 24.7 lik nitromiks yada eca premix 24 kw lik... bu iki model arasındayım hangisini alacam bende merak ediyorum. demirdokumun sesi ve yakıt gideri eca 24 luğe gore daha mı iyidir.... teşekkurler

siz 7 metre desenizde bağlantısı üstten olması gereken radyatörler size zaten 5 metre hissi oluşturacaktır.DERHAL DÜZELTTİRİNİZ.ben 2 yılda 300 nitromix taktım, takış tarzından da, ustadan da, maldan da olabilir, hepsi takıldığı binalarda 1 numara, eca da da sorun çıkacağını zannetmemi, 5 er cm daha büyük, bir de bacası eski model yani 10 cm değil 13 cm...

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

2019 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:05:05 

quote:

rengi boya, özü püre halina getirilmiş cam, bunu renkli yapıyorlar ki, içeriye gölge yapıp ultraviyoleden kurtarsınlar, al.folyolu kalktı kalkacak, çünkü ustalara folyo kazımak zor geliyor ama boru kısmında cam elyafa göre ultraviyoleyi geçirmez, yani oksijeni suya aktarmaz, kalde cam takviyelinin oksijen bariyerli olduğunu savunuyor, ne alırsan al, dirseklerden , tee lerden oksijeni geçirip, kombinin ömrün azaltır, bana sorsalar plastik boruyu yasaklarım, ben bakır yapıyorum, 15 yılda servis görmeyen kombi için telefon geldi dün, ama plastiğin her çeşidini yaptırıp, 12 yaşından fazla kombiyi kullanaı mumla bile bulamıyoruz, bence bakımını yaparsan bişey olmaz, tavsiye istersen boruları koyu bir renk ile boyamanı tavsiye ederim...

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:05:09 

sözleşme varsa hakkınızı arayın.siz kazanırsınız

Bu mesajda bahsedilenler: @Müverrih

2019 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:10:22 

quote:

Hakem heyetine sözleşme ile gitmek iyi fikir. Teşekkürler.

yanında nepto ile atron broşürlerini de götürmelisiniz.

gerçi çift eşanjöremi, orada yazan nepto ya mı bakarlar o da bir muamma, aslında milletçe

-hepsi aynı işi görür, neden fazla para verelim, duygusundan çıkana kadar bunlar milleti kandırmaya devam ederler, buralara yazmasalarda halkın yarısı aynı durumda merak etme..

saygılar..

bugün sırf kombiyi balkona değil içeri koydum diye, iş kaçırdım ben, neden diğer 5 kişi balkon demiş, yani 5 e 1 olunca, yanlışı mühendis yapmış oluyor, geri kalan pazarlamacılar, servise ekmek, gaz şirketine paralı gaz abonesi kazandırmış oluyorlar, 9 köyden kovulmak da bize kalıyor, allah akıl fikir versin, bu durumda kimse çocuğunu üniversiteye göndermesin, toplumda değeri yok çünki...

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

257 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:23:57 

quote:

radyatörün konumuna göre YATAY KÖŞE veya KÖŞE TİP termostatik vana:
ilk resimde radyatör duvarın köşesinde kalıyor buraya KÖŞE TİP daha uygun.ikinci resimdeki radyatör koridorda çarpma riski yüksek buraya:YATAY KÖŞE

1
0

dizayn oksi plus+danfoss ra 2000 (gaz sensörlü) termostatik vana+demirdöküm plus+eca gv2 reglaj vanası (ÇAPRAZ BAĞLANTI)

0
0
0

yatay köşe ve köşe tip için kullanılan vana aynı tip vanalar mı oluyor? yani aynı vana çevirip 2 türlü de bağlanıyor mu yoksa 2 farklı şekilde vanalar mı bunlar...

257 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:28:24 

quote:

yatay köşe ve köşe tip için kullanılan vana aynı tip vanalar mı oluyor? yani aynı vana çevirip 2 türlü de bağlanıyor mu yoksa 2 farklı şekilde vanalar mı bunlar...

eca için yatay köşe vana bulamadım....hepsinde köşe tipi diyor...ben vanalarımın başının duvara paralel olmasını yani yatay köşe olmasını istiyorum....

