Şimdi Ara

DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ? (124. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
41.240
Cevap
277
Favori
4.325.746
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sayın maxfocus vaillant vuwplus 20lik sizce nasıl bir kombi izmirde taksitli satış fiaytı 1650 ytl /12 blgilendiriseniz sevinirim.
  • MERHABA,
    BİLDİĞİNİZ GİBİ, NERDEN BİLECEKSİNİZ DİYARBAKIRA AĞUSTOS İTİBARİYLE DOĞALGAZ VERİLECEK. KENTTE YOĞUN BİR ÇALIŞMA VAR. HEM ÜRETİCİ/BAYİİ HEM TÜKETİCİ AÇISINDAN. SADECE BİZİM MAHALLEDE ( KAYAPINAR. DİYARBAKIRI BİLENLER İÇİN) 20 CİVARI DOĞALGAZ DANIŞMA VE BAYİİ AÇILMIŞ. BAZI SİTELERE TESİSAT İŞLERİNE BAŞLAMIŞLAR, BAZILARI DA ARAŞTIRMA AŞAMASINDADIR HENÜZ. BİZİM APARTMAN DA HENÜZ ARAŞTIRMA AŞAMASINDA OLANLARDAN. SİZ USTALARA, KULLANICILARA SORUM ŞU? APARTMAN 10 KATLI, ÇATILI, 2 YILLIK YENİ APARTMAN, HER KAT 180 METREKARELİK İKİŞER DAİREDEN OLUŞUYOR, DIŞ CEPHE İZOLASYONU YAPILMAMIŞ (20 LİK TUĞLA VE SIVA) DAİRELER YETERİNCE GÜNEŞTEN FAYDALANIYORLAR. KENDİMCE HEM FİYAT HEM KALİTE ARAŞTIRMASI YAPTIM. SİZDE BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. 20 ADET KOMBİ TOPTAN ALACAĞIZ. BU DURUMDA BİZE TAVSİYENİZ NE OLACAK? TEŞEKKÜRLER

• quote:

Orjinalden alıntı: sosyalcan
    sayın maxfocus vaillant vuwplus 20lik sizce nasıl bir kombi izmirde taksitli satış fiaytı 1650 ytl /12 blgilendiriseniz sevinirim.

Selamlar,

Vaillant genel olarak iyi bir marka ve ürünlere sahip, ben bu konuda uzman veya bilirkişi değilim ayrıca ihtiyacınızı bilmeden de iyi veya kötü demek pek mümkün değil. Yorum olarak iyi bir ürün olduğunu söyleyebilir. Ama daha uygun fiyata ECAnın confeo serisi ve DD nitron ürünleri var kaliteleride vaillattan aşağıda olmadığı gibi daha iyi özellikleri bile var ayrıca buderusun yeni U062 modelinide bir sorun derim, Öncelikle kullanım yerinin fiziksel özelliklerine göre ısı hesabı yapılarak karar vermekte fayda var.
  • quote:

Orjinalden alıntı: aslannet@mynet.com

MERHABA,
    BİLDİĞİNİZ GİBİ, NERDEN BİLECEKSİNİZ DİYARBAKIRA AĞUSTOS İTİBARİYLE DOĞALGAZ VERİLECEK. KENTTE YOĞUN BİR ÇALIŞMA VAR. HEM ÜRETİCİ/BAYİİ HEM TÜKETİCİ AÇISINDAN. SADECE BİZİM MAHALLEDE ( KAYAPINAR. DİYARBAKIRI BİLENLER İÇİN) 20 CİVARI DOĞALGAZ DANIŞMA VE BAYİİ AÇILMIŞ. BAZI SİTELERE TESİSAT İŞLERİNE BAŞLAMIŞLAR, BAZILARI DA ARAŞTIRMA AŞAMASINDADIR HENÜZ. BİZİM APARTMAN DA HENÜZ ARAŞTIRMA AŞAMASINDA OLANLARDAN. SİZ USTALARA, KULLANICILARA SORUM ŞU? APARTMAN 10 KATLI, ÇATILI, 2 YILLIK YENİ APARTMAN, HER KAT 180 METREKARELİK İKİŞER DAİREDEN OLUŞUYOR, DIŞ CEPHE İZOLASYONU YAPILMAMIŞ (20 LİK TUĞLA VE SIVA) DAİRELER YETERİNCE GÜNEŞTEN FAYDALANIYORLAR. KENDİMCE HEM FİYAT HEM KALİTE ARAŞTIRMASI YAPTIM. SİZDE BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. 20 ADET KOMBİ TOPTAN ALACAĞIZ. BU DURUMDA BİZE TAVSİYENİZ NE OLACAK? TEŞEKKÜRLER

