DOĞALGAZ KOMBİSİ ÖNERİSİ?
32739 Cevap2717196 Görüntüleme188 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

698 Mesaj
23 Haziran 2006; 2:27:25 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Bu hafta Viessmann kombi takılacak ve tesisat yapılacak.Aslında bakır borunun çok methini duydum.Ama burada kurt0146 nın kireç sorunu olabileceğini yazdığını görünce rahatladım.Ancak, şimdide süpürgelik üstünden yaptırıldığında genleşme sözkonusu olabildiğini duydum.Ancak, fazla kırıp döktürmekte(yerden olması için) istemiyorum.
Neyse artık, kışın sarkacak;yazın düzelecek anlaşılan...:)

Eğitim cehaleti alır,
eşeklik baki kalır...

50 Mesaj
23 Haziran 2006; 13:14:56 

selam kurt0146 ve diğer arkadaşlar
Evime kombi taktırmak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim yardımcı olursan sevinirim..
Ev yaklaşık 180 m2 ısı izalasyonu yok güneydoğu cepe petek boyu toplam 7,6 metre normalde merkezi sistemde ısınma sorunu yaşamıyorduk..
1- yoğuşmalı mı yoksa hermetik kombi mi tercih etmeliyim 20600 kcal yeterli olurmu( ileride dış cephe ısı yalıtımı yapabiliriz)
2- tesisatı bakır borumu aliminyum folyeli boru tercih edeyim (bakır boruda fiyatlar çok değişiyor)
3- Kombiye dışarıdan gelen gaz tesisatının niteliği çok önemli mi viessma bakır veya çelik öneriyor.
4- Senin bana tavsiye edebilceceğin viessman modeli hangisidir.
5- Ev büyük olduğundan dolayı koridordan bütün odalara dağıtım yaptırmak mı daha iyi olur yada mevcut peteklere sıradan seri hat çekmek yeterli olurmu bunu evi görmediğin için yanıtlamayabilirsiniz.
şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin..

1 Mesaj
23 Haziran 2006; 13:42:40 

slm

ben 1 senedir baykan kullanıyoru

hem ucuz hem az yakıyor tasarruflu baykanın güneş modelini tavsiye ederim

almak istiyen arkadaşlara yardımcı olunur

18 Mesaj
23 Haziran 2006; 15:04:55 

araştırmalarım sonucu öğrendiğim bazi şeyleri sizlerle paylaşmak isterim

örneğin kombilerin sınıflandırılması:
iki türlü sınıflandırılıyor: 1. baca bağlantı tipine göre 2. yanma sistemine göre
baca tipine göre kombiler ikiye ayrılıyor: 1a. dik bacalı 1b. hermetik (balkona konabilen)
yanma sistemine göre kombiler de ikiye ayrılıyor: 2a. klasik 2b. yoğuşmalı
yani hermetik mi? yoğuşmalı mı? şeklinde bir ayrım yapılamıyor. aynı grupta değiller çünkü

diğer bir nokta; kullanılacak boruların mutlaka "oksijen bariyerli boru" olması gerektiği.

diğer bir nokta: çift eşanjörden kastın, aslında iki ayrı eşanjör olduğu, ancak bunlar iç içe olduğu için dışarıdan bakıldığında tekmiş gibi görünmeleri.

diğer bir noktada: ısıtma gücünün 80 birim üzerinden allınması sonucu klasik kombilerin veriminin %90 olduğu (72 birim- kayıp %18), yoğuşmalıların ise %107 olduğu (85,6 birim- kayıp %13.4). bunu dikkate alarak yoğuşmalının kendini ortalama dört yılda amorti ettiği söyleniyor. çünkü mesela buderusta klasik tipten 400 € daha pahalı.

şimdilik böyle...

.....

18 Mesaj
23 Haziran 2006; 15:14:22 

düzeltiyorum; %18 değil %28. böylece kazanç aslında kombi satanların söylediği gibi %20 değil %15.

diğer bir nokta daha ilave edeyim: kışın ısınırken her bir derecelik sıcaklık artışının faturaya etkisi +%10 muş.

.....

50 Mesaj
23 Haziran 2006; 16:16:24 

Selam arkadaşlar yukarıdaki soruları sormamın ana sebebi şu idi vallyant ve viessman benim evimde keşif yaptı ikiside bakır boru ve hermetik önerirken Buderuss kesinlikle yoğuşmalı iş yapar dediler ve aliminyum folyeli plastik boru önerdi..
Yoğuşmalı sistemden yüzde 107 verim alabilmek için kombi çıkış suyu sicaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekiyormuş kafamı karıştıran nokta esas olarak bu Ben çorluda oturuyorum ve aralık ocak şubat aylarında petek ısısı 60 derenin pek altına inmeyecek olması ..Eğer yoğuşmalı sistemden verim alabilirsem tabiki bunu almak istiyorum ama normal kombi gibi yüzde 94 verimle çalışak ise yoğuşmalı kombi almam mantıklımı sizce..
Değerli yorumlarınızı bekliyorum..

424 Mesaj
23 Haziran 2006; 21:27:53 

Viessmann Vitopend 200 modelini 2450 YTL 10 taksit veriyorlar (montaj dahil).

Vaillant 242-5 B/H (Hermetic-dijital-20bin Cal) modelini de 1800 YTL 9 taksit veriyorlar (Montaj dahil).

Sizce nasıl? Daha uygun fiyatlar olabilir mi? Ve hangisi daha mantıklı? (Yer: Konya)

Teşekkürler...

1493 Mesaj
23 Haziran 2006; 23:33:40 

quote:

Orjinalden alıntı: fbuyukbalkan

Viessmann Vitopend 200 modelini 2450 YTL 10 taksit veriyorlar (montaj dahil).

Vaillant 242-5 B/H (Hermetic-dijital-20bin Cal) modelini de 1800 YTL 9 taksit veriyorlar (Montaj dahil).

Sizce nasıl? Daha uygun fiyatlar olabilir mi? Ve hangisi daha mantıklı? (Yer: Konya)

Teşekkürler...