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:29:54 

quote:

ikisi farklı
kutularıyla beraber kod numaraları resimlerdeki gibi
biri karşıya bakıyor(köşe tip), diğeri yandan uzanıyor (yatay köşe)
yatay köşe (uk tip) olanlar daha çok evin içinde dolaşırken/önünden geçerken kırıp çarpma riskini ortadan kaldırdığı için tercih ediliyor.ama bazı radyatörler duvarın dibindeyse köşe tip tercih etmek daha doğru

3
0

10159 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:31:28 

quote:

eca için yatay köşe vana bulamadım....hepsinde köşe tipi diyor...ben vanalarımın başının duvara paralel olmasını yani yatay köşe olmasını istiyorum....

danfoss varken eca önermem.(algılayıcı) gaz sensörlü ra 2000 serisi danfoss'a ait patentli bir mekanizmadır ve kırılmadığı sürece ömürlüktür

257 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:38:57 

quote:

danfoss varken eca önermem.(algılayıcı) gaz sensörlü ra 2000 serisi danfoss'a ait patentli bir mekanizmadır ve kırılmadığı sürece ömürlüktür

yok ben termostatlı olanı zaten eca düşünmüyorum...normal vanalar için eca dedim....ama eca nın yatay köşesini sanırım ben göremedim , biraz daha bakayım...teşekkürler

257 Mesaj
16 Mayıs 2013; 23:50:41 

quote:

yok ben termostatlı olanı zaten eca düşünmüyorum...normal vanalar için eca dedim....ama eca nın yatay köşesini sanırım ben göremedim , biraz daha bakayım...teşekkürler

yok bulamadım ya düz vana ya da köşe vana var....:((

8581 Mesaj
17 Mayıs 2013; 0:09:10 

quote:

yok bulamadım ya düz vana ya da köşe vana var....:((

normal vanalar için yatay köşe nasıl oluyor?

Hp G62-B01ET
Huawei Ascend G7

257 Mesaj
17 Mayıs 2013; 0:15:13 

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

normal vanalar için yatay köşe nasıl oluyor?

ne biliiyim o termostatlı vana var ya resimdeki.....duvara paralel....o şekilde normal vana da olmuyor mu?..ben olur diye düşünmüştüm...ama sizin bu sorunuzun sonrasında öyle birşey olmacağı düşüncesi hasıl oldu bende...cahillik.......

8581 Mesaj
17 Mayıs 2013; 0:19:07 

quote:

ne biliiyim o termostatlı vana var ya resimdeki.....duvara paralel....o şekilde normal vana da olmuyor mu?..ben olur diye düşünmüştüm...ama sizin bu sorunuzun sonrasında öyle birşey olmacağı düşüncesi hasıl oldu bende...cahillik.......

ben sorduğunuz soruyu anlamak için sordum. yani size bir ithamda bulunmadım

normal vana için yatay tip oluyormu bilmiyorum ama normal vanalar zaten radyatörden dışarıya taşmıyor ki, yani birşeyin onlara çarpma riski yok. termostatik vana gibi uzun değiller.

Hp G62-B01ET
Huawei Ascend G7

257 Mesaj
17 Mayıs 2013; 0:24:23 

quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

ben sorduğunuz soruyu anlamak için sordum. yani size bir ithamda bulunmadım

normal vana için yatay tip oluyormu bilmiyorum ama normal vanalar zaten radyatörden dışarıya taşmıyor ki, yani birşeyin onlara çarpma riski yok. termostatik vana gibi uzun değiller.

benim asıl sıkıntım da tam oydu...eğer petekten dışarı taşmıyorsa köşe vanalar zaten benim için sıkıntı yok...teşekkür ederim

2800 Mesaj
17 Mayıs 2013; 9:32:42 

quote:

Selamlar,

Evinizde yoğuşmalı kombi kullanacağınız için, petek boyutlarından kombi kapasitesi belirlenirken maksimum 55C dönüş sıcaklığına göre hesap yapılmalı. Yani yoğuşmalı kombi için maksimum gidiş/dönüş sıcaklıkları 65C/55C olarak belirlenip, bu işletmede maksimum petek sıcaklığı olan 60C'de 1m 22/600 panel radyatörün 20C oda sıcaklığında verdiği yaklaşık 1000kcal/h ısı değeri kullanılarak hesap yapılmalı. Sizdeki petek tip ve boyunu 22/600 (10,5cm derinlik, 60cm yüksekliktedir) 11m olarak aldığımızda;
11m x 1000kcal/h.m = 11000kcal/h eder + %10-15 kayıplar da eklendiğinde 12650kcal/h toplam kapasiteye ulaşılır ki piyasadaki en küçük kapasiteli kombi bile bu işletme (maks. 65/55) koşullarında ihtiyacı karşılar. Dolayısıyla 24Kw haydi haydi yeter. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, mevcut tesisat şekli (mobil kolektörlü veya klasik) ve petek tip/profil/boyut özelliklerinin evinizin ısı ihtiyaçlarına göre seçilip seçilmediğidir. Rakamsal ifadeyle, eğer evinizin ısı kaybı projede 120000-13000kcal/h (14-15Kw) düzeyinde veya altında kalıyorsa en fazla 10-11m 22/600 petek yeterli gelir.
Forumda zaman zaman dublekslerde sirkülasyonu zorlaştırıcı faktörlerin yüksek olabileceği gerekçesiyle, bir üst kapasite cihaz öneren arkadaşlar olur ama en küçük kombi sirküle motorları bile dubleksde sirkülasyonu sağlar. Yeter ki tesisatta çap daralmaları yaratacak kötü borulamalar/eklemeler yapılmamış olsun ve tercihen mobil tesisat yapılmış olsun...

Kolay gelsin...

Cumhuriyet tasada ve kıvançta bir olmaktır. Bayramı da her şartta kutlanmış ve kutlanacaktır. YAŞASIN CUMHURİYET!

688 Mesaj
17 Mayıs 2013; 9:58:35 

quote:

rengi boya, özü püre halina getirilmiş cam, bunu renkli yapıyorlar ki, içeriye gölge yapıp ultraviyoleden kurtarsınlar, al.folyolu kalktı kalkacak, çünkü ustalara folyo kazımak zor geliyor ama boru kısmında cam elyafa göre ultraviyoleyi geçirmez, yani oksijeni suya aktarmaz, kalde cam takviyelinin oksijen bariyerli olduğunu savunuyor, ne alırsan al, dirseklerden , tee lerden oksijeni geçirip, kombinin ömrün azaltır, bana sorsalar plastik boruyu yasaklarım, ben bakır yapıyorum, 15 yılda servis görmeyen kombi için telefon geldi dün, ama plastiğin her çeşidini yaptırıp, 12 yaşından fazla kombiyi kullanaı mumla bile bulamıyoruz, bence bakımını yaparsan bişey olmaz, tavsiye istersen boruları koyu bir renk ile boyamanı tavsiye ederim...

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Şöyle bir kıyaslama yaparsak folyolu mu yoksa bu cam elyaflı boru mu daha iyidir? Ne dersiniz?

Öğrendiğim kadarı ile fıratın folyolu borusu bu yeni çıkan cam elyaflı borudan metrede 60 kuruş daha pahalı.

688 Mesaj
17 Mayıs 2013; 10:02:39 

quote:

yanında nepto ile atron broşürlerini de götürmelisiniz.

gerçi çift eşanjöremi, orada yazan nepto ya mı bakarlar o da bir muamma, aslında milletçe

-hepsi aynı işi görür, neden fazla para verelim, duygusundan çıkana kadar bunlar milleti kandırmaya devam ederler, buralara yazmasalarda halkın yarısı aynı durumda merak etme..

saygılar..

bugün sırf kombiyi balkona değil içeri koydum diye, iş kaçırdım ben, neden diğer 5 kişi balkon demiş, yani 5 e 1 olunca, yanlışı mühendis yapmış oluyor, geri kalan pazarlamacılar, servise ekmek, gaz şirketine paralı gaz abonesi kazandırmış oluyorlar, 9 köyden kovulmak da bize kalıyor, allah akıl fikir versin, bu durumda kimse çocuğunu üniversiteye göndermesin, toplumda değeri yok çünki...

Allah işini doğru ve dürüstçe yapan firmalara kolaylıklar, bilinçli müşteriler ve hayırlı kazançlar versin.

dsintegration:

Bu hakem heyetinin böyle durumlarda müşteriye ve firmaya bakışı nasıldır? Yani müşteriye pozitif bir yaklaşım sergiler mi yoksa klasik memur zihniyeti ile mi çalışır? Buradan netice alan kimse var mı acaba? Benim derdim tesisatı değiştirtmek değil ama o firma ceza alsın ciğerim soğusun yeter..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Müverrih -- 17 Mayıs 2013; 10:03:47 >

10159 Mesaj
17 Mayıs 2013; 10:17:25 

teklifte yazılan ürünler ile monte edilenler arasında fark var ise avantajlı olan sizsiniz
siz kazanırsınız

Bu mesajda bahsedilenler: @Müverrih

2019 Mesaj
17 Mayıs 2013; 10:49:49 

quote:

Tavsiyeler için teşekkür ederim. Şöyle bir kıyaslama yaparsak folyolu mu yoksa bu cam elyaflı boru mu daha iyidir? Ne dersiniz?