Selamlar,

Diyarbakır, 2. ısı bölgesi istanbul ile aynı grupta, 180 m2 net mi brüt mü bu çok önemli çoğu arkadaşımız emlakçı, müteahhit veya tapudaki duyduğu , gördüğü değeri söylüyor.Isı hesabında net m2 denince ısıtılmayan alanlar hariç , diğer yaşam alanları kast edilir. Balkonlar, kiler odaları, çamaşı ütü odaları, teras, hatta küçük WC ler bu hesaba dahil edilmezler. Sonuçta 180 m2 daire bu şekilde hesap edilince 110 m2 düşebilir. Bu da ısı hesabında çok farklı değerlerin çıkmasına sebep olur. Marcopolo43 arkadaşımlada konuşurken, kendisi bu konuya hassasiyet gösterip tek tek odaları ölçüp net m2 buldu. Sonuçta çok farklı bir değer çıktı 30 kw kombiden bahsederken 24 kw lık kombinin fazlasıyla yeteceğini gördük. Tüm arkadaşlardan ricam bu hususa dikkat etmenizdir. Sonradan bu sebepten sorun yaşayan bir arkadaşın çıkıp size uydum böyle oldu diyerek şikayet etmesi öncelikle beni çok üzecektir.Bu konuya hassasiyet lütfen. Odanın taban m2 si için en * boy yapıp neticesini bulalım.
    Neti 180 m2 daire için 22000 kcal ısı gerekir. En alt ve Üst katlarda bu değer 25000 kcal üstü olur. Ama ara dairelerde 2-3-4-5-6-7-8. katlar özellikle de 2-3-4-5. katlarda daha az ısı kaybı olması muhtemel.
    Brüt 180 m2 olam daire ısı heasabı için maks. net 124 m2 olabilir. Bu durumda ise 15000 kcal ile en alt ve üst daire için 19000 kcal ısı ihtiyacı gerekir. Bu durumda 20640 kcal lik kombiler iş görür olurlar, Bazen topicde 160 m2 daireyi 20640 lık kombi ısıtıyor gibi bilgiler veriliyor, ama bu dairelerin ısıtılan m2 gerçekten belirtildiği gibi mi kesin emin olmak mümkün değil tabi ki ayrıca diğer fiziki özellikler , (yalıtım, konum, alt üst dairenin ısı durumu vb.) bu nedenle iyi bir yorum için oldukça detaylı bilgi gerekiyor.
    Kolay gelsin.

• DİYARBAKIRDAN MERHABA YİNE
    MAXFOCUS ARKADAŞ, NET BİLGİ İSTEMİŞTİN KOMBİ ÖNERİSİ İÇİN.
    DAHA ÖNCE YAZMIŞTIM BİNA 10 KATLI, İKİ DAİRE ÜZERİ OLDUĞU İÇİN HER İKİ DAİRE DE YETERİNCE GÜNEŞ GÖRÜYOR. DIŞ CEPHE İZOLASYONU YOK, BALKON KAPILARI VE PENCERELER ÇİFT CAMLI PVC (ERPEN) DAİRELERİN NET KULLANIM ALANI 134M2. ANTREDE PETEK YOK, ONU DA DÜŞERSEK 117 M2 ISITILACAK ALANDIR. MARKA VE KAPASİTE BELİRTSENİZ MEMNUM OLURUM. TEŞEKKÜRLER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aslannet@mynet.com -- 16 Haziran 2008; 20:50:18 >
  • quote:

DİYARBAKIRDAN MERHABA YİNE
    MAXFOCUS ARKADAŞ, NET BİLGİ İSTEMİŞTİN KOMBİ ÖNERİSİ İÇİN.
    DAHA ÖNCE YAZMIŞTIM BİNA 10 KATLI, İKİ DAİRE ÜZERİ OLDUĞU İÇİN HER İKİ DAİRE DE YETERİNCE GÜNEŞ GÖRÜYOR. DIŞ CEPHE İZOLASYONU YOK, BALKON KAPILARI VE PENCERELER ÇİFT CAMLI PVC (ERPEN) DAİRELERİN NET KULLANIM ALANI 134M2. ANTREDE PETEK YOK, ONU DA DÜŞERSEK 117 M2 ISITILACAK ALANDIR. MARKA VE KAPASİTE BELİRTSENİZ MEMNUM OLURUM. TEŞEKKÜRLER

Selamlar,

Taşkafa arkadaşımız iyi bir konuya değinmiş, bir çok firmanın yaptığı hatalardan biride budur. Antre dediğimiz alan daire girişinin olduğu, en azından mutfak ve salona bazende odalara komşu ev içinde merkez bir alandır ve ısı kayıplarının , farklılıklarının en çok olduğu hissedildiği alandır. Özellikle daire kapılarının norm olmaması, sızdırmazlığının ve ısı yalıtımının az ya da zayıf olmasından bu noktada oldukça kayıp olur. Her kapı açıldığında sıcak havanın soğukla yer değiştirdiği bir bölgedir. Bu yüzden burdaki sıcaklığın dengelenmesi ve diğer oda ve bağlantılı oda koridorlarından hava akışının kesilmesi gerekir.Sonuçta antreler bir evde muhakkak ısıtılması gereken alanlardır.Özelliklede sizin ki gibi 17m2 lik büyük ölçülerdeki bir antre kesinlikle ısıtılmalı, aksi durumda ev içinde yer değiştiren havanın yarattığı rüzgarı bile hissedersiniz.
    Hatta merkezi ısıtmalı binalarda daire kapılarının bulunduğu kat sahanlıklarına petek konmasının sebeplerinden biride daireden ısı kaçmasını dengelemek içindir.

134 m2 için ara katlar 16582 kcal, zemin ve en üst kat 20000 kcal ısı gereği bu durumda (zemin altında boş bodrum veya dükkan varsa ve en üst kat çatıda yalıtım yoksa) Bu durumda 20640 kcal kombiler size hitap ediyor. Yanlız en alt ve üst katta 20640 kcal sınırda bu iki dairede yoğuşmalı kombi kullanılırsa diğer dairelere göre tüketimi fazla olacaktır.
    Yoğuşmalı için , viessmann vitodens100w veya 200w modellerinin 24 kw ları, buderuss GB022 24kw , ECA confeo premix 24 KW , baymak brötje novadens premix 24kw, vaillant vuw296 24kw modelini önerilebilir.(24 kw 20640 kcal)

Yoğuşmasız olarak, viessmann vitopend200 24 kw, buderus u062 24 kw, vaillant vuw plus 24 kw, ECA confeo 24 kw, Demirdöküm nitron 24 kw
    önerebilirim. En alt ve üst kat için bu modellerin 28 kw lık güçte olanlarıda olabilir, 24 kw ile fiyat farkları fazla değildir.

Petekler içinde ; Demirdökümün Plus serisinden panellerinin, pkkp22 profilinde ve h:60 yüksekliğinde olanlar genel olarak kullanılanlardır.
    Aynı şekilde ECA nın da petekleri mevcuttur. Termoteknik, ferroli, vb bir çok firmanın panel peteği bulunuyor, Benim firmaların resmi internet sitesinde yayımladıkları teknik bilgilerden gördüğüm kadarıyla en yüksek ısıl değerlere sahip petekler demirdökümün, bende bunlardan ve ECA kullanıyorum.
    Yoğuşmalı kombi (ben tüm dairelere yoğuşmalı öneririm) kullanımında DD pkkp 22 h:60 panellerden 12 mt kullanmanız, yoğuşmasız da ise 9 mt
    kullanmanız yeterli olacaktır. Petek yüksekliklerini H:60 yerine h:50 de kullanabilirsiniz, bu durumda mt lara %10 ilave etmeniz gerekir.
    Evde en çok kullandığınız salon veya oturma odasına oda termostadı , diğer odalara termostatik vana uygulaması ekonomiyi perçinleyecektir.
    Bu ikiliyi kullanırken, oda termostadı olan alandaki peteklere termostatik vana uygulanmaz ayrıca sizin daireleriniz için en az üç peteğin termostatik vana uygulanmamışl olması gerekir.

Tüm bunları belirttikten sonra mevcut tesisatınızın durumununda önemli olduğunu , bu mt daki bir dairede ana çıkış ve dagıtım hattının en az bir parmak olmasının gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Tesisat sıva altı mı üstü mü veya kollektörlü sistem mi bilmiyoruz. En iyi kombi ve peteğide alsanız tesisat problemli ise sorun yaşanacaktır. Genelde 90-70 lik tesisat ısı değeri üzerinden petek mt hesabı yapılıyor ve bu durumda üç çeyrek tesisatlar yeterli olabiliyor, ancak yoğuşmalı uygulamalarında kesinlikle 75-65 tesisat sıcaklığı baz alınmalı bu durumda artan petek boylarından dolayı tesisatta sirkilasyon problemleri çıkması söz konusu. Bu nedenlerden dolayı bu konulara dikkat eden düzgün bir firma ile keşif yaptırmakta fayda var. Kolay gelsin.

• Merhaba
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler Maxfocus
    Verdiğin bu bilgiler doğrultusunda iyi bir mühendislik firmasıyla bu değerlendirmeleri yaparız.
    yapılan ve yapılmayan işlemler ile ilgili bilgileri paylaşırım sizinle.
    kolay gelsin
  • quote:

Merhaba
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler Maxfocus
    Verdiğin bu bilgiler doğrultusunda iyi bir mühendislik firmasıyla bu değerlendirmeleri yaparız.
    yapılan ve yapılmayan işlemler ile ilgili bilgileri paylaşırım sizinle.
    kolay gelsin

Selamlar,

Bu arada yazmayı unutmuşum, firmalardan teklif aldığınızda size 7,5 mt lik petek boyuda belirtilebilir, bu değerde 90-70 lik tesisat sıcaklığı baz alındığında doğru değerdir. Ama daima 75-65 lik değere göre hesap yaptırın.
  • Sn maxfocus verdiğin bilgi için teşekkürler Ev izmirde 3.kat mantolamalı brüt 139 ,net 100m kare eve daha daha önce antrede tesisat yoktu ben sonradan yaptırdım. tesisatın yerin altından gidiyor merkezi sistem dedikleri salona 28 mkare 60*140 ve 90*80 odalar 11 ile 13 mkare arası 60*100 lük çocuk odasına 60*120lik antreye 60*80lik petek önerdiler 2 tane banyo var. 50*100lük havlupan kombi vaillant yukarıda yazdğım kombi 3500ytl 12 taksit ben buderus ve ferroliden de fiyat aldım onlarda aynı vediler fakat peşin vailantı terc etmemn sebebi de evin kolon tesistını ve iç etesisatı onlar yaptı. sorun oloursa muhatabımı bileyim diye ama vaillant iyi bir marka mı? aydınlatırsan sevinirim.
  • quote:

Sn maxfocus verdiğin bilgi için teşekkürler Ev izmirde 3.kat mantolamalı brüt 139 ,net 100m kare eve daha daha önce antrede tesisat yoktu ben sonradan yaptırdım. tesisatın yerin altından gidiyor merkezi sistem dedikleri salona 28 mkare 60*140 ve 90*80 odalar 11 ile 13 mkare arası 60*100 lük çocuk odasına 60*120lik antreye 60*80lik petek önerdiler 2 tane banyo var. 50*100lük havlupan kombi vaillant yukarıda yazdğım kombi 3500ytl 12 taksit ben buderus ve ferroliden de fiyat aldım onlarda aynı vediler fakat peşin vailantı terc etmemn sebebi de evin kolon tesistını ve iç etesisatı onlar yaptı. sorun oloursa muhatabımı bileyim diye ama vaillant iyi bir marka mı? aydınlatırsan sevinirim.

Selamlar,

100 m2 net için 8250 kcal ısı gereği var, 17000 kcal veya 20640 kcal tüm cihazlar işinizi görür.
    Toplamda 75-65 için 5,5 mt tesisat yeterli 90-70 olursa ki hiç gerek yok aslında 3,7mt petek.
    Ben sizin yerinizde olsam, 7 mt yaptırır kombiyide en düşük ısılarda kullanırım.
    Salon 28 m2 2310 kcal / 1546 = 1,5 mt pkkp22 h:60 sizin 60 *140 ve 90*80 var fazlaca olmuş 90*80 normalde 600*1400 eşittir. 600*800 olabilir.
    Odalar 11 m2 908 kcal / 1546 = 0,6 mt pkkp 22 h:60 60*100 gayet iyi
    Odalar 13 m2 1073kcal / 1546 = 0,7 mt pkkp22 h:60 60*120 fazla
    Antre ? m2 pkkp22 h:60 60*80 iyi
    Banyo ?m2 4 m2 için verilen havlupan yeterli 6 m2 için 500*1200 lük olabilir. Yada pkkp22 h:40 0.6 mt panel petek kullanın.
    Mutfak ?m2

Toplamda 5,9 mt pkkp22 h:60 denk gelen tesisat mt si var.

Hayret evinizin petek dağılımı tam yoğuşmalı sistem için ideal petek metresinde 75-65 lik tesisatın altında bir tesisat sıcaklığı hedef alınmış.
    Vaillant bilerek mi yaptı bilmiyorum ama çok iyi yapmışlar.
    Vaillantla başlamışsınız onlarla bitirmeniz mantıklı bir karar olur ama yoğuşmalı kombi için vaillant olması şart değil, buderuss vaillanttan bu 20640 kcal lerde daha yi bir ürün, ECA da olabilir. Karar sizin. Yoğuşmasız için vaillantı rahatlıkla seçebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxfocus -- 17 Haziran 2008; 18:34:40 >

• maxfokus yorumların için teşekkürler toplam 7.10 petek hesapladılar bütün gün evde yokuz . bu yüzden yoğuşmalı düşünmedim. Ne dersiniz?
  • quote:

maxfokus yorumların için teşekkürler toplam 7.10 petek hesapladılar bütün gün evde yokuz . bu yüzden yoğuşmalı düşünmedim. Ne dersiniz?

Selamlar,

Tercih sizin sistemdeki petek metresi yoğuşmalı için ideal konumda, ama İzmir olunca yoğuşmalının kendini amorti etmesi oldıkça uzun zaman alabilir. Bu nedenle yoğuşmasız seçmenizde mantıklı. Bu konu sizin için artık tamamen bütçenizle ilgili bir durma dönüştü, tercihinizi buna göre yapın. İlk alım maliyetini arttırmanın gereği yok diyorsanız, yoğuşmasız alın, çevre sağlığı, atık gaz emisyonu, sizin için kayda deymeyecek tasarruf derseniz yoğuşmalı alın.
    Bu arada madem evde çok bulunmuyorsunuz, Demirdöküm Nitron sizin için ideal cihaz, üzerinde günlük haftalık aylık program yapabileceğiniz gelişmiş bir entegre kontrol paneli ile geliyor. Eve iş çıkışı 19:00 geliyorsanız, saat 17:30 programlarsınız kendisi otomatik ısıtmaya geçer geldiğinizde sıcak bir evle karşılaşırsınız.
    Vaillantta alırsanız, ayrıca programlanabilir oda termostadı almanız gerekir. Bu da en az 200ytl üstüdür.

• İlgniz için teşekkürler. bakalım artık son bütçe durumuna göre karar vereceğiz.
  • quote:

maxfokus yorumların için teşekkürler toplam 7.10 petek hesapladılar bütün gün evde yokuz . bu yüzden yoğuşmalı düşünmedim. Ne dersiniz?

Selamlar,

Bu adamlar işi biliyorlar galiba.Şaşırdım desem yeridir. Ben 7 mt dedim siz 7,1 mt petek dediniz valla diyecek bir şey yok , çalıştığınız Vaillant servisini gerçekten iyiymiş. İzmir için başka arkadaşlarada tavsiye edilebilir görünüyor.
    Kolay gelsin. Ayrıca hayırlısı olsun.
  • ben izmirdeyim torbalıda yeni 110 mt kare net ısınacak alanım var ekonomik ve evimi ısıtacak servisindenmemnun olacağımayrıca bana fiyat verebilecek firma varsa ilgilenen cvb larını bekliyorum
    hemen taktırmam lazım herkese tşk ederim lütfencvb sız bırakmayın
  • Max focus Vailantla anlaştık gibi izmirde petek olarak genelde maktek öneriyorlar . Vanalar kas diye firmanın dedi ben e.ca istedim ne dersin?Diğer keşi yapan firmalarda Maktek dedi.Ayrıca Torbalıdaki Telsiz 09 benim Vaillantla görüştüğüm firmayı önerebilirim zaten firmanında merkezi Gaziemirde sanrım size uyar.
  • sosyal can neredeki firma size bu fiyatı verdi pm den adres ve tlf bilgilerini verebilirmisin....
  • quote:

Max focus Vailantla anlaştık gibi izmirde petek olarak genelde maktek öneriyorlar . Vanalar kas diye firmanın dedi ben e.ca istedim ne dersin?Diğer keşi yapan firmalarda Maktek dedi.Ayrıca Torbalıdaki Telsiz 09 benim Vaillantla görüştüğüm firmayı önerebilirim zaten firmanında merkezi Gaziemirde sanrım size uyar.

Selamlar,

Hayırlısı olsun, Kas marka vanayı duymuştum, vanada en önemli konulardan biri iç çapının ölçüsü , bazı vanaların iç çapları yarım parmaktan küçük (12mm) buna dikkat edin , kas marka orta kalite bir ürün diye belirtimişlerdi.Olmuşken ECA alın toplamda 30 ytl fark eder değmez.
    ECA nın vanalarının iç çapı yarım parmak geçip, ama küçük olanları var dikkat iç çapları 12mm altındadır. bunları daha ziyade küçük profil panellerde kullanıyorlar.Çok şık duruyorlar ama burda doğru sirkilasyon daha önemli.
    Valla vaillant sizdeki gibi iş çıkarırsa hiç düşünmeyin.

• quote:

Orjinalden alıntı: telsiz09

ben izmirdeyim torbalıda yeni 110 mt kare net ısınacak alanım var ekonomik ve evimi ısıtacak servisindenmemnun olacağımayrıca bana fiyat verebilecek firma varsa ilgilenen cvb larını bekliyorum
    hemen taktırmam lazım herkese tşk ederim lütfencvb sız bırakmayın

Selamlar,

Sosyalcan arkadaşın vaillant servisinden bir teklif alın, bakalım uygulam için ne diyecekler.
    110 m2 net için 8910 kcal ısı ihtiyacı 17000 ve 20000 kcal tüm kombiler sizin için uygun, üst yazılarda kombi için öneriler yapmıştık sizde duruma göre ister yoğuşmalı ister yoğuşmasız tamamen bütçenize göre hareket edebilirsiniz. Ben yoğuşmalıyı öneririm ama verdiğiniz farkın maddi geri dönüşü sizin içinde çok uzun sürecektir. Sizede aynı sistemle 75-65 göre 6 mt petek ama yoğuşmalı için kullanacaksanız 7,5 mt peteğe kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. (90-70 deki değer ise 4 mt petektir )vaillantın teklifini iletirsiniz.kolay gelsin

• Selamlar

Tekirdağ Çorlu da en son katta (5.katta) 110 m2 dairede oturmaktayız. Eskiden ferroli kat kaloriferi kullanıyorduk fakat şu anda doğalgaza geçmek üzereyiz. Ne marka ve hangi özelliklerde kombi seçmemiz konusunda yardımcı olabilirmisiniz ? Şimdiden teşekkürler..
  • 
Sayfa: önceki 122123124125126
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.