Bu fiyatları nereden verdiler arkadaşım? İnternetteki peşin fiyattan bile ucuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm71 -- 23 Haziran 2006; 23:33:52 >

Çocuklukta terbiyeli, gençlikte kendinin efendisi, olgun yaşında dürüst, yaşlılıkta yol gösterici, ölürken de yakınmayan kişi ol.

424 Mesaj
24 Haziran 2006; 0:04:56 

quote:

Orjinalden alıntı: mllm71

quote:

....

Teşekkürler...

Bu fiyatları nereden verdiler arkadaşım? İnternetteki peşin fiyattan bile ucuz.

Konya'da vaillant ve veissman bayileri...

Ama hangisi konusunda karar veremedim. Acaba veissmana o kadar fazla para vermeye değermi?...

385 Mesaj
24 Haziran 2006; 11:09:06 

BENDE KONYADA OTURUYORUM

TOKİ NİN EVLERİNE TAŞINACAĞIM BU AY SENLE GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİNDE BULUNSAK İYİ OLACAK

BEN YERLİ BİR MODEL DÜŞÜNÜYORUM DEMİRDÖKÜM VİNTO MODELİ

YABANCI ALACAKSAM VİESMAN VİTOPEND 200 MODELİ SENİNDE FİKİRLERİNİ ALMAK İSTİYORUM

10 Mesaj
25 Haziran 2006; 20:54:27 

sayın kurt0146,

burada verdiğiniz bilgiler gerçekten teşekkürü hak ediyor.
bence de imkanı olanlar için viessmann ilk hatta tek tercih olmalı.

fakat euro çok yükseldi. illa ki diğer markalar hakkında bilginiz vardır.

1. euro düşmezse veya hemen şimdi almak zorunda olanlar için viessmann dan sonra, fiyatı düşük bütçeliler için uygun olan, tavsiye edebileceğiniz 2-3 marka modeliyle birlikte yazarsanız çok memnun oluruz.

2. radyatör tavsiyeniz nedir? uzun vadede korezyon, paslanma, delinme yapmayacak, ısınmaya max katkı yapacak olan hangileridir. neye dikkat etmek lazım.

18 Mesaj
26 Haziran 2006; 8:15:37 

bu hafta sonu bayisiyle vitopend 100 için anlaştım. 3200YTL montaj dahil. 4 taksit..

yoğuşmalı kombinin çıkış sıcaklığının 50 derecenin altında olması gerektiği doğru. bu nedenle çok soğuk geçen aylarda faturaların diğer kombilerle aynı gelmesi normal. ama yazları %15 oranında daha az gelecektir. buda iyi bir tahminle 4-6 yıl arasında geri dönüşüm demektir. cebine güvenen amorti süresi ortalama beş yıl olan kombiyi taktırsın. çünkü fark min. 400€. üstelik 20000 kcal kombi için yoğuşmalı kombi sadece buderusta var. vitopend 200 yoğuşmalı değil. 20000 likbir kombide istanbulda bile 3+1 daire için fazla bile..

.....

146 Mesaj
26 Haziran 2006; 12:44:09 

Arkadaşlar bu başlıkta gerçekten güzel şeyler yazılıyor. Son yazdığımdan bugune kadar yazılan mesajlara baktım gerçekten güzel doğru ve bilinçli yorumlar yapılmış. Buna eğer katkımız oluyorsa ne mutlu bana.

Sayın erkankurt
Radyatör tavsiyem Termo Teknık olacaktır. 10 yıl garantılı ve süper bir radyatör. Sorunu yok. Çorluda fabrıkası var. ve uretımının ancak %20 sını Türkiye ye satabılıyor. yutrdışı satışları olağanüstü seviyede. radyatör alırken içindeki su kanallarının boyunun radyatör boyuna max derecede yakın olmasına dıkkat edılmelıdır. Yanı 60 cm yukseklıgındekı bır radyatörde 55 cm su kanalı yukseklıgı oluyorsa ıyıdır. bunuda ustten ızgaralı kısıma ve alltan da bakarak anlayabilirsiniz.

Bütün kombiler Euro ile satılmaktadır. Demirdöküm bile satışları Euro ile yapılıyor. Fakat çok hızlı artış kombi firmalarının acil toplantılarına neden oldu. Ve başta Viessmann olmak üzere firmalar döviz kurunu sabitlediler. Ama hepsinin sabiti farklı. Burada Doğalgaz Tesisatçı Firmalar ise kuru sabitlemedi ve artışları an ve an yansıtmaya başladı. Onun için benden ikinci bir kombi istemeyin :) ancak Termo Teknık yetkılılerı ıle gorustugumde bana İngilterenın en çok satılan kombisini Türkiye pazarına Termo Teknık adıyla sunacaklarını söylediler. Kombileri de gördum. İnanılmaz küçük derecede. Fiyatları ise Piayasada en düşük olacak şekilde ayarlanacakmış. Ama kalite için şu an bişey sölemem.Açıp incelemek ve çalıştırmak laazım.

Sayın fbuyukbalkan ve kaptancortis

Viessmann Vitopend 200 modelini 2450 YTL 10 taksit veriyorlar (montaj dahil). demişsiniz. Viessmann vitopend 200 modelin de ıkı çeşidi bulunuyor. Vitotronıc 100 panel ve vitotronıc 200 Panel. arasında 250 ytl bır fark oynuyor. 100 panel için normal bir fiyat. 200 panel ise çok iyi fiyat. Kaçırma derim. 200 panelın 100 panelden farkı: Dış hava sensoru bulunması , gunluk haftalık ve aylık program yapabılme, gunu 4 ayrı bolume ayırabılme, tatıl ve party fonksıyonları bulunmasıdır. adından da anlaşıldıgı gıbı panel farklılıgı vardır. Kombi teknık ozellıklerı aynıdır. Elektronık olarak farklılık gostermektedir.

146 Mesaj
26 Haziran 2006; 12:50:45 

Sayın fbuyukbalkan ve kaptancortis

Viessmann verilen parayı kesınlıkle hakedıyor.

Sayın yukii

yoğuşmalı sistem için yazdıklarınız doğru. Ancak Çorluda kışın 60 derece olmalı diyorsunuz. Bunu 50 derece tutarak aynı ısıyı alabilirsiniz. bunun için radyatör ilavesi yapmanız lazım. Yoğuşmalı sıstemın özeliği düşük sıcaklık yüksek ısı dır. siz düşük sıcaklıkta yuksek ısı almanız gerekıyor . bu yüksek ısıyı da çok radyatör olunca alırsınız. Viessmann yoğuşmalı modelın en alt kısımda vitodens 200 gelmektedir. 22600 kcal/h kapasitelidir.
vitopend 200 yoğuşmalı değil doğru ancak bu kombıde hiçbir kombıde bulunmayan baca gazı adaptasyon sıstemı vardır. bunun açıklamasını daha once yapmıstım.

146 Mesaj
26 Haziran 2006; 12:56:05 

kalkanik

diğer bir nokta: çift eşanjörden kastın, aslında iki ayrı eşanjör olduğu, ancak bunlar iç içe olduğu için dışarıdan bakıldığında tekmiş gibi görünmeleri. DEMİŞSİN. Bu yanlış eşanjörü tek olan kombilerde vardır. Ikı tane olanda. İki tane olanlar ayrı ayrıdır. Biri kazan kısmında olur diğeri ise su girişinin oldugu yerde bulunur. Biri ön ısıtma yapar diğeri ise istenilen dereceye getirir. bu sayede daha az yakıt harcanır.
diğer bir nokta; kullanılacak boruların mutlaka "oksijen bariyerli boru" olması gerektiği. DEMİŞSİN. bu ifade mutlaka aliminyum folyolu boru olarak düzeltebilirsin. bu ıkı cumleyı de sana söyleyenler kendi markalarını kullanmak ıcın boyle demıs.

146 Mesaj
26 Haziran 2006; 12:58:56 

quote:

ECA kombiler hakkında yorum alabilirmiyim? Artı kombilerin gürültü seviyelerini de söyleyebilen çıkarsa sevinirim.
Bu arada bir de Vaillant'ın artık rekabet edebilmek için kombi malzemelerinde kaliteden ödün vermeye başladığını duydum. doğruluğu nedir?
Teşekkürler...

eca vestel ve bosch aynı kombilerdir.İnanmayan gitsin baksın. Eca Eurostar harıcınde memnunıyetsılıkler duydum. Eurostar iyi diyemem. ama şikayet duymadım.

Vaillant turkiye pazarında pay alabilmek için
Türkiyeye özel kombi üretimi yapıyor gibi bir söylem bende duydum. ama bunu net olarak soyleyemem.

146 Mesaj
26 Haziran 2006; 13:19:20 

quote:

Orjinalden alıntı: yukii

selam kurt0146 ve diğer arkadaşlar
Evime kombi taktırmak istiyorum fakat bir türlü karar veremedim yardımcı olursan sevinirim..
Ev yaklaşık 180 m2 ısı izalasyonu yok güneydoğu cepe petek boyu toplam 7,6 metre normalde merkezi sistemde ısınma sorunu yaşamıyorduk..
1- yoğuşmalı mı yoksa hermetik kombi mi tercih etmeliyim 20600 kcal yeterli olurmu( ileride dış cephe ısı yalıtımı yapabiliriz)
2- tesisatı bakır borumu aliminyum folyeli boru tercih edeyim (bakır boruda fiyatlar çok değişiyor)
3- Kombiye dışarıdan gelen gaz tesisatının niteliği çok önemli mi viessma bakır veya çelik öneriyor.
4- Senin bana tavsiye edebilceceğin viessman modeli hangisidir.
5- Ev büyük olduğundan dolayı koridordan bütün odalara dağıtım yaptırmak mı daha iyi olur yada mevcut peteklere sıradan seri hat çekmek yeterli olurmu bunu evi görmediğin için yanıtlamayabilirsiniz.
şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin..

7,6 metre petek ile ısınman çoook zor. Kabaca en az 13 metre olmalıdır. Yoğuşmalı senın faturana katkıda sağlar. Paran varsa Yoğuşmalı al, bu ebatlarda kombide yoğuşmalının faydasını çok net görürsün. Bakır ile uğraşma folyolu boru işini görür. tamir ve bakımıda kolay. yurtdışında tum kombiler bakır yaptırıyorlar. çunku yurtdışında folyolu nadir, belkıde hiç kullanılmııyor.Seri hat çekmen hangi kombi olursa olsun kobinin çalışmasını zorlar. En az ıkıye bolmen lazım. korrıdordan dağıtma mobil<sistemdir. kollektor vasıtasıyla kombiden gelen su her radyatöre ayrı ayrı gider.

50 Mesaj
26 Haziran 2006; 14:10:48 

Selam veriğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Şimdilik ilave petek koymadan idare etmeyi düşünüyorum ufaktefek bir kaç sorum daha olacak..
Mevcut petek sistemi yaklaşık 10 yıllık bir sistem bununla ilgili ne yapmalıyım içlerini temizletmem gerekirmi..?
Birde kombi çıkış ve girişlerinde kullanılması sizce mutlaka gerekli olan parçalar nelerdir..
Sanırım küresel vana su giriş çıkışlara pislik turucular konması gerekli ana gaz girişine seloneid vana öneriyorlar bunlar gereklimidir ve artı nelerin de mutlaka yapılması gerekir..
Kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yukii -- 26 Haziran 2006; 19:18:32 >

10 Mesaj
26 Haziran 2006; 15:35:25 

ECA Fortius alan, kullanan veya bilgisi olan var mı arkadaşlar?

1 Mesaj
26 Haziran 2006; 16:18:02 

Selamlar;

quote:

- Benim İstanbul Beylikdüzündeki evim en üst katta ve ısı yalıtımı şu an için yok,
- Daire hacmi 110 m2, 3 oda bir salon, mutfak, banyo, tuvalet şeklinde,
- Kombinin konulacağı alan 2,5 - 3 m2 civarında kapalı bir balkon,
- Dairenin konumu Güneybatı cephesine bakıyor.

Bu daire için gerekli ısı kalorisi, peteklerin metrajı ve doluluğu, kombinin özellikleri vs.. gibi bilgiler konusunda beni yönlendirebilecek fikirler arıyorum. Henüz Kombi için bir marka düşünmedim halen araştırıyorum.

Benim gibi bir tüketicinin özellik olarak arayacağı önemli olan noktalardan birkaçı :
1- Özellikle kış aylarında elektrik kesintilerine karşı donma emniyeti olmalı, ( babamların kullandığı 2 aylık vaillant marka kombi donunca 650 YTL masraf ödedik ve garanti olarak kabul etmediler, ayrıca servis 2 günde geldi)
2- Yeteri derecede tasarruf yaparak beklenen ısıyı sağlayabilmeli,
3- Herhangi bir şikayette servis çağrıldığında zaman kaybı yaşatmamalı, servis ağı güçlü olmalı,
4- Tatmin edici bir garanti süresi ve şartları olmalı gibi...

Forumda yazılanların tamamını okudum ve okudukça kafamı toparlamak için epey bir çaba sarfettim. Hangi kombiyi neden kullanmalı düşüncesine pek az cevap var. Sadece şu kombiyi kullanın memnun kalacaksınız şeklindeki açıklamalar benim için yeterli gelmedi. Bu konularda oldukça bilgili ve araştırmacı oldukları anlaşılan başta Sayın Kurt'a ve diğer detaylı açıklama veren arkadaşlara şahsım adına teşekkür ediyorum.
Ben birkaç gündür internette kombileri araştırıyorum ve bu forumu okuduktan sonra araştırmamı daha da genişletmeye çalıştım, çünkü hakikatten piyasada çok fazla marka ve çok değişim modeller, özellikler var.

Ancak yukarıda benim için en önemli 4 husus konusunda tatmin edici açıklamalar bulamadım. Bu konuda desteklerini esirgemeyecek arkadaşlardan mümkünse tecrübelerini paylaşmalarını istiyorum. Yardımlarınızı bekliyor herkese hayırlı günler diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TarkanV -- 26 Haziran 2006; 16:21:54 >

1493 Mesaj
26 Haziran 2006; 19:36:13 

Arkadaşlar bizim mahalledeki firmadan bugün fiyat aldım (peşin). Yazıyorum.
100m2 daire 4 oda ve 1 koridor, 1mutfak, 1banyo: toplam 7 radyatör

Viessmann vitopend 100 kombi : 1565 Ytl
Doğalgaz tesisatı : 500 Ytl
Radyatörler 1 havlupan (Airfel)6,5m : 702 Ytl
Radyatör vanası 14 adet : 98 Ytl
Kombi bağlantı eelemanları : 50 Ytl
Radyatör montajı,işçilik ve
plastik borular (tabana gömme) : 600 Ytl

TOPLAM :3.515 YTL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mllm71 -- 26 Haziran 2006; 19:38:45 >

Çocuklukta terbiyeli, gençlikte kendinin efendisi, olgun yaşında dürüst, yaşlılıkta yol gösterici, ölürken de yakınmayan kişi ol.

736 Mesaj
26 Haziran 2006; 21:39:01 

bende bugün fiyat aldım bulduğum en uygun viessman 100 1587 milyon

6m 10cm petek ve diğer malzemeler dıştan döşeme .ferroli marka takım 1850 ytl

montaj dahil toplam 3437 ytl.

kombiyi daha araştırıcağım

bilen warsa uygun olanı yazarsa sewinirim

1058 Mesaj
27 Haziran 2006; 13:52:55 

Viessmann 100 modelinde yoğunlaştırma sanırım yok okuduğum kadarıyla gözden kaçırmadıysam göremedim.

,Peki ferroli nasıl iyimi

736 Mesaj
27 Haziran 2006; 19:07:21 

bugün vitopend 100ü 1480e aldım ilginize teşekkürler arkadaşlar

146 Mesaj
27 Haziran 2006; 19:27:29 

quote:

Orjinalden alıntı: yukii

Selam veriğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Şimdilik ilave petek koymadan idare etmeyi düşünüyorum ufaktefek bir kaç sorum daha olacak..
Mevcut petek sistemi yaklaşık 10 yıllık bir sistem bununla ilgili ne yapmalıyım içlerini temizletmem gerekirmi..?
Birde kombi çıkış ve girişlerinde kullanılması sizce mutlaka gerekli olan parçalar nelerdir..
Sanırım küresel vana su giriş çıkışlara pislik turucular konması gerekli ana gaz girişine seloneid vana öneriyorlar bunlar gereklimidir ve artı nelerin de mutlaka yapılması gerekir..
Kolay gelsin..

komürlü sistemlerde dolaşan sıcak suda metal tortular oluşturur. tabı radyatörün içinde de korozyonlar oluşur. bu nedenle temizletmeniz önerilir. Temizlettikten sonra yanı sökülüp takıldıktan sonra başta radyatör vanası olmak üzere bazı bağlantı elemanlarının kaçırdığını suyun sızdığını göreceksiniz. Bu nedenle bu bağlantı elemanlarından ömürlerini tamalamış olanları değiştirmeniz gerekmektedir.
Kombi giriş çıkışlarında küresel vana ve pislik tutucular zorunlu elemanlardır. (viessmann için diğerlerinin değişiklik gösterebilir) ancak su girişlerine koyulmayabiliyor. bu kısıma da koyulmasının yararı olacaktır. kombi alt bağlantı seti diye hazır bir set vardır. bu 8 li ve 10 lu olmak uzere ıkı çeşittir. 10 lu kullanırlarsa giriş kısmına da vana takılır. Pislik tutucu önemlidir. Kombi garip sesler çıkarırsa bunun ilk nedeni pislik tutucudur. vanayı kapatıp pislik tutucuyu anahtarla sökebilir ve temizleyebilirsiniz.Seloneid vana gaz alarm cihazına bağlı olarak çalışır. Gaz alarm cihazı ile arasında kablo ile iletişim sağlanır. Gaz alarm cihazı sinyal verdiğinde seloneid vana gazı keser. Bu tavsiye edilen bir hizmettir. Fakat gaz alarm cihazı 10-20 euroluk bişey ise yemek buharına dahi öter ve durduk yere gaz keser. bu durumda da ıyı bır alarm cihazı alınmalıdır. bunun fiyatı da 100 euroya kadar çıkmaktadır. Selonoid vana bazı şehirlerde zorunludur. Eğer zorunlu değilse bence gerek yok. Mutfaktakı menfeze önem gösterin yeter.

Arkadaşlar sorularınızı burda cevaplamaya çalışıyorum. Lütfen mail atmayınıZ.

736 Mesaj
27 Haziran 2006; 21:22:39 

slm kurt 0146 arkadaşım ben yukardada belirttiğim gibi bugün viessman edindim.

tesisat içinde bir yerle anlaşma aşamasındayım

takacağı radyotör paneller ve musluk vs zabazingolar ferroli olcak

bu aldığımız cihaza uyumluluk olarak markalar fark edermi?

ve akabinde montajda veya söncesi sonrası nelere dikkat etmeliyim

yardımcı olursan çok sewinirim şimdiden teşekkür ederim

736 Mesaj
27 Haziran 2006; 21:25:01 

quote:

Orjinalden alıntı: forever_boy

takacağı radyotör paneller ve musluk takımları vs zabazingolar ferroli olcak

bu aldığım cihaza uyumsuzluk gösterme olayı olurmu?

ve akabinde montajda veya öncesi sonrası nelere dikkat etmeliyim

146 Mesaj
28 Haziran 2006; 11:13:15 

quote:

Orjinalden alıntı: TarkanV

Selamlar;

quote:

- Benim İstanbul Beylikdüzündeki evim en üst katta ve ısı yalıtımı şu an için yok,
- Daire hacmi 110 m2, 3 oda bir salon, mutfak, banyo, tuvalet şeklinde,
- Kombinin konulacağı alan 2,5 - 3 m2 civarında kapalı bir balkon,
- Dairenin konumu Güneybatı cephesine bakıyor.

Benim gibi bir tüketicinin özellik olarak arayacağı önemli olan noktalardan birkaçı :
1- Özellikle kış aylarında elektrik kesintilerine karşı donma emniyeti olmalı, ( babamların kullandığı 2 aylık vaillant marka kombi donunca 650 YTL masraf ödedik ve garanti olarak kabul etmediler, ayrıca servis 2 günde geldi)
2- Yeteri derecede tasarruf yaparak beklenen ısıyı sağlayabilmeli,
3- Herhangi bir şikayette servis çağrıldığında zaman kaybı yaşatmamalı, servis ağı güçlü olmalı,
4- Tatmin edici bir garanti süresi ve şartları olmalı gibi...

Ancak yukarıda benim için en önemli 4 husus konusunda tatmin edici açıklamalar bulamadım. Bu konuda desteklerini esirgemeyecek arkadaşlardan mümkünse tecrübelerini paylaşmalarını istiyorum. Yardımlarınızı bekliyor herkese hayırlı günler diliyorum.

1- Elektrik kesintisine karşı kombi içinde kalan su ile korunabilir. Bu Çift eşanjörlü kombilerde mumkun olabilir. Ama marka veremem.Benım bulunduğum şehirde bir yangın çıktı ve tedaş elektriği gaz idaresi de gazı kesti o mahallede, o mahallede onlarca Vıessmann kombi kullanan vardı. ama içinden biri elektrik kesildi diyerek kombının duğmesini kapadı ve uyudu. Sabah kalktıgında ıse kombi donmustu. Viessmann da bu şekilde bir don olayı yaşandı ve servis aynı gün müdahale etti, Masrafı ise 200 ytl felandı. Buna Viessmann da yardımcı oldu. Bu gibi olaylarda daha dikkat etmek gerekıyor. elektrik kesildi diye elektrik hattını kapatıp kombinin elektrik geldıgınde de çalışmasını önlemek yanlış.
2-Viessmann kombilerde vitopend 100 hariç tum modellerde baca gazı adaptasyon sıstemı mevcuttur. Bu sistemı daha once anlattım. Bu sistem sadece Viessmann da var. bu sayede kesınlıkle diğer kombilerden ekonomıktır. Bu aşamada sizler evin yalıtımına dikkat etmenız gerekır. Pencere ve kapılardan %30 luk bır ısı kaybı oluyor. Bu alanlara dikkat etmenız gerekıyor.
3-bu konuda Bulunduğum şehirde yine viessmannı tek geçerim. Bunu anlamanızın kolayı var. Herhangi bir arıza uydurun. Ve almayı düşündüğünüz kombi servislerini arayın, ne zamana randevu verecekler, ne fıyat verecekler? bu sayede servıs kalıtesını de ölçmüş olursunuz. Viessmann servisleri 1 sene genel merkezde eğitimden geçirilmektedir.
4-büyük bir çoğunluk 2 yıl garantı vermketedir. Ancak bazı markalar 3 yıl verıyor. Bu 2 yıllık garantıyı de yıllık bakım ucretı odeyerek uzatabılırsınız.

bunlar benım yorumlarım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

146 Mesaj
28 Haziran 2006; 11:17:19 

quote:

Orjinalden alıntı: morphsonur

Viessmann 100 modelinde yoğunlaştırma sanırım yok okuduğum kadarıyla gözden kaçırmadıysam göremedim.

,Peki ferroli nasıl iyimi

Viessmann Vitopend 100 ,200,222 modellerı yoğuşmalı değildir.

Vitodens serisi yoğuşmalıdır.

146 Mesaj
28 Haziran 2006; 11:26:01 

quote:

tesisat elemanları ile bir uyumluluk olarak bir fark yaratmaz. İstediğiniz markayı alabilirsiniz.
Kombi montajında alt bağlantı seti ve arkada bulunması gereken çapraz bağlantı askısı mutlaka takılmalıdır. Servisler bunlara dıkkat ederler. kombiden çıkan tümk parçalar kullanılmalıdır. eğer parça artırıyorsa kesın eksık bağlantıdır ve kesınlıkle ılerde sıze sorun yaratacaktır. Bunlar ayrı kutu içerisinde veriliyor. Resim olarak aşağıya attım.

736 Mesaj
28 Haziran 2006; 22:13:27 

quote:

Orjinalden alıntı: kurt0146

quote:

tesisat elemanları ile bir uyumluluk olarak bir fark yaratmaz. İstediğiniz markayı alabilirsiniz.
Kombi montajında alt bağlantı seti ve arkada bulunması gereken çapraz bağlantı askısı mutlaka takılmalıdır. Servisler bunlara dıkkat ederler. kombiden çıkan tümk parçalar kullanılmalıdır. eğer parça artırıyorsa kesın eksık bağlantıdır ve kesınlıkle ılerde sıze sorun yaratacaktır. Bunlar ayrı kutu içerisinde veriliyor. Resim olarak aşağıya attım.

bunları öğrenmemiz çok iyi oluyor teşekkür ederim

senin yine aklına önemli şeyler gelirse bizi bilgilendirirsen çok iyi olur ben takip ediyorum

aklına geldikçe yaz dostum senin gibi adamları mumla arasak bulamayız walla

sağol sağol

18 Mesaj
30 Haziran 2006; 10:29:43 

sonunda, dün vitopend 100 taktırdım. 3200 ytl ye dört taksit. petekler hariç komple, montaj dahil.
yaklaşık dokuz saat uğraştılar. ama iyi iş çıkardılar. işçilikten memnun kaldım. umarım viessman da mahçup etmez..

.....

146 Mesaj
30 Haziran 2006; 12:12:23 

quote:

Orjinalden alıntı: Kalkanik

sonunda, dün vitopend 100 taktırdım. 3200 ytl ye dört taksit. petekler hariç komple, montaj dahil.
yaklaşık dokuz saat uğraştılar. ama iyi iş çıkardılar. işçilikten memnun kaldım. umarım viessman da mahçup etmez..

Hayırlı olsun. İşçiliği beğendiysen eminim Viessmann da mahçup etmeyeceklerdir.

385 Mesaj
2 Temmuz 2006; 22:48:55 

demirdöküm vinto aldım özellikleri şunlar yerli malı diye aldım ama oda ithal mış olsun servisi önemli benim için

LCD Panel
Dokunmatik tuşlar
Elektronik ateşleme
Yüksek verim
Minimum boyut
Kademesiz (Full) alev modülasyonu
Donma emniyeti
Pompa anti-blokaj sistemi
Diagnostik arıza teşhis sistemi
Üstün sıcak su konforu
Çift eşanjör sistemi
Düşük debilerde kullanım
Montaj kolaylığı
3 yıl garanti

1 Mesaj
3 Temmuz 2006; 0:33:01 

Sayın Kurt0146 ; Yazdıklarınızı okuduktan sonra bu forma üye oldum sıkıntıda olduğum bir bilgiye ihtiyacım var Buderus un 24000 veya 25000 Kcal/h lik kombisine denk gelecek Viessmann modelini verebilirmisiniz. yahut diğer bir soru Vitopend200 den bir büyük kapasiteli kombisi nedir? veya ne yapmamiz lazimdir?
mümkünse çok acil bilgiye ihtiyacım var. Kullanacağım daire 185mkare ve 10.5 mt re radyatör uzunluğum var. Teşekkürler.

146 Mesaj
3 Temmuz 2006; 13:35:07 

Viessmann vitopend 200 kombinin 25000 kcal/h kapasiteli modelleri de piyasaya sunulmuştur. Bayiileriden bulabilirsiniz. Evinizin metrekaresıne gore radyatör uzunluğu çok az , ilave yapmanızı öneririm.

Viessmann Vitopend 200 Kombi
30 kw kapasiteli olan sizin evinizin için idealdir.

147 Mesaj
5 Temmuz 2006; 16:44:20 

e.c.a calora almayı düşünüyorum ama çok yaktığı hakkında bir duyum aldım doğruluk derecesi nedir?

48 Mesaj
6 Temmuz 2006; 3:11:25 

quote:

sn.forever_boy, vitopend 100ü acaba nereden aldığınızı öğrenebilirmiyim?
çok iyi fiyata almışsınız,güle güle kullanın.

2006 Getz 1,5 CRDİ FULL SR.

240 Mesaj
6 Temmuz 2006; 10:23:07 

http://www.spotmallar.com/

Burada kombi satanlari ve almak isteyenleri izleyebilirsiniz. ADEN kombiyi burada buldugum bir firmadan 850ytl pesine aldim 1 ay once....

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
6 Temmuz 2006; 15:18:45 

aden 20.000k/cal kombiler şu an pıyasa fiatı peşin 1150 ytl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi texass -- 6 Temmuz 2006; 15:18:42 >

736 Mesaj
7 Temmuz 2006; 9:41:47 

quote:

Orjinalden alıntı: nikon

quote:

sewgili nikon altın handan aldım

4 Mesaj
7 Temmuz 2006; 16:15:23 

arkadaşlar uzun yıllardan beri doğalgaz işi yapıyorum. şu anda piyasadaki en iyi kombi buderus u022 yoğuşmalı modeli. ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olurum bugra_81@hotmail.com

11 Mesaj
7 Temmuz 2006; 22:34:01 

Sayın Kurt0146; YAZDIKLARINI OKUDUM VE BU KONUDA BİLGİNİN FAZLA OLDUĞU AŞİKÂR. BANADA YARDIMÇI OLURSAN ÇOK SEVİNİRİM.
Balıkesirde yaşıyorum mesleğim fizik öğrt. Bu sene doğalgaz kullanmayı düşünüyorum.

Evimiz 100 metrekare3 oda 1 salon. 4. ara katta oturuyoruz çift eşanjörlü ,hermatik bir kombi almayı düşünüyorum.
Evimizin 3 cephesi güney hariç diğer açık. Dairemin açık olan kısımlarına 4 cm 'lik izalasyon malzemesi ile kapattım.
Pencereler çift çam pvc 2 tanede balkon kapısı var. Birkaç firmaya ölçtürdüm ve 6,5 metre petek kullanmam gerektiği söylendi.
Ben petek uzunluğunu biraz arttırmak istesem benim için avantaşmıdır yoksa dezavantajmıdır?
Bana hangi marka ve kaçlık kombi önerirsiniz.

BALIKESİR'DE BU DOĞALGAZ İŞİNİ EN İYİ KİM YAPTIĞINI BİLEN VARSA LÜTFEN YAZSIN.
TEŞEKKÜRLER...

eminkiman

48 Mesaj
8 Temmuz 2006; 1:20:11 

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: nikon

quote:

sewgili nikon altın handan aldım

eğer bir sakıncası yoksa aldığınız yerin telefon numarasını verebilirmisiniz?

781 Mesaj
8 Temmuz 2006; 10:11:04 

Nikon,
Altin HAN'daki kombicinin numarasini PM'den gonderdim.
selamlar...

139 Mesaj
8 Temmuz 2006; 12:49:29 

herkese kolay gelsin arkadaşlar bu yıl yeni dogalgaz geldi şehrimize size birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok yardımcı olacaksınız.
1-eve hemen doğalgaz bağlatıyımmı
2-suan evimde kat kal.var 95 m2 evin kullanım alanı var ve 9 mt petek mevcut petek yeterlimi kombi kaç kwlik olmalı banyoda sofben bacası var herm.gerek varmı yoguşmalı mı olmalı
3-bir kombi saatte kaç metreküp gaz yakar veya ortalama 95 m2 bir evin aylık yakıtı ne olur kışın sürekli evde bulunan var daire orta kat camlar pvc çift cam alt kat boş evde birde bebek var ısınma degerini ona göre hesaplayalım
4-kombi markası okadar önemlimi kombi alırken nelere dikkat etmem gerek bilgilerinizi benimle paylasırsanız çok sevinirim

48 Mesaj
8 Temmuz 2006; 20:56:48 

quote:

Orjinalden alıntı: sulokal

Nikon,
Altin HAN'daki kombicinin numarasini PM'den gonderdim.
selamlar...

teşekkürler...

1 Mesaj
12 Temmuz 2006; 11:26:47 

Merhaba, Buderus bayisiyim. Forumdaki yazılanları kısmen okudum. Firmam Kayseri'de.
Okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla bazı konularda yanlış yönlendirmeler yapılmış. Mesela çift eşanjör konusu. Teknoloji yavaş yavaş tek eşanjöre kayıyor. Ama nedir bu tek eşanjör onu bir açıklayayım.Bakır bir boru düşünün, içinden bir bakır boru daha geçiyor ve birinde kalorifer sıcak suyu diğerindede kullanım sıcak suyu ısıtlıyor. Şimdi herşeyden önce tüm kombiler kullanım suyu öncelikli çalışır yani siz sıcak suyu açınca kalrofieri keser. Çift eşanjörde bir adet 3 yollu vana vardır. Bir girişi iki çıkış. Suyun yönlendirilmesi bu üç yollu vana ile yapılır, fakat üç yollu vana mekanik olduğu için her zaman arıza riski vardır. Öte yandan ne yazıkki pek çok tek eşanjörlü kombide de bu iş için bir diyafram kullanılır ve bu diyafram zamanla esnekliğini kaybettiği için arıza riski olmaktadır. Kaliteli markalarda diyafram sistemi yerine farklı sistemler geliştirilmiştir. Çift eşanjör olayı tamamen bir yönlendirmedir. Buderus'ta da tek eşanjörlü sistem vardır ve 3 senedir (KAyseri'ye gaz gelmeden önce bile) ciddi başarılar elde etmiştir.
İkinci bir konu olaraksa yoğuşmalı cihazların küçük ısıtma alanlarında yoğuşma yapmayacağı düşüncesinin doğruluğu ile ilgili.Yoğuşmalı cihazlarda verimin yükselmesi radyatörlerden kombiye dönen suyun soğuk olmasına bağlıdır. Ne kadar soğuk olursa verim o kdar artar. Büyük evlerde bu daha net izlenebilir ama küçük evlerdede yoğuşma meydana gelir.Doğalgazın çiğ sıcaklığı 55 derecedir ve kombi sürekli 80 derecede yanmaz. duruma göre bu sıcaklık 30 derecelere kadar düşer bu nedenle yoğuşma mutlaka olur. Tasarruf etmeniz daha çok kullanım şeklinizle orantılıdır. Çok yakarsanız faturanız aynı oranda artar.
Buderus teknoloji üretir bu nedenle reklamını göremezsiniz. Bizim için önemli olan müşteri memnuniyetidir.

2762 Mesaj
12 Temmuz 2006; 18:50:35 

quote:

Orjinalden alıntı: xtolga

Arkadaşlar herkes kendi kombisini tavsiye ederse yeni alacaklara pek faydamız dokunmaz, kullandığımız kombilerde iyi yada kötü yanlarını aktarırsak, daha faydalı olacağımıza inanıyorum.

kurt0146, Valliant kombiler hakkında dediklerine dikkat çekmek istiyorum, Valliant ın Türkiye için bazı modelleri Macaristanda üretiliyor buna dikkat edin. Bende alırken böyle birşey duymuştum, bu işi eper araştırdım. Almanyada üretilenleri tercih ederim. Almanyada üretilmeyenler başka bir isim altında Valliant garantisiyle satılıyor.

yanlışşş. ben 10 yıllıkl vaillant bayisiyim..böyle bişey yok...

skoda turkey / detailing turkey

2762 Mesaj
12 Temmuz 2006; 18:53:40 

arkadaşlar ben 10 yıllık vaillant ana bayisiyim. sormak istediğiniz sorulara hem burda hemde msn den cevaplayabilirim.
mygokhan@hotmail.com

146 Mesaj
12 Temmuz 2006; 21:36:25 

şimdiye kadar gerek tesisat konusunda gerekse radyatör ve kombi markaları konusunda sizlere gerekli bilgileri vermye tüm soruları bağımsız bir arkadaş olarak cevaplamaya çalıştım. Sanırım Vaillant ve buderus markalarının satışlarını yapan arkadaşlarımızda bu konuya katıldılar. Bu iyi oldu. Soru soranlar daha ıyı cevaplar alabileceklerdir. Ben dedıklerımın arkasındayım.

2762 Mesaj
12 Temmuz 2006; 22:00:20 

evet arkada
quote:

Orjinalden alıntı: kurt0146

şimdiye kadar gerek tesisat konusunda gerekse radyatör ve kombi markaları konusunda sizlere gerekli bilgileri vermye tüm soruları bağımsız bir arkadaş olarak cevaplamaya çalıştım. Sanırım Vaillant ve buderus markalarının satışlarını yapan arkadaşlarımızda bu konuya katıldılar. Bu iyi oldu. Soru soranlar daha ıyı cevaplar alabileceklerdir. Ben dedıklerımın arkasındayım.

lar

evet arkadaşlar iyi oldu bu..bilgi alışverişi yaparız.ben 8 yıldır bu sektördeyim.ayrıca klima sistemlerinde de çalıştım.şu an projelendirme işlerine bakıyorum.doğalgaz projelerini çiziyorum.bu zamana kadar tüm tesisat işlerinde çalıştım.tesisat,doğalgaz falan filan.her neyse, firmamız bursada faaliyet gösteriyor.10 yıllık vaillant ana bayisiyiz.bu 2005 yılı bursa birincisiyiz.ciro ve müşteri memnuniyetinde.bunlar önemli değil tabi....

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Temmuz 2006; 23:54:56 

arkadaşım yerli markalardan uzak dur,bazı arkadaşlar yazmış viessman,buderus ve vaillant gerisi iyi degil bunlarda'da yoguşmalı ve çift eşanjörlü olanları tercih etmeni öneririm iç ve dış ısı sensörü olmasıda iyidir bir daha cihazın yanına ugramazsın önceden programlıyarak telefonla çalışanı bile var

20 Mesaj
14 Temmuz 2006; 23:24:40 

120 m.kare ev. 9 metre petek, izolasyon iyi. Daha önce katı yakıtla ısınıyordum ve ortalama 55 derece yeterli oluyordu. Yoğuşmalının faydası olacağına inanıyorum ( ilk maliyeti yüksek olmasına rağmen ). en düşük Cal. yoğuşmalı kombi olarakta Buderus U 022-24K yoğuşmalı kombi olduğunu öğrendim. (20,000) Ancak fiyat olarak farklı yerlerden kdv dahil 1650 euro ile 1250 euro arası fiyat buldum. tek bir modelde bu kadar fiyat farkı olmaması gerektiğini düşünüp başka birşey mi var acaba sorusu aklım ageliyor. Örneğin spottan ucuza alırsam, bayi; bu bölgede satılmamış bunu devreye alamam diyebileceğini söylüyor. ne derece bunu yapabilir bilmiyorum. Buderus bayisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
bunu alamazsam tercihim vitopen 200 olacak.
Herkese verdikleri bilgilerden dolayı teşekürler.

Eğitim Şart

1 Mesaj
15 Temmuz 2006; 19:40:30 

Arkadaşlar Bende kombi alacağım fakat buderusun 24000 kcal 1670 YTL ye buldum. Fakat viessmann kombilerde 2400 ytl de dolaşıyor. Viessmana o kadar vermek değermi ayrıca viessmann ın buderustan farkı nedir Teşekkürler

146 Mesaj
15 Temmuz 2006; 21:16:46 

Viessmann kombilerin diğerlerinden farkını şimdiye kadar yazan mesajlarda bulabilirsin. Çok ince ayrıntılara kadar anlattım.

10 Mesaj
19 Temmuz 2006; 0:40:45 

Immergas hakkında bilgisi olan, kullanan var mı arkadaşlar?
Birisi Major modelini şiddetle tavsiye etti.
Ayrıca ben şikayetvar.com da Immergas hakkında hiç şikayet bulamadım.
viessmann hakkında bile az da olsa şikayet var.

acaba çok mu iyi yoksa çok az mı satıyor?

240 Mesaj
19 Temmuz 2006; 12:12:46 

quote:

Orjinalden alıntı: gurcan1

arkadaşım yerli markalardan uzak dur,bazı arkadaşlar yazmış viessman,buderus ve vaillant gerisi iyi degil bunlarda'da yoguşmalı ve çift eşanjörlü olanları tercih etmeni öneririm iç ve dış ısı sensörü olmasıda iyidir bir daha cihazın yanına ugramazsın önceden programlıyarak telefonla çalışanı bile var

Evet yerli almayin, Hans'in John'un maaşini ödeyin.. Arkdasim yerli nin iyisi de var kötüsüde neden genelleme yapıyorsun.

1 Mesaj
21 Temmuz 2006; 11:52:16 

Merhaba,

Yoğuşmalı kombilerin performaslı kullanımı için minumum ev alanı ne olmalı ?
Ev alanı ile petek miktarının oranını hakkında bilgisi olan varmı ?
Yani şu m2 ev şu kadar petek ve bu kalorideki yoğunlaşmalı kombi gibi ...

27 Mesaj
21 Temmuz 2006; 13:36:22 

kardeş buderus diye bi marka war onuda alabilirsin yada demir döküm

yalçın
Sayfa:   <<     1 [3] 5 6 7 8 9 10      >>