Öğrendiğim kadarı ile fıratın folyolu borusu bu yeni çıkan cam elyaflı borudan metrede 60 kuruş daha pahalı.

içleri aynıdır, Alüminyumun cam elyafından pahalı olması durumundan fiyatı da pahalıdır, ustalar için zahmetsiz boru önemlidir, pahalı olan zahmetsiz olsaydı , o tercih edilirdi, Bakırı da beceremeyiz diye yapmıyorlar, yoksa ev başı 700-800 fark hiç bişey değil, plastiğin tamiri İMKANSIZ a yakın zordur.

fotoları koyacağım, mütahitin borusuna kapıcı delik delmiş, 30 cm yer kırdık, tamirini yapamıyoruz (50 x 60 cm yer istiyor), biz de 30 cmlik yeri bakır ek yapıp tamir edeceğiz, oysa tesisat bakır olsaydı, deliğe bir kaynak atar kapatırdık konuyu, milleti bu konuda bile (PLASTİĞİN TAMİRİ KOLAYDIR) yalan ile kandırıyorlar.

neyse size başarılar, hakem heyeti tüketici yanındadır, sizde art niyet yoksa kazanırsınız, ama fazlasını almak haramdır, başarılar...

Bircan EREN
İstanbul KızKulesi Canlı

2800 Mesaj
17 Mayıs 2013; 11:22:19 

quote:

Allah işini doğru ve dürüstçe yapan firmalara kolaylıklar, bilinçli müşteriler ve hayırlı kazançlar versin.

dsintegration:

Bu hakem heyetinin böyle durumlarda müşteriye ve firmaya bakışı nasıldır? Yani müşteriye pozitif bir yaklaşım sergiler mi yoksa klasik memur zihniyeti ile mi çalışır? Buradan netice alan kimse var mı acaba? Benim derdim tesisatı değiştirtmek değil ama o firma ceza alsın ciğerim soğusun yeter..

Selamlar,

Tüketici sorunları hakem heyetleri, kanunla kurulmuş ve her ne kadar valiliğe/kaymakamlığa bağlı idari yapılar da olsalar, bir üst merci olan tüketici mahkemelerine itiraz yolu açık olmakla birlikte, aldıkları kararlar bağlayıcı hüküm taşır. Yalnız ceza vermezler; alınan ürün veya hizmetle ilgili bir ayıp/kusur varsa, bunun yaptırılmasını veya ürün ve bedelin iadesini sağlarlar. Yani tam da sizin dert edinmediğiniz konuda çalışıp, ciğerinizi soğutacak cezayı veremiyor..

Ben de geçmişte ciğeri yakılmak istenen ve fakat tüketici hakem heyetine müracaatla (Arçelik derin dondurucu 3 + 4 yıl garantinin belgeli olduğu halde sonradan reddedilmesi meselesi) mağduriyetin önlenmesini sağlamış bir tüketici/kullanıcı olarak size hakkınızı kesinlikle aramanızı öneririm. Yeter ki sorunu belgeleriyle birlikte aktarın...

10159 Mesaj
17 Mayıs 2013; 11:34:17 

quote:

pprc folyolu borular ikiye ayrılır:
deliksiz alminyum folyolu pprc boru
delikli alüminyum folyolu pprc boru

sizin tercih etmeniz gereken DELİKSİZ ALMİNYUM FOLYOLU BORU,bu boru çeşidi tesisata cam elyaf pprc'ye göre daha az oksijen sokar.korozyona karşı uzun vadede daha dayanıklıdır

0
-1

3315 Mesaj
17 Mayıs 2013; 20:59:17 

Batmanda oturuyorum kışın sıcaklık -15 dereceye kadar düşebiliyor 250m2 batıya bakan izolasyonlu 8katlı binada 4.kat için aşağıdaki yoğuşmalı kombilerden hangisini önerirsiniz?
Demirdöküm nitromix 28 kw
Wiesman 26kw
Eca 30 kw

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >